"Интегралдық микротәсімдер топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 13 желтоқсан N 1831
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Интегралдық микротәсімдер топологияларын құқықтық қорғау туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Интегралдық микротәсімдер топологияларын
құқықтық қорғау туралы
1-бап. Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Осы Заң мақсаттары үшiн мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бюллетень - Қазпатенттiң өнеркәсiп меншiгi объектiлерiн қорғау
мәселелерi жөнiндегi ресми мерзiмдiк басылымы;
2) интегралдық микротәсiм - электронды схема қызметiн атқаруға бағытталған элементтерi мен байланыстары бұйым даярланған негiздегi материалдың көлемiнде және/немесе бетiнде ажырағысыз қалыптасқан түпкiлiктi немесе аралық нысандағы микроэлектронды бұйым;
3) коммерциялық мақсаттарға пайдалану - сату, жалға беру немесе коммерциялық таратудың басқа да тәсiлi. Бұдан әрi осы Заң мәтiнiнде егер басқаша айтылмаса, пайдалану деп нақ коммерциялық мақсаттарда пайдалану ұғымы қолданылады;
4) патенттiк сенiмдi уәкілдер - заңнамаға сәйкес Қазпатент алдында жеке және заңды тұлғалардың өкiлдiгiне құқық берiлген азаматтар;
5) құқық иеленушi - автор, оның мұрагерi, сондай-ақ заң немесе шарт күшiмен алынған айрықша құқықты иеленушi кез келген жеке немесе заңды тұлға;
6) интегралды микротәсiм топологиялары (бұдан әрi - топологиялар) материалдық тасығышта белгiленген интегралды микротәсiмдер элементтерi жиынтығының кеңiстiк-геометриялық орналасуы және олардың арасындағы байланыстар.
2-бап. Осы Заңмен реттелетiн қатынастар
Топологияларды жасауға, құқықтық қорғауға және пайдалануға байланысты туындайтын мүлiктiк, сондай-ақ солармен байланысты жеке мүлiктiк емес қатынастар осы Заңмен реттеледі.
3-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган
Мемлекеттiк патент ұйымы (бұдан әрi - Қазпатент) уәкiлеттi мемлекеттiк орган болып табылады, ол топологияларды қорғау саласында осы Заңға сәйкес мемлекеттiк монополияны қамтамасыз етедi, топологияларды тiркеуге өтiнiмдердi қарауға қабылдайды, олар бойынша сараптамалар жүргiзедi, куәлiктер бередi, бюллетеньде тiркелген топологиялар туралы мәлiметтер жариялайды және өзiне жүктелген өзге де мiндеттердi жүзеге асырады.
4-бап. Құқықтық қорғау объектiсi мен шарты

О проекте Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2000 года N 1831
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон
Республики Казахстан
О правовой охране топологий интегральных
микросхем
Статья 1. Основные понятия, используемые в Законе
1. Для целей настоящего Закона используются следующие понятия:
1) бюллетень - официальное периодическое издание Казпатента по вопросам охраны объектов промышленной собственности;
2) интегральная микросхема - микроэлектронное изделие окончательной или промежуточной формы, предназначенное для выполнения функций электронной схемы, элементы и связи которого нераздельно сформированы в объеме и (или) на поверхности материала, на основе которого изготовлено изделие;
3) использование в коммерческих целях - продажа, сдача внаем или иной способ коммерческого распространения. Далее в тексте настоящего Закона под использованием понимается именно использование в коммерческих целях, если не оговорено иное;
4) патентные поверенные - граждане, которым в соответствии с законодательством предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед Казпатентом;
5) правообладатель - автор, его наследник, а также любое физическое или юридическое лицо, которое обладает исключительным правом, полученным в силу закона или договора;
6) топология интегральной микросхемы (далее - топология) - зафиксированное на материальном носителе пространственно-геометрическое расположение совокупности элементов интегральной микросхемы и связей между ними.
Статья 2. Отношения, регулируемые настоящим Законом
Настоящим Законом регулируются имущественные, а также связанные с ними личные неимущественные отношения, возникающие в связи с созданием, правовой охраной и использованием топологий.
Статья 3. Уполномоченный государственный орган
Уполномоченным государственным органом является государственная патентная организация (далее - Казпатент), которая в соответствии с настоящим Законом обеспечивает государственную монополию в области охраны топологий, принимает к рассмотрению заявки на регистрацию топологий, проводит по ним экспертизу, выдает свидетельства, публикует в бюллетене сведения о зарегистрированных топологиях и осуществляет иные возложенные на нее функции.
Статья 4. Объект и условия правовой охраны

1. Осы Заңмен берiлетiн құқықтық қорғау тек түпнұсқа топологияларға ғана қолданылады.
2. Автордың шығармашылық қызметi нәтижесiнде жасалған топология түпнұсқа болып табылады. Керiсiнше екендiгi дәлелденбейiнше, топология түпнұсқа болып табылады.
3. Элементтерiнiң жиынтығы интегралдық микротәсiмдердi жасау күнiне әзiрлеушiлер мен жасаушыларға жалпы мәлiм топологияларға осы Заңмен құқықтық қорғау берiлмейдi.
Интегралдық микротәсiмдердi әзiрлеушiлер мен жасаушыларға оны жасау күнiне жалпы мәлiм элементтерден тұратын топологияларға, егер мұндай элементтер жиынтығы осы баптың 2-тармағы талаптарын тұтасымен қанағаттандыратын жағдайда ғана құқықтық қорғау берiледi.
4. Осы Заңмен берiлетiн құқықтық қорғау топологияларда жүзеге асырылуы мүмкiн идеяларға, тәсiлдерге, жүйелерге, технологияға немесе бүркемеленген ақпаратқа қолданылмайды.
5-бап. Топологияларға берiлетiн авторлық
1. Өзiнiң шығармашылық еңбегiмен топологиялар жасаған жеке тұлға оның авторы болып танылады.
2. Егер топологияларды жасауға бiрнеше жеке тұлға қатысса, олардың бәрi оның авторлары (тең авторлары) болып есептеледi. Тең авторларға тиесiлi құқықтарды пайдалану тәртiбi олардың арасындағы келiсiммен айқындалады.
3. Топологияларды жасауға жеке шығармашылық үлесiн қоспаған, авторға тек техникалық, ұйымдық немесе материалдық көмек көрсеткен не оған және оны пайдалану құқығын ресімдеуге жәрдемдескен жеке тұлғалар автор ретiнде танылмайды.
4. Топологияларға авторлық құқық ажыратылмайтын жеке мүлiктiк емес құқық болып табылады және мерзiмi белгiленбей қорғалады.
6-бап. Топологияларды пайдалануға айрықша құқық
1. Топологияларды пайдалануға айрықша құқық топологиялар авторына (авторларына) не осы Заңның 8-бабында көзделген жағдайларда жұмыс немесе тапсырыс берушiге немесе олардың құқықтық мұрагерлерiне тиесiлi болады.
2. Құқық иеленушiнiң топологияларды өз қалауы бойынша кез келген тәсiлмен, атап айтқанда, осы Заңның 9-бабымен көзделгеннен басқа жағдайларда, бұл топологияларды басқа адамдардың құқық иеленушiнiң тиiстi рұқсатынсыз пайдалануына тыйым салу құқығын қоса алғанда, осы топологиялы интегралды микротәсiмдер жасау жолымен пайдалануға құқығы бар.
3. Бiрнеше құқық иеленушiге тиесiлi айрықша құқықты пайдалану тәртiбi олардың арасындағы келiсiммен айқындалады.
Мұндай келiсiм болмаған ретте олардың әрқайсысы қорғалатын топологияларды өз қалауы бойынша пайдалана алады, бiрақ қалған құқық-иеленушiлердiң келiсiмiнсiз оған лицензия беруге немесе басқа бiреуге айрықша құқығын беруге құқысы жоқ.

1. Предоставляемая настоящим Законом правовая охрана распространяется только на оригинальную топологию.
2. Оригинальной является топология, созданная в результате творческой деятельности автора. Топология признается оригинальной до тех пор, пока не доказано обратное.
3. Топологии, совокупность элементов которой общеизвестна разработчикам и изготовителям интегральных микросхем на дату ее создания, настоящим Законом правовая охрана не предоставляется.
Топологии, состоящей из элементов, которые являются общеизвестными разработчикам и изготовителям интегральных микросхем на дату ее создания, предоставляется правовая охрана только в том случае, если совокупность таких элементов в целом удовлетворяет требованиям пункта 2 настоящей статьи.
