Жолаушылар мен жүктердi тасымалдаудың қауiпсiздігін қамтамасыз ету жөнiндегі мемлекеттік жүйенi жетiлдiру бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 30 желтоқсандағы N 1962 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.03.05. N 285 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 17 сәуiрдегi N 594 қаулысымен мақұлданған Жолаушылар мен жүктердi тасымалдаудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi мемлекеттiк жүйенi жетiлдiру тұжырымдамасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Жолаушылар мен жүктердi тасымалдаудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөніндегi мемлекеттiк жүйенi жетiлдiру бағдарламасы бекiтiлсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiріншi орынбасары Д.К. Ахметовке жүктелсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2000 жылғы 30 желтоқсандағы
N 1962 қаулысымен бекiтiлген
Жолаушылар мен жүктердi тасымалдаудың қауiпсiздігін
қамтамасыз ету жөніндегi мемлекеттiк жүйенi
жетiлдiру бағдарламасы
1. Төлқұжаты
Бағдарламаның атауы          Жолаушылар мен жүктердітасымалдаудың                                қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
жөніндегі мемлекеттiк жүйенi
жетiлдiру бағдарламасы
Бағдарламаны әзiрлеу         "Жолаушылар мен жүктердi тасымалдаудың
үшiн негiз                   қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi
мемлекеттік жүйенi жетiлдiрудiң
тұжырымдамасы туралы" Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 17
сәуiрдегi N 594 қаулысы
Бағдарламаның негiзгi        Iшкi iстер министрлiгiмен, Бiлiм
әзiрлеушiлерi                және ғылым министрлiгiмен,
Энергетика, индустрия және сауда
министрлiгiмен, Төтенше жағдайлар
жөніндегi агенттiкпен, Денсаулық
сақтау iсi жөнiндегi агенттiкпен
бiрлесiп Көлiк және коммуникациялар                                 министрлiгi
Iске асыру мерзiмi           2000-2005 жылдар
Бағдарламаның мақсаты        Тасымалдау қауiпсiздiгiнiң мемлекеттiк
жүйесiн және азаматтардың өмiрiн,
денсаулығын және мүлкiн, олардың
көлiктiң барлық түрiнде қауiпсiз жүруге
заңды құқықтарына кепiлдiктерiн
қорғауға және қоршаған ортаны қорғауға
бағытталған мемлекеттiк саясатты
қалыптастыру
Бағдарламаның мiндеттерi     Қолданыстағы көлiк түрлерiмен
жолаушылар мен жүктердi тасымалдау
қауiпсiздiгiнiң мемлекеттiк жүйесiн
жетiлдiру, жолаушыларды, жүктердi және
қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге
асыру кезiнде көліктiк қатерлердiң
мейлiнше болмауын қамтамасыз ету
Қаржыландыру көлемi          Республикалық бюджеттiң, осы
және көзi                    Бағдарламаны орындауға жұмылдырылған
ведомстволардың қаражаттары,
сондай-ақ отандық шаруашылық
жүргiзушi субъектiлерiнiң көлiк
құралдарын қауiпсiз пайдалану
жағдайын қамтамасыз ететiн жабдықтарды
сатып алуға бағытталған қаражаттары
Бағдарламаны                 қаржыландыру көздерi болып табылады.
Республикалық бюджеттен Бағдарламаны
қамтамасыз етудiң 2000-2005 жылдарға

Об утверждении Программы совершенствования государственной системы по обеспечению безопасности перевозок пассажиров и грузов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2000 года N 1962. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 5 марта 2004 г. N 285 (P040285)
В целях реализация Концепции совершенствования государственной системы по обеспечению безопасности перевозок пассажиров и грузов, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2000 года N 594, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу совершенствования государственной системы по обеспечению безопасности перевозок пассажиров и грузов.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметова Д.К.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2000 года N 1962
Программа совершенствования государственной системы
по обеспечению безопасности перевозок пассажиров и грузов
1. Паспорт
Наименование Программы                     Программа совершенствования
государственной системы по
обеспечению безопасности
перевозок пассажиров и грузов
Основание для разработки                   Постановление Правительства
Программы                                  Республики Казахстан от
17 апреля 2000 года N 594
"О Концепции совершенствования
государственной системы по
обеспечению безопасности
перевозок пассажиров и грузов"
Основные разработчики                      Министерство транспорта и
Программы                                  коммуникаций совместно с
Министерством внутренних дел,
Министерство образования и
науки, Министерство энергетики,
индустрии и торговли,
Агентство по чрезвычайным
ситуациям, Агентство по делам
здравоохранения
Срок реализации                            2000-2005 годы
Цель Программы                             Формирование государственной
системы безопасности перевозок
и государственной политики,
направленной на охрану жизни,
здоровья и имущества граждан,
гарантий их законных прав, на
безопасные условия передвижения
на всех видах транспорта и
охрану окружающей среды
Задачи Программы                           Совершенствование
государственной системы
безопасности перевозок
пассажиров и грузов
существующими видами
транспорта, обеспечение
минимума транспортных рисков
при осуществлении перевозок
пассажиров, грузов и опасных
грузов
Объем и источник                           Источниками финансирования
финансирования                             Программы являются средства
республиканского бюджета,
ведомств, задействованных
в выполнении настоящей
Программы, а также средства
отечественных хозяйствующих
субъектов, направляемые для
приобретения оборудования,
обеспечивающего условия
безопасной эксплуатации
транспортных средств.
Объем финансирования Программы
из республиканского бюджета на
2000-2005 годы составляет

арналған қаржыландыру көлемi 34082,677
млн.теңге құрайды. Жыл сайынғы көлемi
Қазақстан Республикасының тиiстi жылға
арналған республикалық бюджет туралы
Заңына сәйкес нақтыланады.
Күтiлетiн түпкi нәтижелер    Бағдарламаны іске асыру авариялық,
жарақаттану салыстырмалы
көрсеткiштерінің, тұтастай алғанда
көлiктiк оқиғалар санының азаюын
қамтамасыз етедi
2. Кiрiспе
Қазақстан Республикасында нарықтық қатынастардың дамуы, экономиканың құрылымдық қайта құрылуы, өндiрiс құралдарына меншiк құқықтарының қайта бөлiнуi экономиканың барлық саласында, соның iшiнде көлiкте де ғаламдық өзгерiстердi белгiлеп бердi.
Қазақстанда көлiктегi қауiпсiздiктi мемлекеттiк реттеудiң қолданыстағы жүйесi ең алдымен көлiк үдерiсiне әрбiр қатысушының мiндеттемелерi мен жауапкершілiгiн, жол-көлiк желiсiнiң сапасын және көлiк құралдарына қойылатын техникалық талаптарды, мамандардың дайындығын, медициналық көмек көрсету және көлiк құралдары иелерiнiң көлiкте жолаушылардың жүрiп-тұруы және тамақ өнiмдерiн, улы және қауiптi жүктердi тасымалдау жағдайларына азаматтық құқықтық жауапкершiлiгiн белгiлейтiн қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мәселелерiн толығымен қамтымайды.
Осы салалық Бағдарлама жолаушылар мен жүктердi тасымалдаудың қауiпсiздiгін қамтамасыз ету жөніндегi мемлекеттiк жүйенi жетiлдiру үшiн және "Жолаушылар мен жүктердi тасымалдаудың қауiпсiздiгін қамтамасыз ету жөнiндегi мемлекеттiк жүйенi жетiлдiрудiң тұжырымдамасы туралы" (бұдан әрi - Тұжырымдама) Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2000 жылғы 17 сәуiрдегі қаулысына сәйкес әзiрлендi.
Көлiктегi қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегі жүзеге асырылатын шаралар нәтижелiлiгiн бағалауды, авариялық жағдайын және оның себептерін талдауды ескерiп, 2000 жылдан 2005 жылға дейiнгi кезеңге арналған Бағдарлама қабылданған Тұжырымдаманың ережелерін одан әрi дамыту және жұмыс істеп тұрған көлiктiң техникалық жарақтандырылуы тиiмдiлiгiн арттыру және пайдаланылатын техникалық құралдарды ұстау мен пайдаланудың жетiлдiрiлмеуi себептерi бойынша авариялықтың алдын алу мақсатында, олардың мiндеттi iске асырылуы қажеттiгіне негiзделедi.
3. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша
жолаушылар мен жүктерді тасымалдаудың қауiпсiздiгiн
қамтамасыз ету проблемаларының қазiргi жай-күйін талдау
Көлiктiк инфрақұрылымның жай-күйi сыни деңгейге жеттi. Оның едәуiр бөлiгi нормативтiк мерзiм шегiнен артық пайдаланылып отыр, басқасы осы мерзiмге жақындап келедi. Нәтижесiнде көлiк жұмысының қауiпсiздiгi бойынша ахуал айтарлықтай нашарлай түстi.
3.1. Автокөлік құралдарының және автомобиль жолдарының
жай-күйі және пайдаланылуы
Қазақстан Республикасының Ұлттық статистикалық агенттiгiнiң мәліметтері бойынша Қазақстан Республикасындағы автокөлік құралдарының саны 1999 жылдың аяғында, меншік түрiне қарамастан, барлығы 1 278 838 бiрлiктi құрады, соның ішiнде жүк көлiгi - 206 187, автобустар - 43 421 (соның iшiнде шағын автобустар - 4 063), жеңiл көлiк - 987 724 және арнайы көлiк - 41 506.

34082,677 млн. тенге. Ежегодные
объемы будут уточняться в
соответствии с Законом
Республики Казахстан о
республиканском бюджете на
соответствующий год
Ожидаемые конечные                         Реализация Программы обеспечит
результаты                                 снижение относительных
показателей аварийности,
травматизма, количества
транспортных происшествий в
целом
2. Введение
Развитие рыночных отношений в Республике Казахстан, структурная перестройка экономики, перераспределение прав собственности на средства производства определили глобальные перемены во всех отраслях экономики, в том числе и на транспорте.
Существующая система государственного регулирования безопасности на транспорте в Казахстане не охватывает полностью вопросы обеспечения безопасности, которые прежде всего определяют обязательства и ответственность каждого участника транспортного процесса, качество дорожно-транспортной сети и технические требования к транспортным средствам, подготовку специалистов, оказание медицинской помощи и гражданскую правовую ответственность владельцев транспортных средств за состоянием условий пребывания пассажиров и перевозки продуктов питания, токсичных и опасных грузов на транспорте.
Для совершенствования государственной системы по обеспечению безопасности перевозок пассажиров и грузов и в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2000 года "О Концепции совершенствования государственной системы по обеспечению безопасности перевозок пассажиров и грузов" (далее - Концепция) разработана настоящая отраслевая Программа.
С учетом оценок результативности осуществляемых мер по обеспечению безопасности движения на транспорте, анализа состояния аварийности и ее причин, Программа на период с 2000 по 2005 год основывается на необходимости дальнейшего развития положений принятой Концепции и их обязательной реализации с целью повышения эффективности технической оснащенности функционирующего транспорта и предупреждению аварийности по причинам несовершенства содержания и эксплуатации используемых технических средств.
3. Анализ современного состояния проблем обеспечения
безопасности перевозок пассажиров и грузов по территории
Республики Казахстан
Состояние транспортной инфраструктуры подошло к критическому уровню. Значительная часть ее эксплуатируется за пределами нормативного срока, другая приближается к этому сроку. Как следствие, существенно ухудшается ситуация по безопасности работы транспорта.
3.1 Состояние и использование автотранспортных средств и автомобильных дорог
По данным Национального статистического агентства Республики Казахстан, на конец 1999 года количество автотранспортных средств в Республике Казахстан, независимо от форм собственности, составило всего 1278838 единиц, в том числе грузовых - 206 187, автобусов - 43 421 (в том числе микроавтобусов - 4063), легковых - 987 724 и специальных - 41 506.

Автокөлiк құралдары жалпы санының 240 000 бiрлiгi техникалық ақаулы.
Қазақстан Республикасының автомобиль паркi жыл өткен сайын өз ресурстарын сарқып келедi.
Республика аймақтары бойынша парк жалпы санының 50-ден 70%-ға дейiнi тозу мерзiмi шегiнен артық пайдаланылып отыр, ал тағы 15-20% осы мерзiмге жақындап келедi.
Қазақстан Республикасы автокөлiк құралдарының қолданыстағы паркiн тиiстi ұстау үшiн оның техникалық жай-күйін қолдау, сондай-ақ жыл сайын жаңа техникамен толықтыру қажет.
Тұтас алғанда Қазақстан Республикасының 1998 жылдан 2005 жылға дейiн автокөлiк құралдарын жаңартудағы жыл сайынғы қажеттiлiгi мынадай:
1) қалалық автобустар                   - 1500 бiрлiк
2) қалааралық автобустар                -  200 бірлік
3) магистральдық сүйрегiштер            -  100 бірлік
4) шағын тонналық автомобильдер         - 5000 бірлік
Қазақстан Республикасының автомобиль
паркi жөнiнде 1999 жылғы жалпы мәлiметтер
1-кесте
____________________________________________________________________
Автомобиль  ! Бары,! Мемлекеттік !    Жеке      !Соның ішінде  ! Шетелдік
көлігі      !бірлік!   меншік    !   меншік     !азаматтардың  !азаматтық
!      !             !              !өз меншігінде !  заңды
!      !             !              !              ! тұлғалар
__________________________________________________________________________
!      !Саны !барына !Саны  !барына !Саны  !барына !
!      !     !қатысты!      !қатысты!      !қатысты!   Саны
!      !     !   %   !      !   %   !      !   %   !
--------------------------------------------------------------------------
Республика  1278838 59234   4,6  1213774   94,6  1071931  83,8     5830
бойынша
барлығы
оның ішінде:
жүк       206187 22384  10,9   180969   87,8    99856  48,4     2834
автобустар    43421  4639  10,7    38005   87,5    17812  41,0      777
оның ішінде:
шағын          4063   894  22,0     2961   72,9                     208
автобустар
жеңіл        987724 13825   1,4   972734   98,5   953477  96,5     1165
оның ішінде:
таксомоторлар  1226                 1226  100,0
арнайы        41506 18386  44,3    22066   53,2      786   1,9       92
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
!      !           Соның ішінде
Көліктің      !Барлық!_____________________________________________________
тиесілігі     !бар   ! Жүк   !Автобус.!Соның !Жеңіл !Арнайы!Мото.!
!бірлік!       !тар     !ішінде!      !      !цикл !
!      !       !        !шағын !      !      !     !
!      !       !        !авто. !      !      !     !
!      !       !        !бустар!      !      !     !
___________________________________________________________________________
Шетелдік        5830   2834      777    208    1165   1054   92
заңды және
жеке
тұлғалардың
автомобильдері
Республика     1071931 99856    17812         953477   786  154490
азаматтарының
өз меншігі
___________________________________________________________________________
Парктің техникалық жай-күйі
2-кесте
___________________________________________________________________________
Автомобильдер!Барлығы !Оның      !жөнділер % ! Жеке     ! соның ішінде
саны      !        !ішінде    !           ! меншікте !азаматтардың өз
!        !жөнділері !           !          !меншігінде
___________________________________________________________________________
Республика
бойынша       1278838    1037859      81,2      1213774     1071931
барлығы
___________________________________________________________________________
Өткен он жыл (1990-1999 жылдар) және 2000 жылдың бiрiншi жарты жылы
Қазақстан Республикасында авариялықтың жай-күйi жалпы авариялық
көрсеткiштерiнiң, соның iшiнде жол-көлік оқиғаларының саны бойынша 37,7%
және 10000 көлiк бiрлiгіне шаққанда жол-көлiк оқиғалары бойынша 35,9%
азаюымен сипатталады.
Қазақстан Республикасында 1990-1999 жылдар
және 2000 жылдың 6 айы бойынша авариялық көрсеткiштерi
3-кесте
___________________________________________________________________________
Жыл.!  ЖКО !           !  Қаза болғандар  ! Жарақаттанғандар !10 мың көлік
дар !------!-----------!------------------!------------------! бірлігіне
! Саны !өткен жылға! Саны !өткен жылға! Саны !өткен жылға!  шаққанда
!      !қатысты %  !      !қатысты %  !      !қатысты %  !     ЖКО
!      !___________!      !___________!      !___________!
!      !өсуі!кемуі !      !өсуі!кемуі !      !өсуі!кемуі !
!      !    !      !      !    !      !      !    !      !
___________________________________________________________________________
1990 18583   4,9         3985  3,8          20454  5,4             92
1991 18606   0,1         4342  9,2          20289        0,8       89
1992 17092         8,1   4024         7,3   18722        7,7       77
1993 15834         7,4   3954         1,7   17444        6,8       74
1994 13572        14,3   3049        22,9   15089       13,5       64
1995 13036         3,9   2926         4     14485        4         62
1996 12495         4,2   2732         6,6   14144        2,4       63
1997 11555         7,5   2364        13,5   13175        6,9       67
1998 11980         3,7   2214         6,3   13895        5,5       61
1999 11568         3,4   2141         3,3   13610        2,1       59

