"Тұрғын үй-коммуналдық сала мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 12 шілде N 766
Ескерту. Жоба Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінен қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2004.03.19. N 353
қаулысымен .
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Тұрғын үй-коммуналдық сала мәселелерi жөнiндегi Қазақстан
Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Тұрғын үй-коммуналдық сала мәселелерi жөнiндегi
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 8, 84-құжат; 1999 ж, N 13, 431-құжат; N 23, 921-құжат; 2001 ж., N 15-16, 228-құжат) өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1) 2-бапта:
жиырмасыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң кооперативi - кондоминиумға қатысушылардың ортақ үлестiк меншiгiн бiрлесiп басқару, ұстау және пайдалану үшiн үй-жайлардың иелерi құратын коммерциялық емес ұйымның ұйымдық-құқықтық нысаны;";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"жазбаша сұрау салу - кондоминиумды басқаруға, ұстауға және пайдалануға байланысты шешiмдер қабылдау үшiн барлық кондоминиумға қатысушылардың пiкiрiн анықтау;
үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативiнiң мүшесi - үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативiнiң құрылтайшысы болып табылатын немесе берген өтiнiшiнiң негiзiнде үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативiнiң мүшелiгiне қабылданған кондоминиумға қатысушы;
кондоминиумға қатысушылардың жиналысы - кондоминиумға қатысушылардың кондоминиумды басқаруға, ұстауға және пайдалануға байланысты шешiмдердi ұжымды түрде талқылау және қабылдау үшiн алдын ала айқындалған орын мен уақытта бiрлесе отырып қатысуы;
кондоминиум объектiсiн тиiсiнше ұстау - қызметi кондоминиум объектiсiмен тiкелей және (немесе) жанама байланысты үй-жайлар иелерiнiң, сондай-ақ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ғимараттың мерзiмiнен бұрын тозуының алдын алу мақсатында жүргiзілетiн бақылау, қызмет көрсету және жөндеу жөнінде қолданылатын ұйымдастыру және техникалық iс-шараларының жиынтығы.";
2) 18-баптың 3-тармағындағы екiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Әрбiр меншiк иесiнiң тұрғын үйді ұстау жөнiндегi шығыстарының мөлшерi осы Заңның 35-бабына сәйкес айқындалады.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищно-коммунальной сферы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2002 года N 766
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищно-коммунальной сферы". <*>
Сноска. Проект Закона отозван из Мажилиса - постановлением Правительства РК от 19 марта 2004 г. N 353 .
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по
вопросам жилищно-коммунальной сферы
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года Z970094_ "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 84; 1999 г., N 13, ст. 431; N 23, ст. 921; 2001 г., N 15-16, ст. 228):
1) в статье 2:
абзац двадцатый изложить в следующей редакции:
"кооператив собственников помещений (квартир) - организационно- правовая форма некоммерческой организации, создаваемая собственниками помещений для совместного управления, содержания и эксплуатации общей долевой собственности участников кондоминиума";
дополнить абзацами следующего содержания:
"письменный опрос - выявление мнения всех участников кондоминиума для принятия решений, связанных с управлением, содержанием и эксплуатацией кондоминиума;
член кооператива собственников помещений (квартир) - участник кондоминиума, являющийся учредителем кооператива собственников помещений (квартир) или принятый в члены кооператива собственников помещений (квартир) на основании поданного заявления;
собрание участников кондоминиума - совместное присутствие участников кондоминиума в заранее определенном месте и времени для коллективного обсуждения и принятия решений, связанных с управлением, содержанием и эксплуатацией кондоминиума;
надлежащее содержание объекта кондоминиума - совокупность организационных и технических мероприятий, применяемых собственниками помещений, а также физическими и (или) юридическими лицами, деятельность которых прямо или косвенно связана с объектом кондоминиума, по контролю, обслуживанию и ремонту, проводимых в целях предупреждения преждевременного износа здания.";
2) в пункте 3 статьи 18 второе предложение изложить в следующей редакции:
"Размеры расходов на содержание жилища каждого собственника определяется в соответствии со статьей 35 настоящего Закона.";

3) 31-бапта:
2-тармақтың үшiншi бөлiгiндегi "тиесiлi болуы мүмкiн" деген сөздер "тиесілi" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Меншiк құқығы мәмiле жасалған сәттегi барлық ауыртпалықтармен бiрге басқа тұлғаға берiледi.";
4) 32-баптың 3-тармағы алынып тасталсын;
5) 34-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
3-тармақта "кондоминиум объектiсiн басқару жөнiндегi меншiк иелерінiң келiсiмiмен немесе меншiк иелерi бiрлестiгiнiң Жарғысымен" деген сөздер алынып тасталсын;
