Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттау және сертификаттау жүйелерін дамытудың 2001-2002 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 4 шілде N 913
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001-2002 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 P000367_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттау
және сертификаттау жүйелерін дамытудың 2001-2002 жылдарға арналған
бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 4 шілдедегі
N 913 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттау және
сертификаттау жүйелерін дамытудың 2001-2002 жылдарға
арналған бағдарламасы
1. Паспорты
Атауы                Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттау және
сертификаттау жүйелерін дамытудың 2001-2002
жылдарға арналған бағдарламасы
(бұдан әрі - Бағдарлама)
Әзірлеу үшін         Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның
негіздеме            2030 жылға дейінгі даму стратегиясын іске асыру
жөніндегі шаралар туралы" 1998 жылғы 28 қаңтардағы
N 3834
U983834_
Жарлығы және "Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2000-2002 жылдарға арналған іс-қимыл
бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың
жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 қаулысы
Негізгі әзірлеуші    Қазақстан Республикасының Экономика және сауда
министрлігі
Бағдарламаның        Қазақстан Республикасының стандарттарды және
мақсаты              сәйкестік бағасын әзірлеудің, қабылдаудың және
қолданудың халықаралық практикасына көшуі үшін
жағдайлар жасау;
стандарттарды қолданудың міндетті нысанынан ерікті
нысанына көшу;
техникалық регламенттер жүйесін құру;
Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарын
халықаралық талаптармен сәйкестендіру
Негізгі іс-шаралар   1) Бар проблемаларды талдау;
2) нормативтік құқықтық базаны әзірлеу
Іске асырылу         Бағдарламаны іске асыру 2001-2002 жылдар арасы
мерзімі
2. Кіріспе
Бағдарлама ел Президентінің Қазақстан халқына "Қазақстан-2030" K972030_ Жолдауын дамытуда "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000-2002 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 P000367_ қаулысына сәйкес әзірленді.
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 2 қазандағы N 991 P980991_ қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасының 1998-2000 жылдарға арналған мемлекеттік стандарттау және сертификаттау жүйелерін жетілдіру бағдарламасының" жалғасы болып табылады.

О Программе развития национальных систем стандартизации и сертификации Республики Казахстан на 2001-2002 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июля 2001 года N 913
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 P000367_ "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития национальных систем стандартизации и сертификации Республики Казахстан на 2001-2002 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июля 2001 года N 913
Программа развития национальных систем
стандартизации и сертификации Республики Казахстан
на 2001-2002 годы
1. Паспорт
Наименование               Программа развития национальных систем
стандартизации и сертификации Республики
Казахстан на 2001-2002 годы (далее - Программа)
Основание для              Указ Президента Республики Казахстан от 28
разработки                 января 1998 года N 3834
U983834_
"О мерах по
реализации стратегии развития Казахстана до
2030 года" и постановление Правительства
Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367
P000367_
"О Плане мероприятий по реализации
Программы действий Правительства Республики
Казахстан на 2000-2002 годы"
Основной                   Министерство экономики и торговли Республики
разработчик                Казахстан
Цель Программы             Создание условий для перехода Республики
Казахстан к международной практике разработки,
принятия и применения стандартов и оценки
соответствия:
переход от обязательной к добровольной форме
применения стандартов;
создание системы технических регламентов;
гармонизация нормативных документов Республики
Казахстан с международными требованиями
Основные                   1) Анализ существующих проблем;
мероприятия                2) разработка нормативной правовой базы.
Срок реализации            Реализация Программы с 2001 по 2002 годы
2. Введение
Программа разработана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 P000367_ "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы" в развитие Послания Президента страны народу Казахстана K972030_ "Казахстан - 2030".
Программа является продолжением "Программы совершенствования государственных систем стандартизации и сертификации Республики Казахстан на 1998-2000 годы", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 октября 1998 года N 991 P980991_ .

Бағдарлама қысқа мерзімді және 2001-2002 жылдар кезеңін қамтиды. Бағдарламаның ұсынылған іс-шаралары ұзақ мерзімді сипатқа ие және келесі бағдарламаларда іске асырылатын болады.
Бағдарлама республикада қолданыстағы мемлекеттік стандарттау және сертификаттау жүйелерін бұдан әрі реформалауға және жетілдіруге, стандарттарды және сапаны басқару жүйелерін әзірлеудің, қабылдаудың, қолданудың халықаралық практикасына көшуге қажетті жағдайлар жасауға, республикада шетелдік практикада қабылданған өнімнің, процестің (жұмыстардың) және қызмет көрсетулердің сәйкестігін бағалау жүйелерін құруға бағытталған.
3. Проблеманың қазіргі жағдайын талдау
Қазіргі кезде республикада мемлекеттік стандарттау және сертификаттаудың мемлекеттік жүйелері құрылған.
1999 жылы "Стандарттау туралы" Z990433_ және "Сертификаттау туралы" Z990434_ Қазақстан Республикасының Заңдары қабылданды, оларды дамытуда стандарттау және сертификаттау жүйелерінің негізгі ережелерін регламенттейтін мемлекеттік стандарттар кешені, стандарттау және сертификаттау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі әзірленді және енгізілді, стандарттау және сертификаттау жөніндегі органдар анықталды.
Сапаны басқару және қоршаған ортаны қорғау жүйелерін енгізуге ұйымдарды дайындау бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Республикада халықаралық нормалармен сәйкестендірілген аккредиттеу жүйесі құрылуда. Сертификаттау жөніндегі органдарды, сынау және салыстырып тексеру зертханаларын аккредиттеу жүйесі мен тәртібінің негізгі ережелері әзірленді.
30 мыңнан аса нормативтік құжаттардың атаулары бар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарттар (бұдан әрі - ҚР МСҚ) қоры құрылды.
Сонымен бiрге бiздiң алдымызда стандарттау және сертификаттау саласындағы жұмыстарды халықаралық практикасына көшіру жолымен мемлекеттік стандарттау және сертификаттау жүйелерiн дамыту және жетiлдiрудi талап ететiн жаңа мiндеттер тұр:
ҚР Экономика және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiнiң "Қазақстан стандарттау және сертификаттау институты (ҚазСтИн)" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының функциясына ҚР МСҚ жетiлдiру және Бүкiләлемдiк сауда орталығымен (бұдан әрi - ВТО) өзара iс-қимыл жөнiндегi ақпараттық қамтамасыз етудi жабдықтау және дамыту және ВТО-ға мүше елдердiң және мүдделi тұлғалардың стандарттар және сертификаттау рәсiмдерiне қатысты сұраныстарына ақпараттар, хабарламалар және тиiстi құжаттар ұсыну енгiзу;
ИСО, МЭК, МОЗМ халықаралық стандарттарын тiкелей қолдану;
халықаралық және аймақтық ұйымдар мен стандарттау жөнiндегi техникалық комитеттердiң жұмыстарына қатысу;
өнiмнiң, процестердiң (жұмыстардың) мен қызмет көрсетулердiң қауiпсiздiгiне мiндетті талаптарды белгiлейтiн техникалық регламенттердi әзiрлеудi және қабылдауды қамтамасыз ететiн республика заңнамасына өзгерiстер енгізу;
басым бағыттар бойынша халықаралық стандарттармен сәйкестендiрiлген мемлекеттік стандарттар және техника-экономикалық ақпараттар сыныптауыштарын әзiрлеу;
халықаралық талаптармен сәйкестендiру үшiн қажетті халықаралық, аймақтық және ұлттық стандарттарды сатып алу;

