"Қазпочта" ашық акционерлік қоғамын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 8 желтоқсандағы N 1600 қаулысы Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.03.18. N 268 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2001 жылға арналған Индикативтік жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 қыркүйектегі N 1398 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Қазпочта" ашық акционерлік қоғамын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 8 желтоқсандағы
N 1600 қаулысымен
бекітілген
"Қазпочта" ашық акционерлік қоғамын
дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған
жоспары
2001 ж.
1. Қазақстан почтасының миссиясы
Осы "Қазпочта" ашық акционерлiк қоғамын (бұдан әрi - Қоғам) дамыту жоспары Қазақстан Республикасының "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегi, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы  Заңдарына, "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2001 жылға арналған индикативтiк жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 15 қыркүйектегi N 1398 қаулысына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 15 қарашадағы N 1716 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының почта саласын дамыту және почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру бағдарламасына сәйкес әзiрлендi.
Почта байланысы желiсi ел үшiн маңызды миссияны - азаматтардың ақпарат алуға, таратуға және беруге конституциялық құқықтарын қамтамасыз ету миссиясын орындайды.
Нарықтық экономиканың дамуы және қоғамды ақпараттандыру кезеңiнде почта байланысы ақпараттық инфрақұрылымның кәсiпкерлiктiң, қаржылық қызмет көрсетулердiң, бағалы қағаздар рыногының, ақпаратпен алмасудың дамуына жәрдемдесетiн маңызды элемент болып келедi. Почта халықтың көпшiлiгiне қызмет көрсетiп, ғылымның, бiлiмнiң және мәдениеттiң дамуына жәрдемдесе отырып, үлкен әлеуметтiк жүктеменi көтерiп отыр. Саланың әлеуметтiк маңыздылығы сонда жұмыс iстейтiн, көбiсi әйелдерден тұратын қызметкерлердiң санымен де сипатталады.
Қазақстан Республикасының почта саласын дамытудың стратегиялық мақсаты қазiргi заманғы технологиялар мен халықаралық ынтымақтастықтың озық нысандары негiзiнде кең ауқымды почталық та, қаржылық та қызметтердi ұсынатын тиiмдi почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру болып табылады. Почта-жинақ жүйесiн қалыптастырудағы таңдалған стратегияның тиiмділігi әлемнiң жетекшi почта әкiмшіліктерiнiң тәжiрибесiмен расталады. Қоғамның жоспарланып отырған дамуының негiзiне мынадай қызмет көрсету түрлерiн дамытуды күшейтуге негiзделген жапондық және голландиялық почта-жинақ жүйелерiнiң модельдерi салынған:
- почта жинақтары (депозиттер);
- почталық ақша аударымдары;
- почталық қолма-қол ақшасыз аударымдар;
- трансфер-агенттiк (бағалы қағаздармен операциялар).

Об утверждении Плана развития открытого акционерного общества "Казпочта" на 2001-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года N 1600. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 марта 2003 г. N 268
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2000 года N 1398 P001398_ "Об Индикативном плане социально- экономического развития Республики Казахстан на 2001 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План развития открытого акционерного общества "Казпочта" на 2001-2005 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
8 декабря 2001 года N 1600
План развития открытого
акционерного общества "Казпочта"
на 2001-2005 годы
1. Миссия казахстанской почты
Настоящий план развития ОАО "Казпочта" (далее - Общество) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года Z980272_ "О естественных монополиях", от 31 августа 1995 года Z952444_ "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", постановлением Правительства от 15 сентября 2000 года N 1398 P001398_ "Об индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2001 год" и P001716_ Программой развития почтовой отрасли Республики Казахстан и формирования почтово-сберегательной системы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года N 1716.
Сеть почтовой связи выполняет важную для страны миссию - обеспечение конституционных прав граждан на получение, распространение и передачу информации.
На этапе развития рыночной экономики и информатизации общества почтовая связь становится важным элементом информационной инфраструктуры, способствующим развитию предпринимательства, финансовых услуг, рынка ценных бумаг, обмена информацией. Почта несет большую социальную нагрузку, предоставляя услуги широким слоям населения, содействуя развитию науки, образования и культуры. Социальная значимость отрасли, характеризуется также числом работников, занятых в ней, большинство из которых составляют женщины.
Стратегической целью развития почтовой отрасли Республики Казахстан является формирование эффективной почтово-сберегательной системы, предоставляющей широкий спектр как почтовых, так и финансовых услуг на базе современных технологий и прогрессивных форм международного сотрудничества. Эффективность выбранной стратегии формирования почтово-сберегательной системы подтверждается опытом ведущих почтовых администраций мира. В основе планируемого развития Общества лежат модели японской и голландской почтово-сберегательных систем, которые основаны на усилении развития следующих услуг:
- почтовые сбережения (депозиты);
- почтовые денежные переводы;
- почтовые безналичные переводы;
- трансфер-агентские (операции с ценными бумагами).

Жапон почта әкiмшiлiгi Жапонияның жетекшi қаржы институттарының бiрi болып табылады, оның тартылған депозиттерiнiң ағымдағы айналымы шамамен 259 970 миллиард йендi құрайды, оның iшiнде 99,6% тұрғындардың салымы. Нидерланд Корольдiгiнiң почта-жинақ жүйесi қаржылық қызмет көрсетудiң iшкi рыногында алғы орында, оның қызметтерiн елдiң жасы үлкен тұрғындарының 80% пайдаланады. Қазақстанның почта саласы үшiн осы почта әкiмшiлiктерiнiң қалыптасу және даму тәжiрибесi айрықша бағалы болып табылады, себебi осы почта әкiмшiлiктерiнiң қызмет мақсаты қоғамның көпшiлiгiне сенiмдi және қол жеткізiмдi почта-жинақ қызмет көрсетулерiн ұсыну арқылы экономиканы тұрақтандыруға және халықтың әл-ауқатын арттыруға ынталану болып табылады.
Қоғам мынадай кең ауқымды почталық және қаржылық қызмет көрсетулердi жүзеге асырады:
1) жазбаша хат-хабарлар мен жолдама заттарды қабылдау және жеткiзу;
2) мерзiмдiк басылымдарға жазылуды қабылдау, оларды жiберу, тасымалдау, жеткiзу және бөлшек сауда арқылы сату;
3) аударым операциялары;
4) зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу;
5) ЕМS Kazpost курьерлiк қызмет көрсетуi;
6) тiкелей почта жарнамасы бойынша қызмет көрсету;
7) филателиялық қызмет көрсету;
8) коммуналдық және басқа да қызмет көрсетулер үшiн төленетiн төлемақыны қабылдау;
9) халықтан депозитке ақша қабылдау;
10) валюта айырбастау операциялары;
11) кассалық және инкассаторлық қызмет көрсету;
12) бағалы қағаздар рыногында брокерлiк қызмет көрсету;
13) агенттiк қызмет көрсету;
14) трансфер-агенттiк қызмет көрсету;
15) күнделiктi сұраныс тауарларын, лотерея билеттерiн сату.
Қоғам қызметiнiң мақсаты Қазақстан Республикасында кең ауқымды почталық, қаржылық және агенттiк қызметтер көрсететiн және өзiнiң почта бөлiмшелерi желiсi арқылы халық тұтынатын тауарларды сату функцияларын ұсынатын почта-жинақ жүйесiн құру болып табылады. Мiне осылай, Қоғамның негiзгi қызметi почта-жинақ қызмет көрсетулерiн ұсыну болып табылады.
Қоғамның алдына қойылған мақсат мынадай мәселелердi шешудi көздеп отыр:
1. Қажеттi нормативтiк құқықтық база құру және оны жетiлдiру.
2. Ақпараттық инфрақұрылым құруды көздейтiн және аса сенiмдi, жоғары жылдамдықты, құпиялылығы сақталған ақпараттың берiлуiн ұйымдастыруға, дәстүрден тыс жаңа қызмет түрлерiн (соның iшiнде почта-жинақ қызметтерiн) игеруге және ақпараттарды өңдеудiң бiртұтас компьютерлiк орталығын құруға бағытталған почта байланысын ақпараттандыру.
3. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу және жеткiзу, коммуналдық төлемдердi жинауға байланысты жоғалтқан функцияларын почта саласына керi қайтару.

Японская почтовая администрация является одним из ведущих финансовых институтов Японии, текущий оборот привлеченных депозитов которого составляет около 259 970 миллиардов йен, из них 99,6% приходится на вклады населения. Почтово-сберегательная система Королевства Нидерланды является лидером на внутреннем рынке финансовых услуг, ее услугами пользуются более 80% взрослого населения страны. Для почтовой отрасли Казахстана опыт развития и становления данных почтовых администраций является особенно ценным, поскольку целью деятельности этих почтовых администраций является стремление к стабилизации экономики и повышению благосостояния народа путем предоставления широким слоям общества надежных и доступных почтово-сберегательных услуг.
Общество осуществляет широкий спектр почтовых, финансовых услуг и прочих видов услуг:
1) пересылка и доставка письменной корреспонденции и посылок;
2) прием подписки на периодические издания, их экспедирование, пересылка, доставка и розничная продажа;
3) переводные операции;
4) доставка пенсий и пособий;
5) курьерские услуги EMS Каzроst;
6) услуги по прямой почтовой рекламе;
7) филателистические услуги;
8) прием платежей за коммунальные и другие услуги;
9) прием депозитов населения;
10) валютно-обменные операции;
11) кассовое обслуживание, инкассаторские услуги;
12) брокерские услуги на рынке ценных бумаг;
13) агентские услуги;
14) трансфер-агентские услуги;
15) продажа товаров повседневного спроса, лотерейных билетов.
Целью деятельности Общества является создание почтово-сберегательной системы в Республике Казахстан, предоставляющей широкий спектр почтовых, финансовых и агентских услуг и функции по реализации товаров народного потребления через собственную сеть почтовых отделений. Таким образом, основной деятельностью Общества является предоставление почтово-сберегательных услуг.
Поставленная перед Обществом цель предполагает решение следующих задач:
1. Формирование и совершенствование необходимой нормативной правовой базы.
2. Информатизация почтовой связи, предусматривающая создание информационной инфраструктуры и направленная на организацию высоконадежной, скоростной и защищенной передачи информации, расширение спектра предоставляемых услуг в области почтовой связи (в том числе, почтово-сберегательных) и создание единого компьютерного центра обработки информации.
3. Возвращение почтовой отрасли утраченных функций по доставке пенсий и пособий, сбору коммунальных платежей.

4. Корпоративтiк клиенттермен жұмыс iстеу, почталық қызметтiң жаңа түрлерiн игеру арқылы почта жөнелтiмдерiнiң нақты көлемдерiн тұрақтандыру және одан әрi ұлғайту.
5. Қазiргi заманғы технологияларды қолдану, почта жөнелтiмдерiнiң жүрiп өтуiн бақылау, басқарушылық шешiм қабылдаудың және оны iске асырудың жаңа құрылымы мен технологиясына өту арқылы почта саласының жұмыс сапасын арттыру.
6. Халықтың артық ақшаларын бағалы қағаздар рыногы арқылы экономиканың нақты секторын дамытуға тарту мақсатында депозиттерге салуды көздейтiн почта-жинақ iсiн ұйымдастыру және дамыту.
7. Қаржылық қызмет көрсетудiң жаңа түрлерiн (бағалы қағаздар рыногындағы трансфер-агенттiк қызмет көрсету, брокерлiк қызмет көрсету және т.б.) дамыту.
8. Почта саласы үшiн кадрларды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жүйесiн құру.
9. Почта жөнелтiмдерiнiң сақталуына кепiлдiк берудi және почта байланысының қызметкерлерiне қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде жеке басының қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуi тиiс қазiргi заманғы почта қауiпсiздiгi жүйесiн құру.
10. Қазақстан Республикасының почта саласын дүниежүзiлiк почта жүйесiмен бiрiктiрудi одан әрi тереңдету, шетелдiк почта әкiмшіліктерiнiң озық жетiстiктерiмен танысу және енгiзу.
Жоғарыда аталған мәселелердiң шешiлуiне қарай, Қоғамның үш даму сценарийi қаралады:
Оптимистiк сценарий - Қоғамға зейнетақылар мен әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi функцияларды толық берудi қоса алғанда, алға қойылған барлық мақсаттарды табысты iске асыру, шағын несие берудi және трансфер-агенттiк қызмет көрсетудi қоса алғанда, барлық қаржылық қызмет көрсетулердi жүргiзу мүмкiндігін алу және осының негiзiнде кiрiстiң өсуi, ұсынылатын қызметтiң өзiндiк құнының төмендеуi және саланың орнықты рентабельділікке қол жеткiзуi.
Реалистiк сценарий - Қоғамның қазiргi жай-күйiне сәйкес келедi.
Пессимистiк сценарий - Қоғам Ұлттық Банктiң банк операцияларын жүзеге асыруға берiлетiн лицензиясыз, зейнетақы төлеу және бағалы қағаздармен операциялар жүргiзу функциялары берiлмеген почта кәсiпорны ретiнде қызмет атқарады.
Кәсiпорынның сипаттамасы
Қоғам мемлекет 100% қатысатын және Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi жанындағы Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорнының құқықтық мұрагерi болып танылатын ашық акционерлiк қоғам. Мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк 2000 жылғы 7 қаңтардағы N 30503-1910-АО.
Қоғамның құрылтайшысы - Қазақстан Республикасының Үкiметi.
Қазақстанның почта жүйесiнiң ұйымдық құрылымы негiзгi 4 деңгейден тұрады. Бiрiншi деңгей - облыстық филиалдарға тiкелей басшылықты, почта жұмысын республикалық деңгейде ұйымдастыру мен үйлестiрудi жүзеге асыратын және почтаны халықаралық деңгейде бiлдiретiн орталық аппарат. Екiншi деңгей 20 облыстық филиалды бiрiктiредi. Үшiншi деңгейдi облыстық филиалдарға бағынып, аудандар мен қалалар аумақтарында почта жөнелтiмдерiнiң барлық түрлерiнiң қабылдануын, өңделуiн, тасымалдануын және табыс етілуiн қамтамасыз ететiн почта байланысының 21 қалалық торабы мен почта байланысының 146 аудандық тораптарынан тұрады. Төртiншi, ең көп санды деңгей - 3430 почта байланысы бөлiмшесi (қалаларда 579 және ауылдық жерлерде - 2851).
Қоғамда мынадай лицензиялар бар:

4. Стабилизация и последующее увеличение физических объемов почтовых отправлений посредством работы с корпоративными клиентами, внедрения новых видов почтовых услуг.
5. Повышение качества работы почтовой отрасли за счет применения современных технологий, контроля за прохождением почтовых отправлений, перехода на новую структуру и технологию принятия и реализации управленческих решений.
6. Организация и развитие почтово-сберегательного дела, предусматривающего привлечение свободных денег населения в депозиты в целях вовлечения их через рынок ценных бумаг в развитие реального сектора экономики.
7. Развитие новых видов финансовых услуг (трансфер-агентские услуги на рынке ценных бумаг, брокерские услуги и т.д.).
8. Формирование системы подготовки и повышения квалификации кадров для почтовой отрасли.
9. Создание современной системы почтовой безопасности, которая должна обеспечивать гарантию как сохранности почтовых отправлений, так и личной безопасности сотрудников почтовой связи при выполнении служебных обязанностей.
10. Дальнейшее углубление интеграции почтовой отрасли Республики Казахстан в мировую почтовую систему, изучение и внедрение передовых достижений зарубежных почтовых администраций.
В зависимости от выполнения вышеназванных задач рассматриваются три сценария развития Общества:
Оптимистический - успешная реализация всех поставленных задач, включая полную передачу Обществу функции по доставке пенсий и социальных пособий, получение возможности проведения всех финансовых услуг, включая микрокредитование и трансфер-агентские услуги, и на основе этого рост доходов, снижение себестоимости предоставляемых услуг и достижение отраслью устойчивой рентабельности.
Реалистический - соответствует современному состоянию Общества.
Пессимистический - Общество функционирует как почтовое предприятие без проведения банковских операций, без реализации функций по выплате пенсий и проведения операций с ценными бумагами. Также происходит снижение объема традиционных почтовых услуг и усиление конкуренции по нетрадиционным услугам.
Характеристика предприятия
Общество является открытым акционерным обществом со 100% государственным участием и правопреемником прав и обязательств Республиканского государственного предприятия почтовой связи при Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан. Свидетельство о государственной регистрации N 30503-1910-АО от 7 января 2000 года.
Учредитель Общества - Правительство Республики Казахстан.
Организационная структура почтовой системы Казахстана состоит из 4-х основных уровней. Первый уровень представлен центральным аппаратом, осуществляющим прямое руководство областными филиалами, организацию и координацию работы почты на республиканском уровне и представляющим почту на международном уровне. Второй уровень объединяет 20 филиалов. Третий уровень образуют 21 городской узел почтовой связи и 146 районных узлов почтовой связи, которые подчиняются областным филиалам и обеспечивают прием, обработку, транспортировку и вручение всех видов почтовых отправлений на территории городов, районов. Четвертый, самый многочисленный уровень - 3430 отделений почтовой связи (579 отделений в городах и 2851 в сельской местности).
Общество имеет в наличии следующие лицензии:

- банк заңнамасында көзделген, теңгемен және шетел валютасымен операциялар жүргiзуге арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 14 лицензиясы;
- күзет қызметiмен айналысуға: азаматтардың өмiрi мен денсаулығын қорғауға; меншiк иелерiнiң мүлкiн, соның iшiнде мүлiктi тасымалдау кезiнде күзетуге арналған Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнің 2000 жылғы 4 мамырдағы ГС N 007583 лицензиясы;
- почта жөнелтiмдерiн, жедел почтаны қабылдау, тасымалдау және жеткiзу жөнiндегi кәсiпкерлiкпен қызметпен айналысуға арналған Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң 2000 жылғы 6 мамырдағы N 0001188 лицензиясы;
- бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметпен айналысуға арналған Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 29 наурыздағы N 0401200225 лицензия.
Қоғам негiзгi қызметтен және негiзгi емес қызметтен кiрiс алады, бұлар оның жиынтық кiрiсiн құрайды.
Негiзгі қызметтен кiрiс мынадай түрде бөлiнедi:
- негiзгi почталық қызмет көрсетулер:
почталық төлемнiң сатылған мемлекеттiк белгiлерi үшiн;
жазбаша хат-хабарды және бандерольдердi (ҚР iшiнде, ТМД, алыс шетел (АШ)) жiберу үшiн;
жолдама заттар үшiн (ҚР iшiнде, ТМД, АШ);
мерзiмдiк басылымдарға жазылу үшiн (ҚР iшiнде, ТМД);
конверттердi сату;
открыткалар мен почта карточкаларын сату;
жедел почта қызмет көрсетулерi;
каталогтар бойынша почтамен тауарларды жеткiзу жөнiндегi қызмет көрсетулер;
басқа да почталық қызмет көрсетулер;
- қаржылық қызмет көрсетулер:
заңды және жеке тұлғаларға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсетуден кiрiс;
банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау,  жіберу жөнiндегi қызмет көрсетулер;
шетел валютасын айырбастау операциялары жөнiндегi қызмет көрсетулер;
қаржы активтерiн орналастырудан кiрiс;
бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызмет (брокерлiк қызмет көрсетулер, консалтингтiк қызмет көрсетулер үшiн комиссиялық сыйақылар және т.б.) ақша аударымдары үшiн (ҚР iшiнде, ТМД, АШ);
- мыналарға агенттiк қызмет көрсетуден комиссиялық кiрiс:
сақтандыру компанияларына;
зейнетақы жинақтаушы қорларына;
инвестициялық және брокерлiк компанияларға;
екiншi деңгейдегi банктерге;
- басқа да кiрiстер:
мүлiктi жалға беруден кiрiс;
халық тұтынатын тауарлардан саудалық түсiм;
газеттердi бөлшек сауда арқылы сату;
лотерея билеттерiн сату;
абонементтердi, жетондарды сату;
филателия тауарларын сату;
факсимильдiк байланыс қызмет көрсетуiнен кiрiс, құжаттарға көшiрме жасау;
Интернет;
жедел ақша аударымдары жөнiндегi қызмет көрсетулер (Western Uniоn);
Негізгі емес қызметтен кiрiске мыналар жатады:
оң бағамдық айырмашылықтан кiрiс;
негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi сатудан кiрiс;
бөгде ұйымдарға көлiктiк қызмет көрсетуден кiрiс;
негiзгi құралдарды (НҚ) өтеусiз алу;
бөгде ұйымдардан өтеусiз қаржылық көмек алу;
тоқтатылған операциялардан кiрiс;
басқа да кiрiстер.
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiнiң талаптарына сәйкес почта байланысының қызмет түрлерiне және табиғи монополия саласына жататын қызмет көрсету түрлерiне мыналар жатады:
- қарапайым хатты жiберу;
- тапсырысты және бағалы хатты жiберу;
- қарапайым, тапсырысты және бағалы бандерольдi жiберу;
- карточкаларды жiберу;
- мерзiмдiк басылымды жеткiзу, жiберу.

