"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 тамыздағы № 502 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 11.08.2018 № 502 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 31 желтоқсандағы № 1084 бұйрығын қараңыз.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.01.13 N 45 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2) Кәсіби даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру ережесі;
3) Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру мен қаржыландырудың ережесі;
4) Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасы;
5) Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.17 N 322; 2009.02.19 N 189; 2009.07.03 N 1026 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2011.08.27 N 972 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.01.13 N 45 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.11.2013 N 1188 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі бір ай мерзімде Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган туралы үлгі ережені әзірлесін және бекітсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері бір ай мерзімде:
1) қалалар мен аудандардағы жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдарды Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Интернет желісіндегі WЕВ-сайтына қосуды көздей отырып, Қазақстан Республикасы еңбек рыногының бірыңғай ақпараттық дерекқорын қалыптастыруды қамтамасыз етсін;
2) ұйымдардың тізбелерін, қоғамдық жұмыстардың түрлерін, көлемі мен нақты шарттарын, қатысушылардың еңбегіне төленетін ақының мөлшері мен оларды қаржыландырудың көздерін бекітсін.

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года № 836. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2018 года № 502 ( вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.08.2018 № 502 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1084.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) исключен постановлением Правительства РК от 13.01.2012 № 45 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования).
2) Правила профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации;
3) Правила организации и финансирования общественных работ;
4) Правила организации и финансирования социальных рабочих мест;
5) Правила организации и финансирования молодежной практики.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.03.2004 N 322; от 19.02.2009 N 189; от 03.07.2009 N 1026 (порядок введения в действие см. п. 2); от 27.08.2011 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 13.01.2012 № 45 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования); от 08.11.2013 № 1188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить Типовое положение об уполномоченном органе по вопросам занятости.
3. Акимам областей, городов Астаны и Алматы в месячный срок:
1) обеспечить формирование единой информационной базы данных рынка труда Республики Казахстан, предусмотрев подключение уполномоченных органов по вопросам занятости городов и районов к WЕВ-сайту Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в сети Интернет;
2) утвердить перечень организаций, виды, объемы и конкретные условия общественных работ, размеры оплаты труда участников и источники их финансирования.

4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.01.19 № 124 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн еткен соң, бірақ 2012.01.30 ерте емес қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 19 маусымдағы
N 836 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Ереже алып тасталды - 2012.01.13 N 45 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 19 маусымдағы
N 836 қаулысымен
бекiтiлген
Кәсіби даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру ережесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.11.2013 N 1188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "олардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды", "олардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау", "олардың біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға", "олардың біліктілігін арттырудан және қайта даярлауды", "оларды біліктілігін арттырудан және қайта даярлаудан", "біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды" деген сөздер тиісінше "қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды", "қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру", "қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға", "қайта даярлаудан және олардың біліктілігін арттырудан", 16-тармақтың екінші абзацынан басқа, "жұмыссыздарды", "жұмыссыздардың", "жұмыссыздар", "жұмыссыз" деген сөздер тиісінше "табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды", "табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдардың, сондай-ақ жұмыссыздардың", "табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандар және жеті жасқа дейінгі балалардың бағып-күтумен айналысатын адамдар, сондай-ақ жұмыссыздар", "табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылған және жеті жасқа дейінгі балалардың бағып-күтумен айналысатын адам, сондай-ақ жұмыссыз" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2009.02.19. N 189 Қаулысымен.
Осы Ереже білiм беру ұйымдарында не бiлiм беру қызметіне құқығы бар кәсіпорындарда табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсіби даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыру тәртiбiн айқындайды.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2009.07.03 N 1026 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.01.2012 № 124(вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования, но не ранее 30 января 2012 года).
5. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2001 года N 836
Правила определения квоты,
условия и порядок выдачи разрешений работодателям
на привлечение иностранной рабочей силы
в Республику Казахстан
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 13.01.2012 № 45 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2001 года N 836
Правила
профессиональной подготовки, переподготовки и повышения
квалификации
Сноска. Заголовок Правил в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2013 № 1188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту слова "повышения квалификаций и переподготовки", "повышение квалификации и переподготовка", "повышение квалификации и переподготовку", "повышению квалификации и переподготовке" заменены соответственно словами "переподготовки и повышения квалификации", "переподготовка и повышение квалификации", "переподготовку и повышение квалификации", "переподготовке и повышению квалификации"; слова "безработных", "безработного", "безработный" и "безработными" кроме абзаца второго пункта 16, заменены соответственно словами "занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных", "занятого и лица, занятого уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработного", "занятый и лицо, занятое уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработный", "занятыми и лицами, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработными" постановлением Правительства РК от 19.02.2009 № 189.
Настоящие Правила определяют порядок профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных в организациях образования либо на предприятиях, имеющих право на образовательную деятельность.
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 03.07.2009 N 1026 (порядок введения в действие см. п. 2).

1. Жалпы ережелер
1. Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жұмыссыздарды әлеуметтiк қорғау шарасы болып табылады және олардың еңбек рыногындағы бәсекеге қабiлеттілігін арттыруға бағытталған.
2. Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру:
1) мамандығы жоқ, мамандық алғысы және сол мамандық бойынша жұмыс iстегiсi келетiн адамдарды даярлауды;
2) егер табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандар және жеті жасқа дейінгі балалардың бағып-күтумен айналысатын адамдар, сондай-ақ жұмыссыздарға кәсiптерi (мамандықтары) бойынша лайықты жұмыс ұсынылмайтын болса, не олар белгілі бір кәсіптер (мамандықтар) бойынша жұмысты орындау қабілетін жоғалтқан болса, оларды жаңа кәсіптер (мамандықтар) алу мақсатында қайта даярлауды қамтиды;
3) табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдардың, сондай-ақ жұмыссыздардың кәсiби шеберлiгiн жетілдiру, неғұрлым жоғары разрядтар (сыныптар, санаттар) алу, өндiрiстiк қажеттілiкті ескере отырып, үдемелі техника мен технологияны зерттеу және игеру мақсатында бiлiктілiгiн арттыруды.
Оқытудың әртүрлі түрлері мен нысандарын ұйымдастырудың мақсаттары, міндеттері мен ерекшеліктері "Халықты жұмыспен қамту туралы", "Білім беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарының және басқа да нормативтік құқықтық кесімдердің шеңберінде айқындалады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.19 N 189; 2009.07.03 N 1026 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
2. Кәсіби даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін
арттыруды ұйымдастыру мен жүргізу
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
2009.07.03 N 1026 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
3. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарға және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарға, сондай-ақ жұмыссыздарға кәсіби бағдар беруде ақысыз қызметтер көрсетеді және табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсіби даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға жіберуді жүзеге асырады.

1. Общие положения
1. Профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных являются мерами социальной защиты занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных и направлены на повышение их конкурентоспособности на рынке труда.
2. Профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных включают в себя:
1) подготовку занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных, не имеющих профессии, желающих приобрести профессию и работать по этой профессии;
2) переподготовку занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных в целях получения новых профессий (специальностей), если им не может быть предложена подходящая работа по профессии (специальности) либо ими утрачена способность к выполнению работы по определенным профессиям (специальностям);
3) повышение квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных в целях совершенствования профессионального мастерства, получения более высоких разрядов (классов, категорий), изучения и освоения прогрессивной техники и технологии с учетом производственной потребности.
Цели, задачи и особенности организации обучения различных видов и форм определяются в рамках законов Республики Казахстан "О занятости населения", "Об образовании" и других нормативных правовых актов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.02.2009 N 189 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 03.07.2009 N 1026 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Организация и проведение профессиональной подготовки,
переподготовки и повышения квалификации
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 03.07.2009 N 1026 (порядок введения в действие см. п. 2).
3. Уполномоченный орган по вопросам занятости (далее — уполномоченный орган) оказывает бесплатные услуги занятым и лицам, занятым уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработным в профессиональной ориентации и осуществляет направление на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.11.2013 N 1188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру уәкiлеттi органның жолдамасы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бiлiм беру ұйымдарында не бiлiм беру қызметiне құқығы бар кәсiпорындарда (бұдан әрi - ұйымдар) жүргiзiледi.
5. Уәкiлеттi орган табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiби даярлаудан, қайта даярлаудан және олардың біліктілігін арттыруды жүргiзу үшiн ұйымдарды iрiктеудi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзедi.
Уәкiлеттi орган табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiби даярлауды, бiлiктiлiгiн арттыруды және қайта даярлауды жүзеге асыру үшiн ұйымдарды iрiктеу кезiнде:
1) ұйымдардың бiлiм беру қызметiн мемлекеттiк жалпыға бiрдей мiндеттi стандарттардың талаптарына сәйкес жүзеге асыруын;
2) жұмыс берушiнiң жұмыс күшiнiң сапасына, сондай-ақ табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiби даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға қоятын талаптарына сәйкестiгiн;
3) өндiрiстiк практиканы ұйымдастыруға қатысуын;
4) бiлiм беру қызметiне лицензиясының болуын ескередi.
6. Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру уәкiлеттi органдар жiберетiн табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды даярлау жағдайларын қоспағанда, шарт негiзiнде мемлекеттiк бiлiм беру мекемелерiнде жүзеге асырылады. Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөнiндегi қызметтер көрсетуге арналған Yлгi шарттың нысанын жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi орталық атқарушы орган бекiтедi.

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2013 № 1188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
4. Профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных производятся по направлению уполномоченного органа в организациях образования либо на предприятиях, имеющих право на образовательную деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - организации).
5. Отбор организаций для проведения профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных производится уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При отборе организаций для осуществления профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных уполномоченным органом учитываются:
1) осуществление организациями образовательной деятельности в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов;
2) соответствие требованиям, предъявляемым работодателем к качеству рабочей силы, а также к профессиональной подготовке, переподготовке и повышению квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных;
3) участие в организации производственной практики;
4) наличие лицензии на образовательную деятельность.
6. Профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных осуществляются на основе договора, за исключением случаев подготовки занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных, направляемых уполномоченным органом, в государственных учреждениях образования. Форма типового договора на оказание услуг по профессиональной подготовке, переподготовке и повышению квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных утверждается центральным исполнительным органом по вопросам занятости.

7. Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiби даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға жiберу, егер өздерiнде қажеттi кәсiби бiлiктiлiгi болмауынан лайықты жұмыс табуы мүмкiн болмаған жағдайда жүзеге асырылады. Уәкiлеттi органның кәсiби даярлауға, бiлiктiлiгiн арттыруға және қайта даярлауға жiберiлген табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандармен және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адаммен, сондай-ақ жұмыссызбен Үлгi шартының нысанын жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi орталық атқарушы орган бекiтедi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.19. N 189 Қаулысымен.
8. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мақсатты топтарға енетін табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдардың, сондай-ақ жұмыссыздардың кәсiби даярлаудан, бiлiктiлiгiн арттырудан және қайта даярлаудан басым тәртiппен өтуге құқығы бар.
9. Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсiби даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың ұзақтығы, тараптардың құқықтары мен міндеттері шартқа сәйкес оқу бағдарламасына қарай белгіленеді және ол:
1) табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды бастапқы даярлауды және қайта даярлауды жүргізу кезінде - алты айдан;
2) табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдардың, сондай-ақ жұмыссыздардың біліктілігін арттыру кезінде үш айдан аспауы тиіс.
10. Ұйымдар табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды:
- дәлелді себепсіз сабақтан қалған;
- үлгермеген;
- оқу орнының ішкі тәртібін бұзған;
- заңнамада көзделген басқа да тәртіп бұзушылық жағдайларында оқудан шығаруға құқылы.
11. Кәсіби даярлауда, біліктілігін арттыруда және қайта даярлауда жүрген табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды оқудан шығарған жағдайда, ұйым уәкілетті органды алдын ала хабардар етеді. Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссызды оқудан шығарған кезде ұйым оқу ақысына қайта есептеу жүргізеді, бұл ретте көрсетілген қызметтердің нақты орындалған көлемі ғана ақы төлеуге жатады.

7. Направление занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации осуществляется в случае, если невозможно подобрать подходящую работу из-за отсутствия у них необходимой профессиональной квалификации. Форма типового договора уполномоченного органа с занятым и лицом, занятым уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработным, направляемым на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации, утверждается центральным исполнительным органом по вопросам занятости.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.02.2009 N 189 (порядок введения в действие см. п.2 ).
8. Право пройти профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации в приоритетном порядке имеют безработные, входящие в целевые группы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О занятости населения".
9. Продолжительность профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных, права и обязанности сторон договора устанавливаются в зависимости от учебной программы в соответствии с договором и не должны превышать:
1) при проведении первоначальной подготовки и переподготовки занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных - шести месяцев;
2) при повышении квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных - трех месяцев.
10. Организация имеет право отчислять занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных в случаях:
- прогулов без уважительных причин;
- неуспеваемости;
- нарушения внутреннего порядка учебного заведения;
- других нарушений, предусмотренных законодательством.
11. В случае отчисления занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных, проходящих профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации, организация предварительно уведомляет уполномоченный орган. При отчислении занятого и лица, занятого уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработного организация производит перерасчет по оплате, при этом к оплате подлежит только фактически выполненный объем предоставленных услуг.

12. Кәсiби даярлауды, білiктiлiгiн арттыруды және қайта даярлауды дәлелдi себепсiз тоқтатқан, сондай-ақ ұйымнан шығарған кезде табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыз уәкiлеттi органда қайта тiркелген (өтініш берген) күнiнен бастап бiр жыл өткеннен кейiн ғана оқуға қайтадан жiберіледi.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.19. N 189 Қаулысымен.
13. Жұмыс берушi жұмыс орындарын (бос орындарды) білiктi кадрлармен жасақтау және қызметкерлердiң бiлiктiлiк деңгейiн арттыру мақсатында кәсiби даярлау мен қызметкерлердi жеке қаражаты есебiнен өндiрiс ішiнде оқыту жүйесiн дамыту жөніндегi шараларды жүзеге асырады.
14. Шетелдiк инвесторлар шетелдік мамандарды табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздармен ауыстыру мақсатында оларды кәсіби даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасынасәйкес жыл сайын уәкілетті органға ұсынылатын, кадрларды даярлаудың бекітілген бағдарламасының негізінде жүзеге асырады.
3. Кәсіби даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыруды
қаржыландыру
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
2009.07.03 N 1026 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
15. Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды уәкілетті органның жолдамасы бойынша кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүргізіледі.
Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсіби даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға жергілікті бюджет қаражатынан қаражат бөлу аумақтарды дамыту бағдарламаларының және салалық бағдарламалардың негізінде жүзеге асырылады.
Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссызды кәсiби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру құнына оқытумен тікелей байланысты шығындардан басқа, тұруға, тамақтануға, медициналық куәландыруға және аймақ шегіндегі оқу орнына баратын жолға арналған шығындар енгізіледі.
Шетелдік мамандарды қазақстандық кадрлармен ауыстыру мақсатында шетелдік инвесторлар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған құзыретті органмен жасалатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттарда табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсіби даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға арналған қаражат көздейді.

12. При прекращении профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации без уважительных причин, а также отчислении из организации занятый и лицо, занятое уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработный повторно направляется на обучение только по истечении года со дня повторной регистрации (обращения) в уполномоченном органе.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 19.02.2009 N 189 (порядок введения в действие см. п.2 ).
13. Работодатель в целях комплектования рабочих мест (вакансий) квалифицированными кадрами и повышения уровня квалификации работников осуществляет меры по развитию системы профессиональной подготовки и внутрипроизводственного обучения персонала за счет собственных средств.
14. Иностранные инвесторы в целях замещения иностранных специалистов занятыми и лицами, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработными осуществляют их профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации на основе утвержденной программы подготовки кадров, представляемой ежегодно в уполномоченный орган в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Финансирование профессиональной подготовки, переподготовки
и повышения квалификации
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 03.07.2009 N 1026 (порядок введения в действие см. п. 2).
15. Профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных по направлению уполномоченного органа производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан за счет средств республиканского и местных бюджетов.
Выделение средств на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных из средств местного бюджета осуществляется на основании программ развития территорий и отраслевых программ.
В стоимость профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации занятого и лица, занятого уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработного, кроме затрат, связанных непосредственно с обучением, включаются затраты на проживание, на питание, на медицинское освидетельствование и на проезд к месту обучения в пределах региона.
С целью замещения иностранных специалистов казахстанскими кадрами иностранные инвесторы предусматривают средства на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных в заключаемых контрактах на недропользование с компетентным органом, определяемым Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.11.2013 N 1188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Уәкілетті органдар білім беру ұйымдарына немесе кәсіпорындарына жіберген табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды (мемлекеттік білім беру мекемелеріндегі оқуды қоспағанда) кәсіби даярлау, олардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау шығыстары табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөнінде қызмет көрсетуге арналған шарттарға сәйкес белгіленген тәртіппен жұмыспен қамтудың жергілікті бюджеттік бағдарламасы шеңберінде қаржыландырылады.
Уәкілетті органдар мемлекеттік білім беру мекемелеріне жіберген табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды даярлаумен байланысты шығыстар осы мемлекеттік мекемелерді ұстауға арналған шығыстар сметасында ескеріледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.19 N 189; 2009.07.03 N 1026 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
4. Бақылау және есептілік
17. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық атқарушы орган және уәкілетті органдар ұйымдардың оқыту мерзімдері мен конкурстық шарттарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады. Жергілікті білім беруді басқару органдары ұйымдардың оқу жоспарлары мен бағдарламаларын орындауын бақылауды жүзеге асырады, табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды кәсіби даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру жөніндегі жұмысқа талдау жүргізеді және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдарға ақпарат береді.
18. Кәсіби даярлауды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру кезінде уәкілетті орган:
1) кәсіби даярлауға, біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға жіберілген жұмыссыздардың есебін жүзеге асырады;

Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.11.2013 № 1188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
16. Расходы на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных, направленных уполномоченными органами в организации образования или на предприятия (за исключением обучения в государственных учреждениях образования), финансируются в установленном порядке согласно договорам на оказание услуг по профессиональной подготовке, переподготовке и повышению квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных в рамках местной бюджетной программы занятости.
Расходы, связанные с подготовкой безработных, направляемых уполномоченным органом в государственные учреждения образования, учитываются в сметах расходов на содержание данных государственных учреждений.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 03.07.2009 N 1026 (порядок введения в действие см. п. 2).
4. Контроль и отчетность
17. Центральный исполнительный орган и уполномоченные органы по вопросам занятости осуществляют контроль за соблюдением организациями сроков обучения и конкурсных условий. Местные органы управления образованием осуществляют контроль за выполнением организациями учебных планов и программ, проводят анализ работы по организации профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных и представляют информацию в уполномоченные органы по вопросам занятости.
18. Уполномоченный орган при организации профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации:
1) осуществляет учет занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных, направленных на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации;

2) белгіленген нысан бойынша айлық, тоқсандық, жарты жылдық, жылдық есептілікті жүргізеді;
3) белгіленген мерзімдерде кәсіби даярлауды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру жөніндегі есептілікті жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі орталық атқарушы органға ұсынады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.17 № 600 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 19 маусымдағы
N 836 қаулысымен
бекiтiлген
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру мен қаржыландырудың ережесi
Осы Ереже жұмыссыздар үшiн қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру мен қаржыландырудың тәртiбiн белгiлейдi.
1. Жалпы ережелер
1. Жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын, қызметкердің алдын ала кәсіби даярлығын талап етпейтін, әлеуметтік пайдалы бағыты бар және Қазақстан Республикасының азаматтарын уақытша жұмыспен қамтамасыз ету үшін жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның жолдамасы бойынша олар орындайтын еңбек қызметінің түрлері қоғамдық жұмыстар деп түсініледі.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.11.2013 N 1188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Ақы төленетін қоғамдық жұмыстарға қатысатын жұмыссыздарға еңбек заңнамасы, зейнетақымен қамсыздандыру және сақтандыру туралы заңнама қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2014 № 170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Қылмыстық және әкiмшiлiк заңнамада көзделген қоғамдық жұмыстарға тарту жөнiндегi құқықтық қатынастарды ереже реттелмейдi.
4. Авариялардың, зiлзалалардың, апаттардың және басқа да төтенше жағдайлардың зардаптарын жедел жою қажеттiлiгiне байланысты қызмет түрлерi қоғамдық жұмыстарға жатпайды.
5. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жұмыссыздарды қоғамдық жұмыстарға олардың келісімімен жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.11.2013 N 1188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру
6. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдарда жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырады және олар жергілікті бюджеттердің және жұмыс берушілердің қаражатынан олардың өтінімдері бойынша қаржыландырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.11.2013 N 1188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).