Программа краткосрочная и охватывает период с 2001 по 2002 годы. Предложенные мероприятия Программы имеют долгосрочный характер и будут реализовываться в последующих программах.
Программа направлена на дальнейшее реформирование и совершенствование действующих в республике государственных систем стандартизации и сертификации, создание необходимых условий для перехода на международную практику разработки, принятия, применения стандартов и систем управления качеством, создания в республике признаваемой в зарубежной практике системы оценки соответствия продукции, процессов (работ) и услуг.
3. Анализ современного состояния проблемы
В настоящее время в республике созданы государственные системы стандартизации и сертификации.
В 1999 году приняты Законы Республики Казахстан Z990433_ "О стандартизации" и Z990434_ "О сертификации", в развитие которых разработаны и внедрены комплексы государственных стандартов, регламентирующих основные положения систем стандартизации и сертификации, порядок организации и проведения работ по стандартизации и сертификации, определены органы по стандартизации и сертификации.
Проводятся работы по подготовке организаций к внедрению систем управления качеством и охраны окружающей среды.
В республике формируется система аккредитации, гармонизированная с международными нормами. Разработаны основные положения системы и порядок аккредитации органов по сертификации, испытательных и поверочных лабораторий.
Создан Государственный фонд стандартов Республики Казахстан (далее - ГФС РК), насчитывающий свыше 30 тысяч наименований нормативных документов.
Вместе с тем перед республикой стоят новые задачи, требующие развития и совершенствования государственных систем стандартизации и сертификации путем перехода к международной практике работ в области стандартизации и сертификации:
совершенствование ГФС РК, оснащение и развитие информационного обеспечения по взаимодействию со Всемирной торговой организацией (далее - ВТО) и предоставление информации, уведомлений и соответствующей документации, касающейся стандартов и процедур сертификации, на запросы стран - членов ВТО и заинтересованных лиц с возложением этих функций на Республиканское государственное предприятие "Казахстанский институт стандартизации и сертификации (КазИнСт)" Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли РК;
прямое применение международных стандартов ИСО, МЭК, МОЗМ;
участие в работе международных и региональных организаций и технических комитетов по стандартизации;
внесение изменений в законодательство республики, обеспечивающее разработку и принятие технических регламентов, устанавливающих обязательные требования к безопасности продукции, процессов (работ) и услуг;
разработка государственных стандартов и классификаторов технико-экономической информации, гармонизированных с международными стандартами по приоритетным направлениям;
приобретение международных, региональных и национальных стандартов, необходимых для гармонизации с международными требованиями;

республиканың кәсiпорындарында 9000 және 14000 сериялы халықаралық стандарт ИСО-ға сәйкес сапа жүйесiн енгiзу үшiн жағдай жасау;
ҚР МСҚ ресурстарын басқару жүйесiн автоматтандыру.
Ұлттық стандарттау және сертификаттау жүйелерiн бұдан әрi дамыту басым бағыттар бойынша халықаралық талаптармен сәйкестендiрiлген нормативтiк құжаттарды әзiрлеу, стандарттау нысандары мен әдiстерiн, сыныптау және кодтау жүйелерiн жетiлдiру, өнiмдi сертификаттау және аккредиттеу рәсiмдерiн өзгерту мәселелерiне байланысты проблемаларды
шешедi.
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты және
техникалық көмек гранттары есебiнен жүргiзiледi.
4. Бағдарламаның мақсаты және міндеттері
Бағдарламаның мақсаты Қазақстан Республикасының стандарттарды және
сәйкестiк бағасын әзiрлеудiң, қабылдаудың және қолдаудың халықаралық
практикасына көшуі үшін жағдай жасау болып табылады.
Бағдарламаның міндеттері:
ішкі рынокты сапасыз және әлеуетті қауіпті өнімнен қорғау;
отандық өнімнің сыртқы рынокқа шығуын қамтамасыз ету;
саудада техникалық кедергілерді жою;
қоршаған ортаны қорғау;
ҚР МСҚ дамыту болып табылады.
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары және оны іске асыру тетігі
Бағдарламаның негiзгi бағыттары:
техникалық регламенттер жүйесiн қалыптастыру;
басым бағыттар бойынша мемлекеттiк стандарттау жүйесiн ұйымдастыру
және дамыту;
техника-экономикалық ақпаратты сыныптау және кодтау мен сызықтық
кодтау жүйесiн дамыту;
өнiмдi каталогтау жүйесiн құру;
мемлекеттік сертификаттау жүйесiн және аккредиттеу жүйесiн дамыту;
стандарттау және сертификаттау бойынша мамандарды даярлау және
олардың бiлiктiлiгiн арттыру;
халықаралық ынтымақтастық болып табылады.
Бағдарламаны iске асыру тетiгі өзiне:
Бағдарламада көзделген жұмыстарды жоспарлауды, iске асыруды және олардың орындалуын бақылауды қамтамасыз ететiн ұйымдастыру iс-шараларын;
мемлекеттiк стандарттау және сертификаттау жүйелерiнiң ережелерiн халықаралық нормалар және талаптармен сәйкестендiруге мүмкiндiк беретiн әдiстемелiк iс-шараларды;
ақпаратты қорғау талаптарын сақтай отырып жаңа технологияларды енгізу негiзiнде республикада ақпараттық жүйе құруды қамтамасыз ететiн техникалық iс-шараларды қамтиды.
Бұл iс-шаралар нормативтiк құжаттарды әзiрлеуге арналған шығындарды азайту есебiнен бәсекеге қабiлеттi өнiмдi тиiмдi өндiруге, сондай-ақ сапалы өнiм шығаруға және саудада техникалық кедергiлердi болдырмауға мүмкiндiк бередi.
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгінiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегі комитетiне "Стандарттау туралы" Z990433_ және "Сертификаттау туралы" Z990434_ Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес мемлекеттік стандарттау және сертификаттау жүйелерін жетілдіру мен стандарттау және сертификаттау саласында жұмыстарды үйлестiру жөнiндегi бiрыңғай саясат жүргiзу жүктелген.
Бағдарламаны iске асыруға Қазақстан Республикасы орталық орындаушы органдарының, сондай-ақ заңды тұлғаларының қатысуы болжануда.

создание условий для внедрения систем качества в соответствии с международными стандартами ИСО серии 9000 и 14000 на предприятиях республики;
автоматизация системы управления ресурсами ГФС РК.
Дальнейшее развитие национальных систем стандартизации и сертификации разрешит проблемы, связанные с вопросами разработки нормативных документов, гармонизированных с международными требованиями по приоритетным направлениям, совершенствования форм и методов стандартизации, систем классификации и кодирования, изменения процедур сертификации продукции и аккредитации.
Финансирование Программы производится за счет средств
республиканского бюджета и грантов технической помощи.
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является создание условий для перехода Республики
Казахстан на международную практику разработки, принятия и применения
стандартов и оценки соответствия.
Задачами Программы являются:
защита внутреннего рынка от некачественной и потенциально опасной
продукции;
обеспечение доступа отечественной продукции на внешний рынок;
устранение технических барьеров в торговле;
охрана окружающей среды;
развитие ГФС РК.
5. Основные направления и механизм
реализации Программы
Основными направлениями Программы являются:
формирование системы технических регламентов;
организация и развитие государственной системы стандартизации по
приоритетным направлениям;
развитие системы классификации и кодирования технико-экономической
информации и штрихового кодирования;
создание системы каталогизации продукции;
развитие государственной системы сертификации и системы аккредитации;
подготовка и повышение квалификации специалистов по стандартизации и
сертификации;
международное сотрудничество.
Механизм реализации Программы включает в себя:
организационные мероприятия, обеспечивающие планирование, реализацию и контроль за исполнением предусмотренных Программой работ;
методологические мероприятия, позволяющие гармонизировать положения государственных систем стандартизации и сертификации с международными нормами и требованиями;
технические мероприятия, обеспечивающие создание информационных систем в республике на основе внедрения новейших технологий с соблюдением требований защиты информации.
Данные мероприятия дадут возможность эффективно производить конкурентоспособную продукцию за счет снижения затрат на разработку нормативных документов, а также для выпуска качественной продукции и устранения технических барьеров в торговле.
На Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан в соответствии с Законами Республики Казахстан Z990433_ "О стандартизации" и Z990434_ "О сертификации" возлагается проведение единой политики по совершенствованию государственных систем стандартизации, сертификации и координация работ в области стандартизации и сертификации.
В реализации Программы предполагается участие центральных исполнительных органов, а также юридических лиц Республики Казахстан.