Из общего количества автотранспортных средств около 240 000 единиц технически неисправны.
С каждым годом автомобильный парк Республики Казахстан все больше исчерпывает свои ресурсы.
По регионам республики от 50 до 70% от общей численности парка эксплуатируется за пределами амортизационного срока, а еще 15-20% приближается к этому сроку.
Для надлежащего содержания существующего парка автотранспортных средств Республики Казахстан необходимо поддерживать его техническое состояние, а также ежегодно пополнять новой техникой.
В целом ежегодная потребность Республики Казахстан в обновлении автотранспортных средств на период с 1998 по 2005 годы составляет:
1) городские автобусы - 1500 единиц
2) междугородние автобусы - 200 единиц
3) магистральные тягачи - 100 единиц
4) малотоннажные автомобили - 5000 единиц
Общие сведения по автомобильному парку
Республики Казахстан за 1999 год
Таблица 1
__________________________________________________________________________
Автомобильный!Наличие!Государственная!    Частная     !  Из них в личной
транспорт  !  ед.  ! собственность !  собственность !   собственности
!       !               !                !      граждан
--------------------------------------------------------------------------
!       !Кол-во ! % к   ! Кол-во ! % к   !  Кол-во ! % к
!       !       !наличию!        !наличию!         !наличию
--------------------------------------------------------------------------
Всего по       1 278   59 234   4,6    1 213    94,9   1 071 931   83,8
республике       838                     774
в т.ч.:
грузовые      206 187  22 384  10,9   180 969   87,8      99 856   48,4
--------------------------------------------------------------------------
автобусы       43 421   4 639  10,7    38 005   87,5      17 812   41,0
--------------------------------------------------------------------------
из них
микроавтобусы   4 063     894  22,0     2 961   72,9
--------------------------------------------------------------------------
легковые      987 724  13 825   1,4   972 734   98,5     953 477   96,5
из них
таксомоторы     1 226                   1 226  100,0
--------------------------------------------------------------------------
специальные    41 506  18 386  44,3    22 066   53,2         786    1,9
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
_____________
Иностранные !
гражданские !
юр. лица    !
____________!
Количество  !
------------!
58,30     !
!
------------!
2834     !
------------!
777     !
------------!
208     !
------------!
1165     !
------------!
!
------------!
92     !
____________!
___________________________________________________________________________
!       !                   В том числе
Принадлежность!Наличие!___________________________________________________
транспорта  !единиц !Грузовые!Автобусы!В т.ч. !Легковые!Специ- !Мото-
!всего  !        !        !микро- !        ! альные!циклы
!       !        !        !автобу-!        !       !
!       !        !        ! сы    !        !       !
___________________________________________________________________________
Автомобили      5 830    2 834    777      208     1 165    1 054   92
иностранных
юридических и
физических лиц
Личная          1 071   99 856   17 812           953 477     786  154 490
собственность     931
граждан
Республики
___________________________________________________________________________
Техническое состояние парка
Таблица 2
___________________________________________________________________________
Количество  !         ! Из них   !% исправных!В частной !в т.ч. в личной
автомобилей ! Всего   !исправных !           !собствен- !собственности
!         !          !           !ности     !  граждан
___________________________________________________________________________
Всего по
республике   1 278 838  1 037 859    81,2     1 213 774    1 071 931
___________________________________________________________________________
Состояние аварийности в Республике Казахстан за истекшее десятилетие (1990-1999 годы) и первое полугодие 2000 года характеризуется общим снижением показателей аварийности, в частности по количеству дорожно-транспортных происшествий на 37,7% и по количеству дорожно-транспортных происшествий на 10000 единиц транспорта на 35,9%.
Показатели аварийности в Республике Казахстан за
1990-1999 годы и 6 месяцев 2000 года
Таблица 3
___________________________________________________________________________
Годы !        ДТП           !     Погибло          !     Ранено
!----------------------!----------------------!-----------------------
! Кол-во !  % к        ! Кол-во!  % к         ! Кол-во !   % к
!        !прошлому году!       !прошлому году !        !прошлому году
!        !_____________!       !______________!        !_____________
!        !увели-!умень-!       !увели- !умень-!        !увели-!умень-
!        !чение !шение !       !чение  !шение !        !чение !шение
___________________________________________________________________________
1990   18583    4,9            3985   3,8            20454     5,4
1991   18606    0,1            4342   9,2            20289           0,8
1992   17092           8,1     4024            7,3   18722           7,7
1993   15834           7,4     3954            1,7   17444           6,8
1994   13572          14,3     3049           22,9   15089          13,5
1995   13036           3,9     2926             4    14485            4
1996   12495           4,2     2732            6,6   14144           2,4
1997   11555           7,5     2364           13,5   13175           6,9
1998   11980           3,7     2214            6,3   13895           5,5
1999   11568           3,4     2141            3,3   13610           2,1

2000
жыл.  4569         2      723         4      5404        2,5       23
дың
6 айы
___________________________________________________________________________
Авариялықтың азаюына мүмкіндiк туғызып отырған себептердiң бiрi
мыналар болып отыр:
ел тұрғындары санының азаюы (1990 жылмен салыстырғанда 7,7%);
көлiк құралдары санының кемуi (22,6%) және осымен байланысты көше-жол
желiсiндегi қозғалыс нөмiрінің азаюы.
Жол қозғалысының жай-күйiн бейнелейтін көрсетiлген факторлар елдегi экономикалық
жағдаймен тiкелей байланысты. 2001 жылдан бастап болжанып отырған елдегi экономикалық
өрлеудiң басталуынан олардың мәнi өседi, бұл мiндеттi түрде авариялық жағдайдың
шиеленiсуiне апарады.
Жай-күйдi жақсарту үшін және қауіпсіздік, қоршаған ортаны, азаматтардың өмiрi мен
денсаулығын қорғау мақсатында жолаушылар мен жүктердi автомобиль көлiгiмен республика
ішiлiк тасымалдауды лицензиялауды енгiзу қажет.
Жол қозғалысының қауiпсiздiгін қамтамасыз ету республикалық жолдар желiсiнiң тиiстi
түрде ұсталуына тiкелей байланысты. Жалпы пайдаланымдағы жолдардың жалпы ұзындығы 85188
километрдi құрайды. Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын тексерудiң деректерi бойынша
1999 жылғы көктемде жолдардың 4457 километрi қабаттардың қатты бұзылу сатысында,
көпiрлердiң 417-і ақаулармен, 113-i қауiптi ақаулармен болды, жолдардың 14428 километрiнде
өзгеру, қожырау, толқындар, шұңқырлар, жарықшақтар, сорабтар және кедiр-бұжыр түрiндегi
қабат бұзылулары бар болып шықты, бұл берiктiлiктiң жеткiлiксiздiгiн көрсетедi. Соңғы жылдары құрылыс материалдарының қымбаттауына, пайдаланымдық шығыстардың тез өсуiне, жол қорының шын мәнiнде жойылуына байланысты жол ұйымдары автожолдарды жөндеудiң көлемiн шұғыл қысқартты. Нәтижесiнде ЖКО 60%-ында олардың пайда болуының тiкелей немесе iлеспе себептерi жолдардың қанағаттанарлықсыз жағдайлары болып табылды.
Елдiң негiзгi автожол дәлiздерi бойынша ғана 1999 жылы 72000 жол қабатының ірi ақаулары, жол белгілерінің және реттеу құралдарының зақымдануы тiркелдi. Жолдардың әрбiр 18 километрi күрделi қайта жаңғыртуға немесе күрделi жөндеуге мұқтаж.
Жағдай автомобиль жолдарының, әсiресе қысқы кезеңде, қанағаттанарлықсыз ұсталуымен, жол-пайдалану ұйымдарының техникалық құралдармен жабдықталуының төмен деңгейiмен күрделенедi.

2000
6 мес.  4569            2       723             4     5404           2,5
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
_________________
ДТП на 10 тыс.   !
единиц транспорта!
_________________!
1990     92      !
1991     89      !
1992     77      !
1993     74      !
1994     64      !
1995     62      !
1996     63      !
1997     67      !
1998     61      !
1999     59      !
2000             !
6 мес.   23      !
_________________!
Одними из причин, способствующих снижению аварийности, явились:
уменьшение численности населения страны (в сравнении с 1990 годом на 7,7%);
сокращение количества транспортных средств (на 22,6%) и связанное с этим снижение интенсивности движения в улично-дорожной сети.
Указанные факторы, отражающие состояние дорожного движения, напрямую связаны с экономической ситуацией в стране. С началом предполагаемого с 2001 года в стране экономического подъема значение их будет увеличиваться, что непременно приведет к осложнению ситуации с аварийностью.
Для улучшения состояния аварийности и в целях безопасности, защиты окружающей среды, жизни и здоровья граждан необходимо введение лицензирования внутриреспубликанских перевозок пассажиров и грузов автомобильным транспортом.
Обеспечение безопасности дорожного движения напрямую зависит от надлежащего содержания республиканской сети дорог. Общая протяженность дорог общего пользования составляет более 85188 километров. По данным обследования автомобильных дорог общего пользования весной 1999 года в стадии сильного разрушения покрытий находилось 4457 километров дорог, с дефектами оказалось 417 мостов, с опасными дефектами - 113, на 14428 километрах дорог имелись нарушения покрытия в виде деформации, волн, выбоин, трещин, колеи и наплывов, что свидетельствует о недостаточной прочности. За последние годы из-за удорожания строительных материалов, быстрого роста эксплуатационных расходов, фактической ликвидации дорожного фонда дорожные организации резко сократили объемы ремонта автодорог. В результате в 60% ДТП непосредственными или сопутствующими причинами их возникновения явились неудовлетворительные дорожные условия.
Только по основным автодорожным коридорам страны в 1999 году зафиксировано 72 000 крупных дефектов дорожного покрытия, повреждения дорожных знаков и средств регулирования. Каждый 18 километр дорог нуждается в серьезной реконструкции или капитальном ремонте.
Положение усугубляется неудовлетворительным содержанием автомобильных дорог, особенно в зимний период, низким уровнем оснащения техническими средствами дорожно-эксплуатационных организаций.

Өткен жылғы күзгi қараудың нәтижелерi бойынша Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы жолдарында 10 мыңнан астам жол белгілері мен көрсеткiштерi, 55 мың қума метр қоршаулар, 46105 белгi бағаналары жетiспедi. Жолдардың қысқы пайдалануына жол техникасын және жанар-жағармай материалдарын дайындауда қиын жағдай қалыптасты. Республиканың автомобиль жолдарында қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуде қатерлi қауiп пайда болып отыр. Жергiлiктi орындардағы салық органдары бюджетке түсетін төлемдер бойынша қарыздарға бола жол техникасын қоса, олардың мүлiктерiн тiзiмдеп отыр. Қазақстанның едәуiр бөлiгiнде республиканың автомобиль жолдарымен қысқы уақытта қауiпсiз жүрудiң қамтамасыз етiлмеуi адамдардың өмiрiне қауiп төндiрiп отыр.
Автомобиль жолдарын пайдалану және тиiстi жай-күйiн ұстау үшiн:
бекiтiлген жолдар желiсiнде шұғыл жөндеу жұмыстарын орындау үшiн несиелердің тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету, қарыз жобаларын iске асыруға және жолдар салу мен жөндеуге отандық инвесторларды тартуда көмек көрсету;
бюджеттен бөлiнетін қаражаттың едәуiр тапшылығын ескере отырып, ақылы жолдар салу үшін инвесторларды тарту жөнінде жұмыстарды ұдайы жүргізу;
автомобиль жолдарының жөндеу арасындағы қызмет ету мерзiмдерi мен орта, ағымдағы жөндеуге және ұстауға арналған нормативтерге сай автомобиль жолдарын жөндеу және ұстау жөнiндегi жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету мақсатында жол саласына жiберілетiн қаржыны ұлғайту бойынша жұмыс жүргiзу;
отандық өндiрушiлердiң жол техникасын шығару мүмкiндігiн қарастыру;
жөндеу жұмыстарын мынадай көлемде қаржыландыруды қамтамасыз ету қажет:
---------------------------------------------------------------------------
Жылдар        !  2000  ! 2001  !  2002  !  2003  !  2004  ! 2005
---------------------------------------------------------------------------
Жөндеу жұмыстарының
көлемi, мың км           2,158    2,300   2,500    3,000    3,500   4,000
Жолдарды пайдалануға
және жөндеуге шығындар,
млрд.т.                  5,164    5,690   6,1      5,2      5,5     6,0
Барлығы:                                  33,654 млрд. теңге
---------------------------------------------------------------------------
3.2 Темiр жол көлiгінiң және темiр жол қатынас жолдарының жай-күйi
мен пайдаланылуы
Қазақстан Республикасында темiр жолдық сүйрегiш жылжымалы құрамның ұлттық тасымалдаушыда 2293 бiрлiгi және бөлектенген меншiк иелерi - Қазақстан Республикасының өнеркәсіп кәсiпорындарында 200 аса бірлік бар.
"Қазақстан темiр жолы" РМК-да 2293 локомотив, 892 магистральдық тепловоз, 628 электровоз, 554 маневрлiк локомотив, 219 паровоз бар.
Темір жол магистральдарында пайдаланылатын локомотив паркі қызмет ету мерзімімен артық жұмыс істейді, соның ішінде:

По итогам осеннего осмотра прошлого года на дорогах общего пользования Республики Казахстан не достает свыше 10 тысяч дорожных знаков и указателей, 55 тысяч погонных метров ограждений, 46105 сигнальных столбиков. Тяжелое положение сложилось с подготовкой дорожной техники и заготовкой горюче-смазочных материалов к зимней эксплуатации дорог. Создалась серьезная угроза обеспечению безопасности движения на автомобильных дорогах республики. Налоговые органы на местах из-за задолженности по платежам в бюджет описывают их имущество, включая дорожную технику. Необеспеченность безопасного проезда по автомобильным дорогам республики в зимнее время на большей части Казахстана несет угрозу жизни людей.
Для использования и поддержания надлежащего состояния автомобильных дорог необходимо:
обеспечить эффективное использование кредитов для выполнения неотложных ремонтных работ на закрепленной сети дорог, оказывать содействие в реализации проектов займов и привлечении отечественных инвесторов на строительство и ремонт дорог;
учитывая значительный дефицит выделявшихся из бюджета средств, постоянно проводить работу по привлечению инвесторов для строительства платных дорог;
проводить работу по увеличению направляемых в дорожную отрасль средств с целью обеспечения выполнения работ по ремонту и содержанию автомобильных дорог
согласно межремонтным срокам службы автомобильных дорог и нормативов на средний, текущий ремонт и содержание;
изыскать возможности выпуска дорожной техники отечественными производителями;
обеспечить финансирование ремонтных работ в следующих объемах:
__________________________________________________________________________
Годы            !  2000  !  2001  ! 2002   ! 2003   !  2004   !  2005
__________________________________________________________________________
Объем ремонтных
работ, тыс. км.    2,158    2,300    2,500    3,000     3,500     4,000
Затраты на
эксплуатацию и
ремонт дорог,
млрд. тенге        5,164    5,690     6,1      5,2       5,5       6,0
__________________________________________________________________________
итого:                                           33, 654 млрд. тенге
3.2. Состояние и использование железнодорожного транспорта и
железнодорожных путей сообщения
Количество железнодорожного тягового подвижного состава в Республике Казахстан насчитывает 2293 единицы у национального перевозчика и более 200 единиц, принадлежащих выделенным собственникам - промышленным предприятиям Республики Казахстан.
В РГП "Казакстан темiр жолы" 2 293 единицы локомотивов, магистральных тепловозов - 892, электровозов - 628, маневровых локомотивов - 554, паровозов - 219.
Эксплуатируемый на железнодорожных магистралях локомотивный парк работает с просроченным сроком службы, в том числе:

магистральдық тепловоздар бойынша - 2ТЭ-10У, УТ, 2ТЭ-10М, 3ТЭ-10М, ТЭП-70 сериялардың жалпы санының 40,1% - 10-нан 15 жылға дейiн, 33,4% - 15-тен 20 жылға дейiн (пайдалану мерзiмi 18 жыл);
маневрлiк тепловоздар бойынша - ТЭМ-2, ЧМЭ-3 сериялардың жалпы санының 22,6% - 10-нан 15 жылға дейiн 25,5% - 15-тен 20 жылға дейiн, 44,9% - 20-дан 30 жылға дейiн (пайдалану мерзiмi 25 жыл);
жолаушы электровоздарының паркi бойынша - пайдалану мерзiмi 30 жыл және одан артық 45 бiрлiк бар (сериясы ВЛ-60Пк);
жүк электровоздарының паркi бойынша - негiзiнен қызмет ету мерзiмi 20-дан 30 жылға дейiнгi және 6-дан 19 жылға дейiнгi локомотивтер ұсталуда (сериялары тиiсiнше ВЛ80т және ВЛ80с).
"Қазақстан темiр жолы" РМК локомотив шаруашылығында 1999 жылы поезд және маневр жұмыстарында 205 ақау жағдайлары жiберiлдi, бұл РМК бойынша жiберiлген жалпы оқиғалар санының 43,5% құрайды. Локомотив шаруашылығындағы ақаулардың 68,7% локомотивтердiң бұзылғандығынан жiберiлдi. 35 локомотив депосының 27-сінде ақаулар жiберiлдi.
"Қазақстан темiр жолы" РМК жол шаруашылығында 9412 инженерлiк құрылыстар, соның iшiнде 3508 көпiр мен 5206 су өткiзу құбыры пайдаланылуда. Сонымен қатар 346 көпiр мен 84 су өткiзу құбырының әртүрлi ақаулары бар. Жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн 35 көпiрде қозғалыс жылдамдығын 25км/сағатқа дейiн шектеу қолданылады.
Жол жұмыстарын жүргiзу, сондай-ақ техникалық құралдардың сенiмдiлiгiн арттыруға бағытталған iс-шараларды жүзеге асыру жолдың өзiнiң техникалық жай-күйiн iшiнара жақсартуға, жөндеу мерзiмi өтiп кеткен жолдардың ұзындығын қысқартуға мүмкiндiк бердi. Күрделi жөндеу мерзiмдерi өтiп кеткен жолдардың ұзындығы 1997 жылы 3396 км құраған едi, 1999 жылдың 1 қаңтарында ол 2721 км дейiн азайды, ал 2000 жылдың 1 қаңтарында күрделi жөндеу мерзiмдерi өтiп кеткен жолдардың көлемi "Қазақстан темiр жолы" РМК бойынша 2253 км дейiн кемуi жоспарланған.
"Қазақстан темiр жолы" жүк жылжымалы құрамының 81 мың бiрлiгiнен астамы және өнеркәсiп кәсiпорындары мен көлiктiк-экспедициялық компаниялардың меншiгiндегi 13,5 мыңнан астам әртүрлi вагондар Қазақстан Республикасының аумағы бойынша өткiншi және республикаiшілiк жүк қатынастарындағы жүк тасымалын қамтамасыз етедi, әрi жүк вагондары паркінің жылжымалы құрамының бөлiнген түрлерiнің 10% қызмет ету мерзiмiнен артық пайдаланылады.
Белгіленген тәртiппен тiркелген меншiк иелерi-кәсiпорындардың вагондар паркi 13,5 мыңнан астам бiрлiктен тұрады. Бұл 200 астам қазақстандық және шетелдiк кәсiпорындардың меншiгi. Меншiк иелерiнiң кендердi, құрылыс материалдарын, мұнай - химия жүктерін технологиялық тасымалдауға арналған вагондары Қазақстан Республикасының темiр жолдарымен жүру құқығы бар жылжымалы құрамдарға қойылатын талаптарына негiзiнен сәйкес келедi.
Жүк вагондарына сапасыз жөндеу жүргiзу жол жүру барысында сүйреу және тежеуiш жабдықтарын жөндеу себептерi бойынша поездардың кiдiруiне де ықпал етеді.
Жүк вагондарын жөндеу кезiнде ақаулардың санын азайту мақсатында лицензияланатын қызметтердiң тiзбесiне қауiптi жүктердi тасымалдау үшiн пайдаланылатын жылжымалы темiр жол құрамдарын, арнайы контейнерлердi жасау және жөндеу жөнiндегi қызмет енгiзiлдi.
Темiр жол көлiгiндегi қауіпсіздік проблемаларын шешу үшін:
темiр жол көлiгінің базасын дамыту, негiзгi қорларды жаңарту және жетiлдiру жөнiнде бағдарламаны жасау;
көлiк оқиғаларын азайтуға бағытталған жаңа технологияларды енгізу, тасымалдардың жылдамдығын және сенiмдiлiгiн арттыру қажет.
"Қазақстан темiр жолы" РМК бойынша қозғалыс қауіпсіздігінің

по магистральным тепловозам: от 10 до 15 лет - 40,1%, от 15 до 20 лет - 33,4% от общего числа (при сроке эксплуатации 18 лет) серий 2ТЭ-10У, УТ, 2ТЭ-10М, 3ТЭ-10М, ТЭП-70;
по маневровым тепловозам: от 10 до 15 лет - 22,6%, от 15 до 20 лет - 25,5%, от 20 до 30 лет - 44,9% от общего числа (при сроке эксплуатации 25 лет) серий ТЭМ-2, ЧМЭ-3;
по парку пассажирских электровозов имеется 45 единиц со сроком эксплуатации 30 и более лет (серии ВЛ-60Пк);
по парку грузовых электровозов в основном содержатся локомотивы со сроком службы от 20 до 30 лет и от 6 до 19 лет (серии ВЛ80т и ВЛ80с соответственно).
За 1999 год в локомотивном хозяйстве РГП "Казакстан темiр жолы" допущено 205 случаев брака в поездной и маневровой работе, что составляет 43,5% от общего количества случаев, допущенных по РГП. 68,7% браков в локомотивном хозяйстве допущены из-за порч локомотивов. Из 35 локомотивных депо браки допущены в 27.
В путевом хозяйстве РГП "Казакстан темiр жолы" эксплуатируется 9 412 инженерных сооружений, в том числе 3 508 мостов и 5 206 водопропускных труб. При этом 346 мостов и 84 водопропускных труб имеют различного рода дефекты. Для обеспечения безопасности движения на 35 мостах действует ограничение скорости движения до 25 км/час.
Выполнение путевых работ, а также осуществление мероприятий, направленных на повышение надежности работы технических средств, позволило частично улучшить техническое состояние самого пути, уменьшить протяженность путей с просроченными сроками ремонта. В 1997 году протяженность путей с просроченными сроками капитального ремонта составляла 3 396 км, на 1 января 1999 года она уменьшилась до 2 721 км, а на 1 января 2000 года объем путей с просроченными сроками капитального ремонта планировался к снижению по РГП "Казакстан темiр жолы" до 2253 км.
Свыше 81 тысячи единиц грузового подвижного состава "Казакстан темiр жолы" и более 13,5 тысяч различных вагонов - собственности промышленных предприятий и транспортно-экспедиционных компаний - обеспечивают перевозки грузов в транзитном по территории Республики Казахстан и внутриреспубликанском грузовом сообщениях, причем 10% выделенных родов подвижного состава парка грузовых вагонов эксплуатируются с завышенными сроками службы.
Парк вагонов предприятий-собственников, зарегистрированных в установленном порядке, составляет более 13,5 тысяч единиц. Это - собственность более 200 казахстанских и иностранных предприятий. Вагоны собственников, предназначенные для технологических перевозок руд, строительных материалов, нефтехимических грузов, в основном соответствуют требованиям к подвижному составу, имеющему право курсирования по железным дорогам Республики Казахстан.
Некачественное проведение ремонта грузовых вагонов оказывает влияние на задержки поездов по причинам ремонта в пути следовании буксового и тормозного оборудования.
С целью уменьшения количества браков при ремонте грузовых вагонов в перечень лицензируемых видов деятельности была включена деятельность по изготовлению и ремонту железнодорожного подвижного состава, специальных контейнеров, применяемых для перевозок опасных грузов.
Для решения проблем безопасности на железнодорожном транспорте необходимо:
создание программы по развитию базы железнодорожного транспорта,
обновлению и модернизации основных фондов;
внедрение новых технологий, направленных на снижение транспортных происшествий, повышение скорости и надежности перевозок.
Состояние безопасности движения по РГП "Казакстан темiр жолы"

1998-1999 жылдардағы жай-күйі
("Қазақстан темiр жолы" РМК бөлімшелері мен қызметтері бойынша)
4-кесте
___________________________________________________________________________
Қозғалыс     !Астана!Қостанай!Павлодар!Қарағанды!Защита!  Семей  !Алматы
қауіпсіздігін !      !        !        !         !      !         !
бұзушылықтарды!------------------------------------------------------------
жіктеу        !98 !99!98 ! 99 !98 ! 99 ! 98 ! 99 !98 !99! 98 ! 99 !98 !99
___________________________________________________________________________
Ақаудың ерекше
жағдайлары,
с.і.:          24  7  10   10   18   5   21   17   7   3  15   12   39  18
Жылжымалы
құрамның кетуі  -  -   1    -    -   -    -    -   -   -   -   -     -   -
Тыйым салынған
белгіні өту     -  -   -    1    1   -    1    -   -   -   -    2    2   -
"Қауіпті жер"
белгісімен
қоршамау        -  -   -    1    -   -    1    -   -   -   -    -    -   -
Ваг. жол.
поездан
ажырауы         2  -   -    1    -   -    2    2   1   1   1    -    5   1
Жол. поезын.
дағы лок.
бұзылуы         3  3   3    -    1   2    3    8   3   1  14    7   18  10
Жолаушы және
жүк поездары.
ның соқтығысуы                                                       1   1
Поездың жолдан
шығуы           2  -   2    -    3   3    6    3   3   1   -    3    4   -
Біліктің,
мойынның, дөң.
гелектің сынуы  1  -   1    1                  -   -   -   -    -    -   -
Шеткі бұранданы
жауып жіберу    -  1   -    -    -   -    -    -       -   -    -    -   -
Басты емес
бағытпен
қабылдау-жіберу -  -   -    -    1   -    -    -   -   -   -    -    -   -
Станцияда
белгіні жабу   16  3   3    6   12   -    8    4   -   -   -    -    9   7
Ақау жағдай.
лары,         153 64  39   22   88  40   80   47  14  11  50   28  120  59
с.і.:
Ваг. жүк
поезынан
ажырауы        36 20   7    5   42  15   12    6   -   -   5    3    4   2
А/бірігудің
үзілуі         11  3   -    -    3   1    1    5   -   -   -    -    1   -
ТҚБ поездың 1
және одан
артық сағатқа
кідіруі        68 32  13   10   30  23   35   25  10   9  38   21   80  45
Маневрлер
және
экипировка
кезіндегі
жолдан шығу     9  5   9    4    4   1   18    6   2   1   4    -   13   7
Автобірігудің
өздігінен
ажырауы         9  2   2    1    3   -    8    4   -   -   2    2    3   1
Бағд. ауыстыр.

за 1998-1999 годы
(по отделениям и службам РГП "Казакстан темiр жолы")
Таблица 4
___________________________________________________________________________
Классификация !Астана!Костанай!Павлодар!Караганда!Защита!Семипала-!Алматы
нарушений     !      !        !        !         !      !тинск    !
безопасности  !------------------------------------------------------------
движения      !98 !99!98 ! 99 !98 ! 99 ! 98 ! 99 !98 !99! 98 ! 99 !98 !99
___________________________________________________________________________
Особые случаи
брака, в т.ч.: 24  7  10   10   18   5   21   17   7   3  15   12   39  18
Уход подвижного
состава         -  -   1    -    -   -    -    -   -   -   -   -     -   -
Проезд
запр.
сигнала         -  -   -    1    1   -    1    -   -   -   -    2    2   -
Неограждение
сигналами       -  -   -    1    -   -    1    -   -   -   -    -    -   -
"Опасное место"
Отц.ваг. от
пасс. поезда    2  -   -    1    -   -    2    2   1   1   1    -    5   1
Порча лок. в
пасс.поезде     3  3   3    -    1   2    3    8   3   1  14    7   18  10
Столкн. пас.
и гр. поездов                                                        1   1
Сход в орг.
поезде          2  -   2    -    3   3    6    3   3   1   -    3    4   -
Излом оси
шейки колеса    1  -   1    1                  -   -   -   -    -    -   -
Отпр. с перекр.
конц. раном     -  1   -    -    -   -    -    -       -   -    -    -   -
Прием-отпр. по
нег. маршр.     -  -   -    -    1   -    -    -   -   -   -    -    -   -
Перек. сигнала
на станции     16  3   3    6   12   -    8    4   -   -   -    -    9   7
Случаи брака  153 64  39   22   88  40   80   47  14  11  50   28  120  59
т.ч.
Отц. ваг.от
гр.поезда      36 20   7    5   42  15   12    6   -   -   5    3    4   2
Обрыв а/сцепки 11  3   -    -    3   1    1    5   -   -   -    -    1   -
Задержка
поезда: 1 час
и более из-за
ИТС            68 32  13   10   30  23   35   25  10   9  38   21   80  45
Сходы при
маневрах и
экипировке      9  5   9    4    4   1   18    6   2   1   4    -   13   7
Саморасцеп
автосцепки      9  2   2    1    3   -    8    4   -   -   2    2    3   1

ғыштың бұзылуы  4  -   -    1    2   -    1    -   2   -   -    1    1   -
Тиеудің тех.
шарттары
бұзылған
вагондарды
ажырату         -  -   -    -    -   -    -    -   -   -   -    -    -   2
Маневрлер және
экипировка
кезіндегі
соқтығысулар    -  -   -    1    1   -    -    1   -   1   1    -    -   -
Малды басу     10  -   7    -    3   -    4    -   -   -   -    -   17   -
------------------------------------------------------------

Взрез стрелки   4  -   -    1    2   -    1    -   2   -   -    1    1   -
Отцепка вагонов
с нарушением
тех.условий
погрузки        -  -   -    -    -   -    -    -   -   -   -    -    -   2
Столкновение
при маневрах
и экипировке    -  -   -    1    1   -    -    1   -   1   1    -    -   -
Наезд на скот  10  -   7    -    3   -    4    -   -   -   -    -   17   -
------------------------------------------------------------

Барлығы   177 71  49   32  106  45   101  64  21  14  65   40  159  77
--------------------------------------------------------------------------
С.і. жолау.
поездарымен    16 18   8    5    4   4    23  19   7   3  15    9   49  21
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________________
Жамбыл ! Шымкент !Қызылорда!Ақтөбе! Орал   ! Атырау  !"ҚТЖ" РМК бойынша
---------------------------------------------------------------------------

Всего  177 71  49   32  106  45   101  64  21  14  65   40  159  77
--------------------------------------------------------------------------
В т.ч. по
пасс. поездам  16 18   8    5    4   4    23  19   7   3  15    9   49  21
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Жамбыл ! Шымкент ! К-орда !Актюбинск! Уральск ! Атырау  !По РГП "КТЖ"
---------------------------------------------------------------------------

98 !99 ! 98  !99 !98  ! 99 !98 !99! 98! 99 ! 98 ! 99 !  98  ! 99
__________________________________________________________________________
1.  19   6   2     1   9    3    9   4  3    3    6   1    182    90
2.   1   -   1     -   -    -    -   -  -    1    1   -     4      1
3.   -   -   -     -   -    -    -   1  -    -    -   1     4      5
4.   -   -   -     -   -    -    -   -  -    -    -   -     1      1
5.   1   -   -     -   1    -    1   -  -    -    1   -     15     4
6.  11   2   -     -   4    3    6   2  -    1    1   -     67    39
7.                                                           1     1
8.   2   3   -     1   1    -    1   -  -    1    2   -     26    15
9.   -   1   -     -   -    -    -   -  -    -    -   -      2     2
10.  -   -   -     -   -    -    -   -  -    -    -   -      -     1
11.  -   -   -     -   -    -    -   -  -    -    -   -      1     -
12.  4   -   1     -   3    -    1   1  3    -    1   -     61    21
13. 31  21  28    12  12    7   44  37  8    7    38  26   705   381
---------------------------------------------------------------------------
14.  5   -   -     2   4    2    9  10  1    2     3   5   128    72
15.  -   -   -     -   1    -    2   2  -    -     -   -    19    11
16. 21  18  22     8   5    5   26  19  4    4    26  13   378   232
17.  2   1   4     1   -    -    2   6  -    1     3   5    70    38
18.  -   -   -     1   1    -    2   -  2    -     1   3    33    14
19.  1   -   -     -   -    -    2   -  1    -     1   -    15     2
20.  -   -   -     -   -    -    -   -  -    -     1         1     2
21.  -   1   -     -   -    -    -   -  -    -     2   -     4     4
22.  2   -   2     -   1    -    -   -  -    -     1   -    47     -
---------------------------------------------------------------------------
Барлығы
50   27 30    13  21   10   53  41 11   10    44   27  887   471
---------------------------------------------------------------------------
С.і. жолау. поездарымен
21    6  4     -   8    4   11   4  4    1     5    2  175    96
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________________
Д   !   Т   !    В   !    П   !    Ш   !    Э   !    М   !   Л  !  Ө/с
!       !        !        !        !        !        !      !бойынша
---------------------------------------------------------------------------
98 !99 !98 !99 !98 ! 99 ! 98 !99 ! 98 !99 ! 98 ! 99! 98 !99 !98!99 !98 !99
___________________________________________________________________________

98  !99 ! 98  !99 !98  !99 ! 98 ! 99 ! 98 ! 99 ! 98 ! 99 !  98  ! 99
__________________________________________________________________________
1. 19   6   2     1   9    3    9    4    3    3     6    1   182    90
2.  1   -   1     -   -    -    -    -    -    1     1    -    4      1
3.  -   -   -     -   -    -    -    1    -    -     -    1    4      5
4.  -   -   -     -   -    -    -    -    -    -     -    -    1      1
5.  1   -   -     -   1    -    1    -    -    -     1    -    15     4
6. 11   2   -     -   4    3    6    2    -    1     1    -    67    39
7.                                                              1     1
8.  2   3   -     1   1    -    1    -    -    1     2    -    26    15
9.  -   1   -     -   -    -    -    -    -    -     -    -     2     2
10. -   -   -     -   -    -    -    -    -    -     -    -     -     1
11. -   -   -     -   -    -    -    -    -    -     -    -     1     -
12. 4   -   1     -   3    -    1    1    3    -     1    -    61    21
13.31  21  28    12  12    7   44   37    8    7    38   26   705   381
14. 5   -   -     2   4    2    9   10    1    2     3    5   128    72
15. -   -   -     -   1    -    2    2    -    -     -    -    19    11
16.21  18  22     8   5    5   26   19    4    4    26   13   378   232
17. 2   1   4     1   -    -    2    6    -    1     3    5    70    38
18. -   -   -     1   1    -    2    -    2    -     1    3    33    14
19. 1   -   -     -   -    -    2    -    1    -     1    -    15     2
20. -   -   -     -   -    -    -    -    -    -     1          1     2
21. -   1   -     -   -    -    -    -    -    -     2    -     4     4
22. 2   -   2     -   1    -    -    -    -    -     1    -    47     -
---------------------------------------------------------------------------
Всего
50   27 30    13  21   10   53   41   11   10    44   27   887   471
---------------------------------------------------------------------------
В т.ч. по пасс.поездам
21    6  4     -   8    4   11    4    4    1     5    2   175    96
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Д   !   Т   !    В   !    П   !    Ш   !    Э   !    М   !   Л  !По пп
---------------------------------------------------------------------------
98 !99 !98 !99 !98 ! 99 ! 98 !99 ! 98 !99 ! 98 ! 99! 98 !99 !98!99 !98 !99
___________________________________________________________________________

5   4  74  46  19   11   34  16   24  10   18   1    1   -   7  2  11  50
2   -   1   -   -    -    1   1
-   -   3   5   -    -    1   -    -   -    -   -    -   -   -  -   -   1
-   -   -   -   -    -    1   1    -   -    -   -    -   -   -  -   1   -
-   -   1   -   7    2                                       7  2  15   4
-   -  67  39   -    -    -   -    -   -    -   -    -   -   -  -  67  38
1   1
-   1   2   2  11    6   12   6    -   -    -   -    1   -   -  -   1   1
-   -   -   -   1    2    -   -    1   -    -   -    -   -   -  -   -   -
-   -   -   -   -    1    -   -    -   -    -   -    -   -   -  -   -   1
1   -   -   -   -    -    -   -    -   -    -   -    -   -   -  -   -   -
1   2   -   -   -    -   19   8   23  10   18   1    -   -   -  -  27   5
---------------------------------------------------------------------------
43  11  298 159 218  139  84  25    9   3   45  32    2   2   6  10 64  46
---------------------------------------------------------------------------
-   -   -   -  128   71   -   -    -   -   -    -    -   1   -   -  -   -
-   -  10   3   8     8   -   -    -   -   1    -    -   -   -   -  -   -
-   1  272 141 45    38  11  10    4   -   44  32    -   -   2  10 33  38
22   9   5   6   9     8  32  14    1   1   -    -    1   -   -   -  3   5
-   -   4   -  26    13   -   1    -   -   -    -    -   -   3   -  8   3
12   -   2   2   -     -   -   -    1   -   -    -    -   -   -   -  2   -

5   4  74  46  19   11   34  16   24  10   18   1    1   -   7  2  11  50
2   -   1   -   -    -    1   1
-   -   3   5   -    -    1   -    -   -    -   -    -   -   -  -   -   1
-   -   -   -   -    -    1   1    -   -    -   -    -   -   -  -   1   -
-   -   1   -   7    2                                       7  2  15   4
-   -  67  39   -    -    -   -    -   -    -   -    -   -   -  -  67  38
1   1
-   1   2   2  11    6   12   6    -   -    -   -    1   -   -  -   1   1
-   -   -   -   1    2    -   -    1   -    -   -    -   -   -  -   -   -
-   -   -   -   -    1    -   -    -   -    -   -    -   -   -  -   -   1
1   -   -   -   -    -    -   -    -   -    -   -    -   -   -  -   -   -
1   2   -   -   -    -   19   8   23  10   18   1    -   -   -  -  27   5
43  11  298 159 218  139  84  25    9   3   45  32    2   2   6  10 64  46
-   -   -   -  128   71   -   -    -   -   -    -    -   1   -   -  -   -
-   -  10   3   8     8   -   -    -   -   1    -    -   -   -   -  -   -
-   1  272 141 45    38  11  10    4   -   44  32    -   -   2  10 33  38
22   9   5   6   9     8  32  14    1   1   -    -    1   -   -   -  3   5
-   -   4   -  26    13   -   1    -   -   -    -    -   -   3   -  8   3
12   -   2   2   -     -   -   -    1   -   -    -    -   -   -   -  2   -

-   -   -   -   -     1   -   -    -   -   -    -    1   1   -   -  -   -
2   1   2   3   -     -   -   -    -   -   -    -    -   -   -   -  -   -
7   -   -   -   -     -  40   -    -   -   -    -    -   -   -   - 16   -
---------------------------------------------------------------------------
Барлығы
48  15  372 205 237  150 118  41   33  13  63   33    3   3  13  12 175 96
---------------------------------------------------------------------------
С.і. жолау. поездарымен
---------------------------------------------------------------------------

-   -   -   -   -     1   -   -    -   -   -    -    1   1   -   -  -   -
2   1   2   3   -     -   -   -    -   -   -    -    -   -   -   -  -   -
7   -   -   -   -     -  40   -    -   -   -    -    -   -   -   - 16   -
---------------------------------------------------------------------------
Всего
48  15  372 205 237  150 118  41   33  13  63   33    3   3  13  12 175 96
---------------------------------------------------------------------------
В т.ч. по пасс.поездам
---------------------------------------------------------------------------

6   6    79  46  15    9  28   5   13   3  21   15    -   -  13  12 175 96
___________________________________________________________________________
Ескерту: Д - тасымалдау шаруашылығы; Т - локомотив шаруашылығы; В - вагон
шаруашылығы; П - жол шаруашылығы; Ш - белгі беру және байланыс шаруашылығы; Э - қуатпен жабдықтау шаруашылығы; М - жүк шаруашылығы; Л - жолаушылар шаруашылығы; Ө/с - өзге себептер.
3.3 Су көлiгiнiң және кеме қатынасы жолдарының жай-күйi мен
пайдаланылуы
Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетiнiң деректерi бойынша Қазақстан Республикасында негiзгi флоттың 169 кеме иесiне тиiстi 1008 кеме бар.
1996 жылдан бастап кемелерде демеулiк жөндеулер ғана жүргiзiлуде. Орта және күрделi жөндеулерден өткен кемелер олардың жалпы санының 2% құрайды. Бұл күрделi және орта жөндеулер құнының кеменiң қалдық құнынан артық болуымен түсiндiрiледi.
Жеткiлiктi қаржыландырудың болмауына байланысты соңғы 4 жыл барысында кемелерде орта жөндеу және бояу жүргiзілген жоқ. Жарамды техникалық жағдай тұрып қалған басқа кемелердегi тетiктер мен жабдықтарды ажыратып алу есебiнен қолдау табады. Бас кеме қозғалтқыштары жаңадан сатып алынбайды және күрделi жөндеу жүргiзiлмейдi, оларға қосалқы бөлшектер жоқ. Өзi жүзетiн кемелердiң 70% астамында бас және қосалқы қозғалтқыштар моторесурстарын тауысты және күрделi жөндеудi талап етедi. Iс жүзiнде кемелердiң 90% моральдық және физикалық жағынан тозған, шығарылған мерзiмi 10-нан 30 жылға дейiн (жаңа iшкi жүзу кемелерiнiң соңғы келiп түсуi 1980-88 жылдары, өз бетiмен жүзбейтiндерiнiкi 1989-93 жылдары болды).
Нәтижесiнде флоттың техникалық жағдайы қанағаттанарлықсыз. 1008 кемелердiң ішiнде 202 кеме пайдалану үшiн тыйым салынған және 52-сi шектеулi тыйым салынған жағдайда тұр.
Тасымалдау көлемдерiнiң азаюынан және кеме иелерiнiң жөндеу мерзiмдерiн сақтамауынан флот өз мүмкiндiгiнiң 30% пайдалануда.
Iс жүзiнде барлық су аймағында Қазақстан Республикасының ішкi су жолдарымен жүзу ережелерiнiң талаптарына сай емес кеме қатынасы су жолдарының сыни жағдайы аталып отыр.
Автомобиль және темiр жол көпiрлерінің кейбiр аудандарында қалқыма бағыттаушы шектеу белгiлерi жоқ, бұл учаскелерде кеме қатынасына тыйым салынады.
Кемелердi және кеме қатынасы жолдарын пайдалануда қалыптасқан жағдайды түбегейлi жақсарту үшiн:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясы Yкiметiнiң арасында Ертiс өзені бойынша кеме қатынасы туралы келiсiмге қол қою;
2) Ертiс өзенінде Шульба шлюзының құрылысын аяқтау;

6   6    79  46  15    9  28   5   13   3  21   15    -   -  13  12 175 96
___________________________________________________________________________
Примечание: Д - хозяйство перевозок; Т - локомотивное хозяйство;
В - вагонное хозяйство; П - путевое хозяйство;
Ш - хозяйство сигнализации и связи;
Э - хозяйство энергоснабжения; М - грузовое хозяйство;
Л - пассажирское хозяйство; П/П - прочие причины.
3.3 Состояние и использование водного транспорта и судоходных путей
По данным Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций в Республике Казахстан насчитывается 1008 судов основного флота, принадлежащих 169 судовладельцам.
С 1996 года на судах проводится только поддерживающий ремонт. Суда, прошедшие средний и капитальный ремонты, составляют 2% от их общей численности. Это объясняется тем, что стоимость капитального и среднего ремонтов часто превышает остаточную стоимость судна.
В связи с отсутствием достаточного финансирования в течение последних 4-х лет не производился средний ремонт и окраска судов. Годное техническое состояние поддерживается за счет демонтажа механизмов и оборудования с других простаивающих судов. Не приобретаются новые и не ведется капитальный ремонт главных судовых двигателей, отсутствуют запасные части к ним. На более чем 70% самоходных судов главные и вспомогательные двигатели выработали моторесурс и требуют капитального ремонта. Практически 90% судов морально и физически устарело, имеет возраст от 10 до 30 лет (последнее поступление новых судов внутреннего плавания было в 1980-88 годах, несамоходного - в 1989-93 годах).
Как результат - неудовлетворительное техническое состояние флота. Из 1008 судов в запрещенном для эксплуатации состоянии находятся 202 судна и ограниченно-запрещенном - 52.
Из-за снижения объемов перевозок и несоблюдения судовладельцами сроков ремонта, флот эксплуатируется на 30% от его возможностей.
Практически во всех водных регионах отмечается критическое состояние судоходных водных путей, которые не соответствуют требованиям Правил плавания по внутренним водным путям Республики Казахстан.
В некоторых районах автомобильных и железнодорожных мостов отсутствуют знаки плавучего навигационного ограждения, судоходство на этих участках запрещено.
Для коренного улучшения создавшейся ситуации с использованием судов и судоходных путей необходимо:
1) подписание Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о судоходстве по реке Иртыш;
2) завершение строительства Шульбинского шлюза на реке Иртыш;

3) Шульба СЭС жармасында судың кепілдi өткiзілуiн белгілеу (Ертiс өзенiндегi су қоймаларының жиынтығын пайдалану ережелерi қажет);
4) Жайық-Каспий арнасын тереңдету жөнiндегi жұмыстарды аяқтау;
5) кеме қатынасы су жолдарының пайдалануға болатын жай-күйiн қамтамасыз ету бағдарламасын әзiрлеу және бекiту;
6) Өскемен шлюзының авариялық дәрежесiн анықтау жөнiнде ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу қажет.
Су көлігіндегі көліктік оқиғалардың ең көп саны кеме құрылғылары мен тетіктерінің техникалық ақаулары, кеме корпусының шектен тыс тозуы себебі бойынша болады.
1-сурет. 1998-1999 жылдарда және 2000 жылдың 1-тоқсанында жүзу
кезеңіндегі көліктік оқиғаларды олардың болу себептері бойынша бөлу
Қағаз мәтіннен қараңыз.
ЛМО - лауазымдық міндеттердiң орындалмауы
ЖҚҰ - жолдың қанағаттанарлықсыз ұсталуы
КТА - кемелердiң техникалық ақаулары
Қауiпсiздiк проблемасын шешу үшiн мыналарды көздейтiн шараларды қолдану қажет:
патруль жүргiзу үшiн қызметтiк катерлерге қызмет көрсетуге арналған
материалдық-техникалық база құру және бар базаларды ұстау және жөндеу;
кемелердi қадағалау үшiн қажет жабдықтарды сатып алу;
5 инспекторлық кеме сатып алу;
Осы шараларды іске асыру үшiн жыл сайын 53,277 млн. теңге мөлшерiнде бюджет қаржысын бөлу қажет.
3.4 Әуе көлiгiн пайдалану
1999 жылдың желтоқсан айындағы жағдай бойынша қазақстандық авиакомпаниялар пайдаланатын әуе кемелерінің жалпы саны 534 бірлікті құрайды, соның ішінде 458 ұшақ, оның 250-і Ан-2 түріндегі ұшақ және 75-і тікұшақ. Мемлекеттің меншігінде 282 ұшақ бар немесе жалпы санынан 57,3%, соның ішінде 158 Ан-2 (63,2%) және 47 тікұшақ (62,7%).
Ұшақтардың жалпы санынан (Ан-2-нi есепке алмағанда) 52% ғана жөнді, тікұшақтардың - 55%. Зауыттар белгілеген планерлердің ең үлкен ресурсының орташа мерзімі 25 жыл болған кезде, әуе кемелерінің орташа жасы 20,5 жылды құрайды.
Пайдаланылатын әуе кемелерi паркінің техникалық жай-күйi
5-кесте
___________________________________________________________________________
ӘК түрлері   ! Барлығы  ! Жөнді.  !  Бұзыл.    !  жөнді. %
---------------------------------------------------------------------------
1           !     2    !    3    !     4      !        5
___________________________________________________________________________
1 сын. ұшақтары           46        27         19             50,3
А-310                      2         2                         100
Б-737                      2         1          1               50

3) установление гарантированного пропуска воды в створе Шульбинской ГЭС (необходимы правила эксплуатации каскада водохранилищ на реке Иртыш);
4) завершение работ по углублению Урало-Каспийского канала;
5) разработка и утверждение Программы обеспечения судоходных водных путей в эксплуатационном состоянии;
6) проведение научно-исследовательских работ по определению степени  аварийности Усть-Каменогорского шлюза.
Наибольшее количество транспортных происшествий на водном транспорте произошло по причине технических неисправностей судовых устройств и механизмов, предельной изношенности корпусов судов.
Рис.1  Распределение транспортных происшествий по причинам
их происхождения за периоды навигаций
1998-1999 года и 1 квартал 2000 года
(См. бумажный вариант)
НДО - невыполнение должностных обязанностей
НСП - неудовлетворительное содержание пути
ТНС - технические неисправности судов
Для решения проблемы безопасности необходимо принятие мер, предусматривающих:
создание материально-технической базы для обслуживания служебных катеров для ведения патрулирования, содержание и ремонт существующих; приобретение оборудования, необходимого для ведения надзора за судами;
приобретение 5-и инспекторских судов.
Для реализации этих мероприятий необходимо выделение бюджетных средств в размере 53,277 млн. тенге ежегодно.
3.4 Использование воздушного транспорта
По состоянию на декабрь 1999 года общее количество воздушных судов, эксплуатируемых казахстанскими авиакомпаниями, составлял 534 единицы, в том числе 458 самолетов, из них 250 - самолеты типа Ан-2, и 75 вертолетов. В государственной собственности находится 282 самолета, или 57,3% от общего числа, в том числе 158 Ан-2 (63,2%) и 47 вертолетов (62,7%).
Из общего числа самолетов (без учета Ан-2) только 52% являются исправными, вертолетов - 55%. Средний возраст воздушных судов составляет 20,5 лет, при среднем максимальном ресурсе планеров, назначаемых заводами-изготовителями, не более 25 лет.
Техническое состояние парка эксплуатируемых
воздушных судов
Таблица 5
___________________________________________________________________________
Тип ВС       !   Всего  !  Испр.  !  Неиспр.   !     % испр.
---------------------------------------------------------------------------
1           !     2    !    3    !     4      !        5
___________________________________________________________________________
Самолеты 1 кл.            46        27         19             50,3
А-310                      2         2                         100
Б-737                      2         1          1               50

Ил-86                      7         1          6               14
Ил-62                      3         -          3                0
Ту-154                    24        18          6               75
Ил-76                      8         5          3               63
2 сын. ұшақтары           25        16          9             78,4
Ту-134                    12         5          7               42
Ан-12                      3         3                         100
Як-42                      6         5          1               83
Як-18                      3         2          1               67
Ил-18                      1         1          -              100
3 сын. ұшақтары           96        54         42               67
Як-40                     48        23         25               48
Ан-74                      1         1                         100
Ан-30                      8         4          4               50
Ан-26                      7         5          2               71
Ан-24                     32        21         11               66
4 сын. ұшақтары          291        61        230               29
Ан-2                     250        48        202               19
Як-52                     18        10          8               55
Л-410                     23         3         20               13
Ұшақ. барлығы            458       158        300               35
Тікұшақтар                75        41         34               55
Ми-8                      54        33         21               61
Ми-2                      21         8         13               38
ӘК барлығы               534       199        334               37
___________________________________________________________________________
ТМД елдеріне және алыс шетелдерге арналған авиабағыттарда бәсекелестікті сақтау
мақсатында "Эйр Қазақстан" ЖАҚ "Боинг" және "Эйрбас индастри" компанияларының Б-737-200 және Л-310-300 түрiндегi ұшақтарын лизингке алған болатын. Халықаралық авиажелiлердегi авиатасымалдауда тепе-теңдiкке жету үшін "Эйр Қазақстан" компаниясына іс жүзінде бірнеше жыл қажет.
2000 жылдың ақпан айындағы жағдай бойынша "Эйр Қазақстан" компаниясы пайдаланатын әуе кемелерiнiң жалпы саны 57 бiрлiктi құрайды, оның 53 ұшағы ТМД елдерінде шығарылған, 4-і шетелде шығарылған (А-310-300 - 2 бірлік, Боинг-737-200 - 2 бірлік). Қазiргi уақытта "Эйр Қазақстан" ЖАҚ-та барлығы 24% жөнді әуе кемелері бар. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 26 қыркүйектегі N 1178 қаулысына сәйкес компанияға 76% жөнді кемелер берілді, яғни 4 жыл ішінде ӘК жөнділігі 3 есе қысқарды (11 әуе кемесiнен тұратын есептен шығарылған және сатылған авиатехниканы есепке алмағанда).
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ әуе кемелерінің сипаттамасы
6-кесте
___________________________________________________________________________
ӘК саны                        !Жөнді ӘК !   Ескерту
---------------------------------------! пайызы  !
ӘК түрі !Барлығы  ! Жөнді.  ! Бұзыл. !         !
___________________________________________________________________________

Ил-86                      7         1          6               14
Ил-62                      3         -          3                0
Ту-154                    24        18          6               75
Ил-76                      8         5          3               63
Самолеты 2 кл.            25        16          9             78,4
Ту-134                    12         5          7               42
Ан-12                      3         3                         100
Як-42                      6         5          1               83
Як-18                      3         2          1               67
Ил-18                      1         1          -              100
Самолеты 3 кл.            96        54         42               67
Як-40                     48        23         25               48
Ан-74                      1         1                         100
Ан-30                      8         4          4               50
Ан-26                      7         5          2               71
Ан-24                     32        21         11               66
Самолеты 4 кл.           291        61        230               29
Ан-2                     250        48        202               19
Як-52                     18        10          8               55
Л-410                     23         3         20               13
Итого самолетов          458       158        300               35
Вертолеты                 75        41         34               55
Ми-8                      54        33         21               61
Ми-2                      21         8         13               38
Всего ВС                 534       199        334               37
___________________________________________________________________________
В целях сохранения конкуренции на авиамаршрутах в страны СНГ и дальнего зарубежья ЗАО "Эйр Казахстан" были взяты в лизинг самолеты компаний "Боинг" и "Эйрбас индастри" типа Б-737-200 и А-310-300. Для достижения паритета в авиаперевозках на международных авиалиниях компании "Эйр Казахстан" реально требуется несколько лет.
По состоянию на февраль 2000 года общее количество парка воздушных судов, эсплуатируемых авиакомпанией "Эйр Казахстан", составляет 57 единиц, из них 53 самолета производства стран СНГ, 4 - зарубежного производства (А-310-300 - 2 единицы, Боинг-737-200 - 2 единицы). В ЗАО "Эйр Казахстан" в настоящее время имеется всего 24% исправных воздушных судна. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 1996 года N 1178 компании передано 76% исправных судов, то есть за 4 года исправность ВС сократилось в 3 раза (без учета списанной и проданной авиатехники в количестве 11 воздушных судов).
Характеристика воздушных судов ЗАО "Эйр Казахстан"
Таблица 6
___________________________________________________________________________
Количество ВС                  ! Процент !   Примечание
---------------------------------------!исправных!
Тип ВС  !  Всего  ! Исправ. ! Неиспр.!   ВС    !
___________________________________________________________________________

Ил-86       7(7)     1(3)     6(4)     14(42)
Ту-154     14(16)    4(13)    10(3)     28(81)   2 ӘК есептен шығарылды
Ту-134      6(10)     1(5)     5(5)     16(50)   1 ӘК есептен шығарылды,
3 ӘК сатылды
Ил-76        3(4)     2(4)     1(0)    66(100)   1 ӘК есептен шығарылды
(апат)
Ан-26        3(3)     -(3)     3(0)     -(100)
Ан-24      20(24)    3(21)    17(3)     15(87)   3 ӘК есептен шығарылды,
1 ӘК сатылды
Б-737         2        1        1
А310-300      2        2        0
Барлығы    57(64)   14(49)   43(15)     24(76)   Боингтар мен
Аэробустарды есепке
алғанда
___________________________________________________________________________
Ескерту: Жақшаның ішінде 1996 жылы "Қазақстан Әуе Жолы" ұлттық
акционерлік авиакомпаниясынан берілген әуе кемелері көрсетілген.
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ әуе кемелерінің қалдық ресурсы
7-кесте
___________________________________________________________________________
N  ! ӘК түрі    !   Борттық      !   Ресурстың қалдықтары, сағ.
!            !    нөмірі      !
___________________________________________________________________________
1    Ил-86           86077           1869/10000 сағат ТО (9 жыл)
2    Ту-154М         85781                3808/(6 жыл)
3    Ту-154Б         85521           943/екі жөн. 20.03.93 ж. (6 жыл)
4    Ту-154Б         85431           6983/3 жөн. 27.09.93 ж. (6 жыл)
5    Ту-134          65900           5220/4 жөн. 23.07.98 ж. (4,5 жыл)
6    Ан-24           45500           232/8 жөн. 06.12.95 ж.
(жөн. арас. 5 жыл)
7    Ан-24           47822           425/ 23.07.93 ж. (5 жыл)
8    Ан-24           46626           6822/7 жөн. 10.06.92 ж. (5 жыл)
9    А-310             -             Check D дейін қалдық 9 жыл
10    А-310             -             Check D дейін қалдық 6 жыл
11    Б-737-200      UN - В3706       Check D дейін 13.314 сағат
12    Б-737-200      Р4 - RMB         Техн. қызм. көрс. регл. (Венгрия)
___________________________________________________________________________
Планердiң ресурстарын және пайдалану қызметi мерзiмiн ұлғайту және
бұзылған әуе кемелерiнiң қозғалтқыштарын жөндеу үшiн бақылау қалпына
келтiру жұмыстарын жүргiзу қажет.
1997-1999 жылдардағы және 2000 жылдың 1 жарты жылдығындағы
авиациялық оқиғалар жөнiндегi мәлiметтер N 8 және N 9 кестеде берiлген.
8-кесте
__________________________________________________________________________
Жыл   !     Авиациялық         ! Қақтығыстар    !Жердегі   ! Барлығы
!     оқиғалар           !                !ӘКБ       !
!________________________________________________________________
!   Адам     ! Апаттар   !    ! соның     !          !
! қазасынсыз !           !    ! ішінде    !          !
!    АО      !           !    !күрделілері!          !
__________________________________________________________________________

Ил-86       7(7)     1(3)     6(4)     14(42)
Ту-154     14(16)    4(13)    10(3)     28(81)   2 ВС списаны
Ту-134      6(10)     1(5)     5(5)     16(50)   1ВС списано,
3ВС продано
Ил-76        3(4)     2(4)     1(0)    66(100)   1ВС списано (катастрофа)
Ан-26        3(3)     -(3)     3(0)     -(100)
Ан-24      20(24)    3(21)    17(3)     15(87)   3ВС списано, 1ВС продано
Б-737         2        1        1
А310-300      2        2        0
Всего      57(64)   14(49)   43(15)     24(76)   Учитывая Боинги и
аэробусы
___________________________________________________________________________
Примечание: В скобках указаны воздушные суда, переданные от национальной акционерной компании "Казакстан Ауе Жолы" в 1996 году.
Остаточный ресурс воздушных судов ЗАО "Эйр Казахстан"
Таблица 7
___________________________________________________________________________
N  !  Тип ВС    !   Бортовой     !   Остаток ресурса в часах
!            !    номер       !
___________________________________________________________________________
1    Ил-86           86077           1869/10000 часов ТО (9 лет)
2    Ту-154М         85781           3808/(6 лет)
3    Ту-154Б         85521           943/два рем. 20.03.93 г. (6 лет)
4    Ту-154Б         85431           6983/3 рем. 27.09.93 г. (6 лет)
5    Ту-134          65900           5220/4 рем. 23.07.98 г. (4,5 лет)
6    Ан-24           45500           232/8 рем. 06.12.95 г. (межрем. 5
лет)
7    Ан-24           47822           425/ 23.07.93 г. (5 лет)
8    Ан-24           46626           6822/7 рем. 10.06.92 г. (5 лет)
9    А-310             -             Остаток до Check D 9 лет
10    А-310             -             Остаток до Check D 6 лет
11    Б-737-200      UN - В3706       До Check D 13.314 часов
12    Б-737-200      Р4 - RMB         Регламент техобсл. (Венгрия)
___________________________________________________________________________
Для увеличения ресурсов и сроков службы эксплуатации планера и ремонта двигателей неисправных воздушных судов необходимо проведение контрольно-восстановительных работ.
Данные по авиационным событиям за 1997-1999 годы и 1 полугодие 2000 года приведены в таблицах 8 и 9.
Таблица 8
__________________________________________________________________________
Год   !     Авиационные        !  Инциденты   !   ПВС    !    Итого
!     происшествия       !              ! на земле !
!________________________________________________________________
! АП без     !Катастрофы !    ! В том   !          !
!человеческих!           !    ! числе   !          !
!жертв       !           !    !серьезные!          !
__________________________________________________________________________

1997          3            -       41                 9          53
1998          4            -       62      -          3          69
1999          1            1       32      -          6          40
2000          3            -       10      -          1          14
___________________________________________________________________________
9-кесте
___________________________________________________________________________
Жыл  !  АО  !Қақтығ.! ӘКБ !         Соның ішінде           !  Авиац.
!      !       !     !                                !  оқиғалар
!      !       !     !________________________________!______________
!      !       !     ! скк! үқ! итқ! әққ! ұққ!құ !бас.!  Барлығы
!      !       !     !    !   !    !    !    !   !қа  !
___________________________________________________________________________

1997          3            -       41                 9          53
1998          4            -       62      -          3          69
1999          1            1       32      -          6          40
2000          3            -       10      -          1          14
___________________________________________________________________________
Таблица 9
___________________________________________________________________________
Год !  АП  !  Инц. ! ПВС !         В том числе            !  Авиационные
!      !       !     !                                !  события
!      !       !     !________________________________!______________
!      !       !     ! кпн! лс ! итс! овд! соп!пт !др.!  Итого
___________________________________________________________________________

97     3      41      9    20    9    4    2    -   8  10      53
98     4      62      3    26   37    4    4    6   4   4      85
99     2      32      6    22    3    2    2    8   1   2      40
2000     3      10      1     9    -    -    -    -   1   -      14
___________________________________________________________________________
Ескерту:
АО - авиациялық оқиғалар;
Қ - қақтығыстар;
ӘКБ - жердегі әуе кемелерінің бұзылуы;
ҰҚ - ұшу құрамы;
ИТҚ - инженерлiк техникалық құрам;
СКК - құрастырушылық - өндiрiстiк кемшiлiк;
ҚҰ - ӘК құстармен қақтығысуы;
ҰҚҚ - ұшуды қамтамасыз ету қызметі;
Басқа - ұшуды қамтамасыз ететiн және қызмет ететiн басқа қызметтер; сыртқы факторлар (найзағай, жел, турбуленттiк және басқа);
ӘҚҚ - әуе қозғалысын қамтамасыз ету.
1997-1999 жылдардағы және 2000 жылдың бiрiншi жарты жылдығындағы Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясындағы ұшу қауiпсiздiгiнiң жай-күйiн талдай отырып, қауiпсiздiк жағдайының бiраз жақсарғанын атап өту керек.
Қазақстан Республикасының авиациясында қазiргi кезеңде ұшу қауiпсiздiгiнде қалыптасқан жағдай елдегi күрделi экономикалық жағдаймен тiкелей байланысты. Авиакомпаниялардың шектеулi қаржы мүмкiндiктерi ұшу қауіпсiздiгi мен тиiмділігiне тiкелей ықпал етедi.
Материалдық ресурстарды үнемдеу қажеттiгi әуе кемелерiнiң экипаждарын авиакомпания басшыларының құпия рұқсатымен эстафеталық рейстердi алып тастау себептерi бойынша заңнаманы жұмыс уақыты нормалары бөлiгiнде бұзуға мәжбүр етедi, бұл экипаж мүшелерінің шаршауына апарып соғады және ақырында ұшу қауiпсiздiгiне әсер етпеуi мүмкiн емес.
Көптеген авиакомпаниялардың басшылары авиациялық техникаға қызмет көрсетудiң қажеттi деңгейiн қамтамасыз етуге, тиiстi қосалқы бөлшектер мен материалдарды сатып алуға арналған шығындар есебiнен шығыстарды қысқартуға бейiм. Қазақстан Республикасының көптеген пайдаланушыларының қаржы қиындықтары авиация техникасының сенiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге арналған қаржы қаражаттарын бөлуге мүмкiндiк бермейдi. Ұшақ-мотор паркінің ұшуға жарамдығын қолдау жөнiндегi жұмыстарды көптеген авиакомпаниялар қалдық құн бойынша қаржыландырады, жөндеу қорын қалыптастыру жөнiнде іс-шаралар қабылдамайды, бұл ұшу қауiпсiздiгiне терiс әсер етедi.
Барлық кемшiлiктер Қазақстан Республикасының әуе көлiгiнiң қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық базаның толық қалыптаспауы жағдайында айқындалды.
Қазiргi уақытта азаматтық авиацияның қызметiн реттейтiн халықаралық құжаттарда Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын пайдалану саласындағы нормативтiк құжаттардың сәйкестiкке келтiрiлуiн қажет ететiн бiрқатар өзгерiстер мен толықтырулар пайда болды.
Азаматтық авиациядағы ұшу қауiпсiздiгiнiң проблемаларын шешу үшін:
әуе кемелерi паркiн жаңарту және оларға қызмет көрсету сапасын жақсарту жөнiндегi іс-шараларды әзiрлеу;
азаматтық авиация жүйесiндегi ұшу қауiпсiздiгiне бақылау жасау жүйесін құру;
авиация мамандарын даярлау және қайта даярлау жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу;
азаматтық авиацияның халықаралық стандарттарға сай нормативтiк құқықтық базасын құру қажет.

97     3      41      9    20    9    4    2    -   8  10      53
98     4      62      3    26   37    4    4    6   4   4      85
99     2      32      6    22    3    2    2    8   1   2      40
2000     3      10      1     9    -    -    -    -   1   -      14
___________________________________________________________________________
Примечание:
АП - авиационные происшествия;
Инц. - инциденты;
ПВС - повреждения воздушных судов на земле;
ЛС - летный состав;
ИТС - инженерно-технический состав;
КПН - конструктивно-производственные недостатки;
ПТ - столкновения ВС с птицами;
СОП - службы обеспечения полетов;
ДР - другие службы, обеспечивающие и обслуживающие полеты;
внешние факторы (грозы, ветер, турбулентность и т.д.)
ОВД - обеспечение воздушного движения
Анализируя состояние безопасности полетов в гражданской авиации Республики Казахстан за 1997-1999 годы и первое полугодие 2000 года, следует отметить, что состояние безопасности несколько улучшилось.
Положение с безопасностью полетов, сложившееся в настоящее время в авиации Республики Казахстан, напрямую связано со сложным экономическим положением в стране. Ограниченные финансовые возможности авиакомпаний в прямой зависимости влияют на безопасность и эффективность полетов.
Необходимость экономии материальных ресурсов заставляет экипажи воздушных судов, с негласного разрешения руководства авиакомпаний, идти на нарушение законодательства в части норм рабочего времени по причине исключения эстафетных рейсов, что приводит к переутомляемости членов экипажей и не может в конечном счете не отразиться на безопасности полетов.
Руководство большинства авиакомпаний склонно к сокращению расходов за счет затрат на обеспечение необходимого уровня технического обслуживания авиационной техники, приобретение соответствующих запасных частей и материалов. Финансовые трудности многих эксплуатантов Республики Казахстан не позволяют выделить необходимые финансовые средства на проведение мероприятий по повышению надежности авиационной техники. Работы по поддержанию летной годности самолето-моторного парка финансируются большинством авиакомпаний по остаточной стоимости, не предпринимаются меры по формированию ремонтного фонда, что отрицательно сказывается на безопасности полетов.
Все существующие недостатки проявились на фоне не полностью сформированной нормативной правовой базы, регулирующей деятельность воздушного транспорта Республики Казахстан.
В настоящее время в международных документах, регламентирующих деятельность гражданской авиации, появился ряд изменений и дополнений, что привело к необходимости приведения в соответствие нормативных документов в области использования гражданской авиации Республики Казахстан.
Для решения проблемы безопасности полетов в гражданской авиации необходимо:
разработать мероприятия по обновлению парка воздушных судов и улучшению качества их обслуживания;
создание системы контроля за безопасностью полетов в системе гражданской авиации;
разработать мероприятия по подготовке и переподготовке авиационных специалистов;
создать нормативную правовую базу гражданской авиации, отвечающую международным стандартам.

4. Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi
Бағдарламаның негiзгi мақсаты тасымалдау қауіпсiздiгiнiң мемлекеттiк жүйесiн және азаматтардың өмiрiн, денсаулығын және мүлкiн, олардың көлiктiң барлық түрiнде қауiпсiз жүруге заңды құқықтарына кепілдiктерiн қорғауға және қоршаған ортаны қорғауға бағытталған мемлекеттiк саясатты қалыптастыру болып табылады.
Осы мақсаттарға жету үшiн бағдарлама мыналарды көздейдi:
1) 2005 жылға дейiн көлiктегi қауiпсiздiктi мемлекеттiк бақылау жүйесiн жетілдiру;
2) 2005 жылға дейiн көлiк құралдарын пайдалануға сертификаттау және стандарттау негiзiнде жiберудiң мемлекеттiк жүйесiн әзiрлеу және құру;
3) 2002 жылға дейiн көлiк құралдарының техникалық жай-күйiн, жолаушылардың жүрiп-тұруы және пайдалану барысында жолаушыларды, азық-түлiк тағамдарын, улы және қауiптi жүктердi тасымалдау жағдайын және көлiк құралдары экипаждарының еңбек және демалыс режимiн сақтауын бақылау бойынша кешенді жүйені әзірлеу және құру;
4) 2003 жылға дейiн көлік оқиғалары туындаған кезде жапа шеккендерді құтқару және көшіру жүйелерін әзірлеу және құру;
5) 2003 жылға дейiн көлiк кешенiнде қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласында қолданылатын заңнама мен нормативтiк кесімдерді халықаралық талаптарға сай келтіру;
6) көлiкте қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласында ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар жүргізуге тапсырмалар қалыптастыру;
7) 2002 жылға дейiн көлiк саласындағы мамандарды даярлау және аттестаттау жүйесiн жетілдіру;
5. Бағдарламаның негiзгi бағыттары және iске асыру тетiгi
Көліктегі қауіпсіздікті мемлекеттік бақылау жүйесін жетілдіру, мемлекеттiк органдардың бақылау-қадағалау қызметінің тиiмдiлiгін арттыру мақсатында Бағдарламада мыналар көзделедi:
1) мүдделі мемлекеттік органдарды қатыстырып, көлік кәсіпорындарын көліктегі қауіпсіздікті реттейтін заңнаманы орындауы барысына белгіленген тәртіпте кезеңдік, жоспарлық, сондай-ақ көрсеткіштері бойынша кешендік тексерісті жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының көлiк кешенінде жұмысына мүдделi мемлекеттiк органдардың, көлiк тасымалдарын жүзеге асыратын ұйымдар өкiлдерiнiң, облыстар және Астана мен Алматы қалалары әкiмдерiнiң аппараттары өкілдерінің қатысуымен бақылау-қадағалау қызметін жүзеге асыру тиімділігінің мәселелері жөнінде семинарлар өткізу;
3) мемлекеттiк органдармен, қажет болғанда жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдармен бірлесіп, Қазақстан Республикасында көлiктегi қауiпсiздiк жөніндегi нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеу.
Қаралып отырған кезеңде Бағдарламаны iске асырудағы негiзгi бағыттардың бірi көлiк құралдарын пайдалануға және жолаушылар мен жүктердi тасымалдауға жiберу өлшемдерін анықтау болып табылады, оның ішiнде:

4. Цели и задачи Программы
Основной целью Программы является формирование государственной системы безопасности перевозок и государственной политики, направленной на охрану жизни, здоровья и имущества граждан, гарантий их законных прав, на безопасные условия передвижения на всех видах транспорта и охрану окружающей среды.
Для достижения этих целей Программа предусматривает:
1) совершенствование системы государственного контроля за безопасностью на транспорте до 2005 года;
2) до 2005 года разработка и создание государственной системы допуска транспортных средств к эксплуатации на основе сертификации и стандартизации;
3) до 2002 года разработка и создание комплексной системы контроля за техническим состоянием транспортных средств, состоянием условий пребывания пассажиров и перевозок пассажиров, продуктов питания, токсичных и опасных грузов в процессе эксплуатации и соблюдением режима труда и отдыха экипажей транспортных средств;
4) до 2003 года разработка и создание системы спасения и эвакуации пострадавших при возникновении транспортных происшествий;
5) до 2003 года приведение действующего законодательства и нормативных актов в области обеспечения безопасности на транспортном комплексе в соответствие с международными требованиями;
6) формирование заданий на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в области обеспечения безопасности на транспорте;
7) до 2002 года усовершенствование системы подготовки и аттестации специалистов транспортной отрасли.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
В целях совершенствования государственной системы контроля за безопасностью на транспорте, повышения эффективности контрольно-надзорной деятельности государственных органов Программой предусматривается:
1) осуществление в порядке, установленном законодательными актами, периодических, плановых, а также, по показаниям, комплексных проверок, с привлечением заинтересованных государственных органов, транспортных предприятий на предмет соблюдения ими законодательства, регулирующего безопасность на транспорте;
2) проведение семинаров по вопросам эффективности осуществления контрольно-надзорной деятельности в транспортном комплексе Республики Казахстан, с участием в их работе заинтересованных органов, представителей организаций, осуществляющих транспортные перевозки, представителей аппаратов акимов областей и городов Астаны и Алматы;
3) разработку совместно с государственными органами, а в необходимых случаях с организациями, осуществляющими перевозки пассажиров и грузов, нормативных правовых актов по безопасности на транспорте в Республике Казахстан.
Одним из основных направлений в реализации Программы в рассматриваемый период является определение критериев допуска транспортных средств к эксплуатации и перевозкам пассажиров и грузов, в том числе:

1) жолаушылар, жүктер және қауiптi жүктер тасымалдарын жүзеге асыратын көлiк құралдарын мемлекеттiк тiркеу және есепке алу;
2) көлiк құралдарының қауiпсiздiк талаптарына, санитарлық ережелер мен нормаларға, экология нормаларына, халықаралық және мемлекеттiк стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкестiгін анықтайтын төлқұжаттың болуы міндеттi;
3) көлiк құралдарын кезеңдiк техникалық байқау жүйелерiнiң бар болуы және өткiзу;
4) Бағдарлама және бiруақытта әзiрленiп жатқан жолаушыларды, жүктердi және қауiптi жүктердi тасымалдау жөнiндегi қызметке көлiк құралдарын жiберудiң мемлекеттiк жүйесi шеңберiнде Қазақстан Республикасының көлiк қызметiне қатысы бар министрлiктерi мен ведомстволары жолаушылардың жүрiп-тұруы және тасымалдары шарттарын қамтамасыз ету, көлiк құралдары экипаждарының еңбек және демалыс нормаларын әзiрлеу бойынша жұмыстарды жалғастыратын болады.
Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес Бағдарламада көлiк оқиғалары болған жағдайда зардап шеккендердi құтқару және көшiру жүйесін құру және оның қызметiнiң және құтқарушылар қызметiнiң құқықтық негiзi бағыттарының бiрi қаралады.
Көлік оқиғасы болған кезде жапа шеккендерді құтқару және көшіру жүйесін және тетігін құрудың негізгі қағидаттары болып Бағдарламада мыналар анықталған:
1) адамдардың өмiрiн құтқару мен денсаулығын сақтау және қоршаған ортаны қорғау міндеттерінің басымдылығы;
2) апаттық-құтқару қызметтеріне басшылық етуде дара басқару;
3) апаттық-құтқару және сонымен байланысты жұмыстарды орындау кезінде қатердiң мейлiнше болмауы мен қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
4) апаттық-құтқару қызметінің көлік оқиғаларына және олардың салдарын жою жұмыстарын жүргізуге жедел пайымдап, әрдайым дайын болуы.
Көлiк оқиғалары зардаптарын жоюға арналған нақты апаттық-құтқару қызметтерi мiндеттерiнiң тiзбесi төтенше жағдайлар жөніндегi орталық атқарушы органның келісуiмен анықталатын және апаттық-құтқару қызметтерi туралы ережелерде немесе көрсетiлген қызметтердiң жарғыларында бекiтiлетiн болады.
Көлiк қызметiне қатысы бар орталық атқарушы органдардың қарауындағы мемлекеттiк ұйымдар отандық ғылыми-зерттеу институттары, Көлiк академиясы және Азаматтық авиация академиясы:
1) тұрғындарды және көлiк коммуникацияларын көлiк оқиғаларынан және оның болуы мүмкiн зардаптарынан қорғауды қамтамасыз етуге байланысты құқықтық және экономикалық нормаларды;

1) государственная регистрация и учет транспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров, грузов и опасных грузов;
2) обязательность наличия паспортов, определяющих соответствие транспортных средств требованиям безопасности, санитарным правилам и нормам, экологическим нормам, международным и государственным стандартам и техническим условиям;
3) наличие системы и проведение периодического технического осмотра транспортных средств;
4) в рамках Программы и одновременно разрабатываемой государственной системы допуска транспортных средств к деятельности по перевозкам пассажиров, грузов и опасных грузов министерствами и ведомствами Республики Казахстан, причастными к транспортной деятельности, будут продолжены работы по разработке норм обеспечения условий пребывания и перевозок пассажиров, труда и отдыха экипажей транспортных средств.
В соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, Программой рассматривается одно из направлений правовой основы создания и деятельности системы спасения и эвакуации пострадавших при возникновении транспортных происшествий и деятельности спасателей.
К основным принципам построения системы и механизма спасения и эвакуации пострадавших при возникновении транспортных происшествий Программой определены:
1) приоритетность задачи спасения жизни и сохранения здоровья людей, защиты окружающей среды;
2) единоначалие при руководстве аварийно-спасательными службами;
3) минимальность риска и обеспечение безопасности при проведении аварийно-спасательных и связанных с ними работ;
4) постоянная готовность аварийно-спасательных служб к оперативному реагированию на транспортные происшествия и к проведению работ по ликвидации их последствий.
Перечни задач конкретных аварийно-спасательных служб, предназначенных для ликвидации последствий транспортных происшествий, будут определяться по согласованию с центральным исполнительным органом по чрезвычайным ситуациям и закрепляться в положениях об аварийно-спасательных службах или в уставах указанных служб.
Государственными организациями, находящимися в ведении центральных исполнительных органов, причастными к транспортной деятельности, будут постоянно формироваться задания для разработки отечественными научно- исследовательскими институтами, Академией транспорта и Академией гражданской авиации научно-обоснованных:
1) правовых и экономических норм, связанных с обеспечением защиты населения и транспортных коммуникаций от транспортных происшествий и их возможных последствий;

2) көлiк оқиғаларының алдын алуға және қызметi жолаушылар мен қауiптi жүктердi тасымалдауға байланысты көлiк кәсiпорындарының тұрақты қызметiн арттыруға бағытталған мақсаттық және ғылыми-техникалық бағдарламаларды;
3) көлiк оқиғалары туралы ақпараттарды жинау, өңдеу, айырбастау және тiкелей тасымалдау үдерiсiне қатысушыларға және құзыреттi органдарға беру бойынша ұсыныстарды;
4) атқарушы билiк органдарының, құзыреттi органдардың және көлік кәсіпорындарының жолаушылар мен қауіпті жүктерді тасымалдаудың бар және болашақты технологиясын ескеріп, болуы мүмкiн көлiк оқиғаларының зардаптарын жою бойынша іс-әрекеттерін үйлестiру жоспарларын әзірлеу үшін тапсырмаларды ұдайы қалыптастыратын болады.
Көлiктегi қауіпсiздiктi қамтамасыз ету бойынша ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар жүргiзуге тапсырмалар қалыптастыру мiндеттi түрде Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын дамыту жоспарларының және көліктің барлық түрінде жолаушыларды, жүктердi және қауіпті жүктерді тасымалдау қауiпсiздiгiнiң халықаралық стандарттарының негізінде жүргiзiледi.
Бағдарламада көліктегі қауіпсіздікті арттыруға қатысты және Қазақстан Республикасы экономикасының көлік саласы мамандарын даярлау және аттестаттау жүйесін одан әрі жетілдіру арқылы шешілетін талаптарды сақтауды қамтамасыз етуге бағытталған шараларды енгізу көзделеді. 2001 жылғы кезеңде Қазақстан Республикасы көлік саласының мамандарын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шаралар әзірленеді, соның ішінде мыналар көзделеді:
1) жолаушылар тасымалдарына қызмет көрсетуге байланысты көлік кәсіптерінің мамандарын даярлауды және қайта даярлауды жүзеге асыратын оқытушылар құрамының біліктілігін арттыру;
2) оқу бағдарламаларын, соның ішінде көлік кәсіпорындары мен көлік құралдарына медициналық-санитарлық қызмет көрсету жөніндегі бағдарламаларды даярлау;
3) Қазақ Көлік және коммуникациялар академиясында көлік-коммуникация кешенінің басшы қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курстарын құру және жұмысын ұйымдастыру;
4) жалпы білім беру мектептерінің қолданылып жүрген оқу бағдарламаларына көлік үдерісіне қатысушылардың қауіпті әрекеттерінің алдын алу шараларын оқытуды қамтамасыз ететін пәндерді енгізу;
5) жүргізушілерді және көлік құралдарын басқаруды жүзеге асыратын басқа мамандарды даярлауды және қайта даярлауды жүзеге асыратын оқу орындарын аттестациялауды міндетті түрде енгізу.
6. Бағдарламаға қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері
Республикалық бюджеттің, осы Бағдарламаның орындалуына тартылатын ведомстволардың қаражаттары, сондай-ақ көлік құралдарын қауіпсіз пайдаланудың шарттарын қамтамасыз ететін жабдықтарды сатып алуға бағытталған отандық шаруашылық жүргізуші субъектілердің қаражаттары Бағдарламаның қаржыландыру көздері болып табылады.
2000-2005 жылдарға арналған Бағдарламаны қамтамасыз етуге
республикалық бюджеттен 34082,677 млн. теңге керек. Бағдарламаны жыл сайын қаржыландыруды Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен жүзеге асырады.
Бағдарламаны қамтамасыз етуді қаржыландыру көлемі
(млн. теңге)
10-кесте
___________________________________________________________________________
Бағдар.  ! Жұмыстардың !Барлығы  !         Соның ішінде әр жылға
лама     !    бағыты   !2000-    !-----------------------------------------

2) целевых и научно-технических программ, направленных на предупреждение транспортных происшествий и повышение устойчивого функционирования тех транспортных предприятий, чья деятельность непосредственно связана с перевозками пассажиров и опасных грузов;
3) рекомендаций по сбору, обработке, обмену и выдаче информации о транспортных происшествиях непосредственно участникам перевозочного процесса и компетентным органам;
4) планов координации действий органов исполнительной власти, компетентных органов и транспортных предприятий по ликвидации возможных последствий транспортных происшествий с учетом существующих и перспективных технологий перевозок пассажиров и опасных грузов.
Формирование заданий на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по обеспечению безопасности на транспорте в обязательном порядке будет проводиться на основе планов развития транспортной инфраструктуры Республики Казахстан и существующих международных стандартов безопасности перевозок пассажиров, грузов и опасных грузов на всех видах транспорта.
Программой предусматривается введение мер, направленных на обеспечение соблюдения требований, касающихся повышения безопасности на транспорте и решаемых за счет дальнейшего совершенствования системы подготовки и аттестации специалистов транспортной отрасли экономики Республики Казахстан. В период 2001 года будут разработаны мероприятия по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов транспортной отрасли Республики Казахстан, в частности, предусматривающие:
1) повышение квалификации преподавательского состава, осуществляющего подготовку и переподготовку специалистов транспортных профессий, связанных с обслуживанием перевозок пассажиров;
2) подготовку учебных программ, в том числе по медико-санитарному обслуживанию транспортных предприятий и транспортных средств;
3) создание и организацию работы курсов повышения квалификации руководящих работников транспортно-коммуникационного комплекса при Казахской академии транспорта и коммуникаций;
4) включение в действующие учебные программы общеобразовательных школ дисциплин, обеспечивающих обучение системе мер предупреждения возникновения опасного поведения участников транспортного процесса;
5) обязательное введение аттестации учебных заведений, осуществляющих подготовку и переподготовку водителей и других специалистов транспортных профессий, осуществляющих управление транспортными средствами.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования Программы
Источниками финансирования Программы являются средства республиканского бюджета, ведомств, задействованных в выполнении настоящей Программы, а также средства отечественных хозяйствующих субъектов, направляемые для приобретения оборудования, обеспечивающего условия безопасной эксплуатации транспортных средств.
На обеспечение Программы на 2000-2005 годы из республиканского бюджета потребуется 34082,677 млн. тенге. Ежегодное финансирование Программы будет осуществляться Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете.
Объем финансирования обеспечения Программы (млн.тенге)
Таблица 10
___________________________________________________________________________
Программа! Направление !Всего    !         В том числе по годам
!   работ     !2000-    !-----------------------------------------

!             !2005 жж. ! 2000  ! 2001 ! 2002 ! 2003 ! 2004 ! 2005
___________________________________________________________________________
34,12    Жолдарды        33654     5164   5690   6100   5200   5500  6000
пайдалану
және жөндеу
35       Азаматтық      48,280    8,047  8,047  8,047  8,047  8,047  8,047
авиация үшін
әуе кемелерінің,
жолдардың және
әуежайлардың
мемлекеттік
тіркелуін
енгізу
жөнінде
құжаттар
дайындау
32       Кеме жүру      266,39       -    53,277
және теңізде                           53,277
жүзу                                          53,277  53,277
қауіпсіздігін                                              53,277
қамтамасыз ету
45       Азаматтық      114,01       -    22,802
авиация                                22,802
мамандарының                                  22,802
біліктілігін                                          22,802
арттыру,                                                  22,802
қайта даярлау
---------------------------------------------------------------------------
Барлығы       34082,677   5172,047
5774,126
6184,126
5284,126
5584,126
6084,126
___________________________________________________________________________
Жыл сайынғы қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасының тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңына сәйкес нақтыланады.
7. Бағдарламаны жүзеге асырудан күтілетін нәтиже
Бағдарламаны іске асыру:
1) көліктегі қауіпсіздікті мемлекеттік басқару тиімділігін арттыруға;
2) көлік үдерісіне қатысушылардың қауіпті әрекеттерін алдын алу шараларын жақсартуға;
3) қолданылатын көлік құралдарының құрастырушылық және пайдалану қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды жетілдіруге;
4) жол желілерінің және қатынас жолдарының қауіпті учаскелерін жою кезеңдерін, пайда болуының алдын алу нормаларын белгілеуге;
5) мемлекеттік бақылау-қадағалау қызметін құқықтық, ақпараттық, ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жетілдіруге;
6) көліктік оқиғаларда апаттық-құтқару жұмыстарының және жапа
шеккендерге жедел медициналық көмек көрсету тиімділігінің дәрежесін
арттыруға мүмкіндік береді.
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
--------------------------------------------------------------------------
N !   Шаралардың мазмұны    !Жауапты орындаушы!Аяқтау нысаны! Орындалу
р/с!                         !                 !             !  мерзімі
---------------------------------------------------------------------------
1  Көлікте және көлік          Көлік және       Бірлескен     2001 жылғы
кәсіпорындары аумағында     коммуникациялар  бұйрық        2 тоқсан
қауіпсіздікті қамтамасыз    министрлігі
ету жөніндегі қызметті
жүзеге асыру кезінде        Ішкі істер
санитарлық-эпидемиологиялық министрлігі
органдармен өзара
әрекеттесу және өзара       Денсаулық сақтау
байланыс жүйесін құру       ісі жөніндегі
агенттігі
2  "Лицензиялау туралы" Заңға  Көлік және       Заң кесімі     2002 жыл
толықтырулар енгізу туралы" коммуникациялар
Қазақстан Республикасы      министрлігі
Заңының жобасын әзірлеу
3  "Қазақстан Республикасының  Көлік және       Үкіметтің      2001 жылға
аумақтарында азаматтық әуе  коммуникациялар  қаулысы        2 тоқсан
кемелерімен болған          министрлігі
авиациялық оқиғалар мен
тосын оқиғаларға қызметтік
тексеру жүргізудің
тәртіптері туралы ережені
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасы Үкіметінің

