"Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикаcы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 10 ақпан N 218
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының
Заңы
"Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын
сақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
"Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" 1997 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Z970111_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 10, 109-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 24, 434-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 927-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"психикалық белсендi заттар - бiр рет қабылдаған кезде адамның психикалық және физиологиялық қызметiне, мiнез-құлқына әсер ететiн, ал ұзақ уақыт пайдаланған кезде психикалық және тән тәуелдiлiгін туғызатын химиялық заттар, оның iшiнде алкоголь;
телімші - оған донордың қаны немесе оның құрамдық бөлiктерi ауыстырып құю немесе донордан ағзаны (ағзаның бөлiктерiн) немесе тканьдi трансплантациялау (ауыстырып салу) жүргiзiлетiн пациент;
жасанды ұрықтандыру - ер адамның донорлық материалын (ұрығын) әйелдiң жыныс жолына жасанды түрде енгiзу;
мiнез-құлық бұзылуы - психикалық күйзелiс жағдайы туғызған әрi қозғалу, әсерлену-ерiк және ойлау әрекеттерiнiң бұзылуынан көрiнетiн адам мiнез-құлқының ауытқуы.";
2) 4-баптың бесiншi абзацы "шеңберiнде" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасы аумағының шегiнде оны көрсету орнына қарамастан" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 10-баптың 4-тармағындағы "жекеше медициналық ұйымдар" деген сөздер алынып тасталсын;
4) 14-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қолайлылықты және азаматтардың тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн алуын қамтамасыз ететiн мемлекеттiк денсаулық сақтау жүйесiнiң негiзiн:
"фельдшерлiк мекен, фельдшерлiк-акушерлiк мекен (дәрiгерге дейiнгi көмек);
отбасылық дәрiгерлiк амбулатория, аумақтық емхана, ауылдық аурухана (дәрiгерлiк көмек);
орталық аудандық аурухана, аудандық аурухана, кеңесшi-диагностикалық емхана, диспансерлер, әйелдер кеңесi (бiлiктi дәрiгерлiк көмек);
облыстық аурухана, қалалық аурухана, облыстық диспансерлер; облыстық (қалалық) кеңесшi-диагностикалық орталық, перзентхана, перинатальдық орталық; жедел медициналық жәрдемнiң ауруханалары мен станциялары (мамандандырылған дәрiгерлiк көмек);
республикалық емдеу-профилактикалық ұйымдары мен орталықтары, ғылыми орталықтар мен ғылыми-зерттеу институттарының клиникалары (жоғары бiлiктi мамандандырылған дәрiгерлiк көмек) құрайды";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в Закон Республики Казахстан "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2001 года N 218
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в
Закон Республики Казахстан "Об охране здоровья граждан в Республике
Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений
в Закон Республики Казахстан
"Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан"
Внести в Закон Республики Казахстан от 19 мая 1997 года Z970111_ "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 109; 1998 г., N 14, ст. 201; N 24, ст. 434; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 927) следующие дополнения и изменения:
1) статью 1 дополнить абзацами следующего содержания:
"психоактивные вещества - химические вещества, в том числе и алкоголь, которые при однократном приеме оказывают воздействие на психические и физиологические функции, поведение человека, а при длительном употреблении вызывают психическую и физическую зависимость;
реципиент - это пациент, которому производится переливание донорской крови, ее компонентов или трансплантация (пересадка) органа (части органа) или ткани от донора;
инсеминация - искусственное введение мужского донорского материала (спермы) в половые пути женщины;
поведенческие расстройства - нарушения поведения человека, вызванные психогенными факторами и проявляющиеся в нарушении двигательных, эмоционально-волевых и мыслительных актов.";
2) в абзаце пятом статьи 4 после слов "медицинской помощи," дополнить словами "независимо от места ее оказания в пределах территории Республики Казахстан";
3) в пункте 4 статьи 10 слова "частные медицинские организации" исключить;
4) пункт 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1. Основу государственной системы здравоохранения, обеспечивающей доступность и получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи гражданам, составляют:
фельдшерский пункт, фельдшерско-акушерский пункт (доврачебная помощь);
семейная врачебная амбулатория, территориальная поликлиника, сельская больница (врачебная помощь);
центральная районная больница, районная больница, консультативно- диагностическая поликлиника, диспансеры, женская консультация (квалифицированная врачебная помощь);
областная больница, городская больница, областные диспансеры; областной (городской) консультативно-диагностический центр, родильный дом, перинатальный центр;
больницы и станции скорой медицинской помощи (специализированная врачебная помощь);
республиканские лечебно-профилактические организации и центры, клиники научных центров и научно-исследовательских институтов (высококвалифицированная специализированная врачебная помощь)";

5) 15-бап 1-тармақтың екiншi абзацы "оңалтуды" деген сөзден кейiн "жедел медициналық жәрдемдi" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 17-баптың 1-тармағында "психикалық және" деген сөздерден кейiн "мiнез-құлық бұзылуларын" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 20-бапта:
баптың тақырыбы "Психикалық аурулардан" деген сөзден кейiн "және мiнез-құлық бұзылуларынан" деген сөздермен толықтырылсын;
1, 2 және 3-тармақтар "психикасының" деген сөзден кейiн "және мiнез-құлық" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 21-бапта:
баптың тақырыбындағы "маскүнемдiкпен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын адамдарға" деген сөздер "психикалық белсендi заттарды пайдалану салдарынан зардап шегушi адамдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "маскүнемдiктiң, нашақорлық пен уытқұмарлықтың" деген сөздер "психикалық белсендi заттарды пайдалану салдарынан болған аурулардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "маскүнемдiкпен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен" деген сөздер "психикалық белсендi заттарды пайдалану салдарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 25-бапта:
1-тармақ "қан құю" деген сөздерден кейін "ағзаларды және (немесе) тканьдердi ауыстырып салу," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "қан құюды" деген сөздерден кейiн "ағзаларды және (немесе)
тканьдердi ауыстырып салу," деген сөздермен толықтырылсын;
10) 27-бапта:
баптың тақырыбындағы "Өлу" деген сөз кіші әрiппен жазылып, оның алды
"Биологиялық" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ "Адамның" деген сөзден кейiн "биологиялық" деген сөзбен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Кейiн ауыстырып салу үшiн ағзалар мен тканьдер алуды қамтамасыз
ететiн мамандардың донордың биологиялық өлiмiн анықтауға қатысуына тыйым
салынады";
2-тармақ "аппаратура" деген сөзден кейiн "биологиялық" деген сөзбен
толықтырылсын;
11) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Қан мен оның құрамдық бөлiктерiне
донорлық
1. Қан мен оның құрамдық бөлiктерiне донорлық Қазақстан Республикасында ерiктi әрекет болып табылады. Донордан қан немесе оның құрамдық бөлiктерiн алуға егер донордың денсаулығына зиян келмейтiн жағдайда ғана рұқсат етiледi.
2. Қан донорлығы өтеусiз және ақылы болуы мүмкiн. Донорлық қанды және (немесе) оның құрамдық бөлiктерiн ақшалай сыйақы үшiн тапсырған кезде ақылы болып саналады.
12) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
"30-1-бап. Қан донорларына қойылатын талаптар
1. Донорлық қызметтi жүзеге асыру үшiн медициналық тексеру кезiнде қарсы көрсеткiштер анықталмаған 18 жастан 60 жасқа дейiнгi Қазақстан Республикасының, шетел мемлекеттерiнiң азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар қанның және оның құрамдық бөлiктерiнiң доноры бола алады.

5) в абзаце втором пункта 1 статьи 15 дополнить словами "скорую медицинскую помощь";
6) в пункте 1 статьи 17 после слов "психические и" дополнить словами "поведенческие расстройства,";
7) в статье 20:
в заголовке статьи после слов "психическими заболеваниями" дополнить словами "и поведенческими расстройствами";
в пунктах 1, 2 и 3 после слов "психическими" дополнить словами "и поведенческими";
8) в статье 21:
в заголовке статьи слова "больным алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией" заменить словами "лицам, страдающим вследствие употребления психоактивных веществ";
в пункте 1 слова "алкоголизма, наркомании и токсикомании" заменить словами "заболеваний, возникших вследствие употребления психоактивных веществ";
в пункте 2 слова "алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией" заменить словами "вследствие употребления психоактивных веществ";
9) в статье 25:
в пункте 1 после слов "переливание крови," дополнить словами "пересадки органов (части органов) и (или) тканей,);
в пункте 3 после слов "переливания крови," дополнить словами "пересадки органов (части органов) и (или) тканей,";
10) в статье 27:
в заголовке статьи после слова "момента" дополнить словом "биологической";
в пункте 1 после слов "Критерии определения" дополнить словом "биологической";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Запрещается участие специалистов, обеспечивающих изъятие органов и тканей для последующей трансплантации, в констатации биологической смерти донора";
в пункте 2 после слова "констатации" дополнить словом "биологической";
11) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Донорство крови и ее компонентов
1. Донорство крови и ее компонентов в Республике Казахстан является добровольным актом. Взятие от доноров крови или ее компонентов допустимо только при условии, если здоровью доноров не будет причинен вред.
2. Донорство крови может быть безвозмездным и платным. Платным считается донорство, когда донор сдает кровь и (или) ее компоненты за денежное вознаграждение.";
12) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Требования, предъявляемые к донорам крови
1. Донорами крови и ее компонентов могут быть граждане Республики Казахстан, иностранных государств и лица без гражданства в возрасте с 18 лет до 60 лет при медицинском обследовании которых не выявлены противопоказания для осуществления ими донорских функций.

2. Донорлар басынан өткiзген және бойында бар сырқаттары туралы өздерiне белгiлi мәлiметтердi, сондай-ақ өздерiнiң есiрткi, жүйкеге әсер ететiн заттарды және прекурсорларды пайдаланғандығы туралы хабарлауға мiндеттi.
3. Қан берердiң алдында донорлар қан тапсыру орны бойынша тегiн медициналық тексеруден өтуге мiндеттi. Қан мен оның құрамдық бөлiктерiн алуды қан қызметi ұйымдары донорлар медициналық куәландырылғаннан кейiн Қазақстан Республикасының азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы орталық атқарушы органы белгiлеген тәртiппен жүргізедi".
13) 31-бапта:
2-тармақтағы екiншi сөйлем "ағзалары" деген сөзден кейiн "және тканьдерi" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Тiрi донордан ауыстырып салу үшiн қолының растығы нотариуспен куәландырылған оның жазбаша келiсiмiмен қос ағзалардың бiрi, ағзаның бөлiгi немесе оның жоқтығы денсаулықтың қайтымсыз бұзылуына әкелiп соқпайтын тканьдер алынуы мүмкiн. Тiрi донор жан-жақты медициналық тексерiлуден өткен және дәрігер мамандар пiкiрнамасының ағзаны (ағзалардың бөлiктерiн) және (немесе) тканьдердi алу мүмкiндiгi туралы қорытындысы бар адам бола алады.
2-2. Ауыстырып салу үшiн донор-мәйiттен ағзаларды (ағзалардың бөлiктерiн) және (немесе) тканьдердi алу тек дәрiгер мамандардың пiкiрнамасы белгiлеген биологиялық өлiм анықталған жағдайда ғана рұқсат етiледi.
2-3. Мәйiттен ағзаларды (ағзалардың бөлiктерiн) және (немесе) тканьдердi алу егер қайтыс болған адам тiрi кезiнде телiмшiге ауыстырып салу үшiн өзiнiң ағзаларын (ағзаларының бөлiктерiн) және (немесе) тканьдерiн алуға келiсетiндiгi туралы мәлiмдесе, не қайтыс болған адамның ата-анасы мен кәмелетке толған балаларының келiсiмiмен рұқсат етiледi.
2-4. Ағзаларды (оның бөлiктерiн) және (немесе) тканьдердi ауыстырып салу қажеттiгi туралы медициналық қорытындыны тиiстi денсаулық сақтау ұйымы дәрiгерлерiнiң пiкiрнамасы бередi.
2-5. Ағзаларды (ағзалардың бөлiктерiн) және (немесе) тканьдерді ауыстырып салу телiмшiнiң жазбаша келiсiмiмен жүзеге асырылады. Бұл жағдайда телiмшiге алдағы қауырт әрекетке байланысты оның денсаулығы үшiн мүмкiн болатын асқынулар туралы ескертiлуi тиiс. Егер телiмшi 18 жасқа толмаса, не белгiленген тәртiппен iс-әрекетке қабiлетсiз деп танылса, онда мұндай ауыстырып салу оның ата-анасының немесе қамқоршысының (қорғаншысының) жазбаша келiсiмiмен жүзеге асырылады.
2-6. Денсаулық сақтау ұйымдарында сақтау және ауыстырып салу мақсатында мәйiттерден ағзаларды (ағзалардың бөлiктерiн) және (немесе) тканьдердi алуға Қазақстан Республикасының азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы уәкiлеттi орталық атқарушы органның рұқсаты болған жағдайда рұқсат етiледi.";
3-тармақ "ауыстырып салу" деген сөздерден кейiн, "алу" деген сөзбен толықтырылсын; "тканьдердi" деген сөзден кейiн "ағзалардың бөлiктерiн" деген сөздермен толықтырылсын;

2. Доноры обязаны сообщать известные им сведения о перенесенных ими и имеющихся у них заболеваниях, об употреблении ими наркотических, психотропных веществ и прекурсоров.
3. Перед сдачей крови доноры обязаны пройти бесплатное медицинское обследование по месту сдачи крови. Взятие крови и ее компонентов проводится организациями службы крови после медицинского освидетельствования доноров в порядке, определенном центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны здоровья граждан.";
13) в статье 31:
в пункте 2 после слова "Органы" дополнить словами "и ткани";
дополнить пунктами 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6 следующего содержания:
"2-1. У живого донора с его письменного согласия, подлинность подписи которого засвидетельствована нотариусом, может быть изъят для трансплантации один из парных органов, часть органа или ткани, отсутствие которых не повлечет за собой необратимого расстройства здоровья. Живым донором может быть лицо, прошедшее всестороннее медицинское обследование и имеющее заключение консилиума врачей-специалистов о возможности изъятия органов (части органов) и (или) тканей.
2-2. Изъятие органов (части органов) и (или) тканей у донора-трупа для трансплантации разрешается только при констатации биологической смерти, зафиксированной консилиумом врачей-специалистов.
2-3. Изъятие органов (части органов) и (или) тканей у трупа допускается, если умерший при жизни заявил о своем согласии на изъятие после смерти своих органов (части органов) и (или) тканей для трансплантации реципиенту, либо с согласия родителей и совершеннолетних детей умершего.
2-4. Медицинское заключение о необходимости трансплантации органов (части органов) и (или) тканей дается консилиумом врачей соответствующей организации здравоохранения.
2-5. Трансплантация органов (части органов) и (или) тканей осуществляется с письменного согласия реципиента. При этом реципиент должен быть предупрежден о возможных осложнениях для его здоровья в связи с предстоящим оперативным вмешательством. Если реципиент не достиг 18 лет, либо признан в установленном порядке недееспособным, то такая пересадка осуществляется с письменного согласия его родителей или попечителя (опекуна).
2-6. Изъятие органов (части органов) и (или) тканей от трупов с целью консервации и трансплантации в организациях здравоохранения допускается при наличии разрешения уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны здоровья граждан.";
в пункте 3:
после слов "Порядок и условия" дополнить словом "изъятия,";
после слов "трансплантации органов," дополнить словами "части органов";

14) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Донорлардың құқықтары мен әлеуметтік
қорғалуы
1. Өз ағзаларын (ағзалардың бөлiктерiн) және (немесе) тканьдерiн ауыстырып салуға келiсiм бiлдiрген донорлар денсаулық сақтау ұйымдарынан ағзаларды және (немесе) тканьдердi алу жөнiндегi алда тұрған қауырт әрекетке байланысты өзiнiң денсаулығы үшiн мүмкiн болатын асқынулар туралы толық ақпаратты талап етуге құқылы.
2. Донорлық қызметтердi атқаруға байланысты медициналық қызметкерлер зиян келтiрген жағдайда, донордың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зиянды өтеттiруге құқығы бар.
3. Қан мен оның құрамдық бөлiктерiн бергенге дейiн және одан кейiн донорлардың қан көлемiн қалпына келтiру үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген қалып бойынша тегiн тамақ алуға құқығы бар.
4. Ақылы донорларға қан мен оның құрамдық бөлiктерiн тапсырғаны үшiн ақшалай өтемақы төленедi. Ақшалай өтемақы берудiң тәртiбi мен мөлшерiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
15) мынадай мазмұндағы 32-1, 32-2-баптармен толықтырылсын:
"32-1-бап. Қанды, оның құрамдық бөлiктерiн және препараттарды дайындауды қайта өңдеудi, және сақтауды қамтамасыз ететiн ұйымдарға қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасында донорлық қанды, оның құрамдық бөлiктерiн және препараттарды дайындауды, қайта өңдеудi және сақтауды қан қызметiнiң мемлекеттiк ұйымдары жүзеге асырады.
2. Қан қызметi ұйымдары шығаратын донорлық қанды, оның құрамдық бөлiктерiн және препараттарды, консервленген ерiтiндiлердi дайындаудың, сақтаудың және ауыстырып құюдың шарттары мен тәртiбi Қазақстан Республикасының азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы орталық атқарушы органы белгiлеген тәртiппен мiндеттi түрде бақылауға жатады.
32-2-бап. Донорлық қанмен, оның құрамдық
бөлiктерiмен, донорлық қаннан алынатын препараттармен
алмасу тәртiбi және оларды Қазақстан Республикасының
шегiнен тыс жерлерге шығару
1. Донорлық қан мен оның құрамдық бөлiктерiн Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге шығару шұғыл iзгiлiк көмегiн көрсету кездерiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
2. Донорлық қан мен оның құрамдық бөлiктері Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң рұқсатымен тек қанның Қазақстан Республикасында өндiрiлмейтiн құрамдық бөлiктерiмен және препараттарымен алмасу үшiн ғана шығарылуы мүмкiн.
3. Донорлық қан мен оның құрамдық бөлiктерiн пайда табу мақсатында басқа мемлекеттерге сатуға тыйым салынады.";
16) 33-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын: "Жасанды жолмен ұрық себу, жасанды жолмен ұрықтандыру, ұрықты енгiзiп жетiлдiру";
1-тармақтағы бiрiншi сөйлемде "Жасанды жолмен" деген сөзден кейiн "ұрық себу жасанды жолмен" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтағы екiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәмелетке толған бала туу жасындағы әрбiр әйелдiң өзiнiң тiлегiне сәйкес жасанды жолмен ұрық септiруге, жасанды жолмен ұрықтануға және ұрықты енгiзiп жетiлдiруге құқығы бар";

14) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Права и социальная защита доноров
1. Доноры, изъявившие согласие на пересадку своих органов (части органов) и (или) тканей, вправе требовать от организаций здравоохранения полной информации о возможных осложнениях для его здоровья в связи с предстоящим оперативным вмешательством по изъятию органов (части органов) и (или) тканей.
2. При нанесении вреда медицинскими работниками, связанного с выполнением донорских функций, донор имеет право на возмещение ущерба в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Для восполнения объема своей крови и энергетических потерь организма доноры имеют право на получение бесплатного питания по нормам, определяемым Правительством Республики Казахстан.
4. Платным донорам за сдачу крови и ее компонентов выплачивается денежное вознаграждение. Порядок и размер выдачи денежного вознаграждения устанавливаются Правительством Республики Казахстан.";
15) дополнить статьями 32-1, 32-2 следующего содержания:
"Статья 32-1. Требования к организациям, обеспечивающим заготовку,
переработку и хранение крови, ее компонентов и препаратов
1. Заготовку, переработку и хранение донорской крови, ее компонентов и препаратов в Республике Казахстан осуществляют государственные организации службы крови.
2. Условия и порядок заготовки, хранения и переливания донорской крови, ее компонентов и препаратов, консервирующих растворов, выпускаемых организациями службы крови, подлежат обязательному контролю в порядке, установленном центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны здоровья граждан.
Статья 32-2. Порядок обмена донорской кровью, ее компонентами, препаратами из донорской крови и вывоз их за пределы Республики Казахстан
1. Вывоз донорской крови и ее компонентов за пределы Республики Казахстан осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан только для обмена компонентов и препаратов крови, которые не производятся в Республике Казахстан, а также в случаях оказания экстренной гуманитарной помощи.
2.Продажа донорской крови и ее компонентов в другие государства в целях извлечения прибыли запрещается.";
16)в статье 33:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Искусственная инсеминация, искусственное оплодотворение, имплантация эмбриона.";
в пункте 1 в первом предложении перед словами "Искусственное оплодотворение" дополнять словами "Искусственная инсеминация,";
в пункте 1 второе предложение изложить в следующей редакции:
"Каждая совершеннолетняя женщина детородного возраста имеет право на искусственную инсеминацию, искусственное оплодотворение и имплантацию эмбриона в соответствии с ее волеизъявлением";

мынадай мазмұндағы 1-1 тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Адамның ұрығы сауда немесе өнеркәсiп мақсаттары үшiн пайдаланылмайды.";
3-тармақта:
"енгiзiп жетiлдіру" деген сөздерден кейiн "жыныс жасушаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
"ұрықтандыру" деген сөзден кейiн "жасанды жолмен ұрық себу" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Тән және психикалық жағынан денi сау, медициналық-генетикалық кеңес беруден өткен Қазақстан Республикасы азаматтарының:
18 жастан 45 жасқа дейiнгi ерлердiң,
18 жастан 40 жасқа дейінгi әйелдердiң жыныс жасушаларының (ұрықтар мен аналық жасушалардың) донорлары болуға құқығы бар.";
17) 35-бапта:
баптың тақырыбы "есiрткi заттарды" деген сөздерден кейiн "жүйкеге әсер ететiн заттарды және прекурсорларды" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ "есiрткi заттар" деген сөздерден кейiн, "жүйкеге әсер ететiн заттар мен прекурсорлар" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өсiруге, жинауға және дайындауға; есiрткi, жүйкеге әсер ететiн заттар мен сәйкес прекурсорларды әзiрлеуге, өндiруге, қайта өңдеуге, әкелуге, сыртқа шығаруға, өткiн асырып әкетуге, тасымалдауға, поштамен жiберуге, сатып алуға, бөлуге, сатуға, пайдалануға және жоюға Қазақстан Республикасының есiрткi, жүйкеге әсер ететiн заттар және прекурсорлар айналымы саласындағы қызметке мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын орталық атқарушы органның лицензиясын алған ұйымдардың құқығы бар".
3-тармақ "есiрткi заттарды" деген сөздерден кейiн "жүйкеге әсер ететiн заттар мен прекурсорларды" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құрамында есiрткi бар өсiмдiктердi өсiруге, жинауға және дайындауға; медициналық, малдәрiгерлiк және ғылыми мақсаттарға арналған есiрткi, жүйкеге әсер ететiн заттар мен сәйкес прекурсорларды әзiрлеуге, өндiруге, қайта өңдеуге, әкелуге, сыртқа шығаруға, өткiн асырып әкетуге, сақтауға, тасымалдауға, поштамен жiберуге, сатып алуға, бөлуге, сатуға, пайдалануға және оларды жоюға бақылау жасау Қазақстан Республикасының есiрткi, жүйкеге әсер ететiн заттар және прекурсорлар айналымы саласындағы қызметке мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын орталық атқарушы органға және Қазақстан Республикасының басқа да уәкілеттi орталық атқарушы органдарына жүктеледі".
18) 39-бапта:
үшiншi абзац "дер кезінде" деген сөзден кейiн "сапалы" деген сөзбен толықтырылсын:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiретiн экологиялық жағынан зиянды табиғи, техногендiк және өндiрiстiк жайттарды және олардың нәтижелерi туралы деректердi белсендi түрде анықтауды және халыққа ескерту мен аурулардың алдын алу мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды";

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Человеческий эмбрион не может быть использован для коммерческих или промышленных целей.";
в пункте 3:
после слов "Порядок и условия донорства" дополнить словами "половых клеток";
и после слова "для" дополнить словами "искусственной инсеминации,";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Граждане Республики Казахстан соматически и психически здоровые, прошедшие медико-генетическое консультирование имеют право быть донорами половых клеток (сперматозоидов и яйцеклеток):
мужчины в возрасте от 18 лет до 45 лет,
женщины в возрасте от 18 лет до 40 лет.";
17) в статье 35:
в заголовке статьи после слов "наркотическими средствами," дополнить словами "психотропными веществами и прекурсорами,";
в пункте 1 после слов "наркотические средства," дополнить словами "психотропные вещества и прекурсоры,";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Право культивирования, сбора и заготовки наркотикосодержащих растений; разработки, производства, переработки, ввоза, вывоза, транзита, хранения, перевозки, пересылки, приобретения, распределения, реализации, использования и уничтожения наркотических средств, психотропных веществ и соответствующих прекурсоров имеют организации, получившие лицензии центрального исполнительного органа Республики Казахстан, осуществляющего государственный контроль за деятельностью в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.";
в пункте 3 после слов "наркотическими средствами," дополнить словами "психотропными веществами и прекурсорами,";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Контроль над культивированием, сбором и заготовкой наркотикосодержащих растений; разработкой, производством, переработкой, ввозом, вывозом, транзитом, хранением, перевозкой, пересылкой, приобретением, распределением, реализацией, использованием наркотических средств, психотропных веществ и соответствующих прекурсоров, предназначенных для медицинских, ветеринарных и научных целей и их уничтожением, возлагается на центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий государственный контроль за деятельностью в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и другие уполномоченные центральные исполнительные органы Республики Казахстан.";
18) в статье 39:
абзаце третьем после слова "своевременную," дополнить словом "качественную,";
дополнить абзацем следующего содержания:
"активное выявление угрожающих жизни и здоровью людей, экологически вредных естественных, техногенных и производственных факторов и данные о их результатах объявлять в средствах массовой информации с целью предупреждения населения и профилактики заболеваний.";

19) 40-баптағы:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"алғашқы медициналық құжаттарды жүргiзуге, есептердi азаматтардың денсаулығын сақтау мен мемлекеттiк статистика саласындағы уәкiлеттi орталық атқарушы органдары белгiлеген нысандар, түрлер, көлем және мерзiмдер бойынша ұсынуға";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"соз ауруларымен, ЖИТС-пен, алапеспен, микроспориемен, трихофитиемен, қышымамен және басқа жұқпалы аурулармен, бактериологиялық және химиялық табиғаттың улануларымен, айналадағыларға қауiп төндiретiн жұқпалы, психикалық және мiнез-құлық бұзылуларымен сырқаттану оқиғалары туралы денсаулық сақтау органдарына, ал жаңадан алған жарақаты, жараланулары және қылмыстық түсiк себептерi бойынша өтiнiш бiлдiрген адамдар туралы мәлiметтердi iшкi iстер органдарына хабарлауға мiндеттi.";
20) 41-баптың оныншы абзацы алынып тасталсын.
21) мынадай мазмұндағы 44-1-баппен толықтырылсын:
"44-1-бап. Азаматтардың өз жынысын ауыстыру құқығы.
21 жасқа толған iс-әрекетке қабiлеттi азаматтардың медициналық-психиатриялық сараптаманың дұрыс қорытындысы болған жағдайда, өз жынысын ақы төлеу негiзiнде ауыстыруға құқығы бар. Медициналық- психиатриялық сараптаманы жүргiзудiң, сондай-ақ жыныс ауыстырудың тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкіметi белгiлейдi";
22) 46-бап 1-тармағының бесiншi абзацында "психикасы" деген сөзден кейiн "және мiнез-құлық" деген сөздермен толықтырылсын;
23) мынадай мазмұндағы 47-1 баппен толықтырылсын:
"47-1-бап. Азаматтардың темекi шегуден ада қоршаған
ортаға және темекi шегудiң қауiптiлiгi туралы шынайы
ақпарат алуға құқығы
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының темекi шегуден ада аймақтарды құру және темекi шегу үшiн арнайы бөлiнген орындардан басқа үй-жайларда темекi шегуге тыйым салу арқылы шылым шегуден ада қоршаған ортаға құқығы бар.
2. Ұйымдар меншiк нысанына қарамастан темекi шегуге арналған орын бөлуi тиiс.
3. Темекi шегудiң денсаулық үшін қауiптілігi туралы ескертетiн ақпарат темекi бұйымының және оның қаптамасының беткi және сыртқы жақтарының 4 пайызынан кем емес алаңын алуы тиiс.
24) 51-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтардың мемлекеттiк органдардан, денсаулық сақтау ұйымдарынан, сондай-ақ басқа да ұйымдардан және жұмыс берушiлерден алдын алу мен емделудiң әдiстерi туралы, халықтың сырқаттану деңгейi туралы, темекi шегудiң зардаптарын, қоршаған ортаның жағдайын, еңбек, тұрмыс және демалыс жағдайларын қоса алғанда, олардың денсаулығына әсер ететiн жайттар туралы өтеусiз сенiмдi ақпарат алуға құқығы бар.";
25) 53-бапта:
тақырыбындағы "және басқа да" деген сөздер алынып тасталсын, "және ел ішіндегi медициналық ұйымдарда" деген сөздермен толықтырылсын;
Мәтiндегi "және басқа да" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Азаматтардың аумақтық денсаулық сақтау органдарының жолдамасы негiзiнде ел iшiнде емделуге жұмсалатын жол ақысын Қазақстан Республикасының Yкiметi белгілеген тәртiппен мемлекеттік бюджет есебiнен төлеуге құқығы бар.";

19) в статье 40:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"вести первичные медицинские документы, представлять отчеты по формам, видам, объеме и в сроки, установленные уполномоченными центральными исполнительными органами в области охраны здоровья граждан и государственной статистики;";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"сообщать органам здравоохранения о случаях заболевания венерическими болезнями, СПИДом, лепрой, микроспорией, трихофитией, чесоткой и другими инфекционными заболеваниями, отравлениями бактериологической и химической природы, психическими и поведенческими расстройствами, представляющими опасность для окружающих, а органам внутренних дел - сведения о лицах, обратившихся по поводу свежих травм, ранений и криминальных абортов;";
20) абзац десятый статьи 41 исключить;
21) дополнить статьей 44-1 следующего содержания:
"Статья 44-1. Право граждан на смену своего пола
Дееспособные граждане, достигшие 21 года, имеют право на платной основе на смену своего пола, при наличии положительного заключения медико-психиатрической экспертизы. Порядок проведения медико-психиатрической экспертизы, а также смены пола определяется Правительством Республики Казахстан.";
22) в абзаце пятом пункта 1 статьи 46 после слов "психическими" дополнить словами "и поведенческими";
23) дополнить статьей 47-1 следующего содержания:
"Статья 47-1. Право граждан на свободную от табакокурения среду и
получение информации об опасности табакокурения
1. Граждане Республики Казахстан имеют право на свободную от курения среду, путем создания свободных от табакокурения зон и запрещения табакокурения в помещениях, за исключением мест специально отведенных для табакокурения.
2. Организации, независимо от форм собственности должны выделять места для табакокурения.