2) ведет месячную, квартальную, полугодовую, годовую отчетности по установленной форме;
3) представляет в установленные сроки отчетность по организации профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации в центральный исполнительный орган по вопросам занятости.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.06.2010 № 600.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2001 года N 836
Правила организации и финансирования общественных работ
Настоящие Правила определяют порядок организации и финансирования общественных работ для безработных.
1. Общие положения
1. Под общественными работами понимаются виды трудовой деятельности, организуемые местными исполнительными органами, не требующие предварительной профессиональной подготовки работника, имеющие социально-полезную направленность и выполняемые гражданами Республики Казахстан по направлению уполномоченного органа по вопросам занятости для обеспечения их временной занятости.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2013 № 1188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. На безработных, участвующих в оплачиваемых общественных работах, распространяются трудовое законодательство, законодательство о пенсионном обеспечении и страховании.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2014 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Правилами не регулируются правоотношения по привлечению к общественным работам, предусмотренные уголовным и административным законодательствами.
4. К общественным работам не относятся виды деятельности, связанные с необходимостью срочной ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий, катастроф и других чрезвычайных ситуаций.
5. Уполномоченный орган по вопросам занятости направляет безработных на общественные работы с их согласия.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2013 № 1188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Организация общественных работ
6. Общественные работы организуются местными исполнительными органами в организациях и финансируются из средств местных бюджетов и средств работодателей по их заявкам.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2013 № 1188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

7. Аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес жергілікті атқарушы органдар қоғамдық жұмыстарды жергілікті бюджет қаражаты есебінен ұйымдастыру және оның көлемі туралы шешімдер қабылдайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.11.2013 N 1188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерiнде:
қоғамдық жұмыстарға сұраныс пен ұсыныс айқындалады;
қоғамдық жұмыстар жүргiзiлетiн ұйымдардың тiзбесi, қоғамдық жұмыстардың түрлерi, көлемi мен нақты жағдайлары, қатысушылардың еңбекақысының мөлшерi және оларды қаржыландырудың көздерi бекiтiледi.
9. Жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкілеттi органдар жұмыс берушiмен қоғамдық жұмыстарды орындауға арналған үлгiлiк шарт жасасады.
Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган мен жұмыс берушi арасындағы қоғамдық жұмыстарды орындауға арналған үлгiлiк шарттың нысанын орталық атқарушы орган бекiтедi.
10. Қоғамдық жұмыстар уақытша жұмыс орындарын ашу жолымен ұйымдастырылады және олардың мынадай ерекшелiктерi болады:
1) жұмыссыздарға әдейi арналған;
2) жұмыс орындарының саны iс жүзiнде шектелмейдi, жұмыс уақытша сипатта болады және оларды ұйымдастыру үшiн тұрақты жұмыс орындары мен бос жұмыс орындарын пайдалануға болмайды;
3) толық емес жұмыс күнi жағдайында және икемдi кесте бойынша жұмысты ұйымдастыру мүмкiндiгi;
4) аймақ үшiн экономикалық, әлеуметтiк және экологиялық пайдалы;
5) арнаулы бiлiмi жоқ адамдардың уақытша жұмысқа орналасуына мүмкiндiк берiледi.
11. Қоғамдық жұмыстарды жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен қаржыландырған кезде қаржыландырудың тәртiбi мен шарттарын жергiлiктi атқарушы органдар айқындайды.
Авариялардың, зiлзалалардың, апаттардың және басқа да төтенше жағдайлардың зардаптарын жоюға қатысы жоқ жұмыстар мен қызметтер көрсетудi мемлекеттiк сатып алуды, ғылыми талдамалар мен эксперименттердi жүргiзген кезде конкурстық құжаттамаға қызметкердiң алдын ала кәсiби даярлығын талап етпейтiн қоғамдық жұмыстарға жұмыссыздарды тарту туралы талаптар және осындай жұмыстардың тiзбесi енгiзiледi.
Конкурсқа қатысушы өзiнiң конкурстық өтiнiмiнде алдын ала кәсiби даярлықты талап етпейтiн жұмыстардың көлемiн (санын) және қоғамдық жұмыстарға тартылатын жұмыссыздар санын мiндеттi түрде көрсетедi.
Конкурсты ұйымдастырушы конкурс жеңiмпазымен шарт жасасқан кезде шартта қоғамдық жұмыстардың құнын жеке жолға жазып көрсетедi.
Конкурсты ұйымдастырушы шартты тiркеген күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде аумағында жұмыстар орындалатын облыстың (қаланың) жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органына қоғамдық жұмыстардың құнын, мердiгер(лер)дiң атау(лар)ын, қоғамдық жұмыстарға жатқызылған жұмыстардың тiзбесiн, мердiгер тартатын жұмыссыздардың санын көрсете отырып, жасалған шарттар туралы хабарлайды.
Конкурс жеңiмпазы - мердiгер жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарға алдын-ала кәсiби даярлығын талап етпейтiн қоғамдық жұмыстардың тiзбесi, оларды ұйымдастыруға бөлiнетiн қаражат сомасы, жұмыссыздарға қажеттiлiк туралы мәлiметтердi жеткiзуге және қоғамдық жұмыстарды орындауға арналған үлгiлiк шарт жасасуға мiндеттi.
Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган жұмыссыздарды мердiгерге конкурсты ұйымдастырушының және мердiгердiң ақпаратында көрсетiлген қажеттiлiкке сәйкес жiбередi.

7. В соответствии с программами развития территорий местные исполнительные органы принимают решения об организации и объемах общественных работ за счет средств местного бюджета.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2013 № 1188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
8. В решениях местных исполнительных органов:
определяются спрос и предложение на общественные работы;
утверждаются перечень организаций, в которых будут проводиться общественные работы, виды, объемы и конкретные условия общественных работ, размеры оплаты труда участников и источники их финансирования.
9. По решению местных исполнительных органов уполномоченные органы по вопросам занятости заключают с работодателем типовой договор на выполнение общественных работ.
Форма типового договора на выполнение общественных работ между уполномоченным органом по вопросам занятости и работодателем утверждается центральным исполнительным органом.
10. Общественные работы организуются путем создания временных рабочих мест и имеют следующие особенности:
1) предназначены специально для безработных;
2) количество рабочих мест практически не ограничено, работы носят временный характер и для их организации не могут быть использованы постоянные рабочие места и вакансии;
3) возможность организовать работы на условиях неполного рабочего дня и по гибкому графику;
4) экономическая, социальная и экологическая полезность для региона;
5) предоставляется возможность временного трудоустройства лицам, не имеющим специального образования.
11. При финансировании общественных работ за счет средств местных бюджетов порядок и условия финансирования определяются местными исполнительными органами.
При проведении государственных закупок работ и услуг, не связанных с ликвидацией последствий аварий, стихийных бедствий, катастроф и других чрезвычайных ситуаций, ведением научных разработок и экспериментов, в конкурсную документацию включаются требования о привлечении безработных к общественным работам, не требующим предварительной профессиональной подготовки работника и перечень таких работ.
Участник конкурса в своей конкурсной заявке в обязательном порядке указывает объем (количество) работ, не требующих предварительной профессиональной подготовки и количество безработных, привлекаемых к общественным работам.
Стоимость общественных работ при заключении договора с победителем конкурса организатор конкурса указывает в договоре отдельной строкой.
Организатор конкурса в течение пяти рабочих дней со дня регистрации договора информирует уполномоченный орган по вопросам занятости области (города), на территории которого будут выполняться работы, о заключенных договорах, с указанием стоимости общественных работ, наименования подрядчика (ов), перечня работ, отнесенных к общественным, количества безработных, привлекаемых подрядчиком.
Победитель конкурса - подрядчик, обязан довести до уполномоченных органов по вопросам занятости сведения о перечне общественных работ, не требующих предварительной профессиональной подготовки, сумме средств, выделяемых на их организацию, потребности в безработных, и заключить типовой договор на выполнение общественных работ.
Уполномоченный орган по вопросам занятости направляет безработных подрядчику в соответствии с потребностью, указанной в информации организатора конкурса и подрядчика.

