"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 30 қазан N 1151
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуірдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 23, 324-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат);
9-баптың 1-тармағының 32) тармақшасында "этил спиртін сақтау мен сату," деген сөздер алынып тасталсын.
2. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 20, 720-құжат):
1) 1-бапта:
4) тармақшада "бөлшек сауда - өткізу" деген сөз бөлшек саудада өткізу - сату" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
"тағамдық емес шикізат, сондай-ақ коньяктік және жүзімдік спирттер" деген сөздер "төте немесе қосарлы айдау жолымен шарап материалынан және тағамдық емес шикізаттан өзге де жолмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 14), 15), 16) және 17) тармақшалармен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2002 года N 1151
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам государственного регулирования
производства и оборота этилового
спирта и алкогольной продукции
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 324; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17);
в подпункте 32) пункта 1 статьи 9 слова "хранение и реализация этилового спирта," исключить.
2. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 720):
1) в статье 1:
в подпункте 4) слова "розничная торговля - реализация" заменить словами "розничная реализация - продажа";
в подпункте 5) слова "непищевого сырья, а также спирты, коньячный и виноградный" заменить словами "из виноматериала путем прямой или двойной перегонки и иным путем из непищевого сырья;";
дополнить подпунктами 14), 15), 16) и 17) следующего содержания:

"14) мемлекет меншігіне өткен этил спирті немесе алкоголь өнімі - сот шешімі негізінде тәркіленген, мемлекет меншігіне өтеусіз өткен, мемлекет пайдасына тауардан бас тарту кеден режимінде ресімделген этил спирті немесе алкоголь өнімі;
15) пластикалық сыйымдылық - полиэтилен, полистирол және өзге полимерлік материалдар негізіндегі тұтыну ыдысы;
16) құрастырылып жасалған ыдыс - ішкі беті тағамдық полимерлік материалдан жасалған, құрастырылған полимерлік материалдан жасалған тұтыну ыдысы;
17) есепке алу-бақылау таңбасы - алкоголь өнімін есепке алу және оның айналымын бақылауды жүзеге асыру мақсатымен алкоголь өнімін (сырадан басқа) сәйкестендіруге арналған өзі желімделінетін жапсырма;";
2) 5-бапта:
1-тармақтың 10) тармақшасында "өңделген" сөзі алынып тасталсын;
6-тармақта:
"және шөлмекке құймай тұрып кем дегенде міндетті түрде 2 жыл ұсталған" деген сөздер ", сондай-ақ қолданыстағы МемСт-қа сәйкес құймай тұрып ұсталған жүзімнің мускат сорттарынан жасалған құрғақ асхана шараптары, күшті және десерт шараптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақта "су қосылған" деген сөздерден кейін ", күштілігі 18%-тен аспайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Шарап материалы - этил спиртінің көлемдік үлесі 1,5 проценттен асатын шарап дайындау немесе құйып қоюға арналған, ашытуды тоқтату тәсіліне тәуелсіз, ашытылған немесе ашыту процесіндегі жүзім шикізаты, жеміс-жидек сусыны.";
2) 7-бапта:
2-тармағында "жасайды" деген сөзден кейін "және бекітеді" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта "басқа" деген сөзден кейін "қос тотықты көміртекпен қанықтырылған" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 9-бапта:
2-тармақта:
2) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) алкоголь өнімін (сырадан басқа) акциздік алым таңбаларынсыз есеп-бақылау таңбаларынсыз өткізуге;";
5) алкоголь өнімін қаңылтыр сыйымдылықта (сырадан және этил спиртінің көлемдік құрамы 12%-тен кем әлсіз алкогольді ішімдіктерден басқа), құрастырылып жасалған полимерлік ыдыста, этикеткасы жоқ шөлмектерде және пластикалық сыйымдылықтарда өткізуге;";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Этил спирті мен алкоголь өнімі айналымының тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
5) 10-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Этил спиртін импорттау өңдеуге этил спирті пайдаланылатын алкоголь өнімін өндіруге арналған лицензиясы болған жағдайда, алкоголь өнімінің импортына лицензия бойынша жүзеге асырылады.
Шарап материалын импорттау өңдеуге шарап материалы пайдаланылатын алкоголь өнімін өндіруге арналған лицензиясы болған жағдайда, шарап материалының импортына лицензия бойынша жүзеге асырылады.
Алкоголь өнімін импорттау алкоголь өнімінің импортына лицензия бойынша алкоголь өнімін (сырадан басқа) өндіруге, немесе сақтау, көтерме өткізуге арналған лицензиясы болған жағдайда жүзеге асырылады.

