Тілдерді қолдану мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөнінде 2001-2002 жылдарға арналған іс-шаралардың жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 6 сәуір N 450 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 шілдедегі № 747 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 747 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2001 жылғы 7 ақпандағы N 550 U010550_ Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Тілдерді қолдану мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөнінде 2001-2002 жылдарға арналған іс-шаралардың жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшылары бір ай мерзімде тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2002 жылдарға арналған аймақтық және салалық бағдарламаларын әзірлеп, бекітсін.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшылары Жоспарда белгіленген іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етсін және Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігіне жыл сайын, 20 маусым мен 20 желтоқсаннан кешіктірмей, Жоспар іс-шараларының орындалуы туралы ақпарат ұсынсын.
4. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі Қазақстан Республикасының Үкіметіне жыл сайын, 30 маусым мен 30 желтоқсаннан кешіктірмей, Жоспар іс-шараларының орындалуы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 6 сәуірдегі
N 450 қаулысымен
бекітілген
Тілдерді қолдану мен дамытудың мемлекеттік
бағдарламасын іске асыру жөнінде 2001-2002 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспары
_________________________________________________________________________
Р/с!        Іс-шаралар              !  Аяқталу   !Орындау үшін! Орындалу
N !                                !   нысаны   ! жауаптылар ! мерзімдері
_________________________________________________________________________
1              2                         3           4           5
_________________________________________________________________________
1   "Қазақстан Республикасындағы     Қазақстан     ЕХҚМ, МҚА,   2002
тіл туралы" Қазақстан Республи.  Республикасы     МАКМ      жылдың
касының Заңы 23-бабының үшінші   Заңының                    2-тоқсаны
бөлігін іске асыру жөніндегі     жобасы
заң жобасын әзірлеу
_________________________________________________________________________
2   ҚР Үкіметінің 1996 жылғы         Қазақстан       МАКМ       2001
5 наурыздағы N 281 қаулысына     Республикасы               жылдың
Қазақстан Республикасы кәсіп.    Үкіметі                    3-тоқсаны
орындарын, ұйымдарын, мекеме.    қаулысының
лерін, темір жол станцияларын,   жобасы
әуежайларын, сондай-ақ физика.
лық-географиялық объектілерін
атау мен қайта атау және олар.
дың атауларының транскрипциясын
өзгерту тәртібін дәлдеу бөлігін.
де өзгерістер енгізу
_________________________________________________________________________
3   Тілдерді қолдану мен дамыту.     Қазақстан      МАКМ        2002
дың 2001-2010 жылдарға арналған  Республикасы               жылдың
мемлекеттік бағдарламасын        Үкіметі                    4-тоқсаны
іске асыру жөнінде 2003-2004     қаулысының
жылдарға арналған іс-шаралар     жобасы
жоспарын әзірлеу
_________________________________________________________________________
Тілдердің мемлекеттік басқару және іс қағаздарын жүргізу,
заң, сот іс жүргізуі салаларында қолданылуы
_________________________________________________________________________
4   Мемлекеттік тілді жеделдетіп     Қазақстан     МҚА, МАКМ,   Жыл
үйрету жөніндегі республикалық   Республикасы      БҒМ      сайын
орталық негізінде мемлекеттік    Үкіметіне
қызметкерлерге мемлекеттік       есеп
тілді үйрету курстарының орта.
лықтандырылған жүйесін құру
_________________________________________________________________________
5   Мемлекеттік қызметкерлерге       Қазақстан     МҚА, МАКМ,   2001
мемлекеттік тілді үйрету жөнін.  Республикасы     БҒМ       жылдың
дегі үлгілік бағдарлама әзірлеу  Үкіметіне                  3-тоқсаны
есеп
_________________________________________________________________________
6   Іс қағаздарының мемлекеттік      Нормативтік    ЭМРМ,       2002
тілдегі үлгілерін (компьютерлік  құқықтық      орталық және жылдың
шаблондарын) әзірлеу             кесім         жергілікті   1-тоқсаны
атқарушы
органдар
_________________________________________________________________________
7   Мемлекеттік органдарда бос       Қазақстан     МҚА          2001
лауазымдарға орналасуда тесті.   Республикасы               жылдың
леуден өту үшін тапсырылуға      Үкіметіне                  3-тоқсаны
міндетті пәндер тізбесіне        есеп
мемлекеттік тілді енгізу
жөнінде ұсыныстар дайындау
_________________________________________________________________________
8   "Қазақстан Республикасындағы     Қазақстан     ҚорМ, ІІМ,   2001
тіл туралы" Қазақстан Республи.  Республикасы  ҰҚК (келі.   жылдың
касы Заңының 12-бабын іске       Үкіметіне     сім бойын.   3-тоқсаны
асыру жөнінде іс-шаралар         есеп          ша) МКМ,
әзірлеу                                        Бас проку.
