Заңды тұлғалар болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қаражатын құрау мен пайдалану тәртiбi жөнiндегі ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 21 тамыз N 933. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.04.27. N 586 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.04.27.  N 586 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Заңды тұлғалар болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қаражатын құрау мен пайдалану тәртібi жөнiндегi ереже бекiтілсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 21 тамыздағы
N 933 қаулысымен
бекітiлген
Заңды тұлғалар болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қаражатын құрау мен пайдалану тәртiбi туралы
ереже
1. Заңды тұлғалар болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қаражатын құрау мен пайдалану тәртiбi туралы ереже "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрленген және заңды тұлғалар болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар (бұдан әрі - ерекше қорғалатын табиғи аумақ) қаражатын құрау мен пайдаланудың тәртiбiн белгiлейдi.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қаражаты:
ғылыми, мәдени-ағарту, оқу, туристiк және рекреациялық қызметтердi жүзеге асыру кезiнде жеке және заңды тұлғаларға ақылы қызметтер көрсету;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар рәмiздерiн пайдалануға рұқсаттар беру;
шектеулi шаруашылық қызметтен алынатын қаражат;
заңды және жеке тұлғалардың ерiктi жарналары мен қайырмалдықтары;
заңнамада тыйым салынбаған өзге де көздерден алынған қаражат есебiнен құралады.
3. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қаражаты ерекше қорғалатын табиғи аумақты қорғаудың түрi мен құқықтық режимiне және шаруашылық қызметтiң реттелетiн режимiне байланысты мынадай ақылы қызметтердi көрсету есебiнен құралады:
1) ғылыми және оқу қызметiн жүзеге асыру кезiнде: оқу экскурсиялары мен сабақтарды, оқушылар мен студенттердiң өндiрiстiк практикаларын ұйымдастыру және өткiзу, ғылыми кадрларды даярлау, қорық iсi, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану саласындағы мамандарды қайта даярлау және бiлiктiлiгiн apттыру жөнiнде қызметтер көрсету;

Об утверждении Правил о порядке образования и использования средств особо охраняемых природных территорий, являющихся юридическими лицами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2002 года N 933. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2009 года N 586.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.04.2009 N 586 (порядок введения в действие см. п.3 ).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке образования и использования средств особо охраняемых природных территорий, являющихся юридическими лицами.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 августа 2002 года N 933
Правила
о порядке образования и использования средств
особо охраняемых природных территорий,
являющихся юридическими лицами
1. Правила о порядке образования и использования средств особо охраняемых природных территорий, являющихся юридическими лицами, разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" от 15 июля 1997 года и определяют порядок образования и использования средств особо охраняемых природных территорий, являющихся юридическими лицами (далее - особо охраняемые природные территории).
2. Средства особо охраняемых природных территорий образуются за счет:
оказания платных услуг физическим и юридическим лицам при осуществлении научной, культурно-просветительной, учебной, туристической и рекреационной деятельности;
выдачи разрешений на использование символики особо охраняемых природных территорий;
средств, полученных от ограниченной хозяйственной деятельности;
добровольных взносов и пожертвований юридических и физических лиц;
средств из иных источников, не запрещенных законодательством.
3. Средства особо охраняемых природных территорий, в зависимости от вида и правового режима охраны и регулируемого режима хозяйственной деятельности особо охраняемой природной территории, образуются за счет оказания следующих платных услуг:
1) при осуществлении научной и учебной деятельности: услуг по организации и проведению учебных экскурсий и занятий, производственных практик учащихся и студентов, подготовки научных кадров, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области заповедного дела, охраны окружающей среды и природопользования;

