Қазақстан Республикасында травматизмнің алдын алу мен оны азайтудың 2000-2002 жылдарға арналған мақсатты кешенді бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 6 шілде N 1020
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында травматизмнің алдын алу мен оны азайтудың 2000-2002 жылдарға арналған мақсатты кешенді бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 6 шілдедегі
N 1020 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында травматизмнің алдын алу мен оны азайтудың 2000-2002 жылдарға арналған мақсатты кешенді бағдарламасы
КIРIСПЕ
Жарақаттанулар мен уланулар орасан зор материалдық шығындар келтiрiп, мыңдаған адамның өмiрiн қиюда. Бiздiң елiмiзде жыл сайын 100 мың тұрғынға шаққанда 4 мың адамның жарақаттануы тiркеледi, яғни, жыл сайын Қазақстанның 600 мың тұрғыны жарақат алады. Жарақаттан денi сау адамдар, жұмысқа қабілеттi жастар, көбiнесе 20-дан 40 жасқа дейiнгi ерлер қаза болатындықтан, жағдай шиеленiсуде.
Бiздiң елiмiзде травматизмнен қайтыс болу қатерлi iсiктердi басып озып, қан айналымы ауруларына ғана жол берiп, екiншi орынға шықты.
Травматизмнің едәуiр өсу тенденциясын атап өту қажет, көлiк құралдарының күрт көбеюiнен, құрылыс техникасының және құрылыс объектiлерiнiң конструкциясының дамуы мен күрделенуiнен, жол-көлiк оқиғаларынан, дүлей зiлзалалардан, өнеркәсiптiң, зәулiм үйлер құрылысының қарқынды дамуынан болып отыр.
БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТЫ
Бағдарламаның жалпы мақсаты - оларды төмендету жөнiндегi iс-шаралар кешенiн жүзеге асыру және ведомствоаралық интеграция негiзiнде бiлiм беру және медициналық ұйымдардың материалдық-техникалық базасын қамтамасыз ету арқылы Қазақстан Республикасында травматизмнiң алдын алу және төмендету, жарақаттық зақымдануларды емдеу және диагностикалаудың қазiргi заманғы әдiстерiн жасау және практикаға енгiзу болып табылады.
БАҒДАРЛАМАНЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ МЕН БАСЫМДЫҚТАРЫ
Бағдарлама мақсатының орындалуының негiзгi бағыттары мен басымдықтары:
алкогольдi тұтыну сияқты құбылысқа айрықша назар аудара отырып, қауiптi факторларға жататын құбылыстарға қарсы бағытталған қоғамдық саясатты әзiрлеу және жүзеге асыру;
травматизмнiң факторлары туралы бiлiмнiң болуы және оларды уәкiлеттiк берiлген органдардың қадағалауды жүзеге асыруы;
халық травматизмiнiң алдын алуға үйлестiрiлген салааралық көзқарас;
ұжымдық және жеке деңгейдегi денсаулықты сақтау және нығайту жөнiнде халыққа бiлiм беру жүйесiндегi кешендi көзқарас;
интеграцияланған емдеу-алдын алу және оңалту iс-шараларды, ең алдымен, алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету шеңберiнде жүзеге асыру;
алдын алу, емдеу және оңалту қызметiнiң стратегиясын үздiксiз жетiлдiрудің бөлiгi ретiнде, күш қолдану мен травматизм салдарларының түрлерi саласындағы ғылыми-зерттеу қызметi;
тiршiлiк қызметi қауiпсiздiк нормаларына қатысты насихат жүргiзу;
денсаулық сақтау жүйесiнде медициналық кадрларды оқыту және даярлау;
әкiмшiлiк ғимараттарды және тұрғын кварталдарды жобалау және салу кезiнде жобалау нормаларын қатаң сақтау және мүгедек адамдарға қолайлы жағдайларды жасау.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДАҒЫ ТРАВМАТИЗМДI ТАЛДАУ

Об утверждении Целевой комплексной программы профилактики и снижения травматизма в Республике Казахстан на 2000-2002 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июля 2000 года N 1020
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Целевую комплексную программу профилактики и снижения травматизма в Республике Казахстан на 2000-2002 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июля 2000 года N 1020
Целевая комплексная программа
профилактики и снижения травматизма в
Республике Казахстан
на 2000-2002 годы
Введение
Травмы и отравления наносят огромный материальный ущерб и уносят тысячи человеческих жизней. В нашей стране ежегодно регистрируется до 4 тысяч случаев травм на 100 тыс. населения, т.е. ежегодно 600 тыс. жителей Казахстана получают травмы. Ситуация усугубляется тем, что от травм погибают здоровые, работоспособные молодые люди, преимущественно мужчины, в возрасте от 20 до 40 лет.
В нашей стране смертность от травматизма вышла на 2-е место, опережая злокачественные опухоли и уступая лишь болезням кровообращения.
Следует отметить, что тенденция к значительному росту травматизма в первую очередь обусловлена резким увеличением парка транспортных средств, развитием и усложнением строительной техники и конструкций объектов строительства, дорожно-транспортных происшествий, стихийных бедствий, интенсивным развитием промышленности, высотного строительства.
Цель программы
Общей целью программы является снижение и предупреждение травматизма в Республике Казахстан, разработка и внедрение в практику современных методов диагностики и лечения травматических повреждений и их последствий путем осуществления комплекса мероприятий по его снижению и обеспечения материально-технической базы образовательных и медицинских организаций на основе межведомственной интеграции.
Основные направления и приоритеты программы
Основными направлениями и приоритетами достижения цели программы являются:
разработка и осуществление общественной политики, направленной на борьбу с проявлениями, относящимися к факторам риска, с уделением особого внимания такому явлению, как потребление алкоголя;
наличие знаний о факторах травматизма и осуществление надзора уполномоченными на то органами;
скоординированный межотраслевой подход к профилактике травматизма населения;
комплексный подход в системе образования населения по сохранению и укреплению здоровья на индивидуальном и коллективном уровнях;
осуществление интегрированных лечебно-профилактических и реабилитационных мероприятий, главным образом в рамках первичной медико-санитарной помощи населения;
научно-исследовательская деятельность в области видов последствий насилия и травматизма, как часть непрерывного усовершенствования стратегии профилактической, лечебной и реабилитационной деятельности;
ведение пропаганды в отношении норм безопасности жизнедеятельности;
обучение и подготовка медицинских кадров в системе здравоохранения;
при проектировании и строительстве административных зданий и жилых кварталов строгое соблюдение норм проектирования и создание удобств для людей-инвалидов.
Анализ травматизма в Республике Казахстан