"14) этиловый спирт или алкогольная продукция, перешедшие в собственность государства - конфискованные, безвозмездно перешедшие в собственность государства на основании судебного решения, оформленные в таможенном режиме отказа от товара в пользу государства этиловый спирт или алкогольная продукция;
15) пластиковая емкость - потребительская тара на основе полиэтилена, полистирола и иного полимерного материала;
16) комбинированная полимерная тара - потребительская тара изготовленная из комбинированных полимерных материалов, внутренняя поверхность которых изготовлена из пищевого полимерного материала;
17) учетно-контрольная марка - самоклеющаяся наклейка, предназначенная для идентификации алкогольной продукции (кроме пива) с целью учета и осуществления контроля за ее оборотом;";
2) в статье 5:
в подпункте 10) пункта 1 слово "обработанный" исключить;
в пункте 6 слова "и обязательной выдержкой перед розливом бутылки не менее 2 лет" заменить словами "а также сухие столовые вина, крепкие и десертные вина из мускатных сортов винограда, выдержанные перед розливом в соответствии с действующими ГОСТами.";
пункт 11 после слов "алкогольные напитки," дополнить словами "крепостью не более 18%,";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Виноматериал - сусло виноградное, сок плодово-ягодный, сброженный или находящийся в процессе брожения, независимо от способа приостановки брожения, с объемной долей этилового спирта более 1,5 процента, предназначенные для приготовления вин или для купажирования.";
2) в статье 7:
пункт 2 после слова "разрабатывается" дополнить словами "и утверждается";
в пункте 5 слово "пива" заменить словами "насыщенной двуокисью углерода";
4) в статье 9:
в пункте 2:
подпункты 2) и 5) изложить в следующей редакции:
"2) реализация алкогольной продукции (кроме пива) без марок акцизного сбора и учетно-контрольных марок;";
"5) реализация алкогольной продукции в жестяных емкостях (кроме пива и слабоалкогольных напитков с объемным содержанием этилового спирта менее 12%), в комбинированной полимерной таре, в бутылках без этикеток и пластиковых емкостях;";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Правила оборота этилового спирта и алкогольной продукции утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
5) в статье 10:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Импорт этилового спирта осуществляется по лицензии на импорт этилового спирта при наличии лицензии на производство алкогольной продукции, на выработку которой используется этиловый спирт.
Импорт виноматериала осуществляется по лицензии на импорт виноматериала при наличии лицензии на производство алкогольной продукции, на выработку которой используется виноматериал.
Импорт алкогольной продукции осуществляется по лицензиям на импорт алкогольной продукции при наличии лицензии на производство алкогольной продукции, либо на хранение, оптовую реализацию алкогольной продукции (кроме пива).

2. Этил спиртін өндіруге лицензия болған жағдайда ғана этил спиртін экспорттауға рұқсат етіледі.
Алкоголь өнімін өндіру, алкоголь өнімін сақтау, көтерме өткізуге арналған лицензиялардың болуы алкоголь өнімін (сырадан басқа) экспортқа шығаруға құқық береді.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Айналымына осы Заңның 9-бабының 2-тармақпен тыйым салынған этил спирті мен алкоголь өнімін Қазақстан Республикасына әкелуге тыйым салынады.";
6) 11-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Этил спиртін өткізуге тек этил спиртін өндірушілер өндіріс орналасқан жердегі қойма жайларынан жүзеге асыруға құқылы.";
7) 12-бапта:
1-тармақта "шаруашылық жүргізуші" деген сөздер "тұлғалар" деген сөзбен ауыстырылсын, "өздерінің бөлшек" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Алкоголь өнімін (сырадан басқа) сақтау, көтерме өткізуге арналған лицензиясы бар импорттаушы мен тұлғалар алкоголь өнімін  (сырадан басқа) сақтау, көтерме және бөлшек өткізуге арналған тиісті лицензиясы бар тұлғаларға ғана алкоголь өнімін өткізуге құқылы.";
3-тармақ алынып тасталсын;
8) 15-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша "этил спирті және алкоголь өнімінің өндірісі мен импортына -" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада "алкоголь өнімінің бөлшек саудасы үшін" деген сөздер "алкоголь өнімін (сырадан басқа) сақтау, көтерме және бөлшек өткізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Этил спиртін өндіруге арналған лицензия өндірілу орнынан этил спиртін сақтау және өткізуге құқық береді.
Алкоголь өнімін өндіру лицензиясы алкоголь өнімін сақтау, көтерме өткізуге, сондай-ақ алкоголь өнімін фирмалық мамандандырылған дүкендер арқылы өткізуге лицензиясы бар тұлғаларға
ғана өзі өндірген этил спиртін сақтау, алкоголь өнімін сақтау және көтерме саудада өткізуге құқық береді.";
5-тармақ алынып тасталсын;
6-тармақта:
3) және 6) тармақшалар алынып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) алкоголь өнімін (сырадан басқа) сақтау, көтерме және бөлшек өткізу;";
9) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруге, этил спитін сақтау және сатуға, алкоголь өнімін сақтау, көтерме және бөлшек саудамен сатуға (сырадан басқа) лицензия беру кезінде тұлғалардың біліктілік талаптарына сай екендігін анықтау үшін зерттеуді белгіленген тәртіппен уәкілетті орган аккредитациялаған жеке, заңды тұлғалар жүргізеді.";
10) 19-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "этил спиртін сақтау мен өткізуге, алкоголь
өнімін сақтау мен өткізуге" деген сөздер "алкоголь өнімін (сырадан басқа) сақтау, көтерме және бөлшек өткізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

