"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 31 мамыр N 742
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заң
актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерістер мен
толықтырулар енгізілсін:
1. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Z970094_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 8, 84-құжат; 1999 ж., N 13, 431-құжат, N 23, 921-құжат):
1) 21-баптың 2-тармағы "ортақ шаруашылық" деген сөздердің алдынан "кемінде бес жыл" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 29-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "мен меншік иесінің алынбаған" деген сөздерден кейін "расталған" деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "жаңа" деген сөз "техникалық нормаларға сәйкес келетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 116-бапта:
1-тармақта:
"жаңа" деген сөз "техникалық нормаларға сәйкес келетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "жаңа" деген сөз "техникалық нормаларға сәйкес келетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "жаңа" деген сөз "техникалық нормаларға сәйкес келетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 119-1-баппен толықтырылсын:
"119-1-бап. Қазақстан Республикасының астанасында мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерін қайтарып алумен (сатып алумен) байланысты тұрғын үйді бұзған кезде меншігіне тұрғын-үй берудің ерекшеліктері
Қазақстан Республикасының астанасында мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерін қайтарып алған (сатып алған) кезде қайтарып алынатын (сатып алынатын) жер учаскесінде орналасқан меншік иесінің таңдауымен үйдің нарықтық құнының мөлшерінде өтемақы төленеді не егер азаматтарға заңмен өзге де жеңілдік нормалары кепілдік етілмесе, меншігіне оның пайдалы алаңы қайтарып алынатын (сатып алынатын) тұрғын-үйдің (пәтердің немесе үйдің) пайдалы алаңының аспауы тиіс жайластырылған тұрғын үй-жай (пәтер немесе тұрғын үй) беріледі.
Бұрынғы меншік иесіне (жалдаушыға) меншігіне (жалға) сол немесе басқа жер учаскесінде бұзылған тұрғын үй-жайлардың орнына жаңадан салынған тұрғын үйлерде басқа тұрғын үйлер беру осы Заңның 115-бабында көзделген шарттық міндеттемелерге орай салушының келісімімен ғана жүзеге асырылады."

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2001 года N 742
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан"
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты
Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 г. Z970094_ "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 84; 1999 г., N 13, ст. 431, N 23, ст. 921):
1) пункт 2 статьи 21 после слов "общее хозяйство" дополнить словами
"не менее пяти лет";
2) подпункт 1) пункта 2 статьи 29 после слов "и неполученные
собственником" дополнить словом "подтвержденные";
в подпункте 2) слово "новое" заменить словами "соответствующее
техническим нормам";
3) в статье 116:
в пункте 1:
в части второй:
слово "новое" заменить словами "соответствующее техническим нормам";
в части четвертой слово "нового" заменить словами "соответствующее
техническим нормам";
в пункте 2 слово "новое" заменить словами "соответствующее
техническим нормам";
4) дополнить статьей 119-1 следующего содержания:
"Статья 119-1. Особенности предоставления жилища в собственность при
сносе жилого дома в связи с изъятием (выкупом)
земельных участков для государственных надобностей в
столице Республики Казахстан
В столице Республики Казахстан при изъятии (выкупе) земельных участков для государственных надобностей по выбору собственника жилища, расположенного на изымаемом (выкупаемом) земельном участке, выплачивается компенсация в размере рыночной стоимости жилища либо предоставляется в собственность благоустроенное жилище (квартира или жилой дом), полезная площадь которого не должна превышать полезной площади изымаемого (выкупаемого) жилища (квартиры или дома), если гражданам не гарантированы законом иные льготные нормы.
Предоставление бывшим собственникам (нанимателям) в собственность (внаем) других жилищ во вновь построенных на этом же или другом земельном участке жилых домах взамен снесенных жилых помещений в силу договорных обязательств, предусмотренных статьей 115 настоящего Закона, осуществляется только при согласии застройщика.".

2. "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 мамырдағы Z980230_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 7-8, 79-құжат):
1) 3-баптың 4-тармағы мынандай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттік қажеттіліктер үшін жерді қайтарып алу (сатып алу) туралы шешімдер қабылдайды, бұл ретте жер учаскелерінің меншік иелері немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушылар алдағы сатып алуға дейін үш айдан кешіктірмей ол туралы заңдарда белгіленген тәртіппен жазбаша хабарландырылуы тиіс";
2) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Жер қатынастарын реттеудің ерекшеліктері
1. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алу тәртібімен жер учаскелерін қайтарып алуға меншік иелері немесе жер пайдаланушылар ескерту алған күннен бастап үш ай өткенге немесе олардың келісімімен ғана жол беріледі. Егер меншік иелері немесе жер пайдаланушылар олардан жер учаскелерін мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алу туралы шешіммен келіспесе не олармен сатып алынатын жердің бағасы немесе басқа шарттар туралы келісімге келмесе, астананың атқарушы органдары үш ай өткеннен кейін жер учаскесін сатып алу туралы сотқа қуынуына болады.
2. Сатып алынатын жер учаскесінің бағасын анықтаған кезде оған жер учаскесінің немесе оған құқықтың және онда орналасқан жылжымайтын мүліктің нарықтық бағасы, сондай-ақ меншік иесі үй бұзылатын жылы алмаған расталған кірісі қосылады."
3. "Жер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы Z010152_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 4, 21-құжат):
1) 67-бабының 2-тармағындағы бірінші сөйлемдегі "жер пайдаланушыға"
және екінші сөйлемдегі "жер пайдаланушы" деген сөздерден кейін "егер заң
актілерімен өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 69-баптың 2-тармағы "бағаны анықтау кезінде" деген сөздерден кейін
"егер заң актілерімен өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 70-баптың екінші бөлігі "жер пайдаланушысына" деген сөздерден
кейін "егер заң актілерімен өзгеше көзделмесе," деген сөздермен
толықтырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Икебаева А.Ж.

2. В Закон Республики Казахстан от 20 мая 1998 г. Z980230_ "О статусе столицы Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 7-8, ст. 79):
1) пункт 4 статьи 3 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) принимают решения об изъятии (выкупе) земель для государственных надобностей, при этом собственники земельных участков или негосударственные землепользователи должны быть не позднее чем за три месяца до предстоящего выкупа участков письменно уведомлены об этом в порядке, установленном законодательством;";
2) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Особенности регулирования земельных отношений
1. Изъятие земельных участков для государственных надобностей в порядке выкупа до истечения трех месяцев со дня получения собственниками или землепользователями уведомления допускается только с их согласия. Если собственники или землепользователи не согласны с решением о выкупе у них земельных участков для государственных надобностей либо с ним не достигнуто соглашение о цене за выкупаемый земельный участок или других условиях выкупа, исполнительные органы столицы могут предъявить в суд иск о выкупе земельного участка по истечении трех месяцев.
2. При определении цены за выкупаемый земельный участок в нее включаются рыночная цена земельного участка или прав на него и находящегося на нем недвижимого имущества, а также неполученные собственником в год сноса подтвержденные доходы.".
3. В Закон Республики Казахстан от 24 января 2001 г. Z010152_ "О земле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 4, ст. 21):
1) первое и второе предложения пункта 2 статьи 67 дополнить словами
", если иное не предусмотрено законодательными актами";
2) пункт 2 статьи 69 дополнить словами "если иное не предусмотрено
законодательными актами";
3) часть вторую статьи 70 дополнить словами ", если иное не
предусмотрено законодательными актами".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)