Соңғы 10-15 жылдағы Қазақстан Республикасындағы травматизмнің құрылымын талдау көп iздi жарақаттар (мәтiн бойынша бұдан әрi - көп жарақат) санының және ауырлығының үлес салмағы артқанын көрсетедi.
Балалардың жол-көлiк травматизмi айрықша алаңдаушылық туғызуда. Ахуалдың шиеленiсуi - халықтық бiлiм беру органдарында жолдағы қозғалыс ережелерiн зерделеу жөнiндегi жұмыс жеткiлiксiз жүргiзiлiп, ата-аналар балаларына көше тәртiбiнiң дағдыларын үйретпеуiне байланысты. Қаржының жетiспеушiлiгiнiң салдарынан бiлiм беру ұйымдарында жолдағы қозғалыс ережелерi сабағын дайындығы жоқ адамдар өткiзедi, бұл жұмысқа көбiнесе бiлiктi қызметкерлер тартылмайды.
Жалпы бiлiм беретiн мектептер мен басқа да халықтық бiлiм беру ұйымдарында электр пайдаланатын приборлармен, түрлi химиялық реактивтермен байланысты сабақтарда, сондай-ақ мерекелер, жарыстар мен бұқаралық шаралар өткiзiлген кезде Техника қауiпсiздiгi ережесi, Өрт қауiпсiздiгi ережесi, көбiнесе, сақталмайды. Мiне, осының бәрi түрлi дәрежедегi балалар травматизмi мен қайтыс болуы оқиғаларына әкеп соғуда.
Бас сүйек-мидың бiрiккен және бөлек жарақаттануы (тұрмыстағы, автокөлiк, өндiрiстегi), перифериялық нервтер және нервтер тарамдарының жарақаттануы, омыртқа және жұлынның жарақаттануы (аурудың өткiр және басылған кезеңiн қосқанда), гидроцефалия, бас сүйек-ми жарақаттануының салдарлары және асқынулары - осы Мақсатты кешендi бағдарламада көрсетiлген травматизмнің алдын алу және азайтудағы басымдықты және әлеуметтiк маңызды бағыттарын құрайды.
Бас сүйек қаңқасының, бас миының және жұлынның, шеткi нервтердiң жарақаттануларымен, тiрек-қимыл аппаратының түрлі зақымдануларымен науқастарды емдеу мәселелерi пісiп-жетiлген және өзектi медициналық-әлеуметтiк проблема болып табылады.
Термиялық зақымдану қазiргi заманғы травматологияның маңызды мәнiсiнiң бiрi болып табылады. Республика бойынша орташа есеппен жыл сайын халықтың 100 мыңына алғашқы күюi жарақаттануының 211 жағдайы жыл сайын тiркеледi.
Диагностика және емдеудiң ұдайы жаңартылатын қазiргi заманғы құралдарының арсеналының арқасында нейрохирургиялық науқастардың мүгедектiгi мен қайтыс болуын азайтуға жаңа перспективалы мүмкiндiктер ашылып, экономикалық, қаржылық, саяси мәнiмен ақталған, қазiргi заманғы медициналық жабдықтарын және республиканың ғылыми-практикалық кадрлар әлеуетiн және бiр орында бiрыңғай үйлестiрудiң орынды екенiн негiздейдi.
Қазақ мемлекеттiк медициналық университетiнде, Алматы мемлекеттiк дәрiгерлердiң бiлiктiлiгiн арттыру институтында және 5 медициналық академияда жүргiзiлетiн, тиiсті дәрiгерлiк кадрларды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттырусыз травмотология және ортопедия, нейрохирургияның дамуы мүмкiн емес.
Республикада Ақмола және Семей медициналық академияларының жанында травмотология және ортопедия мамандықтары бойынша 2 ғылыми кеңес жұмыс iстеуде, мұның өзi, бiздiң травмотолог-ортопед ғалымдардың жоғары ғылыми әлеуетiн бiлдiредi.
БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРҒАН КЕЗДЕ КYТIЛЕТIН НӘТИЖЕЛЕР
Бағдарлама iске асқан кезде мынадай нәтижелер күтiледi:
қайғылы оқиғалардың нәтижесiнде болатын жарақаттану, мүгедектiк және қайтыс болу санының едәуiр және тұрақты қысқаруы;
зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетуге, тасымалдауға қатысты әртүрлі қызметтердiң үйлестірiлген iс-қимылдарының есебiнен көп жарақаттар кезiнде қайтыс болу оқиғалары мен мүгедек болу дәрежесi санының азаюы;
жарақаттанулардың алуан түрлерi кезiнде емдеу нәтижелерiн жақсартуға мүмкiндiк беретiн диагностика мен емдеудiң ғылыми негiзделген қазiргі заманғы озық әдiстерiн мемлекеттiң барлық аймақтарында енгiзу;
жарақат алу және мертiгу, оның iшiнде алкогольдi тұтыну нәтижесiндегi қауiп факторларының санын елеулi түрде азайту;
травмотология, ортопедия және нейрохирургия ғылыми-зерттеу институтының базасында травмотолог-ортопед, нейрохирург, анестезиолог-реаниматолог дәрiгерлерiн, сондай-ақ жедел шұғыл жәрдем станцияларының және төтенше жағдайлар кезiндегi апат медицинасы орталығының медициналық қызметкерлерiн даярлау және қайта даярлау;
табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде жарақаттану мен құрбандар санын азайту.