- Лицензия Национального Банка Республики Казахстан N 14 от 31 января 2001 года на проведение операций, предусмотренных банковским законодательством, в тенге и иностранной валюте;
- Лицензия Министерства внутренних дел Республики Казахстан ГС N 007583 от 4 мая 2001 года на занятие охранной деятельностью: защита жизни и здоровья граждан; охрана имущества собственников, в том числе при его транспортировке;
- Лицензия Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан N 0001188 от 6 мая 2000 года на занятие предпринимательской деятельностью по приему, перевозке и доставке почтовых отправлений, экспресс-почты;
- Лицензия Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам на занятие брокерской и дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг N 0401200225 от 29 марта 2000 года.
Общество получает доходы от основной деятельности и неосновной деятельности, которые составляют его совокупный доход.
Доходы от основной деятельности подразделяются следующим образом:
- основные почтовые услуги: за проданные государственные знаки почтовой оплаты; за пересылку письменной корреспонденции и бандеролей (внутри Республики Казахстан, СНГ, стран дальнего зарубежья); за посылки (внутри Республики Казахстан, СНГ, стран дальнего зарубежья); за подписку на периодические печатные издания (внутри Республики Казахстан, СНГ); реализация конвертов; реализация открыток и почтовых карточек; услуги экспресс-почты; услуги по доставке товаров почтой по каталогам; прочие почтовые услуги;
- финансовые услуги: доходы по расчетно-кассовому обслуживанию юридических и физических лиц; услуги по инкассации, пересылке банкнот, монет и ценностей; услуги по обменным операциям с иностранной валютой; доход от размещения финансовых активов; брокерская и дилерская деятельность на рынках ценных бумаг (комиссионные вознаграждения за брокерские услуги, консалтинговые услуги и т.д.); за денежные переводы (внутри Республики Казахстан, СНГ, стран дальнего зарубежья);
- комиссионный доход от оказания агентских услуг:
страховым компаниям;
накопительным пенсионным фондам;
инвестиционным и брокерским компаниям;
банкам второго уровня;
- прочие доходы:
доход от сдачи имущества в аренду;
торговая выручка за товары народного потребления;
реализация газет в розницу;
реализация лотерейных билетов;
продажа абонементов, жетонов;
продажа филателистических товаров;
доходы от услуги факсимильной связи, копирование документов, Интернет; услуги по ускоренным денежным переводам (Western Uniоn).
К доходам от неосновной деятельности относятся: доход от положительной курсовой разницы; доход от реализации основных средств и нематериальных активов; доход за транспортные услуги сторонним организациям; безвозмездное получение основных средств (ОС); безвозмездное получение финансовой помощи от сторонних организаций; доходы от прекращенных операций; прочие доходы.
В соответствии с требованиями Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса к видам деятельности почтовой связи и видам услуг, относящимся к сфере естественной монополии, относятся:
- пересылка простого письма;
- пересылка заказного и ценного письма;
- пересылка простой, заказной и ценной бандероли;
- пересылка карточек;
- пересылка посылок;
- доставка, пересылка периодической печати.

Почта жөнелтімдерiн өңдеу. Почталық байланыс бөлiмшелерiнде қолданылып жүрген технологиялардың көбiсi 1970 жылдардан берi сақталып келедi. Хат-хабарларды өңдеу операцияларының басым көпшiлiгi қолмен атқарылады. Халықаралық почтаны өңдеу үшiн 3 халықаралық почта алмасу орны, сондай-ақ шетелдiк почта әкiмшiлiктерiмен халықаралық почта алмасатын 5 пункт ұйымдастырылған.
Почта жөнелтiмдерiн тарату. Қабылданған почта жөнелтiмдерiн жөнелтушiден адресатқа дейiн жеткiзу әуе көлiгiмен, қоғамның өз автокөлiгiмен, почта вагондарымен және авиакөлiкпен жүзеге асырылады. Почтаның iшкi аудандық және iшкi облыстық бағыттарында пайдаланылатын меншiктi автомобильдер паркi бар, оның жылдық жүрiсi 34,5 млн. км, алайда ол толығымен ескірiп бiтуге жақын. Қоғамда негiзiнен ескiрген, әр түрлi маркалы 880 автомобиль бар. Автомобильдердiң 50% амортизация толық есептелген, шамамен 30% табиғи тозу шегiнен асқандықтан жөндеуден өткiзiлуде, оларды тұрақты техникалық дайындықта ұстау аса үлкен материалдық шығындар жұмсауды талап етедi. 2001 жылы автокөлiктiң 487 бiрлiгi есептен шығаруға жатады.
Авиакөлiк қымбат болуына және сапарларының тұрақсыздығына байланысты барлық бағытта қолданыла бермейдi. Паркi 51 почта вагонынан тұратын темiр жол көлiгi - таратудың негiзгi құралы болып табылады. Қоғам Ресеймен, Өзбекстанмен, Қырғызстанмен және Қытаймен жер бетi көлiгi арқылы; Ресеймен, Ұлыбританиямен, Германиямен, Нидерландпен, Израильмен, Иранмен, Қытаймен, Түркиямен, Тәжiкстанмен және Түркменстанмен әуе көлiгi арқылы почта алмасады; бұдан басқа, Қырғызстанға, Өзбекстанға, Қытайға, Ресейге, Германияға, Белоруссияға, Украинаға және Литваға транзит бередi.
Республика аумағымен жолаушылар поезының құрамында 9 бағыт бойынша почта вагондары жүредi. Почта вагондары 15-25 жыл бойы пайдаланылып келедi және соңғы 10 жыл iшiнде олардың жабдықтары, құрал-саймандары мен тұрмыстық құралдары жаңартылмаған. Астана қаласы Почта тасымалдау бөлiмшесiнiң темiржол тұйығындағы кiру-шығу жолдары күрделi жөндеудi талап етедi.
Жазбаша хат-хабарларды жеткiзудi жеке абоненттiк жәшiктер жүйесi арқылы хат тасушылар жүзеге асырады, ал почталық жөнелтiмдердiң басқа түрлерi - олар туралы адресаттарды алдын ала хабардар ету арқылы байланыс бөлiмшелерiнiң өздерiнде табыс етiледi.
Ақша аударымдары. Қазiргi кезде почта аударымдары облыс орталықтары мен облыстық бағыныстағы аздаған қалалар арасында электрондық почтаны пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Алайда, аудан және облыс iшiндегi почта байланысы бөлiмшелерi компьютерлермен жабдықталмағандықтан және ақпараттық желiсiмен қамтылмағандықтан олардың арасында почталық аударымдардың жүрiп өту уақыты көбiнесе ұзаққа созылып кетедi. ТМД елдерiмен (Өзбекстаннан басқа) және қашықтағы 14 шетел мемлекетi арасында халықаралық почта аударымдарымен алмасу жүргiзiледi. 1999 жылы Швейцариямен, Эстониямен, Латвиямен, Түркиямен, Қытаймен және Канадамен; 2000 жылы Германиямен почталық аударымдармен алмасуға жол ашылды; 2001 жылы Жапониямен ақшамен алмасуды жолға қою жоспарланып отыр.

Обработка почтовых отправлений. Большинство применяемых подразделениями почтовой связи технологий сохранился с 1970-х годов. Фактически подавляющее большинство операций по обработке корреспонденции производится вручную. Для обработки международной почты организованы 3 места международного почтового обмена, а также 5 пунктов обмена международной почты с иностранными почтовыми администрациями.
Рассылка почтовых отправлений. Перемещение принятых почтовых отправлений от отправителя до адресата осуществляется собственным автотранспортом, почтовыми вагонами и авиатранспортом. Почта имеет собственный парк автомобилей, используемый на внутрирайонных и внутриобластных маршрутах, и пробег которого составляет 34,5 млн. км в год, однако его физический износ близок к предельному. Общество имеет 880 автомобилей различных марок, в основном устаревших. На 50% автомобилей амортизация начислена полностью, около 30% находятся в ремонте из-за предельного физического износа, поддержание их в постоянной технической готовности требует больших материальных затрат. В 2001 году подлежит списанию 487 единиц автотранспорта.
Авиатранспорт в силу его дороговизны и нерегулярности рейсов применяется не по всем направлениям. Основным средством рассылки является железнодорожный транспорт, парк которого составляет 51 почтовый вагон. Общество имеет прямой обмен наземным транспортом с Россией, Узбекистаном, Кыргызстаном и Китаем; авиатранспортом - с Россией, Великобританией, Германией, Нидерландами, Израилем, Ираном, Турцией, Китаем, Таджикистаном и Туркменистаном; кроме того, предоставляет транзит Кыргызстану, Узбекистану, Китаю, России, Германии, Беларуси, Украине, Литве.
В составах пассажирских поездов по территории республики почтовые вагоны курсируют по 9 маршрутам. Почтовые вагоны эксплуатируются 15-25 лет, в течение последних 10 лет не производилось обновление оборудования, инвентаря и бытовых приборов. На железнодорожном тупике Отделения перевозки почты г. Астаны требуется капитальный ремонт подъездных путей.
Доставка письменной корреспонденции осуществляется почтальонами через систему персональных абонентских ящиков, а вручение других видов почтовых отправлений производится непосредственно в отделениях связи с предварительным уведомлением адресата.
Денежные переводы. В настоящее время почтовые переводы осуществляются между областными центрами и небольшим количеством городов областного подчинения посредством использования электронной почты. Однако длительным продолжает оставаться прохождение почтовых переводов между отделениями почтовой связи внутри района и области, так как они не оснащены компьютерами и не охвачены информационной сетью. Обмен международными почтовыми переводами осуществляется со странами СНГ (кроме Узбекистана). В 1999 году был открыт обмен со Швейцарией, Эстонией, Латвией, Турцией, Китаем и Канадой; в 2000 году с Германией; и 2001 году планируется наладить денежный обмен с Японией.

2. Қоғамның 1998-2000 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық
дамуын талдау
2.1. Почта саласының қазiргi жай-күйiн және қызмет
нәтижесiн шолу
Көптеген жылдар бойы почта байланысы қаржыландырудың қалдық қағидаты бойынша дамыған, бұл клиенттердiң оның қызмет көрсетулеріне мұқтаждығынан сала мүмкiншiлiгі едәуiр қалып қоюына әкелiп соқты.
1993 жылға дейiн почта және электр байланысы Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгi құрамында бiртұтас "Байланыс" саласын құраған. Бұл кезеңде почта саласы пайдалы болып, одан түскен табыс электр байланысын дамытуға жұмсалған. Бұл орайда негiзгi табыс зейнетақылар жеткiзуден, телефон және телеграф байланысы қызметтерiн көрсетуден қамтамасыз етiлген.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 5 сәуiрдегi N 259 қаулысымен электр байланысы және почта бiр-бiрiнен бөлiндi. Телекоммуникациялар жаңа құрылған Мемлекеттiк республикалық телекоммуникациялар кәсiпорнына берiлiп, почта қызмет көрсетулерi - Почта байланысы қызметiнiң қарамағына қалдырылды.
Бұдан былай, 1995 жылдың қарашасында Мемлекеттiк почта Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорны болып қайта құрылып, дербес шаруашылық субъектiсiне айналды.
"Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу және жеткiзу тәртiбiн жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 19 қыркүйектегi N 1149 қаулысымен, зейнетақыларды жеткiзу және төлеу бойынша көрсетiлетiн қызметақысы үш есе (1,8 пайыздан 0,6 пайызға дейiн) азайды және көптеген қалаларда қызмет көрсетудiң бұл түрлерi Қазақстанның Халық банкi құзырына берiлдi. Соның нәтижесiнде қызмет көрсетуден алатын табыс үлесi 37 пайыздан 5 пайызға дейiн күрт төмендедi.
Осылай, байланыстың табысы жоғарылау қызмет түрiн басқа операторларға беру нәтижесiнде Қоғам қызметiнiң табыстылығы күрт төмендедi. Алдыңғы жылдардағы шығынды жұмыстың нәтижесiнде 2001 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жабылмаған шығын 220,4 млн. теңгенi құрады, әрi шығын Қоғамның негiзгi почталық қызметiнен ғана болған.
"Артур Андерсен" ЖАҚ тәуелсiз аудиторлық компаниясының Қоғамның 1999 жылдағы жұмысына өткiзген аудитiнiң қорытындылары бойынша жылдық баланс және қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары туралы есеп баптарына өзгерiстер енгiзiлдi, осының нәтижесiнде баланста 2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қоғамның таза табысы ретiнде көрсетiлген 46 154 мың теңге сомасындағы түсiм 132 904 мың теңге сомасындағы шығын болып өзгертiлдi. Осының салдарынан "Қазпочтабанктiң" 29 729 мың теңге сомасындағы берешегiне, Шығыс Қазақстан, Павлодар облыстары бойынша экологиялық төлемдерге 62 000 мың теңге сомасындағы өтемақыға күдiктi қарыздар бойынша қосымша резервтер құрылды, сондай-ақ кiрiстен 87 329 мың теңге сомасындағы кiрiске қателiкпен жатқызылған қайта бағалау қорының да сомасы алып тасталды.
Негiзгi құралдардың тозуы және почтаның техникалық прогрестен жүйелі түрде артта қалуы көрсетiлетiн қызмет сапасының төмендеуiне және соның салдарынан клиенттердiң одан әрi жылыстауына әкелiп соқты. Почтаның зейнетақыны, жәрдемақыны жеткiзу, халықтан мемлекеттiк бюджетке түрлi төлемдер жинау сияқты табыс көздерiнен айырылуы, сонымен қатар почта рыногына балама қызметтер (электрондық почта және т.б ) ұсынатын бәсекелестердiң енуi жағдайды одан әрi күрделендiре түстi.
Почтаны реформалау банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыруға Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорнына лицензия беру туралы мәселенi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне қарауға ұсынған, "Почта саласын тұрақтандыру және қаржылай сауықтыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 661 қаулысы қабылданғаннан кейiн 1999 жылдың жазынан бiрден басталды.
1999 жылдың екiншi жартысында құрылымдық қайта құру шеңберiнде почта байланысының еншiлес кәсiпорындары филиалдар болып қайта тiркелдi, мұның өзi қызметтiң жаңа түрлерiн аймақтарға жоспарлы енгiзуге, саланы басқаруды ретке келтiруге, орталық аппараттың басқарушылық және үйлестiрушiлiк функцияларын күшейтуге және үстеме шығыстарды азайтуға жағдай туғызды.
Осы шараларды қабылдау почтаның көрсететiн қызметтер тiзбесiнiң кеңеюiне жәрдемдестi. Дәстүрлi почталық қызмет көрсету түрлерiнен басқа - валюта айырбастау операциялары, халықтан депозиттер қабылдау және алынған қаржыны мемлекеттiк бағалы қағаздарға орналастыру кассалық қызмет көрсету, инкассация және ақшалар мен құндылықтарды тасымалдау, ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында брокерлiк қызмет көрсету, клиенттердi тарту және шарттар жасасу бойынша зейнетақы жинақтаушы қорларына, сақтандыру компанияларына және инвестициялық қорларға агенттiк қызмет көрсету, бағалы қағаздар рыногында трансфер-агенттiк қызмет көрсету сияқты жаңа бағыттар пайда болды. Халықаралық жедел почта, ұлттық жедел почта сияқты қызметтер ұйымдастырылды.
Тиiмдi өндiрiстiк-қаржылық қызметтiң, почта-жинақ жүйесiн дамыту және қызмет көрсету сапасын жақсарту нәтижесiнде Қоғам 2000 жылды мынадай көрсеткiштермен аяқтады:
Қызмет көрсетулер мен тауарларды сатудан жалпы кiрiс шамамен 3067 млн. теңгенi құрады, мұның өзi 1999 жылдың деңгейiнен 28% жоғары. 2963 млн. теңге сомасына шығын жұмсалды, ұлғаю өткен жылмен салыстырғанда 30% құрады. Қоғамның таза табысы 2000 жылы 2189 мың теңгенi құрады (1-кесте).
2000 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензиясының негiзiнде Қоғам халықтан депозиттер қабылдай бастады. Алайда, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 17 маусымдағы N 794 қаулысына сәйкес Қоғам жеке тұлғалардан тартып отырған қаражат мемлекеттiк бағалы қағаздардың тек бiрiншi немесе екiншi рыноктарына орналастырылуы тиiс, бұл тартылған қаражаттың қайтарымдылығына кепiлдiк бередi.
Қоғам депозиттер бойынша сыйақы ставкаларын мемлекеттiк бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн операциялардың табыстылығына қарай және, әдетте, коммерциялық банктердiң осы тәрiздес ставкаларынан төмен белгiлейтiнiн атап өткен жөн, мұның өзi депозиттер рыногында Қоғамның бәсекеге түсуі мүмкiншiлiгiн едәуiр шектейдi. Қоғам депозиттерге тартылған қаражатты мемлекеттiк бағалы қағаздардан басқа, КАSЕ листингiнiң А санатына енгiзiлген корпоративтiк бағалы қағаздарға орналастыруға Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссияның рұқсатын алуды мақсат тұтып отыр.
1-кесте
(млн. теңге)
Баптардың атауы ! 1998 ж. ! 1999 ж. !  1998    ! 2000 ж. ! 1999 жылға
!         !         ! жылға    !         !шаққанда 2000
!         !         ! шаққанда !         !жылғы өсу/кему
!         !         !1999 жылғы!         !
!         !         ! өсу/кему !         !
Негізгі қызметтен  1 835     1 997      9%        2 820     41%
түсетін табыс
_______________________________________________________________________
Почталық қызмет    1 215     1 255      3%        1 814     45%
көрсетулер
_______________________________________________________________________