ратура
(келісім
бойынша),
Жоғарғы Сот
(келісім
бойынша)
_________________________________________________________________________
Білім беру және тілдерді оқыту салаларында тілдік даму
_________________________________________________________________________
9   Жалпы орта білім беретін мек.    Қазақстан     БҒМ, МАКМ    2002

О Плане мероприятий по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2002 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2001 года № 450. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 747
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.07.2011 № 747.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года N 550 "О Государственной программе функционирования и развития языков на 2001-2010 годы" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2002 годы (далее - План).
2. Руководителям центральных и местных исполнительных органов в месячный срок разработать и утвердить региональные и отраслевые программы функционирования и развития языков на 2001-2002 годы.
3. Руководителям центральных и местных исполнительных органов обеспечить реализацию мероприятий, определенных Планом, и представлять Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан ежегодно, не позднее 20 июня и 20 декабря, информацию о выполнении мероприятий Плана.
4. Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан представлять Правительству Республики Казахстан ежегодно, не позднее 30 июня и 30 декабря, сводную информацию о выполнении мероприятий Плана.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 апреля 2001 года N 450
План мероприятий по реализации Государственной программы
функционирования и развития языков на 2001-2002 годы
---------------------------------------------------------------------------
N  !     Мероприятия         Форма         Ответственные  Сроки
п/п!                         завершения    за исполнение  исполнения
---------------------------------------------------------------------------
1 !          2                   3               4            5
--------------------------------------------------------------------------
Нормативное правовое обеспечение
1 Разработать проект закона    Проект         МТСЗ, АГС,       2 квартал
по реализации части третьей  закона         МКИОС            2002 г.
статьи 23 Закона Республики  Республики
Казахстан "О языках          Казахстан
в Республике Казахстан"
2 Внести изменения в           Проект         МКИОС            3 квартал
постановление Правительства  постановления                   2001 г.
РК от 5 марта 1996 года      Правительства
N 281 в части                Республики
уточнения порядка            Казахстан
наименования и переименования
предприятий, организаций,
учреждений, железнодорожных
станций, аэропортов, а также
физико-географических объектов
Республики Казахстан и
изменения транскрипции их
названий
3 Разработать План мероприятий Проект          МКИОС           4 квартал
на 2003-2004 годы по         постановления                   2002 г.
реализации Государственной   Правительства
программы функционирования   Республики
и развития языков на 2001-   Казахстан
2010 годы
Функционирование языков в сфере государственного управления и
делопроизводства, законодательства, судопроизводства
4 Создать централизованную     Отчет           АГС, МКИОС,     Ежегодно
систему курсов по обучению   Правительству   МОН
государственному языку       Республики
государственных служащих на  Казахстан
базе Республиканского центра
по ускоренному обучению
государственному языку
5 Разработать типовую          Отчет           АГС, МКИОС,     3 квартал
программу по обучению        Правительству   МОН             2001 г.
государственному языку       Республики
государственных служащих     Казахстан
6 Разработать образцы          Нормативный     МЭМР,           1 квартал
деловых бумаг (компью-       правовой акт    центральные     2002 г.
терных шаблонов) на                          и местные
государственном языке                        исполнительные
органы
7 Выработать предложения по    Отчет           АГС             3 квартал
включению государственного   Правительству                   2001 г.
языка в перечень предметов,  Республики
обязательных для прохождения Казахстан
тестирования на замещение
вакантных должностей в
государственных органах
8 Разработать план меро-       Отчет           МО, МВД, КНБ    3 квартал
приятий по реализации        Правительству   (по согласо-    2001 г.