4-тармақта "не кондоминиум объектiсiн басқару органының шешiмінде" деген сөздер алынып тасталсын;
6) 35-баптың 3-тармағында "егер меншiк иелерінің келiсiмiнде өзгеше көзделмесе" деген сөздер "және кондоминиумға қатысушылар жиналысының шешiмiмен бекiтiледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 36-баптың 1-тармағында "ортақ" деген сөзден кейiн "уәкілетті мемлекеттiк орган бекітетiн" деген сөздермен толықтырылсын";
8) 37-баптың 3-тармағының екiншi бөлiгi "қатыса алмайды" деген сөздерден кейiн ", ал ортақ мүлiктi пайдалануға қатысты мәселелер ерекшелiк болып табылады." деген сөздермен толықтырылсын;
9) 41-баптың 3-тармағындағы "немесе" деген сөз "және" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) мынадай мазмұндағы 41-1 баппен толықтырылсын:
"41-1. Кондоминиум объектiсiнiң тиiсiнше ұсталуын бақылау
Кондоминиум объектiсiнiң тиісінше ұсталуын бақылауды жергiлiктi атқарушы органдар жүзеге асырады.";
11) 42-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Шарт бойынша жеке немесе заңды тұлғаға берiлетiн кондоминиум объектiсiн басқару жөнiндегi берiлетiн құқықтық өкілеттiк көлемi шартпен айқындалады.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлiкпен толықтырылсын:
"Кондоминиум объектiсiн басқару нысаны үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнің кооперативi болып табылған жағдайда, үй-жайлар иелерi кооператив басқармасымен тұрғын үй-пайдалану қызметтерiн көрсету туралы жеке шарттар жасасуға құқылы.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
Меншiк иелерiнiң арасында кондоминиум объектiсiн басқару нысаны туралы келiсiмге қол жетпеген ретте, егер басқару нысандарының бiрде-бiреуi үй-жайлар иелерi жалпы санының елу пайызынан астам дауыс алмаған жағдайда, онда жергiлiктi атқарушы органдар үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң кооперативiн құру туралы мәселенi қоюға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 8, 9-тармақтармен толықтырылсын:
"8. Тұрғын үй үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативiнiң құрамынан шыққан кезде бөлу теңгерiмi жасалады, онда бөлек шығатын кондоминиум объектiсiнің үй-жайлары иелерiнiң төлемдерi мен ортақ мүлікті ұстауға жұмсалған үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативiнiң шығындары көрсетiледi.
Шыққан тұрғын үйдiң міндеттемелері жөнiндегi құқықтар мен мiндеттердің құқықтық мұрагерi, егер тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, кондоминиум объектiсiн басқарудың жаңадан құрылған нысаны болып танылады.

3) в статье 31:
в части третьей пункта 2 слова "может принадлежать" заменить словом "принадлежит";
пункт 5 дополнить предложением следующего содержания: "Право собственности передается другому лицу со всеми обременениями, имевшимися на момент совершения сделки.";
4) пункт 3 статьи 32 исключить;
5) в статье 34:
часть вторую пункта 2 исключить;
в пункте 3 слова " , соглашением собственников или Уставом объединения собственников по управлению объектом кондоминиума" исключить;
в пункте 4 слова "либо решением органа управления объектом кондоминиума" исключить;
6) в пункте 3 статьи 35 слова ", если иное не предусмотрено соглашением собственников" заменить словами "и утверждаются решением собрания участников кондоминиума";
7) пункт 1 в статье 36 дополнить словами "утверждаемыми уполномоченным государственным органом.";
8) часть вторую пункта 3 статьи 37 дополнить словами "исключением являются вопросы, касающиеся использования общего имущества.";
9) в пункте 3 статьи 41 слово "или" заменить союзом "и";
10) дополнить статьей 41-1 следующего содержания:
"Статья 41-1. Контроль за надлежащим содержанием объекта кондоминиума
Контроль за надлежащим содержанием объектов кондоминиума осуществляют местные исполнительные органы.";
11) в статье 42:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Объем правомочий по управлению объектом кондоминиума, передаваемых по договору физическому или юридическому лицу, определяется договором.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, когда формой управления объектом кондоминиума является кооператив собственников помещений (квартир), собственники помещений вправе заключить индивидуальные договоры об оказании жилищно-эксплуатационных услуг с правлением кооператива.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При недостижении соглашения между собственниками о форме управления объектом кондоминиума, в случае если ни по одной из форм управления не получено более пятидесяти процентов голосов от общего количества собственников помещений, то местные исполнительные органы вправе поставить вопрос об образовании кооператива собственников помещений (квартир).";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. При выходе жилого дома из состава кооператива собственников помещений (квартир) составляется разделительный баланс, в котором отражаются платежи собственников помещений отделяющегося объекта кондоминиума и затраты кооператива собственников помещений (квартир) на содержание общего имущества.