2. Анализ производственно-финансовой деятельности
Общества за 1998-2000 годы
2.1. Обзор современного состояния почтовой отрасли и результатов деятельности.
В течение многих десятилетий почтовая связь развивалась, исходя из остаточного принципа финансирования, что привело к значительному отставанию возможностей отрасли от потребности клиентуры в ее услугах.
До 1993 года почта и электросвязь образовывали единую отрасль "Связь" в составе Министерства связи Республики Казахстан. В этот период почтовая связь республики работала рентабельно, и прибыль отрасли шла на развитие электросвязи. При этом основную доходность обеспечивали доставка пенсий и предоставление услуг телефонной и телеграфной связи.
Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1993 года N 259 P930259_ электросвязь и почта были разделены. Телекоммуникации были переданы вновь созданному Государственному республиканскому предприятию телекоммуникаций, а почтовые услуги были оставлены за Службой почтовой связи.
В дальнейшем, в ноябре 1995 года, Государственная почта стала самостоятельным хозяйственным субъектом, преобразовавшись в Республиканское государственное предприятие почтовой связи.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 1996 года N 1149 P961149_ "О совершенствовании порядка выплаты и доставки пенсий и пособий" комиссия за услуги по доставке и выплате пенсий была уменьшена в 3 раза (с 1,8% до 0,6%), и в большинстве городов эти виды услуг были переданы Народному банку Казахстана. В результате доля доходов от этих услуг уменьшилась с 37% резко до 5%.
Таким образом, в результате передачи наиболее прибыльных услуг связи другим операторам, доходность деятельности Общества резко уменьшилась. В результате убыточной работы за предыдущие годы непокрытый убыток по состоянию на 1 января 2001 года составил 220 401 тыс. тенге, причем убытки получены только от основной деятельности Общества.
По итогам проведенного независимой аудиторской компанией ЗАО "Артур Андерсен" аудита работы Общества за 1999 год, были внесены изменения в статьи годового баланса и отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, в результате чего чистый доход Общества, отраженный в балансе как прибыль в сумме 46 154 тыс. тенге по состоянию на 1 января 2000 года, изменен на убыток в сумме 132 904 тыс. тенге. Вследствие этого, дополнительно созданы резервы по сомнительным долгам на задолженность "Казпочтабанка" в сумме 29 729 тыс. тенге, компенсацию на экологические выплаты Восточно-Казахстанской, Павлодарской областей в сумме 62 000 тыс. тенге, а также из доходов была исключена сумма фонда переоценки, ошибочно отнесенная на доходы, в сумме 87 329 тыс. тенге.
Износ основных фондов и прогрессирующее отставание почты от технического прогресса привело к снижению качества обслуживания и способствовало дальнейшему оттоку клиентов. Эта ситуация усугубилась в результате лишения почтой доходов от доставки пенсий и пособий, сбора платежей от населения в государственный бюджет, а также вторжением на почтовый рынок конкурентов, предлагающих альтернативные услуги (электронная почта и т.д.).
Реформирование почты началось летом 1999 года, сразу после принятия постановления Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 661 P990661_ "О мерах по стабилизации и финансовому оздоровлению почтовой отрасли", которым рекомендовано Национальному Банку Республики Казахстан рассмотреть вопрос о выдаче Республиканскому государственному предприятию почтовой связи лицензии на осуществление некоторых видов банковских операций.
В рамках структурной перестройки во втором полугодии 1999 года дочерние предприятия почтовой связи были преобразованы в филиалы, что позволило начать планомерное продвижение новых услуг в регионы, упорядочить управление отраслью уполномоченным органом, усилить управляющие и координирующие функции центрального аппарата Общества, сократить накладные расходы.
Принятие данных мер способствовало расширению перечня предоставляемых почтой услуг. Помимо традиционных видов почтовых услуг, появились новые направления, такие как валютно-обменные операции, прием депозитов населения и размещение привлеченных средств в государственные ценные бумаги, кассовое обслуживание, инкассация и перевозка денег и ценностей, брокерские услуги на организованном рынке ценных бумаг, агентские услуги для накопительных пенсионных фондов, страховых компаний и инвестиционных фондов по привлечению клиентов и заключению договоров, услуги трансфер-агента на рынке ценных бумаг. Организованы такие службы, как международная ускоренная почта, национальная ускоренная почта.
В результате эффективной производственно-финансовой деятельности, мероприятий по развитию почтово-сберегательного дела и улучшению качества обслуживания Общество закончило 2000 год со следующими показателями:
Валовый доход от реализации услуг и товаров составил около 3 067 млн. тенге, что на 28% превышает уровень 1999 года. Произведено затрат на сумму 2 963 млн. тенге, увеличение по сравнению с прошлым годом составило 30%. Чистая прибыль Общества за 2000 год составила 2 189 тыс. тенге (таблица 1).
В 2000 году на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций Общество начало прием депозитов населения. Однако, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 17 июня 1999 года N 794 P990794_ , размещение средств физических лиц, привлекаемых Обществом, должно осуществляться исключительно на первичном и вторичном рынках государственных ценных бумаг, что гарантирует возвратность привлеченных средств.
Следует отметить, что ставки вознаграждения по депозитам устанавливаются Обществом, исходя из доходности операций с государственными ценными бумагами, как правило, ниже аналогичных ставок вознаграждений коммерческих банков, что значительно ограничивает возможности Общества конкурировать на рынке депозитов. Общество ставит целью получение разрешения Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам на размещение средств, привлеченных на депозиты, помимо государственных ценных бумаг, в корпоративные ценные бумаги, включенные в категорию А листинга КАSЕ.
Таблица 1
(млн.тенге)
___________________________________________________________________________
Наименование статьи! 1998г. ! 1999г. !прирост/ ! 2000 г. ! прирост/
!        !        !снижение !         ! снижение
!        !        !1999 г.к !         ! 2000г. к
!        !        !1998 г.  !         ! 1999 г.
___________________________________________________________________________
Доход от основной
деятельности         1835      1997      9%       2820         41%
Почтовые услуги      1215      1255      3%       1814         45%

Қаржылық қызмет    438       479        9%        662       38%
көрсетулер
________________________________________________________________________
Арнайы байланыс    82        183        123%      202       10%
қызмет көрсетулері
________________________________________________________________________
ХТТ саудасынан     100       80         -20%      142       78%
түсімдер
________________________________________________________________________
Негізгі емес       120       390        225%      247       -37%
қызметтен түсетін
табыс
________________________________________________________________________
Басқа да негізгі
емес қызмет        120       390        225%      247       -37%
________________________________________________________________________
Жиынтық табыс      1 955     2 387      22%       3 067     28%
________________________________________________________________________
Негізгі қызмет     1 872     2 069      11%       2 919     41%
шығыстары
________________________________________________________________________
Банк қызметіне     0         0                    25        0%
байланысты шығындар
________________________________________________________________________
Өндірістік өзіндік 1 373     1 480      8%        1 948     32
құны
________________________________________________________________________
Кезең шығыстары    499       589        18%       971       65%
________________________________________________________________________
Негізгі қызметтен  -37       -72        -95%      -99       -38%
табыс (шығын)
________________________________________________________________________
Негізгі емес
қызметтен шығыстар 45        211        369%      44        -79%
________________________________________________________________________
Жиынтық шығыстар   1 917     2 280,0    19%       2 963      30%
________________________________________________________________________
Негізгі емес       75        179        139%      203        13%
қызметтен табыс
(шығын)
________________________________________________________________________
Күдікті қарыздар             224                  80        -64%
бойынша провизия
________________________________________________________________________
Салық салынғанға
дейінгі түсім      38        -117       -308%     24,0      120%
________________________________________________________________________
Күтпеген баптар                                   5,0
________________________________________________________________________
Салық төлемдері    28        16         -43%      17,0      -6%
________________________________________________________________________
Салық салынғаннан
кейінгі табыс      10        -133       -1330%    2         101
________________________________________________________________________
Қазiргi уақытта Қоғам аудандық маңыздағы қалалар мен ауылдық аудандарға зейнетақыларды, жәрдемақылар мен адрестiк әлеуметтiк көмектi жеткiзе отырып, "Қазақстан Халық Жинақтаушы Банкi" ЖАҚ-тың көмекшi агентi ретiнде қызмет атқаруда. Алайда көп жылдық тәжiрибесi, республика тұрғындары тарапынан сенiм және ең көп таралған филиалдар желiсi Қоғамға тұрғындарға осы қызмет түрлерiн дербес көрсетуге мүмкiндiк бередi.
2.2. Қызмет көрсетулерге арналған тарифтер динамикасы
Почта байланысының қызмет көрсетулерi үлкен әлеуметтiк-саяси маңызға ие болғандықтан бұрынғы КСРО үкiметi тарифтердi іс жүзiнде өзiндiк құны деңгейiнде ұстады. Тоқсаныншы жылдары почта байланысының қызмет көрсетулерiне төлемге қабiлеттi сұраныстың құлдырауы почта жөнелтiмдерiнiң нақты көлемiнiң құлдырауына әкелдi. Ұдайы шығындардың үлесi едәуiр жағдайда өндiрiс ауқымы қысқарған кезде тарифтер шығынды болып қалды. Сонымен қатар, негiзгi почта қызмет көрсетулерiне арналған тарифтер халықтың төлемге қабiлетi төмен болғандықтан, сондай-ақ почта мемлекет кепiлдiк берген әлеуметтiк маңызды функцияны - бүкiл халыққа қол жеткiзiмдi почта қызметтерiн көрсету функциясын алып жүретiндiктен, едәуiр ұлғайтылуы мүмкiн емес. Осыған байланысты Қазақстанның аймақтары бойынша тарифтердi саралау қажеттілігi туындайды.
Халықаралық почта жөнелтiмдерiн жiберу тарифтерi Дүниежүзілік почта одағының 1994 жылғы актiлерiне сәйкес белгiленген және 1999 жылғы 1 сәуiрден бастап қолданысқа енгiзiлген.
Қоғам Қазақстан Республикасының аумағы бойынша почта жөнелтiмдерiн жiберу жөнiнде қызмет көрсету саласында табиғи монополия субъектiсi болып табылады, осыған тарифтер 1998 жылғы 1 сәуiрден бастап өзгермеген. Жоғары жылдамдықты байланыс түрлерiне балама тәсiлдер мен телекоммуникация кешенiн дамыту халықтың және корпоративтiк клиенттердiң жаңа байланыс түрлерiн кеңiрек пайдалануына мүмкiндiк туғызды, мұның өзi iскерлiк хат- хабар мен жеке хат алмасу көлемiн едәуiр қысқартты. Бұдан басқа, жаңа, атап айтқанда, қаржылық қызмет көрсету түрлерiн ендiруге байланысты, сондай-ақ шығатын ақылы алмасудың төмендеуi себебiнен монополияға қарсы заңнамамен реттелетiн қызметтердi көрсетуден түсетiн кiрiстiң жеке салмағы Қоғамның жиынтық кiрiсiнде едәуiр төмендегенiн атап өткен жөн. Мәселен, егер 2000 жылы Қоғамның жиынтық кiрiсi 3067 млн.теңгенi құраса, аталған қызмет көрсетулер бойынша кiрiске 939,8 млн.теңгені құрайды, мұның өзi Қоғамның барлық кiрiсiнен 30,6% құрайды. Мiне осылай, монополияға қарсы заңнамамен реттелетiн және кiрiсiнiң негiзгi баптары болып табылмайтын қызметтердi көрсете отырып, Қоғам өз қызметiнде аталған заңнамамен қатаң шектелген. Қоғам Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмдерiне сәйкес берiлген лицензиялардың негiзiнде қаржылық қызметтердi көрсетуге құқылы, бұл ретте осы кезде табиғи монополия жалпыға бiрдей почталық қызмет көрсету рыногында (жай хаттарды, жай карточкаларды және жай бандерольдердi жiберу) ғана сақталған.
Осыған орай қолданылып жүрген монополияға қарсы заңнамаға тиiстi өзгерiстер енгiзу қажеттiлiгi өзектi болып отыр.

Финансовые услуги     438       479      9%        662         38%
Услуги спецсвязи       82       183    123%        202         10%
Торговая выручка
за ТНП                100        80    -20%        142         78%
Доход от неосновной
деятельности          120       390    225%        247        -37%
Прочая неосновная
деятельность          120       390    225%        247        -37%
Совокупные доходы    1955      2387     22%       3067         28%
Расходы основной
деятельности         1872      2069     11%       2919         41%
Производственная
себестоимость        1373      1480      8%       1948         32%
Расходы периода       499       589     18%        971         65%
Доход (убыток) от
основной
деятельности       -   37     -  72   - 95%     -   99       - 38%
Расходы от
неосновной
деятельности           45       211    369%         44       - 79%
Совокупные расходы   1917    2280,0     19%       2963         30%
Доход (убыток) от
неосновной
деятельности           75       179    139%        203         13%
Провизии по
сомнительным долгам             224                 80       - 64%
Доход до
налогообложения        38      -117   -308%         24        120%
Непредвиденные статьи                                5
Налоговые платежи      28        16    -43%         17          6%
Доход после
налогообложения        10      -133  -1330%          2        101%
___________________________________________________________________________
В настоящее время Общество выступает в качестве субагента ОАО "Народный Сберегательный Банк Казахстана", доставляя пенсии, пособия и адресную социальную помощь в города районного значения и сельские районы. Однако, многолетний опыт, доверие со стороны населения республики и самая разветвленная сеть филиалов дает Обществу возможность самостоятельно оказывать населению данные виды услуг.
2.2. Динамика тарифов на услуги
Ввиду большого социально-политического значения услуг почтовой связи Правительство бывшего СССР поддерживало тарифы практически на уровне себестоимости. В девяностые годы падение платежеспособного спроса на услуги почтовой связи привело к падению натуральных объемов почтовых отправлений. При сокращении масштабов производства в условиях значительной доли постоянных затрат тарифы стали убыточными. В то же время, тарифы на основные почтовые услуги не могут быть значительно увеличены из-за низкой платежеспособности населения, а также в связи с тем, что почта несет социально важную функцию, гарантированную государством предоставлять почтовые услуги, доступные для всех слоев населения. В этой связи возникает необходимость дифференциации тарифов по регионам Казахстана.
Тарифы на пересылку международных почтовых отправлений установлены согласно актам Всемирного почтового союза в 1994 году и введены в действие с 1 апреля 1999 года.
Общество является субъектом естественных монополий в сфере услуг по пересылке почтовых отправлений по территории Республики Казахстан, тарифы на которые не изменялись с 1 апреля 1998 года. Развитие альтернативных способов высокоскоростных видов связи и телекоммуникационного комплекса способствовало более широкому использованию населением и корпоративными клиентами новых видов связи, что значительно сократило объемы деловой корреспонденции и частной переписки. Кроме того, следует отметить, что в связи с внедрением новых видов услуг, в частности финансовых, а также по причине снижения исходящего платного обмена удельный вес доходов от оказания услуг регулируемых антимонопольным законодательством в совокупном доходе Общества значительно снизился. Так, если в 2000 году совокупные доходы Общества составили 3 067 млн. тенге, то на доходы по названным услугам приходится 939,8 млн. тенге, что составляет 30,6% от всех доходов Общества. Таким образом, оказывая услуги, регулируемые антимонопольным законодательством и не являющиеся основной статьей доходов, Общество жестко ограничено в своей деятельности указанным законодательством. Общество в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан правомочно оказывать финансовые услуги на основании выданных лицензий, при этом естественная монополия в данный момент сохранилась только на рынке общедоступных почтовых услуг (пересылка простых писем, простых карточек и простых бандеролей).

2.3. Инвестициялық қызмет
Мемлекеттiк бағалы қағаздарға қысқа мерзiмдi қаржылық инвестициялар 1071 млн. теңгенi құрады, бұл 1999 жылғы деңгейден 3,3 есе артық.
Инвестициялық қоржын құрылымы мынадай болған:
(мың теңге)      Валюта           2000                  1999
________________________________________________________________________
Номиналдық   Теңгерімдік  Номиналдық Теңгерімдік
құны          құны         құны      құны
_______________________________________________________
Қазынашылық      Теңге    310247      288638       51950      50209
вексельдері
ҚР Ұлттық Банкі. Теңге    781558      779177       264190     262938
нің ноталары
Муниципальдық    АҚШ      3207        3008         11222      10366
облигациялар     доллары
1095012     1070823      327362     323513
________________________________________________________________________
2000 жылы негiзгi капиталға инвестициялар 1999 жылмен салыстырғанда 131% көбейiп, 180,9 млн.теңгенi құрады, соның iшiнде:
- ғимараттар мен құрылыстар - 59,6 млн.теңге;
- машиналар мен жабдықтар - 31,2 млн.теңге;
- көлiк құралдары - 77,4 млн.теңге;
- басқа да негiзгi құралдар - 12,7 млн.теңге.
Қоғам несиелiк ресурстар мен өз қаражаты есебiнен автомобильдер, инкассация қызметi үшiн броневиктер, компьютер жабдығын, жиhаз сатып алды, әкiмшiлiк ғимараттарына жөндеу жүргiздi.
2.4. Бюджетпен өзара қарым-қатынас
Почта байланысы қызметiнiң ерекшелiгi - почта жөнелтiмдерiн қабылдаудың, тасымалдаудың және жеткiзудiң технологиялық процесінiң үздiксiздiгiнде. Қоғам 1995 жылдан бастап табысқа салық бойынша орталықтандырылған тәртiпте республикалық бюджетпен есеп айырысуды дербес жүзеге асыруда. Жергiлiктi салықтарды филиалдар дербес төлейдi.
Қоғам барлық салық түрлерi бойынша салық төлеуші болып табылады. Мәселен, 2000 жылы қосымша құн салығы түрiнде 35,3 млн.теңге, заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы 9,3 млн.теңге сомасында төлендi. Бұдан басқа, Қоғам өткен жылдардағы мерзiмi кешiктiрiлген салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердiң көлемiн төмендету бойынша ұдайы жұмыс жүргiзедi, яғни 2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мерзiмi кешiктiрiлген салықтардың сомасы 52,9 млн.теңгенi құрады, оның iшiнен 2000 жылдың аяғында 36,5 млн.теңгесi өтелдi.
2.5. Рыноктарды маркетингiлiк зерттеу
Қазiргi уақытта Қоғам почталық қызмет көрсетулер рыногында үстем орында және 2001 жылы осы жағдай сақталады. Почталық қызмет көрсету саласында Қоғамда салмақты және қауiптi бәсекелестер әзiрше жоқ, алайда "Қазбаспасөз", "Евразия Пресс", "Аргументы и факты", "Дауыс" баспасөздi тарату рыногында бәсекелестiк құруы мүмкiн. Курьерлiк қызмет көрсету саласында Қазақстан рыногында "DHL ", "ҒеdҒХ", "UРS, "ТNТ", "Роnу Ехрrеss", "Dirесt Dеlivеrу" сияқты белгiлi курьерлiк компаниялар "ЕМS Kazpost" курьерлiк қызметi құрылмас бұрын болған, соның салдарынан Қоғамға салмақты бәсекелестiк құрады. "EMS Каzроst" екi-ақ жыл жұмыс iстейтiнiне қарамастан, бұл қызмет тез дамып жатқан құрылым болып табылады және жетекшi әлем компаниялары арасында өз орнын тапты. Қазiргi уақытта "ЕМS Каzроst" қызметi орын алған рынок үлесi қызмет көрсету желiсiн кеңейту және олармен ынтымақтастық жiберiлетiн және жеткiзiлетiн жедел жөнелтiмдер көлемiн ұлғайтуға мүмкiндiк беретiн жаңа корпоративтiк клиенттердi тарту есебiнен тез өсуде.

