"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 3 қараша N 1660
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне толықтырулар мен
өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан
Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне
толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мынадай толықтырулар
мен өзгерiстер енгізiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне K941000_ (жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; 1998 ж., N 23, 429-құжат; 1999 жылғы 3 және 7 тамызда "Егемен Қазақстан" және 1999 жылғы 3 және 5 тамызда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шiлдедегі Z990436_ Заңы; 1999 жылғы 9 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазыналық кәсiпорындар қызметiнің мәселелерi жөнiндегі Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 4 қарашадағы Z990472_ Заңы):
1) 49-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) заңды тұлғаны әрекетсiз деп тану.
Қаржы-шаруашылық қызметiн жүзеге асырмаған, белгiленген ұсыну мерзiмiнен кейiн бiр жыл өткен соң жиынтық жылдық табысы туралы декларация ұсынбаған және көрсетiлген кезеңде банктiк шоттарда қаражат қозғалысы болмаған заңды тұлға әрекетсiз заңды тұлға болып табылады.".
2. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Z952200_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңес Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 3-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 784-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 жылғы 14 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және 2000 жылғы 13 шiлдеде "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 5 шiлдедегі Заңы):
9-бапта:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2000 года N 1660
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в
некоторые законодательные акты Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон
Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты
Республики Казахстан:
1. K941000_ В Гражданский кодекс Республики Казахстан (общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст.23; N 5-6, ст.50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; 1998 г., N 23, ст. 429; Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. Z990436_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 3 и 7 августа 1999 г. и "Казахстанская правда" 3 и 5 августа 1999 г.; Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. Z990440_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 29 июля 1999 г. и "Казахстанская правда" 30 июля и 3 августа 1999 г.; Закон Республики Казахстан от 4 ноября 1999 г. Z990472_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности казенных предприятий", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 9 ноября 1999 г.):
1) пункт 2 статьи 49 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) признания юридического лица бездействующим.
Бездействующим юридическим лицом является юридическое лицо, не осуществляющее финансово-хозяйственную деятельность, не представляющее декларацию о совокупном годовом доходе по истечении одного года после установленного срока представления и у которого отсутствует движение средств на банковских счетах за указанный период;".
2. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года Z952200_ "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 г. Z000079_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О лицензировании" опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 14 июля 2000 г. и "Казахстанская правда" 13 июля 2000 г.):
в статье 9:

1-тармақ мынадай мазмұндағы 52) тармақшамен толықтырылсын:
"52) заңды тұлғалардың мөрлерiн әзiрлеуге байланысты қызмет.".
3. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 25 сәуiрдегі Z952235_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат; N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15, 281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N 10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 45-құжат; N 14, 197, 201, 202-құжаттар; N 23, 425-құжат; N 24, 436, 442, 445-құжаттар; N 17-18, 224, 225-құжаттар; 1999 ж., N 5, 192, 193-құжаттар; N 20, 731-құжат; N 21, 786-құжат; N 23, 928-құжат; N 24, 1067-құжат; 2000 ж., N 3-4, 65, 66-құжаттар; 2000 жылғы 8 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 5 шiлдедегі Z000065_ Заңы):
1) 65-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Тауарларды, жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) жөнелтудi iс жүзiнде жүзеге асырмаған қосылған құн салығын төлеушi жазып берген шот-фактура, сондай-ақ қосылған құн салығы бойынша есепте тұрмаған салық төлеушi жазып берген және қосылған құн салығының сомасы енгізiлген шот-фактура жалған шот-фактура деп танылады.
Салық төлеушiлердiң жалған шот-фактураларды пайдалануы Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген салдарларға әкеп соғады.".
2) 139-1-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Бұл ретте, аумақтық салық органдары салықтар, алымдар және бюджетке төленетiн басқа да төлемдер бойынша берешегі жоқ әрекетсiз заңды тұлғаларды салық есебiнен шығаруға құқылы.";
3) 171-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы - 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) сотта:
оны әрекетсiз деп тану негізiнде заңды тұлғаны тарату туралы;
заң актiлерiнде көзделген өзге де жағдайларда талап-арыз беруге.".
4. "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 21 қаңтардағы Z970067_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Әрекетсiз борышкер - көрсетiлген кезеңде өзiнiң банк шоттары бойынша қандай да болсын операция жүргiзбеген және белгiленген мерзiмнен кейiнгi бiр жыл өткеннен кейiн жиынтық жылдық табысы туралы декларация тапсырмаған, қаржы-шаруашылық қызметiн жүзеге асырмаған және несиелiк берешегi бар заңды тұлға.";