4. Правовая охрана, предоставляемая настоящим Законом, не распространяется на идеи, способы, системы, технологию или закодированную информацию, которые могут быть воплощены в топологии.
Статья 5. Авторство на топологию
1. Автором топологии признается физическое лицо, творческим трудом которого она создана.
2. Если в создании топологии участвовало несколько физических лиц, все они считаются ее авторами (соавторами). Порядок пользования правами, принадлежащими соавторам, определяется соглашением между ними.
3. Не признаются авторами физические лица, не внесшие личного творческого вклада в создание топологии, а оказавшие автору только техническую, организационную или материальную помощь либо способствовавшие оформлению права на нее и ее использованию.
4. Право авторства на топологию является неотчуждаемым личным неимущественным правом и охраняется бессрочно.
Статья 6. Исключительное право на использование топологии
1. Исключительное право на использование топологии принадлежит автору (авторам) топологии либо работодателю или заказчику в случаях, предусмотренных статьей 8 настоящего Закона, или их правопреемникам.
2. Правообладатель имеет право использовать топологию любым способом по своему усмотрению, в частности, путем изготовления интегральных микросхем с такой топологией, включая право запрещать использование этой топологии другим лицам без соответствующего разрешения правообладателя, за исключением случаев, предусмотренных статьей 9 настоящего Закона.
3. Порядок пользования исключительным правом, принадлежащим нескольким правообладателям, определяется соглашением между ними.
При отсутствии такого соглашения каждый из них может использовать охраняемую топологию по своему усмотрению, но не вправе предоставить на нее лицензию или уступить исключительное право другому лицу без согласия остальных правообладателей.

4. Құқық иеленушiнiң рұқсатынсыз мына әрекеттердi жасау топологияларды пайдалануға айрықша құқығын бұзу болып табылады:
1) топологияларды тұтастай немесе оның бiр бөлiгiн, тек түпнұсқа болып табылмайтын бөлiгiн көшiруден басқа, интегралдық микротәсiм енгiзу жолымен немесе өзге түрде көшiру;
2) топологияларды, осы топологиялы интегралды микротәсiмдi немесе осындай интегралдық схема кiретiн бұйымдарды қолдану, әкелу, сатуға ұсыныс жасау, сату және азаматтық айналысқа өзге де енгiзу.
7-бап. Айрықша құқықты беру
1. Топологияларға айрықша құқық басқа тұлғаға шарт бойынша толық немесе ішiнара берiлуi мүмкiн, сондай-ақ мұрагерлік бойынша әмбебап құқықтық мұрагерлік тәртібімен және заңды тұлға - құқық иеленушінің қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде көшеді.
2. Лицензиялық шарт бойынша құқық иеленушi (лицензиар) басқа тарапқа (лицензиатқа) топологияларды белгiлi түрде уақытша пайдалану құқығын бередi.
3. Лицензиялық шарт лицензиатқа:
1) топологияларды лицензиардың пайдалану мүмкiндiгiн сақтай отырып, оны пайдалану және басқа тұлғаларға лицензия (жай, айрықша емес лицензия) беру құқығын;
2) топологияларды лицензиялардың пайдалану мүмкiндiгiн сақтай отырып, оны пайдалану құқығын, бiрақ басқа тұлғаға лицензия (айрықша лицензия) беру құқығынсыз;
3) топологияларды лицензиардың пайдалану құқығы сақталмай, оны пайдалану құқығын және басқа тұлғаға лицензия (толық лицензия) беру құқығынсыз беруiн көздеуi мүмкiн.
Егер лицензиялық шартта лицензияның түрi көзделмесе, ол жай, айрықша емес болып табылады.
4. Лицензиаттың басқа тұлғаға (қосалқы лицензиатқа) топологияларды (қосалқы лицензиялық шартты) пайдалану құқығына айрықша емес лицензия беру туралы шарт тек лицензиялық шартта көзделген жағдайларда ғана жасалуы мүмкiн.
Қосалқы лицензиаттың iс-әрекеттерiне лицензиар алдындағы жауапкершiлiктi, егер лицензиялық шартта өзгеше көзделмесе, лицензиат көтередi.
5. Топологияларды пайдалануға айрықша құқық беру туралы шарт лицензиялық және қосалқы лицензиялық шарт жазбаша нысанда жасалады.
