Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысының өзгертiлуiне байланысты кейбiр шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң өкiмi 1997 жылғы 23 мамырдағы N 3523
Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысына енгiзiлген өзгерiстерге сәйкес:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) 1997 жылға арналған республикалық бюджеттi нақтылаған кезде қолданылып келген қаржыландыру көлемiнiң кемуiне жол бермей, Арқалық, Жезқазған, Көкшетау, Семей және Талдықорған қалаларының жәрдем қаржысыз режимде жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн болсын;
2) мемлекеттiк органдардың аппараттары қысқарған кезде босайтын қаражатты зейнетақы мен бюджеттiк ұйымдарға жалақыларды төлеу жөнiндегi берешектi жабуға жұмсасын;
3) таратылған Жезқазған, Көкшетау, Семей, Талдықорған және Торғай облыстары мемлекеттiк органдарының босаған ғимараттарының неғұрлым қолайлыларын белгiлеген тәртiппен мемлекеттiк жоғары оқу орындары мен соғыс және еңбек ардагерлерiне, зейнеткерлер мен мүгедектерге қызмет көрсетуге тиiс әлеуметтiк саланың мекемелерiне, сондай-ақ соттар мен құқық қорғау органдарына беретiн болсын;
4) таратылған облыстардың мемлекеттiк денсаулық сақтау, бiлiм, спорт, мәдениет пен өнер мекемелерінiң мәртебесiн, оларды қаржыландыру тәртiбiн барынша сақтайтын болсын;
5) Қазақстан Республикасының әкімшiлiк-аумақтық құрылысындағы өзгерiстердi ескере отырып, 1997 жылғы 1 маусымға дейiн жергiлiктi атқарушы органдардың құрылымын, штат санын және оларды ұстауға арналған лимиттердi айқындайтын болсын;
6) таратылған облыстарға 1997 жылға көзделген инвестициялар көлемiн сақтап, оларды Арқалық, Жезқазған, Көкшетау, Семей және Талдықорған қалаларының әлеуметтiк-экономикалық дамуының перспективалық бағдарламаларын iске асыру үшiн қосымша тарту жөнiнде шаралар қолдансын;
7) таратылған облыстардағы жергiлiктi өкiлеттi органдар депутаттары өкiлеттiктерiнiң сақталуын көздейтiн заң жобасын 1997 жылғы 1 маусымға дейiн Парламентке енгiзетiн болсын.
2. Ақмола, Алматы, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерi:
- Арқалық, Жезқазған, Көкшетау, Семей және Талдықорған қалалары әлеуметтiк-экономикалық дамуының бағдарламаларын 1997 жылғы 1 тамызға дейiн әзiрлеп, белгiленген тәртiппен бекiтетiн болсын;
- берiлетiн әрбiр ғимараттың қай мақсатқа пайдаланылатынын, тиiстi қайта құру жүргiзуге, керектi құралдармен жабдықтауға арналған қаражатқа деген қажеттiлiктi және тиiстi бюджеттер есебiнен жұмсалатын шығындарды қаржыландыру көздерiн екi ай мерзiмде айқындайтын болсын;
- таратылған облыстардың мемлекеттiк органдарының осы аталған мақсатқа, сондай-ақ мемлекеттiк мұқтаждық үшiн пайдалануға келмейтiн ғимараттары мен басқа да объектiлерiн заңда белгiленген тәртiппен сататын болсын;
- таратылған облыстарда қалалық атқарушы органдардың, ұлттық қауiпсiздiк, прокуратура, Мемлекеттiк тергеу комитетi мен iшкi iстер органдарының материалдық-техникалық базасын нығайту жөнiндегi қажеттi шаралар қарастырсын;
- 1997 жылдың 1 шiлдесiне дейiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттiк органдардағы бос қызметтерге барынша пайдалана және көзделген жеңiлдiктер мен өтемақыларды бере отырып, таратылған облыстардағы босайтын мемлекеттiк қызметшiлердi жұмысқа орналастыру мәселелерiн шешетiн болсын.