2.3. Инвестиционная деятельность
Краткосрочные финансовые инвестиции в государственные ценные бумаги
составили 1071 млн. тенге, что в 3,3 раза выше уровня 1999 года. Структура
инвестиционного портфеля выглядела следующим образом:
(тыс. тенге)              2000                            1999
___________________________________________________________________________
Валюта   Номинальная  Балансовая  Номинальная  Балансовая
стоимость    стоимость   стоимость    стоимость
______________________________________________________________
Казначейские   Тенге     310247       288638      51950        50209
векселя
Ноты           Тенге     781558       779177     264190       262938
Национального
Банка РК
Муниципальные  Доллары     3207         3008      11222        10366
облигации        США
______________________________________________________________
1095012      1070823     327362       323513
В 2000 году инвестиции в основной капитал увеличились по сравнению с
1999 годом на 131% и составили 180,9 млн. тенге, в том числе:
- здания и сооружения - 59,6 млн. тенге;
- машины и оборудование - 31,2 млн. тенге;
- транспортные средства - 77,4 млн. тенге;
- прочие основные средства - 12,7 млн. тенге.
Обществом за счет кредитных ресурсов и собственных средств были приобретены автомобили, броневики для службы инкассации, компьютерное оборудование, мебель, осуществлен ремонт административных зданий.
2.4. Взаимоотношения с бюджетом
Особенностью деятельности почтовой связи является неразрывность технологического процесса приема, перевозки и доставки почтовых отправлений. Общество с 1995 года самостоятельно осуществляет расчеты с республиканским бюджетом по подоходному налогу в централизованном порядке. Местные налоги уплачиваются филиалами самостоятельно.
Общество является налогоплательщиком по всем видам налогов. Так, за 2000 год в виде налога на добавленную стоимость было выплачено 35,3 млн. тенге, подоходный налог с юридических лиц выплачен в сумме 9,3 млн. тенге. Кроме того, Обществом ведется постоянная работа по снижению объема просроченных налогов и других обязательных платежей за предыдущие годы, то есть по состоянию на 1.01.2000 г. сумма просроченных налогов составила 52,9 млн. тенге, из них в конце 2000 года погашено 36,5 млн. тенге.
2.5. Маркетинговые исследования рынков
В настоящее время Общество доминирует на рынке почтовых услуг и в 2001 году его положение сохранится. Серьезных и опасных конкурентов в области почтовых услуг у Общества пока нет, однако такие компании как "Казбаспасоз", "Евразия Пресс", "Аргументы и факты", "Дауыс" могут составить конкуренцию на рынке распространения печати. В области курьерских услуг на рынке Казахстана действуют такие известные курьерские компании, как "DНL", "FеdЕх", "UРS", "ТNТ", "Pony Ехрrеss", "Direct Dеlivеrу", которые уже существовали к моменту образования курьерской службы "EMS Каzроst", вследствие чего составляют Обществу серьезную конкуренцию. Несмотря на то, что "EMS Kazpost" работает всего 2 года, служба является быстроразвивающейся структурой и сумела занять свое достойное место среди ведущих мировых компаний. В настоящее время доля рынка, занимаемая службой "EMS Kazpost" стремительно растет за счет расширения сети обслуживания и привлечения новых корпоративных клиентов, сотрудничество с которыми позволяет увеличить объемы пересылаемых и доставляемых экспресс отправлений.

Банк қызметтерiн көрсету рыногында қатаң бәсекелестiк Қазақстанның филиалдық желiсi бар iрi банктерi тарапынан бiлiнедi. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң деректерi бойынша 2001 жылғы 1 қаңтарда осындай 26 банк болған.
Қоғамның қызмет көрсетулерiн дамытудағы одақтастары да сол бәсекелестер, саланың ерекшелiгi осында. Бүгiнгi күнi ең ірi әлемдiк курьерлiк DHL компаниясымен әрiптестiк келiсiмге қол қойылды, оның шарттарында DНL-дың Қазақстан Республикасының аумағында жөнелтiмдердi қабылдауы және DHL желiсi бойынша одан әрi жеткiзуi, сондай-ақ кiретiн халықаралық жедел жөнелтiмдердi жеткiзуi көзделген. Осындай ынтымақтастық DНL-дың 32-жылдық жұмыс тәжiрибесiн алуға және қызмет көрсету желiсiн әлемнiң 228 елiне дейiн кеңейтуге мүмкiндiк бередi. 2001 жылдың iшiнде ТNТ, ҒеdҒХ, UPS курьерлiк компанияларымен олардың кiретiн жөнелтiмдерiн жеткiзуге арналған шартқа қол қою жоспарланып отыр. Баспасөздi тарату саласында Қоғамға "Роспечать" агенттiгi едәуiр қолдау көрсетуде, агенттiкпен ынтымақтастықта ресейлiк және шетелдiк басылымдарға жазылу қабылданады.
Бүгiнгi күнi анағұрлым iрi әрiптестердiң бiрi "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ болып табылады, оған Қоғам Қазақстан Республикасының аумағында салымшылардың жеке зейнетақы шоттарынан жыл сайынғы көшiрмелердi салымшылардың тұрғылықты жерi бойынша немесе жұмыс орны бойынша жеткiзу жөнiнде қызметтер көрсетедi. Жеткiзiлген көшiрмелердiң көлемi жылына 1,5 - 3,0 млн. дананы құрайды. Бұдан басқа, Қоғам МЖЗҚ үшiн жеке және заңды тұлғалармен зейнетақы шарттарын жасасу жөнiндегi агент болып табылады.
Үкiметтiк құрылымдармен, жергiлiктi атқарушы органдармен ынтымақтастық Қоғам имиджiнiң артуына және рынокқа банкілік пен қаржылық қызмет көрсетулердi шығаруға жәрдемдеседi.
"Қазпочта" ААҚ-ның маркетингiлiк, өткiзу және өндiрiстiк (технологиялық) саясаты саласындағы анағұрлым маңызды мiндеттердi алға қою, қолайлы сыртқы факторларды және тұтынушылар мен бәсекелестерге ықпал етудегi iшкi мүмкiндiктердi пайдалана отырып, "Қазпочта" ААҚ-ның iскерлiк белсендiлiгiн арттырудағы басты бағыттарды анықтау "Қазпочта" ААҚ маркетингiлiк стратегиясының мәнiн құрайды. Почта байланысының рынок субъектiсi ретiндегi бiрегейлiгiне, үлкен даму әлеуетiне және бiрыңғай корпоративтiк стратегияны таңдау кезiнде рынок көлемiне байланысты "Қазпочта" ААҚ дүниежүзiлiк почта индустриясының лидерлерi әзiрлеген және табысты сынамалаған мынадай әдiстердi пайдалануды жоспарлап отыр:
1) Қалыптасқан бос емес рынокқа кiру үшiн қажеттi рынокқа кiру стратегиясы қазiргi заманғы почталық қызметтер көрсету, ақшалай аударымдар рыногын алу және кеңейту үшiн пайдаланылады.

Жесткая конкуренция на рынке банковских услуг ощущается со стороны крупных банков Казахстана, имеющих филиальную сеть. По данным Национального банка РК на 1 января 2001 года таких банков 26.
Союзниками в развитии услуг Общества являются те же конкуренты, в этом специфика отрасли. На сегодняшний день подписано партнерское соглашение с самой крупной мировой курьерской компанией DНL, условиями которого предусматривается прием DHL отправлений на территории Республики Казахстан и последующая доставка по сети DНL, а также доставка входящих международных экспресс отправлений. Подобное сотрудничество дает возможность получения 32-летнего опыта работы DHL и расширения сети обслуживания до 228 стран мира. В течение 2001 года планируется подписать договор с курьерскими компаниями ТNТ, FеdЕх, UPS на доставку их входящих отправлений. В области распространения печати значительную поддержку Обществу оказывает агентство "Роспечать", в сотрудничестве с которой принимается подписка на российские и зарубежные издания.
Одним из наиболее крупных партнеров на сегодняшний день является ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд", которому Общество предоставляет услуги по доставке ежегодных выписок с индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков на территории Республики Казахстан по месту жительства вкладчиков, либо по месту работы. Объемы доставленных выписок составляют от 1,5-3,0 млн. штук в год. Кроме того, Общество является агентом для ГНПФ по заключению пенсионных договоров с физическими и юридическими лицами.
Сотрудничество с правительственными структурами, местными исполнительными органами способствует повышению имиджа Общества и продвижению на рынок банковских и финансовых услуг.
Суть маркетинговой стратегии ОАО "Казпочта" составляют выдвижение наиболее важных задач в области маркетинговой, сбытовой и производственной (технологической) политики ОАО "Казпочта", определение генеральных направлений повышения деловой активности ОАО "Казпочта" с использованием благоприятных внешних факторов и внутренних возможностей воздействия на потребителей и конкурентов. Ввиду уникальности почтовой связи как субъекта рынка, большого потенциала развития и емкости рынка при выборе единой корпоративной стратегии ОАО "Казпочта" планируется использовать следующие подходы, разработанные и успешно апробированные лидерами мировой почтовой индустрии:
1) Стратегия проникновения на рынок, необходимая для проникновения на уже сложившийся занятый рынок, будет использована для получения и расширения рынка современных почтовых услуг, денежных переводов.

2) Кәсіпорын өз қызмет көрсетулерiн өткiзудi жаңа рыноктарды немесе рынок сегменттерiн құру нәтижесiнде кеңейтудi болжайтын рынокты дамыту стратегиясы жедел почта, инкассация қызмет көрсетулерiн жылжыту үшiн пайдаланылады.
3) Мүлде жаңа өнiмдердi жасау немесе қазiргi өнiмдердi модификациялау арқылы жүзеге асырылатын өнім әзiрлеу стратегиясы тiкелей мекенжайлық немесе мекенжайсыз жарнама бойынша қызметтер көрсету, Internet сауда үшiн пайдаланылады.
4) Кәсiпорын жаңа рыноктарға шығуға тырысатынын және осы үшiн өз ассортиментiне жаңа өнiмдердi енгiзетiнiн бiлдiретiн диверсификация стратегиясы каталогтар бойынша сауда қызмет көрсетулерiн (тауарларды почтамен) шығару үшiн пайдаланылады.
5) Шығасыларды төмендетуде озық болу стратегиясы почталық қызмет көрсетулер сияқты бұқаралық сұранысқа ие өнiмдердi шығару кезiнде анағұрлым тиiмдi. Бұл стратегия төмен бағаларға қарайтын тұтынушыларды тартады және сату көлемiнiң өсуi нәтижесiнде рентабельдiлiк өседi.
Маркетинг саясатын iске асыру кезiнде ұсынылатын қызмет көрсетулердiң өмiрлiк циклы ескерiледi. Өмiрлiк цикл кезеңдерiнiң ұзақтығы әртүрлi, ал кезеңнен кезеңге көшу баяу болатындықтан, "Қазпочта" ААҚ-ның маркетинг қызметi табыс пен түсiм көлемiнiң өзгеруiн ұдайы бақылайтын болады, дер кезiнде кезең шекараларын және рыноктың дамуында күтілетiн үрдiстердi анықтау және Қоғамның маркетинг бағдарламасына тиiстi түзетулер енгiзу үшiн болып жатқан өзгерiстердiң себебiн айқындайды.
3. Қоғамды дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары
Қоғамның 2001-2005 жылдардағы негiзгi басымдылықтары:
1. Экономикалық және қаржылық тұрақтандыру - тәуелсiз көздерден несие желiлерi бойынша қаржыландыру, табысты арттыру есебiнен қайтарымдылықты қамтамасыз ету.
2. Ел аумағының толық қамтылуын сақтау мақсатында аймақтық инфрақұрылымды жетiлдiру.
3. Көрсетiлетiн қызметтердiң сапасын жақсарту және номенклатурасын кеңейту болып табылады.
Нарықтық экономиканың қалыптасуы және қоғамды ақпараттандыру жағдайында почталық байланыс кәсiпкерлiктiң, қаржылық-жинақ қызметiнiң, бағалы қағаздар рыногының, ақпаратпен алмасудың дамуына ықпал ететiн нарықтық және ақпараттық инфрақұрылымның маңызды элементi болып табылады. Қазақстан Республикасының ерекшелiктерiн, аумағының кеңдiгiн, көлiк желiсiнiң жетiлмегендiгiн, халық тығыздығының төмендiгiн және елдi мекендердiң бiр-бiрiнен шалғай орналасқандығын ескере отырып, қазiргi заманғы почта-жинақ жүйесiн құру қажеттiлiгi туындады.
Почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру мынадай iс-шараларды орындау арқылы жүзеге асырылады:
- Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясында тұжырымдалған ұзақ мерзiмдi басымдылықтардың бiрi - халықтың жинақ ақшасын арттырудың ұлттық бағдарламасын жүзеге асыруға қатысу;
- зейнетақы реформасын қолдау. Зейнетақы реформасын қолдау ісiне қатысуда Қоғамның мiндетi - ауылдық жерлерде тұрғындарға зейнетақы мен жәрдемақыларын уақытында жеткiзу функцияларын қайтадан қалпына келтiру және осы негiзде осындай әлеуметтiк төлемдердi төлеуге арналған өз төлем жүйесiн әзiрлеу;
- мемлекеттiк бюджеттiк мекемелерге, көлiк-коммуникация кешенiнiң кәсiпорындарына және басқа ұйымдарға еңбекақы, стипендия, жәрдемақы және әлеуметтiк төлемдердi төлеу бойынша қызмет көрсету;
- салықтар және коммуналдық төлемдердi жинауды ұйымдастыру;
- салымдар бойынша пайыздарын автоматты түрде есептеу және бухгалтерлік есепте жүргiзiлетiн операцияларды көрсету үшiн Қоғамның бөлiмшелерiнде ашылған барлық дербес есепшоттарды орталықтандырылған түрде жүргiзу;
- заңды тұлғаларға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсетуге байланысты екiншi деңгейдегi банктерге агенттiк қызмет көрсету;
- материалдық базаны және техникалық жарақтандыруды жақсарту;
- почта-жинақ желiсiн жетiлдiру және соның негiзiнде қазiргi заманғы жеке төлем жүйесiн құру;
- "Western Union" жүйесi бойынша ақша аудару.
Почта бұдан басқа, банк филиалдарының желiсi нашар дамыған ауылдық жерлерде заңды және жеке тұлғаларға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету функцияларын орындайтын болады.

2) Стратегия развития рынка, предполагающая, что предприятие расширяет сбыт своих услуг в результате создания новых рынков или рыночных сегментов, будет использована для продвижения услуг экспресс-почты, инкассации.
3) Стратегия разработки продукта, осуществляемая посредством создания принципиально новых или модификаций существующих продуктов, будет использована для предоставления услуг по прямой адресной и безадресной рекламе, Internet торговли.
4) Стратегия диверсификации, означающая, что предприятие пытается выйти на новые рынки и для этого вводит в свой ассортимент новые продукты, будет использована для продвижения услуг торговли по каталогам (товары почтой).
5) Стратегия лидерства в снижении издержек наиболее эффективна при продвижении продуктов, пользующихся массовым спросом, какими являются почтовые услуги. Эта стратегия привлекает потребителей, ориентирующихся на низкие цены, и в результате роста объема продаж повышается рентабельность.
При реализации маркетинговой политики будет учитываться жизненный цикл предлагаемых услуг. В связи с тем, что продолжительность фаз жизненного цикла различается, а переход от фазы к фазе происходит плавно, служба маркетинга ОАО "Казпочта" будет постоянно следить за изменениями объема выручки и прибыли, выявлять причины происходящих изменений с тем, чтобы своевременно установить границы фаз и ожидаемые тенденции в развитии рынка и внести соответствующие коррективы в маркетинговую программу Общества.
3. План развития Общества на 2001-2005 годы
Основными приоритетами Общества на 2001-2005 годы являются:
1. Экономическая и финансовая стабилизация - финансирование по кредитным линиям из независимых источников, обеспечение возвратности за счет увеличения доходов.
2. Совершенствование региональной инфраструктуры при условии сохранения возможно полного охвата населенных пунктов страны.
3. Улучшение качества и расширение номенклатуры предоставляемых услуг.
В условиях формирования рыночной экономики и информатизации общества почтовая связь становится важным элементом рыночной и информационной инфраструктуры, способствующим развитию предпринимательства, финансово- сберегательных услуг, рынка ценных бумаг, обмена информацией. Учитывая специфику Республики Казахстан, ее обширную территорию, неразвитость транспортной сети, низкую плотность населения и отдаленность населенных пунктов друг от друга, возникла необходимость формирования современной почтово-сберегательной системы.
Формирование почтово-сберегательной системы осуществляется в ходе выполнения следующих мероприятий:
- участие в осуществлении национальной программы увеличения сбережений населения, являющейся одним из долгосрочных приоритетов, сформулированных в Стратегии развития Казахстана до 2030 года;
- поддержка пенсионной реформы. Задачей участия Общества в поддержке пенсионной реформы является восстановление функций по организации своевременной доставки пенсий и пособий населению в сельской местности и на этой основе разработка своей платежной системы для организации данных социальных выплат;
- обслуживание государственных учреждений, предприятий транспортно- коммуникационного комплекса и других организаций в качестве агента по выплате заработной платы, стипендий, пособий и социальных выплат;
- организация сбора коммунальных платежей и налогов;
- централизованное ведение всех открытых в отделениях Общества лицевых счетов для автоматизированного начисления процентов по вкладам и отражения операций в бухгалтерском учете;
- оказание банкам второго уровня агентских услуг по расчетно- кассовому обслуживанию юридических лиц;
- улучшение материальной базы и технической оснащенности;
- модернизация почтово-сберегательной сети и создание на ее основе собственной современной платежной системы;
- перевод денег по системе "Western Uniоn".
Кроме того, в сельской местности, где слаба сеть банковских филиалов, почта может и будет выполнять услуги по расчетно-кассовому обслуживанию юридических и физических лиц.

3.1. Тауарлар мен қызмет көрсетулердi өндiру
3.1.1. Почта жөнелтiмдерiнiң нақты көлемiн тұрақтандыру.
3.1.1.1. Хаттарды, бандерольдердi және жолдама заттарды жiберуге арналған почта жөнелтiмдерiнiң жаңаша буылып-түйiлетiн қораптарын жасау және өндiрiске енгiзу, почта жөнелтiмдерiн өңдеу процестерiнiң жекелеген технологиялық рәсiмдерiн өзгерту;
3.1.1.2. Жаңа жабдықтардың енгiзiлуiне байланысты технологияларды өзгерту;
3.1.1.3. Почта жөнелтiмдерiнiң жүрiп-өту жылдамдығының артуына негiзделген қызмет көрсетудiң жаңа түрлерiн игеру;
3.1.1.4. Почта байланысын пайдаланудың сапалық көрсеткiшiн бағалау нормативтерiн және почта жөнелтiмдерiнiң жеткiзiлуiн жеделдету мақсатында жеткiзудiң бақылау мерзiмiн қайта қарау.
3.1.2. Жаңа технологияларды енгiзу
3.1.2.1. Ақпараттық жүйенi өңдеуге шығын жұмсамастан, жаңасын енгiзуге және қолданыстағы автоматтандырылған жүйенi жетiлдiруге мүмкiндiк беретiн модульдiк негiзде ақпараттық жүйе құру.
3.1.2.2. Халықаралық почта жөнелтiмдерi жөнiндегi деректердi жинау және өңдеудiң автоматтандырылған жүйесiн енгiзу. Мұндай жүйенi енгiзу транзиттiк, келген және кеткен халықаралық почта жөнелтiмдерi жөнiнде және олардың саны туралы күн сайын ақпараттар алып отыруға, олардың жүріп өткен жолы мен мерзiмiн бақылап отыруға мүмкiндiк туғызады.
3.1.2.3. Халықаралық почта жөнелтiмдерiн бақылау модуль негiзiнде дамыған елдердiң почта әкiмшіліктерiнiң талаптарына сәйкес келетiн машинамен оқылатын деректемелердi пайдалану мүмкiндiгiн көздейтiн, барлық тiркелетiн почта жөнелтiмдерiн толық бақылау модулiн құру.
3.1.2.4. Құжат айналымының жалпы жүйесiн әзiрлеу және енгiзу.
3.1.2.5. Қазақстанның Халық Банкiмен бiрлесiп, микропроцессорлық пластикалық карталар негiзiнде қолма-қол ақшасыз есеп айырысу жүйесін құру.
3.1.2.6. Iздестiрушi және басқа да ақпараттық қызмет көрсететiн ақпараттық-талдау орталығын құру.
3.1.3. Шетел мемлекеттерiмен почта алмасу
3.1.3.1. Біртұтас почталық аумақты сақтау, әмбебап почталық байланыс қызметiн көрсету, почта саласының қызметкерлерiн оқыту мақсатында Дүниежүзiлiк почта одағының органдарымен, аймақтық почта одақтарымен, шетелдiк почта әкiмшілiктерiмен ынтымақтастықты дамыту.
3.1.3.2. Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасында әуе және құрғақ жол көлiктерiмен тасымалданатын почта жөнелтiмдерiнiң жүрiп өтетiн бақылау мерзiмiн белгiлеу және енгiзу.
3.1.3.3. Қоғамның Дүниежүзілік почта одағының Халықаралық бюросы өткiзетiн халықаралық почта жөнелтiмдерiнiң нақтылы жүрiп өту мерзiмiн тексеру шараларына қатысуы.
3.1.3.4. Тiркелетiн жөнелтiмдердiң сақталуын және халықаралық рынокта ұсынылатын әмбебап почта қызметiнiң сапалылығын көздейтiн, Дүниежүзiлiк почта одағының Пекин конгресiнде қабылданған өзгерiстерге сәйкес шетелдiк почта әкiмшiлiктерiмен ақырғы шығындарды өтеу тәртiбiн өзгерту.