Тiркелген топологияларға айрықша құқықты беру туралы шарт тiркелген топологияларды пайдалануға лицензиялық және қосалқы лицензиялық шарт Қазпатентте тiркелуге жатады.
Топологияларға айрықша құқықты беру туралы тiркеу жүргiзiлмеген шарт, аталған топологияларды пайдалануға лицензиялық және қосалқы лицензиялық шарт тараптардың келiсiмi бойынша Қазпатентте тiркелуi мүмкiн.
Жазбаша нысанның немесе тiркеу туралы талаптардың сақталмауы шарттың жарамсыздығына әкеп соғады.

4. Нарушением исключительного права на использование топологии является совершение без разрешения правообладателя следующих действий:
1) копирование топологии в целом или ее части путем ее включения в интегральную микросхему или иным образом, за исключением копирования только той ее части, которая не является оригинальной;
2) применение, ввоз, предложение к продаже, продажа и иное введение в гражданский оборот топологии, интегральной микросхемы с этой топологией или изделия, включающего такую интегральную схему.
Статья 7. Передача исключительного права
1. Исключительное право на топологию может быть передано полностью или частично другому лицу по договору, а также переходит в порядке универсального правопреемства по наследству и в результате реорганизации юридического лица - правообладателя.
2. По лицензионному договору Правообладатель (лицензиар) предоставляет другой стороне (лицензиату) право временно использовать топологию определенным образом.
3. Лицензионный договор может предусматривать предоставление лицензиату:
1) права использования топологии с сохранением за лицензиаром возможности ее использования и права выдачи лицензии другим лицам (простая, неисключительная лицензия);
2) права использования топологии с сохранением за лицензиаром возможности ее использования, но без права выдачи лицензии другим лицам (исключительная лицензия);
3) права использования топологии без сохранения за лицензиаром возможности ее использования и без права выдачи лицензии другим лицам (полная лицензия).
Если в лицензионном договоре не предусмотрен вид лицензии, она предполагается простой неисключительной.
4. Договор о предоставлении лицензиатом другому лицу (сублицензиату) неисключительной лицензии на право использования топологии (сублицензионный договор) может быть заключен лишь в случаях, предусмотренных лицензионным договором.
Ответственность перед лицензиаром за действия сублицензиата несет лицензиат, если лицензионным договором не предусмотрено иное.
5. Договор об уступке исключительного права на использование топологии, лицензионный и сублицензионный договор заключаются в письменной форме.
Договор об уступке исключительного права на зарегистрированную топологию, лицензионный и сублицензионный договор на использование зарегистрированной топологии подлежат регистрации в Казпатенте.
Договор об уступке исключительного права на топологию, регистрация которой не производилась, лицензионный и сублицензионный договоры на использование указанной топологии могут быть зарегистрированы в Казпатенте по соглашению сторон.
Несоблюдение письменной формы или требования о регистрации влечет за собой недействительность договора.

8-бап. Қызметтiк мiндеттерiн орындау тәртібімен және тапсырысшымен
шарты бойынша жасалған топологияларға айрықша құқық
1. Қызметтiк мiндеттерiн орындау немесе жұмыс берушiнiң нақты тапсырмасын орындау ретiнде жасалған топологияларға айрықша құқық, егер оны мен автор арасында өзгеше көзделмесе, жұмыс берушiге тиесiлi болады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген топологиялар үшiн авторға сыйақының мөлшерi, төлеу шарты мен тәртiбi автор мен жұмыс берушi арасындағы келiсiммен айқындалады. Келiсiмге қол жетпеген жағдайда шешiмдi сот шығарады. Егер автор мен жұмыс берушiнiң топологияларды жасауға үлестерiн мөлшерлеу мүмкiн болмаса, жұмыс берушi алған немесе алуға тиiс пайданың жартысына автордың құқығы танылады.
3. Жұмыс берушi болып табылмайтын тапсырысшымен шарт бойынша автор жасаған топологияларға айрықша құқық, егер шартта өзгеше көзделмесе, тапсырысшыға тиесiлi болады.
9-бап. Құқық иеленушiнiң айрықша құқық иеленуiн бұзу болып
танылмайтын iс-әрекеттер
1. Мыналар құқық иеленушiнiң айрықша құқығын бұзу болып танылмайды.
1) интегралдық микротәсiмi бар заңсыз көбейтiлген топологиялардан немесе бұйымнан интегралдық микротәсiмдерге қатысты осы Заңның 6-бабының 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген iс-әрекеттер жасау, егер мұндай пайдалануды жүзеге асырушы осы интегралдық микротәсiмдерi бар бұл интегралдық микротәсiмдер немесе бұйымдар топологияларды пайдаланудың айрықша құқығын бұзумен жасалғанын және таратылғанын бiлмесе және бiлуге тиiс болмаса. Құқық иеленушiден тиiстi хабарлама алған соң бұл тұлға мұндай топологияларға лицензияны еркiн сатып алу кезiнде төленген қолайлы роялтиге баламалы соманы құқық иеленушiге төлеген жағдайда, қолда бар қорға немесе осы уақытқа дейiн тапсырыс берiлген өнiмдерге қатысты кез-келген iс-әрекет жасауға құқылы;
2) топологияларды пайда табусыз жеке мақсаттарда, сондай-ақ бағалау, талдау, зерттеу немесе оқыту мақсатында пайдалану;
3) азаматтық айналымға заңды жолмен енгiзiлген қорғалатын топологиялы интегралды микротәсiмдi тарату.
2. Басқа автор жасағанына қарамастан, ұқсас түпнұсқа топологияларға қатысты жүзеге асырылған, осы Заңның 6-бабының 4-тармағында көрсетiлген iс-әрекеттер топологияларды пайдалануға айрықша құқықты бұзу болып танылмайды.
10-бап. Топологияларды тiркеу
1. Топологиялар авторы немесе өзге құқық иеленушi Қазпатентке тiркеуге өтiнiм беру жолымен топологияларды тiркетуге құқылы.

Статья 8. Исключительное право на топологию, созданную в порядке
выполнения служебных обязанностей и по договору с
заказчиком
1. Исключительное право на топологию, созданную в порядке выполнения служебных обязанностей или конкретного задания работодателя, принадлежит работодателю, если договором между ним и автором не предусмотрено иное.
2. Размер, условия и порядок выплаты вознаграждения автору за топологию, указанную в пункте 1 настоящей статьи, определяются соглашением между автором и работодателем. В случае недостижения соглашения решение принимается судом. Если невозможно соразмерить вклад автора и работодателя в создание топологии, за автором признается право на половину выгоды, которую получил или должен был получить работодатель.
3. Исключительное право на топологию, созданную автором по договору с заказчиком, не являющимся его работодателем, принадлежит заказчику, если договором не предусмотрено иное.
Статья 9. Действия, не признаваемые нарушением
исключительного права правообладателя
1. Не признается нарушением исключительного права правообладателя:
1) совершение действий, указанных в подпункте 2) пункта 4 статьи 6 настоящего Закона, в отношении интегральных микросхем с незаконно воспроизведенной топологией, или изделий, содержащих такие интегральные микросхемы, если осуществляющее такое использование лицо не знало и не должно было знать, что эти интегральные микросхемы или изделия, содержащие такие интегральные микросхемы, изготовлены и распространяются с нарушением исключительного права на использование топологии. После получения соответствующего уведомления от правообладателя это лицо вправе совершить любое из действий в отношении наличного запаса или заказанной до этого времени продукции, при условии выплаты правообладателю суммы, эквивалентной приемлемому роялти, которое было бы уплачено при свободном приобретении лицензии на такую топологию;
2) использование топологии в личных целях без извлечения прибыли, а также в целях оценки, анализа, исследования или обучения;
3) распространение интегральной микросхемы с охраняемой топологией, введенных в гражданский оборот законным путем.
2. Не признаются нарушением исключительного права на использование топологии действия, указанные в пункте 4 статьи 6 настоящего Закона, осуществляемые в отношении идентичной оригинальной топологии, независимо созданной другим автором.
Статья 10. Регистрация топологии
1. Автор топологии или иной правообладатель вправе зарегистрировать топологию путем подачи заявки на регистрацию в Казпатент.

2. Тiркеуге өтiнiм беру топологияларды пайдаланған, егер сондай болған жағдайда, күннен бастап екi жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асырылуы мүмкiн.