5.1. Техникалық регламенттер жүйесiн қалыптастыру
Халықаралық практикада өнiмнiң, процестердiң (жұмыстардың) және қызмет көрсетулердiң қауіпсiздігі мәселелерi дербес немесе басқа құжаттармен бiрге, оның iшiнде егер оларда техникалық регламенттерде сiлтемелер болса, стандарттармен қауiпсiздiк нормаларын белгiлейтiн заңдар, директивалар, ұйғарым мен тiкелей әсер ететiн басқа да құжаттар жататын техникалық регламенттермен реттеледi.
Техникалық регламенттер жүйесiн қалыптастыру жөнiндегі iс-шаралар:
еуропалық нұсқауларды қабылдау практикасын зерделеудi;
техникалық регламенттердi әзiрлеу, келiсу, бекiту және мазмұндау тәртiбiн, шет елдердiң халықаралық және ұлттық техникалық регламенттерiн қолдану рәсiмдерiн белгілеудi;
техникалық регламенттердiң, стандарттардың және стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың өзара байланыстарын анықтауды;
Қазақстан Республикасының техникалық регламенттер жүйесiн
қалыптастыру үшiн негіз ретiнде ұсынылатын құжаттар тiзбесiн дайындауды;
әзiрленетiн салалық жоспарларды, бағдарламаларды, әлеуметтiк
жобаларды нормативтiк және метрологиялық қамтамасыз ету бөлiмдерiн
қалыптастыруды және енгiзудi қамтиды.
5.2. Басым бағыттар бойынша мемлекеттiк стандарттау жүйесiн
жетiлдiру және дамыту
Республиканың нормативтiк базасын дамытуда және халықаралық
талаптарға сәйкестiгін қамтамасыз етуде басты бағыттар болып экономиканың
мынадай салалары мен қызмет түрлерi анықталған:
отын-энергетикалық кешен;
қоршаған ортаны қорғау;
ауыл шаруашылығы және тамақ өнеркәсiбi;
телекоммуникация;
денсаулық сақтау;
құрылыс.
Iс-шаралар:
стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы нормативтiк қамтамасыз етудi, мемлекеттiк стандарттарды халықаралық нормалар және талаптармен сәйкестендiрудi жетiлдiрудi;
ИСО және МЭК халықаралық стандарттарын тiкелей қолдануды;
Қазақстан Республикасының нормативтiк құжаттарының мемлекеттiк тiлдегi аудармаларын сараптауды;
мемлекеттiк стандарттау жүйесiнiң нормативтiк қорын көкейкестi жағдайда ұстап тұруда және оны республикада шағын және орта кәсiпкерлiк құрылымын дамытуға бағдарлауды;
мемлекеттiк қадағалау нысандарын өзгертудi және мемлекеттiк бақылаудың және қадағалаудың қазiргi заманғы құқықтық негiздерiн қалыптастыруды;
бұрынғы КСРО салалық стандарттарын қайта қарауды және оларды бәсекеге қабiлеттi өнiм өндiру мен саудада техникалық кедергiлердi болдырмау үшiн Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнiң талаптарына және ВТО талаптарына сәйкес келтiрудi;
салалар бойынша стандарттау жөнiнде техникалық комитеттер құруды;
республикада қолданыстағы салалық нормативтiк құжаттар көрсеткiштерiнiң каталогтарын әзiрлеудi;
сапа жүйесiн және қоршаған ортаны қорғауды әзiрлеу үшiн бiрiздiленген нормативтiк және ғылыми-әдiстемелiк қор құруды;

5.1. Формирование системы технических регламентов
В международной практике вопросы безопасности продукции, процессов (работ) и услуг регулируются техническими регламентами, к которым относятся законы, директивы, предписания и другие документы прямого действия, устанавливающие нормы безопасности самостоятельно или в совокупности с другими документами, в том числе стандартами, если на них имеются ссылки в технических регламентах.
Мероприятия по формированию системы технических регламентов включают:
изучение практики принятия европейских директив;
установление порядка разработки, согласования, утверждения и изложения технических регламентов, процедур применения международных и национальных технических регламентов зарубежных стран;
определение взаимосвязи технических регламентов, стандартов и других нормативных документов по стандартизации;
подготовку перечня документов, предлагаемых в качестве основы для
формирования системы технических регламентов Республики Казахстан;
формирование и введение разделов нормативного и метрологического
обеспечения в разрабатываемые отраслевые планы, программы, социальные
проекты.
5.2. Совершенствование и развитие государственной системы
стандартизации по приоритетным направлениям
Приоритетными направлениями в развитии нормативной базы республики и
обеспечении соответствия международным требованиям определены следующие
отрасли экономики и виды деятельности:
топливно-энергетический комплекс;
охрана окружающей среды;
сельское хозяйство и пищевая промышленность;
телекоммуникация;
здравоохранение;
строительство.
Мероприятия предусматривают:
совершенствование нормативного обеспечения в области стандартизации, метрологии и сертификации, гармонизацию государственных стандартов с международными нормами и требованиями;
прямое применение международных стандартов ИСО и МЭК;
экспертизу переводов нормативных документов Республики Казахстан на государственный язык;
поддержание нормативной базы государственной системы стандартизации в актуализированном состоянии и ориентирование ее на развитие в республике структуры малого и среднего предпринимательства;
изменение форм государственного надзора и формирование современных правовых основ государственного контроля и надзора;
пересмотр отраслевых стандартов бывшего СССР и приведение их в соответствие с требованиями законодательных актов Республики Казахстан и требованиями ВТО для производства конкурентоспособной продукции и устранения технических барьеров в торговле;
создание технических комитетов по стандартизации по отраслям;
разработку каталогов, указателей нормативных документов, действующих в республике;
создание унифицированной нормативной и научно-методической базы для разработки систем качества и охраны окружающей среды;

9000 және 14000 сериялы ИСО халықаралық стандарттарының Қазақстан Республикасында өнiм өндiру жағдайына бейiмделуiн көздейдi.
5.3. Техника-экономикалық ақпаратты және сызықшалы кодты сыныптау
және кодтау жүйелерiн дамыту
Техника-экономикалық ақпаратты сыныптау мен кодтау жүйесiн және сызықшалы кодтауды жетiлдiру жөнiндегi жұмыстарды жүйелеу және реттеу:
сыныптауыштарды әзiрлеу және жүргізу, оларды бекiту және тiркеу жөнiндегi мемлекеттiк органдардың өзара iс-қимылдарын реттеудi;
мемлекеттiк сыныптауыштар құрамы мен құрылымын анықтауды;
сыныптауышпен әлеуметтiк сала, банктiк және қаржылық қызмет, негiзгi
қаржыларды (қорларды) сыныптау сияқты салаларды қамтуды;
жүйенiң инфрақұрылымын анықтауды және сыныптауыштарды жүргiзуге
республиканың құзыреттi ұйымдарын бекiтудi;
отандық сыныптауыштарды үнемi көкейкестi етудi және оларды
сыныптаудың халықаралық жүйелерiмен сәйкестендiрудi, өнiмдi сыныптау
жүйесiн халықаралық талаптар шеңберiнде ұлттық деңгейде егжей-тегжейлi
етудi;
сызықшалы кодтау технологиясын қолданудың нормативтiк құқықтық
қорларын талдауды және дамытуды көздейдi.
5.4. Өнiмдi каталогтау жүйесiн құру
Каталогтау жүйесiн дамыту жөнiндегi іс-шаралар:
өнiмдi каталогтау жүйесiн жүргізу тәртiбiн, республикада өндiрiлетiн
өнiмдер жөнiндегі республикалық, аймақтық, облыстық және қалалық деректер
қорын қалыптастыруды анықтауды;
деректер қорын жүргiзу үшiн арнайы жабдықтар сатып алуды;
каталогтық парақтарды әзiрлеудi және оларды талдауды;
Қазақстан Республикасы өнiмдерiнiң каталогтарын құруды және жүргiзудi
көздейдi.
5.5. Мемлекеттiк сертификаттау жүйесiн және аккредиттеу
жүйесiн дамыту
Негізгi іс-шаралар мемлекеттiк сертификаттау жүйесiн ұқсас халықаралық және аймақтық жүйелерде тануын қамтамасыз етуге және сәйкестiктi бағалаудың халықаралық және еуропалық үлгiлерiне көшу үшiн жағдай жасауға бағытталған.
Iс-шаралар:
мемлекеттік сертификаттау жүйесiнiң құқықтық базасын және
сертификаттау жөнiндегi органдар мен зертханаларды аккредиттеудi
жетiлдiрудi;
сертификаттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарды әзiрлеудi және оларды
халықаралық талаптармен сәйкестендiрудi;
республика аймақтарында сертификаттау бойынша органдар мен
зертханалар желiсiн құруды;
сертификаттау саласында халықаралық келiсiмдерге қосылуды,
сертификаттау мен аккредиттеудiң халықаралық және аймақтық жүйелерiне
енудi;
сәйкестiк бағасының нәтижелерін өзара қабылдау мақсатында
сертификаттау және аккредиттеу жөніндегі тиісті халықаралық және ұлттық
ұйымдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етуді көздейді.

