Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 3 наурыздағы N 326 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 4 шілдедегі N 916 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 тамыздағы N 745 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.08.15  N 745  Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. "Еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиғалар мен қызметкерлер денсаулығының өзге де зақымдануларын тексеру және есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 3 наурыздағы N 326  P010326_  қаулысына мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиғалар мен қызметкерлер денсаулығының өзге де зақымдануларын тексеру және есепке алу ережесінде:
10-тармақта:
1) тармақшадағы "аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі - аумақтық бөлімше)" деген сөздерден кейін "сондай-ақ қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған жазатайым оқиғалар кезінде төтенше жағдайлар жөніндегі жергілікті органдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақтың бірінші абзацындағы "зардап шегушінің өкілдерінің қатысуымен" деген сөздер "жұмыс берушінің және зардап шегушінің өкілетті өкілдерінің қатысуымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған жазатайым оқиғалар кезінде комиссия құрамына төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспектор енгізіледі.
Техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде болған жазатайым оқиғалар кезінде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспектор арнайы тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы болып тағайындалады. Мұндай жағдайда мемлекеттік еңбек инспекторы комиссия мүшесі болып табылады";
27-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған жазатайым оқиғалар кезіндегі тексеру барысында жұмыс беруші, қызметкер және мемлекеттік еңбек инспекторы не төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспектор арасында тексеру, рәсімдеу және тіркеу мәселелері бойынша келіспеушіліктерді тиісті инспекцияның бағыныстылығына қарай бас мемлекеттік еңбек инспекторы немесе төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі бас мемлекеттік еңбек инспекторы қарайды не сот тәртібімен қаралады";
үшінші абзацтағы "мемлекеттік" деген сөзден кейін "(мемлекеттік)" деген сөз алынып тасталсын;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер мемлекеттік еңбек инспекторының пікірі комиссия мүшелері көпшілігінің пікірімен келіспесе, онда ол актіге "қорытындыны қара" деген ескертпемен қол қоюға міндетті. Ол өзінің дәлелді қорытындысын (4-қосымша) тексеру материалдарына енгізеді.
Қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған жазатайым оқиғалар кезінде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспектор жазатайым оқиғаға ықпал еткен себептер жөніндегі өзінің келіспеушілігін арнайы тексеру материалдарына қоса берілетін техникалық қорытынды түрінде ресімдейді";
33-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс беруші жазатайым оқиғаны арнайы тексеру актісінің материалдарын мемлекеттік еңбек инспекторына (2-қосымша), сондай-ақ қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған оқиғалар кезінде бір данасын төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспекторға тапсырады";
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Топтық жазатайым оқиғаны арнайы тексеру актісінің материалдары бір-бір данадан еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға және қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған оқиғалар кезінде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі орталық атқарушы органға жіберіледі";
36-тармақ "меминспекторына" деген сөзден кейін "сондай-ақ қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған оқиғалар кезінде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспекторға" деген сөздермен толықтырылсын;
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Жазатайым оқиғалардың дұрыс, уақтылы тексерілуін және есепке алынуын, сондай-ақ осы жағдайлардың пайда болу себептерін жою жөніндегі іс-шаралардың орындалуын бақылауды, бұрмалаушылықтар анықталған жағдайларда, анықталған бұрмалаушылықтарды жою туралы меншік нысанына қарамастан, барлық ұйымдар орындауы үшін міндетті нұсқамалар беретін мемлекеттік еңбек инспекторлары, сондай-ақ төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспекторлар өз құзыреті шеңберінде азаматтардың шағымдарын, өтініштерін, арыздарын тексеру және ұйымдарды зерттеу арқылы жүзеге асырады.
Мемлекеттік еңбек инспекторларының немесе төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың әрекеттеріне заңнамада белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін. Шағым жасау берілген нұсқамалардың орындалуын тоқтатпайды".

О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2001 года N 326
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июля 2001 года N 916. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2008 года N 745.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.08.2008   N 745
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2001 года N 326  P010326_  "Об утверждении Правил расследования и учета несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников, связанных с трудовой деятельностью" следующие дополнения и изменения:
в Правилах расследования и учета несчастных случаев и иных повреждений здоровья работников, связанных с трудовой деятельностью, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 10:
подпункт 1) после слов "уполномоченного государственного органа по труду (далее - территориальное подразделение)" дополнить словами:
" , а также местным органам по чрезвычайным ситуациям при несчастных случаях, происшедших на опасных промышленных объектах";
в абзаце первом пункта 13 слова "с участием полномочных представителей пострадавшего." заменить словами "с участием работодателя и полномочного представителя пострадавшего.";
пункт 18 дополнить абзацами следующего содержания:
"При несчастных случаях, происшедших на опасных промышленных объектах, в состав комиссии включается государственный инспектор по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
При несчастных случаях, происшедших при чрезвычайных ситуациях техногенного характера, председателем комиссии по специальному расследованию назначается государственный инспектор по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций. В этом случае государственный инспектор труда является членом комиссии";
в пункте 27:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Разногласия по вопросам расследования, оформления и регистрации несчастных случаев, возникшие в ходе расследования между работодателем, работником и государственным инспектором труда либо государственным инспектором по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, при случаях, происшедших на опасных промышленных объектах, рассматриваются в порядке подчиненности соответствующей инспекции главным государственным инспектором труда или главным государственным инспектором по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций территориального органа или Республики Казахстан либо в судебном порядке";
в абзаце третьем после слов "Решение главного государственного" слово "(государственного)" исключить;
в пункте 31:
слова "или председателя комиссии" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Государственный инспектор по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций при несчастных случаях, происшедших на опасных промышленных объектах, при необходимости свое несогласие по причинам, способствовавшим несчастному случаю, оформляет в виде технического заключения, прилагаемого к материалам специального расследования";
пункт 33:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Материалы акта специального расследования несчастного случая передаются работодателем председателю комиссии (2 экземпляра), а также один экземпляр государственному инспектору по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций при случаях, происшедших на опасных промышленных объектах";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"По одному экземпляру материалов акта специального расследования группового несчастного случая направляется в уполномоченный государственный орган по труду и центральный исполнительный орган по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций при случаях, происшедших на опасных промышленных объектах";
пункт 36 после слов "работодатель письменно сообщает госинспектору труда" дополнить словами:
" , а также государственному инспектору по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций при случаях, происшедших на опасных промышленных объектах";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"Контроль за правильным, своевременным расследованием и учетом несчастных случаев, а также выполнением мероприятий по устранению причин, вызвавших эти случаи, осуществляют государственные инспекторы труда, а также государственные инспекторы по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций в пределах их компетенции посредством проверок жалоб, заявлений, обращений граждан и обследований организаций, которые в случаях выявления нарушений выдают предписания об устранении выявленных нарушений, обязательные для исполнения всеми организациями, независимо от форм собственности.
Действия государственных инспекторов труда или государственных
инспекторов по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций могут
быть обжалованы в порядке, установленном законодательством. Обжалование не
приостанавливает исполнение выданных предписаний".

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)