статьи 12 Закона Республики  Республики      ванию), МГД,
Казахстан "О языках в        Казахстан       Генпрокуратура
Республике Казахстан"                        (по согласо-
ванию),
Верховный Суд
(по согласо-
ванию)
Языковое развитие в сфере образования и обучение языкам
9 Завершить разработку и       Отчет           МОН, МКИОС      2 квартал
выпуск отечественных         Правительству                   2002 г.
учебников нового поколения   Республики

тептердің 1-7-сыныптарына, жо.   Республикасы               жылдың
ғары оқу орындарының қазақ,      Үкіметіне                  2-тоқсаны
орыс, ұйғыр, өзбек тілдерінде    есеп
оқытатын бөлімдеріне арналған
жаңа буын отандық оқулықтарды
әзірлеу мен шығаруды аяқтау
_________________________________________________________________________
10  Жоғары және орта кәсіби оқу      Қазақстан     БҒМ, жергі.  Жыл
орындарында қазақ тілінде        Республикасы  лікті ат.    сайын
оқытатын бөлімдердің және        Үкіметіне     қарушы
оқытылатын пәндердің санын       есеп          органдар
көбейту жөнінде шаралар
қабылдау
_________________________________________________________________________
11  Жалпы білім беретін орта, орта   Қазақстан     БҒМ, жергі.  Ұдайы
кәсіби және жоғары кәсіби оқу    Республикасы  лікті ат.
орындарының өзге тілдерде        Үкіметіне     қарушы
оқытатын бөлімдерінде            есеп
қазақ тілін оқытуға арналған
сағаттар санын оқу процесін
оңтайландыру жолымен (негізгі
оқу жоспары бойынша жалпы сағат
санын көбейтпей) арттыру жөнінде
шаралар қабылдау
_________________________________________________________________________
12  Қазақстанның орта кәсіби және    Қазақстан     БҒМ, жергі.  Ұдайы
жоғары кәсіби оқу орындарында    Республикасы  лікті ат.
ұлт тілдері бойынша мамандар     Үкіметіне     қарушы
даярлауды қамтамасыз ету          есеп
_________________________________________________________________________
13  Ана тілдерінде оқытатын жек.     Қазақстан    МАКМ, жергі.  Ұдайы
сенбілік мектептерге мемлекет.   Республикасы  лікті ат.
тік, қолдау көрсету              Үкіметіне     қарушы
есеп
_________________________________________________________________________
14  Жетім және ата-ана қамқорлығын.  Қазақстан     БҒМ, жергі.  Ұдайы
сыз қалған балаларға арналған    Республикасы  лікті ат.
қазақ тілінде оқытатын ұйымдар   Үкіметіне     қарушы
желісін ұлғайту жөнінде шаралар  есеп          органдар
қабылдау
_________________________________________________________________________
15  Қазақ тілінде оқытатын және      Қазақстан     БҒМ, жергі.  Ұдайы
тәрбие беретін мектепке дейінгі  Республикасы  лікті ат.
білім ұйымдарының санын көбей.   Үкіметіне     қарушы
ту жөнінде шаралар қабылдау      есеп          органдар
_________________________________________________________________________
16  Диаспоралар өкілдерін ұлт        Қазақстан     жергілікті   Ұдайы
тілдерінде мектепке дейінгі      Республикасы  атқарушы
тәрбие беру және оқытумен        Үкіметіне     органдар
қамтамасыз ету шараларын         есеп
қабылдау
_________________________________________________________________________
17  Жалпы білім беретін мектептер    Қазақстан     БҒМ, МАКМ    2002
үшін табиғаттану, экология       Республикасы              жылдың
және валеология бойынша қазақ    Үкіметіне                 1-тоқсаны
тілінде оқулықтар, терминоло.    есеп
гиялық сөздіктер, дыбыс-бейне
құралдарын шығару
_________________________________________________________________________
18  Ұлт тілдерінде оқытатын оқу      Қазақстан     БҒМ          2002
орындары үшін ана тілі мен       Республикасы              жылдың
әдебиетін оқытудың үлгілік       Үкіметіне                2-тоқсаны
бағдарламасын әзірлеу            есеп
_________________________________________________________________________
19  Мемлекеттік тілді кандидат.      Қазақстан     БҒМ          2001
тық минимум тапсырылуға мін.     Республикасы              жылдың
детті пәндер тізбесіне енгізу    Үкіметіне                2-тоқсаны
есеп
_________________________________________________________________________
20  Білім беру ұйымдары қызметкер.   Қазақстан     БҒМ          2002
лерінің әртүрлі топтарына        Республикасы              жылдың
арналған қазақ тілін білуін      Үкіметіне                3-тоқсаны
анықтаудың тестік жүйесін        есеп
әзірлеу
_________________________________________________________________________
21  Қазақстан Республикасы Қорғаныс  Қазақстан     ҚорМ         2001
министрлігі Кадет корпусының     Республикасы              жылдың
1-2-курстарында қазақ тілін      Үкіметіне                3-тоқсаны
оқыту сағатының санын көбейту    есеп
және осы пәнді 3-курстың оқу
бағдарламасына енгізу, сондай-ақ
Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің "Жас Ұлан" респуб.