адаптацию международных стандартов ИСО серии 9000 и 14000 к условиям производства продукции в Республике Казахстан.
5.3. Развитие системы классификации и кодирования технико-
экономической информации и штрихового кодирования
Систематизация и регулирование работ по совершенствованию системы классификации и кодирования технико-экономической информации и штрихового кодирования предусматривают:
регулирование взаимодействия государственных органов по разработке и ведению классификаторов, их утверждению и регистрации;
определение состава и структуры государственных классификаторов;
охват классификацией таких областей, как социальная сфера банковская и финансовая деятельность, классификация основных средств (фондов);
определение инфраструктуры системы и закрепление ведения классификаторов за компетентными организациями республики;
постоянную актуализацию отечественных классификаторов и их гармонизацию с международными системами классификации, детализацию системы классификации продукции на национальном уровне в рамках международных требований;
анализ и развитие нормативно-правовой базы применения технологии
штрихового кодирования.
5.4. Создание системы каталогизации продукции
Мероприятия по развитию системы каталогизации предусматривают:
определение порядка ведения системы каталогизации, формирования
республиканских, региональных, областных и городских баз данных по
производимой в республике продукции;
приобретение специального оборудования для ведения баз данных;
разработка каталожных листов и их анализ;
создание и ведение каталогов продукции Республики Казахстан.
5.5. Развитие государственной системы сертификации и системы
аккредитации
Основные мероприятия направлены на обеспечение признания государственной системы сертификации в аналогичных международной и региональных системах и создание условий для перехода к международным и европейским моделям оценки соответствия.
Мероприятия предусматривают:
совершенствование правовой базы государственной системы сертификации и аккредитации органов по сертификации и лабораторий;
разработку нормативных документов по сертификации и гармонизацию их с международными требованиями;
создание сети органов по сертификации и лабораторий в регионах республики;
присоединение к международным соглашениям в области сертификации и аккредитации, вхождение в международные и региональные системы сертификации и аккредитации;
обеспечение взаимодействия с соответствующими международными и национальными организациями по сертификации и аккредитации с целью взаимного признания результатов оценки соответствия.

5.6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк стандарттар қорын
(МСҚ) жетiлдiру
ҚР МСҚ жетiлдiру мен дамыту:
халықаралық және еуропалық техникалық регламенттер мен стандарттарды сатып алуды, оларды мемлекеттiк стандарттар мен нормативтiк құжаттарды әзiрлеу мен қайта қарау кезiнде негiз ретiнде қолдануды;
ақпараттарды және өнiмнiң, процестердiң (жұмыстардың) және қызмет көрсетулердiң адамдардың өмiрi мен денсаулығына, мүлкiне, қоршаған ортаға қауiпсiздiк нормаларын белгiлейтiн техникалық регламенттер - құжаттардың мiндеттi данасын мемлекеттiк басқару органдарынан алуды;
ВТО-мен өзара iс-қимыл жөнiнде ақпараттық қамтамасыз етудi жабдықтауды және дамытуды;
стандарттау, метрология және сертификаттау саласында жедел ақпаратпен алмасу процесiне жаңа ақпараттық технологияларды сатып алуды және енгізудi;
ҚР МСҚ қызметiн автоматтандыруды қамтиды.
5.7. Стандарттау және сертификаттау жөнiндегі мамандарды
даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру
Стандарттау және сертификаттау жөнiндегі мамандарды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру мәселелерi қазiргі уақытта республиканың бiлiм беру мекемелерiндегi оқытудың қолданыстағы негiзгi немесе арнайы циклдар жүйесi және Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi Комитетiмен (бұдан әрi - Комитет) келiсiлген жоспарлар мен бағдарламалар бойынша мамандандырылған ұйымдар мен институттар желiсi арқылы шешiледi.
Негiзгi iс-шаралар:
стандарттау және сертификаттау жөнiндегi мамандарды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру және оқыту бағдарламаларын, әдiстемелiк және көрнекiлiк материалдарды әзiрлеу мәселелерiнде бiрыңғай саясатты анықтауды;
Қазақстан Республикасында сапа жүйесi жөнiнде сарапшы-аудиторлар, стандарттау жөнiнде сарапшылар дайындау жүйесiн дамытуды және оларға бiлiктiлiк талаптарын анықтауды;
Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiмен бiрлесiп республиканың бiлiм беру мекемелерiнде стандарттау және сертификаттау жөнiнде пәндердiң оқытылу жүйесiн жетiлдiру бойынша іс-шаралар жүргізудi;
республиканың бiлiм беру мекемелерiнiң оқытушылар құрамының бiлiктiлiгiн арттыру бағдарламасын дайындауды;
стандарттау, сертификаттау және сапа жүйелері саласында мамандар мен сарапшы-аудиторлар даярлау жөнiнде халықаралық және аймақтық ұйымдармен ынтымақтастықты кеңейтудi және дамытуды көздейдi.
5.8. Халықаралық ынтымақтастық
Халықаралық ынтымақтастықты жетiлдiру Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi мемлекетаралық кеңеске (МАК), Стандарттау жөнiндегi Халықаралық Ұйымдардың Техникалық Комитеттерiне (ИСО) қатысуды, Халықаралық Электротехникалық Комиссия (ХЭК) мүшелiгiне өтудi көздейдi.
Еуропалық одақ елдерiмен сауда-саттық алмасу көлемiн ескере отырып, Стандарттау жөнiндегі мемлекетаралық кеңестiң мүшелерiмен және Еуропаның тиiстi ұйымдарымен бiрлесiп ТМД елдерiнде еуропалық стандарттар мен нормаларды қолдану және оларды орталықтандырылған сатып алу (қамтамасыз ету) мәселелерiнiң шешiмiн табу қажет.
Стандарттау және аккредиттеу жөнiндегi ұлттық органдардың шет
елдердегі жұмыс тәжiрибесiн Қазақстан аумағына енгiзу мақсатында оқуға,
сондай-ақ республикада семинарлар жүргiзуге және мамандарды оқытуға
әлемнiң өнеркәсiбi дамыған елдерiнiң халықаралық және ұлттық ұйымдарын
тартуға үлкен көңiл бөлiнетiн болады.

5.6. Совершенствование Государственного фонда стандартов Республики
Казахстан
Совершенствование и развитие ГФС РК включает:
приобретение международных и европейских технических регламентов и стандартов, использование их в качестве основы при разработке и пересмотре государственных стандартов и нормативных документов;
получение от органов государственного управления информации и обязательного экземпляра технических регламентов - документов, устанавливающих нормы безопасности продукции, процессов (работ) и услуг для жизни и здоровья людей, имущества, окружающей среды;
оснащение и развитие информационного обеспечения по взаимодействию с ВТО;
приобретение и внедрение новых информационных технологий в процесс оперативного информационного обмена в области стандартизации, метрологии и сертификации;
автоматизацию услуг ГФС РК.
5.7. Подготовка и повышение квалификации специалистов по
стандартизации и сертификации
Вопросы подготовки и повышения квалификации специалистов по стандартизации и сертификации в настоящее время решаются через существующую систему базовых и специальных циклов обучения в учреждениях системы образования республики и сеть специализированных организаций и институтов по согласованным с Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговля РК (далее - Комитет) планам и программам.
Основные мероприятия предусматривают:
определение единой политики в вопросах подготовки и повышения квалификации специалистов по стандартизации и сертификации и разработки обучающих программ, методического и наглядного материала;
развитие в Республике Казахстан системы подготовки экспертов-аудиторов по системам качества, экспертов по стандартизации и определение квалификационных требований к ним;
проведение совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан мероприятий по развитию системы преподавания дисциплин по стандартизации и сертификации в учреждениях системы образования республики;
подготовку программы повышения квалификации преподавательского состава учреждений системы образования республики;
расширение и развитие сотрудничества с международными и региональными организациями по подготовке специалистов и экспертов-аудиторов в области стандартизации, сертификации и систем качества.
5.8. Международное сотрудничество
Совершенствование международного сотрудничества предусматривает участие в Межгосударственном совете по стандартизации, метрологии и сертификации (МГС), в Технических Комитетах Международной Организации по Стандартизации (ИСО), вступление в члены Международной Электротехнической Комиссии (МЭК).
Учитывая объемы торгового обмена со странами Европейского Союза, необходимо совместно с членами Межгосударственного совета по стандартизации и соответствующими организациями Европы найти решение вопросов применения в странах СНГ европейских стандартов и норм и их централизованного приобретения (обеспечения).
Большое внимание будет уделяться изучению опыта работы национальных органов по стандартизации и аккредитации в зарубежных странах с целью его возможного внедрения на территории Казахстана, а также привлечения международных и национальных организаций промышленно-развитых стран мира для проведения семинаров и обучения специалистов в республике.

5.9. Азаматтық және қызметтiк қарудың және оның
оқтарының үлгiлерiнiң мемлекеттiк кадастрын құру
Негiзгi iс-шаралар:
арнайы жабдықты және лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етудi сатып
алуды;
азаматтық және қызметтiк қарудың және оның оқтарының үлгiлерiнiң
тiзбесiн құруды;
азаматтық қару және оның оқтары үлгілерінің мемлекеттік кадастрын
құруды көздейді.
Бұл iс-шараларды іске асыру азаматтарды, олардың меншіктерін қорғауға, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған азаматтық және қызметтік қарулардың айналысы кезінде туындайтын құқықтық қарым-қатынастарды реттеуге ықпал ететін болады.
6. Қажетті қорлар және оларды қаржыландыру көздері
Бағдарлама iс-шараларын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты
есебiнен жүргізiледi. Бағдарламаны 2001-2002 жылдары іске асыру үшiн
болжанып отырған сома 129 600 мың теңгенi құрайды. Жыл сайынғы көлемдер
тиiстi бюджеттiк бағдарлама бойынша республикалық бюджетте көзделген
көлемдерге сәйкес нақтыланады.
1-кесте
---------------------------------------------------------------------------
Iс-шаралардың атауы             ! Бағдарламаны iске асыруға
! арналған қаржылық шығындар
! (мың теңге)
!-----------------------------
!  Барлығы  !   оның ішiнде
!           !-----------------
!           !2001 ж. !2002 ж.
---------------------------------------------------------------------------
1. Республикалық бюджет қаражаты есебiнен
қаржыландыру:
1) әлемнiң өнеркәсiбi дамыған елдерiнiң
халықаралық, аймақтық және ұлттық
стандарттарын, техникалық регламенттерiн
және сыныптауыштарын әзiрлеу және сатып алу,
сондай-ақ Стандарттау жөнiндегі халықаралық
ұйымға (ИСО) мүшелiк жарна төлеу;                80 000    20 000  60 000
2) сапа саласында қолданбалы ғылыми
зерттеулер;                                       3 100       700   2 400
3) Қазақстан Республикасы өнiмдерiнiң
каталогын құру және жүргізу;                      8 000     4 000   4 000
4) ВТО-мен өзара iс-қимыл жөнiнде
ақпараттық қамтамасыз етудi жабдықтау
және дамыту;                                     24 100     9 500  14 600
5) Азаматтық және қызметтік қарудың және
оның оқтарының үлгілерiнiң мемлекеттік
кадастрын әзiрлеу, жүргiзу және шығару;           6 000     2 000   4 000
6) ҚР МСҚ автоматтандыру.                         8 400       -     8 400
Жиыны                                           129 600    36 200  93 400
---------------------------------------------------------------------------
Қаржыландыру техникалық көмек гранттары есебінен жүргiзiлуi мүмкін.
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже
Бағдарламаның iс-шараларын iске асыру отандық өнiмнiң, процестердiң
(жұмыстардың) және қызмет көрсетулердiң бәсекеге қабiлеттiлiгін, сапасын
және қауiпсiздігін арттыруды қамтамасыз етедi.
Бағдарламаны іске асырудан күтiлетін нәтиже:

5.9. Создание Государственного кадастра моделей гражданского и
служебного оружия и патронов к нему
Основные мероприятия предусматривают:
приобретение специального оборудования и лицензионного программного обеспечения;
создание перечня моделей гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
создание и ведение Государственного кадастра моделей гражданского оружия и патронов к нему.
Реализация данных мероприятий будет влиять на регулирование правоотношений, возникающих при обороте гражданского и служебного оружия, направленных на защиту граждан, их собственности, обеспечение общественной безопасности.
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Финансирование мероприятий Программы производится за счет средств
республиканского бюджета. Для реализации Программы в 2001-2002 годах
предполагаемая сумма составляет 129 600 тысяч тенге. Ежегодные объемы
уточняются в соответствии с объемами, предусматриваемыми в республиканском
бюджете по соответствующей бюджетной программе.
Таблица 1
--------------------------------------------------------------------------
Наименование мероприятий       ! Финансовые затраты на реализацию
! Программы (тыс. тенге)
!------------------------------------------
!     Всего     !     в том числе
!               !--------------------------
!               !  2001 г.   ! 2002 г.
--------------------------------------------------------------------------
Финансирование за счет средств
республиканского бюджета:
1) разработка и приобретение
международных, региональных
и национальных стандартов,
технических регламентов и
классификаторов промышлен-
но-развитых стран мира, в
том числе оплата членских
взносов в Международную
организацию по
стандартизации (ИСО);              80 000     20 000     60 000
2) прикладные научные исследо-
вания в области качества;           3 100        700      2 400
3) создание и ведение "Каталогов
продукции Республики Казахстан";    8 000      4 000      4 000
4) оснащение и развитие инфор-
мационного обеспечения по
взаимодействию с ВТО;              24 100      9 500     14 600
5) разработка, ведение, издание
Государственного кадастра
моделей гражданского и слу-
жебного оружия и патронов к
нему;                               6 000      2 000      4 000
6) автоматизация ГФС РК.               8 400        -        8 400
ИТОГО                         129 600     36 200     93 400
---------------------------------------------------------------------------
Возможно финансирование за счет грантов технической помощи.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Реализация мероприятий Программы обеспечит условия для повышения
конкурентоспособности, качества и безопасности отечественной продукции,
процессов (работ) и услуг.
Ожидаемый результат от реализации Программы должен способствовать:

1) өнiмнiң сыртқы және iшкi рынокта бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыруға;
2) саудада техникалық кедергілердi болдырмауға;
3) мемлекеттің халқын және рыногын сапасыз және әлеуеттi қауіптi
өнiмнен қорғауға;
4) қоршаған ортаны қорғауға;
5) экспортты дамытуға және өндiру көлемiн кеңейтуге;
6) басқарудың қазiргi заманғы әдiстерiн кең түрде енгізуге және
отандық және халықаралық стандарттар негізiнде сапаны қамтамасыз етуге;
7) республиканың өнеркәсiптiк кешенiнiң техника-экономикалық
көрсеткiштерiн жақсартуға;
8) барлық өнiм түрлерiнiң тұтынушылық қасиеттерiн жақсартуға ықпал
етуi тиiс.
8. Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарттау және сертификаттау
жүйелерін дамытудың 2001-2002 жылдарға арналған бағдарламасын
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
---------------------------------------------------------------------------
Р/с!       Iс-шаралардың атауы       !  Аяқталу  !  Орындаушылар !Орындалу
N !                                 !  нысаны   !               ! мерзімі
---------------------------------------------------------------------------
8.1. Техникалық регламенттер жүйесін қалыптастыру
8.1.1. - "Стандарттау туралы" ҚР      Жобалар     ЭСМ              2002 ж.
Заңына өзгерістер енгізу                                    2001 ж.
туралы"
- "Сертификаттау туралы" ҚР
Заңына өзгерістер енгізу
туралы" ҚР Заңдарының
жобаларын дайындау
8.1.2. Шет елдердің халықаралық және  Нормативтік ЭСМ, ЕХҚМ,        2002 ж.
ұлттық техникалық регламент.   құжаттар    ЭМРМ, АШМ,
терін қолданудың техникалық                МКМ, БҒМ,
регламенттерін, рәсімдерін                 ККМ, ТОҚМ,
әзірлеу, сәйкестендіру,                    ТЖА, ДСА,
бекіту, мазмұндау және баяндау             ЭСМ-ның
тәртібін анықтау                           Стандарттау,
метрология
және
сертификаттау
жөніндегі
комитеті
(бұдан әрі -
Комитет)
8.1.3. Мемлекеттік, салалық, аймақтық Нормативтік  Комитет          2001 ж.
ғылыми-техникалық бағдарла.    құжаттар
маларды нормативтік және
метрологиялық қамтамасыз ету
жөніндегі бөлімдерді
(іс-шараларды) қалыптастыру
тәртібін анықтау
8.2. Басым бағыттар бойынша мемлекеттік стандарттау
жүйесін жетілдіру және дамыту
8.2.1. Басым бағыттарды ескере отырып  Комитет    Комитет         2001-2002
мемлекеттiк стандарттау         бұйрықтары                    жж.
жөніндегі жұмыстардың
жоспарын әзірлеу
8.2.2. Мемлекеттiк тiлдегi нормативтік Қорытынды  Комитет         2001 ж.
құжаттарды растау

1) повышению конкурентоспособности продукции на внешнем и внутреннем
рынках;
2) устранению технических барьеров в торговле;
3) защите населения и рынка государства от недоброкачественной и
потенциально опасной продукции;
4) защите окружающей среды;
5) развитию экспорта и расширению объемов производства;
6) широкому внедрению современных методов управления и обеспечения
качества на основе отечественных и международных стандартов;
7) улучшению технико-экономических показателей работы промышленного
комплекса республики;
8) улучшению потребительских свойств всех видов продукции.
План мероприятий по реализации Программы развития
национальных систем стандартизации и сертификации
Республики Казахстан на 2001-2002 годы
---------------------------------------------------------------------------
N   !  Наименование мероприятия    !Форма      !Исполнители  !Срок
п/п !                              !завершения !             !исполнения
---------------------------------------------------------------------------
8.1. Формирование системы технических регламентов
8.1.1. Подготовить проекты           Проекты       МЭТ
Законов РК:
- "О внесении изменений в                                  2002 г.
Закон РК "О стандартизации"
- "О внесении изменений в                                  2001 г.
Закон РК "О сертификации"
8.1.2. Определить порядок раз-       Нормативные   МЭТ, МТСЗН,    2002 г.
работки, согласования,        документы     МЭМР, МСХ,
утверждения, содержания                     МГД, МОН,
и изложения технических                     МТК, МПРООС,
регламентов, процедур                       АЧС, АЗО,
применения международных                    Комитет по
и национальных технических                  стандартизации,
регламентов зарубежных                      метрологии и
стран                                       сертификации
МЭТ (далее -
Комитет)
8.1.3. Определить порядок            Нормативные   Комитет        2001 г.
формирования разделов         документы
(мероприятий) по норма-
тивному и метрологическому
обеспечению государственных,
отраслевых, региональных
научно-технических программ
-------------------------------------------------------------------------
8.2. Совершенствование и развитие государственной системы
стандартизации по приоритетным направлениям
8.2.1. Разработать планы работ       Приказы       Комитет        2001-
по государственной            Комитета                     2002 гг.
стандартизации с учетом
приоритетных направлений
8.2.2. Заверять нормативные          Заключения    Комитет        2001 г.
документы на государствен-
ном языке

8.2.3. Қолданыстағы мемлекеттiк        Министрлік. ЭСМ, АШМ, ДСА  2001 ж.
стандарттарда мiндеттi және     тердің                     2002 ж.
ұсынылатын талаптардың (тағам   бұйрықтары
өнiмдерiне, ауыл шаруашылығы
өнiмдерiне, денсаулық сақтау
және тазалық құралдарына)
шектелуiне талдау жүргiзу
8.2.4. Мұнай сапасына, мұнай-газ       Нормативтік ЭМРМ, ЭСМ      2001-2002
құбырларына қойылатын талаптар, құжаттар                      жж.
қоршаған ортаны қорғау жөнінде
нормативтік құжаттар кешенін
әзірлеу
8.2.5. Отын-энергетикалық кешеннің     Нормативтік ЭМРМ, ЭСМ      2001-2002
сенімділік көрсеткіштерін       құжаттар                      жж.
регламенттейтін нормативтік
құжаттар мен қауіпсіз пайдалану
талаптарын әзірлеу
8.2.6. "Стандарттау туралы" Қазақстан  Бағдарлама. ЭСМ, Министр.  2001 ж.
Республикасы Заңының            лар         ліктер, ве.
талаптарына сәйкес салалық                  домстволар,
стандарттарды қайта қарау және              Комитет
оларды нормативтік құжаттар
етіп қайта өңдеу жөнінде
ведомстволық бағдарламалар
әзірлеу
8.2.7. Отын-энергетикалық кешенде,     Комитеттің  ЭСМ, ЭМРМ,    2001-2002
ветеринарияда, денсаулық        бұйрықтары  АШМ, ДСА,        ж.ж.
сақтауда стандарттау жөнінде                Комитет
техникалық комитеттер құру
8.2.8. Кәсіпорындарда сапа жүйесін     Аймақтық    Облыстардың,  2001 ж.
енгізудің аймақтық              бағдарлама. Астана қ.,
бағдарламаларын әзірлеу         лар         Алматы қ.
әкімшіліктері
8.2.9. Қазақстан Республикасында 9000  Есеп        ЭСМ, ТОҚМ,     2001-2002
сериялы ИСО халықаралық                     Комитет           жж.
стандарттарын және 14000
сериялы ИСО халықаралық
стандарттарын бірлесіп
қолданудың тиімділігіне сынау
және талдау жүргізуді
қамтамасыз ету, оларды қолдану
жөнінде ұсынымдар әзірлеу
8.2.10. 9000 сериялы ИСО халықаралық   Әдістемелік Комитет        2001-2002
стандарттары негізінде         нұсқаулар                     жж.
экспорттық қазақстандық
өнімдердің негізгі түрлерін
дайындайтын ұйымдарда сапа
жүйесін;
14000 сериялы ИСО халықаралық
стандарттарына сәйкес қоршаған
ортаға әлеуетті қауіпті
өндірісті ұйымдарда қоршаған
ортаны қорғау жүйесін енгізу
жөнінде практикалық көмек
көрсету
8.2.11. 14000 сериялы ИСО халықаралық  Стандарттар   ТОҚМ        2001-2002
стандарттарын сәйкес қоршаған                               жж.
ортаны қорғау және экологиялық
қауіпсіздік мәселелері жөнінде
нормативтік құжаттар әзірлеу