3.1. Производство товаров и услуг
3.1.1. Стабилизация физических объемов почтовых отправлений. 3.1.1.1. Разработка и внедрение новой упаковки почтовых отправлений для пересылки писем, бандеролей, посылок, изменение отдельных процедур технологических процессов обработки почтовых отправлений. 3.1.1.2. Изменение технологий в связи с внедрением нового оборудования. 3.1.1.3. Освоение новых видов услуг, основанных на увеличении скорости прохождения почтовых отправлений. 3.1.1.4. Пересмотр нормативов оценки качественных показателей эксплуатации почтовой связи, пересмотр контрольных сроков доставки почтовых отправлений с целью их ускорения.
3.1.2. Внедрение новых технологий 3.1.2.1. Модульное построение информационной системы, позволяющее без затрат на переработку добавлять новые и совершенствовать существующие автоматизированные системы. 3.1.2.2. Внедрение автоматизированной системы сбора и обработки данных по международным почтовым отправлениям. Внедрение такой системы даст возможность ежедневно получать информацию о транзитных, входящих и исходящих международных почтовых отправлениях, их количестве, проследить путь и сроки прохождения. 3.1.2.3. На базе модуля контроля международных почтовых отправлений построение модуля полного контроля всех регистрируемых почтовых отправлений, где будет предусмотрена возможность использования машиночитаемых реквизитов, соответствующих требованиям почтовых администраций развитых стран. 3.1.2.4. Разработка и внедрение общей системы документооборота. 3.1.2.5. Создание системы безналичных расчетов на основе микропроцессорных пластиковых карт совместно с Народным Банком Казахстана. 3.1.2.6. Создание информационно-аналитического центра, оказывающего поисковые и другие информационные услуги.
3.1.3. Обмен с зарубежными государствами 3.1.3.1. Развитие сотрудничества с органами Всемирного почтового союза, региональными почтовыми союзами, иностранными почтовыми администрациями для сохранения единой почтовой территории, предоставления универсальных услуг почтовой связи, обучения работников отрасли. 3.1.3.2. Разработка и введение контрольных сроков прохождения почтовых отправлений, пересылаемых авиа- и наземным транспортом между Республикой Казахстан и зарубежными государствами. 3.1.3.3. Участие Общества в проверках фактических сроков прохождения почтовых отправлений, проводимых Международным бюро Всемирного почтового союза. 3.1.3.4. В соответствии с изменениями, принятыми Пекинским конгрессом Всемирного почтового союза, изменение порядка возмещения оконечных расходов с иностранными почтовыми администрациями, предусматривающее сохранность регистрируемых отправлений и качество предоставляемых универсальных почтовых услуг на международном рынке.

3.1.4. Көлiк паркiн жаңарту, инкассация және күзет қызметтерiн дамыту
3.1.4.1. Ұлттық почта желiсiнiң қазiргi кезде жарамайтын және заттық қасиетi ескiрген көлiк және вагон парктерiн жаңарту.
3.1.4.2. Өз инкассация және күзет қызметтерiн дамыту.
3.2. Бизнестi дамыту
3.2.1. Қызмет көрсетудiң жаңа түрлерi
Почтаның ықтималды мүмкiндiктерiн пайдалану мақсатында көрсетiлiп жүрген қызметтердi жандандырумен қатар, олардың жаңа түрлерін енгiзе отырып, агенттiк қызмет көрсету желiсiн құру және оны дамыту жоспарланып отыр:
1) Тапсырыстар бойынша жолдама заттармен сауда жасау жүйесi аясында, соның iшiнде Интернет арқылы сервистiк қызмет көрсете отырып "Тауар - почтамен" каталогы бойынша сауда ұйымдастыру және оны дамыту;
2) жеке және заңды тұлғаларға салық және басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуi бойынша қызмет көрсету;
3) республиканың ауылдық аудандары тұрғындарына шағын несиелер беру;
4) зейнетақы қорларына, сақтандыру компанияларына, брокерлiк фирмаларға, банктерге және басқа да ұйымдарға агенттiк қызмет көрсету;
5) гибридтiк почтаны ұйымдастыру;
6) почталық жарнама саласында қызмет көрсету.
Бұдан басқа, болашақта почта лотереяларын шығаруға, темiр жол және авиабилеттерiн сатуға, төлем карточкаларын шығаруға лицензия (рұқсат) алу көзделедi.
Халыққа шағын несиелер беру үшiн қызметшiлердi оқытуды ұйымдастыру және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясын алу жоспарлануда.
3.2.2. Электрондық сауда
Қазақстан почтасын дамытудың болашақ бағыттарының бiрi - қазiргi технологиялар, республикалық филиалдар желiсi және халықаралық ынтымақтастықтың озық нысандары негiзiнде базасына электрондық сауда жасау жүйесiн енгiзу және оның ерекшелiгi мен артықшылықтары мыналарда:
1) Қазақстан рыногына сауда жасаудың жаңа түрлерiн енгiзу;
2) почтаның қызмет көрсету аясын кеңейту;
3) уақытты, қаржылық және адам ресурстарын үнемдеу;
4) әрқилы топтардағы тұтынушылардың кең өрiстi қаржылық, ақпараттық қызметтерге және тауарларға қол жеткiзуi;
5) отандық өндiрушiлердiң тауарлары рынокқа енуiн бағыттау;
6) тұтынушылар мұқтаждығын бағамдау, нарықтық жағдайға тез бейiмделу.
3.2.3. ЕМS Каzроst Курьерлiк қызметiн дамыту
ЕМS Каzроst Курьерлiк қызметiнiң жұмысындағы басым бағыттар оны жаңғыртып жетiлдiру және оның бәсекелестiк қабiлетiн арттыру болады. Соған байланысты:
1) Қазақстан бойынша ЕМS Каzроst Курьерлiк қызмет жүйесiн автоматтандыру;
2) ЕМS халықаралық кооператив жүйесiне сәйкес келетiн компьютерлiк бақылап қадағалау жүйесiн енгiзу;
3) әлемнiң iрi почта әкiмшiлiктерiмен халықаралық жедел почта саласындағы ынтымақтастық;

3.1.4. Обновление транспортного парка, развитие службы инкассации и охраны 3.1.4.1. Обновление транспортного и вагонного парка национальной почтовой сети, который в настоящее время морально и физически устарел. 3.1.4.2. Развитие собственной службы инкассации и охраны.
3.2. Развитие бизнеса
3.2.1. Новые виды услуг
Планируется создание и развитие сети агентских услуг в целях использования потенциальных возможностей почты и, наряду с активизацией предложения уже имеющихся услуг, внедрение их новых видов:
1) организация и развитие торговли по каталогам "Товары - Почтой" с предоставлением сервисных услуг в рамках системы посылочной торговли по заказам, в том числе через Интернет;
2) оказание услуг по обслуживанию физических и юридических лиц по уплате налогов и обязательных платежей;
3) предоставление микрокредитов населению сельских районов республики;
4) оказание агентских услуг накопительным пенсионным фондам, страховым компаниям, брокерским фирмам, банкам и другим организациям;
5) организация гибридной почты;
6) предоставление услуг в области почтовой рекламы.
Кроме того, в перспективе предполагается получение лицензий (разрешений) на выпуск почтовой лотереи, на продажу железнодорожных и авиабилетов, выпуск платежных карточек.
Для предоставления микрокредитов населения планируется организация обучения персонала и получение лицензии Национального Банка Республики Казахстан.
3.2.2. Электронная торговля
Одним из перспективных направлений развития казахстанской почты является внедрение системы электронной торговли на базе современных технологий, республиканской сети филиалов и прогрессивных форм международного сотрудничества, особенностями и преимуществами которой являются:
1) продвижение на казахстанский рынок новых видов торговли;
2) расширение сферы услуг почты;
3) экономия времени, финансовых и человеческих ресурсов;
4) доступность широкого спектра финансовых, информационных услуг и товаров различным группам потребителей;
5) направленность на продвижение на товарные рынки отечественныхпроизводителей;
6) ориентация на нужды потребителей, быстрое приспособление к рыночным условиям.
3.2.3. Развитие курьерской службы EMS Kazpost
Приоритетным направлением в работе курьерской службы EMS Kazpost будет ее модернизация и повышение конкурентоспособности. В связи с этим решаются следующие задачи:
1) автоматизация системы службы EMS Kazpost по Казахстану;
2) введение компьютерной системы слежения, соответствующей системе международного кооператива ЕМS;
3) сотрудничество в области международной ускоренной почты с крупнейшими почтовыми администрациями мира;

4) почталық қызмет көрсетудiң жылдамдығын арттыру және сапасын жақсарту мәселелерi шешiлуде.
EMS Kazpost курьерлiк қызметiн одан әрi дамыту - халықаралық ЕМS кооперативiнiң толық құқылы мүшелiгiне жету және оның іс-шараларына қатысу, шетелдiк почта әкiмшiлiктерiмен және компанияларымен келiсiмдер жасау, әуежайларда жедел жөнелтiмдердi өңдейтiн учаскелер ұйымдастыру, шет елдерге жолданған жөнелтiмдердi бақылап қадағалаудың жүйесiн (штрих кодтар) енгізу арқылы жүзеге асырылады.
3.3. Қызметiнiң қаржылық нәтижелерін болжау
Дәстүрлi қызмет көрсетулердi дамытудан және жаңаларын енгiзуден болатын күтiлетiн айналымды негiзге ала отырып, 2001-2005 жылдарда мынадай көрсеткiштерге қол жеткiзу жоспарлануда:
(млн.теңге)       2001      2002      2003      2004      2005
_____________________________________________________________________
Кiрiс                 3295,0    3626,2    3945,3    4135,0     4360,0
Шығыс                 3181,0    3499,6    3783,3    3949,7     4140,7
Таза табыс            114,0     126,6     162,0     185,3      219,3
_____________________________________________________________________
Қоғамның Есепке алу саясатына сәйкес негiзгi құралдарға амортизация есептеу кезiнде объектiнiң амортизацияланатын құны ай сайын тең сомада, салықтық есепке алу бойынша шектi нормалармен шектелген шеңберде тiзiмнен шығарылатын құнын бiрқалыпты (тiк сызықты) тiзiмнен шығару әдiсi қолданылады. Материалдық емес активтерге тозуды есептеу пайдалану мерзiмiне бiрқалыпты есептеу әдiсiмен жүргiзiледi.
Сатып алынатын жабдықтың негiзгi бөлiгiн бiлдiретiн компьютер техникасының жедел амортизациясына байланысты 2004-2005 жылдары амортизациялық аударымдар күрт төмендейдi.
Почта байланысын компьютерлендiрудi, көлiк паркiн жетiлдiрудi қаржыландыру, Қоғамның айналымдағы қаражатын толықтыру үшiн банк-резиденттердiң орта мерзiмдi және қысқа мерзiмдi кредиттерiн тарту салдарынан 2001 жылы Қоғамның кредиторлық берешегi 2000 жылмен салыстырғанда 49% өседi. Кейiнгi жылдары алынған кредиттер бойынша негiзгi қарызды бiртiндеп өтеуге байланысты банктердің алдында ұзақ мерзiмдi кредиторлық берешектiң төмендеуi болжанады.
3.4. Қаржы саясаты
3.4.1. Тәуелсiз көздерден ұзақ мерзiмдi инвестициялар тарту, Қазақстан Республикасының почта саласын одан әрi реформалау және почта-жинақ жүйесiн құру мақсатында табысты арттыру есебiнен қайтарымдылығын қамтамасыз ету.
3.4.2. Халықтың жинақ қаржысын тарту, кейiннен оларды мемлекеттiк бағалы қағаздарға және КАSЕ листингiнiң А санатына енгiзiлген корпоративтiк бағалы қағаздарға орналастыру.

4) увеличение скорости и повышение качества почтового обслуживания.
Дальнейшее развитие курьерской службы EMS Kazpost осуществляется посредством достижения полноправного членства в международном кооперативе EMS и участия в его мероприятиях, заключения договоров с зарубежными почтовыми администрациями и компаниями, организации в аэропортах участков обработки экспресс отправлений, разработки и внедрения системы слежения (штриховые коды) для отправлений, адресованных за рубеж.
3.3. Прогноз финансовых результатов деятельности
Исходя из ожидаемых оборотов, обусловленных развитием традиционных и внедрением новых услуг, планируется достичь в 2001-2005 годы следующих показателей:
(млн.тенге)          2001     2002     2003     2004    2005
_________________________________________________________________________
Доходы                   3 295,0   3 626,2  3 945,3  4 135,0  4 360,0
Расходы                  3 181,0   3 499,6  3 783,3  3 949,7  4 140,7
_________________________________________________________________________
Чистая                     114,0     126,6    162,0    185,3    219,3
прибыль
Согласно Учетной политике Общества при начислении амортизации на основные средства применяется метод равномерного (прямолинейного) списания стоимости, при котором амортизируемая стоимость объекта ежемесячно списывается в равных суммах, в пределах, ограниченных предельными нормами по налоговому учету. Начисление износа нематериальным активам производится методом равномерного начисления на срок эксплуатации.
В связи с ускоренной амортизацией компьютерной техники, которая представляет собой основную часть приобретаемого оборудования, в 2004-2005 годы резко снизятся амортизационные отчисления.
Кредиторская задолженность Общества в 2001 году вырастет по сравнению с 2000 годом на 49% вследствие привлечения среднесрочных и краткосрочных кредитов банков-резидентов для финансирования компьютеризации почтовой связи, модернизации транспортного парка, пополнения оборотных средств Общества. В последующие годы прогнозируется снижение долгосрочной кредиторской задолженности перед банками, что связано с постепенным погашением основного долга по полученным кредитам.
3.4. Финансовая политика
3.4.1. Привлечение долгосрочных инвестиций из независимых источников, обеспечение возвратности за счет увеличения доходов с целью дальнейшего реформирования почтовой отрасли Республики Казахстан и формирования почтово-сберегательной системы.
3.4.2. Привлечение сбережений населения с последующим их размещением в государственные ценные бумаги и корпоративные ценные бумаги, включенные в категорию А листинга КАSЕ.

3.4.3. Өндiрiстiк қызметтiң тиiмділігiн арттыру мақсатында қызмет көрсету сапасы мен көрсетiлетiн қызмет тарифтерiнiң өзара байланысты болуын қамтамасыз ету және икемдi тарифтiк саясат әзiрлеу.
3.5. Болжамды тарифтер мен бағалар, оларды негiздеу
Үлкен үлесi монополияға қарсы заңнаманың қолданыс аясына кiретiн анағұрлым әлеуметтік-маңызды қызмет көрсетулер тарифтерiнiң өзгеруiн жоспарлау кезiнде Қоғам осы қызметтердi көрсетудiң өзiндiк құны оларға белгiленген тарифтерден жоғары болуы жағдайын негiзге алады. Мәселен, нақты өзiндiк құнының қазiргi тарифтен асуы қарапайым хатты жiберу үшiн 4%-дан жер бетiндегi көлiкпен жiберiлетiн жолдама затты жiберу үшiн 419%-ға дейiн аралықта ауытқиды. Сонымен қатар осы қызметтердi көрсетуден шығындар қаржылық қызмет көрсетулерден түсетiн кiрiс есебiнен жабылады. Екiншi жағынан, почта байланысы қызмет көрсетулерiне баға құру ерекшелiгi - осы қызмет көрсетулерге тарифтiң төмендеуі олардың ең кiшi көлемiне қол жеткiзiлгенде оның ұлғаюына әкелмейтiндiгiнде. Аталған жағдайлар Қазақстанның iшiнде жүзеге асырылатын жазбаша хат-хабарды, бандерольдердi, жолдама заттар мен мерзiмдiк басылымдарды жеткiзу бойынша қызмет көрсету тарифтерiн төмендетудi жоспарлауға мүмкiндiк бермейдi (1.1-кесте).
Таяу болашақта, почта жөнелтiмдерiнiң көлемiн ұлғайту мақсатында халықаралық почта жөнелтiмдерiн жiберу тарифтерiн төмендету және почта жөнелтiмдерiн ТМД бойынша жiберу тарифтерiн қайта қарау жоспарлануда.
3.6. Қоғамның дивидендтік саясаты, Қоғамның таза
табысын бөлу, резервтiк капиталды құру және
пайдалану тәртiбi
Қоғам ашық акционерлiк қоғам ретiнде бiрiншi жыл қызмет етуiне байланысты таза табысты бөлу тәртiбi бастапқыда белгiленбеген. 2001 жылғы 9 сәуiрде Қоғамның Директорлар кеңесiнiң мәжілісi өткiзiлдi, сонда Қоғамның таза табысын, резервтiк капитал мен өзге де қорларының қаражатын пайдалану тәртiбi бекiтiлдi. Таза табысты бөлу 2001 жылдың ортасына жоспарланып отыр.
Осы Жоспарға Қосымшаның 1.1-кестесiнiң 8 және 9-тармақтарын дайындаған кезде мынадай жағдайлар ескерілдi:
1) "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мөлшерi Қоғамның Жарғылық капиталының 15% құрайтын жоспарланған резервтiк капиталды қалыптастыру.
2) Өтеу көзi резервтiк капитал болып табылатын өткен жылдардың шығындары - 220,4 млн теңге. Акционерлердiң жалпы жиналысы өткен жылдардың шығындарын құрылатын резервтiк капитал есебiнен төлеу туралы шешiм қабылдай алады. Ондай жағдайда, Қоғам өткен жылдар шығындарының сомасына қосымша резервтiк капитал құруы қажет.