О некоторых мерах, связанных с изменением административно-территориального устройства Республики Казахстан
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 г. N 3523
В соответствии с изменениями, внесенными в административно-территориальное устройство Республики Казахстан:
1. Правительству Республики Казахстан:
1) при уточнении республиканского бюджета на 1997 год обеспечить бездотационный режим функционирования городов Аркалыка, Жезказгана, Кокшетау, Семипалатинска и Талдыкоргана, не допустив снижения существовавших объемов их финансирования;
2) направить высвобождающиеся при сокращении аппаратов государственных органов средства на погашение задолженностей по выплате пенсий и заработной платы бюджетным организациям;
3) передать в установленном порядке наиболее приемлемые из высвобождающихся зданий государственных органов упраздненных Жезказганской, Кокшетауской, Семипалатинской, Талдыкорганской и Тургайской областей государственным высшим учебным заведениям и учреждениям социальной сферы, предназначенным для обслуживания ветеранов войны и труда, пенсионеров и инвалидов, а также судам и правоохранительным органам;
4) максимально сохранить статус, порядок финансирования государственных учреждений здравоохранения, образования, спорта, культуры и искусства упраздненных областей;
5) до 1 июня 1997 года определить структуру, штатную численность и лимиты на содержание местных исполнительных органов с учетом изменений в административно-территориальном устройстве Республики Казахстан;
6) сохранить объемы инвестиций, предусмотренные на 1997 год упраздненным областям, и принять меры по дополнительному их привлечению для реализации перспективных программ социально-экономического развития городов Аркалыка, Жезказгана, Кокшетау, Семипалатинска и Талдыкоргана;
7) до 1 июня 1997 года внести в Парламент проект закона, предусматривающий сохранение полномочий депутатов местных представительных органов в упраздненных областях.
2. Акимам Акмолинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Кустанайской и Северо-Казахстанской областей:
- до 1 августа 1997 года разработать и в установленном порядке утвердить программы социально-экономического развития городов Аркалыка, Жезказгана, Кокшетау, Семипалатинска и Талдыкоргана;
- в двухмесячный срок определить назначение каждого передаваемого здания, потребность в средствах для проведения соответствующей реконструкции, оснащения необходимым оборудованием и источники финансирования затрат за счет средств соответствующих бюджетов;
- реализовать в установленном законом порядке здания и другие объекты государственных органов упраздненных областей, которые не могут быть использованы в указанных целях, а также для государственных нужд;
- предусмотреть необходимые меры по укреплению материально-технической базы городских исполнительных органов, органов национальной безопасности, прокуратуры, Государственного следственного комитета и внутренних дел в упраздненных областях;
- до 1 июля 1997 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан решить вопросы трудоустройства высвобождающихся государственных служащих в упраздненных областях, при максимальном использовании их на вакантных должностях в государственных органах и предоставлении предусмотренных льгот и компенсаций.

3. Облыстардың әкiмдерi мен Алматы қаласының әкiмi аймақтар мен елдi мекендердiң әкiмшiлiк-аумақтық құрылысын оңтайландыру кезiнде мемлекеттiк қызметшiлердi жұмысқа орналастыру, таратылатын жергiлiктi атқарушы органдардың ғимараттарын беру және осыған орай қажеттi шығындарды қаржыландыру, сондай-ақ осы аталған мақсатқа және басқа мемлекеттiк мұқтаждық үшiн пайдалануға келмейтiн ғимараттар мен өзге объектiлердi сату есебiнен алынған қаражатты жергiлiктi бюджеттерге қосымша тарту арқылы мемлекеттiк оқу орындарының, әлеуметтiк сала,
соттар мен құқық қорғау органдары мекемелерiнiң материалдық базасын
нығайту жөнiнде шаралар қолдансын.
4. Осы өкiмнiң орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3. Акимам областей и г.Алматы при оптимизации административно-территориального устройства регионов и населенных пунктов принимать меры по трудоустройству государственных служащих, укреплению материальной базы государственных учебных заведений, учреждений социальной сферы, судов и правоохранительных органов за счет передачи им зданий упраздняемых местных исполнительных органов и финансирования в связи с этим необходимых затрат, а также дополнительному привлечению в местные бюджеты средств, полученных от реализации зданий и иных объектов, которые не могут быть использованы в указанных целях и для других государственных нужд.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан