"Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттік ұлттық университеті" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының ерекше мәртебесi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 25 шілде N 1106. Күшi жойылды - ҚР Үкіметінің 2002 жылғы 17 маусымдағы N 665 қаулысымен. ~P020665
"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Z990389_ Заңына және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк ұлттық университетінiң ерекше мәртебесi туралы" 1993 жылғы 9 қаңтардағы N 1059 K931059_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған "Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк ұлттық
университетi" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының дербес мемлекеттiк
жоғары оқу орны ретiндегi ерекше мәртебесi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi осы қаулыны
iске асыру үшiн қажеттi шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2000 жылғы 25 шілдедегі
N 1106 қаулысымен
бекiтiлген
"Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк Ұлттық университетi"
республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының дербес мемлекеттiк
жоғары оқу орны ретiндегі ерекше мәртебесi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Z990389_ Заңына сәйкес Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк Ұлттық университетiнiң (бұдан әрi - Университет) ерекше мәртебесiн және Қазақстан Республикасының мүдделерiнде Университеттің әлеуетiн тиiмдi пайдаланудың жолдарын белгiлейдi.
2. Университеттiң ерекше мәртебесi Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк Ұлттық университетiнiң жоғары бiлiктi мамандарды даярлаудағы, елде ғылым мен мәдениеттi дамытудағы ерекше рөлiне, сондай-ақ онда қалыптасқан Қазақстанда және шет елдерде кеңiнен танымал беделдi ғылыми мектептердi сақтаудың қажеттiгiне негiзделген. ҚазМУ-дың қалыптасқан ерекше ғылыми-педагогикалық әлеуетi мен оқу-материалдық базасы Университеттiң Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк Ұлттық университетiнiң мәртебесi туралы" 1993 жылғы 9 қаңтардағы N 1059 қаулысымен берiлген дербес мемлекеттiк жоғары оқу орнының мәртебесiнде бекiтiлген Қазақстанның ғылымы мен бiлiмi жүйесiндегi ерекше жағдайын айқындайды.
3. Университет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң кесiмдерiн, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң нормативтiк құжаттарын, сондай-ақ осы Ереженi және Университеттiң Жарғысын басшылыққа алады.

Об особом статусе Республиканского государственного предприятия "Казахский государственный Национальный университет имени аль-Фараби"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2000 года N 1106. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 июня 2002 г. N 665 ~P020665
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z990389_ "Об образовании" и постановлением Президента Республики Казахстан от 9 января 1993 года N 1059 K931059_ "О статусе Казахского государственного Национального университета им. Аль-Фараби" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение об особом статусе Республиканского государственного предприятия "Казахский государственный Национальный университет имени аль-Фараби" как автономного государственного высшего учебного заведения.
2. Министерству образования и науки Республики Казахстан принять необходимые меры для реализации настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2000 года N 1106
Положение
об особом статусе Республиканского государственного
предприятия "Казахский государственный Национальный
университет имени аль-Фараби" как автономного
государственного высшего учебного заведения
1. В соответствии с Законом Республики Казахстан Z990389_ "Об образовании" настоящее Положение определяет особый статус Казахского государственного Национального университета имени аль-Фараби (далее - Университет) и пути эффективного использования потенциала Университета в интересах Республики Казахстан.
2. Особый статус Университета обусловлен исключительной ролью Казахского государственного Национального университета имени аль-Фараби в подготовке высококвалифицированных специалистов, развитии науки и культуры в стране, а также необходимостью сохранения сформированных в нем авторитетных научных школ, широко известных в Казахстане и за рубежом. Сложившийся уникальный научно-педагогический потенциал и учебно-материальная база КазГУ определяют особое положение Университета в системе науки и образования Казахстана, которое закреплено в статусе автономного государственного высшего учебного заведения, предоставленного постановлением Президента Республики Казахстан N 1059 от 9 января 1993 года K931059_ "О статусе Казахского государственного Национального университета им. Аль-Фараби".
3. В своей деятельности Университет руководствуется Законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, нормативными документами Министерства образования и науки Республики Казахстан, а также настоящим Положением и Уставом Университета.