2) мәдени-ағарту, туристiк және рекреациялық қызметтi жүзеге асыру кезiнде мыналарды ұсыну бойынша:
туристік сүрлеулердi, көру-қарау алаңдарын, дамылдау алаңқайларын, көлiкке арналған тұрақтарды, кемпингтердi, палаткалы лагерлердi, қонақ үйлердi, мотельдердi, туристiк базаларды, қоғамдық тамақтандыру, сауда және мәдени-тұрмыстық мақсаттағы басқа да объектілердi;
жолсерiк, экскурсовод, гид және аудармашы қызметтерiн көрсету, табиғи қорық қоры, табиғи және мәдени мұра объектілерiне, табиғат мұражайлары мен табиғат мүйiстерiне барған және оларды зерделеген кезде кино-бейне және фотоға түсiрудi жүргiзу;
қоғамдық тамақтандыру объектiлерi үшiн өнiмдер шығару жөнiнде қызметтер көрсету;
тұрақты демалыс орындарына iргелес рекреациялық аймақтарды санитариялық тазарту мен абаттандыру жөнiнде қызметтер көрсету;
3) ғылыми, мәдени-ағарту, оқу, туристiк, рекреациялық және шектеулi шаруашылық мақсаттар үшiн көлiктiк қызметтер көрсетудi ұсынy.
4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жеке және заңды тұлғаларға көрсететiн қызметтер үшiн төлем қарауында осы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар атқарушы органдар белгiлеген тарифке сәйкес, заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. <*>
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.03.17. N 258 қаулысымен.
5. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың рәмiздерiн (жалауларын, эмблемаларын, вымпелдерiн және басқаларын) пайдаланғаны үшiн төлем осы рәмiздердi пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардан алынады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың рәмiздерiн пайдаланғаны үшiн төлем мөлшерi заңнамада белгіленген тәртіппен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен жеке және заңды тұлғалар арасындағы шарт негiзiнде белгіленедi. <*>
Ескерту. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.03.17. N 258 қаулысымен.
6. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қаражаты шектеулi шаруашылық қызметтiң мына түрлерiнен құралады:
1) шаруашылық қызметтiң тапсырысты режимi мен реттелетiн режимi бар арнайы бөлiнген учаскелерде ғана ерекше жүзеге асырылатын:
қолөнер және халық кәсiпшiлiгi;
кәдесыйлар мен жарнамалық өнiмдер өндiрiсi;
спорттық, әуесқойлық аң аулау мен балық аулауды жүргiзу;
2) тапсырысты режим аймақтарында жүзеге асырылатын:
орманды күтiп-баптау мақсатындағы кесудi және санитарлық кесудi жүргізу;
отырғызу материалдарын өсiрiп шығару және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардан тыс қорғаныш және көгалдандыру екпелерiн құру;
балық өсiру материалдарын өсiрiп шығару;
биотехникалық iс-шараларды өткiзу үшiн өнiмдер өндiру.

2) при осуществлении культурно-просветительной, туристической и рекреационной деятельности по предоставлению:
туристических троп, смотровых площадок, бивачных полян, стоянок для транспорта, кемпингов, палаточных лагерей, гостиниц, мотелей, туристических баз, объектов общественного питания, торговли и другого культурно-бытового назначения;
услуг проводников, экскурсоводов, гидов и переводчиков, проведению кино-, видео- и фотосъемки при посещении и изучении объектов природно- заповедного фонда, природного и культурного наследия, музеев природы и живых уголков;
услуг по производству продукции для объектов общественного питания;
услуг по санитарной очистке и благоустройству рекреационных зон, прилегающих к стационарным местам отдыха;
3) предоставление транспортных услуг для научных, культурно- просветительных, учебных, туристических, рекреационных и ограниченных хозяйственных целей.
4. Плата за услуги, оказываемые особо охраняемыми природными территориями физическим и юридическим лицам, осуществляется в соответствии с тарифами, установленными исполнительными органами, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории, в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 марта 2003 г. N 258 .
5. Плата за использование символики особо охраняемых природных территорий (флаги, эмблемы, вымпелы и другое) взимается с физических и юридических лиц, использующих эту символику.
Размер платы за использование символики особо охраняемых природных территорий устанавливается на основании договора между особо охраняемыми природными территориями и физическими и юридическими лицами в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 марта 2003 г. N 258 .
6. Средства особо охраняемых природных территорий образуются от следующих видов ограниченной хозяйственной деятельности:
1) осуществляемых исключительно на специально выделенных участках с заказным режимом и регулируемым режимом хозяйственной деятельности:
кустарных и народных промыслов;
производства сувениров и рекламной продукции;
проведения спортивной, любительской охоты и рыболовства;
2) осуществляемых в зонах заказного режима:
проведение рубок ухода за лесом и санитарных рубок;
выращивание посадочного материала и создания защитных и озеленительных насаждений вне особо охраняемых природных территорий;
выращивание рыбопосадочного материала;
производство продукции для проведения биотехнических мероприятий.

7. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың шектеулi шаруашылық қызметi нәтижесiнде өндiрiлген өнiм нарықтық баға бойынша сатылады.
8. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қаражаты мынадай мақсаттарда осы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мұқтажына пайдаланылады:
1) табиғат кешендерiн сақтау және дамыту;
2) жануарлар мен өсiмдiктер дүниесiн қорғау;
3) санитарлық кесу мен күтiп-баптау мақсатындағы кесудi қоса алғанда, ормандарда қалпына келтiру және қорғаныш iс-шараларын жүргiзу;
4) аумақтарды тазарту мен абаттандыру;
5) табиғи-қорық қоры объектiлерiн қорғаумен, туристiк, рекреациялық және шектеулi шаруашылық қызметпен байланысты инфрақұрылымды дамыту;
6) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың табиғат қорғау қызметiн қамтамасыз ету үшiн штаттан тыс маусымдық қызметкерлердiң, соның iшiнде өрттен қарауылдаушылардың, күтiп-баптау мақсатындағы кесу мен санитарлық кесудi, орман дақылдары жұмыстарын жүзеге асыру жөнiндегi қызметкерлердiң, сондай-ақ шектеулi шаруашылық қызметтi жүзеге асыратын қызметкерлердiң қызметтер көрсетуiне ақы төлеу;
7) байланыс құралдарын, көлiк және жабдықтар, өртке қарсы күрес, орман қорғау және орман дақылдары мақсатындағы тетiктер мен материалдар, тұқым және қалпына келтiру жұмыстары үшiн отырғызу материалдарын, жанар-жағар май материалдарын, байланыс құралдарын, киiм-кешек, қару-жарақ және арнаулы қорғаныс құралдарын сатып алу;
8) табиғат қорғау қызметiмен байланысты ғимараттар, құрылыстар және өзге де объектiлер құрылысын салу, қайта жаңарту және жөндеу;
9) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында ғылыми зерттеулер жүргiзу;
10) табиғат мұражайлары мен көрмелер ұйымдастыру және оларды ұстау;
11) рекреациялық аймақтарды дамыту және абаттандыру;
12) жарнамалық қызметті жетiлдiру;
13) экологиялық насихат;
14) терiс экологиялық салдардың алдын алу мен оны жою.
9. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қаражатын алу мен пайдалану жөнiндегi есептiлiктi жүргiзу заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
10. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қаражатының құралуы мен пайдаланылуын, алынатын кiрiстердi есептеудiң толықтығы мен дұрыстығын, сондай-ақ олардың мақсатты пайдаланылуын бақылауды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қарауында осы аумақтар бар атқарушы органдармен бiрлесiп белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.

7. Продукция, произведенная в результате ограниченной хозяйственной деятельности особо охраняемых природных территорий, реализуется по рыночным ценам.
8. Средства особо охраняемых природных территорий используются на нужды этих особо охраняемых природных территорий в целях:
1) сохранения и развития природных комплексов;
2) охраны животного и растительного мира;
3) проведения восстановительных и защитных мероприятий в лесах, включая санитарные рубки и рубки ухода;
4) очистки и благоустройства территорий;
5) развития инфраструктуры, связанной с охраной объектов природно-заповедного фонда, туристской, рекреационной и ограниченной хозяйственной деятельностью;
6) оплаты услуг внештатных сезонных работников для обеспечения природоохранной деятельности особо охраняемой природной территории, в том числе пожарных сторожей, работников по осуществлению рубок ухода и санитарных рубок, лесокультурных работ, а также работников, осуществляющих ограниченную хозяйственную деятельность;
7) приобретения средств связи, транспорта и оборудования, механизмов и материалов противопожарного, лесозащитного и лесокультурного назначения, семян и посадочного материала для восстановительных работ, горюче-смазочных материалов, средств связи, обмундирования, оружия и специальных средств защиты;
8) строительства, реконструкции и ремонта зданий, сооружений и иных объектов, связанных с природоохранной деятельностью;
9) проведения научных исследований в области особо охраняемых природных территорий;
10) организаций и содержания музеев природы и выставок;
11) развития и благоустройства рекреационных зон;
12) совершенствования рекламной деятельности;
13) экологической пропаганды;
14) предупреждения и ликвидаций негативных экологических последствий.
9. Ведение отчетности по взиманию и использованию средств особо охраняемых природных территорий осуществляется в установленном законодательством порядке.
10. Контроль за образованием и использованием средств особо охраняемых природных территорий, полнотой и правильностью исчисления получаемых доходов, а также за их целевым использованием осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан совместно с исполнительными органами, в ведении которых они находятся в установленном порядке.