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.11.2013 N 1188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Қоғамдық жұмыстарды өзiнiң жеке қаражаты есебiнен, өзiнде ұйымдастыруға тiлек бiлдiрген жұмыс берушiлер жергiлiктi атқарушы органдарға өтiнiм бередi.
3. Жұмыссыздарды қоғамдық жұмыстарға жiберу
13. Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган жұмыссыздарды ұйымдардағы қоғамдық жұмыстарға жiберудi жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша жүзеге асырады.
14. Жұмыссыздарды қоғамдық жұмыстарға жiберудi жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган тiркелу күнiне сәйкес кезектiлiк тәртiбiмен жүзеге асырады.
15. Мақсатты топтарға кiретiн жұмыссыздардың қоғамдық жұмыстарға басым тәртiппен қатысуға құқығы бар.
16. Жұмыс беруші мен қоғамдық жұмыстарға қатысатын жұмыссыз арасында еңбек заңнамасына сәйкес еңбек шарты жасалады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2014 № 170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Қоғамдық жұмыстарға қатысуды дәлелсiз себептермен, өз бетiнше тоқтатқан жұмыссыздар жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органда қайтадан тiркелген күннен бастап үш ай өткеннен кейiн ғана қоғамдық жұмыстарға қайтадан жiберiлуi мүмкiн.
4. Қоғамдық жұмыстармен қамтылған жұмыссыздарға еңбекақы
төлеу
18. Қоғамдық жұмыстарға қатысатын жұмыссыздарға еңбекақы төлеу еңбек шартының негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі және орындалатын жұмыстың санына, сапасына және күрделілігіне байланысты болады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 03.03.2014 № 170 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19. Қоғамдық жұмыстарға қатысқаны үшiн жұмыссыздарға есептелген жалақыға заңнамада белгiленген тәртiппен салық салынады.
20. Қоғамдық жұмыстарға қатысушы жұмыссыздарға уақытша жұмысқа жарамсыздығы, жарақаттануынан немесе денсаулығының өзге де зақымдануынан келтiрiлген зиянды өтеу жөнiндегi әлеуметтiк жәрдемақы төлеудi қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жұмыс берушi жүргiзедi.
5. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру мен қаржыландырудың
тәртiбiн бақылау
21. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру мен қаржыландырудың тәртiбiн бақылауды мемлекеттiк органдар заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.
6. Қоғамдық жұмыстар бойынша есепке алу және есептiлiк

Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.11.2013 № 1188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
12. Работодатели, желающие организовать у себя общественные работы за счет собственных средств, подают заявки в местные исполнительные органы.
3. Направление безработных на общественные работы
13. Направление безработных на общественные работы осуществляется уполномоченным органом по вопросам занятости в организации по решению местных исполнительных органов.
14. Направление безработных на общественные работы осуществляется уполномоченным органом по вопросам занятости в порядке очередности согласно дате регистрации.
15. Приоритетное право участия в общественных работах имеют безработные, входящие в целевые группы.
16. Между работодателем и безработным, участвующим в общественных работах, заключается трудовой договор в соответствии с трудовым законодательством.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2014 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Безработные, самовольно, без уважительной причины прекратившие участие в общественных работах, повторно могут направляться только по истечении трех месяцев со дня повторной регистрации в уполномоченном органе по вопросам занятости.
4. Оплата труда безработных, занятых на общественных работах
18. Оплата труда безработных, участвующих в общественных работах, регулируется в соответствии с законодательством Республики Казахстан на основании трудового договора и зависит от количества, качества и сложности выполняемой работы.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 03.03.2014 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Заработная плата, начисленная безработным, за участие в общественных работах, облагается налогами в установленном законодательством порядке.
20. Выплата социального пособия по временной нетрудоспособности, возмещение вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья, безработным, участвующим в общественных работах, производятся работодателем в соответствии с действующим законодательством.
5. Контроль за порядком организации и финансирования
общественных работ
21. Контроль за порядком организации и финансирования общественных работ осуществляется государственными органами в установленном законодательством порядке.
6. Учет и отчетность по общественным работам

22. Жұмыспен қамту жөнiндегi уәкiлеттi орган қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырған кезде:
1) қоғамдық жұмыстарға қатысушы жұмыссыздарды есепке алуды жүзеге асырады;
2) статистика жөнiндегi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша қоғамдық жұмыстар жөнiнде айлық, тоқсандық, жарты жылдық және жылдық есептердi жүргiзедi;
3) белгiленген мерзiмде жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi орталық атқарушы органға қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру жөнiнде есептiлiктi ұсынады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.17 № 600 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 19 маусымдағы
N 836 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасы
Ескерту. Қаулы Қағидамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.08.27 N 972 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1772 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру, қаржыландыру және оларға халықтың нысаналы топтарына жататын азаматтарды жұмысқа орналастыру тәртібін айқындайды (бұдан әрі - Қағида).
2. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан азаматтар және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырған жұмыс берушілер туралы мәліметтер "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
2. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру
3. Әлеуметтік жұмыс орындары жұмыс берушілерде олардың меншік нысанына қарамастан ұйымдастырылады.
4. Әлеуметтік жұмыс орны уақытша жұмыс орындарын құру арқылы ұйымдастырылады және мынадай ерекшеліктері бар:
1) арнайы нысаналы топтарға арналған;
2) жұмыс орындарының саны шектелмеген, жұмыс уақытша сипатта болады және оны ұйымдастыру үшін тұрақты жұмыс орындары мен бос жұмыс орындарын пайдалануға болмайды.
5. Уәкілетті орган және/немесе халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) жұмыс берушілерге әлеуметтік жұмыс орындарын құру және қаржыландыру мәселелері бойынша консультация береді;
2) жыл сайын, 10 қаңтарға дейінгі мерзімде әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыратын жұмыс берушілерден осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім жинауды жүзеге асырады;
3) барлық ұсынылған өтінімдер үш жұмыс күні ішінде бірыңғай тізбеге жинақталып, тиісті ауданның (облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) уәкілетті органына қарауға және бекітуге ұсынылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.30 N 378 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

22. Уполномоченный орган по вопросам занятости при организации общественных работ:
1) осуществляет учет безработных, участвующих в общественных работах;
2) ведет месячную, квартальную, полугодовую, годовую отчетности по общественным работам по форме, установленной соответствующим государственным органом по статистике;
3) представляет в установленные сроки отчетность по организации общественных работ в центральный исполнительный орган по вопросам занятости.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.06.2010 № 600.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2001 года N 836
Правила
организации и финансирования социальных рабочих мест
Сноска. Постановление дополнено Правилами в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.08.2011 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок организации, финансирования социальных рабочих мест и трудоустройства на них граждан, отнесенных к целевым группам населения (далее – Правила).
2. Сведения о гражданах, трудоустроенных на социальные рабочие места и работодателях, организовавших социальные рабочие места, размещаются в автоматизированной информационной системе "Рынок труда".
2. Организация социальных рабочих мест
3. Социальные рабочие места организуются у работодателей независимо от их формы собственности.
4. Социальное рабочее место организуется путем создания временных рабочих мест и имеет следующие особенности:
1) предназначено специально для целевых групп;
2) количество рабочих мест не ограничено, работа носит временный характер и для ее организации не могут быть использованы постоянные рабочие места и вакансии.
5. Уполномоченный орган и/или центр занятости населения:
1) консультируют работодателей по вопросам создания и финансирования социальных рабочих мест;
2) ежегодно в срок до 10 января осуществляют сбор заявок от работодателей, где будут организованы социальные рабочие места, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) все представленные заявки в течение трех рабочих дней сводятся в единый перечень, который представляется на рассмотрение и утверждение в уполномоченный орган соответствующего района (города областного, республиканского значения, столицы).
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.03.2012 № 378 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

6. Ауданның (облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) уәкілетті органы жыл сайын тізбені алғаннан кейін 15 жұмыс күні ішінде өзінің шешімімен өңірлік еңбек нарығындағы қажеттілікке сәйкес әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыратын жұмыс берушілердің тізбесін бекітеді және қажеттігіне қарай оны жаңартып отырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1772 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Уәкілетті орган және/немесе халықты жұмыспен қамту орталығы бекітілген тізбеге сәйкес жұмыс берушімен осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру туралы шарт жасайды.
3. Азаматтардың әлеуметтік жұмыс орындарына орналасуына жәрдемдесу
8. Уәкілетті органдар және/немесе халықты жұмыспен қамту орталықтары:
1) азаматтарға әлеуметтік жұмыс орындарына орналасуға байланысты мәселелер бойынша консультация береді;
2) жасалған шарттарға сәйкес халықтың нысаналы топтары қатарындағы азаматтарды ұйымдастырылған әлеуметтік жұмыс орындарына орналасу үшін жұмыс берушілерге жібереді.
9. Азаматтарды ұйымдастырылған әлеуметтiк жұмыс орындарына орналасу үшiн жiберу кезiнде мыналар ескерiледi:
1) жіберілетін азаматтар уәкілетті органда немесе халықты жұмыспен қамту орталығында "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыссыз ретінде тіркелген және халықтың нысаналы топтарына жатуға тиіс, сондай-ақ еңбекпен оңалтуға мұқтаж ретінде мүгедектер қатарындағы азаматтар;
2) жолдама беру сәтiнде жiберiлетiн азаматтар үшiн уәкiлеттi органда және/немесе халықты жұмыспен қамту орталығында лайықты тұрақты жұмыс болмаған болуы керек.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1772 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Азаматтар ұйымдастырылған әлеуметтік жұмыс орындарына он екі айлық кезеңде бір рет қана орналаса алады және тіркелген күніне сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.
11. Жұмыс берушінің бастамасы бойынша әлеуметтік жұмыс орнына қабылданған азамат жасалған еңбек шартының мерзімі аяқталғанға дейін тұрақты жұмысқа қабылдануы мүмкін. Бұл ретте жұмыс беруші уәкілетті органға немесе халықты жұмыспен қамту орталығына тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жолдайды.
4. Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру
12. Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан азаматтарға еңбекақы төлеуге жұмыс берушінің шығыстарын өтеуге мемлекеттік бюджеттен субсидия беруді қамтиды.