4. Дербес жоғары оқу орны ретiндегі Университеттiң мiндеттерi:
1) Университеттiң бар жоғары әлеуетiн мақсатты және толық пайдаланудың негізiнде, қоғамның өркендеуiне ықпал ететiн жаңа бiлiмдердi құруды зерделеудi және таратуды жүзеге асыратын ғылыми-бiлiм беру кешенiнiң оңтайлы үлгiлерiн әзiрлеу және iске асыру, дүниежүзiлiк бiлiм беру стандарттарына сәйкес келетiн оқытудың жаңа технологияларын, ғылыми зерттеулердi ұйымдастырудың қағидаттарын енгiзу;
2) дүниежүзiлiк бiлiм беру кеңiстігiндегі интеграцияның неғұрлым тиiмдi жолдарын iздестiру және жүзеге асыру Университеттiң жетiстiктерiн шет елге тең құқықты ұсынуды қамтамасыз ету;
3) ғылыми-бiлiм беру кешенiн басқарудың демократиялық қағидаттарын тереңдету, академиялық еркiндiктi дамыту үшiн жағдай жасау болып табылады.
5. Университет көрсетiлген мiндеттердi жүзеге асыруы кезiнде:
1) ғылыми-педагогикалық әлеует пен оқу-материалдық базаны тиiмдi пайдаланудың негiзiнде, жоғары білiм берудiң дүниежүзiлiк стандартқа сәйкес тұрақты жоғары деңгейiн кепілдiктендiруге;
2) Университеттiң студенттерiнiң, оқытушыларының және қызметкерлерiнiң бiлiм, адамгершiлiк және интеллектуалдық жағынан дамуы үшiн барынша жағдай жасауды қамтамасыз етуге;
3) республикада бiлiм беру жүйесiн дамытуға ықпал ете отырып, белсендi ғылыми-әдiстемелiк және ұйымдастыру жұмысын жүргiзуге;
4) бiлiм берудi қоса алғанда, ақылы қызмет көрсетулерден алынатын қаражат пен кiрiстердi тиiмдi пайдалануды жүзеге асыруға мiндеттi.
6. Университет мiндеттердi табысты жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк Ұлттық университетiнiң мәртебесi туралы" 1993 жылғы 9 қаңтардағы N 1059 қаулысына және заңнамаға сәйкес:
1) "Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк Ұлттық университетiнiң оқытушылары мен қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 17 маусымдағы N 982 P970982_ қаулысының 1-тармағында белгiленген коэффициенттi пайдалана отырып, Университеттiң құрылымы мен штатын, профессорлық-оқытушылық құрам мен қызметкерлердiң еңбегiне ақы төлеудiң шарттары мен мөлшерлерiн өз бетiнше белгiлеуге;
2) заңнамада белгiленген тәртiппен заңды тұлғалар құқығындағы мемлекеттiк емес құрылымдарды, оның iшiнде шет елдердегiсiн қоса алғанда, Университеттiң бiлiм беру ғылыми кешенiнiң құрамында ғылыми-зерттеу институттары мен орталықтарын, филиалдарын және өзге де бөлiмшелердi құруға;
3) жоғары кәсiби бiлiм берудiң көп деңгейлi жүйесi бойынша мамандарды даярлаудың жаңа бағыттарын айқындауға, оларды оқытудың мерзiмдерi мен нысандарын белгiлеуге, жоғары кәсiби бiлiм беру саласындағы қолданылып жүрген мемлекеттiк жалпыға мiндеттi стандарттарға сәйкес оқу жоспарлары мен бағдарламаларын бекiтуге;

4. Задачами Университета как автономного высшего учебного заведения являются:
1) разработка и реализация оптимальной модели научно-образовательного комплекса, осуществляющего создание, изучение и распространение новых знаний, способствующих прогрессу общества, внедрение новых технологий обучения, принципов организации научных исследований, соответствующих мировым образовательным стандартам, на основе целенаправленного и полного использования имеющегося высокого потенциала Университета;
2) поиск и осуществление наиболее эффективных путей интеграции в мировое образовательное пространство, обеспечение равноправного представления достижений Университета за рубежом;
3) углубление демократических принципов управления научно-образовательным комплексом, создание условий для развития академических свобод.
5. При осуществлении указанных задач Университет обязан:
1) гарантировать стабильно высокий уровень высшего образования, соответствующий мировым стандартам, на основе эффективного использования научно-педагогического потенциала и учебно-материальной базы;
2) обеспечивать максимальные условия для образовательного, нравственного и интеллектуального развития студентов, преподавателей и сотрудников Университета;
3) проводить активную научно-методическую и организационную работу, способствуя развитию системы образования в республике;
4) осуществлять эффективное использование средств и доходов, получаемых от платных услуг, включая образовательные.
6. Для успешного осуществления задач Университет имеет право в соответствии с постановлением Президента Республики Казахстан N 1059 от 9 января 1993 года K931059_ "О статусе Казахского государственного Национального университета им. Аль-Фараби" и законодательством:
1) самостоятельно определять структуру и штаты университета, условия и размеры оплаты труда профессорско-преподавательского состава и сотрудников, используя коэффициент, установленный пунктом 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 17 июня 1997 года N 982 P970982_ "Об оплате труда преподавателей и сотрудников Казахского государственного национального университета имени Аль-Фараби";
2) в установленном законодательством порядке создавать научно-исследовательские институты и центры, филиалы и иные подразделения, включая негосударственные структуры, на правах юридических лиц, в том числе за рубежом, в составе образовательно-научного комплекса Университета;
3) определять новые направления подготовки специалистов по многоуровневой системе высшего профессионального образования, устанавливать сроки и формы их обучения, утверждать учебные планы и программы в соответствии с действующими государственными общеобязательными стандартами в области высшего профессионального образования;