!             !2005 гг. ! 2000  ! 2001 ! 2002 ! 2003 ! 2004 ! 2005
___________________________________________________________________________
34,12    Эксплуатация    33654     5164   5690   6100   5200   5500  6000
и ремонт
дорог
35       Подготовка     48,280    8,047  8,047  8,047  8,047  8,047  8,047
документов
по ведению
государственных
регистров
воздушных
судов, трасс
и аэропортов
для
гражданской
авиации
32       Обеспечение    266,39       -    53,277
безопасности                           53,277
судоходства и                                 53,277  53,277
мореплавания                                               53,277
45       Переподготовка,114,01       -    22,802
повышение                              22,802
квалификации                                  22,802
специалистов                                          22,802
гражданской                                               22,802
авиации
---------------------------------------------------------------------------
Всего         34082,677   5172,047
5774,126
6184,126
5284,126
5584,126
6084,126
___________________________________________________________________________
Ежегодные объемы финансирования будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Реализация Программы позволит:
1) повысить эффективность государственного управления безопасностью на транспорте;
2) улучшить меры предупреждения возникновения опасного поведения участников транспортного процесса;
3) усовершенствовать требования, предъявляемые к конструктивной и эксплуатационной безопасности применяемых транспортных средств;
4) определить периоды ликвидации, нормы профилактики возникновения
опасных участков сети дорог и путей сообщения;
5) усовершенствовать правовое, информационное, организационное и
техническое обеспечение государственной контрольно-надзорной деятельности;
6) повысить степень эффективности аварийно-спасательных работ и оказания экстренной медицинской помощи пострадавшим в транспортных происшествиях.
8. План мероприятий по реализации Программы
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 9 июля 2003 года N 676 .
___________________________________________________________________________
N  !   Содержание мероприятий   !Ответственный  !Форма      ! Срок
п/п !                            ! исполнитель   !завершения ! исполнения
___________________________________________________________________________
1.  Создать систему               Министерство    Совместный   2 квартал
взаимодействия и взаимосвязи  транспорта и      приказ     2001 года
с органами санитарно-         коммуникаций
эпидемиологической службы
при осуществлении             Министерство
деятельности по обеспечению   внутренних
безопасности на транспорте    дел
и территориях транспортных
предприятий                   Агентство по
делам
здравоохранения
2.  Разработать проект Закона     Министерство    Законодательный  2002
Республики Казахстан          транспорта и          акт        год
"О внесении дополнений в      коммуникаций
Закон "О лицензировании"
3.  Разработать проект            Министерство    Постановление 2 квартал
постановления Правительства   транспорта и    Правительства 2001 года
Республики Казахстан          коммуникаций
"О внесении изменений и
дополнений в постановление
Правительства Республики

1996 жылғы 19 маусымдағы
N 755 қаулысына
өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы" Қазақстан
Республикасы Үкіметінің
қаулы жобасын әзірлеу
4  Көліктің барлық түрінде    Төтенше жағдайлар  Бірлескен     2002 жылға
табиғи және техникалық     жөніндегі агенттік бұйрық           дейін
сипаттағы төтенше
жағдайлардың алдын алу     Көлік және
және жою мәселелері        коммуникациялар
жөнінде бірлескен          министрлігі
іс-шаралар жүргізу
5  Жалпы пайдаланымдағы       Көлік және         Қазақстан      2003 жылғы
автомобиль жолдарында      коммуникациялар    Республикасы   4 тоқсан
орналасқан көпірлердің,    министрлігі        Үкіметіне
жолөтпелердің, темір жол                      ақпарат
өтпелерінің басқа да жол   Ішкі істер
құрылыстарының жай-күйін   министрлігі
құрылыс нормалары мен
ережелері талаптарына      Облыстар, Астана
сәйкес жағдайға келтіру    және Алматы
жөнінде ұйымдастыру-       қалаларының
техникалық іс-шаралар      әкімшіліктері
жүргізу
6  Көше-жол желісінде жол     Ішкі істер
қозғалысын реттеу          министрлігі
құралдарын шоғырлануына
сәйкес қалпына келтіру     Көлік және         Қазақстан      2001 жылғы
жөнінде ұйымдастыру-       коммуникациялар    Республикасы   4 тоқсан
техникалық іс-шаралар      министрлігі        Үкіметіне
жүргізу                                       ақпарат
7  Мына мәселелерді қарау     Көлік және         Қазақстан      2003 жылға
және ұсыныстар жасау:      коммуникациялар    Республикасы     дейін
республикалық маңызы бар   министрлігі        Үкіметіне
автомобиль жолдарында                         ақпарат
сервистік қызмет көрсету   Қазақстан
және жол инфрақұрылымы     Республикасының
объектілері санының өсуі;  Туризм және
темір жол вокзалдарында    спорт жөніндегі
және әуежайларда           агенттігі
сервистік қызмет
көрсетуді жақсарту
жөнінде
8  Іс-шараларды бекіту:       Көлік және         Министрдің     2003 жылғы
"Қазақстан темір жолы"     коммуникациялар    бұйрығы        4 тоқсан
республикалық мемлекеттік  министрлігі
кәсіпорнының құрамына
кіретін темір жол
көлігінің мемлекеттік
кәсіпорындарында қауіпті
жүк тасымалдау туралы
ақпаратты өңдеу және беру
автоматтандырылған
жүйесін енгізу жөніндегі;
магистральдық сүйреткіш
жылжымалы құрам паркін
поезды тежеудің автоматты
басқару жүйесімен,
машинистің қырағылығын
бақылау жүйесімен жүз
пайыз қамтамасыз ету
жөніндегі;
"Нева", "ЧКД", "ДОН"
түріндегі моральдық және
физикалық ескірген
диспетчерлік
орталықтандыру жүйелерін
ауыстыру жөніндегі;
қала маңына жүретін
электрпоездар мен
жолаушылар қозғалысындағы
локомотивтер үшін
автожүргізу жүйесін енгізу
жөніндегі;
ауыр типті жол
машиналарының жаңаларын
енгізу және көнелерін
есептен шығару арқылы жол
жұмыстарын жүргізуді
машиналауды күшейту
жөніндегі;
магистральді және маневрлік
тепловоздарды жаңалау
жөніндегі.
9  Мына іс-шараларды әзірлеу:    Көлік және         Бірлескен    2004 жылғы
тасымалданатын жүктерді       коммуникациялар    бұйрық       1 тоқсан
және қауіпті жүктерді         министрлігі
тасымалдау және сақтаудың
оңтайлы шарттарын             Ішкі істер
қамтамасыз ету жөнінде;       министрлігі
жолаушыларды тасымалдаудың
оңтайлы шарттарын             Төтенше жағдайлар
қамтамасыз ету жөнінде.       жөніндегі агенттік
Денсаулық сақтау
ісі жөніндегі
агенттік
10 <*> Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2003 жылғы 9 шілдедегі N 676 қаулысымен.
11 Көлік саласындағы мамандарды  Білім және ғылым   Бірлескен    2001 жылғы
даярлау және қайта даярлау    министрлігі        бұйрық       4 тоқсан
және біліктілігін арттыру
жөнінде іс-шаралар әзірлеу,   Көлік және
онда көзделеді:               коммуникациялар
көлік кәсіптерінің            министрлігі
мамандарын даярлауды, қайта
даярлауды жүзеге асыратын     Ішкі істер
оқытушылар құрамының          министрлігі
біліктілігін арттыру;
жүргізушілерді және көлік     Денсаулық сақтау
құралдарын басқаруды жүзеге   ісі жөніндегі
асыратын басқа да көлік       агенттік
кәсіптерінің мамандарын
даярлауды және қайта
даярлауды жүзеге асыратын
оқу орындарын
аттестациялауды міндетті
түрде енгізу;
көлік коммуникация кешенінің
басшы қызметкерлерінің
біліктілігін арттыру
курстарын құру және жұмысын
ұйымдастыру;
жалпы білім беру
мектептерінің қолданылып
жүрген оқу бағдарламаларына
көлік үдерісіне
қатысушылардың қауіпті
әрекеттерінің алдын алу
шаралары жүйесін қамтамасыз
ететін пәндерді енгізу;
оқу бағдарламаларын, соның
ішінде көліктік кәсіпорындар
мен көлік құралдарына және
жолаушылар мен жүктерді
тасымалдауға қызмет көрсетуге
байланысты көліктік
кәсіптердің мамандарына
медициналық-санитарлық қызмет
көрсету жөніндегі
бағдарламаларды дайындау.
12 Қазақстан Республикасы азаматтық Көлік және       Министрдің  2001 жылғы
авиация субъектілерімен өзара    коммуникациялар  бұйрығы     2 тоқсан
әрекеттесу және хабардар ету     министрлігі
тәсімін әзірлеу және өндіру
13 Мынадай іс-шараларды әзірлеу     Көлік және       Министрдің  2001 жылғы
және бекіту:                     коммуникациялар  бұйрығы     4 тоқсан
кеме қатынасының және теңізде    министрлігі
жүзудің қауіпсіздігін
қамтамасыз ету;
әуе кемелері паркін жаңарту
және оларға қызмет көрсету
сапасын жақсарту;
авиация мамандарын даярлау
және қайта даярлау.
---------------------------------------------------------------------------

Казахстан от 19 июня 1996
года N 755 "Об утверждении
Положения о правилах
проведения служебного
расследования авиационных
происшествий и инцидентов
с гражданскими воздушными
судами на территории
Республики Казахстан"
4.  Провести совместные           Агентство по      Совместный  До 2002
мероприятия по вопросам       чрезвычайным      приказ      года
предупреждения и              ситуациям
ликвидации чрезвычайных
ситуаций природного и         Министерство
технического характера        транспорта и
на всех видах транспорта      коммуникаций
5.  Провести организационно-      Министерство      Информация  4 квартал
технические мероприятия       транспорта и           в      2003 года
по приведению состояния       коммуникаций      Правительство
мостов, путепроводов,                           Республики
железнодорожных переездов     Министерство      Казахстан
и других дорожных             внутренних
сооружений, расположенных     дел
на автомобильных дорогах
общего пользования, в         Акиматы
соответствие с                областей,
требованиями строительных     городов Астаны
норм и правил                 и Алматы
6.  Провести организационно-      Министерство      Информация  4 квартал
технические мероприятия       внутренних дел         в      2001 года
по восстановлению средств                       Правительство
регулирования дорожного       Министерство      Республики
движения в улично-            транспорта и      Казахстан
дорожной сети в               коммуникаций
соответствии с имеющимися
дислокациями
7.  Рассмотреть вопросы и         Министерство      Информация  До 2003
представить предложения по:   транспорта и           в      года
увеличению количества       коммуникаций      Правительство
объектов сервисного                             Республики
обслуживания и дорожной       Агентство         Казахстан
инфраструктуры на             Республики
автомобильных дорогах         Казахстан по
республиканского              туризму и спорту
значения;
улучшению сервисного        Акиматы
обслуживания на               областей,
железнодорожных вокзалах      городов Астаны
и в аэропортах                и Алматы
8.  Утвердить мероприятия:                          Приказ      4 квартал
по внедрению                Министерство      Министра    2003 года
автоматизированной системы    транспорта и
обработки и передачи          коммуникаций
информации о перевозке
опасных грузов на
предприятиях государственного
железнодорожного транспорта,
входящих в состав
республиканского
государственного предприятия
"Казакстан темiр жолы";
по стопроцентному
оборудованию парка
магистрального тягового
подвижного состава системами
автоматического управления
торможением поезда, системами
контроля бдительности
машиниста;
по замене морально и
физически устаревших систем
диспетчерской централизации
типа "Нева", "ЧДК", "ДОН";
по внедрению системы
автоведения для пригородных
электропоездов и локомотивов
в пассажирском движении;
по усилению машинизации
проведения путевых работ за
счет внедрения новых и
списания старых путевых
машин тяжелого типа;
по модернизации
магистральных и маневровых
тепловозов
9.  Разработать мероприятия:      Министерство      Совместный  1 квартал
по обеспечению              транспорта и      приказ      2004 года
оптимальных условий           коммуникаций
транспортировки и хранения
перевозимых грузов и          Министерство
опасных грузов;               внутренних дел
по обеспечению              Агентство по
оптимальных условий для       чрезвычайным
перевозки пассажиров          ситуациям
Агентство по
делам
здравоохранения
10.  (Исключена - постановлением Правительства РК от 9 июля 2003 года N 676 )
11.  Разработать мероприятия по                      Совместный
подготовке, переподготовке                      приказ
и повышению квалификации
специалистов в транспортной
отрасли, предусматривающие:
повышение квалификации
преподавательского состава,   Министерство
осуществляющего подготовку,   образования
переподготовку специалистов   и науки
транспортных профессий;
обязательное введение       Министерство
аттестации учебных заведений, транспорта и
осуществляющих подготовку и   коммуникаций                  4 квартал
переподготовку водителей и                                  2001 года
других специалистов           Министерство
транспортных профессий,       внутренних
осуществляющих управление     дел
транспортными средствами;
создание и организацию      Агентство по
работы курсов повышения       делам
квалификации руководящих      здравоохранения
работников транспортно-
коммуникационного
комплекса;
включение в действующие
учебные программы
общеобразовательных школ
дисциплин, обеспечивающих
обучение системе мер
предупреждения возникновения
опасного поведения участников
транспортного процесса;
подготовку учебных программ,
в том числе по медико-
санитарному обслуживанию
транспортных предприятий и
транспортных средств и
специалистов транспортных
профессий, связанных с
обслуживанием перевозок
пассажиров и грузов
12.  Разработать и внедрить        Министерство      Приказ      2 квартал
схему оповещения и            транспорта        Министра    2002 года
взаимодействия с              коммуникаций
субъектами гражданской
авиации Республики
Казахстан
13.  Разработать мероприятия по:   Министерство      Приказ      4 квартал
обеспечению безопасности    транспорта и      Министра    2001 года
судоходства и мореплавания;   коммуникаций
обновлению парка воздушных
судов и улучшению качества
их обслуживания;
подготовке и переподготовке
авиационных специалистов.