6. Уполномоченный орган района (города областного, республиканского значения, столицы) ежегодно в течение 15 рабочих дней после получения перечня утверждает своим решением перечень работодателей, где в соответствии с потребностью регионального рынка труда будут организованы социальные рабочие места, и по мере необходимости обновляет его.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2012 № 1772 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. Уполномоченный орган и/или центр занятости населения в соответствии с утвержденным перечнем заключают с работодателем договор о финансировании социальных рабочих мест по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
3. Содействие в трудоустройстве граждан на социальные
рабочие места
8. Уполномоченные органы и/или центры занятости населения:
1) консультируют граждан по вопросам, связанным с трудоустройством на социальные рабочие места;
2) в соответствии с заключенными договорами направляют граждан из целевых групп населения для трудоустройства на организованные социальные рабочие места к работодателям.
9. При направлении граждан для трудоустройства на организованные социальные рабочие места учитывается следующее:
1) направляемые граждане зарегистрированы в уполномоченном органе или в центре занятости населения в качестве безработного и относятся к целевым группам в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения", а также граждане из числа инвалидов, как нуждающиеся в трудовой реабилитации;
2) в момент выдачи направления в уполномоченном органе и/или в центре занятости населения для направляемых граждан отсутствовала подходящая постоянная работа.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2012 № 1772 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
10. Трудоустройство граждан на организованные социальные рабочие места допускается один раз в двенадцатимесячный период и осуществляется в порядке очередности согласно дате регистрации.
11. По инициативе работодателя гражданин, принятый на социальное рабочее место, может быть принят на постоянную работу до окончания срока заключенного трудового договора. При этом работодатель направляет в уполномоченный орган или центр занятости населения копию приказа о приеме на постоянную работу.
4. Финансирование социальных рабочих мест
12. Финансирование социальных рабочих мест включает в себя предоставление субсидий из государственного бюджета на компенсацию затрат работодателя на оплату труда гражданам, трудоустроенным на социальные рабочие места.

13. Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыруды жұмыс берушілермен жасалған шарттар негізінде, ай сайын қаржыландырудың бекітілген жоспарларына сәйкес және осы мақсаттарға аудандардың (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) бюджеттерінде көзделген сома шегінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
14. Уәкілетті орган ай сайын, жұмыс берушінің осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынған мәліметтері негізінде, жұмыс берушінің жұмысқа орналастырылған азаматтарға еңбекақы төлеуге жұмсаған шығындарын өтеуге арналған соманы жұмыс берушінің есеп айырысу шотына аударуды жүргізеді.
15. Жұмыс беруші әлеуметтік жұмыс орындарына орналастырылған азаматтарға еңбекақы төлеуді ай сайын, нақты орындалған жұмыс уақыты үшін еңбек шартында белгіленген мөлшер негізінде жүргізеді.
Орындалатын жұмыстың көлеміне, сапасы мен күрделілігіне қарай жұмыс беруші нақты орындалған жұмыс үшін өзінің жеке қаражаты есебінен қосымша үстемеақы белгілеуге құқылы.
5. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру туралы есептілікті ұсыну
16. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) уәкілетті органдары ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 2-күніне қарай облыстардың уәкілетті органдарына мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша есепті ұсынады және аталған есепте:
1) әлеуметтік жұмыс орындарына орналастырылған азаматтардың саны туралы;
2) әлеуметтік жұмыс орындарына орналастырылған азаматтардың жалақысының орташа айлық мөлшері туралы мәліметтер қамтылады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 434 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) уәкілетті органдары ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 4-күніне қарай орталық атқарушы органға өңір бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тиісті жиынтық есепті ұсынады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 434 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Әлеуметтік жұмыс
орындарын ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидасына
1-қосымша
_________________ ауданының,
қаласының уәкiлеттi органына
____________________________
Өтінім
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 434 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
(жұмыс берушiнiң толық атауы, мекенжайы, БСН (ЖСН), байланыс жасайтын
адамдары мен телефондары)
халықтың нысаналы топтары қатарындағы азаматтар үшiн әлеуметтiк жұмыс
орындарын ұйымдастыратын жұмыс берушiлер тiзбесiне қосуды сұрайды.
Мәселе оң шешiмiн тапқан жағдайда азаматтарға тiзбеге сәйкес
мынадай жұмыс орындары ұсынылатын болады:
Р/с
Қандай кәсiпке қабылдау жоспарланып отыр
Жұмыс орындарының жоспарланған
саны
Жұмыстардың
жоспарлы ұзақтығы (айлар)
Айлық жалақы мөлшерi, теңге
Өтемақының жоспарлы мөлшерi, теңге
Қосымша:

13. Финансирование социальных рабочих мест осуществляется уполномоченным органом на основании заключенных договоров с работодателями, ежемесячно в соответствии с утвержденными планами финансирования и в пределах сумм, предусмотренных на эти цели бюджетами районов (городов областного, республиканского значения, столицы).
14. Уполномоченный орган ежемесячно, на основании сведений представленных работодателем по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, производит перечисление на расчетный счет работодателя сумм, направляемых на компенсацию затрат работодателя на оплату труда трудоустроенных граждан.
15. Оплата труда граждан, трудоустроенных на социальные рабочие места производится работодателем ежемесячно за фактически отработанное время исходя из размера, установленного трудовым договором.
В зависимости от количества, качества и сложности выполняемой работы работодатель за счет собственных средств вправе устанавливать дополнительные надбавки за фактически выполненную работу.
5. Предоставление отчетности об организации социальных
рабочих мест
16. Уполномоченные органы районов (городов областного значения) ежемесячно ко 2 числу месяца, следующего за отчетным, представляют уполномоченным органам областей отчет по форме, утвержденной уполномоченным органом в области государственной статистики, и отражающий сведения:
1) о количестве граждан, трудоустроенных на социальные рабочие места;
2) о среднемесячном размере заработной платы граждан, трудоустроенных на социальные рабочие места.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.04.2013 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
17. Уполномоченные органы областей (города республиканского значения, столицы) ежемесячно к 4 числу месяца, следующего за отчетным, представляют центральному исполнительному органу соответствующий сводный по региону отчет по форме, утвержденной уполномоченным органом в области государственной статистики.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам организации и
финансирования социальных
рабочих мест
В уполномоченный орган
_____ района, города от
_______________________
Заявка
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
________________________________________________________________
(полное наименование работодателя, адрес, БИН (ИИН), контактные
лица и телефоны)
просит включить в перечень работодателей, где будут организованы
социальные рабочие места для граждан из целевых групп населения.
В случае положительного решения вопроса, гражданам
будут предоставлены рабочие места в соответствии с перечнем:
№ п/п
В качестве кого планируется принять на работу
Планируемое количество рабочих мест
Планируемая продолжительность работ (месяцев)
Размер месячной заработной платы, тенге
Планируемый размер компенсаций, тенге
Приложение:

1. Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәліктің көшірмесі.
2. Ұйым жарғысының немесе құрылтай шартының көшiрмесi.
Басшы Күнi
М.О.
Әлеуметтік жұмыс орындарын
ұйымдастыру және қаржыландыру
қағидасына
2-қосымша
Халықтың нысаналы топтары қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру туралы
№ _____ шарт
_____________с (қ.) 201__жылғы "__"_________
Бұдан әрі Тапсырыс беруші деп аталатын _______________ ауданының (қаласының) уәкілетті органының (халықты жұмыспен қамту орталығының) атынан бастығы (директоры)
______________________________________________________________,
(Т.А.Ә.)
және ____________________________________________________атынан
(жұмыс берушінің атауы)
_______________________________________________________________
(басшының Т.А.Ә., лауазымы)
(бұдан әрі — Жұмыс беруші) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және _______________ауданы (қаласы) әкімдігінің 201___ жылғы "___" № __________ қаулысының негізінде төмендегі туралы осы келісімді жасады:
1. Келісім мәні
1. Халықтың нысаналы топтары қатарындағы азаматтарды уақытша жұмысқа орналастыру мақсатында олар үшін әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру.
2. Шарт сомасы________________________________________
(жазбаша)
мың теңгені құрайды.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Тапсырыс беруші:
1) азаматтарды олардың келісімімен Жұмыс берушіге
_____________________________________ адамды жіберуге;
(саны жазбаша)
2) жұмыс беруші ұсынған мәліметтерге сәйкес жұмыс беруші белгілеген жалақының _______ % есебімен нақты орындаған жұмыс уақытына, алайда бір адамға жұмыс істеген толық айына ________________________________________________________
(сома жазбаша)
теңгеден асырмай жұмыс берушінің жұмысқа қабылданған азаматтарға еңбекақы төлеуге жұмсаған шығындарын өтеуді жүргізуге міндеттенеді.
4. Жұмыс беруші:
1) жұмыссыз азаматтардың жұмысқа орналасуы үшін азаматтарға мынадай әлеуметтік жұмыс орындарын ұсынуға:
Р/с №
Қандай
кәсіпке
қабылдау
жоспарланып
отыр
Саны
Жұмыстардың
жоспарлы
ұзақтығы (айлар)
Айлық жалақы
мөлшері, теңге
Өтемақының жоспарлы
мөлшері, теңге
2) азаматтармен Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес еңбек шартын жасасуға;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес азаматтардың алған табыстарынан міндетті зейнетақы аударымдарын жүргізуге, салықтардың барлық түрлерін және әлеуметтік сақтандыру қорына жарналарды ұстап қалуды жүзеге асыруға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтардың алған табыстарынан жеке табыс салығын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуды, сондай-ақ азаматтарға төленетін табыстар түрінде жұмыс берушінің шығыстарынан әлеуметтік салықты төлеуді және әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар аударуды жүргізуге;

1. Справка или копия свидетельства о государственной
регистрации (перерегистрации) юридического лица.
2. Копия устава организации или учредительного договора.
Руководитель Дата
М.П.
Приложение 2
к Правилам организации и
финансирования социальных
рабочих мест
Договор № _______
о финансировании социальных рабочих мест
для трудоустройства граждан из целевых групп населения
с. (г.) ____________ "___"_________ 20 __ года
Уполномоченный орган (центр занятости населения)
______________________________________ района, (города), именуемый в
дальнейшем Заказчик, в лице начальника (директора)
____________________________________________________________________,
(Ф.И.О.)
и ___________________________________________________________ в лице
(наименование работодателя)
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя)
(далее – Работодатель) в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О занятости населения" и на основании постановления
акимата ____________________________ района (города)
от "__" _______ 201__ года №_____ заключили настоящий договор о
нижеследующем:
1. Предмет договора
1. Финансирование социальных рабочих мест для граждан из
целевых групп населения в целях их временного трудоустройства.
2. Сумма договора составляет __________________________________
(прописью)
тыс. тенге.
2. Права и обязанности сторон
3. Заказчик обязуется:
1) направлять граждан с их согласия к Работодателю в количестве
_______________________ человек;
(прописью)
2) производить компенсацию затрат Работодателя на оплату труда
принятых на работу граждан, согласно представленным Работодателем
сведениям, за фактически отработанное время из расчета _____ % от
размера установленной работодателем заработной платы, но не более
________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
на одного человека за полный отработанный месяц.
4. Работодатель обязуется:
1) предоставить гражданам следующие социальные рабочие места
для трудоустройства безработных граждан:
п/п
В качестве кого планируется
принять на работу
Коли-
чество
Продолжи-
тельность
работ,
месяцев
Размер
оплаты труда
в месяц,
тенге
Размер
компенсаций на
оплату труда в
месяц, тенге
2) заключать с гражданами трудовые договоры в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) производить обязательные пенсионные отчисления, удержания всех видов налогов и взносов в фонд социального страхования с доходов, полученных гражданами в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) производить удержание индивидуального подоходного налога и обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд с доходов, полученных гражданами, а также уплату социального налога и перечисление социальных отчислений в фонд социального страхования с расходов работодателя в виде доходов, выплачиваемых гражданам, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