4) шетелдiк ұйымдармен Университеттiң негiзгi қызметiнiң барлық бағыттары бойынша тiкелей шарттар мен келiсiм-шарттар жасасуға, ғалымдар мен мамандардың уақытша ұжымдарын құруға, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдардың қызметiне қатысуға;
5) Университеттiң оқытушыларына доцент және профессор ғылыми атақтарын беру кезiнде қорытынды сараптама жүргiзуге құқығы бар.
7. Университет Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк Ұлттық университетiнiң мәртебесi туралы" 1993 жылғы 9 қаңтардағы N 1059 K931059_ қаулысына орай және өзiне берiлген ерекше мәртебеге сәйкес барлық бар негiзгi қорлар мен айналымдағы қаражатқа иелiк етедi, пайдаланады және билiк етедi, өз қаражатының есебiнен сатып алынған мүлiкке өз бетiнше билiк етедi.
8. Мемлекеттік тапсырыстың шеңберiнде мамандар даярлау Университетке түскен студенттердiң бiлiм грантының немесе несиесiнiң мөлшерiн айқындау кезiнде оқытуға арналған нақты шығындарды ескеретiн жеке норматив бойынша, республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен жүзеге асырылады. Қаржыландырудың басқа қосымша көздерi заңнамада тыйым салынбаған, кiрiсiне Университет өз бетiнше билiк ететiн ғылыми-өндiрiстiк, бiлiм беру және өзге де қызмет болып табылады.
9. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi жоғары кәсiби және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм беру мен ғылыми зерттеулер саласындағы Университет орындайтын бағдарламалардың әкiмшiсi болып табылады.
10. Университет өзiнiң негiзгi қызметiнде барлық мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен, басқа да республикалық мекемелермен және ұйымдармен, шетелдiк халықаралық бiлiм беру және ғылыми орталықтармен тiкелей байланыстар орнатады.
11. Университеттің ректорын Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады.
12. Университеттiң қызметiн қоғамның мүдделерiмен келiсу, қаржылай қолдауды қамтамасыз ету, оның материалдық-техникалық базасын нығайту үшiн, сондай-ақ интеллектуалдық әлеуеттi неғұрлым тиiмдi пайдалану үшiн Қамқоршылар кеңесi құрылады. Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн,
Қамқоршылар кеңесiнiң құрамына ғылымның, бiлiм берудiң және мәдениеттiң,
шығармашылық және өзге ұйымдардың, меншiктiң түрлi нысандарындағы
кәсiпорындардың, қорлардың, ассоциациялардың, акционерлiк қоғамдардың және
басқалардың дербес жоғары оқу орны ретiндегi Университеттiң проблемаларын
шешуге қомақты үлес қосуға қабiлетті өкiлдерi кiре алады.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

4) заключать с зарубежными организациями прямые договоры и контракты по всем направлениям основной деятельности Университета, создавать временные коллективы ученых и специалистов, участвовать в деятельности международных объединений и организаций;
5) проводить заключительную экспертизу при присвоении преподавателям Университета ученых званий доцента и профессора.
7. Университет согласно постановлению Президента Республики Казахстан N 1059 от 9 января 1993 года K931059_ "О статусе Казахского государственного Национального университета им. Аль-Фараби" и в соответствии с предоставленным ему особым статусом владеет, пользуется и распоряжается всеми имеющимися основными фондами и оборотными средствами, самостоятельно распоряжается имуществом, приобретенным за счет собственных средств.
8. Подготовка специалистов в рамках государственного заказа осуществляется за счет средств республиканского бюджета по индивидуальному нормативу, учитывающему реальные затраты на обучение при определении размера образовательного гранта или кредита студентов, поступивших в Университет. Другими дополнительными источниками финансирования является научно-производственная, образовательная и иная деятельность, не запрещенная законодательством, доходами от которой Университет распоряжается самостоятельно.
9. Администратором программ, выполняемых Университетом в области высшего профессионального и послевузовского образования и научных исследований, является Министерство образования и науки Республики Казахстан.
10. Университет в своей основной деятельности устанавливает прямые связи со всеми заинтересованными министерствами и ведомствами, другими республиканскими учреждениями и организациями, зарубежными международными образовательными и научными центрами.
11. Ректор Университета назначается и освобождается от своей должности Президентом Республики Казахстан.
12. Для согласования деятельности Университета с интересами общества, обеспечения финансовой поддержки, укрепления его материально-технической базы, а также для более эффективного использования интеллектуального потенциала создается Совет попечителей. В состав Совета попечителей, утверждаемого Правительством Республики Казахстан, могут входить представители науки, образования и культуры, творческих и иных организаций, предприятий различных форм собственности, фондов, ассоциаций, акционерных обществ и др., способные вносить весомый вклад в решение проблем Университета как автономного высшего учебного заведения.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Умбетова А.М.)