Анализ структуры травматизма в Республике Казахстан за последние 10-15 лет показывает увеличение удельного веса числа и тяжести множественных травм (далее по тексту - политравмы).
Особую тревогу вызывает детский дорожно-транспортный травматизм. Обострение ситуации связано с тем, что недостаточно ведется работа в органах народного образования по изучению Правил дорожного движения, родители не прививают детям навыки поведения на улицах. Занятия по Правилам дорожного движения в органах народного образования из-за отсутствия финансовых средств проводятся неподготовленными лицами, зачастую не привлекаются к этому квалифицированные сотрудники.
В общеобразовательных школах и других органах народного образования во время занятий, связанных с использованием электропотребляющих приборов, различных химических реактивов, а также во время праздников, конкурсов, массовых мероприятий Правила техники безопасности. Правила противопожарной безопасности зачастую не соблюдаются. И это приводит к детскому травматизму различной степени тяжести, вплоть до смертельных случаев.
Неуклонно возрастающая по количеству и тяжести, изолированная и сочетанная черепно-мозговая травма (бытовая, автодорожная, производственная), травма периферических нервов и нервных сплетений, травма позвоночника и спинного мозга (включая острый и отдаленный период болезни), гидроцефалия, последствия и осложнения черепно-мозговых травм - определяют приоритетные и социально значимые направления профилактики и снижения травматизма, которые указаны в Целевой комплексной программе.
Вопросы лечения больных с травмой черепа, головного и спинного мозга, периферических нервов, с различными повреждениями опорно- двигательного аппарата является насущной и актуальной медико-социальной проблемой.
Серьезным аспектом современной травматологии являются термические поражения. В среднем по республике ежегодно регистрируется 211 случаев первичной ожоговой травмы на 100 тысяч населения.
Постоянно обновляемый арсенал современных средств диагностики и лечения, благодаря которым открываются новые перспективные возможности снижения смертности и инвалидизации нейрохирургических больных, обосновывает целесообразность координации в едином месте научно- практического кадрового потенциала республики и медицинского современного оборудования, что оправдано экономической, финансовой и политической целесообразностью.
Развитие травматологии и ортопедии, нейрохирургии невозможно без соответствующей подготовки врачебных кадров и повышения их квалификации, которые проводятся в Казахском государственном медицинском университете, Алматинском государственном институте усовершенствования врачей и в 5 медицинских академиях.
В республике функционируют 2 ученых совета по специальности травматология и ортопедия при Акмолинской и Семипалатинской медицинских академиях, что говорит о высоком научном потенциале наших ученых травматологов-ортопедов.
Ожидаемые результаты при реализации программы
При реализации программы ожидаются следующие результаты:
значительное и устойчивое сокращение числа травм, инвалидности и смертности в результате несчастных случаев;
снижение количества смертельных случаев и степени инвалидизации при политравмах за счет скоординированных действий различных служб, сопричастных в оказании медицинской помощи, транспортировке пострадавших;
внедрение во всех регионах государства научно обоснованных передовых современных методов диагностики и лечения при различных видах травм, которые позволят улучшить результаты лечения;
существенное снижение количества факторов риска получения травм, увечий, в том числе в результате употребления алкоголя;
подготовка и переподготовка на базе научно-исследовательского института травматологии, ортопедии и нейрохирургии - врачей травматологов-ортопедов, нейрохирургов, анестезиологов-реаниматологов, а также медицинских работников станции скорой неотложной помощи и центра медицины катастроф при чрезвычайных ситуациях;
снижение травм и количества жертв при чрезвычайных ситуациях природного характера.

Әзiрленген Қазақстан Республикасында травматизмнiң алдын алу мен оны азайтудың 2000-2002 жылдарға арналған мақсатты кешенді бағдарламасын iске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасында травматизмнiң алдын алу мен оны азайтудың 2000-2002 жылдарға арналған мақсатты кешендi бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жоспары дайындалды (қосымша).
ҚОРЫТЫНДЫ
Осы Бағдарлама "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылдың 7 наурызындағы N 367  қаулысының 4.4.4.2-тармақтарына сәйкес әзiрлендi.
Осы Бағдарламаның азаматтардың Қазақстан Республикасының  Конституциясында бекiтiлген құқықтарын одан әрi iске асыруды қамтамасыз ету мақсаты бар, және қаралып отырған проблемаға қатысы бар орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың күш-жiгерiн тұтастыруға негiзделген.
Бағдарлама:
- травматизмнiң бастапқы алдын алу (адам тiршiлiк ететін орта объектiлерiнiң жарақат алу қаупін азайту жөнiндегi iс-шаралардан бастап, халықтың қалың жiктерiнiң қауiпсiз жүрiп-тұрудың ережелерiн бiлуіндегі санитарлық сауаттылығын көтеруге дейiн);
- жарақаттануларды емдеудi ұйымдастыру мен оның сапасын жақсарту;
- оңалтудың және мүгедектiктi азайтудың мерзiмiн қысқарту шараларының кең кешенiн көздейдi.
Бағдарламаны iске асыру оны орындаудың әр кезеңiнде тұрақты талдауды, ғылыми-зертеу әзiрлемелерiн жүргiзудi, озық технологияларды енгiзудi талап етедi. Осы проблеманы толық шешу травмотология, ортопедия және нейрохирургия ғылыми-зерттеу орталығын (институтын) ұйымдастыру арқылы қамтамасыз етiлуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң басымдықты мiндеттерiнiң бiрi ретiндегi бағдарламаны орындау құрылымында елдің жас және еңбекке қабiлеттi басым халқының травматизмiн азайтуға, медициналық көмектi ұйымдастыру мен оның сапасын жақсартуға, мүгедектiктi азайтуға мүмкiндiк бередi және түпкi нәтижесiнде, халық өмiрiнің белсендi кезеңiнiң ұзақтығын арттыруға, ұлттың тектiк қорын сақтауға арналған алғышарттарды жасауға ықпал ететiн болады.
қосымша
Қазақстан Республикасында травматизмнің алдын алу мен оны азайтудың  2000-2002 жылдарға арналған мақсатты кешенді бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоспары
1. Травматизмнің алдын алу және оны азайту
--------------------------------------------------------------------
Іс-шара            !   Аяқтау    ! Жауапты орталық ! Қаржыландыру
!   нысаны    ! және жергілікті !    көздері
!             ! атқарушы орган. !
!             ! дар             !
--------------------------------------------------------------------

В целях реализации разработанной Целевой комплексной программы профилактики и снижения травматизма в Республике Казахстан на 2000-2002 годы подготовлен План мероприятий по реализации Целевой комплексной программы профилактики и снижения травматизма в Республике Казахстан на 2000-2002 годы (приложение).
Заключение
Настоящая программа разработана в соответствии с п. 4.4.4.2. постановления Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000г. N 367 P000367_ "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы".
Данная программа имеет целью обеспечение дальнейшей реализации прав граждан, закрепленных в Конституции Республики Казахстан K951000_ , и основана на интеграции усилий центральных и местных исполнительных органов, имеющих отношение к рассматриваемой проблеме.
Программа предусматривает широкий комплекс мер:
- первичная профилактика травматизма (от мероприятий по снижению травмоопасности объектов среды обитания человека до повышения санитарной грамотности широких слоев населения в знании правил безопасного поведения);
- улучшение организации и качества лечения травм;
- сокращение сроков реабилитации и снижение инвалидности.
Реализация программы на каждом этапе ее выполнения потребует постоянного анализа, проведения научно-исследовательских разработок, внедрения передовых технологий. Полное решение данной проблемы может быть обеспечено организацией научно-исследовательского центра (института) травматологии, ортопедии и нейрохирургии.
Выполнение программы как одной из приоритетных задач Правительства
Республики Казахстан позволит снизить травматизм, в структуре которого
преобладает молодое и трудоспособное население страны, улучшить
организацию и качество медицинской помощи, снизить инвалидность и, в
конечном итоге, будет способствовать увеличению продолжительности
активного периода жизни населения, созданию предпосылок для сохранения
генофонда нации.
приложение
План
мероприятий по реализации Целевой комплексной программы
профилактики и снижения травматизма в Республике Казахстан
на 2000-2002 годы
1. Профилактика и снижение травматизма
---------------------------------------------------------------------------
Мероприятие          !   Форма     ! Ответственные   !   Источник
! завершения  ! центральные и   !финансирования
!             ! местные испол-  !
!             ! нительные органы!
---------------------------------------------------------------------------

