Адамды клондау туралы Біріккен Ұлттар Ұйымының декларациясы
Бас Ассамблеяның 2005 жылғы 8 наурыздағы 59/280 қарарымен қабылданды
Бас Ассамблея,
Біріккен Ұлттар Ұйымының Жарғысының мақсаттары мен принциптерін басшылыққа ала отырып,
1997 жылғы 11 қарашадағы Білім, ғылым және мәдениет сұрақтары бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас конференциямен қабылданған Адам геномы мен адам құқықтары туралы жалпыға ортақ декларацияға, әсіресе жеке адамдының көшірмесін жасау мақсатында клондау тәжірибесі сияқты адамның қадір-қасиетіне жат тәжірибеге жол берілмейтіндік туралы айтылған оның 11 бабына сілтеме жасай отырып,
сондай-ақ Адам геномы мен адам құқықтары туралы жапыға ортақ декларацияны мақұлдаған, өзінің 1998 жылғы 9 желтоқсандағы 53/152 қарарына сілтеме жасай отырып,
қарқынды дамып келе жатқан биология ғылымдарының кейбір жетістіктерін қолданудың адамның қадір-қасиетіне, адам құқықтары мен тұлғаның негізгі бостандықтарына этикалық салдары туралы уайымдарын ескере отырып,
биология ғылымдарының жетістіктерін қолдану тұлға мен тұтастай адамзаттың азап шегуін жеңілдетіп, денсаулығын нығайтуға қызмет ету керектігін қайта қуаттай отырып,
биология ғылымдарының саласындағы ғылыми-техникалық прогресс адам құқықтарын құрметтеу мен барлығына пайда әкелудің кепілдігін қамтамасыз ете отырып, жүзеге асырылуы керектігінің астын сыза отырып,
сәйкес адамдар үшін клондау тудыруы мүмкін күрделі медициналық, тән, психологиялық және әлеуметтік қауіптерді ескере отырып, сондай-ақ әйелдерді қанауға жол бермеу қажеттілігін мойындап,
адамның қадір-қасиетіне клондаудың әлеуетті қауіптерін жедел түрде алдын алу керектігіне көз жеткізе отырып,
салтанатты түрде келесі туралы мәлімдеді:
a) билогия ғылымдарын қолдану үдерісінде адам өмірін сәйкес түрде қорғауға қажетті барлық шараларды қолдануды шақыра отырып, мүше мемлекеттерге жолдау жасау;
b) адамның қадір-қасиеті мен адам өмірін қорғаумен үйлеспейтін дәрежеде клондаудың барлық түрлеріне тыйым салуға шақыра отырып, мүше мемлекеттерге жолдау жасау;
c) адамның қадір-қасиетіне қайшы келтін ген инженериясының әдістерін қолдануға тыйым салуға қажетті шараларды қолдануға шақыра отырып, мүше мемлекеттерге әрі қарай жолдау жасау;
d) биология ғылымдарын қолдану үдерісінде әйелдерді қанаудың алдын алуға шараларды қолдануға шақыра отырып, мүше мемлекеттерге жолдау жасау;
e) (a)-(d) тармақтарын орындауды қамтамасыз ететін ұлттық заңдарды бұлжытпай қабылдап, жүзеге асыруға шақыра отырып, мүше мемлекеттерге жолдау жасау;
f) биология ғылымдарын қоса, медициналық зерттеулерді қаржыландыру кезінде дамушы мемлекеттерді ерекше қозғайтын ЖҚТБ/ЖИТС, туберкулез және малерия сияқты кезек күттірмейтін жаһандық мәселелерді ескеруге шақыра отырып, мүше мемлекеттерге жолдау жасау.

Декларация Организации Объединенных Наций о клонировании человека
Принята резолюцией 59/280 Генеральной Ассамблеи от 8 марта 2005 года
Генеральная Ассамблея,
руководствуясь целями и принципами Устава Организации Объединенных Наций,
ссылаясь на Всеобщую декларацию о геноме человека и правах человека, принятую Генеральной конференцией Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры 11 ноября 1997 года, и, в частности, на ее статью 11, в которой говорится, что практика, противоречащая человеческому достоинству, такая, как практика клонирования в целях воспроизводства человеческой особи, не допускается,
ссылаясь также на свою резолюцию 53/152 от 9 декабря 1998 года, в которой она одобрила Всеобщую декларацию о геноме человека и правах человека,
учитывая озабоченность по поводу этических последствий применения некоторых достижений стремительно развивающихся биологических наук для человеческого достоинства, прав человека и основных свобод личности,
вновь подтверждая, что применение достижений биологических наук должно служить облегчению страданий и укреплению здоровья личности и человечества в целом,
подчеркивая, что поощрение научно-технического прогресса в области биологических наук должно осуществляться таким образом, чтобы это обеспечивало гарантию уважения прав человека и пользу для всех,
учитывая серьезные медицинские, физические, психологические и социальные опасности, которые может представлять клонирование человека для соответствующих людей, а также сознавая необходимость предотвращения эксплуатации женщин,
будучи убеждена в срочной необходимости предотвращения потенциальных опасностей клонирования человека для человеческого достоинства,
торжественно заявляет следующее:
a) к государствам-членам обращается призыв принять все меры, необходимые для соответствующей защиты человеческой жизни в процессе применения биологических наук;
b) к государствам-членам обращается призыв запретить все формы клонирования людей в такой мере, в какой они несовместимы с человеческим достоинством и защитой человеческой жизни;
c) к государствам-членам далее обращается призыв принять меры, необходимые для запрещения использования методов генной инженерии, которые могут противоречить человеческому достоинству;
d) к государствам-членам обращается призыв принять меры для предотвращения эксплуатации женщин в процессе применения биологических наук;
e) к государствам-членам обращается также призыв безотлагательно принять и осуществить национальные законы для обеспечения выполнения пунктов (a)-(d);
f) к государствам-членам далее обращается призыв при финансировании медицинских исследований, включая биологические науки, учитывать неотложные глобальные проблемы, такие, как ВИЧ/СПИД, туберкулез и малярия, которые особо затрагивают развивающиеся страны.