8.2.3. Провести анализ действующих   Приказы       МЭТ, МСХ,      2001-
государственных стандартов    министерств   АЗО            2002 гг.
на предмет разграничения в
них обязательных и
рекомендуемых требований
(на продукты питания,
сельскохозяйственные
продукты, предметы
здравоохранения и
санитарии)
8.2.4. Разработать комплекс          Нормативные   МЭМР, МЭТ      2001-
нормативных документов        документы                    2002 гг.
по качеств нефти,
требованиям к нефтегазовым
трубопроводам, охране
окружающей среды
8.2.5. Разработать нормативные       Нормативные   МЭМР, МЭТ      2001-
документы, регламентирующие   документы                    2002 гг.
показатели надежности и
требования безопасной
эксплуатации топливно-
энергетического комплекса
8.2.6. Разработать ведомственные     Программы     МЭТ,           2001 г.
программы по пересмотру                     министерства,
отраслевых стандартов и                     ведомства,
переработке их в                            Комитет
нормативные документы в
соответствии с требованиями
Закона Республики Казахстан
Z990433_
"О стандартизации"
8.2.7. Создать технические           Приказы       МЭТ, МЭМР,     2001-
комитеты по стандартизации    Комитета      МСХ, АЗО,      2002 гг.
в топливно-энергетическом                   Комитет
комплексе, ветеринарии,
здравоохранении.
8.2.8. Разработать региональные      Региональные  Акиматы        2001 г.
программы внедрения систем    программы     областей,
качества на предприятиях                    г.Астаны,
г.Алматы
8.2.9. Обеспечить проведение         Отчет         МЭТ,           2001-
исследований и анализа                      Комитет,       2002 гг.
эффективности совместного                   МПРООС
применения международных
стандартов ИСО серии 9000
и международных стандартов
ИСО серии 14000 в Республике
Казахстан, разработать
рекомендации по их
применению
8.2.10. Оказать практическую помощь  Методические  Комитет        2001-
по внедрению: систем          рекомендации                 2002 гг.
качества в организациях,
изготавливающих основные
виды экспортной казах-
станской продукции на
базе международных
стандартов ИСО серии 9000;
системы охраны окружающей
среды в организациях с
потенциально опасным для
окружающей среды
производством, в
соответствии с между-
народными стандартами
ИСО серии 14000
8.2.11. Разработать нормативные      Стандарты     МПРООС         2001-
документы по вопросам                                      2002 гг.
охраны окружающей среды
и экологической без-
опасности в соответствии
с международными
стандартами серии ИСО
14000
--------------------------------------------------------------------------

8.3. Техника-экономикалық ақпаратты сыныптау мен кодтау жүйесін
және сызықтық кодтауды жетілдіру
8.3.1.  Республиканың құзыретті        Комитеттің    Комитет     2001-2002
ұйымдарына білім, қоршаған     бұйрығы                      жж.
ортаны қорғау, банктік,
қаржылық және сыртқы
экономикалық қызмет,
статистикалық сыныптауыштар
мен атаутізімдер, негізгі
қорларды сыныптау жүйелерінде
техника-экономикалық және
әлеуметтік ақпараттар
сыныптауыштарын әзірлеу мен
жүргізуді бекіту
8.3.2.  Техника-экономикалық және      Комитеттің   ЭСМ, ТОҚМ,    2001-2002
әлеуметтік ақпарат             бұйрықтары   ҚарМ, ДСА,       жж.
сыныптауыштарын әзірлеу және                Комитет
бекіту
8.4. Өнімді каталогтау жүйесін дамыту
8.4.1.  Өнімді каталогтау жөніндегі    Стандарттар  Комитет       2001 ж.
жұмыстарды ұйымдастыру және
жүргізу тәртібі жөніндегі
стандарттарды әзірлеу
8.4.2.  Өнімді каталогтау жөніндегі    Есеп         Комитет       2001-2002
деректер қорын жүргізу үшін                                  жж.
арнайы жабдық сатып алу
8.4.3.  "Қазақстан Республикасының     Комитеттің   Комитет       2001 ж.
өнімдері" каталогын құру       бұйрығы
8.5. Мемлекеттік сертификаттау жүйесі және
аккредиттеу жүйесін дамыту
8.5.1.  Халықаралық деңгейде           Комитет      Комитет       2001-2002
сертификаттау және             бұйрығы                       жж.
аккредиттеу бойынша жұмыстар
нәтижелерін тануды қамтамасыз
ету жөніндегі шараларды
анықтау
8.5.2.  Өнімнің түрлі топтарын         Нормативтік  ЭСМ, ЭМРМ,    2001-2002
сертификаттау ережелері мен    құжаттар     ККМ, АШМ,        жж.
рәсімдерін Кеден Одағы                      ДСА, Серти.
елдерінде қолданыстағы сондай               фикаттау
ережелермен және рәсімдермен                жөніндегі
сәйкестендіру жөнінде шаралар               аккредит.
қабылдау                                    телген
органдар
(келісім
бойынша)
8.6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандарттар қорын жетілдіру
8.6.1.  Қазақстан Республикасының      Комитеттің   Комитет       2001 ж.
Мемлекеттік стандарттар қоры   бұйрығы
кеңесі туралы ереже дайындау
және нормативтік құжаттардың
салааралық қорларымен
қызметін үйлестіру
8.6.2.  Экономикасы дамыған елдердің   Нормативтік  Комитет      2001-2002
халықаралық, аймақтық және     құжаттарды                   жж.
ұлттық регламенттерін,         сатып алу
стандарттарын, халықаралық
ұйымдар сыныптауыштарын сатып
алу және олардың мемлекеттік
және орыс тілдеріне аударылуын
қамтамасыз ету

8.3. Развитие системы классификации и кодирования
технико-экономической информации и штрихового кодирования
8.3.1. Закрепить за компетентными    Приказ       Комитет         2001-
организациями республики      Комитета                     2002 гг.
разработку и ведение
классификаторов технико-
экономической и социальной
информации в системах:
образования, охраны
окружающей среды,
банковской, финансовой и
внешнеэкономической
деятельности,
статистических клас-
сификаций и номенклатур,
классификации основных
фондов
8.3.2. Разработать и утвердить       Приказы      МОН, МПРООС,    2001-
классификаторы технико-       Комитета     МФ, АС,         2002 гг.
экономической и социальной                 Комитет
информации
------------------------------------------------------------------------
8.4. Развитие системы каталогизации продукции
8.4.1. Разработать стандарты по      Стандарты    Комитет         2001 г.
организации и порядку
проведения работ по
каталогизации продукции
8.4.2. Приобрести специальное        Отчет        Комитет         2001-
оборудование для ведения                                   2002 гг.
баз данных по каталогизации
продукции
8.4.3. Создать каталог "Продукция    Приказ       Комитет         2001 г.
Республики Казахстан"         Комитета
--------------------------------------------------------------------------
8.5. Развитие государственной системы сертификации и системы
аккредитации
8.5.1. Определить меры по            Приказ       Комитет         2001-
обеспечению признания         Комитета                     2002 гг.
результатов работ по
сертификации и
аккредитации на
международном уровне
8.5.2. Принять меры по               Нормативные  МЭТ, МЭМР,      2001-
гармонизации правил и         документы    МТК, МСХ,       2002 гг.
процедуры сертификации                     АЗО, ак-
различных групп продукции                  кредитованные
с аналогичными правилами и                 органы по
процедурами, действующими                  сертификации
в странах Таможенного                      (по согласованию)
Союза
---------------------------------------------------------------------------
8.6. Совершенствование Государственного фонда стандартов
Республики Казахстан
8.6.1. Подготовить положение         Приказ        Комитет        2001 г.
о Совете Государственного     Комитета
фонда стандартов
Республики Казахстан и
координации деятельности
с отраслевыми фондами
нормативных документов
8.6.2. Приобрести международные,     Приобретение  Комитет        2001-
региональные и национальные   нормативных                  2002 гг.
технические регламенты,       документов
стандарты, классификаторы
международных организаций,
экономически развитых
стран и обеспечить их
перевод на государственный
и русский языки