3.4.3. В целях повышения эффективности производственной деятельности обеспечение взаимосвязи качества услуг с тарифами на предоставляемые услуги и разработка гибкой тарифной политики.
3.5. Прогнозируемые тарифы и цены, их обоснование
При планировании изменения тарифов на наиболее социально-значимые услуги, большая часть которых подпадает под действие антимонопольного законодательства, Общество исходит из того обстоятельства, что себестоимость предоставления этих услуг выше установленного на них тарифа. Так, превышение фактической себестоимости над существующим тарифом варьирует от 4% за пересылку простого письма до 419% за пересылку посылки, отправляемой наземным транспортом. В то же время, убытки от предоставления этих услуг покрываются за счет доходов от финансовых услуг. С другой стороны, специфика ценообразования на услуги почтовой связи состоит в том, что снижение тарифа на эти услуги при достигнутом минимуме их объема не приводит к его увеличению. Названные обстоятельства не позволяют планировать снижения тарифов на услуги по доставке письменной корреспонденции, бандеролей, посылок и периодических изданий, осуществляемой внутри Казахстана (таблица 1.1.).
В ближайшей перспективе, в целях увеличения объемов почтовых отправлений, планируется снижение тарифов на пересылку международных почтовых отправлений и пересмотр тарифов на пересылку почтовых отправлений по СНГ.
3.6. Дивидендная политика Общества, порядок распределения чистого дохода Общества, формирования и использования резервного капитала
В связи с тем, что Общество функционирует первый год в качестве открытого акционерного общества, порядок распределения чистого дохода первоначально не был определен. 9 апреля 2001 года было проведено заседание Совета директоров Общества, на котором утвержден Порядок использования чистого дохода, средств резервного капитала и иных фондов Общества. Распределение чистой прибыли планируется в середине 2001 года.
При подготовке п.п. 8, 9 таблицы 1.1. Приложения к настоящему Плану были учтены следующие моменты:
1) Планируемое формирование резервного капитала, размер которого согласно Закону Республики Казахстан Z980281_ "Об акционерных обществах" составляет 15% от объявленного уставного капитала Общества.
2) Убытки прошлых лет составляют 220,4 млн. тенге, источником погашения которых является резервный капитал. Общее собрание акционеров может принять решение о покрытии убытков прошлых лет за счет создаваемого резервного капитала. В этом случае Обществу необходимо будет увеличить отчисления на формирование резервного капитала для погашения убытков прошлых лет.

3) 2002 жылы 1 286,2 млн. теңге сомасына акциялардың қосымша эмиссиясын шығару жоспарлануда (5.1.1-тармақты қар.), содан кейiн жарғылық капиталдың мөлшерi 2455,2 млн. теңгенi құрайды. Өткен жылдардың 220,4 млн. теңге сомасындағы шығындарын өтегеннен кейiн 368,3 млн. теңге сомасына резервтiк капитал құру қажет. Осылай, өткен жылдардың шығындарын өтеу және резервтік капиталды құру үшiн жалпы сома 588,7 млн. теңгенi құрайды және Қоғамның 2003 жылға дейінгі қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижесiнде алынған табыс осы мақсаттарға жұмсалады. Бөлiнбеген түсім пайда болғанда, 2004 жылдан дивидендтердi төлей бастау жоспарлануда.
3.7. Бюджетпен өзара қарым-қатынас
2001-2005 жылдарда аударуға жоспарланған жалпы мемлекеттiк салықтардың жалпы сомасы 566,1 млн. теңгенi, жергiлiктi салықтар 52,5 млн. теңгенi құрайды.
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қоғамның Жарғысына сәйкес "Қазпочта" ААҚ акционерлердiң Жалпы жиналысы шешiмiнiң негiзiнде акционерлерге тиесiлi акциялар бойынша дивидендтер төлеуi тиiс. Қоғамның 100% акциясын мемлекетке тиесiлi болғандықтан, дивидендтер төлеуге аударылатын бүкiл сома мемлекеттiк бюджетке түседi.
2001 жылға арналған республикалық бюджетте Ислам Даму Банкiнiң заемын қамтамасыз ету ретiнде 9 млн. АҚШ доллары сомасына үкiметтiк кепiлдiк беру көзделген (1.1-кесте)
Тезiрек шешудi талап ететiн мәселелердiң бiрi мерзiмдi әскери қызметкерлердiң хаттары мен жолдама заттарын жiберу шығындарын өтеу болып табылады. Әскери хат-хабарды жiберуде тегiн қызмет көрсету нәтижесiнде 1995-2000 жылдары Қоғам шамамен 134,3 млн. теңгедей кiрiстi аз алды, ал 2001 жылдың 1-тоқсанында 11,6 млн. теңге алынбаған. Осы мәселе тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсе отырып шешiмiн табуды талап етедi.
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжiлiсiнде "Кейбiр заң кесiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы қарауда жатыр. Осы жобада Қорғаныс министрлiгi "Әскери қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және әлеуметтiк қорғалуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабындағы мерзiмдi қызметтегi әскери қызметкерлер жөнелтетiн әскери хат-хабарды тегiн жiберу туралы ереженi алып тастауды ұсынып отыр.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Қ.Тоқаевта 2001 жылғы 29 мамырда болған, 2001 жылғы 12 маусымда Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнде болған кеңестiң N 17-12-9/И-546 хаттамасына сәйкес Қоғам Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен бiрлесiп "Қазпочта" ААҚ-ның 1995 жылдан 2001 жылғы шiлдеге дейiнгi кезеңде әлеуеттi министрлiктер мен ведомстволарға әскери хат-хабарды жiберу бойынша көрсеткен қызметтер шығыстарын өтеу жөнiндегi қуыным-талаппен сотқа баруға ниеттi.
Жоғарыда көрсетiлген заң жобасына депутаттардың түзетулерi мен ұсыныстары енгiзiлгеннен кейiн мерзiмдi қызметтегi әскери қызметкерлердiң хат-хабарын жiберу жалпы негiзде, осы шығыстарды әлеуеттi құрылымдарды ақшалай ұстау енгiзу арқылы жүзеге асырылады.
2002 жылға арналған республикалық бюджетте "Қазпочта" ААҚ акцияларының қосымша эмиссиясын сатып алуға 1286,2 млн. теңге сомасында шығыстарды көздеу қажет. Қаражат 2001 жылы алу жоспарланып отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң кредитiн өтеуге пайдаланылады.
Почтаға халыққа зейнетақылар мен жәрдемақыларды жеткiзу және төлеу бойынша жоғалтқан әлеуметтiк функцияларын қайтару мақсатында Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықпен республиканың ауылдық аудандарының тұрғындарына зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөнiнде тiкелей Келiсiм жасасу және Қоғамның зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу бойынша шығыстарын республикалық бюджеттен өтеу жоспарлануда.
Бұдан басқа, Дүниежүзілік Почта Одағының іс-шараларына Қазақстан Республикасының толық құқылы қатысуын қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының 1994 жылдан берi мүшелiк жарнасын төлеу бойынша Дүниежүзілік Почта Одағының алдындағы берешегiн республикалық бюджет қаражаты есебiнен жою қажет.
3.8. Инвестициялық бағдарлама
Жаңа техниканың, ақпараттық технологиялардың пайда болуы, бәсекелестiктiң дамуы, тиiмдiлiгi жоғары және сенiмдi қызмет көрсетулерге қажеттіліктiң өсуi салдарынан почта байланысын жылдам ауысатын нарық жағдайына тезiрек бейiмдеу қажеттiлiгi туындады.
Дәстүрлi қызметтер көрсету көлемiнiң құлдырауы почталық байланыс бөлiмшелерiнен нарықтық экономика жағдайында өзектi болатын, дәстүрден тыс, бiрақ табысы жеткілiктi қызмет түрлерiн кеңейтудi талап етедi. Бұл бағыттағы қызметтi дамыту үшiн қазiргi заманғы ақпараттық және телекоммуникациялық инфрақұрылым және қазiргi заманғы көлiк, демек, инвестициялар қажет.
Почта саласында қаржы ресурстарын тартпай жағдайды тұрақтандыру бойынша жасалған бұрынғы iс-әрекеттер тек уақытша ғана әсер беретiн, өйткенi Қоғамда ауылдық жерлердегi шығынды желiнi ұстау үшiн едәуiр қаржылық шығын жұмсаушы нағыз монополист ретiнде, саланы жетiлдiрудi қаржыландыратын өзiнiң iшкi қаржы көзiнiң тапшы болуында, ал қазiргi заманғы жабдықтарды сатып алмай және желiнi компьютерлендiрмей, шығынды азайту да және көрсететiн қызмет сапасын жақсарту да мүмкiн емес.

3) В 2002 году планируется выпуск дополнительной эмиссии акции на сумму 1 286,2 млн. тенге (см. п. 5.1.1.), после чего размер уставного капитала составит 2 455,2 млн. тенге. После погашения убытков прошлых лет в сумме 220,4 млн. тенге, необходимо будет создать резервный капитал на сумму 368,3 млн. тенге. Таким образом, общая сумма для покрытия убытков прошлых лет и создания резервного капитала составляет 588,7 млн. тенге и вся сумма прибыли, полученная в результате финансово-хозяйственной деятельности Общества до 2003 года включительно, будет направлена на эти цели. Выплату дивидендов планируется начать с 2004 года, когда возникнет нераспределенная прибыль.
3.7. Взаимоотношения с бюджетом
Общая сумма общегосударственных налогов, планируемая к перечислению за 2001-2005 годы, составляет 566,1 млн. тенге, местных налогов - 52,5 млн. тенге.
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z980281_ "Об акционерных обществах" и Уставом ОАО "Казпочта", Общество должно выплачивать дивиденды акционерам по принадлежащим им акциям на основании решения Общего собрания акционеров. Поскольку 100% акций Общества принадлежит государству, вся сумма отчислений на выплату дивидендов поступит в государственный бюджет.
В Республиканском бюджете на 2001 год предусмотрено предоставление государственной гарантии на сумму в 9 млн. долларов США в качестве обеспечения займа Исламского Банка Развития (таблица 1.1).
Одной из проблем, требующих скорейшего решения, является возмещение затрат на пересылку писем и посылок военнослужащих срочной службы. В результате предоставления бесплатных услуг за пересылку воинской корреспонденции в 1995-2000 годы Обществом недополучено доходов около 134,3 млн. тенге, а в 1 квартале 2001 года недополучено 11,6 млн. тенге.
В соответствии с протоколом Совещания у Премьер-Министра Республики Казахстан Токаева К.К. от 29 мая 2001 года N 17-12-9/И-546 12 июня 2001 года в Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Общество совместно с Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан намерено обратиться в суд с иском по возмещению расходов, оказанных услуг по пересылке воинской корреспонденции ОАО "Казпочта" силовым министерствам и ведомствам за период с 1995 года по июль 2001 года.
Необходимо предусмотреть в республиканском бюджете на 2002 год расходы на выкуп дополнительной эмиссии акций ОАО "Казпочта" в сумме 1 286,2 млн. тенге. Средства будут использованы на погашение кредита Национального Банка Республики Казахстан, который предполагается получить в 2001 году.
В целях возврата почте утраченных социальных функций по доставке и выплате пенсий и пособий населению планируется заключение прямого Соглашения с Государственным центром по выплате пенсий на выплату пенсий и пособий населению сельских районов республики и возмещение из республиканского бюджета расходов Общества по выплате пенсий и пособий.
3.8. Инвестиционная программа
Вследствие появления новой техники, информационных технологий, развития конкуренции, потребности в более эффективных и надежных услугах возникла острая необходимость скорейшей адаптации почты к быстроизменяющимся рыночным условиям.
Падение объемов традиционных услуг требует от отделений почтовой связи расширения ассортимента нетрадиционных, но достаточно прибыльных услуг, актуальных в условиях рыночной экономики. Для развития этого направления деятельности необходима современная информационная и телекоммуникационная инфраструктура, современный транспорт, а, следовательно - инвестиции.
Предпринятые ранее попытки стабилизировать ситуацию в почтовой отрасли без привлечения финансовых ресурсов давали только временный эффект, так как Общество, как естественный монополист, несущий значительную финансовую нагрузку по содержанию убыточной сети в сельской местности, не имеет внутренних источников для финансирования модернизации отрасли, а без приобретения современного оборудования и компьютеризации сети невозможно ни снижение затрат, ни повышение качества услуг.

Бұл қажеттiлiктi мойындаған Қазақстан Республикасының Үкiметi 2000-2002 жылдарға арналған Мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасына почта байланысын жетiлдiру және почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру жобасын енгiздi. Осы жоба қазiргi почталық технологияларды енгiзудi, Қоғамның байланыс бөлiмшелерiн компьютерлендiрудi, инкассация қызметiн жарақтандыруды, көлiк паркiн жаңартуды көздейдi. Оны iске асыру почта қызметiнiң сапасы мен жұмыс iстеу қауiпсiздiгiн арттыруға, әрбiр почта бөлiмшесiнде кең ауқымды қызмет көрсетуге, көп тармақты почта бөлiмшелерi желiсiн пайдалану арқылы банкiлердiң, зейнетақылық және инвестициялық қорлардың қызметтерiн ұсынатын агенттiк желi құруға жағдай туғызады. Қоғам ең жедел қызмет көрсету рыногында табысты түрде бәсекелесуге және қаржылық қызмет рыногында белсендi түрде iлгерi жылжуға мүмкiндiк алады.
Сонымен қатар, саланы жетiлдiрудi басқа да тәуелсіз көздер арқылы қаржыландыру жоспарлануда.
Жалпы алғанда, шетелдiк және отандық инвесторлар есебiнен Қазақстанның почта саласына 22,5 млн. АҚШ долларынан аса қаржы салу жоспарлануда (3.1-кесте) және ол қаржы:
1) ақпарат беру үшiн телекоммуникациялық желiлердi құру;
2) почта бөлiмшелерiн компьютерлендiру;
3) қазiргi заманғы почталық технологияларды енгiзу;
4) почта кеңселерiн, кассалар мен айырбастау пункттерiн банк
жабдықтарымен және қауiпсiздiк жүйелерiмен жарақтандыру;
5) инкассация қызметiн жарақтандыру;
6) көлiк және вагон паркiн жаңарту;
7) бiрыңғай салалық стиль құру үшiн байланыс бөлiмшелерi ғимараттарын жөндеу;
8) кассалық тораптар мен қоймаларды жөндеу және салу;
9) аудандық және облыстық бөлiмшелердi күрделi жөндеу;
10) валюта айырбастау операцияларына жұмсалатын айналымдағы қаражатты толықтыру;
11) почта байланысы қызметкерлерiн оқыту және олардың бiлiктілігiн арттыру мақсатына жұмсалмақ.
3.8.1. Тартылатын қаражат есебiнен iске асырылатын жобалар Почта саласын реформалау және почта-жинақ жүйесiн құру бойынша бiрiншi кезектi мiндет "Қазақстан Республикасының почта байланысын жетiлдiру және почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру" жобасын iске асыру болып табылады (3.1-кесте). Бұл жобаны қаржыландыруды мынадай көздер есебiнен жүргiзу жоспарлануда:
1. "Қазақстан Халық банкi" ЖАҚ-тың 5 жыл мерзiмге, жылына 13%-бен 5 млн. АҚШ доллары сомасына берiлетiн несиесi, сыйақы ай сайын өтеледi (3.2-кесте).
2. Ислам Даму Банкiнiң 12 жыл мерзiмге Қазақстан Республикасы Yкiметінің кепiлдiгiмен, жылына 6%, 2 жыл - негiзгi қарызды төлеу бойынша жеңiлдiк кезең деген шартпен берiлетiн жалпы сомасы 9 млн. АҚШ долларына несиесi.

Эта необходимость была признана Правительством Республики Казахстан, которое включило проект модернизации почтовой связи и формирования почтово-сберегательной системы в Программу государственных инвестиций на 2000-2002 годы. Настоящий проект предполагает внедрение современных почтовых технологий, компьютеризацию отделений связи, оснащение службы инкассации, обновление транспортного парка Общества. Его реализация позволит повысить качество и безопасность работы почтовой службы, оказывать в каждом почтовом отделении широкий спектр услуг создать агентскую сеть по продвижению услуг банков, пенсионных инвестиционных фондов, используя разветвленную сеть почтовых отделений. Общество получит возможность успешно конкурировать на рынке сверхбыстрых служб передачи информации, активно продвигаться на рынок финансовых услуг.
Также планируется финансирование модернизации отрасли из других независимых источников.
В общей сложности планируется вложить в почтовую отрасль Казахстана более 22,5 млн. долларов США (таблица 3.1.) за счет иностранных и отечественных инвесторов на следующие цели:
1) создание телекоммуникационных сетей для передачи информации;
2) компьютеризация почтовых отделений;
3) внедрение современных почтовых технологий;
4) оснащение почтовых офисов, касс и обменных пунктов банковским оборудованием и системами безопасности;
5) оснащение службы инкассации;
6) обновление транспортного и вагонного парка;
7) ремонт зданий отделений связи для создания единого отраслевого стиля;
8) ремонт и строительство кассовых узлов и хранилищ;
9) капитальный ремонт районных и областных подразделений;
10) пополнение оборотных средств, направляемых на валютно-обменные операции;
11) обучение и повышение квалификации работников почтовой связи.
3.8.1. Проекты, реализуемые за счет привлеченных средств.
Первоочередной задачей по реформированию почтовой отрасли и созданию почтово-сберегательной системы является реализация проекта "Модернизация почтовой связи Республики Казахстан и формирование почтово-сберегательной системы" (таблица 3.1.). Финансирование данного проекта планируется провести за счет следующих источников:
1. Кредит ОАО "Народный банк Казахстана" на сумму 5 млн. долларов США сроком на 5 лет, под 13% годовых, погашение вознаграждения ежемесячно (таблица 3.2.).
2. Кредит Исламского Банка Развития на общую сумму 9 млн. долларов США сроком на 12 лет под гарантию Правительства Республики Казахстан, на условиях: вознаграждение - 6% годовых, 2 года - льготный период по выплате основного долга.

3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң 1286 млн. теңге (8,6 млн. АҚШ доллары) сомасына берiлетiн несиесi (3.2-кесте).
"Қазақстан Халық банкi" ААҚ мен Қазақстан Ұлттық Банкiнен тартылған қаражатты жабу көзi Қоғамның өз капиталы болып табылады. Бұл ретте Қоғамның өз капиталы 1286 млн. теңге сомасына акциялардың қосымша эмиссиясы арқылы жарғылық капиталды ұлғайту есебiнен көбейтiледi (1.1-кесте).
Жобаның негiзгi мақсаты клиенттерге жоғары сапада қызмет көрсетудi, қауiпсiздiк кепiлдiгiн қамтамасыз ету, почталық және қаржылық қызметтердің жаңа түрлерiн көрсетудi ұйымдастыру үшiн почта қызметiн ақпараттық және техникалық жетiлдiру болып табылады. Жоба Почта саласын дамытудың және почта-жинақ жүйесiн құрудың 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес жасалған және оны мына бағыттарда iске асыруды көздейдi:
- ақпараттық инфрақұрылым құруды көздейтiн және аса сенiмдi, жоғары жылдамдықты, құпиялылығы сақталған деректердiң берiлуiн ұйымдастыруға бағытталған почта байланысын ақпараттандыру;
- ақпаратты өңдеудiң бiртұтас компьютерлiк орталығын құру;
- қазiргi заманғы технологиялар мен жабдықты қолдану, почта жөнелтiмдерiнiң жүрiп өтуiн бақылау, басқарушылық шешiм қабылдаудың және оны iске асырудың жаңа қағидаттарына өту арқылы почта саласындағы жұмыстың сапасын арттыру;
- Қазақстан Республикасының почта саласын дүниежүзiлiк почта жүйесiмен одан әрi бiрiктiрудi тереңдету, шетелдiк почта әкiмшіліктерiнiң озық жетiстiктерiмен танысу және енгiзу;
- қаржылық, почталық және агенттiк қызмет көрсетулердiң жаңа түрлерiн дамыту.
Қазiргi уақытта байланыс бөлiмшелерiн компьютерлендiрудi және жұмыс орындарын автоматтандыруды көздейтiн және қызмет көрсетудiң дәстүрлi түрiнiң технологиясын жетiлдiрiп қана қоймай, жинақ ісiнiң технологиясын да жетiлдiруге мүмкiндiк беретiн почта байланысын ақпараттық және техникалық жетiлдiрудiң бағдарламасы әзiрлендi.
Жобаны iске асыру нәтижесiнде озық ақпараттық технологияларды енгiзу және почта жабдықтарын жетiлдiру арқылы почта тарапынан көрсетiлетiн қызмет сапасы едәуiр жақсаратын болады, почта өнiмдерi мен қызметiнiң түрлерi көбейiп, еңбек өнiмдiлiгiнiң артуына байланысты Қоғамның табысы да артпақ.
Сонымен қатар, почта-жинақ жүйесiн дамыту бүкiл ел бойынша почта бөлiмшелерiнде қызмет көрсетiлетiн жинақ кiтапшаларын және электрондық карточкалар енгізу арқылы қолма-қол ақша айналымын азайтуға мүмкiндiк бередi.
Қоғам өзiнiң барлық дерлiк бөлiмшелерi кіретiн, коммуналдық қызмет көрсету, телефон үшiн шоттарды, салықтарды, айыппұлдарды төлеуге, авиабилеттерге тапсырыс беруге және түрлi тауарлар сатып алуға, көрсетiлетiн түрлi қызметтердi пайдалануға болатын ұлттық желi арқылы төлемдердi жүзеге асыра алады.
Байланыс бөлiмшелерi қызметкерлерiнiң жаңа әдiстер мен технологияларды игеруi, жұмыс барысында қазiргi заманғы техникалық құралдарды пайдалануы қызметшiлердiң бiлiктiлiк және бiлiмділік деңгейiн жоғарылатуға зор ықпалын тигiзедi.
Сонымен, жобаның енгiзiлуi және оның ауқымын ескере отырып қызметшiлердiң талап етiлетiн бiлiмдiлiк деңгейiн қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шаралардың жүзеге асырылуы аймақтар және тұтас Қазақстан бойынша әлеуметтiк-демографиялық жағдайға да ықпалын тигiзедi.

