Мұнай өнiмдерiнiң ішкi рыногын тұрақтандырудың кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 2 тамыз N 1172
Iшкi рынокты мұнай өнiмдерiмен қамтамасыз ету және мемлекеттiң энергетикалық және көлiк жүйелерiнiң iркiлiссiз жұмыс iстеуiн ұйымдастыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Мұнай өндiрушi компаниялардың қосымшаға сәйкес отандық мұнай өңдеушi зауыттарда қайта өңдеу үшiн мұнайды кепiлдендiрiлген беру туралы ұсыныстарына келiсiм берiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi заңнамада белгіленген тәртiппен:
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен бiрлесiп бiр ай мерзiмде "Қазақстан темiр жолы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны мен "ҚазТрансОйл" мұнай тасымалдау жөнiндегi ұлттық компаниясы жабық акционерлiк қоғамының Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi ай сайын бекiтетiн кестелер бойынша, оның тасымалдануын көздейтiн шикi мұнайды (ТМД СЭҚ ТН коды 270900900), темiр жол және труба құбыры көлiгiмен экспорттық тасымалдауды тәртiпке келтiру үшiн қажеттi шаралар қолдануын қамтамасыз етсiн;
ағымдағы жылдың аяғына дейiнгi отандық мұнай өңдеушi зауыттар жүктемесiнiң кестесiн бiр апта мерзiмде бекiтсін және оның бұлжытпай орындалуын қамтамасыз етсiн;
"ҚазТрансОйл" мұнай тасымалдау жөнiндегi ұлттық компаниясы жабық акционерлiк қоғамының елдiң iшiнде қайта өңделген мұнайдың нақты көлемiн растайтын құжаттар болған жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 1999 жылғы 1 сәуiрдегi ресми бағамын қолданып, төленген тасымалдау тарифтерiн қайта есептеу жөнiнде шешiм қабылдауын қамтамасыз етсін.
3. "ШМОЗ", "ПМӨЗ", "АМӨЗ" акционерлiк қоғамдарына Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiмен және Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігiмен келiсілген мұнай өнiмдерiн қайта өңдеу, шығыстары жөнiндегі қызметтердiң құнын және қайта өңдеу процесiнде алынған мұнай өнiмдерiн сақтау шарттарын көрсетiп, мұнайды қайта өңдеу жөнiнде шаруашылық жүргiзушi субъектілерге қызмет көрсетiлгенi туралы ашық шартты ресми бұқаралық ақпарат құралдарында он күн мерзiмде жариялау ұсынылсын.
4. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi белгiленген тәртiппен:
отандық мұнай өңдеушi зауыттар iшкi рынокқа беретiн мұнай өнiмдерi өндiрiсi рентабельдiлiгiнің шектi деңгейлерiн бекiтсiн;
Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгімен және Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен бiрлесiп өтемдiк негізде iшкi республикалық қатынаста мұнай және мұнай өнiмдерiн тасымалдау мен көлiкпен тасуға қолданылып жүрген тарифтерге төмендетушi коэффициенттер енгiзiлуiн қамтамасыз етсiн.

О некоторых вопросах стабилизации внутреннего рынка нефтепродуктов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2000 года N 1172
В целях обеспечения внутреннего рынка нефтепродуктами и организации бесперебойного функционирования энергетической и транспортной систем государства Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Согласиться с предложениями нефтедобывающих компаний о гарантированных поставках нефти для переработки на отечественных нефтеперерабатывающих заводах в соответствии с приложением.
2. Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
совместно с Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в месячный срок обеспечить принятие Республиканским государственным предприятием "Казахстан темiр жолы" и закрытым акционерным обществом Национальная компания по транспортировке нефти "КазТрансОйл" необходимых мер для упорядочения экспортных перевозок железнодорожным и трубопроводным транспортом сырой нефти (код ТН ВЭД СНГ 270900900), предусматривающих ее перевозку по графикам, ежемесячно утверждаемым Министерством энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан;
в недельный срок утвердить график загрузки отечественных нефтеперерабатывающих заводов до конца текущего года и обеспечить его безусловное исполнение;
обеспечить принятие решения закрытым акционерным обществом "Национальная компания по транспортировке нефти "КазТрансОйл" по пересчету оплаты тарифов на транспортировку с применением официального курса Национального Банка Республики Казахстан на 1 апреля 1999 года при наличии документов, подтверждающих фактическую переработку объемов нефти внутри страны.
3. Рекомендовать акционерным обществам "ШНОС", "ПНПЗ", "АНПЗ" в десятидневный срок опубликовать в официальных средствах массовой информации публичный договор, согласованный с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса и Министерством энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, о предоставлении хозяйствующим субъектам услуг по переработке нефти с указанием стоимости услуг по переработке, выходов нефтепродуктов и условий хранения нефтепродуктов, полученных в процессе переработки.
4. Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса в установленном порядке:
- утвердить предельные уровни рентабельности на производство нефтепродуктов, поставляемых на внутренний рынок отечественными нефтеперерабатывающими заводами;
- совместно с Министерством энергетики, индустрии и торговли и Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить введение понижающих коэффициентов к действующим тарифам на перевозку и транспортировку нефти и нефтепродуктов во внутриреспубликанском сообщении на компенсационной основе.

5. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi белгіленген тәртiппен жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарттар жасау кезiнде отандық мұнай өңдеушi зауыттарға белгiленген көлемде мұнай өндiрушi компаниялардың мұнай беруін қамтамасыз ететiн шарттарды енгiзудi көздесiн.
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi "Харрикейн
Құмкөл Мұнай" ашық акционерлiк қоғамының "ШМӨЗ" ашық акционерлiк қоғамының
экспортқа сататын мұнай көлемінiң труба құбыры көлiгiмен тасымалдануы
жөнiнде көрсетiлген қызметтердi төлеу шарттарын орындауын бақылауды
қамтамасыз етсiн.
7. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялауға
жатады.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары Д. Ахметовке жүктеледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 2 тамыздағы
N 1172 қаулысына
қосымша
Мұнай компанияларының мұнай өңдеуші зауыттарға
2000 жылғы тамызда мұнай беру кестесі
-----------------------------------------------------------
Компанияның атауы     !   Көлемі,  !       Зауыт
!   тонна    !
-----------------------------------------------------------
1. "ҚазақОйл" ҰМК         150 000      Атырау МӨЗ
2. "ҚазТрансОйл" МТҰК      20 000      Атырау МӨЗ
20 000      Шымкент МӨЗ
3. "Харрикейн Құмкөл      150 000      Шымкент МӨЗ
Мұнай" АҚ
4. "Маңғыстаумұнайгаз"    100 000      Павлодар МӨЗ
АҚ
5. "Құмкөл-ЛУКойл" БК     100 000      Шымкент МӨЗ
Павлодар МӨЗ
6. "Ақтөбемұнайгаз" АҚ     50 000      Павлодар МӨЗ
7. "Теңізшевройл" БК       25 000      Атырау МӨЗ
8. "Қаражанбасмұнай" АҚ    20 000      Атырау МӨЗ
9. "Арман" БК              20 000      Атырау МӨЗ
10. "Қазгермұнай" БК       20 000      Павлодар МӨЗ
11. "Тексакоинтернэшнл      7 000      Атырау МӨЗ
Петролеум" компаниясы
12. "Қазақтүркмұнай" БК     4 000      Атырау МӨЗ
13. "Қуатамлонмұнай"        2 000      Шымкент МӨЗ
компаниясы
Жиыны                 688 000
-----------------------------------------------------------
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

5. Агентству Республики Казахстан по инвестициям в установленном порядке при заключении контрактов на недропользование предусматривать включение условий, обеспечивающих поставку нефтедобывающими компаниями нефти в определенных объемах на отечественные нефтеперерабатывающие заводы.
6. Министерству государственных доходов Республики Казахстан обеспечить контроль за соблюдением открытым акционерным обществом "Харрикейн Кумколь Мунай" условий оплаты услуг по транспортировке трубопроводным транспортом объемов нефти, реализуемых открытым акционерным обществом "ШНОС" на экспорт.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возлагается на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметова Д.К.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 августа 2000 года N 1172
График поставки нефти нефтяными компаниями на
нефтеперерабатывающие заводы в августе 2000 года
---------------------------------------------------------------------------
Наименование компании         !   Объем, тонн !      Завод
---------------------------------------------------------------------------
1.   ННК "Казахойл"                   150 000      Атырауский НПЗ
2.   НКТН "КазТрансОйл"                20 000      Атырауский НПЗ
20 000      Шымкентский НПЗ
3.   АО "Харрикейн Кумкуль Мунай"     150 000      Шымкентский НПЗ
4.   АО "Мангистаумунайгаз"           100 000      Павлодарский НПЗ
5.   СП "Кумколь-ЛУКойл"              100 000      Шымкентский НПЗ
Павлодарский НПЗ
6.   АО "Актюбемунайгаз"               50 000      Павлодарский НПЗ
7.   СП "Тенгизшевройл"                25 000      Атырауский НПЗ
8.   АО "Каражанбасмунай"              20 000      Атырауский НПЗ
9.   СП "Арман"                        20 000      Атырауский НПЗ
10.   СП "Казгермунай"                  20 000      Павлодарский НПЗ
11.   Компания "Тексако                  7 000      Атырауский НПЗ
Интернэйшенл Петролеум"
12.   СП "Казахтуркмунай"                4 000      Атырауский НПЗ
13.   Компания "Куатамлонмунай"          2 000      Шымкентский НПЗ
---------------------------------------------------------------------------
Итого                            688 000
---------------------------------------------------------------------------
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)