2. Экспорт этилового спирта допускается только при наличии лицензии на производство этилового спирта.
Наличие лицензий на производство алкогольной продукции, хранение, оптовую реализацию алкогольной продукции (кроме пива) дают право на экспорт алкогольной продукции.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Запрещается ввоз в Республику Казахстан этилового спирта и алкогольной продукции, оборот которых запрещен пунктом 2 статьи 9  настоящего Закона.";
6) статью 11 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Реализацию этилового спирта имеют право осуществлять только производители этилового спирта со складских помещений в месте нахождения производства.";
7)в статье 12:
в пункте 1 слова "хозяйствующим субъектам" заменить словом "лицам", слова "собственные розничные" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Импортеры и лица, имеющие лицензии на хранение, оптовую реализацию алкогольной продукции (кроме пива), вправе реализовывать алкогольную продукцию исключительно лицам, имеющим соответствующую лицензию на хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива).";
пункт 3 исключить;
8) в статье 15:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить словами "- на производство и импорт этилового спирта и алкогольной продукции;";
в подпункте 2) слова "для розничной торговли алкогольной продукции" заменить словами "на хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива)";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Лицензия на производство этилового спирта дает право на хранение и реализацию этилового спирта.
Лицензия на производство алкогольной продукции дает право на хранение этилового спирта, хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции собственного производства только лицам, имеющим лицензию на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции, а также на реализацию алкогольной продукции через фирменные специализированные магазины.";
пункт 5 исключить;
в пункте 6:
подпункты 3) и 6) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) хранение, оптовая и розничная реализация алкогольной продукции (кроме пива);";
9) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Обследование лиц при выдаче лицензии на производство этилового спирта и алкогольной продукции, хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива) на соответствие квалификационным требованиям производится юридическими, физическими лицами, аккредитованными уполномоченным органом в установленном порядке.";
10) в статье 19:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "хранение и реализацию этилового спирта, хранение и реализацию алкогольной продукции" заменить словами "хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива)";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:

"14) осы Заңның 15-бабының 6-тармағында көзделген қызмет түрлеріне лицензиясы жоқ тұлғалардан этил спирті мен аклоголь өнімін сатып алғанда";
11) 20-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "алкоголь өнімі мен этил спиртін сақтау және өткізуге" деген сөздер "алкоголь өнімін (сырадан басқа) сақтау, көтерме және бөлшек өткізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) лицензиаттың жыл ішінде осы Заңды немесе лицензиар лицензияның күшін тоқтата тұрған лицензиялау ережелерін қайталап бұзуы;";
12) 21-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген Ережелерге сәйкес мемлекет меншігіне өткен этил спирті мен алкоголь өнімі пайдаланылады немесе жойылады.".
2-бап. Осы Заң қолданысқа енгізілген сәтте лицензиялары бар жеке және заңды тұлғалар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай мерзімде өз қызметін осы Заңға сәйкес келтіруге міндетті.
Қазақстан Республикасының
Президенті

"14) приобретения этилового спирта и алкогольной продукции у  лиц, не имеющих лицензий на виды деятельности, предусмотренные в пункте 6 статьи 15 настоящего Закона.";
11) в статье 20:
в пункте 1:
в абзаце первом слова ", хранение и реализацию этилового спирта и алкогольной продукции" заменить словами "этилового спирта и алкогольной продукции, хранение, оптовую и розничную реализацию  алкогольной продукции (кроме пива)";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) повторного нарушения лицензиатом в течение года настоящего Закона или правил лицензирования, за которые лицензиар приостанавливал действие лицензии.";
12) пункт 5 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"5. Этиловый спирт и алкогольная продукция, перешедшие в собственность государства, используются или уничтожаются в соответствии с Правилами, установленными Правительством Республики Казахстан.".
Статья 2 . Физические и юридические лица, имеющие лицензии на момент введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою  деятельность в соответствие с настоящим Законом в шестимесячный срок со дня введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан