Заттай нысанда роялти төлеу туралы және ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚАУЛЫСЫ 2000 жылғы 4 наурыз N 353
"Өнімді табиғи нысанда бөлу туралы келісім-шарттардағы Қазақстан Республикасының роялтилері мен үлестерін белгілеу және оны төлеудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 12 қыркүйектегі N 1329 P971329_ қаулысына сәйкес, сондай-ақ ауыл шаруашылығы экономикасын қолдау және ауылшаруашылығы тауарын өндірушілерді 2000 жылдың көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізу кезеңіне жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.10. N 1041
қаулысымен. P001041_
1. Жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттардағы құзыреттi орган ретiнде Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегі агенттiгi Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiмен бiрлесiп:
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес көмiрсутектi шикiзатты жер қойнауын пайдаланушылардың роялти есептеу кезiнде, жер қойнауын пайдаланушылардың төлейтiн роялти есебiне шикi мұнай көлемiн "Мұнай-Импекс" ЭИФ" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгiне (бұдан әрi - Мұнай-Импекс) берудi қамтамасыз етсiн;
жер қойнауын пайдаланушылармен келiсiм бойынша Қосымша келiсiмдерде жер қойнауын пайдаланушылардың роялти төлеу есебiне шикi мұнай көлемiн беруге белгiленген келiсiм-шарттағы мерзiмдерден ерекше, неғұрлым ерте мерзiмдердi белгiлесiн.
1-1. Жер қойнауын пайдаланушылар роялти төлеудi бүкiл жыл бойына заттай нысанда жүргiзсiн.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.03.14. N 393
қаулысымен. P000393_
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда, 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР
Үкіметінің 2000.07.10. N 1041 қаулысымен. P001041_
2. Мұнай-Импекс:
1) жер қойнауын пайдаланушылардан кейін олардың сатылуымен заттай нысанда роялтидің есебіне төленетін шикі мұнайдың және одан әрі қайта өңдеуге отандық мұнай өңдеуші зауыттарға берілетін роялти төлемі есебінен алынған шикі мұнайдың мөлшерлерін қабылдасын;
2) жер қойнауын пайдаланушылар есептеген роялтидің сомаларын республикалық бюджетке есептеуді заңдарда роялти төлеу үшін белгіленген мерзімдерде жүргізсін.
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.03.14. N 393
қаулысымен. P000393_
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.10. N 1041
қаулысымен. P001041_
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1131
қаулысымен. P001131_

Об уплате роялти в натуральной форме и о мерах по обеспечению сельскохозяйственных товаропроизводителей горюче- смазочными материалами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2000 года N 353
Сноска. В тексте после слов ГДУ дополнены слова "Мунай-Импекс" - постановлением Правительства РК от 14 марта 2000 г. N 393 P000393_ .
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 1997 года N 1329 P971329_ "Об утверждении Порядка установления и выплаты роялти и доли Республики Казахстан в контрактах о разделе продукции в натуральной форме", а также в целях поддержки экономики сельского хозяйства и обеспечения сельскохозяйственных товаропроизводителей горюче-смазочными материалами на период проведения весенне-полевых и уборочных работ 2000 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
Сноска. Преамбула - с дополнениями, внесенными постановлением Правительства РК от 10 июля 2000 года N 1041 P001041_ .
1. Агентству Республики Казахстан по инвестициям как компетентному органу в контрактах на недропользование совместно с Министерством энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан:
обеспечить передачу товариществу с ограниченной ответственностью "ЭИФ "Мунай-Импекс" (далее - Мунай-Импекс) объемы сырой нефти, уплачиваемые недропользователями углеводородного сырья в счет роялти по ценам, исчисленным недропользователями при расчете роялти в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
по согласованию с недропользователями в Дополнительных соглашениях определить более ранние сроки, в отличие от сроков, установленных в контрактах передачи объемов сырой нефти, уплачиваемых недропользователями в счет уплаты роялти.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 марта 2000 г. N 393 P000393_ ; в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 10 июля 2000 года N 1041 P001041_ .
1-1. Недропользователям производить выплату роялти в натуральной форме в течение всего года.
Сноска. Постановление дополнено новым пунктом 1-1 согласно постановлению Правительства РК от 10 июля 2000 года N 1041 P001041_ .
2. Мунай-Импекс:
1) принимать от недропользователей объемы сырой нефти, уплачиваемые в счет роялти в натуральной форме, с последующей их реализацией, а также дальнейшей переработки сырой нефти, получаемой в счет уплаты роялти, на отечественных нефтеперерабатывающих заводах;
2) производить зачисление в республиканский бюджет сумм роялти, начисленных недропользователями, в сроки установленные законодательством для уплаты роялти.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 10 июля 2000 года N 1041 P001041_ ; от 26 июля 2000 г. N 1131 P001131_ .

3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгі заңнамада белгiленген тәртiппен Мұнай-Импекстiң бюджетке ақшалай түрде роялти төлемiнiң мерзiмiн 2000 жылғы 1 қарашаға дейiн ұзартуға рұқсат берсiн.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.07.10. N 1041
қаулысымен. P001041_
4. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігі:
1) Мұнай-Импекс еркін рынокта жанар-жағармай материалдарының қажетті мөлшерін сатып алуын және көрсетілген мөлшерді Жанар-жағармай материалдарын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге сату жөніндегі операторлардың (бұдан әрі - Сату жөніндегі оператор) Жанар-жағармай материалдарын сатудың бағасын айқындауға арналған ведомствоаралық комиссия белгілеген баға бойынша берілетін тауарлық өнімдердің мөлшері үшін толық алдын ала төлеу шартымен одан әрі сатуын қамтамасыз етсін;
2) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігімен Мұнай-Импекс бірлесіп 15 наурызға дейінгі мерзімде Жанар-жағармай материалдарын сатудың бағаларын айқындауға арналған ведомствоаралық комиссияның құрамы бойынша ұсыныс енгізсін.
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.03.14. N 393
қаулысымен. P000393_
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.10. N 1041
қаулысымен. P001041_
5. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі:
1) облыстарға Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне жанар-жағармай материалдарын сатудың бағаларын айқындауға арналған ведомствоаралық комиссиямен келiсiм бойынша көктемгi дала және егiн жинау жұмыстарының мұқтаждарына берілетін жанар-жағармай материалдары мөлшерлерінің жоғарғы лимиттерін бекітсін;
5-1. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегі агенттiгі жер қойнауын пайдаланушылар роялти төлемiнiң есебiне төлейтін шикi мұнай көлемiн сатуы кезiнде "Мұнай-Импекс" ЭИФ" ЖШС үшiн мұнай тасымалдауға арналған iшкi тарифтердi қолданатын болсын.
Ескерту. 5-тармақ өзгерді, 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің
2000.07.10. N 1041 қаулысымен. P001041_
2) облыстардың әкімдерімен бірлесіп ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің алынған жанар-жағармай материалдарын мақсатты пайдалануын бақылауды қамтамасыз етсін.
6. Облыстардың әкімдері:
1) тендерлік негізде Сату жөніндегі операторды белгілесін;
2) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігімен бірлесіп
жанар-жағармай материалдары сатылатын қаржылық-тұрақты ауыл шаруашылығы
тауарын өндірушілердің тізбесін айқындасын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары Д.К. Ахметовке жүктелсін.

3. Министерству государственных доходов Республики Казахстан до 1 ноября 2000 года предоставить Мунай-Импекс отсрочку платежей в бюджет роялти в денежном выражении в установленном законодательством порядке.
Сноска. Пункт 3 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 10 июля 2000 года N 1041 P001041_ .
4. Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан:
1) обеспечить закуп Мунай-Импекс на свободном рынке необходимого объема горюче-смазочных материалов и дальнейшую реализацию указанного объема Операторам по реализации горюче-смазочных материалов сельскохозяйственным производителям (далее - Оператор по реализации) на условиях полной предоплаты за поставляемый объем товарной продукции по цене, определенной Межведомственной комиссией для определения цены реализации горюче-смазочных материалов;
2) совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и Мунай-Импекс в срок до 15 марта внести предложения по составу Межведомственной комиссии для определения цены реализации горюче-смазочных материалов.
Сноска. Пункт 4 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 10 июля 2000 года N 1041 P001041_ .
5. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан:
1) утвердить верхние лимиты объемов горюче-смазочных материалов, поставляемых областям на нужды весенне-полевых и уборочных работ по согласованию с Межведомственной комиссией по определению цены реализации горюче-смазочных материалов сельскохозяйственным производителям;
2) совместно с акимами областей обеспечить контроль за целевым использованием сельскохозяйственными товаропроизводителями полученных горюче-смазочных материалов.
Сноска. Пункт 5 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 10 июля 2000 года N 1041 P001041_ .
5-1. Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса применять внутренние тарифы на транспортировку нефти для ТОО "ЭИФ Мунай-Импекс" при реализации объемов сырой нефти, уплачиваемых недропользователями в счет уплаты роялти.
Сноска. Постановление дополнено новым пунктом 5-1 согласно постановлению Правительства РК от 10 июля 2000 года N 1041 P001041_ .
6. Акимам областей:
1) на тендерной основе определить Оператора по реализации;
2) совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан определить перечень финансово-устойчивых сельскохозяйственных товаропроизводителей, которым будут реализованы горюче-смазочные материалы.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметова Д.К.

8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 2000
жылдың 31 желтоқсанына дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

8. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и действует до 31 декабря 2000 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Цай Л.Г.)