5) әрбір азаматқа жеке қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама өткізуге;
6) қажет болған жағдайда, қабылданған азаматтарға өз қаражаты есебінен қосымша үстемеақы төлеуге;
7) қажет болған жағдайда, азаматтарды арнайы киіммен, құралдармен, керек-жарақпен және т.б. қамтамасыз етуге;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті еңбек жағдайымен қамтамасыз етуге;
9) азаматтардың еңбек міндеттерін атқаруы кезінде денсаулығына зиян келтірілген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зиянды өтеуге;
10) Тапсырыс берушіге әлеуметтік жұмыс орындарына қабылданған азаматтар туралы ұсынылатын ақпараттың нақтылығы үшін жауапты болуға;
11) есепті айдың аяқталуынан бес жұмыс күні бұрын Тапсырыс берушіге белгіленген нысан бойынша әлеуметтік жұмыс орындарына қабылданған азаматтар туралы мәліметті ұсынуға міндеттенеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1115 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Еңбекақы төлеу
5. Жұмыс беруші әлеуметтік жұмыс орындарына қабылданған азаматтарға еңбекақы төлеуді жасалған еңбек шарттарының негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
4. Тараптардың жауапкершілігі
6. Осы шартта көзделген міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
7. Осы шартты орындау кезінде туындайтын барлық даулы мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
8. Шарт тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін, бұл ретте ол бұл туралы басқа тарапқа кемінде бір ай мерзім бұрын ескертуге міндетті.
9. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың келісімі бойынша енгізіледі.
5. Форс-мажор
10. Тараптардың ешқайсысы осы шарт бойынша міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін, егер мұндай орындамау осы шартқа қол қойылғаннан кейін туындаған еңсерілмейтін күштің, яғни өрт, жер сілкінісі, су тасқыны және басқа да апатты жағдайлар; әскери іс-қимылдар және т.б. сияқты төтенше және дүлей жағдайлардың (форс-мажор) пайда болуы салдарынан болса, жауапты болмайды.
11. Осы шарт бойынша міндеттемелерін орындау мүмкін болмайтын тарап 2 жұмыс күні ішінде жоғарыда аталған жағдайлардың басталу және болжамды аяқталу мерзімі және оның салдары туралы басқа тарапты жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті. Форс-мажор жағдайының туындағаны туралы хабарламау немесе уақтылы хабарламау тарапты мұндай жағдайларға сілтеме жасау құқығынан айырады.

5) производить, в случае необходимости, оплату дополнительных надбавок принятым гражданам за счет собственных средств;
6) проводить персонально с каждым гражданином инструктаж по технике безопасности;
7) обеспечивать при необходимости граждан спецодеждой, инструментами, инвентарем и т.п.;
8) обеспечивать соответствующие условия труда в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
9) возместить ущерб в случае причинения вреда здоровью во время выполнения трудовых обязанностей гражданами в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) нести ответственность за достоверность информации, предоставляемой Заказчику о гражданах, принятых на социальные рабочие места;
11) представлять Заказчику за пять рабочих дней до окончания отчетного месяца сведения по установленной форме о гражданах, работающих на социальных рабочих местах.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.10.2013 № 1115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Оплата труда
5. Оплата труда граждан, принятых на социальные рабочие места производится Работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан на основании заключенных трудовых договоров.
4. Ответственность сторон
6. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств, предусмотренных настоящим договором, стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Все спорные вопросы, возникающие при исполнении настоящего договора, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Договор может быть расторгнут по инициативе одной из сторон, при этом она обязана предупредить об этом другую сторону не менее чем в месячный срок.
9. Изменения и дополнения в настоящий договор вносятся по соглашению сторон.
5. Форс-мажор
10. Ни одна из сторон не будет нести ответственность за полное или частичное неисполнение обязательств по настоящему договору, если таковое неисполнение явилось следствием возникновения обстоятельств непреодолимой силы, т.е. чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего договора, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и другие стихийные явления; военные действия и т.п.
11. Сторона, для которой создана невозможность исполнения обязательств по настоящему договору, обязана в течение 2-х рабочих дней в письменной форме уведомить другую сторону о начале и возможном сроке окончания вышеуказанных обстоятельств и их последствий. Неуведомление или несвоевременное уведомление о наступлении обстоятельств форс-мажор, лишает стороны ссылаться на эти обстоятельства.

12. Егер жоғарыда аталған жағдайлар 30 күннен артық жалғасатын болса, онда тараптардың әрқайсысы осы шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы және бұл жағдайда тараптардың ешқайсысының басқа тараптан ықтимал шығындарды өтеуді талап етуге құқығы жоқ.
6. Қолданылу мерзімі
13. Осы шарттың қолданылу мерзімі 201__ жылғы "__" ________ бастап 201__ жылғы "__" ___________ дейін.
14. Осы шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
15. Шарт әрқайсысының бірдей заңдық күші бар екі данада жасалды.
7. Тараптардың заңды мекенжайлары:
Ескерту. 7-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 434 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Тапсырыс беруші Жұмыс беруші
______________________ ауданының ______________________
(қаласының) уәкілетті органы ______________________
(халықты жұмыспен қамту орталығы) ______________________
________________________________ ______________________
мекенжайы: _____________________ ______________________
________________________________ ______________________
ЖСК ЖСК
БСК БСК
БСН (ЖСН) БСН (ЖСН)
Коды коды
________________________________ ______________________
(Т.А.Ә., қолы) (Т.А.Ә., қолы)
М.О. М.О.
Әлеуметтік жұмыс орындарын
ұйымдастыру және қаржыландыру
қағидасына
3-қосымша
____________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
әлеуметтік жұмыс орындарында жұмыс істейтін азаматтар туралы
201__ жылғы ____________
МӘЛІМЕТТЕР
Р/с №
Т.А.Ә. (толық)
Жекекуәлігінің №,
берілген
күні
Туған
күні
Еңбек
шартының
нөмірі
мен күні
Шарт
бойыншажалақының
мөлшері
Айдағы
жұмыскүндерінің
саны
Нақты
жұмысістегенкүндер
Есептелгенжалақының
жалпымөлшері,
теңге
Зейнетақы
қорынааударылғанаударымдар
сомасы
Бюджеттенөтемақытөленуге
тиіс,
теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
3
4
Жиыны:
Басшы_____________
Бас бухгалтер_____________
М.О.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 19 маусымдағы
N 836 қаулысымен
бекітілген
Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасы
Ескерту. Қаулы Қағидамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.08.27 N 972 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1772 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида жастар практикасын ұйымдастыру, қаржыландыру және оның шеңберінде техникалық және кәсіптік білім беру, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының түлектері қатарындағы жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыру тәртібін айқындайды (бұдан әрі – Қағида).

12. Если вышеуказанные обстоятельства продолжаются более 30-ти дней, то каждая из сторон вправе отказаться от исполнения дальнейших обязательств по настоящему договору, и в этом случае ни одна из сторон не вправе требовать у другой стороны возмещения возможных убытков.
6. Срок действия
10. Срок действия настоящего договора с "___" _____ 201__ года
до "___" ___________ 201__ года.
11. Настоящий договор вступает в силу со дня подписания.
12. Договор составлен в двух экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
7. Юридические адреса сторон:
Сноска. Раздел 7 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Заказчик Работодатель
Уполномоченный орган
(центр занятости населения) ______________________
__________________ района (города) ______________________
адрес: ______________________ ______________________
ИИК ИИК
БИК БИК
БИН (ИИН) БИН (ИИН)
Код код
____________________ _____________________
(Ф.И.О., подпись) (Ф.И.О., подпись)
М.П. М.П.
Приложение 3
к Правилам организации и
финансирования социальных
рабочих мест
СВЕДЕНИЯ
о гражданах, работающих на социальных рабочих местах
в ______________________________ за ____________ 201__ года
(наименование работодателя)
п/п
Ф.И.О.
(полностью)
№ удостоверения
личности,
дата выдачи
Дата
рождения
Номер и дата
трудового
договора
1
2
3
4
5
1
2
3
4
Итого:
продолжение таблицы
Размер
заработной
платы по
договору
Кол-во
рабочих
дней в
месяце
Фактически
отработано
дней
Всего
начислено
заработной
платы, тенге
Сумма
отчислений
в пенсионный
фонд
Подлежит компенсации
из бюджета, тенге
6
7
8
9
10
11
Руководитель __________________
Главный бухгалтер______________
М.П.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2001 года N 836
Правила
организации и финансирования молодежной практики
Сноска. Постановление дополнено Правилами в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.08.2011 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок организации, финансирования молодежной практики и трудоустройства в ее рамках безработных граждан из числа выпускников организаций технического и профессионального образования, послесреднего и высшего образования (далее – Правила).