3. Тiркеуге өтiнiм бiр топологияға қатысты және онда:
1) топология атауына тiркеу сұралып отырған автор (авторлар) және тұлғалар, сондай-ақ олардың мекен-жайлары немесе тұратын жерлерi, егер топологиялар пайдаланылған болса, алғашқы пайдаланылған күнi көрсетiлген тiркеуге өтiнiшi;
2) рефератты қоса алғанда, топологияларды дәлме-дәл келтiрушi материалдары;
3) егер тiркеуге өтiнiм өкiл арқылы берiлсе, сенiмхаты;
4) тiркеу үшiн ақы төленгенiн растайтын құжаты болуға тиiс.
Тiркеуге өтiнiмдердi жасауға және ресiмдеуге қойылатын талаптарды Қазпатент белгiлейдi.
4. Тiркеуге өтiнiмдер түскен соң Қазпатент қажеттi құжаттардың бар екенiн және олардың осы баптың 3-тармағында көрсетiлген талаптарға сай келуiн тексередi. Тексеру нәтижесi оң болған жағдайда, Қазпатент топологияларды Интегралдық микротәсiмдер топологиялары мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзедi, өтiнiм берушiге топологиялардың тiркелгенi туралы куәлiк бередi және тiркелген топологиялар туралы мәлiметтердi бюллетеньде жариялайды.
Қазпатенттiң сұрауы бойынша немесе жеке бастамасымен өтiнiм берушi мәлiметтер бюллетеньде жарияланғанға дейiн өтiнiм материалдарын толықтыруға, нақтылауға және түзетуге құқылы.
Тiркеу тәртiбi, тiркеу туралы куәлiк нысаны, онда көрсетiлген мәлiметтер құрамы, сондай-ақ бюллетеньде жарияланатын мәлiметтер тiзiмiн Қазпатент белгiлейдi.
5. Интегралдық микротәсiмдер топологиялары мемлекеттік тiзiлiмiне енгiзiлген мәлiметтер, керiсiнше екендiгi дәлелденгенше, шынайы болып есептеледi.
Көрсетiлген мәлiметтердiң шынайлығына өтiнiмдi беруші жауапты болады.
6. Топологияларды тiркеуге өтiнiм қабылдау, оларды тiркеу, куәлiктер беру және оларға қатысушылардың құқықтары мен мiндеттерiнен туындайтын өзге iс-әрекеттердi қамтитын осы Заңда көзделген іс-әрекеттердi жүзеге асырғаны үшiн Қазпатент заңнамаға сәйкес ақы алады.
11-бап. Ескерту таңбасы
Өз құқықтары туралы жариялау үшiн құқық иеленушi қорғалатын топологияларға, сондай-ақ осындай топологиялар енген бұйымдарға құқық иеленушiнiң құқығын дәлелдейтiн Т бас әрпi түрiнде айшықталған ескерту таңбасын топологияларды және ақпараттарды пайдалану айрықша құқығы күшінің мерзiмi басталған күнiнен қоюға құқылы.
12-бап. Топологияларды пайдалануға айрықша құқық күшiнiң
мерзiмi
1. Топологияларды пайдалануға айрықша құқық топологиялар тiркелген күннен бастап он жыл бойына күшiн сақтайды.

2. Подача заявки на регистрацию может быть осуществлена в срок, не превышающий двух лет с даты первого использования топологии, если оно имело место.
3. Заявка на регистрацию должна относиться к одной топологии и содержать:
1) заявление на регистрацию топологии с указанием автора (авторов) и лиц, на имя которых испрашивается регистрация, а также их места жительства или места нахождения, даты первого использования топологии, если оно имело место;
2) материалы, идентифицирующие топологию, включая реферат;
3) доверенность, если заявка на регистрацию подается через представителя;
4) документ, подтверждающий оплату регистрации.
Требования к составлению и оформлению заявки на регистрацию устанавливаются Казпатентом.
4. После поступления заявки на регистрацию Казпатент проверяет наличие необходимых документов и их соответствие требованиям, изложенным в пункте 3 настоящей статьи. При положительном результате проверки Казпатент вносит топологию в Государственный реестр топологий интегральных микросхем, выдает заявителю свидетельство о регистрации топологии и публикует сведения о зарегистрированной топологии в бюллетене.
По запросу Казпатента или по собственной инициативе заявитель вправе до публикации сведений в бюллетене дополнять, уточнять и исправлять материалы заявки.
Порядок регистрации, форма свидетельства о регистрации, состав указываемых в нем сведений, а также перечень сведений, публикуемых в бюллетене, устанавливаются Казпатентом.
5. Сведения, внесенные в Государственный реестр топологий интегральных микросхем, считаются достоверными до тех пор, пока не доказано обратное.
Ответственность за достоверность указанных сведений несет заявитель.
6. За осуществление Казпатентом предусмотренных настоящим Законом действий, включающих прием заявок на регистрацию топологий, их регистрацию, выдачу свидетельств и иных действий, порождающих права и обязанности для их участников, Казпатент взимает плату в соответствии с законодательством.
Статья 11. Предупредительная маркировка
Для оповещения о своих правах правообладатель имеет право производить на охраняемой топологии, а также на изделиях, включающих такую топологию, предупредительную маркировку в виде выделенной прописной буквы Т, даты начала срока действия исключительного права на использование топологии и информации, позволяющей идентифицировать правообладателя.
Статья 12. Срок действия исключительного права
на использование топологии
1. Исключительное право на использование топологии действует в течение десяти лет, начиная с даты регистрации топологии.

2. Егер топологияларды тiркеу жүргiзiлмесе, аталған он жыл мерзiм осы топологиялар немесе осы топологиялы интегралды микротәсiм әлемнiң кез келген елiнде алғашқы пайдаланылған күнi құжаттық растағаннан күннен бастап есептеледi.
3. Тiркелген күнге дейiн пайдаланылған топологиялар тiркелген реттен айрықша құқық мерзiмi осы баптың 2-тармағына сәйкес есептеледi.
4. Басқа автор жасағанына қарамастан, ұқсас түпнұсқа топологиялардың пайда болуы осы баптың 1, 2-тармақтарында көрсетiлген айрықша құқық күшi мерзiмiнiң өтуiн үзбейдi және тоқтатпайды, бұл ретте топологияларды пайдалануға айрықша құқық күшiнiң жалпы мерзiмi он жылдан аспауға тиіс.
13-бап. Топологияларға құқықты қорғау
1. Құқық иеленушi:
1) айрықша құқықты бұзуды тоқтатуды;
2) бұзушы келтiрген шығындарды өтеудi және моральдық зиянды өтеудi;
3) айрықша құқықты бұзушы алған кiрiстi залалдарды өтеу орнына алып қоюды;
4) айрықша құқық бұзушының заңнамамен белгiленген оннан елу мыңға дейiн айлық есептiк көрсеткiш сомасында өтемақы төлеуiн талап етуге құқылы. Залалдарды өтеу немесе кiрiстi өндiрiп алу орнына өтемақы мөлшерiн сот белгiлейдi;
5) азаматтық айналымға, енгізілген немесе осы мақсатта сақталған және айрықша құқықты бұзу болып танылған интегралдық микротәсімдерді және осындай микротәсімдер енетін бұйымдарды, сондай-ақ оларды жасауға әдейі арналған материалдар мен жабдықтарды жоюды немесе өз пайдасына алып қоюды;
6) кiмнiң құқығы бұзылғаны жөнiндегi мәліметтердi қамти отырып, құқықтың бұзылғаны туралы міндетті түрде жариялауды сот тәртiбiнде талап етуге құқылы.
2. Егер бұл лицензиялық шартта көзделсе, айрықша құқықты бұзушыға талаптар лицензиатқа да қойылуы мүмкiн.
14-бап. Патенттiк сенiмдi уәкілдер
1. Қазакстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, білiктiлiк деңгейi қойылатын талаптарға сай келетiн азамат патенттiк сенiмдi уәкiл бола алады. Патенттiк сенiмдi уәкiлдерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарын, оларды аттестациялау және тiркеу тәртiбiн Қазпатент белгiленген тәртiппен айқындайды.
2. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдiк заңды тұлғалар топологияларды тiркеу жөнiндегi iстердi Қазпатентте тiркелген сенiмдi уәкiлдерi арқылы жүргiзедi.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бiрақ уақытша одан тыс жерлерде жүрген жеке тұлғалар топологияларды тіркеуге байланысты iстердi Қазақстан Республикасы шегiнде хат-хабар жазысуға арналған мекен-жайын көрсеткен жағдайда, патенттiк сенiмдi уәкiлсiз жүргiзе алады.