8.6.3.  ҚР Мемлекеттік стандарттар      Енгізу       ЭСМ, ТОҚМ,  2001-2002
қорының пайдаланушыларымен      туралы       АШМ, ДСА,      жж.
нормативтік құжаттарды әзірлеу  кесімдер     ТЖА, ЭМРМ,
және қамтамасыз ету кезінде                  Комитет
ақпараттық технологиялар және
телекоммуникациялық жүйелер
енгізу
8.6.4.  Бірыңғай ақпараттық-библиогра.  Мемлекеттік  ЭСМ, ТОҚМ,    2001 ж.
фиялық деректер қорын           басқару      АШМ, ДСА,
қалыптастыру үшін техникалық    органдарының ТЖА, ЭМРМ
регламенттердің, нормативтік    бұйрықтары
құжаттардың тізбесін және
міндетті данасын Комитетке
беру
8.6.5.  ҚР Мемлекеттік стандарттар      Есеп         ЭСМ          2001-2002
қорын және ВТО-мен өзара                                     жж.
іс-қимыл жөнінде ақпараттық
қамтамасыз етуді материалдық
-техникалық жабдықтау
8.7. Стандарттау және сертификаттау жөнінде мамандарды даярлау
және олардың біліктілігін арттыру
8.7.1.  Өнім, қызмет, өндіріс, сапа     Сарапшы-     ЭСМ,         2001-2002
жүйелерін, қауіпсіздікті        аудиторлар.  Комитет         жж.
қамтамасыз ету жүйелерін        дың серти.
стандарттау, сертификаттау      фикаттары
жөніндегі сарапшы-аудиторларды
даярлауды қамтамасыз ету
8.7.2.  Сертификаттау жөніндегі         Сарапшы-     ЭСМ,         2001-2002
халықаралық органдарда          аудиторлар.  Комитет         жж.
сарапшы-аудиторларды сапа       дың серти.
жүйелері бойынша оқуын          фикаттары
қамтамасыз ету
8.7.3.  Стандарттау және сертификаттау  Бұйрық,      Комитет      2001 ж.
жөніндегі мамандарды даярлау    үлгілік
және оқытатын бағдарламалар,    бағдарла.
әдістемелік және көрнекі        малар,
құралдарды әзірлеу              әдістемелік
мәселелерінде бірыңғай          ұсынымдар
саясатты анықтау
8.7.4.  Қазақстан Республикасының       Іс-шаралар   БҒМ, ЭСМ     2001 ж.
Білім және ғылым
министрлігімен бірлесіп
Республиканың білім беру жүйесі
мекемелерінде стандарттау және
сертификаттау бойынша пәндерді
оқыту жүйесін дамыту жөнінде
іс-шаралар әзірлеу
8.8. Халықаралық ынтымақтастық
8.8.1.  Стандарттау, метрология және    Келісімдер   ЭСМ, ҚарМ    2002 ж.
сертификаттау жөніндегі
мемлекетаралық кеңеске (МАК)
ай сайын мүшелік жарна төлеп
тұру
8.8.2.  Стандарттау жөніндегі           Келісімдер   ЭСМ, ҚарМ    2001-2002
халықаралық ұйымға (ИСО)                                     жж.
ай сайын мүшелік жарна төлеп
тұру
8.8.3.  Халықаралық электротехникалық   Үкіметтің    ЭСМ, ҚарМ,   2002 ж.
комиссияға (ХЭК) мүшелікке өту  қаулысы      СІМ

8.6.3. Внедрить информационные       Акты о        МЭТ, МПРООС,   2001-
технологии и телеком-         внедрении     МСХ, АЗО,      2002 гг.
муникационные системы при                   АЧС, МЭМР,
разработке и обеспечении                    Комитет
нормативными документами
пользователей Государствен-
ного фонда стандартов РК
8.6.4. Представлять в Комитет        Приказы       МЭТ,           2001 г.
перечни и обязательные        органов       МПРООС,
экземпляры технических        государствен- МСХ,
регламентов, нормативных      ного          АЗО, АЧС,
документов для формирования   управления    МЭМР
единой справочно-библио-
графической базы данных
8.6.5. Материально-техническое       Отчет         МЭТ            2001-
оснащение Государственного                                 2002 гг.
фонда стандартов РК и
информационного обеспечения
по взаимодействию с ВТО
---------------------------------------------------------------------------
8.7. Подготовка и повышение квалификации специалистов по
стандартизации и сертификации
8.7.1. Обеспечить подготовку         Сертификаты   МЭТ,           2001-
экспертов-аудиторов по        экспертов-    Комитет        2002 гг.
стандартизации, серти-        аудиторов
фикации продукции, услуг,
производств, систем
качества, систем
обеспечения безопасности
8.7.2. Обеспечить обучение           Сертификаты   МЭТ,           2001-
экспертов-аудиторов по        экспертов-    Комитет        2002 гг.
системам качества в           аудиторов
международных органах по
сертификации.
8.7.3. Определить единую политику    Приказ,       Комитет        2001 г.
в вопросах подготовки         типовые
специалистов по               программы,
стандартизации и              методические
сертификации и разработки     рекомендации
обучающих программ,
методического и наглядного
материала
8.7.4. Разработать совместно с       Мероприятия   МОН, МЭТ       2001 г.
Министерством образования
и науки Республики Казахстан
мероприятия по развитию
системы преподавания
дисциплин по стандартизации
и сертификации в
учреждениях системы
образования республики
--------------------------------------------------------------------------
8.8. Международное сотрудничество
8.8.1. Уплата ежемесячных членских   Соглашения   МЭТ, МФ         2002 г.
взносов в Межгосударственный
Совет по стандартизации,
метрологии, сертификации
(МГС)
8.8.2. Уплата ежемесячных членских   Соглашения    МЭТ, МФ        2001-
взносов в Международную ор-                                2002 гг.
ганизацию по стандартизации
(ИСО)
8.8.3. Вступление в члены            Постановление  МЭТ, МФ,      2002 г.
Международной электро-        Правительства  МИД
технической комиссии (МЭК)

8.8.4.  Еуропалық одақтың, Шығыс        Келісімдер   ЭСМ, СІМ     2001-2002
Еуропа елдерінің сертификаттау                               жж.
жүйелерінде сертификаттау
бойынша аккредиттеу жөніндегі
шетелдік ұйымдармен халықаралық
ынтымақтастықты қамтамасыз ету,
сертификаттау жөніндегі
аккредиттеу органдарын және
сынау зертханаларын өзара тану
туралы келісімдер дайындау
8.8.5.  Стандарттау, метрология және    Келісімдер   ЭСМ, БҒМ     2001-2002
сертификаттау жөнінде                                        жж.
халықаралық және мемлекет.
аралық ұйымдардың жұмыстарына
қатысу және стандарттау,
метрология және сертификаттау
жөніндегі ұлттық ұйымдармен
ынтымақтастықты қамтамасыз
ету
8.9. Азаматтық және қызметтік қарудың және оның оқтарының
үлгілерінің мемлекеттік кадастры
8.9.1.  Лицензиялық бағдарламалық       Есеп         Комитет      2001-2002
қамтамасыз етілген кадастр                                   жж.
құру жөніндегі жұмыстарды
қамтамасыз ету
8.9.2.  Қызметтік және азаматтық қару   Қазақстан     ІІМ,        2002 ж.
және оның оқтарының             Республикасы  Комитет
үлгілерінің мемлекеттік         Үкіметінің
кадастрын әзірлеу және бекіту   қаулысы
---------------------------------------------------------------------------
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

8.8.4. Обеспечить международное      Соглашения    МЭТ, МИД       2001-
сотрудничество с                                           2002 гг.
зарубежными организациями
по аккредитации органов
по сертификации в системах
сертификации Европейского
Союза, стран Восточной
Европы, подготовить
соглашения о взаимном
признании аккредитации
органов по сертификации
и испытательных лаборато-
рий
8.8.5. Участвовать в работе          Соглашения    МЭТ, МОН       2001-
международных и меж-                                       2002 гг.
государственных
организаций по
стандартизации,
метрологии и
сертификации и обеспечить
сотрудничество с
национальными организациями
по стандартизации,
метрологии и сертификации
---------------------------------------------------------------------------
8.9. Государственный кадастр моделей гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
8.9.1. Обеспечить работы по          Отчет         Комитет        2001-
созданию кадастра                                          2002 гг.
лицензионным программным
обеспечением
8.9.2. Разработать и утвердить       Постановление  МВД,          2002 г.
Государственный кадастр       Правительства  Комитет
моделей служебного и          Республики
гражданского оружия и         Казахстан
патронов к нему
---------------------------------------------------------------------------
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)