2. Жастар практикасынан өту үшін жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған түлектер және осы жұмыс орындарын ұйымдастырған жұмыс берушілер туралы мәлімет "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
2. Жастар практикасын ұйымдастыру
3. Жастар практикасы жұмыс берушілерде олардың меншік нысанына қарамастан ұйымдастырылады.
4. Жастар практикасы уақытша жұмыс орындарын құру арқылы ұйымдастырылады және мынадай ерекшеліктері бар:
1) арнайы түлектердің алған кәсібі (мамандығы) бойынша бастапқы жұмыс тәжірибесін жинақтауына арналған;
2) жастар практикасына қатысушыларға еңбекақы төлеу мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі;
3) жұмыс орындарының саны шектелмеген, жұмыс уақытша сипатта болады және оны ұйымдастыру үшін тұрақты жұмыс орындары мен бос жұмыс орындарын пайдалануға болмайды;
4) жолданатын түлектер уәкілетті органда және/немесе халықты жұмыспен қамту орталығында жұмыссыз ретінде тіркелуге және олардың жасы 29-дан аспауға тиіс;
5) жолдама беру сәтінде жолданатын азаматтар үшін уәкілетті органда және/немесе халықты жұмыспен қамту орталығында лайықты тұрақты жұмыс болмаған болуы керек.
5. Уәкілетті орган және/немесе халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) жастар практикасынан өту үшін жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру мәселелері бойынша жұмыс берушілерге консультация береді;
2) жыл сайын, 10 қаңтарға дейінгі мерзімде жастар практикасынан өту үшін жұмыс орындарын ұйымдастыратын жұмыс берушілерден осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім жинауды жүзеге асырады;
3) барлық ұсынылған өтінімдер үш жұмыс күні ішінде бірыңғай тізбеге жинақталып, тиісті ауданның (облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) уәкілетті органына қарауға және бекітуге ұсынылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.30 N 378 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6. Ауданның (облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) уәкілетті органы жыл сайын тізбені алғаннан кейін 15 жұмыс күні ішінде өзінің шешімімен өңірлік еңбек нарығындағы қажеттілікке сәйкес жастар практикасынан өту үшін жұмыс орындарын ұйымдастыратын жұмыс берушілердің тізбесін бекітеді және қажеттігіне қарай оны жаңартып отырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1772 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Уәкілетті орган және/немесе халықты жұмыспен қамту орталығы бекітілген тізбеге сәйкес осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушімен жастар практикасын қаржыландыру туралы шарт жасайды.

2. Сведения о выпускниках, трудоустроенных на рабочие места для прохождения молодежной практики, и работодателях, организовавших эти рабочие места, размещаются в автоматизированной информационной системе "Рынок труда".
2. Организация молодежной практики
3. Молодежная практика организуется у работодателей независимо от их формы собственности.
4. Молодежная практика организуется путем создания временных рабочих мест и имеет следующие особенности:
1) предназначено специально для получения выпускниками первоначального опыта работы по полученной профессии (специальности);
2) оплата труда участников молодежной практики производится за счет средств государственного бюджета;
3) количество рабочих мест не ограничено, работа носит временный характер и для ее организации не могут быть использованы постоянные рабочие места и вакансии;
4) направляемые выпускники зарегистрированы в уполномоченном органе в качестве безработных и их возраст не старше 29 лет;
5) в момент выдачи направления в уполномоченном органе и/или в центре занятости населения для выпускника отсутствовала подходящая постоянная работа.
5. Уполномоченный орган и/или центр занятости населения:
1) консультируют работодателей по вопросам организации и финансирования рабочих мест для прохождения молодежной практики;
2) ежегодно в срок до 10 января осуществляют сбор заявок от работодателей, где будут организованы рабочие места для прохождения молодежной практики, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) все представленные заявки в течение трех рабочих дней сводятся в единый перечень, который представляется на рассмотрение и утверждение в уполномоченный орган соответствующего района (города областного, республиканского значения, столицы).
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.03.2012 № 378 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
6. Уполномоченный орган района (города областного, республиканского значения, столицы) ежегодно в течение 15 рабочих дней после получения перечня утверждает своим решением перечень работодателей, где в соответствии с потребностью регионального рынка труда будут организованы рабочие места для прохождения молодежной практики, и по мере необходимости обновляет его.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2012 № 1772 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. Уполномоченный орган и/или центры занятости населения в соответствии с утвержденным перечнем заключают с работодателем договор о финансировании молодежной практики по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

3. Жұмыссыз азаматтарды жастар практикасына жіберу
8. Уәкілетті орган және/немесе халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) жұмыссыз азаматтарға жастар практикасынан өтуге байланысты мәселелер бойынша консультация береді;
2) жастар практикасынан өту үшін түлектер қатарындағы жұмыссыз азаматтарды жасалған шарттарға сәйкес және кәсіптік білімін ескере отырып, жұмыс берушілерге жібереді.
9. Түлектер жастар практикасына он екі ай кезеңінде бір рет қатыса алады және жұмыссыз ретінде тіркелген күніне сәйкес кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.
10. Жұмыс беруші жастар практикасына қатысушылармен жасалған шарттардың және оларды жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмелерін уәкілетті органға немесе халықты жұмыспен қамту орталығына ұсынады.
11. Жұмыс берушінің бастамасы бойынша жастар практикасына қабылданған түлек жасалған еңбек шартының мерзімі аяқталғанға дейін тұрақты жұмысқа қабылдануы мүмкін. Бұл ретте жұмыс беруші уәкілетті органға немесе халықты жұмыспен қамту орталығына тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жолдайды.
12. Жасалған еңбек шартының мерзімі аяқталғаннан кейін жұмыс беруші жастар практикасына қатысушының талабы бойынша практикадан өту туралы пікір (ұсыным хат) береді.
4. Жастар практикасын қаржыландыру
13. Жастар практикасын қаржыландыру жастар практикасынан өту үшін құрылған жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан түлектерге еңбекақы төлеуге мемлекеттік бюджеттен қаражат беруді қамтиды.
14. Жастар практикасын қаржыландыруды жұмыс берушілермен жасалған шарттар негізінде, ай сайын қаржыландырудың бекітілген жоспарларына сәйкес және осы мақсаттарға аудандардың (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) бюджеттерінде көзделген сома шегінде уәкілетті органдар жүзеге асырады.
15. Уәкілетті орган жастар практикасынан өту үшін жұмыс орындарына орналастырылған түлектерге еңбекақы төлеуді ай сайын, жұмыс берушінің осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынған мәліметтері негізінде, нақты орындалған жұмыс уақыты үшін еңбек шартында белгіленген мөлшер негізінде жүргізеді және жастар практикасына қатысушылардың екінші деңгейдегі банктерде ашылған жеке есеп шоттарына ақшалай қаражат аудару арқылы жүзеге асырады.
5. Жастар практикасын ұйымдастыру туралы есептілікті ұсыну
16. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) уәкілетті органдары ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 2-күніне қарай облыстардың уәкілетті органдарына мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша есепті ұсынады және аталған есепте:

3. Направление безработных граждан на молодежную практику
8. Уполномоченный орган и/или центр занятости населения:
1) консультируют безработных граждан по вопросам, связанным с прохождением молодежной практики;
2) в соответствии с заключенными договорами и с учетом имеющегося профессионального образования направляют безработных граждан из числа выпускников к работодателям для прохождения молодежной практики.
9. Участие выпускников в молодежной практике допускается один раз в двенадцатимесячный период и осуществляется в порядке очередности согласно дате регистрации в качестве безработных.
10. Копии заключенных договоров с участниками молодежной практики и приказ об их приеме на работу работодатель предоставляет в уполномоченный орган или в центр занятости населения.
11. По инициативе работодателя выпускник, принятый на молодежную практику, может быть принят на постоянную работу до окончания срока заключенного трудового договора. При этом работодатель направляет в уполномоченный орган или центр занятости населения копию приказа о приеме на постоянную работу.
12. По истечении срока заключенного трудового договора Работодатель предоставляет участнику молодежной практики по его требованию отзыв (рекомендательное письмо) о ее прохождении.
4. Финансирование молодежной практики
13. Финансирование молодежной практики включает в себя предоставление средств из государственного бюджета на оплату труда выпускникам, трудоустроенным на рабочие места созданные для прохождения молодежной практики.
14. Финансирование молодежной практики осуществляется уполномоченными органами на основании заключенных договоров с работодателями ежемесячно в соответствии с утвержденными планами финансирования и в пределах сумм, предусмотренных на эти цели бюджетами районов (городов областного, республиканского значения, столицы).
15. Оплата труда выпускников, трудоустроенных на рабочие места для прохождения молодежной практики производится уполномоченным органом ежемесячно, на основании сведений представленных работодателем по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, за фактически отработанное время, исходя из размера, установленного трудовым договором и осуществляется путем перечисления денежных средств на лицевые счета участников молодежной практики, открытых в банках второго уровня.
5. Предоставление отчетности об организации молодежной практики
16. Уполномоченные органы районов (городов областного значения) ежемесячно ко 2 числу месяца, следующего за отчетным, представляют уполномоченным органам областей отчет по форме, утвержденной уполномоченным органом в области государственной статистики, и отражающий сведения:

1) жастар практикасы шеңберінде құрылған жұмыс орындарына орналастырылған түлектердің саны туралы;
2) жастар практикасы шеңберінде құрылған жұмыс орындарына орналастырылған адамдар жалақысының орташа айлық мөлшері туралы мәліметтер қамтылады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 434 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) уәкілетті органдары ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 4-күніне қарай орталық атқарушы органға өңір бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тиісті жиынтық есепті ұсынады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 434 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жастар практикасын ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидасына
1-қосымша
_________________ ауданының,
қаласының уәкiлеттi органына
____________________________
Өтінім
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 434 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
(жұмыс берушiнiң толық атауы, мекенжайы, БСН (ЖСН), байланыс жасайтын
адамдары мен телефондары)
жастар практикасынан өту үшін жұмыс орындарын ұйымдастыратын жұмыс
берушiлер тiзбесiне қосуды сұрайды.
Мәселе оң шешiмiн тапқан жағдайда азаматтарға тiзбеге сәйкес
мынадай жұмыс орындары ұсынылатын болады:
Р/с
Кәсібі (мамандығы)
Талап етілетін білім деңгейі
Жұмыс орындарының жоспарланған саны
Жастар практикасының жоспарлы ұзақтығы (айлар)
Қосымша:
1. Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәліктің көшірмесі.
2. Ұйым жарғысының немесе құрылтай шартының көшiрмесi.
Басшы Күнi
М.О.
Жастар практикасын
ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидасына
2-қосымша
Жұмыссыз азаматтарға арналған жастар практикасын қаржыландыру туралы
№ _____ шарт
____________ с. (қ.) 201__ жылғы "___"_________
Бұдан әрі Тапсырыс беруші деп аталатын _________________________ ауданының (қаласының) уәкілетті органының (халықты жұмыспен қамту орталығының) атынан бастығы (директоры) _________________________________________________________________,
(Т.А.Ә.)
және _______________________________________________________атынан
(жұмыс берушінің атауы)
__________________________________________________________________
(басшының Т.А.Ә., лауазымы)
(бұдан әрі – Жұмыс беруші) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және __________________________ ауданы (қаласы) әкімдігінің 201__ жылғы "__" _______ №_____ қаулысының негізінде төмендегі туралы осы келісімді жасады:

1) о количестве выпускников, трудоустроенных на рабочие места, созданные в рамках молодежной практики;
2) о среднемесячном размере заработной платы лиц, трудоустроенных на рабочие места, созданные в рамках молодежной практики.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.04.2013 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
17. Уполномоченные органы областей (города республиканского значения, столицы) ежемесячно к 4 числу месяца, следующего за отчетным, представляют центральному исполнительному органу соответствующий сводный по региону отчет по форме, утвержденной уполномоченным органом в области государственной статистики.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам организации и
финансирования молодежной
практики
В уполномоченный орган
_____ района, города от
_______________________
Заявка
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
________________________________________________________________
(полное наименование работодателя, адрес, БИН (ИИН), контактные
лица и телефоны)
просит включить в перечень работодателей, где будут организованы
рабочие места для прохождения молодежной практики.
В случае положительного решения вопроса безработным будут
предоставлены рабочие места в соответствии с перечнем:
№ п/п
Профессия (специальность)
Требуемый уровень образования
Планируемое количество рабочих мест
Планируемая продолжительность молодежной практики (месяцев)
Приложение:
1. Справка или копия свидетельства о государственной
регистрации (перерегистрации) юридического лица.
2. Копия устава организации или учредительного договора.
Руководитель Дата
М.П.
Приложение 2
к Правилам организации и
финансирования молодежной
практики
Договор № _______
о финансировании молодежной практики
для безработных граждан
с. (г.) ___________ "___" _________ 201 __ года
Уполномоченный орган (центр занятости населения)
_________________________________ района, (города), именуемый в
дальнейшем Заказчик, в лице начальника (директора)
____________________________________________________________________,
(Ф.И.О.)
и ___________________________________________________________ в лице
(наименование работодателя)
____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя)
(далее – Работодатель) в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О занятости населения" и на основании постановления акимата
________________________ района (города) от "__" _______ 201 __ года
№ _____ заключили настоящий договор о нижеследующем:

1. Келісім мәні
1. Бастауыш, орта, ортадан кейінгі және жоғары кәсіптік білім беру ұйымдары түлектерінің қатарындағы жұмыссыз азаматтар үшін оларды алған кәсібі (мамандығы) бойынша бастапқы жұмыс тәжірибесін алуы мақсатында жастар практикасын қаржыландыру.
2. Шарт сомасы _______________________________________________
(жазбаша)
мың теңгені құрайды.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Тапсырыс беруші:
1) жұмыссыздарды олардың келісімімен Жұмыс берушіге жастар практикасынан өтуге_________________________________адамды жіберуге;
(саны жазбаша)
2) жастар практикасына қатысушыларға жұмыс берушілердің ұсынған мәліметтеріне сәйкес міндетті зейнетақы жарналары мен жеке табыс салығын шегере отырып, толық жұмыс істеген айы үшін нақты орындаған жұмыс уақытына ____________________ теңге есебімен жалақы төлеуге;
(сома жазбаша)
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыссыз азаматтардың алған табыстарынан жеке табыс салығын және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуды, сондай-ақ жұмыссыз азаматтарға төленетін табыстар түрінде жұмыс берушінің шығыстарынан әлеуметтік салық төлеуді және әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар аударуды жүргізуге міндеттенеді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1115 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Жұмыс беруші:
1) жұмыссыз азаматтарға жастар практикасынан өту үшін мынадай жұмыс орындарын ұсынуға:
Р/с №
Кәсібі (мамандығы)
білімі
Жастар
практикасының
ұзақтығы,
айлар
Айлық
еңбекақының
мөлшері,
теңге
2) жұмыссыз азаматтармен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек шартын жасауға;
3) Тапсырыс берушіге жастар практикасына қатысушылармен жасалған еңбек шарттарының көшірмелерін ұсынуға;
4) қажет болған жағдайда, қабылданған жұмыссыздарға өз қаражаты есебінен қосымша үстемеақы төлеуге;
5) жұмыссыздың әрқайсысына жеке қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама өткізуге;
6) қажет болған жағдайда, жұмыссыздарды арнайы киіммен, құралдармен, керек-жарақпен және т.б. қамтамасыз етуге;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті еңбек жағдайымен қамтамасыз етуге;
8) жұмыссыздардың еңбек міндеттерін орындауы кезінде денсаулығына зиян келтірілген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зиянды өтеуге;
9) Тапсырыс берушіге жастар практикасына қабылданған жұмыссыздар туралы ұсынылатын ақпараттың нақтылығы үшін жауапты болуға;

1. Предмет договора
1. Финансирование молодежной практики для безработных граждан из числа выпускников организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования в целях приобретения ими первоначального опыта работы по полученной профессии (специальности).
2. Сумма договора составляет _____________________ тыс. тенге.
(прописью)
2. Права и обязанности сторон
3. Заказчик обязуется:
1) направлять безработных с их согласия к Работодателю на
прохождение молодежной практики в количестве _____________ человек;
(прописью)
2) производить выплату заработной платы участникам молодежной практики согласно представленным работодателем сведениям за
фактически отработанное время из расчета ___________________ тенге
(сумма прописью)
за полный отработанный месяц за вычетом сумм обязательных пенсионных взносов и индивидуального подоходного налога;
3) производить удержание индивидуального подоходного налога и обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд с доходов, полученных безработными гражданами, а также уплату социального налога и перечисление социальных отчислений в фонд социального страхования с расходов работодателя в виде доходов, выплачиваемых безработным гражданам, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.10.2013 № 1115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
4. Работодатель обязуется:
1) предоставить безработным гражданам следующие рабочие места для прохождения молодежной практики:
п.п.
Профессия (специальность)
Образование
Продолжительность
молодежной
практики, месяцев
Размер оплаты
труда в месяц,
тенге
2) заключать с безработными гражданами трудовые договоры в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) предоставить Заказчику копии заключенных трудовых договоров с участниками молодежной практики;
4) производить, в случае необходимости, оплату дополнительных надбавок принятым безработным за счет собственных средств;
5) проводить персонально с каждым безработным инструктаж по технике безопасности;
6) обеспечивать при необходимости безработных спецодеждой, инструментами, инвентарем и т.п.;
7) обеспечивать соответствующие условия труда в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
8) возместить ущерб в случае причинения вреда здоровью во время выполнения трудовых обязанностей безработными в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) нести ответственность за достоверность информации, предоставляемой Заказчику о безработных, принятых на молодежную практику;

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 434 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Р/с
Т.А.Ә.
(толық)
Жеке куәлігінің №, берілген күні
Туған күні
ЖСН
1
2
3
4
5
1
2
Жиыны:
кестенің жалғасы
Айдағы жұмыс күндерінің саны
Нақты жұмыс істеген күндер
Есептелген жалақының жалпы мөлшері, теңге
Қызмет көрсетуші банк
20 мәнді карточкалық немесе ағымдағы шотының №
6
7
8
9
10
Басшы ______________________
Бас бухгалтер ______________
М.О.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 19 маусымдағы
N 836 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған
кейбір шешімдерінің тізбесі

Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
п/п
Ф.И.О.(полностью)
№ удостоверения личности,
дата выдачи
Дата
рождения
ИИН
1
2
3
4
5
1
2
Итого:
продолжение таблицы
Количество рабочих
дней в месяце
Фактически
отработано
дней
Всего
начислено
заработной платы,
тенге
Банк
обслуживания
№ 20-ти значного
карточного или
текущего счета
6
7
8
9
10
Руководитель __________________
Главный бухгалтер ______________
М.П.
Приложение к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2001 г. N 836
Перечень
некоторых решений Правительства
Республики Казахстан, утративших силу

1. "Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 4 желтоқсандағы N 1242 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1998 ж., N 45, 409-құжат; N 17, 171-құжат; N 28, 269-құжат).
2. "Жұмыссыздарды кәсіби даярлауды ұйымдастыру туралы ережені бекіту туралы және Қазақ ССР-і Министрлер Кабинетінің 1991 жылғы 19 маусымдағы N 383 қаулысының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 23 маусымдағы N 836 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 28, 271-құжат; N 19, 203-құжат).
3. "Әлеуметтік қорғауға мұқтаж адамдарды жұмысқа қабылдау үшін ұйымдарға аз жұмыс орындарын (квота) белгілеу мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 25 маусымдағы N 855 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 28, 279-құжат; N 55, 610-құжат).
4. "Жұмыссыздарды тіркеу және есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 27 наурыздағы N 444 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 17, 172-құжат).

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 1998 года N 1242 "Об утверждении Правил об организации общественных работ" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 45, ст. 409; N 17, ст. 171; N 28, ст. 269).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июня 1999 года N 836 "Об утверждении Правил организации профессиональной подготовки безработных и признании утратившим силу постановления Кабинета Министров Казахской ССР от 19 июня 1991 года N 383" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 28, ст. 271; N 19, ст. 203).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 1999 года N 855 "Вопросы установления организациями минимального количества рабочих мест (квоты) для приема на работу лиц, нуждающихся в социальной защите" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 28, ст. 279; N 55, ст. 610).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2000 года N 444 "Об утверждении Правил регистрации и учета безработных" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 17, ст. 172).