Мемлекеттік білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне ауылдық жерде жұмыс істегені үшін, экологиялық апат аймағында тұрғаны үшін, сынып жетекшілігі үшін, дәптерлер, жазба жұмыстарын тексергені үшін, оқу кабинеттерінің меңгерушілігі үшін, пәндерді тереңдетіп оқытқаны үшін қосымша ақы және басқа да төлемдер туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 29 желтоқсан N 1927. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2001.01.11. N 41 қаулысымен. ~P020041
Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне ауылдық жерде жұмыс істегені үшін, экологиялық апат аймағында тұрғаны үшін, сынып жетекшілігі үшін, дәптерлер, жазба жұмыстарын тексергені үшін, оқу кабинеттерінің меңгерушілігі үшін, пәндерді тереңдетіп оқытқаны үшін қосымша ақы және басқа да төлемдер мөлшері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің:
1) "Білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне селолық жерлерде жұмыс істегені үшін, экологиялық апат аймағында тұрғаны үшін, сынып жетекшілігі үшін, жазба жұмыстарын, дәптерлерін тексергені үшін, оқу кабинетінің меңгерушілігі үшін, пәндерді тереңдетіп оқытқаны үшін қосымша ақы мен басқа да төлемдер туралы" 1999 жылғы 7 желтоқсандағы N 1876 P991876_
қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 54, 534-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 7 желтоқсандағы
N 1876 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2000 жылғы 18 қаңтардағы N 90
P000090_
қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 3,
33-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді және
жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1927 қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне ауылдық жерде
жұмыс істегені үшін, экологиялық апат аймағында тұрғаны үшін,
сынып жетекшілігі үшін, дәптерлер, жазба жұмыстарын тексергені үшін,
оқу кабинеттерінің меңгерушілігі үшін, пәндерді тереңдетіп
оқытқаны үшін қосымша ақы және басқа да төлемдер мөлшері
________________________________________________________________________
!     Қосымша ақылар, үстеме ақылар және басқа  ! Айлық лауазымдық
!             төлемдер атаулары                 !жалақыларға (тарифтік
!                                               !ставкаларға) қосыла.
!                                               !тын қосымша ақылар
!                                               !мөлшері
________________________________________________________________________
Сынып жетекшілігі үшін қосымша ақы

О доплате за работу в сельской местности, за проживание в зонах экологического бедствия, за классное руководство, за проверку тетрадей, письменных работ, за заведование учебными кабинетами, углубленное преподавание предметов и других выплатах работникам государственных организаций образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 1927 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 11 января 2002 г. N 41 ~P020041.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.01.2002 № 41.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые размеры доплат за работу в сельской местности, за проживание в зонах экологического бедствия, за классное руководство, за проверку тетрадей, письменных работ, за заведование учебными кабинетами, углубленное преподавание предметов и других выплат работникам государственных организаций образования.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 1999 года N 1876 P991876_ "О доплате за работу в сельской местности, за проживание в зонах экологического бедствия, за классное руководство, за проверку тетрадей, письменных работ, за заведование учебными кабинетами, углубленное преподавание предметов и других выплатах работникам организаций образования" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 54, ст.534);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 2000 года N 90 P000090_ "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 1999 года N 1876" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 3 , ст. 33).
3. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2001 года и подлежит опубликованию.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2000 года N 1927
Размеры доплат за работу в сельской местности, за проживание в зонах
экологического бедствия, за классное руководство, за проверку
тетрадей, письменных работ, за заведование учебными кабинетами,
углубленное преподавание предметов и других выплат работникам
государственных организаций образования
---------------------------------------------------------------------------
N ! Наименование доплат, надбавок и других выплат !Размер доплат
п/п! !и надбавок к
! !месячным
! !должностным
! !окладам
! !(тарифным
! !ставкам)
---------------------------------------------------------------------------
Доплата за классное руководство

1.   Мұғалімдерге, оқытушыларға және басқа да қыз.
меткерлерге - сынып жетекшілігі (топ жетекші.
лігі) үшін:
1-4-сыныптарда                                    15%
5-11 (12)-сыныптарда                              20%
кәсіптік мектептерде, орта кәсіптік оқу
орындарында                                          15%
Дәптерлер және жазба жұмыстарын тексергені
үшін
2.   1-4-сынып мұғалімдеріне - дәптер тексергені
үшін                                                 10%
3.   Орыс тілінде білім беретін мектептерде
(сыныптарда) қазақ және басқа ұлт тілдері
және ұлттық тілде білім беретін мектептерде
(сыныптарда) орыс тілі мұғалімдеріне, бұл
пәндерді 1-4-сыныптарда жүргізетіндерге -
дәптерлер тексергені үшін                            15%
4.   5-11 (12)-сыныптар мұғалімдеріне - оқытушыларға
жазба жұмыстарын тексергені үшін:
қазақ, орыс тілдері, басқа да ұлттық тілдер
мен әдебиеттері бойынша                              15%
математика, химия, физика, биология шет
тілдері, стенография, сызу, конструкторлық,
техникалық механика бойынша                          10%-дан
артық емес
Оқу кабинеттерінің (зертханалардың,
шеберханалардың, оқу-кеңестік пункттердің)
меңгерушілігі үшін қосымша ақы
5.   Мұғалiмдерге, оқытушыларға, өндiрiстiк оқыту
шеберлерiне және оқытушылық қызметiн жүргiзетiн
басқа да қызметкерлерге - оқу кабинеттерiнiң
(зертханалардың, шеберханалардың, оқу-кеңестiк
пункттердiң) меңгерушілігі үшін:
мектептерде және мектеп-интернаттарда,
балалар үйлерiнде                                    10%
орта және бастауыш кәсiптiк оқу                  15%-дан
орындарында                                         артық емес
құрамдастырылған шеберханалар болған
ретте                                                20%
(қосымша ақы оқу жабдықтарының үлгi
тiзбесiне сәйкес аттестатталған және оқу
жоспарында көзделген оқу кабинеттерi
(зертханалар, шеберханалар және оқу-кеңестiк
пункттер) үшiн ғана жүргiзiледi)
Қызметтердi қоса атқарғаны үшiн қосымша
ақы (қызмет көрсету аймағы кеңейгенi үшiн)
6.      Орта кәсiптiк және бастауыш кәсiптiк
бiлiм беру ұйымдарының оқытушылары мен
басқа да қызметкерлерiне - кешкi, сырттай
оқу бөлiмдер, мамандық бойынша бөлiм                 20%-дан
меңгерушілігі үшін                                   артық емес
7.      Директор лауазымы көзделмеген мектепке
(сыныпқа) басшылық жасағаны үшiн - мұғалімдердің
бiреуiне, сондай-ақ жалпы бiлiм беретiн
күндiзгi мектептер жанындағы күндiз-сырттай
оқыту нысанындағы сыныптарға жетекшiлiк
үшiн директорға:
бастауыш мектептерде оқушылар саны:
160-қа дейiн                                       10%-дан
артық емес

1. Учителям, преподавателям и другим работникам за
классное руководство (руководство группой):
1-4 классов 15%
5-11 (12) классов 20%
профессиональных школ, средних профессиональных
учебных заведений 15%
Доплата за проверку тетрадей и письменных работ
2. Учителям 1-4 классов за проверку тетрадей 10%
3. Учителям казахского и других национальных языков
в школах (классах) с русским языком обучения и
русского языка в школах (классах) с национальными
языками обучения, ведущим эти предметы в 1-4
классах, за проверку тетрадей 15%
4. Учителям 5-11(12) классов, преподавателям за
проверку письменных работ:
по казахскому, русскому языку, другим национальным
языкам и литературе 15%
по математике, химии, физике, биологии, иностранному
языку, стенографии, черчению, конструированию,
технической механике не более 10%
Доплата за заведование учебными кабинетами
(лабораториями, мастерскими, учебно-
консультационными пунктами)
5. Учителям, преподавателям, мастерам производственного
обучения и другим работникам, ведущим преподавательскую
работу, за заведование учебными кабинетами
(лабораториями, мастерскими, учебно-консультативными
пунктами):
в школах и школах-интернатах, детских домах 10%
в средних и начальных профессиональных учебных
заведениях не более 15%
при наличии комбинированных мастерских 20%
(доплата производится только за те учебные кабинеты
(лаборатории, мастерские и учебно-консультативные
пункты), которые аттестованы в соответствии с типовым
перечнем учебного оборудования и предусмотрены учебным
планом)
Доплата за совмещение должностей
(расширение зоны обслуживания)
6. Преподавателям и другим работникам средних
профессиональных и начальных профессиональных
организаций образования за заведование вечерним,
заочным отделением, отделением по специальности не более 20%
7. За руководство школой (классами), в которой должность
директора не предусмотрена - одному из учителей, а
также за руководство классами с очно-заочной формой
обучения при дневных общеобразовательных школах -
директору:
в начальных школах с количеством учащихся:
до 160 не более 10%

161-ден 240-қа дейін                                 15%-дан
артық емес
жалпы бiлiм беретiн мектептер жанындағы
жұмысшы жастар кешкі (ауысымдық) жалпы
орта бiлiм беретiн мектептерi мен
сыныптарында оқушылар саны:
60-қа дейiн                                        10%-дан
артық емес
61-ден 80-ге дейiн (қалалар мен жұмысшы              15%-дан
кенттерiнде)                                         артық емес
жетiжылдық музыка мектептерiнде, өнер
мектептерiнде және көркемөнер мектептерiнде
оқушылар саны 50-ге дейiн                            10%
директордың оқу iсi жөнiндегi орынбасары
лауазымы көзделмеген жетiжылдық музыка
мектептерiнде, өнер мектептерiнде және
көркемөнер мектептерiнде оқу жұмысына                10%-дан
жетекшiлiк етушi мұғалiмге                           артық емес
8.   Кiтапханашы лауазымы көзделмеген барлық
үлгiдегi және атаудағы мектептерде, мектеп-
интернаттарда, кәсiптiк мектептерде
оқулықтар даналарының санына қарай
мұғалiмдерге, оқытушыларға және басқа да
қызметкерлерге - оқулықтардың кiтапханалық           20%-дан
қорымен істеген жұмыс үшін                          артық емес
9.    Бiлiм беру мекемелерiнiң кiтапханашыларына
оқулықтардың кiтапханалық қорымен жұмыс
істегенi үшiн                                        10%
10.  Барлық үлгiдегi және атаудағы жалпы бiлiм
беретiн мектептердiң (лицейлердiң,
гимназиялардың), орта музыка және өнер
мектептерiнiң (директор лауазымы көзделмеген
бастауыш мектептердегi мұғалiмдерге) хор,
хореография колледждерiнiң директорларына -
оқу орны немесе мектеп жанындағы оқушылар
(тәрбиеленушiлер) саны төмендегiдей
интернатқа меңгерушiлiгi үшiн қосымша ақы
белгiленедi:
20-ға дейiн                                          5%-дан
артық емес
21-ден 40-қа дейiн                                   10%-дан
артық емес
41-ден 75-ке дейін                                   15%-дан
артық емес
76-дан 120-ға дейін                                   20%-дан
артық емес
тәрбиеленушiлер саны 120-дан асатын
интернаты бар орта музыка және өнер
мектептерiнiң директорларына                         25%
11.   Директорлардың әкiмшiлiк-шаруашылық
бөлiм жөнiндегi орынбасарларына
(шаруашылық меңгерушiлерiне) немесе басқа
да қызметкерлерге - жалпы бiлiм беретiн
мектептер жанындағы интернаттарда, өнер
орта кәсiптiк оқу орындары жанындағы
интернаттарда олардың штатында бұл
лауазымдар болмаған ретте шаруашылық                 10%-дан
меңгерушiсi қызметiн атқарғаны үшiн                  артық емес
12.   Валеология бойынша мұғалiм (оқытушы)
лауазымы көздемеген бiлiм беру ұйымдарында,
барлық үлгi мен атаудағы мектептерде,
мектеп-интернаттарда, бастауыш кәсiптiк бiлiм
беру мектептерiнде балалардың салауатты өмiр
салты бағдарламасы бойынша сыныптан тыс
жұмыс жүргізгенi үшiн педагог қызметкерлерге
- қамтыған сыныптары санына қарай:

от 161 до 240 не более 15%
в вечерних (сменных) средних общеобразовательных
школах и классах работающей молодежи при
общеобразовательных школах с количеством учащихся:
до 60 не более 10%
от 61 до 80 (в городах и рабочих поселках) не более 15%
музыкальных школах-семилетках, школах искусств и
художественных школах с количеством учащихся до 50 10%
в музыкальных школах-семилетках, школах искусств и
художественных школах, в которых должность заместителя
директора по учебной работе не предусмотрена, учителю,
осуществляющему руководство учебной работой не более 10%
8. Учителям, преподавателям и другим работникам за работу
с библиотечным фондом учебников в зависимости от
количества экземпляров учебников в школах всех типов и
наименований, школах-интернатах, профессиональных школах,
где должность библиотекаря не предусмотрена не более 20%
9. Библиотекарям организаций образования за работу с
библиотечным фондом учебников 10%
10.Директорам общеобразовательных школ всех типов и
наименований (лицеев, гимназий), средних музыкальных
и художественных школ (учителям в начальных школах,
где должности директоров не предусмотрены), хоровых,
хореографических колледжей устанавливается доплата за
заведование интернатом при учебном заведении или
школе с количеством учащихся (воспитанников):
до 20 не более 5%
от 21 до 40 не более 10%
от 41 до 75 не более 15%
от 76 до 120 не более 20%
директорам средних музыкальных и художественных
школ, имеющих интернаты с количеством воспитанников
свыше 120 25%
11.Заместителям директоров по административно-
хозяйственной части (завхозам) или другим работникам
за заведование хозяйством в интернатах при
общеобразовательных школах, в интернатах при средних
профессиональных учебных заведениях искусства при
отсутствии в штате интернатов этих должностей не более 10%
12.В организациях образования, где не предусмотрена
должность учителя (преподавателя) по валеологии,
педагогическим работникам за проведение внеклассной
работы по программе здорового образа жизни детей в
школах, школах-интернатах всех типов и наименований,
школах начального профессионального образования в
зависимости от количества охватываемых классов:

10-нан 19-ға дейін                               20%
20-дан 29-ға дейiн                               35%
30 және одан артық                               50%
жетiм балаларға және ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған
мектеп-интернаттарда, мектепке дейiнгi
жастағы балаларға арналған балалар үйлерінде
және аралас үлгiдегi балалар үйлерiнде (тұтас
алғанда мектеп-интернатқа, балалар үйiне)            50%
13.   Компьютер техникасына қызмет көрсету
жөнiндегi маман лауазымы көзделмеген бiлiм
беру ұйымдарында компьютер техникасына
қызмет көрсету мiндетi жүктелген
мұғалiмдерге, оқытушыларға немесе басқа
қызметкерлерге - жұмыс iстейтiн әрбiр                1,5%-дан
компьютер үшiн                                       артық емес
14.  Сабақ жүргiзушi оқытушыларға, өндiрiстiк
оқыту шеберлерiне және басқа қызметкерлерге
- әдістемелік, циклдық және пәндік                   15%-дан
комиссияларға басшылық еткенi үшiн                   артық емес
15.  Еңбекке баулу мұғалiмi (оқытушы)
лауазымы көзделмеген бiлiм беру
ұйымдарында еңбекке баулу, қоғамдық-
пайдалы, өнiмдi еңбек жөнiнде сабақ
ұйымдастырып, жүргiзгенi үшiн педагог
қызметкерлерге - қамтыған сыныптары
санына қарай:
6-12 сынып                                     20%
13-29 сынып                                    35%
30 және одан артық                            50%
16.  Мектепке дейiнгi балалар ұйымдары
тәрбиешiлерiнiң көмекшiлерiне - балалармен
сабақ, сауықтыру iс-шараларын өткiзу кезiнде
тәрбиелеу қызметiн тiкелей жүзеге асырғаны,
балаларды еңбекке баулығаны, оларға
санитарлық-гигиеналық дағдыларды үйреткені үшін      30%
17.   Бастауыш кәсiптiк оқу орындарының
"шебер-аспазшы", "шебер-кондитер" атақтары
бар өндiрiстiк оқыту шеберлерiне                     25%
18.   Жатақханалары бар бастауыш кәсiптiк оқу
орындарының директорларына немесе
директорлардың оқу-тәрбие жұмысы жөнiндегi
орынбасарларына - жатақханада оқушылар
тұрған кезде:
200-ге дейiн                                10%
200-ден 400-ге дейiн                        15%
401 және одан жоғары                        20%
19.   Ұзартылған күн тобы жұмысын басқару
жүктелген директорларға немесе
директорлардың орынбасарларына:
екi және одан көп ұзартылған күн тобы
бар мектептерде                                      5%
ұзартылған күн бар мектептерде                      10%
Еңбектiң айрықша жағдайлары үшiн
қосымша ақы
20.  Әскери мектеп-интернаттардың педагог                 15%
қызметкерлерiне
21.  Балалар үйлерiнiң, балалар үйлерi -
интернаттардың, интернат ұйымдарының,
кәмелетке толмағандарға арналған қабылдау-
бөлу орындарының және еңбекпен тәрбиелеу
колонияларының, тәрбиенiң айрықша
жағдайын қажет ететiн ауытқымалы мiнез-
құлықты балалар мен жасөспiрiмдерге
арналған арнаулы кәсiптiк мектептердiң,
арнаулы мектептердiң және басқа да                   15%-дан
ұйымдардың аға тәрбиешiлерiне                        артық емес
22.   Құрамында кемiнде екi арнайы тобы
(сыныбы) бар жалпы үлгiдегi оқу-тәрбие
ұйымдарының басшыларына қосымша ақы
даму мүмкiндiктерi шектеулi, ұзақ уақыт
емдеудi, тәрбиенiң айрықша жағдайын қажет
ететiн оқушылармен (тәрбиеленушiлермен,
балалармен) олардың жұмысының                        20%-дан
ұзақтығына қарай төленедi                            артық емес
23.   Даму және оқу мүмкiндiктерi шектеулi,
сондай-ақ тәрбиенiң айрықша жағдайын
немесе ұзақ уақыт емдеудi қажет ететiн
балалармен және жасөспiрiмдермен жұмыс               20%-дан
үшiн *                                               артық емес
24.   Кәмелетке толмағандарға арналған
қабылдау-бөлу орындарындағы және еңбекпен
тәрбиелеу колонияларындағы, Қазақстан
Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң
еңбекпен түзеу ұйымдарының, еңбекпен
тәрбиелеу және емдеу-еңбекпен алдын алу
және басқа да ұйымдарының жанындағы
ауытқымалы мiнез-құлықты балалар мен
жасөспiрiмдерге арналған кәсiптiк
мектептердегi, мектептердегi, кешкi
(ауысымдық) жалпы орта бiлiм беретiн
мектептердегi және оқу-кеңестiк                      20%-дан
пункттердегi жұмыс үшін*                             артық емес
25.   Жабық үлгiдегi арнайы оқу-тәрбие                    20%-дан
ұйымдарындағы жұмыс үшiн*                            артық емес
26.   Жетiм балалармен және ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балалармен жұмыс
үшін**                                               20%
27.  Түнгі уақыттағы жұмыс үшін                           кешкі сағат
22-ден таңғы
сағат 6-ға
дейін әр сағат
үшін сағаттық
тарифтің 50%
28.   Еңбек етуге қолайсыз жағдайлар үшін                 12%-дан
қолданыстағы еңбек заңына сәйкес                     артық емес
Бейiн бағыттағы жекелеген пәндердi
тереңдете оқытқаны үшiн қосымша ақы
29.  Дарынды балаларға арналған маманданды-
рылған мектептер мен мектеп-интернаттардың
директорлары мен директорлардың орынба-
сарларына, сондай-ақ бейiн бағыттағы пәндер
бойынша оқытушыларға                                  30%
30.  Қазақ, орыс тiлдерi мен әдебиеттерi, араб,
қытай, парсы тiлдерi сабақтары үшiн:
ауылдық жерде және қалалық үлгiдегi
кенттерде орналасқан ұлттық тiлдерде бiлiм
беретiн барлық үлгiдегi және атаудағы
жалпы бiлiм мектептерi мен мектеп-
интернаттарының (сыныптардың, сынып-
жиынтықтарының және оқу-кеңестiк

от 10 до 19 20%
от 20 до 29 35%
30 и более 50%
в школах-интернатах для детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей, детских домах для
детей дошкольного возраста и детских домах смешанного
типа (в целом на школу-интернат, детский дом) 50%
13.В организациях образования, где не предусмотрена
должность специалиста по обслуживанию компьютерной
техники, учителям, преподавателям или другим работникам,
на которых возложена обязанность обслуживания
компьютерной техники, за каждый работающий компьютер не более 1,5%
14.Преподавателям, мастерам производственного обучения и
другим работникам, ведущим преподавательскую работу за
руководство методическими, цикловыми и предметными
комиссиями не более 15%
15.В организациях образования, где не предусмотрена
должность учителя (преподавателя) по трудовому
обучению, педагогическим работникам за организацию и
проведение занятий по трудовому обучению, общественно-
полезному, производительному труду в зависимости от
количества охватываемых классов:
6-12 классов 20%
13-29 классов 35%
30 и более 50%
16.Помощникам воспитателей детских дошкольных организаций
за непосредственное осуществление воспитательных функций
в процессе проведения с детьми занятий, оздоровительных
мероприятий, приобщение детей к труду, привитие им
санитарно-гигиенических навыков 30%
17.Мастерам производственного обучения учебных заведений
начального профессионального образования, имеющим
звание "мастер-повар" и "мастер-кондитер" 25%
18.Директорам или заместителям директоров по учебно-
воспитательной работе учебных заведений начального
профессионального образования, имеющих общежитие, при
проживании в общежитии учащихся:
до 200 10%
от 201 до 400 15%
от 401 и выше 20%
19.Директорам или заместителям директоров школ, на
которых возложено руководство работой группы
продленного дня:
в школах с двумя и более группами продленного дня 5%
в школах с продленным днем 10%
Доплата за особые условия труда
20.Педагогическим работникам военных школ-интернатов 15%
21.Старшим воспитателям детских домов, детских домов-
интернатов, интернатных организаций, приемников-
распределителей для несовершеннолетних и воспитательно-
трудовых колоний, специальных профессиональных школ,
специальных школ и других организаций для детей и
подростков с девиантным поведением, нуждающихся в
особых условиях воспитания не более 15%
22.Руководителям учебно-воспитательных организаций
общего типа, где имеется не менее двух групп
(классов) специального назначения, доплата
производится в зависимости от продолжительности
работы их с учащимися (воспитанниками, детьми) с
ограниченными возможностями в развитии,
нуждающимися в длительном лечении, в особых
условиях воспитания не более 20%
23.За работу с детьми и подростками с ограниченными
возможностями в развитии и обучении, а также
нуждающимися в особых условиях воспитания или в
длительном лечении* не более 20%
24.За работу в приемниках-распределителях для
несовершеннолетних и воспитательно-трудовых колониях,
в профессиональных школах, школах, вечерних (сменных)
средних общеобразовательных школах и учебно-
консультационных пунктах при исправительно-трудовых
организациях, воспитательно-трудовых и лечебно-
трудовых профилакториях и в других организациях МВД
Республики Казахстан для детей и подростков с
девиантным поведением * не более 20%
25.За работу в специальных учебно-воспитательных
организациях закрытого типа * не более 20%
26.За работу с детьми-сиротами и детьми, оставшимися
без попечения родителей ** 20%
27.За работу в ночное время 50% от часовой
ставки за
каждый час с
22 вечера до 6
утра
28.За неблагоприятные условия труда в соответствии с
действующим трудовым законодательством не более 12%
Доплата за углубленное изучение отдельных
предметов профильного направления
29.Директорам и заместителям директоров, а также
преподавателям по предметам профильного
направления специализированных школ и школ-
интернатов для одаренных детей 30%
30.За часы занятий по казахскому, русскому языку и
литературе, арабскому, китайскому, персидскому
языкам:
учителям общеобразовательных школ и школ-
интернатов всех типов и наименований (классов,
классов-комплектов и учебно-консультационных пунктов),
расположенных в сельской местности и поселках
городского типа, с национальными языками обучения

пункттерiнiң) мұғалiмдерiне - 1-11 (12)-
сыныптарда орыс тiлi және 5-11 (12)-
сыныптарда орыс әдебиетi бойынша
сабақтардың сағаттары үшiн                             15%
ауылдық жерде және қалалық үлгiдегi
кенттерде орналасқан ұлттық тiлдерде бiлiм
беретiн бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм
ұйымдарының (топтардың, бөлiмдердiң, оқу-
кеңестiк пункттердiң) оқытушыларына -
орыс тiлi мен әдебиетi бойынша сабақтардың
сағаттары үшiн                                         15%
жалпы орта бiлiм беретiн мектептердегi
араб, қытай және парсы тiлдерi
мұғалiмдерiне                                          15%
орыс тiлiнде бiлiм беретiн жалпы орта
бiлiм мектептерiнiң, мектеп-интернаттарының,
бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм ұйымдарының
(сыныптардың, топтардың) ұлттық тiлдер мен
әдебиеттер бойынша сабақ беретiн мұғалiмдерi
мен оқытушыларына                                      15%
31.   Жекелеген пәндердi тереңдетiп оқытатын
оқу орындарының (сыныптардың, топтардың),
жаңашылық, эксперименттiк тәртіпте жұмыс
істеуші ұйымдардың (мектепке дейiнгi және
жалпы бiлiм беру бағыттарындағы лицейлердiң,
гимназиялардың, колледждердiң, жоғары кәсiптiк
колледждердiң, техникалық лицейлердiң,
оқу-тәрбиелiк кешендердiң), сондай-ақ
балаларды тәрбиелеу шет тiлiнде жүргiзiлетiн
мектепке дейiнгi балалар ұйымдарының
бейiн бағыттағы пәндер бойынша педагог
қызметкерлерiне                                        10%
________________________________________________________________________
Ескертулер:
1. Ауылдық жерде жұмыс iстейтiн бiлiм беру мамандарына жергiлiктi өкiлдi органдардың шешiмi бойынша қала жағдайында қызметтiң осы түрiмен айналысатын мамандардың ставкаларымен салыстырғанда кемiнде 25 пайыз жоғары жалақылар мен ставкалар белгiленуi мүмкiн.
2. Экологиялық зiлзала және радиациялық қаупi бар аймақтарда тұрғаны үшiн қосымша ақы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленедi.
3. Осы Қосымшаның 1-31-тармақтарында көзделген қосымша ақының мөлшерi басқа қосымша ақылар мен үстеме ақылар есептелмей, лауазымдық жалақыға (тарифтiк ставкаға) төленедi.
4. Бiлiм беру ұйымдарының педагог қызметкерлерiне Қазақстан Республикасының жоғары бiлiктi ғылыми кадрларды аттестаттау саласындағы уәкiлеттi органы берген тиiстi дипломы болған жағдайда, ғылым кандидаты және ғылым докторы ғылыми дәрежелерi үшiн - ғылым кандидатына бiр айлық ең төменгi жалақы және ғылым докторына екi айлық ең төменгi жалақы мөлшерiнде қосымша ақы белгiленедi.
Осы қосымша ақы бiлiм беру ұйымдарының қызметкерлерiне, егер олардың басшы және педагогикалық лауазымдардағы қызметi бейiнi бойынша ғылыми дәрежесiне сәйкес келген жағдайда жүргiзiледi.

за часы занятий по русскому языку в 1-11(12) классах
и литературе в 5-11(12) классах; 15%
преподавателям организаций начального и среднего
профессионального образования (групп, отделений,
учебно-консультативных пунктов) с национальными
языками обучения, расположенных в сельской местности
и поселках городского типа, за часы занятий по русскому
языку и литературе; 15%
учителям арабского, китайского и персидского языков в
общеобразовательных школах; 15%
учителям и преподавателям общеобразовательных школ,
школ-интернатов, организаций начального и среднего
профессионального образования с русским языком
обучения (классов, групп), которые ведут занятия по
национальным языкам и литературе 15%
31.Педагогическим работникам по предметам профильного
направления учебных заведений (классов, групп) с
углубленным изучением отдельных предметов,
организаций, работающих в режиме инноваций,
экспериментов (лицеи, гимназии, технические лицеи,
учебно-воспитательные комплексы дошкольного и
общеобразовательного направления), а также детских
дошкольных организаций, в которых работа по
воспитанию детей ведется на иностранном языке 10%
---------------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. Специалистам образования, работающим в сельской местности, по решению местных представительных органов могут устанавливаться повышенные не менее чем на 25 процентов оклады и тарифные ставки по сравнению со ставками специалистов, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.
2. Доплаты за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска производятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Размеры доплат, предусмотренные в пунктах 1-31 настоящего Приложения, производятся к должностному окладу (тарифной ставке) без учета других доплат и надбавок.
4. Педагогическим работникам организаций образования устанавливается доплата за ученые степени кандидата наук и доктора наук при наличии соответствующего диплома, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан в области аттестации научных кадров высшей квалификации, в размере одной месячной минимальной заработной платы для кандидата наук и двух месячных минимальных заработных плат для доктора наук.
Данные доплаты работникам организаций образования производятся в случае, если их деятельность на руководящих и педагогических должностях по профилю совпадает с имеющейся ученой степенью.

5. Педагогтік жұмыс жүргізуші білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне, "Халық мұғалімі", "Еңбек сіңірген мұғалім" деген құрметті атақтары немесе ғылыми дәрежесі болған ретте, қосымша ақы мен үстеме ақы негізгі жұмысы бойынша төленеді.
Білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне, "Халық мұғалімі", "Еңбек сіңірген мұғалім" деген құрметті атақтары және сонымен бірге ғылыми дәрежесі болған ретте, қосымша ақы мен үстеме ақы негізгі жұмысы бойынша атағына да, ғылыми дәрежесіне де жеке төленеді.
6. Мектептер мен мектеп-интернаттардағы (даму және оқу мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнаулы түзеу ұйымдарынан басқа) 15-тен кем оқушысы бар сыныптарда сынып жетекшілігі және жазба жұмыстарын тексергені үшін лауазымдық жалақыларына (ставкаларына) қосымша ақы төлеу тиісті қосымша ақылардың 50%-ы мөлшерінде жүргізіледі. Осы тәртіп сыныптарды кіші топтарға бөлу кезінде де қолданылады.
7. Оқушылардың күзгі, қысқы, көктемгі және жазғы каникулдары кезінде педагог қызметкерлерге еңбекке ақы төлеу каникул басталар алдындағы тарифтеу кезінде белгіленген еңбекақы есебімен жүргізіледі.
* Лауазымдық жалақыларына қосымша ақы төленетін қызметкерлердің нақты тізбесі және бұл көтеру мөлшерін олардың көрсетілген санаттағы оқушылармен (тәрбиеленушілермен, балалармен) қарым-қатынасының ұзақтығы дәрежесіне қарай ұйым басшысы айқындайды.
** Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға
арналған балалар үйлеріндегі, балалар үйлері-интернаттарындағы,
мектеп-интернаттардағы және тәні немесе ақыл-ойы дамуында кемістіктері
бар, ұзақ уақыт емдеуді қажет ететін, психикалық дамуы тежеулі балалар
топтастырылған балалар үйлеріндегі (сыныптарындағы, топтарындағы) тарифтік
ставкалар мен лауазымдық жалақылар екі негізде арттырылады (жетім
балалармен, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалармен жұмыс үшін және
дамуы мен оқу мүмкіндіктері шектеулі балалармен жұмыс үшін).
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

5. Работникам организаций образования, ведущим педагогическую работу, при наличии почетных званий "Народный", "Заслуженный" или ученой степени доплаты и надбавки производятся по основной работе.
Работникам образования при наличии у них почетных званий "Народный", "Заслуженный" и одновременно ученой степени доплаты и надбавки производятся отдельно как за звание, так и за ученую степень по основной работе.
6. В классах школ и школ-интернатов (кроме специальных коррекционных организаций для детей с ограниченными возможностями в развитии и обучении) с числом менее 15 учащихся (воспитанников) доплаты к должностным окладам (ставкам) за классное руководство и проверку письменных работ производится в размере 50 процентов от соответствующих доплат.
Данный порядок применяется также при делении классов на подгруппы.
7. За время работы в период осенних, зимних, весенних и летних каникул учащихся оплата труда педагогических работников производится из расчета заработной платы, установленной при тарификации, предшествовавшей началу каникул.
* Конкретный перечень работников, которым производятся доплаты к должностным окладам, и размер этого повышения определяется руководством организаций в зависимости от степени продолжительности общения их с указанной категорией учащихся (воспитанников, детей).
** В детских домах, детских домах-интернатах, школах-интернатах для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и в домах ребенка (классах, группах) с контингентом детей, имеющих недостатки в физическом или умственном развитии, нуждающихся в длительном лечении, с задержкой психического развития тарифные ставки и должностные оклады повышаются по двум основаниям (за работу) с детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей и за работу с ограниченными возможностями в развитии и обучении).
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)