1            !      2      !        3        !       4
--------------------------------------------------------------------
1. Колледждердің, жүргізу.  Бұйрық   ДСА, ІІМ, БҒМ,  Бюджеттен тыс
шілік курстардың, мектеп.         облыстардың, Ас.  қаражат және
тердің базасында оқытудың         тана және Алматы  жергілікті
медициналық бағдарламасын            қалаларының       бюджеттер
қайта қарау және бекіту,                әкімдері
оқытуды ұйымдастыру
2. "Білім беру ұйымдарындағы  Бұйрық  БҒМ, ЕӘҚМ, ДСА,   Қолданылып
еңбекті қорғау және трав.  Жылына   облыстардың, Ас.  жүрген
матизмнің алдын алу жө.      1 рет    тана және Алматы  заңнамаға
ніндегі жұмысты ұйымдас.    Үкіметке   қалаларының      сәйкес
тыру туралы" ұсынымды       есеп беру  әкімдері
әзірлеу және бекіту
3. Мектепке дейінгі балалар    Бұйрық  БҒМ, ДСА, ІІМ,  Бюджеттен тыс
ұйымдары мен мүгедек ба.              ЕӘҚМ, облыстар.   қаражат және
лаларға арналған маман.               дың, Астана және  жергілікті
дандырылған мекемелерде               Алматы қалалары.  бюджеттер
балаларды жол қозғалысы                 ның әкімдері
ережелеріне оқытуды
ұйымдастыру
4. Жол қозғалысы ережелерін   Альбомдар,  БҒМ, ІІМ, ЭМ,  Жергілікті
зерделеу үшін көрнекі     буклеттер,  ҚРИА, облыстар. бюджет, бюд.
құралдар сериясын (аль.    плакаттар,   дың, Астана және  жеттен тыс
бомдар, суреттер, иллю.   кітапшалар,  Алматы қалалары.   қаражат,
страциялар және т.б.)      брошюралар   ның әкімдері     оның ішінде
әзірлеу және шығару. Жол   Жылына 1                   инвестициялар
қозғалысы қауіпсіздігі     рет                         мен гранттар
жөнінде мыналарға:         Үкіметке
- мектеп жасына дейінгі    есеп беру
және мектеп жасындағы
балалар;
- жаяу жүргіншілер;
- велосипедшілер;
- жас автоәуесқойлар;
- ата-аналар;
- ұстаздарға арналған
компьютерлік ойын
бағдарламалары
5. Мемлекеттік ақпараттық     Электронды       МАҚКМ   Бюджеттік қа.
саясаттың басым бағыт.     және баспа.              ражаттың ше.
тарын жария етуге арнал.   сөз бұқаралық              гінде
ған мемлекеттік тапсы.     ақпарат құ.
рыста травматизмді азайту  ралдарындағы
жөніндегі іс-шараларды     жарияланымдар
насихаттау үшін эфирдегі   Бұйрық
уақыт пен газет беттерін
көздеу
6. Травматизмнің алдын алу,   Бұйрық,  ІІМ, БҒМ, ДСА, Оқытушы орган.
жол қозғалысы ережелері,  бағдарлама,  облыстардың, дардың есебі.
жарақаттану және улану     курстар,     Астана және  нен кезінде
алғашқы көмек             семинарлар,  Алматы қалалары.
көрсету проблемалары       тағлымдама.  ның әкімдері
жөніндегі оқытудың бір-    лар
іздендірілген бағдарла.    Жылына 1
масын бекіту; мектептер.   рет
дің, колледждердің, жо.    Үкіметке
ғары оқу орындарының       есеп беру
педагогикалық кадрларын
даярлауды, қайта даярла.
уды және біліктілігін
көтеруді ұйымдастыру

1                !      2      !        3        !       4
---------------------------------------------------------------------------
1. Пересмотреть и утвердить    Приказ       АЗО, МВД, МОН,   Внебюджетные
медицинские программы                    акимы областей,  средства и
обучения на базе                         городов Астаны   местные
колледжей, водительских                  и Алматы         бюджеты
курсов, школ, организовать
обучение
2. Разработать и утвердить     Приказ       МОН, МТСЗ, АЗО,  В соответствии
рекомендацию                Отчет 1 раз  акимы областей,  с действующим
"Об организации работы      в год в      городов Астаны   законодатель-
по охране труда и           Правительство   и Алматы      ством
профилактике травматизма
в организациях образования"
3. Организовать обучение       Приказ       МОН, АЗО, МВД    Внебюджетные
правилам дорожного движения              МТСЗ, акимы      средства и
детей в детских дошкольных               областей,        местные
организациях и в                         городов Астаны   бюджеты
специализированных                       и Алматы
учреждениях для детей-
инвалидов
4. Разработать и выпустить    Альбомы,      МОН, МВД, МЭ,    Местные
серии наглядных пособий    буклеты,      АРКИ, акимы      бюджеты,
(альбомы, буклеты и т.п.)  плакаты,      областей,        внебюджетные
для изучения правил        книжки,       городов          средства,
дорожного движения.        брошюры,      Астаны и         в том числе
Компьютерные игровые        Отчет 1 раз   Алматы           инвестиции
программы по безопасности  в год в                        и гранты
дорожного движения для:    Правительство
- детей дошкольного и
школьного возраста;
- пешеходов;
- велосипедистов;
- юных автолюбителей;
- родителей;
- педагогов
5. В государственном          Выступления,  МКИОС            В пределах
заказе на освещение        публикации в                   бюджетных
приоритетных               электронных                    средств
направлений                и печатных
государственной            средствах
информационной политики    массовой
предусмотреть эфирное      информации
время и газетные полосы    Приказ
для пропаганды
мероприятий
по уменьшению
травматизма
6. Утвердить                  Приказ,       МВД, МОН, АЗО,   За счет
унифицированную            программа,    акимы областей,  обучающих
обучающую программу        курсы,        городов Астаны   органов
по проблемам               семинары,     и Алматы
профилактики               стажировки
травматизма, правилам      Отчет 1 раз
дорожного движения,        в год в
оказания первичной         Правительство
помощи при травмах и
отравлениях;
организовать подготовку,
переподготовку и
повышение квалификации
педагогических кадров
школ, колледжей, вузов