Правопреемником прав и обязанностей по обязательствам вышедшего жилого дома признается вновь созданная форма управления объектом кондоминиума, если иное не предусмотрено соглашением сторон.

9. Yй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң кооперативтерiн құруға, қайта ұйымдастыруға және таратуға, олардың қызметiн бақылауға және оларды ревизиялық (және/немесе аудиторлық) тексеруге байланысты қатынастар осы Заңмен реттеледi.";
12) 43-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кондоминиум объектiсiн басқару үшiн үй-жайлар (пәтерлер) иелерінің кооперативтерi құрылуы мүмкiн.";
5-тармақтың 2-бөлiгiнде:
"бес" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Қайта өткiзiлген жиналыста кворум болмаған жағдайда, жазбаша сұрау салу жүргізіледі.";
13) мынадай мазмұндағы 43-1-баппен толықтырылсын:
"43-1-бап. Жазбаша сұрау салуды жүргiзу
1. Жазбаша сұрау салу кондоминиумды басқаруға, пайдалануға және ұстауға байланысты шешiмдер қабылдау үшiн кондоминиумға барлық қатысушылардың пiкiрiн анықтау мақсатында, қандай да бiр мән-жайлардың салдарынан кондоминиумға қатысушылардың жалпы жиналысын өткiзу кезiнде кворумды қамтамасыз ету мүмкiн болмаған жағдайда өткізiледi.
2. Әрбiр кондоминиумға қатысушы жазбаша сұрау салуды жүргiзу кезiнде бiр дауысқа ие болады.
3. Жазбаша сұрау салуды жүргiзудi ұйымдастыру үшiн басқарма үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативiнiң басқармасы мүшелерінiң iшiнен жауапты тұлғаларды тағайындайды.
4. Дауыс берудің әрбiр парағы рет нөмiрiн, талқылауға енгiзiлген мәселелердi, кондоминиумға қатысушының мекен-жайын, аты-жөнiн, әкесiнiң атын, қол қоятын орнын, үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативі төрағасының қолын қамтуға тиiс.
5. Жазбаша сұрау салуды жүргiзуге шығарылған мәселелер жөнiнде дауыс беру парағы үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнің кооперативіне кiретiн кондоминиум объектiлерiнiң әрбiр үй-жай иесiне жеткiзiледi.
6. Жазбаша сұрау салу, егер дауыс беруге үй-жайлар иелерiнің кемiнде үштен екiсi қатысса, өткiзілген болып есептеледi.
7. Дауысқа салу қорытындысы үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң кооперативi басқармасының отырысында шығарылады. Шешiм, егер ол үшiн осы Заңның 47-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған кондоминиумға қатысушылардың қажеттi саны дауыс берсе, қабылданды деп есептеледi.
8. Жазбаша сұрау салу қорытындысы жөнiндегi хаттамада дауыс беру парақтары бойынша жиынтық деректер келтiрiледi. Дауыс беру парақтары хаттамаға мiндеттi қосымша болып табылады және бiрге сақталады. Дауыс беру қорытындылары кондоминиумның әрбiр объектiсi бойынша жеке шығарылады.