3. Кредит Национального Банка Республики Казахстан на сумму 1286 млн. тенге (8,6 млн. долларов США) (таблица 3.2.).
Источником покрытия привлеченных средств ОАО "Народный банк Казахстана" и Национального Банка Казахстана является собственный капитал Общества. При этом собственный капитал Общества будет увеличен за счет увеличения уставного капитала путем дополнительной эмиссии акций на сумму 1 286 млн. тенге (таблица 1.1).
Основной целью проекта является информационная и техническая модернизация почтовой службы для обеспечения высокого качества обслуживания клиентов, гарантии безопасности и организации новых видов почтовых и финансовых услуг. Проект разработан в соответствии с Программой развития почтовой отрасли и формирования почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы и предусматривает ее исполнение по следующим направлениям:
- информатизация почтовой связи, предусматривающая создание информационной инфраструктуры и направленная на организацию высоконадежной, скоростной и защищенной передачи данных;
- создание единого компьютерного центра обработки информации;
- повышение качества работы почтовой отрасли за счет применения современных технологий и оборудования, контроля над прохождением почтовых отправлений, перехода на новые принципы принятия и реализации управленческих решений;
- дальнейшее углубление интеграции почтовой отрасли Республики Казахстан в мировую почтовую систему, изучение и внедрение передовых достижений зарубежных почтовых администраций;
- развитие новых видов финансовых, почтовых и агентских услуг.
В настоящее время разработана программа информационной и технической модернизации почтовой связи, которая предусматривает компьютеризацию отделений связи и автоматизацию рабочих мест и позволит усовершенствовать не только технологию традиционных видов услуг, но и технологию сберегательного дела.
В результате реализации проекта заметно улучшится качество предоставляемых почтой услуг за счет внедрения передовых информационных технологий и усовершенствования почтового оборудования, расширится ассортимент почтовых продуктов и услуг, повысится производительность труда, а, следовательно, и доходы Общества.
Кроме того, развитие почтово-сберегательной системы позволит снизить оборот наличных денег посредством введения сберегательных книжек и электронных карточек, которые бы обслуживались в почтовых отделениях по всей стране.
Общество сможет осуществлять платежи через национальную сеть, в которую входят почти все его подразделения, позволяющие оплатить счета за коммунальные услуги, телефон, налоги, штрафы, заказать авиабилеты, приобрести различные товары и услуги.
Изучение работниками отделений связи новых методов и технологий, использование современных технических средств в процессе работы окажет сильное позитивное влияние на рост квалификационного и образовательного уровня персонала.
Таким образом, внедрение проекта и осуществление мероприятий по обеспечению требуемого уровня квалификации персонала, учитывая масштаб проекта, окажет положительное влияние на социально-демографическую обстановку в регионах и в целом по Казахстану.

3.8.2. Инвестициялар тартусыз iске асырылатын жобалар
Қазiргi жағдайда телекоммуникациялық қызмет көрсетудi және электрондық сауданы дамыту саласындағы жобаларға үлкен мән берiледi. Ақпараттық технологиялар мен Интернеттiң дамуына байланысты дүниежүзiлiк саудада революция болып өттi. 2001 жылдан бастап почта саласын компьютерлендiру бiртұтас ақпараттық-талдау орталығын, сондай-ақ қазiргi заманғы технологиялар, республикалық филиалдар желiсi мен халықаралық ынтымақтастықтың озық нысандарының негiзiнде электрондық сауда жүйесiн құруға мүмкiндiк бередi. Осы уақытта әзірленген "Электрондық сауда" жобасының ерекшелiгi мен артықшылығы:
- қазақстандық рынокқа жаңа сауда түрлерiн енгiзу;
- қазiргi заманғы ақпараттық технологиялардың негiзiнде почтаның қызмет көрсету аясын кеңейту;
- уақытты, қаржы және адам ресурстарын үнемдеу;
- әртүрлi топтағы тұтынушылардың кең ауқымды қаржылық, ақпараттық қызмет көрсетулер мен тауарларға қол жеткiзуi;
- отандық өндiрушілердiң тауарларын рынокқа енгiзуге бағыттау;
- тұтынушылар мұқтаждығына бет бұру, нарықтық жағдайға жылдам бейiмделу.
2001 жылдың iшiнде халықаралық почта жөнелтiмдерi бойынша мәліметтердi жинаудың және өңдеудiң автоматтандырылған жүйесiн енгiзу жоспарлануда. Мұндай жүйенi енгiзу транзиттiк, келетiн және кететiн халықаралық почта жөнелтiмдерiнiң саны туралы ақпарат алуға, олардың жүрiп өту жолдары мен мерзiмiн қадағалауға мүмкiндiк бередi. Кейiннен халықаралық почта жөнелтiмдерiн бақылау модулi негiзiнде барлық тiркелетiн почта жөнелтiмдерiн толық бақылай алатын, дамыған елдердiң почта әкiмшiлiктерiнiң тиiстi талаптарына сәйкес, машиналар арқылы оқуға болатын деректемелердi пайдалану мүмкiндiгiн қарастыратын модуль құрылады.
3.8.3. Қоғамның 2001-2002 жылдарға арналған күрделi салым жасау
бағдарламасы
21581,8 мың АҚШ доллары сомасындағы алынған заем қаражатын мыналарға жұмсау жоспарлануда:
- автокөлiк, сауытталған арнайы автомобиль сатып алу - 2312,6 мың АҚШ доллары;
- почта вагондары үшiн сейфтер сатып алу - 16,98 мың АҚШ доллары;
- почта вагондарын сатып алу - 1139 мың АҚШ доллары;
- почта вагондарын жөндеу - 253,2 мың АҚШ доллары;
- инкассация қызметi үшiн қару мен сауыт сатып алу - 85,7 мың АҚШ доллары;
- касса тораптарын қайта жаңартуға, ғимараттарды жөндеу және сатып алу - 2938,9 мың АҚШ доллары;
- компьютер техникасын, желілiк жабдықты, үздiксiз қоректендiру көздерiн сатып алу - 8342,8 мың АҚШ доллары;
- почта жабдығын сатып алу - 2372,9 мың АҚШ доллары;
- кассалар мен айырбастау пункттерi үшiн жабдық сатып алу - 913,5 мың АҚШ доллары;
- почта қауiпсiздiгi үшiн жабдық сатып алу - 1653,6 мың АҚШ доллары;
- бағдарламалық қамтамасыз етудi сатып алу - 1477 мың АҚШ доллары (2.1- және 2.2-кесте).

3.8.2. Проекты, реализуемые без привлечения инвестиций
В современных условиях большое значение придается проектам в области развития телекоммуникационных услуг и электронной торговли. С развитием информационных технологий, Интернета в мировой торговле произошла революция. Начатая в 2001 году компьютеризация почтовой сети позволит создать единый информационно-аналитический центр, а также систему электронной торговли на базе современных технологий, республиканской сети филиалов и прогрессивных форм международного сотрудничества. Особенностями и преимуществами разработанного в настоящее время проекта "Электронная торговля" являются:
- продвижение на потребительский рынок новых видов торговли;
- расширение сферы услуг почты на базе современных информационных технологий;
- экономия времени, финансовых и человеческих ресурсов;
- доступность широкого спектра финансовых, информационных услуг и товаров различным группам потребителей;
- стимулирование продвижения на рынки товаров отечественных производителей;
- ориентация на нужды потребителей, быстрое приспособление к рыночным условиям.
В течение 2001 года планируется внедрение автоматизированной системы сбора и обработки данных по международным почтовым отправлениям. Внедрение такой системы даст возможность ежедневно получать информацию о транзитных, входящих и исходящих международных почтовых отправлениях, их количестве, проследить пути и сроки прохождения. В дальнейшем, на базе модуля контроля международных почтовых отправлений будет строиться модуль полного контроля всех регистрируемых почтовых отправлений, где будет предусмотрена возможность использования машиночитаемых реквизитов, соответствующих требованиям почтовых администраций развитых стран.
3.8.3. Программа капитальных вложений Общества на 2001-2002 годы.
Полученные заемные средства в сумме 21 506,18 тыс. долларов США планируется направить на:
- закупку автотранспорта, специальных бронированных автомобилей - 2 312,6 тыс. долларов США;
- закупку сейфов для почтовых вагонов - 16,98 тыс. долларов США;
- закупку почтовых вагонов - 1 139 тыс. долларов США;
- ремонт почтовых вагонов - 253,2 тыс. долларов США;
- закупку оружия и бронежилетов для службы инкассации - 85,7 тыс. долларов США;
- реконструкцию кассовых узлов, ремонт и приобретение зданий - 2 938,9 тыс. долларов США;
- закупку компьютерной техники, сетевого оборудования, источников бесперебойного питания - 8 342,8 тыс. долларов США;
- закупку почтового оборудования - 2 372,9 тыс. долларов США;
- закупку оборудования для касс и обменных пунктов - 913,5 тыс. долларов США;
- закупку оборудования для почтовой безопасности - 1 653,6 тыс. долларов США;
- закупку программного обеспечения - 1 477 тыс. долларов США (таблицы 2.1., 2.2.).

3.9. Әлеуметтiк бағдарлама
3.9.1. Шағын және орта бизнестi қолдау
"Табиғи монополиялар туралы" заңнамамен реттелетiн құқықтық қарым-қатынас субъектiсi бола отырып, Қоғам еншiлес кәсiпорындар құруға құқысыз. Алайда "Қазпочта" ААҚ-ның 2001-2002 жылдарға арналған Шағын кәсiпкерлiктi дамыту және қолдау бағдарламасына сәйкес Қоғам Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсiпорындарының тиiмдi дамуына, жұмыс орындары санының көбеюiне, республикалық және жергiлiктi бюджеттер үшiн салық салынатын базаны кеңейтуге жәрдемдеседi, тауарлар мен қызмет көрсетулер рыногында iскерлiк және инвестициялық белсендiлiктiң дамуына жәрдемдеседi.
Статистикалық және талдау деректерi көрсеткендей, шағын кәсiпорындардың едәуiр бөлiгi үшiн ең күрделi мәселелердің бiрi - үй-жайларды жалға алу мәселесi. Тұрғын емес үй-жайларды жалға алу бойынша жеңiлдiктердi пайдалана отырып көптеген кәсiпорындар үнемделген қаражатын өз өндiрiсiн дамытуға жұмсар едi. Қоғамның иелiгiнде қазiргi уақытта толық пайдаланылмайтын өндiрiстiк алаңдар бар. Осыған байланысты Қоғамның өндiрiстiк алаңдарын шағын және орта бизнес субъектiлерiне жалға беру көзделуде. Бұдан басқа, өндiрушiлерге қалдық құны бойынша автокөлiк қосалқы бөлшектерiн, пайдалануға жарамсыз машиналарды және қолда бар басқа да техниканы сатуды қоса алғанда, шағын кәсiпкерлiкке мүлiктiк қолдау көрсету жоспарлануда.
Әлеуметтiк қорғалмаған тұрғындарды қолдау мақсатында Қоғам мүгедектер мен басқа да әлеуметтiк қорғалмаған тұрғындардың еңбегiн пайдаланатын шағын кәсiпорындарда кәсiпкерлiк қызмет пен өндiрiстi дамыту үшiн көп еңбектi қажет ететiн кейбiр операцияларды орындауды (мысалы, маркаларды желiмдеу, хаттарды iрiктеу және т.б.) шағын кәсiпорындарда тапсырыс орналастыру арқылы қолайлы жағдай жасауды көздеп отыр.
Қазiргi уақытта кәсiпкерлiк қызметтi ақпараттық-анықтамалық қамтамасыз ету айрықша өзектi болып отыр. Осы орайда Қоғам шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн электрондық почта, көбейту және ұйымдастыру iсi техникасын, Интернетке кiрудi жеңiлдiк тарифпен ұсынуға дайын.
Бұдан басқа, шағын және орта бизнестi қолдау жөнiнде жоспарланып отырған iс-шараларға отандық өндiрушiлердiң өнiмiн жарнамалау кiредi және олар шағын және орта бизнес субъектiлерiнiң бәсекеге төзiмдiлiгiн арттыруға, почта жарнамасын тұрақты жүргiзу арқылы оны рынокқа шығаруға бағытталған.
3.9.2. Кадр саясаты
Қоғамның кадр саясаты қызметшілердi алу, оқыту, олардың жұмыс тиiмдiлiгiн бағалау, мансабын дамыту және көтермелеу процесiн ретке келтiруге, сондай-ақ бүкiл жүйе бойынша қызметшiлердi есепке алу және оның қызмет сатысы бойынша көтерiлуi жөнiнде құжаттамалардың бiрыңғай нысандарын енгiзуге бағытталған. Кадрлық саясат мынадай кезеңдерден тұрады:

3.9. Социальная программа
3.9.1. Поддержка малого и среднего бизнеса
Являясь субъектом правоотношений регулируемых законодательством Z980272_ "О естественных монополиях", Общество не имеет права создавать дочерние предприятия. Однако, в соответствии с Программой развития и поддержки малого предпринимательства ОАО "Казпочта" на 2001-2002 годы Общество активно содействует эффективному развитию малых и средних предприятий Республики Казахстан, увеличению количества рабочих мест, расширению базы налогообложения для республиканского и местных бюджетов, содействует развитию деловой и инвестиционной активности на рынках товаров и услуг.
Как показывают статистические и аналитические данные, одной из самых серьезных проблем для значительной части малых предприятий является вопрос аренды помещений. Многие предприятия, воспользовавшись льготами по аренде нежилых помещений, сумели бы направить сэкономленные средства на развитие собственного производства. В распоряжении Общества имеются производственные площади, которые в настоящее время полностью не используются. В связи с этим предполагается предоставление в аренду производственных площадей Общества субъектам малого и среднего бизнеса. Кроме того, планируется имущественная поддержка малого предпринимательства, включая продажу по остаточной стоимости производителям запчастей для автотранспорта, непригодных к эксплуатации машин и другой имеющейся в наличии техники.
В целях поддержки социально-незащищенных слоев населения Обществом предусматривается создание благоприятных условий для предпринимательской деятельности и развития производства на малых предприятиях, использующих труд инвалидов и других социально-незащищенных слоев населения, путем размещения заказов на выполнение отдельных трудоемких операций (например, наклеивание марок, сортировка писем и т.д.) в малых предприятиях.
В настоящее время информационно-справочное обеспечение предпринимательской деятельности приобретает особую актуальность. В этой связи Общество готово предоставить по льготному тарифу для субъектов малого предпринимательства услуги электронной почты, множительной и оргтехники, доступ в Интернет.
Кроме того, планируемые мероприятия по поддержке малого и среднего бизнеса включают рекламу продукции отечественных производителей и направлены на повышение конкурентоспособности субъектов малого и среднего бизнеса, ее продвижения на рынок за счет регулярного проведения почтовой рекламы.
3.9.2. Кадровая политика
Кадровая политика Общества направлена на упорядочение nроцесса набора, обучения, оценки эффективности работы, а также внедрение во всей системе единых форм документации по учету и движению персонала. Кадровая политика состоит из следующих этапов:

1) қызметшiлер мониторингi және жоспарлау;
2) қызметшiлердi конкурс арқылы iрiктеу және алу;
3) қызметшiлердi оқыту, кәсiби даярлау және қайта даярлау;
4) қызметшiлердiң жұмысының тиiмділiгiн бағалау;
5) iшкi резервтi құру;
6) қызметшiлердi дәлелдi себеппен ұстау.
Қызметкерлердi оқыту, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру - почта қызметшiлерiнiң кәсiби дамуының және олардың сапалық сипатын жақсартудың негiзгi жолдары болып табылады. Осы орайда және Қазақстан Республикасының почта саласын дамытудың және почта-жинақ жүйесiн қалыптастырудың 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес, 2001 жылы Қоғамның қызметшiлерiн оқыту жөнiндегi Оқу Орталығын ашу жоспарлануда. Оқу Орталығы дербес заңды тұлға мәртебесiнсiз Қоғам бөлiмшесi болады. Оқу Орталығын қаржыландыруға арналған қаражат "Қызметшiлердi оқыту шығыстары" бабы бойынша Қоғамның шығыс сметасына салынады.
Қызметшiлердi оқыту орталығының негiзгi мақсаты Қазақстанда почталық және почта-жинақ қызметiн көрсету саласындағы қызметкерлердi оқытудың және бiлiктiлiгiн арттырудың қазiргi заманғы жүйесiн құру және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету.
Негiзгi мақсатқа қол жеткiзу үшiн Орталық мынадай қызмет түрлерiн жүзеге асырады:
- Қоғамның қызметкерлерi үшiн үйрететiн семинар-тренингтер өткiзу;
- Қоғамның қызметкерлерiн қайта даярлауға және бiлiктiлiгiн арттыруға арналған оқу бағдарламалары мен әдiстемелiк құралдар әзiрлеу және басып шығару;
- жеке сұраулар бойынша Қоғамның қызметкерлерi үшiн кеңес берудi қамтамасыз ету;
- ғылыми және ғылыми-практикалық конференцияларды ұйымдастыруға және өткiзуге, почта байланысын дамыту және почта-жинақ жүйесiн жетiлдiру проблемалары бойынша ғылыми зерттеулер жүргiзуге қатысу.
Басқарушы буын қызметкерлерi Алматы қаласының Жоғарғы оқу орындарында және ТМД қалаларындағы оқу орталықтарында оқу бағдарламалары шеңберiнде Қызметшiлердi оқыту жөнiндегi Алматы орталығында бiлiктiлiгiн арттыру курстарына қатысады. Таяудағы бес жыл ішінде сала қызметкерлерін оқытуға және маманданған өзгертуге кемінде 42 млн. теңге салу жоспарлануда.
Облыс орталықтары мен iрi қалалардағы почта бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiн брокер-дилер және тiркеушiлер курстарында оқытқаннан кейiн, оларға Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының бiлiктілік куәлігін беру бағдарламасы жүзеге асырылатын болады.
Сонымен қатар, сала мамандарының Қытайда, Германияда, Жапонияда, Түркияда және басқа елдерде Дүниежүзілік почта одағына мүше жекелеген елдермен жасалынған ынтымақтастық туралы келiсiмдер шеңберiнде тағлымдамадан өтетiнi жоспарлануда.
Оқыту бағдарламаларын, семинарларды, тренингтердi енгізу, почта-қаржылық сервис саласындағы әлемдiк озық тәжiрибелердi, басқару есебi мен менеджменттi енгiзу халықаралық почта қызметiн көрсетудiң сапасын жақсартуға, өндiрiстiк және басқарушы қызметшiлердiң жұмыс тиiмділігiн, тұтас алғанда саланың тиiмділігiн арттыруға мүмкiндiк бередi.