пункт 1 дополнить подпунктом 52) следующего содержания:
"52) деятельность, связанная с изготовлением печатей юридических лиц.".
3. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 1995 года Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 43; N 12, ст. 88; N 23, ст. 152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180, 181; N 11-12, ст. 257; N 15, ст. 281; N 23-24, ст. 416; 1997 г., N 4, ст. 51; N 7, ст. 82; N 10, ст. 112; N 11, ст. 144; N 12, ст. 184, 188; N 13-14, ст. 195, 205; N 20, ст. 263; N 22, ст. 333; 1998 г., N 4, ст. 45; N 14, ст. 197, 201, 202; N 23, ст. 425; N 24, ст. 436, 442, 445; 1999 г, N 6, ст. 192, 193; N 20, ст. 731; N 21, ст. 786; N 23, ст. 928; N 24, ст. 1067; 2000 г., N 3-4, ст. 65, 66; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 г. Z000065_ "О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет, опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2000 г.):
1) статью 65 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Фиктивным счетом-фактурой признается счет-фактура, выписанный плательщиком налога на добавленную стоимость, без фактической отгрузки товаров, работ (услуг), а равно счет-фактура, выписанный налогоплательщиком, не состоящим на учете по налогу на добавленную стоимость и включающая в себя сумму налога на добавленную стоимость.
Использование налогоплательщиками фиктивных счетов-фактур влечет последствия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.";
2) пункт 6 статьи 139-1 дополнить предложением следующего содержания: "При этом территориальные налоговые органы имеют право снимать с налогового учета бездействующие юридические лица, не имеющие задолженности по налогам, сборам и другим платежам в бюджет.";
3) пункт 2 статьи 171 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) предъявлять в суде иски:
о ликвидации юридического лица на основании признания его бездействующим;
в иных случаях, предусмотренных законодательными актами.".
4. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 г. Z970067_ "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст.198, N 17-18, ст. 225):
статью 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"бездействующий должник - юридическое лицо, имеющее кредиторскую задолженность и не осуществляющее финансово-хозяйственную деятельность, не представляющее декларацию о совокупном годовом доходе по истечении одного года после установленного срока представления и не проводившее каких-либо операций по своему банковскому счету за указанный период.";

2) 3-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың нормалары әрекетсiз борышкерге несие берушiлердiң талаптарына қолданылмайды.";
3) 94-бапта:
тақырыбындағы "жоқ" деген сөзден кейiн "және әрекетсiз" деген сөздермен толықтырылсын;
мәтiндегі "жоқ" деген сөзден кейiн "әрекетсiз" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта "жағдайларда" деген сөз "болмаса борышкер әрекетсiз болып табылған, не" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жоқ (әрекетсiз) борышкерде конкурстық масса болмаған жағдайда, сот уәкiлеттi органның өтiнiшi бойынша салық органы тапсырған растаушы құжаттар негізiнде банкроттық туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарады.
Несие берушiлердiң келiсiмiмен сот конкурстық iс қозғамай-ақ жоқ әрекетсiз борышкердi банкрот деп тану туралы шешiм шығарады.
Мұндай жағдайда, соттың жоқ (әрекетсiз) борышкердi банкрот деп тану туралы шешiмiнде мыналар көрсетiлуi тиiс:
1) борышкердi конкурстық iс қозғаусыз тарату туралы;
2) әрекетсiз борышкердi таратуды жүргізудi уәкiлеттi органға тапсыру туралы;
3) шешiм шығарылғанға дейiн сотқа жүгiнген несие берушілер мәлiмдеген талаптардың мөлшерi туралы.";
3-тармақта "борышкердi таратуды" деген сөздерден кейiн "осы баптың 2-1-тармағында көзделген жағдайлардан басқа" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 95-бапта:
тақырыбында "жоқ" деген сөзден кейiн "және әрекетсiз" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Конкурстық масса болмаса, әрекетсiз борышкердi банкрот деп тану және оны тарату туралы хабарландыруды уәкiлеттi орган орталық әдiлет органының ресми баспа басылымында жариялайды. Хабарландыруды жариялаумен байланысты баспа басылымының шығындары несие берушiлердiң талаптары тiзiлiмiне енгiзiледi.
Уәкiлеттi орган осы Заңда белгiленген тәртiппен несие берушiлердiң
талаптары тiзiлiмiн жасайды.
Несие берушiлер талаптары тiзiлiмiн бекiту әрекетсiз борышкердi
тарату үшiн негіз болып табылады.
Егер борышкердi тарату процесiнде оның мүлкi бар екенi анықталса, сот
конкурстық iс тағайындау туралы ұйғарым шығарады, ол осы Заңның 6
тарауында белгiленген ережелер бойынша жүзеге асырылады.".
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

2) пункт 4 статьи 3 дополнить абзацем следующего содержания:
"Нормы настоящего пункта не распространяются на требования кредиторов к бездействующему должнику.";
3) в статье 94:
заголовок после слова "отсутствующего" дополнить словом "и бездействующего";
текст после слова "отсутствующего" дополнить словом "(бездействующего)";
пункт 1 после слов "В случаях," дополнить словами "когда должник является бездействующим должником, либо,";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В случае отсутствия конкурсной массы у отсутствующего (бездействующего) должника суд по заявлению уполномоченного органа на основе подтверждающих документов, представленных налоговым органом выносит определение о возбуждении дела о банкротстве.
С согласия кредиторов суд выносит решение о признании отсутствующего (бездействующего) должника банкротом без возбуждения конкурсного производства.
В этом случае решение суда о признании отсутствующего (бездействующего) должника банкротом должно содержать указания:
1) о ликвидации должника без возбуждения конкурсного производства;
2) о поручении уполномоченному органу провести ликвидацию бездействующего должника;
3) о размере заявленных требований кредиторов, обратившихся в суд до вынесения решения.";
пункт 3 после слова "осуществляется" дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2-1 настоящей статьи,";
4) в статье 95:
заголовок после слова "отсутствующего" дополнить словом "и бездействующего";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. При отсутствии конкурсной массы объявление о признании бездействующего должника банкротом и его ликвидации публикуется уполномоченным органом в официальном печатном издании органа юстиции. Расходы печатного издания, связанные с публикацией объявления, включаются в реестр требований кредиторов.
Уполномоченный орган в порядке, установленном настоящим Законом,
составляет реестр требований кредиторов.
Утверждение реестра требований кредиторов является основанием для
ликвидации бездействующего должника.
В случае если в процессе ликвидации бездействующего должника будет
установлено наличие у него имущества, суд выносит определение о назначении
конкурсного производства, которое осуществляется по правилам,
установленным главой 6 настоящего Закона.".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)