Қазақстан Республикасы Дін істері және азаматтық қоғам министрлігі мен Тәжікстан Республикасының Үкіметі жанындағы Дін істері, ұлттық дәстүрлерді, салтанаттар мен ғұрыптарды реттеу жөніндегі комитеті арасындағы ынтымақтастық туралы МЕМОРАНДУМ
Меморандум, 2018 жылғы 14 наурыз
(2018 жылғы 14 наурызда күшіне енді - Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бюллетені, 2018 ж., № 3, 35-құжат)
Қазақстан Республикасы Дін істері және азаматтық қоғам министрлігі және Тәжікстан Республикасының Үкіметі жанындағы Дін істері, ұлттық дәстүрлерді, салтанаттар мен ғұрыптарды реттеу жөніндегі комитеті, бұдан әрі – "Тараптар",
Дін саласындағы ынтымақтастықты нығайтуға және тәжірибе алмасуға ынта білдіре отырып,
екі халықтың тарихи қалыптасқан достық мемлекетаралық байланыстарын ескере отырып,
төмендегі туралы өзара келісімге қол жеткізді:
1-бап
Тараптар өз мемлекеттерінің ұлттық заңнамалары шеңберінде дін саласындағы ынтымақтастықты жүзеге асырады.
2-бап
Тараптар ынтымақтастықты өз құзыреттері шеңберінде мынадай бағыттарда жүзеге асырады:
Дін саласында мемлекеттік саясатты жүргізу бойынша тәжірибемен және практикамен, оның ішінде діни экстремизмнің алдын алу мәселелерімен алмасу;
Тараптар мемлекеттері аумағында өзара қызығушылық танытатын мәселелер бойынша өткізілетін кездесулерді, іс-шараларды (конференциялар, “дөңгелек үстелдер” және басқа да іс-шаралар) ұйымдастыру;
Деструктивті діни идеологиялар мен діни экстремизм көріністерінің таралуының алдын алу мақсатында түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыру;
Тараптардың келісімі бойынша өзара қызығушылық танытатын дін саласындағы өзге де бағыттар.
3-бап
Тараптар өз мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларына сәйкес діни мәселелер бойынша бірлескен зерттеулер жүргізуде Тараптардың ғылыми-зерттеу ұйымдарының ынтымақтастығын дамытуға ықпал етеді.
4-бап
Тараптар осы Меморандумды іске асыруды Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларына және олардың мемлекеттерінің қатысушылары болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес қамтамасыз етеді.
5-бап
Тараптардың өзара келісімімен осы Меморандумға жеке хаттамалармен рәсімделетін және осы Меморандумның ажырамас бөліктері болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге болады және осы Меморандумның 8-бабына сәйкес күшіне енеді.
6-бап
Осы Меморандум ережелерін түсіндіру немесе қолдану бойынша даулар мен келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар оларды келіссөздер мен консультациялар арқылы шешеді.
7-бап
Егер әрбір нақты жағдайда басқа тәртіп келісілмесе, Тараптар өз мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларымен көзделген қаражат шеңберінде осы Меморандумның ережелерін орындау барысында туындаған шығыстарды өз есебінен жүргізеді.

МЕМОРАНДУМ о сотрудничестве между Министерством по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан и Комитетом по делам религий, упорядочению национальных традиций, торжеств и обрядов при Правительстве Республики Таджикистан
Меморандум, 14 марта 2018 года
(* Вступил в силу 14 марта 2018 года -
Бюллетень международных договоров РК 2018 г., № 3, ст. 35)
Министерство по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан и Комитет по делам религий, упорядочению национальных традиций, торжеств и обрядов при Правительстве Республики Таджикистан и, именуемые далее Сторонами,
выражая стремление к укреплению сотрудничества и обмену опытом в религиозной сфере,
учитывая исторически сложившиеся дружественные межгосударственные связи двух народов,
достигли взаимопонимания о нижеследующем:
Статья 1
Стороны осуществляют сотрудничество в сфере религии в рамках национальных законодательств своих государств.
Статья 2
Стороны осуществляют сотрудничество в пределах своей компетенции по следующим направлениям:
Обмен опытом и практикой ведения государственной политики в области религии, в том числе по вопросам профилактики религиозного экстремизма;
Организация встреч, мероприятий, проводимых на территориях государств Сторон (конференции, круглые столы и другие подобные мероприятия), по представляющим взаимный интерес вопросам;
Осуществление разъяснительной работы с целью предупреждения распространения деструктивной религиозной идеологии и проявлений религиозного экстремизма;
Иные направления, в сфере религии, представляющие взаимный интерес по согласию Сторон.
Статья 3
Стороны содействуют развитию сотрудничества научно-исследовательских организаций Сторон в проведении совместных исследований по вопросам религий в соответствии с национальными законодательствами государств Сторон.
Статья 4
Реализация настоящего Меморандума обеспечивается Сторонами в соответствии с национальными законодательствами государств Сторон и международными договорами, участниками которых являются их государства.
Статья 5
По взаимному согласию Сторон в настоящий Меморандум могут вноситься изменения и дополнения, которые являются его неотъемлемыми частями и оформляются отдельными протоколами, вступающими в силу в соответствии со статьей 8 настоящего Меморандума.
Статья 6
В случае возникновения споров и разногласий по толкованию или применению положений настоящего Меморандума, Стороны разрешают их путем переговоров и консультаций.
Статья 7
Стороны самостоятельно несут расходы, которые возникают в ходе выполнения положений настоящего Меморандума, в пределах средств, предусмотренных национальными законодательствами своих государств, если в каждом конкретном случае не будет согласован иной порядок.

8-бап
Осы Меморандум қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және белгіленбеген мерзімге жасалады.
Осы Меморандум Тараптардың бірі дипломатиялық арналар арқылы екінші Тараптың оның қолданысын тоқтату туралы өзінің ниетін жазбаша хабарлауын алған күннен бастап үш ай өткеннен кейін қолданысын тоқтатады.
Осы Меморандум қолданысын тоқтауы Тараптар басқа мәселелер бойынша уағдаласқан жағдайда осы Меморандумның қолданысы кезінде басталған бірлескен жобалар мен бағдарламаларға әсер етпейтін болады.
Астана қаласында 2018 жылғы 14 наурызда әрқайсысы қазақ, тәжік және орыс тілдерінде бірдей күші бар екі данада жасалды.
Осы Меморандум мәтіндерінің арасында сәйкессіздік туындаған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Қазақстан Республикасы
Дін істері және азаматтық
қоғам министрлігі үшін
Тәжікстан РеспубликасыныңҮкіметі жанындағы Дін істері,ұлттық дәстүрлерді, салтанаттар
мен ғұрыптарды реттеу жөніндегі
комитеті үшін

Статья 8
Настоящий Меморандум вступает в силу с даты подписания и заключается на неопределенный срок.
Настоящий Меморандум прекращает действие по истечении трех месяцев с даты получения одной из Сторон по дипломатическим каналам письменного уведомления другой Стороны о своем намерении прекратить его действие.
Прекращение действия настоящего Меморандума не будет влиять на совместные проекты и программы, начатые в период действия настоящего Меморандума, если Стороны не договорятся об ином.
Совершено в городе Астане 14 марта 2018 года в двух экземплярах, каждый на казахском, таджикском и русском языках, при этом все тексты имеют одинаковую законную силу.
В случае возникновения споров и разногласий по толкованию и применению положений настоящего Меморандума Стороны обращаются к тексту на русском языке.
За Министерство по делам
религий и гражданского
общества Республики
Казахстан
За Комитет по делам религий,
упорядочению национальных
традиций, торжеств и обрядов при
Правительстве Республики
Таджикистан
(Подписи)