7. Оқу-тәрбие процесі мен     Бұйрық,    БҒМ, ЕӘҚМ, ДСА  Қолданылып
кластан тыс және мектеп.   әдістерме.               жүрген заңна.
тен тыс жұмыстарды ұйым.   лік нұсқау.              маға сәйкес
дастыру кезінде еңбекті    лықтар
қорғау, техника қауіпсіз.
дігі мен өрт қауіпсіздігі
жөніндегі әдістемелік
нұсқаулықтарды дайындау
8. Травматизмнің және улану.  Конферен.  БҒМ, ЕӘҚМ, ТЖА,  Қолданылып
дың алдын алу проблемалары  циялар,   ІІМ, ДСА, облыс.  жүрген
жөніндегі республикалық     семинарлар  тардың, Астана  заңнамаға
конференциялар мен семинар.             және Алматы қа. сәйкес
ларды өткізу                            лаларының әкім.
дері
9. Мыналарды:                  Мейрамдар,  БҒМ, ІІМ, ДСА, Қолданылып
- оқушылардың денсаулық    жарыстар,  ТЖА, облыстар. жүрген заңна.
күндерін;                   көрмелер,   дың, Астана    маға сәйкес
- жас жүргіншілер күнін;    Бұйрық      және Алматы қа.
- жас өрт сөндіруші күнін               лаларының әкім.
ұйымдастыру                             дері
10. Ұйымдарда Еңбекті қорғау   Бұйрық,   Министрліктер,  Жергілікті
мен техника қауіпсіздігі   конкурстар  агенттіктер,    бюджеттер,
ережелерін, оқу орында.                облыстардың,    бюджеттен
рында Жол қозғалысы                    Астана және    тыс қаражат,
ережелері мен Өрт қауіп.             Алматы қалалары.  оның ішінде
сіздігі ережелерін білу                ның әкімдері   инвестициялар
және сақтау жөніндегі                                 мен гранттар
республикалық, аймақтық,
қалалық, аудандық конкур.
стар, кабинеттердің
байқауын өткізу
11. Кәсіптік, тұрмыстық       Жалпы білім    ДСА, БҒМ   Қолданылып
травматизмнің, уланудың   беретін және                 жүрген заңна.
алуан түрлерінің алдын    арнаулы ме.                  маға сәйкес
алу, медициналық көмек    дициналық
көрсету және емдеу жөнін. әдебиет
дегі жалпы білім беретін  шығару
және арнаулы медициналық
әдебиет дайындау
12. Өрт қауіпсіздігі (бұдан   Бұйрық     БҒМ, ІІМ, ТЖА,  Қолданылып
әрі - ӨҚ), жол қозғалысы               облыстардың,    жүрген заңна.
(бұдан әрі - ЖҚ) ережеле.              Астана және      маға сәйкес
рі мен талаптарын "ӨҚ-ін               Алматы қалала.
зерделеу жөніндегі" және               рының әкімдері
"ЖҚ-ін зерделеу жөнінде.
гі" оқыту бағдарламаларын
міндетті түрде енгізе
отырып, оқытуды ұйымдас.
тыру
13. Мыналарды:                 Бұйрық        ДСА, ІІМ    Қолданылып
1) көлік құралдарының                                    жүрген
жүргізушілерін медициналық                               заңнамаға
куәландыруды өткізудің                                   сәйкес
тәртібін және олардың
кезеңділігін;

7. Подготовить методические    Приказ,       МОН, МТСЗ,     В соответствии
инструкции по охране        методические  АЗО            с действующим
труда, технике              инструкции                   законодатель-
безопасности и пожарной                                  ством
безопасности во время
учебно-воспитательного
процесса и организации
внеклассной и внешкольной
работы
8. Проводить республиканские   Конференции,   МОН, МТСЗ,    В соответствии
конференции и семинары по   семинары       АЧС, МВД,     с действующим
проблемам профилактики                     АЗО, акимы    законодатель-
травматизма и отравлений                   областей,     ством
городов
Астаны и
Алматы
9. 0рганизовать:               Праздники,     МОН, МВД,     В соответствии
- дни здоровья школьников;  конкурсы,      АЗО, АЧС,     с действующим
- день юного пешехода;      выставки,      акимы         законодатель-
- день юного пожарного      приказ         областей,     ством
городов
Астаны и
Алматы
10.Провести республиканские    Приказ,        Министерства, Местные
региональные, городские,    конкурсы       агентства,    бюджеты,
районные конкурсы,                         акимы         внебюджетные
смотры кабинетов по знанию                 областей,     средства
и соблюдению Правил охраны                 городов       в том числе
труда и техники безопасности               Астаны и      инвестиции
в организациях, Правил                     Алматы        и гранты
дорожного движения и
Правил пожарной
безопасности в учебных
заведениях
11.Подготовить                 Издание        АЗО, МОН      В соответствии
общеобразовательную и       общеобразова-                с действующим
специальную медицинскую     тельной и                    законодатель-
литературу по профилактике, специальной                  ством
оказанию медицинской        медицинской
помощи и лечению различных  литературы
видов профессионального,
бытового травматизма,
отравлений
12.Организовать обучение       Приказ         МОН, МВД,     В соответствии
правилам и требованиям                     АЧС, акимы    с действующим
пожарной безопасности                      областей,     законодатель-
(далее - ППБ), дорожного                   городов       ством
движения (далее - ПДД)                     Астаны и
с обязательным введением                   Алматы
программы обучения
"По изучению ППБ" и
"По изучению ПДД"
13.Пересмотреть и дополнить:   Приказ         АЗО, МВД      В соответствии
1) порядок проведения                                       с действующим
медицинского                                             законодатель-
освидетельствования                                      ством
водителей транспортных
средств и их периодичность;

2) азаматқа көлік құрал.
дарын басқаруға тыйым
салатын медициналық қарсы
көрсеткіштердің тізбесін
қайта қарау және толықтыру
2. Травматизмнің және оның зардаптарының алдын алу мен азайту жөніндегі ұйымдастыру-әдістемелік іс-шаралар
14. Жарақаттану жөніндегі      Бұйрық    ДСА, ЕӘҚМ, ІІМ  Қолданылып
есеп құжаттамасының                                   жүрген
алғашқы нысанын қайта                                 заңнамаға
қарау және бекіту және                                  сәйкес
жарақаттанулар мен
улануларды тіркеудің
жалпы ұлттық компьютер.
лік жүйесін ұйымдастыру
15. Оқу-жаттығу процестері     Бұйрық      ТСА, ДСА     Қолданылып
мен спорт жарыстарын                                  жүрген
өткізу кезіндегі қауіп.                              заңнамаға
сіздікті бақылауды кү.                                сәйкес
шейту
16. Таулардағы, судағы, ха.    Құтқарушы   ТЖА, облыстар. Қолданылып
лықтың бұқаралық дема.     қызметтер.  дың, Астана      жүрген
лыс орындарындағы құт.     дің жұмысы  және Алматы    заңнамаға
қару қызметі жұмыстарын    жөніндегі   қалаларының       сәйкес
ұйымдастыруды жақсарту     нұсқаулық.  әкімдері
(жабдықтау табельдері      тар мен
мен олардың жұмысы жө.     ұсынымдар
ніндегі нұсқаулықты
қайта қарау)
17. Электр жарақаттанулар.     Бұйрық      ЕӘҚМ, ТЖА,    Қолданылып
дың тұрмыстық құралдар                 ЭИжТМ           жүрген
мен өнеркәсіптік жаб.                                заңнамаға
дықтар қауіпсіздігінің                                сәйкес
алдын алу жөніндегі ша.
раларды әзірлеу
18. Салауатты өмір салтын,     Бұйрық    БҒМ, ДСА, ТСА,  Қолданылып
травматизмнің "белсенді                МАҚКМ           жүрген
қорғанысының" пәрменді                               заңнамаға
құралы ретіндегі дене                                 сәйкес
шынықтыру мен спортты
насихаттауды кеңейту
19. Салалар бойынша еңбектің   Салалар     ЕӘҚМ, ДСА, ми. Қолданылып
техника қауіпсіздігі та.   бойынша     нистрліктер мен   жүрген
лаптарының нормативтерін   еңбек қа.   ведомстволар,  заңнамаға
қайта қарау және оларды    уіпсізді.   облыстардың, Ас.  сәйкес
міндетті енгізу мен мен.   гін регла.  тана және Алматы
шіктің барлық нысанындағы  менттейтін  қалаларының
өндірістік объектілерде    нормативтік әкімдері
сақталуын бақылауды қам.   құқықтық
тамасыз ету                кесімдерге
өзгерістер
мен толық.
тырулар
20. Полиция қызметкерлерін,    Бұйрық,    ІІМ, ТЖА, ДСА,  Қолданылып
мемлекеттік өртке қарсы    әкімдердің   облыстардың,     жүрген
қызмет қызметкерлерін,     шешімдері,   Астана және   заңнамаға
жүргізушілерді жарақат.    нормативтік  Алматы қалалары. сәйкес
тану, улану кезінде бас.   құқықтық     ның әкімдері
тапқы медициналық көмек    кесімдерге
көрсету жөніндегі міндет.  өзгерістер
ті жүйелі оқыту мен олар.
дың аттестациядан өткізі.
луін бақылауды қамтамасыз
ету
21. Тұрғын үй кварталдарын.    Әкімдердің   Облыстардың,  Қолданылып
дағы балалар, спорт алаң.  шешімдері,   Астана және      жүрген
дарын, автотұрақтарды     нормативтік  Алматы қалалары. заңнамаға
қоршауды алдын ала қара.   құқықтық     ның әкімдері,    сәйкес
стыру                      кесімдерге   ТСА, ДСА
өзгерістер
мен толық.
тырулар
Жылына 1 рет
Үкіметке
есеп беру
22. Республикалық маңызы бар  Бұйрық,  ТКМ, ДСА, ІІМ,  Бюджеттен тыс
жолдарда жол-санитарлық    әкімдердің   облыстардың,  қаражат және
постыларды құру, оларды    шешімдері,   Астана және   жергілікті
медициналық ұйымдармен     қолданыс.    Алматы қалалары. бюджеттер
телефон байланысымен,      тағы норма.  ның әкімдері
сондай-ақ табель бойынша   тивтік құ.
қажетті жабдықтармен       қықтық ке.
қамтамасыз ету.            сімдерге
Жол-көлік постыларын       өзгерістер
қажетті медициналық        мен толық.
мүкәммалмен және           тырулар
медикаменттермен           Жылына 1
жарақтандырудың табелін    рет
бекіту                     Үкіметке
есеп беру
23. Жарақаттану кезінде көмек  Әкімдердің ДСА, облыстар. Қолданылып
көрсетуді жеделдету және   шешімдері,  дың, Астана      жүрген
зақымданушыларды ауруха.    бұйрық,      және Алматы      заңнамаға
наға жеткізу уақытын        Жылына 1     қалаларының      сәйкес
азайту үшін ауруханалар.    рет          әкімдері
дың автомобиль жолдары      Үкіметке
учаскелеріне бекітілуін     есеп беру
қайта қарау және ресімдеу
24. Автомобиль жолдарындағы   Әкімдердің  ІІМ, ТКМ, ДСА Қолданылып
жол көлік оқиғалары туралы  шешімдері,  облыстардың,     жүрген
хабарлау жүйесін жетілдіру              Астана және      заңнамаға
(жолдарды арнайы байланыс.  Жылына 1    Алматы қалалары. сәйкес
пен жайластыру, жақын       рет         ның әкімдері
жердегі емдеу ұйымдарының   Үкіметке
тұрған орыны туралы көрсет. есеп беру
кіштерді жаппай орналастыру
т.б.)
25. Жүргізушілерді жүру жолы.  Әкімдердің ТОҚМ, ТКМ, ІІМ, Қолданылып
ның жай-күйі мен жолдарда.  шешімдері,  облыстардың,     жүрген
ғы ауа райының жағдайы ту.  бұйрықтар   Астана және      заңнамаға
ралы ақпараттармен қамтама. Жылына 1    Алматы қалалары. сәйкес
сыз ету үшін гидрометеоро.  рет         ның әкімдері
логиялық қызметтің, теле.   Үкіметке
дидар мен радионың, жол     есеп беру
полициясы бөлімшелерінің
өзара іс-қимылын ұйымдасты.
ру және жетілдіру
26. Жалпы сырқаттану құрылымын.  Әкімдердің  Облыстардың, Қолданылып
дағы травматизмнің үлестік   шешімдері   Астана және     жүрген
коэффициентіне сәйкес кел.               Алматы қала.    заңнамаға
тіре отырып, медициналық                 ларының         сәйкес
кадрлардың құрылымының ем.               әкімдері
деу-алдын алу іс-шараларына
арналған орындардың санына
қатынасын қайта қарау. 300
мыңнан астам тұрғыны бар
қалалардағы травмотологиялық
бөлімшелер стационарларының
жанынан жергілікті бюджеттің
қаражаты есебінен жұмыс
істейтін емдеу-алдын алу
іс-шараларына арналған, жұмыс
істеп тұрған орындар желісінің
шеңберіндегі полижарақат
(көп жарақат) бөлімшелерін құру
27. Барлық мамандықтағы дәрігер.    Бұйрық      ДСА      Қолданылып
лердің және медициналық                                  жүрген
бикелердің жарақаттану мен                              заңнамаға
улану кезінде көмек көрсетуі                             сәйкес
жөніндегі біліктілігін көтеру
28. Травмотологиялық және хирур.    Бұйрық      ДСА      Қолданылып
гиялық бөлімшелерде жарақат.                             жүрген
тануды емдеу құралдарымен                               заңнамаға
жарақтандырудың міндетті ең                              сәйкес
төменгі мөлшерін анықтау,
мамандандырылған көмектің ең
төменгі көлемінің стандарт.
тарын әзірлеу
29. Травматизм, оның себебін        Бұйрық      ДСА      Қолданылып
анықтау мен алдын алу шара.                              жүрген
ларын әзірлеу жөніндегі ғы.                              заңнамаға
лыми-техникалық зерттеулерді                             сәйкес
дамыту

