"Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2710 заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 6 қараша N 1404
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2710 Z952710_ заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан
Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы"
1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2710 заң күшi бар Жарлығына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2710 Z952710_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы 1995 ж., N 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 10, 108-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233-құжат; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
Тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы".
Кiрiспе алынып тасталсын.
Мәтiндегi "Жарлық", "Жарлыққа", "Жарлықтың" деген сөздер тиiсiнше "Заң", "Заңға", "Заңның" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын күзетудi және қорғауды қамтамасыз ету.".
5-баптың 4-тармағындағы "мен олардың" деген сөздер ", олардың әскери қызметшiлерiмен" деген сөздермен ауыстырылсын.
7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Ұлттық қауiпсiздiк органдарының жүйесi
Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдарының бiрыңғай жүйесiн: Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитеті, оның ведомстволары, аумақтық және өзге де ұлттық қауiпсiздiк органдары, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң әскерлерi, арнайы мақсаттағы бөлiмшелер, оқу орындары, ғылыми-зерттеу мекемелерi және басқа да ведомстволық бағыныстағы ұйымдары құрайды.".
8-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21 декабря 1995 года N 2710 "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2001 года N 1404
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21 декабря 1995 года N 2710  "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений
в Указ Президента Республики Казахстан,
имеющий силу Закона, от 21 декабря 1995 года N 2710
"Об органах национальной безопасности Республики Казахстан"
Внести в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21 декабря 1995 года N 2710 "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 108; N 12, ст. 184; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст.
66) следующие изменения и дополнения:
Заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности
Республики Казахстан".
Преамбулу исключить.
В тексте слова "Указ", "Указом", "Указа" заменить соответственно
словами "Закон", "Законом", "Закона".
Пункт 1 статьи 2 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) обеспечение охраны и защиты государственной границы Республики
Казахстан.".
В пункте 4 статьи 5 слова "и их" заменить словами ", их
военнослужащих и".
Статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Система органов национальной безопасности
Единую систему органов национальной безопасности Республики Казахстан составляют: Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, его ведомства, территориальные и иные органы национальной безопасности, войска Комитета национальной безопасности, подразделения специального назначения, учебные заведения, научно-исследовательские учреждения и другие подведомственные организации.".
Подпункт 2) пункта 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:

"2) Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң ведомстволарына басшылық жасауды жүзеге асырады: Қазақстан Республикасының Президентi белгiлеген тәртiппен ұлттық қауiпсiздiктiң аумақтық және өзге де органдарын, сондай-ақ ведомстволық бағыныстағы ұйымдарын құрады, таратады және қайта ұйымдастырады және оларды басқарады;".
8-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1-бап. Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң ведомстволары
1. Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң ведомстволары ұлттық қауiпсiздiк органдары қызметiнiң жекелеген бағыттары бойынша оларға жүктелген мiндеттердi іске асыру үшiн құрылады.
2. Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң ведомстволарын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi төрағасының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi құрады, таратады және қайта ұйымдастырады;
2) директорлар басқарады, оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi төрағасының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңды тұлғалар болып табылады, нақты және шартты атаулары, тиiстi мөрлерi мен мөртаңбалары, банктерде шоттары, негiзгi қорлары болады.".
10-1-баптағы "үкiметтiк байланыс әскерлерi мен басқа да әскерлерден құралады" деген сөздер алынып тасталсын.
12-бапта:
7) тармақшадағы "мемлекеттiк және әскери құпия" деген сөздер "мемлекеттiк құпия" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын күзетудi және қорғауды қамтамасыз етуге";
17) тармақшадағы "мемлекеттiк, әскери және қызметтiк құпия" деген сөздер "мемлекеттiк құпия" деген сөздермен ауыстырылсын.
17-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Әскери қызметшiлердi ұлттық қауiпсiздiк органдарының әрекет етушi резервiне есепке алу және олардың әскери қызметтi өткеру тәртiбiн Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасы белгiлейдi.".
20-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. "Ұлттық қауiпсiздiк комитетi белгiлеген тәртiппен Комитет төрағасы ұлттық қауiпсiздiк органдары әскери қызметшiлерiнiң жекелеген санаттарына әскери қызметке алынғанға дейiнгi еңбек қызметiнiң стажын қызмет өткерген жылдарына есептеуi мүмкiн.".
Қазақстан Республикасының
Президентi

"2) осуществляет руководство ведомствами Комитета национальной безопасности; образует, упраздняет и реорганизует территориальные и иные органы национальной безопасности, а также подведомственные организации в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан, и руководит ими;".
Статью 8-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 8-1. Ведомства Комитета национальной безопасности
1. Ведомства Комитета национальной безопасности создаются для реализации возложенных на органы национальной безопасности задач по отдельным направлениям их деятельности.
2. Ведомства Комитета национальной безопасности:
1) образуются, упраздняются и реорганизуются Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
2) возглавляются директорами, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
3) являются юридическими лицами, имеют действительное и условное наименования, соответствующие печати и штампы, счета в банках, основные фонды.".
В статье 10-1 слова "состоят из войск правительственной связи и других войск, предназначенных" заменить словом "предназначены".
В статье 12:
в подпункте 7) слова "государственную и военную тайну" заменить словами "государственные секреты";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) обеспечивать охрану и защиту государственной границы Республики Казахстан";
3) в подпункте 17) слова "государственную, военную и служебную тайну" заменить словами "государственные секреты".
Статью 17 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Порядок зачисления военнослужащих в действующий резерв органов национальной безопасности и прохождения ими военной службы устанавливается Председателем Комитета национальной безопасности.".
Пункт 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"2. В установленном Комитетом национальной безопасности порядке Председатель Комитета отдельным категориям военнослужащих органов национальной безопасности может засчитывать в выслугу лет стаж их трудовой деятельности до зачисления на военную службу.".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)