9. Жазбаша сұрау салу жолымен қабылданған шешiмнiң үй-жайлардың барлық иелерi үшiн мiндеттi күшi бар.";
14) 44-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы "хаттамасы" деген сөзден кейiн  "немесе жазбаша сұрау салуды жүргiзу нәтижелерi" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9. Отношения, связанные с созданием, реорганизацией и ликвидацией кооперативов собственников помещений (квартир), контролем за их деятельностью и их ревизионной (и/или аудиторской) проверкой регулируются настоящим Законом.";
12) в статье 43:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Для управления объектом кондоминиумом могут образовываться кооперативы собственников помещений (квартир).";
в части второй пункта 5:
слово "пять" заменить словом "десять";
предложение второе изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия кворума на повторном собрании, проводится письменный опрос.";
13) дополнить статьей 43-1 следующего содержания:
"Статья 43-1. Проведение письменного опроса
1. Письменный опрос проводится с целью выявления мнения всех участников кондоминиума для принятия решений, связанных с управлением, эксплуатацией и содержанием кондоминиума, при невозможности, в силу каких-либо обстоятельств, обеспечить кворум при проведении общего собрания участников кондоминиума.
2. Каждый участник кондоминиума имеет при проведении письменного опроса один голос.
3. Для организации проведения письменного опроса правлением назначаются ответственные лица из числа членов правления кооператива собственников помещений (квартир).
4. Каждый лист голосования должен содержать порядковый номер, вопросы, внесенные для обсуждения, адрес, фамилию, имя, отчество участника кондоминиума, место для подписи, подпись председателя кооператива собственников помещений (квартир).
5. Лист голосования по вопросам, вынесенным на проведение письменного опроса, доводится до каждого собственника помещения объектов кондоминиума, входящего в кооператив собственников помещений (квартир).
6. Письменный опрос считается состоявшимся, если в голосовании приняло участие не менее двух третей участников кондоминиума.
7. Итоги голосования подводятся на заседании правления кооператива собственников помещений (квартир). Решение считается принятым, если за него проголосовало необходимое число участников кондоминиума, определяемое в соответствии с пунктом 8 статьи 47 настоящего Закона.
8. В протоколе по итогам письменного опроса приводятся сводные данные по листам голосования. Листы голосования являются обязательным приложением к протоколу и хранятся совместно. Итоги голосования подводятся отдельно по каждому объекту кондоминиума.
9. Решение, принятое путем письменного опроса, имеет обязательную силу для всех собственников помещений.";
14) в статье 44:
подпункт 2) пункта 2 дополнить словами "или протоколы по итогам письменного опроса";
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Құжаттардың толық емес пакетi ұсынылған, оларда кемшiлiктер болған жағдайда, сондай-ақ олар бойынша Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген өзге де негiздер бойынша мемлекеттік тiркеу және қайта тiркеу мерзiмi үзiледi.";
5-тармақта:
2) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кооперативтi тiркеуден бас тарту туралы шешiмi қабылданады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Заңды тұлға құрудың заңда белгiленген тәртібін бұзған немесе оның құрылтайшы құжаттары заң талаптарына сәйкес келмеген жағдайда үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң кооперативiн тiркеуден бас тартылуға тиiс.";
15) 46-баптың 1-тармағында "Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 42 және 108-баптарында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 47-бапта:
1-тармақта:
"қатысуға" деген сөзден кейiн "немесе жазбаша сұрау салуға қатысуға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жиналысты жүргiзу үшiн төралқа сайланады, оған әрбiр кондоминиум объектiсiнен бір өкiлден кiредi. Төралқа мүшелерi өз құрамынан төралқа төрағасы мен хатшысын сайлайды.";
8) тармақшада "сомаға" деген сөздiң алдындағы "асатын" деген сөз "аспайтын" деген сөзбен ауыстырылсын;
8-тармақ "жиналысқа қатысқан" деген сөздерден кейiн "немесе жазбаша сұрау салуға қатысқан" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 48-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) үй-жайлар иелерінің талабы бойынша жарты жылда бір реттен сирек емес кезеңдiлiкпен кондоминиумның әрбiр объектiсi бойынша ақшалай қаражатын пайдалану жөнiнде есеп беру;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мердiгерлiк шарттар жасасу жөнiнде тендерлiк рәсiмдер ұйымдастыру және өткiзу, өзге де шарттар жасасу;";
7) тармақша "немесе жазбаша сұрау салуды" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ "жалпы жиналысында" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес өзге де тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 49-бапта:
1-тармақта:
"құқылы" деген сөз "мiндеттi" деген сөзбен ауыстырылсын;
"кез келген" деген сөз "әрбiр" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Тексеру комиссиясының үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативiнiң қаржылық-шаруашылық қызметiн тексеру актісі белгiленген нысандағы ресми құжат болып табылады. Бұл ретте мемлекеттiк органдар қайта тексеру жүргiзу құқығын сақтайды.";
19) мынадай мазмұндағы 50-1-баппен толықтырылсын:
"50-1-бап. Үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативтерiнiң құқықтары

"4. В случае представления неполного пакета документов, наличия в них недостатков, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, срок государственной регистрации и перерегистрации прерывается.";
в пункте 5:
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) об отказе в регистрации кооператива.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В регистрации кооператива собственников помещений (квартир) должно быть отказано, в случае нарушения установленного законом порядка образования юридического лица или несоответствия его учредительных документов требованиям законодательства.";
15) в пункте 1 статьи 46 слова "статьями 42 и 108 Гражданского кодекса Республики Казахстан" заменить словами "законодательством Республики Казахстан";
16) в статье 47:
в пункте 1:
после слов "участвовать в собрании" дополнить словами "или принимать участие в письменном опросе";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Для ведения собрания избирается президиум, в который входят по одному представителю от каждого объекта кондоминиума. Члены президиума выбирают из своего состава председателя президиума и секретаря.";
подпункт 8) после слов "на сумму" дополнить словом "не";
пункт 8 дополнить словами "или участвовавших в письменном опросе";
17) в статье 48:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) предоставление по требованию собственников помещений отчета по использованию денежных средств по каждому объекту кондоминиума с периодичностью не реже одного раза за полугодие;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) организация и проведение тендерных процедур по заключению договоров подряда, заключение иных договоров;";
подпункт 7) дополнить словами "или письменного опроса";
пункт 8 дополнить словами ", а также в ином порядке в соответствии с действующим законодательством";
18) в статье 49:
в пункте 1:|
слово "вправе" заменить словом "обязана";
слово "любого" заменить словом "каждого";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Акт проверки ревизионной комиссией финансово-хозяйственной деятельности кооператива собственников помещений (квартир) является официальным документом установленной формы. При этом, за государственными органами остается право проведения повторных проверок.";
19) дополнить статьей 50-1 следующего содержания:
"Статья 50-1. Права кооперативов собственников помещений (квартир)

1. Үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң кооперативтерi:
1) ерiктi негiзде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бiрлестiктерге бiрiгуге;
2) нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар енгiзуге немесе осы актiлердiң бастамашылық жобаларын уәкiлеттi органның қарауына беруге;
3) уәкiлеттi мемлекеттiк органға тұрғын үй-коммуналдық қатынастарды жетiлдіру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
4) өздерiнiң құқықтары мен үй-жайлар иелерiнiң құқықтарын қорғау үшiн талап-арызбен сот органдарына жүгiнуге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де iс-әрекеттердi жасауға құқылы.
2. "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына   (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат):
1) 6-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Астана мен Алматы қалаларының мәслихаттары, қалалық және аудандық мәслихаттар тиiстi әкімияттардың ұсыныстары бойынша және уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша халық үшiн коммуналдық қызметтердi тұтыну нормаларын бекiтуге құқылы.";
2) 27-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы "ұйымдастырады" деген сөзден кейiн ", кондоминиум объектiлерiнiң тиiсiнше ұсталуын бақылауды қамтамасыз етедi;" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1. Кооперативы собственников помещений (квартир) имеют право:
1) объединяться на добровольной основе в объединения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) вносить предложения по разработке нормативных правовых актов или передавать на рассмотрение уполномоченного государственного органа инициативные проекты таких актов;
3) вносить в уполномоченный государственный орган предложения по совершенствованию жилищно-коммунальных отношений;
4) обращаться с иском в защиту своих прав и прав собственников помещений в судебные органы;
5) совершать иные действия в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.".
2. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. Z010148_ "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86; N 24, ст. 338):
1) статью 6 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Маслихаты городов Астаны и Алматы, городские и районные маслихаты по предложениям соответствующих акиматов и по согласованию с уполномоченным органом вправе утверждать нормы потребления коммунальных услуг для населения.";
2) подпункт 7) пункта 1 статьи 27 дополнить словами "обеспечивает контроль за надлежащим содержанием объектов кондоминиума;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики казахстан