2) перечень медицинских
противопоказаний, при
которых гражданину
запрещается управлять
транспортными средствами.
2. Организационно - методические мероприятия по профилактике
и снижению травматизма и его последствий
14.Пересмотреть и утвердить    Приказ         АЗО, МТСЗ,    В соответствии
первичные формы учетной                    МВД           с действующим
документации по травматизму                              законодатель-
и организовать                                           ством
общенациональную
компьютерную систему
регистрации травм и
отравлений
15.Усилить контроль            Приказ         АТурС, АЗО    В соответствии
безопасности при                                         с действующим
проведении учебно-                                       законодатель-
тренировочного процесса                                  ством
и спортивных состязаний
16.Улучшить организацию        Инструкции и   АЧС, акимы    В соответствии
работы спасательных         рекомендации   областей,     с действующим
служб в местах массового    по работе      городов       законодатель-
отдыха населения в горах,   спасательных   Астаны и      ством
на воде (пересмотреть       служб          Алматы
табели оснащения и
инструкции по их работе)
17.Разработать меры по         Приказ         МТСЗ, АЧС,    В соответствии
предупреждению                             МЭИиТ         с действующим
электротравм,                                            законодатель-
безопасности бытовых                                     ством
приборов и промышленного
оборудования
18.Расширять пропаганду        Приказ         МОН, АЗО,     В соответствии
здорового образа жизни,                    АТурС, МКИОС  с действующим
физкультуры и спорта,                                    законодатель-
как действенного средства                                ством
"активной защиты" от
травматизма
19.Пересмотреть нормативы      Изменения и    МТСЗ, АЗО,    В соответствии
требований техники          дополнения в   министерства  с действующим
безопасности труда по       нормативные    и ведомства,  законодатель-
отраслям и обеспечить       правовые акты, акимы         ством
обязательное внедрение и    регламентирую- областей,
контроль за их соблюдением  щие            городов
на производственных         безопасность   Астаны и
объектах всех форм          труда по       Алматы
собственности               отраслям
20.Обеспечить контроль за      Приказ,        МВД, АЧС,     В соответствии
обязательным регулярным     решения        АЗО, акимы    с действующим
обучением и аттестацией     акимов,        областей,     законодатель-
сотрудников полиции,        изменения в    городов       ством
работников государственной  нормативных    Астаны и
противопожарной службы,     правовых       Алматы
водителей по оказанию       актах
первой медицинской помощи
при травмах, отравлениях
21.Предусмотреть ограждение    Решения        Акимы         В соответствии
детских, спортивных         акимов,        областей,     с действующим
площадок, автостоянок в     изменения и    городов       законодатель-
жилых кварталах             дополнения в   Астаны и      ством
нормативных    Алматы,
правовых       АТурС, АЗО
актах
Отчет 1 раз
в год в
Правительство
22.Создать на дорогах          Приказ,        МТК, АЗО,     Внебюджетные
республиканского значения   решения        МВД, акимы    средства и
дорожно-санитарные посты,   акимов,        областей,     местные
обеспечить их телефонной    изменения и    городов       бюджеты
связью с медицинскими       дополнения в   Астаны и
организациями, а также      существующие   Алматы
необходимым оснащением по   нормативные
табелю.                     правовые акты
Утвердить табель            Отчет 1 раз
оснащения дорожно-          в год в
транспортных постов         Правительство
необходимыми медицинским
инвентарем и медикаментами
23.Пересмотреть и оформить     Решения        АЗО, акимы    В соответствии
закрепление больниц за      акимов,        областей,     с действующим
участками автомобильных     приказ         городов       законодатель-
дорог, для ускорения        Отчет 1 раз    Астаны и      ством
оказания помощи при         в год в        Алматы
травмах и сокращения        Правительство
времени доставки
пострадавших в больницу
24.Совершенствовать систему    Решения        МВД, МТК,     В соответствии
информирования о дорожно-   акимов         АЗО, акимы    с действующим
транспортном происшествии   Отчет 1 раз    областей,     законодатель-
на автодорогах              в год в        городов       ством
(обустройство дорог         Правительство  Астаны и
специальной связью,                        Алматы
повсеместное размещение
указателей о местонахождении
ближайших лечебных
организации и т.п.
25.Организовать и              Решения        МПРОС, МТК,   В соответствии
совершенствовать            акимов,        МВД, акимы    с действующим
взаимодействие              приказы        областей,     законодатель-
гидрометеорологической      Отчет 1 раз    городов       ством
службы, телевидения и       в год в        Астаны и
радио, подразделений        Правительство  Алматы
дорожной полиции
для обеспечения водителей
информацией о состояниях
проезжей части и погодных
условий на дорогах
26.Пересмотреть соотношение    Решения        Акимы         В соответствии
структуры медицинских       акимов         областей,     с действующим
кадров к количеству мест,                  городов       законодатель-
предназначенных для лечебно-               Астаны и      ством
профилактических                           Алматы
мероприятий, приведя в
соответствие с удельным
коэффициентом травматизма
в структуре общей
заболеваемости. Создать
отделения политравмы
(множественные травмы) при
стационарах травматологических
отделений в городах с
населением свыше 300 тысяч
человек, в рамках
существующей сети мест,
предназначенных для лечебно-
профилактических мероприятий,
действующих за счет средств
местного бюджета
27.Повысить квалификацию         Приказ       АЗО           В соответствии
врачей всех специальностей                               с действующим
и медицинских сестер по                                  законодатель-
оказанию помощи при травмах                              ством
и отравлениях
28.Определить обязательный       Приказ       АЗО           В соответствии
минимум оснащения средствами                             с действующим
лечения травм в                                          законодатель-
травматологических и                                     ством
хирургических отделениях,
разработать стандарты
минимального объема
специализированной помощи
29.Развивать научно-технические  Приказ      АЗО            В соответствии
исследования по травматизму,                             с действующим
выявлению причин и разработке                            законодатель-
мер его предупреждения                                   ством