ликалық мектебінің орыс сынып.
тарында қазақ тілін оқыту сағаты.
ның санын оқу процесін оңтайлан.
дыру жолымен (негізгі оқу жоспары
бойынша жалпы сағат санын көбейт.
пей) арттыру жөнінде шаралар
қабылдау
_________________________________________________________________________
22  Жалпы білім беретін мектептер    Қазақстан     БҒМ, КДА     Ұдайы
негізінде оралмандарды қазіргі   Республикасы
қазақ әліпбиінде үйретуді        Үкіметіне
ұйымдастыру                      есеп
_________________________________________________________________________
23  Қазақ тілін жеделдетіп үйрету    Қазақстан     МАКМ, БҒМ    Ұдайы
жөніндегі оқулықтарды, оқу       Республикасы
құралдарын және компьютерлік     Үкіметіне
бағдарламаларды әзірлеу, шығару  есеп
_________________________________________________________________________
Ғылыми-лингвистикалық қамтамасыз ету
_________________________________________________________________________
24  Қазақ тілінің фонологиялық       Қазақстан     БҒМ, МАКМ    2001
ерекшеліктерін ескере отырып     Республикасы              жылдың
қазақ әліпбиі мен емлесін        Үкіметіне                4-тоқсаны
жетілдіру жөнінде шаралар        есеп
кешенін әзірлеу
_________________________________________________________________________
25  Қазақстан Республикасының        Қазақстан     БҒМ          2001
Білім және ғылым министрлігі     Республикасы              жылдың
жанынан Орфографиялық алқа       Үкіметіне                3-тоқсаны
құру                             есеп
_________________________________________________________________________
26  Диссертациялар қорғау жөнін.     Қазақстан     БҒМ         Жыл сайын
дегі диссертациялық кеңестердің  Республикасы
жұмысын кезең-кезеңімен мем.     Үкіметіне
лекеттік тілге көшіру жұмысын    есеп
жүзеге асыру
_________________________________________________________________________
27  Қазақстан Республикасындағы      Қазақстан     МАКМ        Ұдайы
тілдерді дамыту мәселелері       Республикасы
жөнінде әлеуметтік зерттеулер    Үкіметіне
жүргізу және тілдік ахуал        есеп
туралы мәліметтер жинақтау
_________________________________________________________________________
28  Облыстар, Астана және Алматы     Қазақстан     ЖРА,       Ұдайы
қалалары бойынша әкімшілік-      Республикасы  облыстар
аумақтық бірліктердің және       Үкіметіне     және Алматы,
физикалық-географиялық атау.     есеп          Астана
лардың әліпбилік көрсеткіш.                    қалаларының
терін шығару                                   әкімдері
_________________________________________________________________________
29  Жаңа ономастикалық атаулар       Қазақстан     МАКМ         Ұдайы
бюллетеньдерін шығаруды          Республикасы
жалғастыру                       Үкіметіне
есеп
_________________________________________________________________________
30  Дүниежүзінің және Қазақстан      Қазақстан     ЖРА,        Жыл сайын
Республикасының география.       Республикасы  облыстар
лық атлас картасын мемлекет.     Үкіметіне     және Алматы,
тік тілде даярлау және шығару,    есеп         Астана
облыстардың әкімшілік-аумақтық                 қалаларының
карталарын шығаруды жалғастыру                 әкімдері
_________________________________________________________________________
31  Қазақ топонимдерінің басқа       Қазақстан     БҒМ          2001
тілдерге транслитерация ереже.   Республикасы              жылдың
лері арқылы берілу тәртібі       Үкіметіне                3-тоқсаны
туралы нұсқаулық әзірлеу         есеп
_________________________________________________________________________
32  Қазақстан Республикасы Үкіметі.  Қазақстан      МАКМ       Ұдайы
нің жанындағы Мемлекеттік        Республикасы
терминология комиссиясының       Үкіметіне
бюллетеньдерін шығаруды          есеп
қамтамасыз ету
_________________________________________________________________________
33  "Қоғам және тіл" журналын        Қазақстан      МАКМ       2001
шығаруды ұйымдастыру             Республикасы              жылдың
Үкіметіне                4-тоқсаны
есеп
_________________________________________________________________________
Мәдениет және бұқаралық ақпарат құралдары мен халыққа
қызмет көрсету салаларында тілдік даму
_________________________________________________________________________
34  Қазақ тілінде көркемсуретті      Қазақстан       МАКМ       2001
және мультипликациялық фильм.    Республикасы              жылдың
дер жасауға ықпал ететін         Үкіметіне                4-тоқсаны
іс-шаралар жүйесін әзірлеу       есеп
_________________________________________________________________________
35  Кітапханаларды қазақ және        Қазақстан       МАКМ      Ұдайы
Қазақстан Республикасындағы      Республикасы
басқа да тілдердегі әдебиет.     Үкіметіне
термен толықтыруды жүйелі        есеп
қамтамасыз ету
_________________________________________________________________________
36  Мектеп жасына дейінгі бала.      Қазақстан        МАКМ      2001
ларды қазақ тіліндегі суретті    Республикасы              жылдың
кітапшалармен және буклеттер.    Үкіметіне                2-тоқсаны
мен қамтамасыз ету жөнінде       есеп
арнайы бағдарлама әзірлеу
_________________________________________________________________________
37  Теле-радиоарналарда "Тіл мәде.   Қазақстан     МАКМ, БҒМ,   Ұдайы
ниеті", "Дұрыс сөйлеп, жаза      Республикасы  "ҚР ТРК" ЖАҚ
білейік", "Сөз сыры", т.б.       Үкіметіне     (келісім
тақырыптарындағы хабарлар        есеп          бойынша),
топтамасын көрсетуді жалғастыру                "Хабар"
агенттігі"
ЖАҚ (келісім
бойынша)
_________________________________________________________________________
38  Жыл сайын Қазақстан халықтары    Қазақстан      МАКМ       Жыл
тілдерінің республикалық         Республикасы              сайын
фестивалін өткізу                Үкіметіне
есеп
_________________________________________________________________________
39  Жыл сайын дәстүрлі көркемсөз     Қазақстан       МАКМ      Жыл сайын
оқу шеберлерінің республикалық   Республикасы
байқауын өткізу                  Үкіметіне
есеп
_________________________________________________________________________
40  "Қазақ тілін үйренеміз" айдары.  Қазақстан     МАКМ,        Жыл сайын
мен оқыту сипатындағы теле-      Республикасы  "ҚР ТРК" ЖАҚ
радио хабарлар және қазақ        Үкіметіне     (келісім
тілінде жастар мен балалар       есеп          бойынша),
бірегей бағдарламаларын;                       "Хабар"
- Қазақстан халықтары тілде.                   агенттігі"
рінде теле- радио хабарлар                     ЖАҚ (келісім
әзірлеу мен эфирге шығаруды                    бойынша)
қамтамасыз ету
_________________________________________________________________________
41  Қазақстан мен ТМД елдерінің      Қазақстан     МАКМ          2002
телерадио компаниялары ара-      Республикасы               жылдың
сында диаспоралар тығыз орна.    Үкіметіне                 2-тоқсаны
ласқан аймақтарда мемлекеттік    есеп
телерадиоарналар арқылы тара.
