Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының қызметiн, сондай-ақ оның объектiлерiнде ядролық және радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Өкiмi 1996 жылғы 30 сәуiр N 2968
Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығын, республикалық бюджетте оны қамту үшiн көзделген қаражат шегiнде, үнемi қаржыландыруды қамтамасыз ету;
2) Ұлттық ядролық орталықтың ядролық және радиациялық қатерi бар объектiлерiнiң қауiпсiздiгiн, осы объектiлердiң техникалық қорғалуын күшейтудi және бұларды Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының күзетуiне берудi көздей отырып, әрi бұл ретте осы мақсаттар үшiн тартылған кадрларды iрiктеуге ерекше назар аудара отырып, қамтамасыз ету;
3) Ұлттық ядролық орталықтың әлеуметтiк саласы объектiлерiн жергiлiктi атқарушы органдардың балансына беру;
4) Ресей Федерациясының үкiметiнен Қазақстанның аумағында жүргiзiлген ядролық жарылыстардың радиациялық зардаптары жайындағы архив материалдарын алу;
5) Семей, Атырау және Батыс Қазақстан облыстары әкiмдерiнiң әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер аумағында радиоактивтiк қалдықтардың орналастыруы үшiн алынатын төлемнiң мөлшерiн анықтауға қатысуы және оны осы аумақтарда тұратын халыққа тиiстi өтемақы төлеу үшiн жергiлiктi бюджеттерге енгiзу;
6) бұрынғы Семей сынақ полигонының аумағында жұмыс iстейтiн Ұлттық ядролық орталықтың 12 ғылыми қызметкерiне мемлекеттiк стипендиялар белгiлеу жөнiнде шаралар қолдансын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О дополнительных мерах по обеспечению деятельности Национального ядерного центра Республики Казахстан, а также ядерной и радиационной безопасности на его объектах
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 30 апреля 1996 г. N 2968
Правительству Республики Казахстан принять меры по:
1) обеспечению регулярного финансирования Национального ядерного центра Республики Казахстан в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом на его содержание;
2) обеспечению безопасности ядерно- и радиационноопасных объектов Национального ядерного центра, предусмотрев усиление технической защиты и передачу этих объектов под охрану органов внутренних дел Республики Казахстан, обратив при этом особое внимание на подбор кадров, привлекаемых для этих целей;
3) передаче объектов социальной сферы Национального ядерного центра на баланс местных исполнительных органов;
4) получению от Правительства Российской Федерации архивных материалов по радиационным последствиям ядерных взрывов, проведенных на территории Казахстана;
5) участию акимов Семипалатинской, Атырауской и Западно-Казахстанской областей в определении размеров платы, взимаемой за размещение радиоактивных отходов на территориях административно-территориальных единиц, и ее включению в местные бюджеты для выплаты соответствующей компенсации населению, проживающему на данных территориях;
6) установлению государственных стипендий 12 научным сотрудникам Национального ядерного центра, работающим на территории бывшего Семипалатинского испытательного полигона.
Президент
Республики Казахстан