Қазақстан Республикасындағы ормандарды сақтауды қамтамасыз ету жөнінде шұғыл шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 23 мамыр N 699
Қазақстан Республикасындағы ормандарды сақтауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) ағаштар мен бұталарды заңсыз кесу, ормандарды, оның ішінде оларды өртеу жолымен жою немесе зақымдау фактілері бойынша жедел-іздестіру іс-шаралары мен тергеу жұмыстарын жүргізудің тиімділігін арттыру жөнінде, сондай-ақ осы қылмыстарға байланысты істерді ашуды арттыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігімен бірлесе отырып, ағаштарды заңсыз кесуден және өрттерден қорғау жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.
2. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) елді-мекендерде, ормандардың маңында немесе олардың ішінде орналасқан, меншік нысанына қарамастан, шаруашылық жүргізу объектілерінде өрт қауіпсіздігінің жай-күйін, мемлекеттік өртке қарсы қадағалауды күшейтсін;
2) орман өрттерін жоюға және орман өрттерін сөндіруге тартылған күштер мен құралдарға басшылық жасауға қатыссын.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлігімен және Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігімен бірлесе отырып, ағаш материалдарын экспортқа шығаруға бақылауды күшейтсін.
4. Облыстардың әкімдеріне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) өрт қаупі кезеңіне инженерлік техника, жанар-жағармай материалдарының резервін құруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігінің аумақтық органдарымен бірлесе отырып, орман қоры аумақтарында халықтың демалыс орындарын белгілеу, өрт қаупі кезеңінде осы учаскелер күзетін күшейтуді ұйымдастыру;
3) шаруа қожалықтарының және өзге де ауыл шаруашылық құрылымдардың шөптесін өсімдіктерді өртеуін жүргізуге бақылауды қамтамасыз ету, сондай-ақ, сөндіруге шамасы жетпейтін өртеуге тыйым салу;
4) өрт қаупі жоғары кезеңде орманға баруды шектеу туралы шешімдерді уақытылы қабылдау және олардың орындалуын қамтамасыз ету;
5) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ормандардағы өрттердің алдын алу, олардың қауіптілігі және ормандағы өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік шаралары жөнінде түсіндіру жұмысын ұйымдастыру ұсынылсын.

О неотложных мерах по обеспечению сохранности лесов в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2001 года N 699
В целях обеспечения сохранности лесов в Республике Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) принять меры по повышению эффективности производства оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий по фактам незаконных порубок деревьев и кустарников, уничтожения или повреждения лесов, в том числе путем поджогов, а также по повышению раскрываемости дел, связанных с этими преступлениями;
2) совместно с Министерством природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан принять необходимые меры по охране лесов от незаконных порубок и пожаров.
2. Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в установленном законодательством порядке:
1) усилить государственный пожарный надзор за состоянием пожарной безопасности в населенных пунктах, на объектах хозяйствования независимо от форм собственности, находящихся вблизи или непосредственно в лесах;
2) участвовать в ликвидации лесных пожаров и в руководстве силами и средствами, привлекаемыми на тушение лесных пожаров.
3. Таможенному комитету Министерства государственных доходов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке совместно с Министерством экономики и торговли Республики Казахстан и Министерством природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан усилить контроль за экспортом лесоматериалов.
4. Рекомендовать акимам областей в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить создание резерва инженерной техники, горюче-смазочных материалов на пожароопасный период;
2) определить совместно с территориальными органами Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан на территории лесного фонда места отдыха населения, организовать усиленную охрану этих участков в пожароопасный период;
3) обеспечить контроль за проведением крестьянскими хозяйствами и иными сельхозформированиями отжигов травянистой растительности, а также запретить проведение неуправляемых отжигов;
4) своевременно принимать решения об ограничении доступа в леса в период высокой пожарной опасности и обеспечивать их исполнение;
5) организовать разъяснительную работу через средства массовой информации по предупреждению пожаров в лесах, их опасности и мер ответственности за нарушение требований пожарной безопасности в лесах.

5. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі бұқаралық ақпарат құралдары арқылы табиғатқа ұқыпты қарау, ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөнінде түсіндіру жұмысын, орманды қорғау және қайта қалпына келтіру жөнінде жүргізіліп жатқан іс-шараларды жария етуді ұйымдастырсын.
6. Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен үш ай мерзімде:
1) экологиялық қылмыстар үшін қылмыстық жауапкершілікті арттыруды, мемлекеттік орман күзетінің, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың өкілеттіктерін кеңейтуді;
2) заңсыз дайындалған ағаш өнімдерін, өзге де өсімдіктер мен жануарлар дүниесі ресурстарын, көлікті, ағаш дайындауға арналған тетіктер мен жабдықтарды, ұстау мен аулауға арналған құрал-саймандарды тәркілеуді;
3) орман және жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелердің өртке қарсы техникамен және жабдықтармен, өзге де орман шаруашылығы техникасымен, байланыс құралдарымен, киім-кешекпен жабдықтау нормаларын, сондай-ақ орманды қорғау жөніндегі жүктеме нормативтерін
көздейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық кесімдерге
өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар дайындасын және
Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізсін.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

5. Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан организовать разъяснительную работу через средства массовой информации по бережному отношению к природе, сохранению лесов и животного мира, освещение проводимых мероприятий по охране и воспроизводству лесов.
6. Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан в установленном законодательством порядке в трехмесячный срок подготовить и внести в Правительство Республики Казахстан предложения по внесению изменений и дополнений в законодательные и иные нормативные правовые акты, предусматривающие:
1) повышение уголовной ответственности за экологические преступления, расширение полномочий государственной лесной охраны, государственных инспекторов по охране особо охраняемых природных территорий;
2) конфискацию незаконно заготовленной лесопродукции, иных ресурсов растительного и животного мира, транспорта, лесозаготовительных механизмов и оборудования, орудий добычи и лова;
3) нормы оснащенности государственных учреждений по охране лесов и
животного мира противопожарной техникой и оборудованием, иной
лесохозяйственной техникой, средствами связи, обмундированием, а также
нормативы нагрузки по охране лесов.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Горяева В.В.)