татын ұлттық тілдердегі арнайы
бағдарламалармен өзара алмасу.
лары жолдарын даярлау жөнінде
ұсыныс әзірлеу
_________________________________________________________________________
42  "Ана тілімізге - ақ жол" рес.    Қазақстан     МАКМ, "ҚР    2002
публикалық телемарафонын         Республикасы  ТРК" ЖАҚ     жылдың
өткізу                           Үкіметіне     (келісім     3-тоқсаны
есеп          бойынша),
"Хабар"
агенттігі"
ЖАҚ (келісім
бойынша)
облыстар және
Алматы, Астана
қалаларының
әкімдері
_________________________________________________________________________
43  "Хабар-2" ұлттық арнасын ары     Қазақстан     МАКМ "Хабар"   2001
қарай дамыту жөніндегі іс-шара.  Республикасы  агенттігі"    жылдың
лар жоспарын әзірлеу             Үкіметіне     ЖАҚ (келісім  4-тоқсаны
есеп          бойынша)
_________________________________________________________________________
44  Шет елдерде тұратын қазақ        Қазақстан     МАКМ           2001
диаспорасының ақпараттық         Республикасы                жылдың
мұқтаждарын қамтамасыз ету       Үкіметіне                 4-тоқсаны
жөнінде іс-шаралар кешенін       есеп
әзірлеу
_________________________________________________________________________
45  Мемлекеттік және басқа тіл.      Қазақстан     МАКМ,         Ұдайы
дердегі хабарлардың тең          Республикасы  облыстар
арасалмағы сақталуы жөніндегі    Үкіметіне     және Алматы,
Қазақстан Республикасы заңна.    есеп          Астана
маларының талаптары орындалуын                 қалаларының
қамтамасыз ету                                 әкімдері
_________________________________________________________________________
46  Тілдерді дамытудың өзекті        Қазақстан      МАКМ         Ұдайы
мәселелеріне арналған конфе.     Республикасы
ренциялар, дөңгелек үстелдер,    Үкіметіне
кеңестер, т.б. өткізу            есеп
_________________________________________________________________________
47  Көлік пен байланыс, сауда,       Қазақстан     ККМ, ЭМРМ,  Жыл сайын
денсаулық сақтау, тұрмыстық      Республикасы   ДСА,
қызмет көрсету, анықтама-        Үкіметіне     Облыстар
ақпараттық қызмет көрсету        есеп          және Алматы,
салаларында мемлекеттік тілдің                 Астана
қолданылуын қамтамасыз ету                     қалаларының
әкімдері
_________________________________________________________________________
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Жұманазарова А.Б.

для 1-7 классов обще-        Казахстан
образовательных школ,
отделений высших учебных
заведений с казахским,
русским, уйгурским,
узбекским языками
обучения
10 Принять меры по увеличению   Отчет           МОН,            Ежегодно
количества отделений с       Правительству   местные
казахским языком обучения и  Республики      исполнительные
дисциплин, преподаваемых на  Казахстан       органы
казахском языке, в высших и
средних профессиональных
учебных заведениях
11 Принять меры по увеличению   Отчет           МОН,            Постоянно
количества часов на          Правительству   местные
обучение казахскому языку    Республики      исполнительные
на отделениях с иными        Казахстан       органы
языками обучения в средних
общеобразовательных, средних
профессиональных и высших
профессиональных учебных
заведениях путем оптимизации
учебного процесса (без
увеличения общего количества
часов по базисному учебному
плану)
12 Обеспечить подготовку        Отчет           МОН,            Постоянно
специалистов по националь-   Правительству   местные
ным языкам в средних         Республики      исполнительные
профессиональных и высших    Казахстан       органы
профессиональных учебных
заведениях Казахстана
13 Оказывать государственную    Отчет           МКИОС,          Постоянно
поддержку воскресным         Правительству   местные
школам по изучению родных    Республики      исполнительные
языков                       Казахстан       органы
14 Принять меры по расширению   Отчет           МОН,            Постоянно
сети организаций для детей-  Правительству   местные
сирот и детей, оставшихся    Республики      исполнительные
без попечения родителей, с   Казахстан       органы
казахским языком обучения
15 Принять меры по увеличению   Отчет           МОН,            Постоянно
количества дошкольных        Правительству   местные
организаций образования с    Республики      исполнительные
казахским языком обучения    Казахстан       органы
и воспитания
16 Принять меры по обеспечению  Отчет           Местные         Постоянно
представителей диаспор       Правительству   исполнительные
дошкольным воспитанием и     Республики      органы
обучением на национальных    Казахстан
языках
17 Выпустить учебники,          Отчет           МОН, МКИОС      1 квартал
терминологические словари,   Правительству                   2002 г.
аудиовизуальные средства по  Республики
природоведению, экологии,    Казахстан
валеологии на казахском
языке для общеобразователь-
ных школ
18 Разработать типовую          Отчет           МОН             2 квартал
программу преподавания       Правительству                   2002 г.
родных языков и литературы   Республики
для учебных заведений с      Казахстан
обучением на национальных
языках
19 Включить государственный     Отчет           МОН             3 квартал
язык в перечень предметов,   Правительству                   2001 г.
обязательных для сдачи       Республики
кандидатского минимума       Казахстан
20 Разработать систему тестов   Отчет           МОН             3 квартал
на знание казахского языка   Правительству                   2002 г.
для работников организаций   Республики
образования различных типов  Казахстан
21 Принять меры по увеличению   Отчет           МО              3 квартал
количества часов на          Правительству                   2001 г.
преподавание казахского      Республики
языка на 1-2 курсах и        Казахстан
включению данной дисциплины
в учебную программу
выпускного 3 курса
Кадетского корпуса
Министерства обороны
Республики Казахстан, а
также увеличению количества
часов на преподавание
казахского языка в русских
классах Республиканской
школы "Жас Улан"
Министерства обороны
Республики Казахстан путем
оптимизации учебного
процесса (без увеличения
общего количества часов по
базисному учебному плану)
22 Организовать обучение        Отчет           МОН, АМД        Постоянно
современному казахскому      Правительству
алфавиту репатриантов на     Республики
базе общеобразовательных     Казахстан
школ
23 Разработать и выпустить      Отчет           МКИОС, МОН      Постоянно
учебники, учебные пособия    Правительству
и компьютерные программы     Республики
по интенсивному обучению     Казахстан
казахскому языку
Научно-лингвистическое обеспечение
24 Разработать комплекс мер     Отчет           МКИОС, МОН      4 квартал
по усовершенствованию        Правительству                   2001 г.
казахского алфавита и        Республики
орфографии с учетом          Казахстан
фонологических особен-
ностей казахского языка
25 Образовать Орфографическую   Отчет           МОН             3 квартал
коллегию при Министерстве    Правительству                   2001 г.
образования и науки РК       Республики
Казахстан
26 Осуществить поэтапный        Отчет           МОН             Ежегодно
перевод на государственный   Правительству
язык работы диссертационных  Республики
советов по защите            Казахстан
диссертаций
27 Проводить социологические    Отчет           МКИОС           Постоянно
исследования по проблемам    Правительству
развития языков и            Республики
формирование банка данных    Казахстан
о языковой ситуации в РК
28 Выпустить алфавитные         Отчет           АЗР,            Постоянно
указатели административно-   Правительству   акимы областей,
территориальных единиц и     Республики      гг.Астаны и
физико-географических        Казахстан       Алматы
названий по областям и по
городам Астане и Алматы
29 Продолжить выпуск            Отчет           МКИОС           Постоянно
ономастических бюллетеней    Правительству
новых наименований           Республики
Казахстан
30 Подготовить и выпустить      Отчет           АЗР,            Ежегодно
географические атласные      Правительству   акимы областей,
карты мира и Республики      Республики      гг.Астаны и
Казахстан на государствен-   Казахстан       Алматы
ном языке, продолжить
выпуск административно-
территориальных карт
областей
31 Разработать инструкцию по    Отчет           МОН             3 квартал
передаче казахских           Правительству                   2001 г.
топонимов на другие языки    Республики
согласно правилам            Казахстан
транслитерации
32 Обеспечить выпуск бюлле-     Отчет           МКИОС           Постоянно
теней Государственной        Правительству
терминологической комиссии   Республики
при Правительстве Республики Казахстан
Казахстан
33 Организовать  выпуск         Отчет           МКИОС           4 квартал
журнала "Когам жене тiл"     Правительству                   2001 г.