3. Информация, предупреждающая об опасности табакокурения для здоровья, должна занимать площадь не менее 4 процентов лицевой и оборотной стороны табачного изделия и его упаковки.";
24) пункт 3 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"3. Граждане имеют право на безвозмездное получение достоверной информации от государственных органов, организаций здравоохранения, а также от других организаций и работодателей о методах профилактики и лечения, об уровне заболеваемости населения, о факторах, влияющих на их здоровье, включая последствия табакокурения, состояние окружающей среды, условия труда, быта и отдыха.";
25) в статье 53:
в заголовке слова "и других" исключить, дополнить словами "и медицинских организациях внутри страны";
в тексте слова "и других" исключить;
дополнить пунктом 2 следующего содержания: "Граждане имеют право на оплату проезда на лечение внутри страны за счет государственного бюджета на основании направлений территориальных органов здравоохранения в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";

26) 54-бап:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармағымен толықтырылсын:
"1-1. Хирургиялық жолмен дәрiлеп тазалау тек бұған тиiстi лицензиясы бар медициналық ұйымдарда ғана жүргізiледi.";
3-тармақтың алтыншы абзацы "белгiлеу" деген сөзден кейiн "нәрестенi емшекпен толыққанды тамақтандыру үшiн жағдай жасау" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 55-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Қазақстан Республикасында балалардың өздерiнiң ұрпақ жаңғыртушылық денсаулығын сақтау саласында бiлiм мен тәрбие алу құқығы бар. Балаларға жыныстық білім мен тәрбие беру бiлiм және денсаулық сақтау органдары арнайы әзiрлеген және бекiткен бағдарламалар бойынша меншiк нысанына қарамастан тәрбие мен бiлiм беру ұйымдарында (мекемелерiнде) жүзеге асырылады.";
28) 67-баптың 2-тармағының төртiншi абзацы "мәлiм болған" деген сөздерден кейiн "донорлар мен телiмшiлер туралы," деген сөздермен толықтырылсын;
29) мынадай мазмұндағы 69-1-баппен толықтырылсын:
"69-1-бап. Мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары
қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу жүйесi
1. Мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу жүйесi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен анықталады.
2. Мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлерiне:
лауазымдық жалақыларына (ставкаларына) денсаулық үшiн қауiптi және еңбектiң ерекше ауыр жағдайларына байланысты; ғылыми дәрежесi, түнгі уақыттағы жұмыс, кәсiптердi (лауазымдарды) қоса атқарғаны, қызмет көрсету аясының кеңейгенi, уақытша жоқ қызметкердiң мiндеттерiн орындағандығы үшiн;
денсаулық сақтаудың жекелеген ұйымдарында, бөлiмшелерiнде және
лауазымдарда үзiлiссiз жұмыстың ұзақтығы үшiн үстеме ақылар;
басшылар мен олардың орынбасарларының бiлiктілiк санаты үшiн
жалақыларын көтеру белгiленедi.
Көрсетiлген және басқа да қосымша ақыларды, үстеме ақыларды және
жалақыларды көтеру тәртiбi мен мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi
белгiлейдi.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

26) в статье 54:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Хирургическая стерилизация проводится только в медицинских организациях, имеющих на это соответствующие лицензии.";
абзац шестой пункта 3 дополнить словами "созданием условий для полноценного грудного вскармливания ребенка.";
27) статью 55 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Дети в Республике Казахстан имеют право на получение образования и воспитания в области охраны их репродуктивного здоровья. Половое образование и воспитание детей осуществляется в воспитательных и образовательных организациях (учреждениях), независимо от форм собственности по специально разработанным и утвержденным органами образования и здравоохранения программам.";
28) в абзаце четвертом пункта 2 статьи 67 после слова "сведений" дополнить словами "о донорах и реципиентах,";
29) дополнить статьей 69-1 следующего содержания:
"Статья 69-1. Система оплаты труда работников государственных
организаций здравоохранения
1. Система оплаты труда работников государственных организаций здравоохранения определяется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Работникам государственных организаций здравоохранения устанавливаются:
доплаты к должностным окладам (ставкам) в связи с опасными для здоровья и особо тяжелыми условиями труда; за ученую степень, работу в ночное время, совмещение профессий (должностей), расширение зоны обслуживания, выполнение обязанностей временно отсутствующего работника;
надбавки за продолжительность непрерывной работы в отдельных
организациях здравоохранения, подразделениях и на должностях;
повышение окладов руководителей и их заместителей за наличие
квалификационной категории.
Порядок и размеры указанных и других доплат, надбавок и повышений
окладов определяются Правительством Республики Казахстан.".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)