2. Если регистрация топологии не проводилась, указанный десятилетний срок исчисляется с документально подтвержденной даты первого использования в любой стране мира этой топологии или интегральной микросхемы с этой топологией.
3. При регистрации топологии, использование которой началось до даты регистрации топологии, срок действия исключительного права исчисляется в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
4. Появление идентичной оригинальной топологии, независимо созданной другим автором, не прерывает и не прекращает течение срока действия исключительного права, указанного в пунктах 1, 2 настоящей статьи, при этом общий срок действия исключительного права на использование топологии не может превышать десяти лет.
Статья 13. Защита прав на топологию
1. Правообладатель вправе в судебном порядке требовать:
1) прекращения нарушения исключительного права;
2) возмещения нарушителем причиненных убытков и компенсации морального вреда;
3) взыскания дохода, полученного нарушителем исключительного права, вместо возмещения убытков;
4) выплаты нарушителем исключительного права компенсации в сумме от десяти до пятидесяти тысяч месячных расчетных показателей, установленных законодательством. Размер компенсации определяется судом вместо возмещения убытков или взыскания дохода;
5) уничтожения или изъятия в свою пользу интегральных микросхем и изделий, включающих такие микросхемы, вводимых в гражданский оборот или хранимых с этой целью, и признанных нарушающими исключительное право, а также материалов и оборудования, специально предназначенных для их изготовления;
6) обязательной публикации о допущенном нарушении, с включением в нее сведений о том, кому принадлежит нарушенное право.
2. Требования к нарушителю исключительного права могут быть заявлены также лицензиатом, если это предусмотрено лицензионным договором.
Статья 14. Патентные поверенные
1. Патентным поверенным может быть гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий на ее территории, квалификационный уровень которого соответствует предъявляемым требованиям. Квалификационные требования к патентным поверенным, порядок их аттестации и регистрации определяются Казпатентом в установленном порядке.
2. Физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица ведут дела по регистрации топологий через патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут вести дела, связанные с регистрацией топологий, без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.

3. Патенттiк сенiмдi уәкiлдiң өкiлеттiгi оған өтiнiм беруші, құқық
иеленушi берген сенiмхатпен расталады.
15-бап. Шетелдiктердiң, шетелдiк заңды тұлғалардың және азаматтығы
жоқ адамдардың құқықтары
Шетелдiктер, шетелдiк заңды тұлғалар және азаматтығы жоқ адамдар,
егер Қазақстан Республикасының заң актiлерімен өзгеше көзделмесе, осы
Заңмен көзделген құқықтарды Қазақстан Республикасының жеке және заңды
тұлғаларымен бірдей пайдаланады.
16-бап. Халықаралық шарттар
Егер Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттармен осы Заңда
баяндалғаннан өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарт ережелерi
қолданылады.
17-бап. Өтпелі ережелер
1. Осы Заңның ережелері 1999 жылдың 1 шілдесінен кейін пайдаланыла
бастаған топологиялармен байланысты қатынастарға қолданылады.
2. 1999 жылдың 1 шілдесіне дейін пайдалануы басталып кеткен
топологияларға қатысты, егер бұл топологиялар олар алғашқы пайдаланылған
күннен бастап екі жыл ішінде тіркелетін болса, 1999 жылдың 1 шілдесінен
кейін туындаған құқықтық қатынастарға осы Заң қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

3. Полномочия патентного поверенного удостоверяются доверенностью, выданной ему заявителем, правообладателем.
Статья 15. Права иностранцев, иностранных
юридических лиц и лиц без гражданства
Иностранцы, иностранные юридические лица и лица без гражданства пользуются правами, предусмотренными настоящим Законом, наравне с физическими и юридическими лицами Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 16. Международные договоры
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан,
установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе,
то применяются правила международного договора.
Статья 17. Переходные положения
1. Положения настоящего Закона применяются к отношениям, связанным с
топологиями, использование которых началось после 1 июля 1999 года.
2. В отношении топологий, использование которых началось до 1 июля
1999 года, настоящий Закон применяется к правоотношениям, возникшим после
1 июля 1999 года, если эти топологии будут зарегистрированы в течение
двух лет с даты их первого использования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Цай Л.Г.,
Мартина Н.А.)