1) мониторинг и планирование персонала;
2) конкурсный отбор и набор персонала;
3) обучение, профессиональная подготовка и переподготовка персонала;
4) оценка эффективности работы персонала;
5) формирование внутреннего резерва;
6) мотивация персонала.
Обучение, переподготовка и повышение квалификации работников - это основные пути профессионального развития персонала почты и улучшения его качественных характеристик. В этой связи и в соответствии с Программой развития почтовой отрасли Республики Казахстан и формирования почтово-сберегательной системы на 2000-2003 годы в 2001 году планируется открытие Учебного Центра по обучению персонала Общества. Учебный Центр будет являться подразделением Общества без статуса самостоятельного юридического лица. Средства на финансирование Учебного Центра закладываются в смете расходов Общества по статье "Расходы на обучение персонала".
Основной целью Центра по обучению персонала является создание и обеспечение функционирования современной системы обучения и повышения квалификации работников сферы оказания почтовых и почтово-сберегательных услуг.
Для достижения основной цели Центр будет осуществлять следующие виды деятельности:
- проводить обучающие семинары-тренинги для работников Общества;
- разрабатывать и издавать учебные программы и методические пособия для переподготовки и повышения квалификации работников Общества;
- обеспечивать консультирование работников Общества по индивидуальным запросам;
- участвовать в организации и проведении научно-практических конференций, научных исследований по проблемам развития почтовой связи и совершенствования почтово-сберегательной системы.
Работники управленческого звена будут принимать участие в курсах повышения квалификации в Алматинском центре по обучению персонала в рамках программ обучения в ВУЗах г. Алматы, центрах обучения в городах СНГ. В ближайшие пять лет планируется вложить не менее 42 млн. тенге в обучение и переквалификацию работников отрасли.
Будет осуществлена программа по обучению персонала почтовых отделений областных центров и крупных городов на курсах брокеров-дилеров и регистраторов с последующим получением квалификационного свидетельства Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам.
Кроме того, планируется прохождение специалистами отрасли стажировок в Китае, Германии, Японии, Турции и других странах в рамках заключенных с отдельными странами - членами Всемирного почтового союза соглашений о сотрудничестве.
Введение обучающих программ, семинаров, тренингов, внедрение положительного мирового опыта в области почтово-финансового сервиса, управленческого учета и менеджмента позволит улучшить качество международного почтового обслуживания, повысить эффективность работы производственного и управленческого персонала, повысить рентабельность отрасли в целом.

3.10. Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралар
Қоршаған ортаны қорғау проблемасы соңғы кезде әлемдегi ең өзектi мәселелердiң бiрi болды. Почта қызметтерінің жұмыс ерекшелiгiне байланысты жөнелтiмдердi жинау және жеткiзу үшiн көлiк құралдарын пайдаланусыз жұмыс iстеу мүмкiн емес. Алайда Қоғам өзiнiң даму барысында почта байланысының қоршаған ортаға терiс ықпалын жұмсарту жөнiнде iс-шаралардың тұтас кешенiн жүзеге асыруды көздеп отыр.
Осы iс-шаралар санына технологиялық жабдық паркiн, соның iшiнде көлiк құралдарын жаңартуды, сүзбелер мен катализаторлар орнатуды, басқа отын түрлерiне көшудi жатқызуға болады. Қазiргi заманғы почта жабдығын және көлiк құралдарының соңғы модельдерiн жоспарланып отырған сатып алу анағұрлым жоғары экологиялық стандарттарды көздейдi.
Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi іс-шараларды жүзеге асыруда Қоғамның қазiргi және ықтимал кредиторларының (Қазақстан Халық банкi ААҚ, Ислам Даму Банкi) экологиялық қауiпсiз технологияларды пайдалану және қоршаған ортаға жанама әсерi жоқ технологияларды қолдану бөлiгiндегi талаптары маңызды рөл атқарады. Инфрақұрылым дамығасын көлiк құралдары үшiн отын ретiнде және ғимараттарды жылыту үшiн сұйытылған газды қолдану жоспарлануда.
Болашақта, Ресей Федерациясының Федералдық почта қызметiнiң үлгiсi бойынша штатқа технологиялық процестiң экологиялық қауiпсiздiгiн қадағалау жөнiндегi маман енгiзiлуi мүмкiн.
4. Қорытынды
Алға қойылған мiндеттердi iске асыру тұрғындарға, әсіресе, ауыл тұрғындарына дәстүрлi почта қызметiмен қатар кең ауқымды қаржылық және ақпараттық қызметтер көрсетуге, халықтың бос ақшасын елiмiздiң экономикасын қаржыландыру үшiн жинауға мүмкiндiк беретiн ТМД аумағындағы бiрiншi почта-жинақ жүйесiн құруға мүмкiндiк бередi.
Бұдан басқа, почта-жинақ жүйесiн дамыту бүкiл ел бойынша почта бөлiмшелерiнде қызмет көрсетiлетiн жинақ кiтапшалары мен электрондық карточкаларды ендiру арқылы қолма-қол ақша айналымын төмендетуге мүмкiндiк бередi. Қоғам Қазақстанның почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру, жұмыстағы кемшiлiктердi жою, почталық және қаржылық қызметтер көрсету сапасын жақсарту, корпоративтiк мәдениеттi дамыту және Қазақстанның дүниежүзілiк экономикаға одан әрi кiрiгуi жөнiнде нақты iс-шаралар қолдану бағытын ұстануға ниеттi.
Осы Даму жоспарын iске асыру нәтижесi почта-жинақ жүйесiн құру, қызмет көрсету сапасын жақсарту және ауқымын кеңейту болады. Кiрiстiң өсуі және көрсетілетiн қызметтiң өзiндiк құнының төмендеуi саланы орнықты рентабельділік деңгейiне шығарады. Қоғамның әлеуметтiк функцияларын рентабельдi емес байланыс бөлiмшелерiн ұстау мүмкiндiгiн алу арқылы күшейту, әлемдiк стандарттарға сәйкес почта-жинақ жүйесiнiң қызметтерiн ұсыну - осының бәрi қазақстандықтардың ақпарат алуға конституциялық құқықтарын iске асыруға жәрдемдеседi.
Почта бөлiмшелерiн компьютерлендiру және барлық бөлiмшелердi қамтитын ақпараттық желiнi құру нәтижесiнде клиенттер көптеген почта бөлiмшелерiнде қазiргi заманғы технологиялық деңгейде көрсетілетiн қызметтердi пайдалану мүмкiншiлiгiн алатын болады.
Дәстүрлi почталық қызметтердi дамыту, жаңа коммерциялық қызметтердi ендiру Қазақстанда ақпарат, ақша және тауар ағындары өтетiн жүйенi құруға мүмкiндiк бередi. Дүниежүзiлiк ақпараттық кеңiстiкке және әлемдiк экономикаға кiрiге отырып, қазақстандық почта Қазақстанда ашық демократиялық қоғамды құруға жәрдемдеседi.

3.10. Мероприятия по охране окружающей среды
Проблема охраны окружающей среды в последнее время стала одной из самых актуальных в мире. Ввиду специфики работы почтовых служб невозможно избежать использования транспортных средств для сбора и доставки отправлений. Однако Общество в процессе своего развития предполагает осуществить целый комплекс мероприятий по смягчению негативного воздействия почтовой связи на окружающую среду.
К числу данных мероприятий можно отнести обновление технологического парка оборудования, в том числе транспортных средств, установка фильтров и катализаторов, переход на другие виды топлива. Планируемая закупка современного почтового оборудования и последних моделей транспортных средств предполагает более высокие экологические стандарты.
Немаловажную роль, в осуществлении мероприятий по охране окружающей среды, имеют требования настоящих и потенциальных кредиторов Общества (ОАО Народный Банк Казахстана, Исламский Банк Развития) в части использования экологически безопасных технологий и применения технологий, не имеющих побочных эффектов на окружающую среду. С развитием инфраструктуры также планируется применять в качестве топлива для транспортных средств и отопления зданий сжиженный газ.
В будущем, по примеру Федеральной почтовой службы Российской Федерации, возможно введение в штат специалиста по надзору за экологической безопасностью технологического процесса.
4. Заключение
Реализация поставленных задач позволит создать первую на территории СНГ почтово-сберегательную систему, которая даст возможность предоставлять населению, в особенности сельскому, наряду с традиционными почтовыми услугами широкий спектр финансовых и информационных услуг, аккумулировать свободные деньги населения для финансирования экономики страны.
Кроме того, развитие почтовой сберегательной системы позволит снизить оборот наличных денег посредством введения сберегательных книжек и электронных карточек, которые бы обслуживались в почтовых отделениях по всей стране.
Общество намерено придерживаться курса формирования почтово- сберегательной системы Казахстана, принимать решительные меры по устранению недостатков в работе, улучшению качества почтовых и финансовых услуг, развитию корпоративной культуры и дальнейшей интеграции Казахстана в мировую экономику.
Результатом реализации данного Плана развития станет создание почтово-сберегательной системы, улучшение качества и расширение спектра услуг. Рост доходов и снижение себестоимости предоставляемых услуг выведут отрасль на уровень устойчивой рентабельности. Усиление социальных функций Общества путем получения возможности содержания нерентабельных отделений связи, предоставление почтово-сберегательных услуг, соответствующих мировым стандартам - все это будет способствовать реализации конституционных прав казахстанцев на получение информации.
В результате компьютеризации почтовых отделений и создания информационной сети, охватывающей все подразделения, клиент будет иметь возможность получать услуги на современном технологическом уровне в большинстве отделений почты.
Развитие традиционных почтовых, внедрение новых коммерческих услуг позволит создать в Казахстане систему, через которую будут проходить информационные, денежные и товарные потоки. Интегрируясь во всемирное информационное пространство и мировую экономику, казахстанская почта способствует построению открытого демократического общества в Казахстане.

5. Қоғамның Даму жоспарына есептер
Қоғамның негiзгi қызметiнен түсетiн табысының неғұрлым үлкен жеке үлесiн почталық төлем белгiлерiн сатудан, жазбаша хат-хабардан, ақша аударымдарынан, жолдама заттардан, мерзiмді басылымдардан және зейнетақы мен жәрдемақы төлеуден түсетiн табыстар құрайды.
Бағалы қағаздарды орналастырудан, шетел валюталарымен операцияларды жүзеге асырудан, инкассациядан түсетiн табыс баптары бойынша Қоғам алатын табыс өсiмдерi едәуiр, өйткенi қызметтiң мұндай түрлерi жақын арада ғана енгiзiлiп отыр және бұл баптар бойынша табыстың өсуi сөзсiз.
Негiзгi емес қызметке агенттiк, көлiктiк қызмет көрсетулерден, үй-жайларды жалға беруден алынатын табыстар кiредi. Шығыс бөлiгi бойынша болжам жасау кезiнде қосымша негiзгi құралдарды сатып алу, қосымша материалдарға, электр қуатына, iссапар шығыстарына, қызметшiлердiң еңбекақысына шығындарды ұлғайту нәтижесiнде амортизациялық аударымдардың ұлғаю сомалары ескерiлдi.
1.1-кесте
"Қазпочта" ААҚ дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған
Жоспары __________________________________________________________________________
!  Өлшем  !  2000 ж. !  2001 ж. !  2002 ж. ! 2003 ж.
! бірлігі !  есеп    !   баға   !  болжам  ! болжам
__________________________________________________________________________
1. Активтер
__________________________________________________________________________
Негізгі құралдар      !млн.теңге! 1 278,8  !1 581,7   ! 2 531,4  ! 2 183,4
Негізгі құралдардың   !         !          !          !          !
амортизациясы         !    -    ! 85,9     !194,2     ! 327,2    ! 307,4
Жарғылық капитал      !    -    ! 903,7    !1 169,0   ! 2 455,2  ! 2 189,9
__________________________________________________________________________
Өндірілген өнім (жұмыс,
қызмет көрсетулер)
көлемі
__________________________________________________________________________
2. Барлығы:
__________________________________________________________________________
соның ішінде түрлер
бойынша:
(шығатын ақылы алмасу)   саны
__________________________________________________________________________
жазбаша хат-хабар     !млн.дана ! 16,9     !14,6      !14,3      !13,6
ақша аударымдары      !млн.дана ! 0,7      !0,8       ! 0,9      !1,0
зейнетақылар мен      !млн.дана ! 11,5     !12,0      !12,5      !13,0
жәрдемақыларды төлеу
жолдама заттар        !млн.дана ! 1,3      ! 1,2      ! 1,2      !1,3
мерзімдік басылымдар  !млн.дана ! 65,2     !71,6      !69,5      !68,3
__________________________________________________________________________
өнім (жұмыс, қызмет    бір бір.
көрсетулер) бірлігіне  лігі үшін
келетін тарифтер       теңге
(бағалар)
__________________________________________________________________________
почта карточкасын     !   -     !15(100%)  !15(100%)  !15(100%)  !15(100%)
жіберу
__________________________________________________________________________
салмағы 20г дейін     !   -     !20(100%)  !20(100%)  !20(100%)  !20(100%)
қарапайым хатты жіберу
__________________________________________________________________________
салмағы 20г дейін     !   -     !35(100%)  !35(100%)  !35(100%)  !35(100%)
тапсырысты хатты жіберу
__________________________________________________________________________
салмағы 20г дейін     !   -     !45(100%)  !45(100%)  !45(100%)  !45(100%)
бағалы хатты жіберу
__________________________________________________________________________
салмағы 50г дейін     !   -     !15(100%)  !15(100%)  !15(100%)  !15(100%)
қарапайым бандерольді
жіберу
__________________________________________________________________________
салмағы 50г дейін     !   -     !20(100%)  !20(100%)  !20(100%)  !20(100%)
тапсырысты бандерольді
жіберу
__________________________________________________________________________
салмағы 50г дейін     !   -     !20(100%)  !20(100%)  !20(100%)  !20(100%)
бағалы бандерольді
жіберу
__________________________________________________________________________
жолдама заттарды      !         !6-28,75   !6-28,75   !6-28,75   !6-28,75
жіберу (әрбір толық               (100%)     (100%)     (100%)    (100%)
және толық емес 500 г.
үшін)
__________________________________________________________________________
құны                   млн.АҚШ
доллары
__________________________________________________________________________
3. Экспорттың барлығы: млн.АҚШ
өнім түрлері бойынша:  доллары
-
өнім түрінде             саны
__________________________________________________________________________
өнім (жұмыс, қызмет    бір бір.
көрсетулер) бірлігіне  лігі үшін
келетін тарифтер       доллар
(бағалар)
__________________________________________________________________________
құны                   млн.АҚШ
доллары
соның ішінде ТМД          -
елдері
алыс шетел                -
__________________________________________________________________________
4. Импорттың барлығы:  млн АҚШ
өнім түрлері бойынша:  доллары
-
өнім түрінде             саны
__________________________________________________________________________
өнім (жұмыс, қызмет    бір бір.
көрсетулер) бірлігіне  лігі үшін
келетін тарифтер       доллар
(бағалар)
__________________________________________________________________________
құны                   млн.АҚШ
доллары
соның ішінде ТМД          -
елдері
алыс шетел                -
__________________________________________________________________________

5. Расчеты к Плану развития Общества
Наибольший удельный вес в доходах от основной деятельности Общества занимают доходы от продажи знаков почтовой оплаты и письменной корреспонденции, денежные переводы, посылки, периодические издания и доход от выплаты пенсий и пособий.
По статьям доходов от размещения ценных бумаг, осуществления операций с иностранной валютой и инкассации прирост доходов Общества значителен, так как данные виды услуг были введены сравнительно недавно и рост доходов по данным статьям неизбежен.
Неосновная деятельность включает в себя доход от оказания агентских, транспортных услуг, сдачи помещений в аренду. При построении прогнозов по расходной части были учтены суммы увеличения амортизационных отчислений в результате приобретения дополнительных основных средств, увеличения затрат на вспомогательные материалы, электроэнергию, командировочные расходы, на оплату труда персонала.
Таблица 1.1.
План развития на 2001-2005 годы
ОАО "Казпочта"
Форма 1 НК
Един.      2000 г.    2001 г.    2002 г.   2003 г.
измер.     отчет      оценка     прогноз   прогноз
___________________________________________________________________________
1. Активы
Основные средства   млн.тенге    1278,8     1581,7     2531,4    2183,4
Расходы на
амортизацию
основных средств      -"-         85,9      194,2      327,2     307,4
Уставный капитал      -"-         903,7     1169,0     2455,2    2189,9
Объем произведенной
продукции
(работ, услуг) -
2. Всего:
в том числе по видам: кол-во
(исходящий платный
обмен)
письменная
корреспонденция       млн.шт.      16,9       14,6      14,3       13,6
денежные переводы     млн.шт.       0,7        0,8       0,9        1,0
выплата пенсий и
пособий               млн.шт.      11,5       12,0      12,5       13,0
посылки               млн.шт.       1,3        1,2       1,2        1,3
периодические
издания               млн.шт.      65,2       71,6      69,5       68,3
тарифы (цены)
на единицу продукции  тенге за
(работ, услуг)        единицу
пересылка почтовой
карточки                -"-      15(100%)  15(100%)  15(100%)   15(100%)
пересылка простого
письма массой до 20 г.  -"-      20(100%)  20(100%)  20(100%)   20(100%)
пересылка заказного
письма массой до 20 г.  -"-      35(100%)  35(100%)  35(100%)   35(100%)
пересылка ценного
письма массой до 20 г.  -"-      45(100%)  45(100%)  45(100%)   45(100%)
пересылка простой
бандероли массой до 50г.-"-      15(100%)  15(100%)  15(100%)   15(100%)
пересылка заказной
бандероли массой до 50г.-"-      20(100%)  20(100%)  20(100%)   20(100%)
пересылка ценной
бандероли массой
до 50 г.                -"-      20(100%)  20(100%)  20(100%)   20(100%)
пересылка посылок
(за каждые полные и
неполные 500 гр.)                6-28,75   6-28,75   6-28,75    6-28,75
(100%)    (100%)    (100%)     (100%)
стоимость            млн.долл.
США
___________________________________________________________________________
3. Экспорт всего:    млн.долл.
США
по видам продукции:    -"-
натуральном
выражении             кол-во
долл.за
тарифы (цены) на     единицу
единицу продукции
(работ, услуг)
стоимость            млн.долл.
США
в т.ч.страны СНГ       -"-
дальнее зарубежье      -"-
4. Импорт всего:    млн.долл.
США
по видам продукции:
натуральном
выражении
кол-во
долл.за
тарифы (цены) на     единицу
единицу продукции
(работ, услуг)
стоимость            млн.долл.
США
в т.ч.страны СНГ       -"-
дальнее зарубежье      -"-
__________________________________________________________________________