Республики
Казахстан
Языковое развитие в сфере культуры, средств массовой
информации и обслуживания населения
34 Разработать систему          Отчет           МКИОС           4 квартал
мероприятий, содействующих   Правительству                   2001 г.
производству художественных  Республики
и мультипликационных фильмов Казахстан
на казахском языке
35 Обеспечить систематическое   Отчет           МКИОС           Постоянно
комплектование библиотек     Правительству
Республики Казахстан         Республики
литературой на казахском и   Казахстан
других языках Республики
Казахстан
36 Разработать специализирован- Отчет           МКИОС           2 квартал
ную программу по обеспечению Правительству                   2001 г.
детей дошкольного возраста   Республики
иллюстрированными книгами и  Казахстан
буклетами на казахском языке
37 Продолжить трансляцию        Отчет           МКИОС, МОН,     Постоянно
циклов теле- радиопередач    Правительству   ЗАО "РК ТРК"
на темы: "Культура речи",    Республики      (по согласо-
"Правильно говорим и пишем", Казахстан       ванию), ЗАО
"Тайна слова" и др.                          "Агентство
"Хабар" (по
согласованию)
38 Ежегодно проводить           Отчет           МКИОС           Ежегодно
Республиканский фестиваль    Правительству
языков народа Казахстана     Республики
Казахстан
39 Ежегодно проводить тради-    Отчет           МКИОС           Ежегодно
ционный республиканский      Правительству
конкурс мастеров худо-       Республики
жественного чтения           Казахстан
40 Обеспечить подготовку и      Отчет           МКИОС, ЗАО      Ежегодно
выход в эфир:                Правительству   "РК ТРК"
- теле- и радиопередач      Республики      (по согласо-
обучающего характера под     Казахстан       ванию), ЗАО
рубрикой "Изучаем казахский                  "Агентство
язык" и оригинальных                         "Хабар" (по
молодежных и детских                         согласованию)
программ на казахском
языке;
- теле- и радиопередач
на языках народов
Казахстана
41 Выработать предложения по    Отчет           МКИОС           2 квартал
разработке механизмов        Правительству                   2002 г.
взаимного обмена телерадио-  Республики
компаниями Казахстана и      Казахстан
стран СНГ программами на
национальных языках с
размещением их на государ-
ственных теле- к радио-
каналах, вещающих на
регионы с компактным
проживанием диаспор
42 Провести республиканский     Отчет           МКИОС,          3 квартал
телемарафон "Ана тiлiмiзге - Правительству   ЗАО "РК ТРК"    2002 г.
ак жол"                      Республики      (по согласо-
Казахстан       ванию), акимы
областей,
гг.Астаны и
Алматы
43 Разработать план меро-       Отчет           МКИОС,          4 квартал
приятий по дальнейшему       Правительству   ЗАО "Агентство  2001 г.
развитию национального       Республики      "Хабар" (по
канала "Хабар-2"             Казахстан       согласованию)
44 Разработать комплекс         Отчет           МКИОС           4 квартал
мероприятий по               Правительству                   2001 г.
удовлетворению               Республики
информационных               Казахстан
потребностей
казахской диаспоры за
рубежом
45 Обеспечить выполнение        Отчет           МКИОС,          Постоянно
требований законодатель-     Правительству   акимы областей,
ства Республики Казахстан    Республики      гг.Астаны и
в части соблюдения           Казахстан       Алматы
пропорционального
соотношения объема
передач на государственном
и других языках
46 Проводить конференции,       Отчет           МКИОС           Постоянно
круглые столы, семинары и    Правительству
т.д., посвященные            Республики
актуальным проблемам         Казахстан
развития языков
47 Обеспечить применение        Отчет           МТК, МЭМР,      Ежегодно
государственного языка в     Правительству   АЗО, акимы
сферах транспорта и связи,   Республики      областей,
торговли, здравоохранения    Казахстан       гг.Астаны
и бытового обслуживания,                     и Алматы
справочно-информационной
службы
___________________________________________________________________________
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)