3. Травматизмнің алдын алу мен оны азайту бағдарламасын іске асыруды материалдық-техникалық қамтамасыз ету
30. ЖКО болған орындарда авария. Әкімдердің  Облыстардың, Жергілікті
лық-құтқару жұмыстарын жүр.   шешімдері   Астана және    бюджет
гізуге арналған жүк көтер.                Алматы қала.
гіш және өзге де құралдарды               ларының
және авария зардаптарын жою.              әкімдері
ға арналған арнаулы автомо.
бильдерді сатып алуды ұйым.
дастыру
31. Жергілікті бюджеттің қаража. Әкімдердің  Облыстардың, Жергілікті
ты шегінде, төсек-орындар     шешімдері   Астана және    бюджет
желісін оңтайландыру мен                  Алматы қала.
бірдей бөлімшелерді функцио.              ларының
нальдық біріктіру есебінен                әкімдері
жарақаттанудың зардаптары
бар науқастарды оңалту жө.
ніндегі аймақтық орталық.
тарды ұйымдастыру
32. Реанимациялық бөлімшелерді  Әкімдердің Облыстардың,  Жергілікті
қазіргі заманғы медициналық   шешімдері   Астана және    бюджет
жабдықтармен қамтамасыз                   Алматы қала.
етуді жақсарту                            ларының
әкімдері
33. Жарақаттарды емдеуді жүзеге   Қазақстан      ДСА   Республикалық
асыратын медициналық бөлім.   Республи.                  бюджет
шелерді үйлестіру және инте.  касы Үкі.
грациялау орталығы ретінде.   метінің
гі Республикалық травмотоло.  қаулысы
гия, ортопедия және нейрохи.
рургия ғылыми-зерттеу инсти.
тутын құру
-------------------------------------------------------------------  таблицаның жалғасы:
-------------------------------------------
Орындау      !        Күтілетін       !
мерзімі      !         нәтиже         !
------------------------------------------!
5         !           6            !
------------------------------------------!
1 2001 жылдың    Білім деңгейін
І тоқсаны      көтеру
2 2001 жылдың    Травматизмді
І тоқсаны      азайту
3 2001 жылдың    Білім деңгейін
І тоқсаны      көтеру
4 2001-2002      Насихат және
жылдар         білім деңгейін
арттыру
5 2001-2002      Травматизмді
жылдар         азайту
6 2001-2002      Травматизмді
жылдар         азайту
7 2001 жыл       Травматизмді
азайту
8 Тұрақты,       Насихат және
жыл сайын      білім деңгейін
арттыру
9 2001-2002      Білім деңгейін
жылдар         арттыру
10 2001-2002      Білім деңгейін
жылдар         арттыру
11 2000-2001      Травматизмді
жылдар         азайту
12 2001-2002      Травматизмді
жылдар,        азайту
тұрақты
13 2000 жылдың    Травматизмді
IV тоқсаны     азайту
2.
14  2001 жыл      Сенімді және
жедел ақпарат
алу
15  2000 жылдың   Травматизмді
IV тоқсаны    азайту
16  2000 жылдың
IV тоқсаны
17  2002 жылдың   Жарақаттанудың
IV тоқсаны    алдын алу

3. Материально-техническое обеспечение реализации программ
профилактики и снижения травматизма
30.Организовать приобретение     Решения     Акимы          Местный бюджет
грузоподъемных и других       акимов      областей,
приспособлений для                        городов
проведения аварийно-                      Астаны и
спасательных работ на                     Алматы
местах ДТП и специальных
автомобилей для ликвидации
последствий аварий
31.Организовать региональные     Решения     Акимы          Местный бюджет
центры по реабилитации        акимов      областей,
больных с последствиями                   городов
травм за счет оптимизации                 Алматы и
коечной сети и                            Астаны
функционального
объединения идентичных
подразделений, в пределах
средств местного бюджета
32.Улучшить обеспечение          Решения     Акимы          Местный
современным медицинским       акимов      областей,      бюджет
оборудованием реанимационных              городов
отделений                                 Алматы
и Астаны
33.Создать Республиканский     Постановление  АЗО           Республиканский
научно-исследовательский    Правительства                бюджет
институт травматологии,     Республики
ортопедии и нейрохирургии   Казахстан
как центр координации и
интеграции медицинских
подразделений,
осуществляющих лечение
травм
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
-----------------------------------
Сроки        !   Ожидаемый    !
исполнения    !   результат    !
----------------------------------!
5         !       6        !
----------------------------------!
1 I квартал      Повышение
2001 года      уровня знаний
2 I квартал      Снижение
2001 года      травматизма
3 I квартал      Повышение
2001 года      уровня знаний
4 2001-2002      Пропаганда и
годы           повышение уровня
знаний
5 2001-2002      Снижение
годы           травматизма
6 2000-2001      Снижение
годы           травматизма
7 2001 год       Снижение
травматизма
8 Постоянно,     Пропаганда и
ежегодно      повышение
уровня знаний
9 2001-2002      Повышение
годы         уровня знаний
10 2001-2002      Повышение
годы         уровня знаний
11 2000-2001      Снижение
годы         травматизма
12 2001-2002      Снижение
годы,        травматизма
постоянно
13 IV квартал     Снижение
2000 год       травматизма
2.
14  2001 год    Получение
достоверной
и оперативной
информации
15 IV квартал   Снижение
2000 года    травматизма
16 IV квартал
2000 года
17  IV квартал  Предупреждение
2002 года   травмы

18  2000-2002     Білімді көтеру
жылдар
19  2000 жылдың   Травматизмнің
IV тоқсаны    алдын алу
20  2000 жылдың   Білімді көтеру
IV тоқсаны
21  2000-2001     Травматизмді
жылдар        азайту
22  2001 жылдың   Дәрігерлік көмек
ІІ тоқсаны    көрсету үшін жедел
ақпарат
23  2001 жыл      Уақтылы
медициналық
көмек
24  2000-2001     Жол-көлік
жылдар        оқиғаларын
азайту
25  2000-2001     Жол-көлік
жылдар        оқиғаларын
азайту
26  2000 жылдың   Емдеу-алдын
IV тоқсаны    алу ұйымдарындағы
орындар желісін
ұтымды пайдалану
27 2000-2002      Дәрігерлердің
жылдар,        біліктілігін
тұрақты        көтеру
28 2000 жылдың    Білікті
IV тоқсаны     медициналық
көмектің сапасын
жақсарту
29 2001 жылдың    Травматизмді
І тоқсаны      азайту
3.
30 2001 жылдың    Жедел көмек
ІІ тоқсаны
31 2001 жылдың    Оңалтуды
ІІ тоқсаны     жақсарту
32 2001 жылдың    Мамандандырылған
ІІ тоқсаны     көмек

18  2000-2002    Повышение
годы        знаний
19  IV квартал   Предупреждение
2000 года      травматизма
20  IV квартал     Повышение
2000 года      знаний
21  2000-2001      Снижение
годы           травматизма
22  II квартал     Оперативная
2001 года      информация для
оказания
врачебной
помощи
23  2001 год       Своевременная
медицинская
помощь
24  2000-2001      Снижение
годы           дорожно-
транспортных
происшествий
25  2000-2001      Снижение
годы           дорожно-
транспортных
происшествий
26 IV квартал     Рациональное
2000 года      использование
сети мест
в лечебно-
профилактических
организациях
27 2000-2002      Повышение
годы,          квалификации
постоянно      врачей
28 IV квартал     Улучшение
2000 года      качества
квалифицированной
медицинской
помощи
29 I квартал      Снижение
2001 года      травматизма
3.
30 II квартал     Оперативная
2001 года      помощь
31 II квартал     Улучшение
2001 года      реабилитации
32 II квартал     Специализированная
2001 года      помощь

33 2001-2002      Мамандандырылған
жылдар         көмек
-------------------------------------------

33 2001-2002      Специализированная
годы           помощь
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)