Әуеайлақтар мен әуежайларды тарату немесе көшiру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 4 қараша N 1167. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 1398 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 25.12.2013 № 1398 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күшi бар Жарлығының 87-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Әуеайлақтар мен әуежайларды тарату немесе көшiру ережесi бекiтілсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 4 қарашадағы
N 1167 қаулысымен
бекiтiлген
Әуеайлақтар мен әуежайларды тарату
немесе көшiру ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Әуеайлақтар мен әуежайларды тарату немесе көшiру ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күшi бар Жарлығына (бұдан әрi - Жарлық) сәйкес әзiрленген және әуеайлақтар мен әуежайларды тарату немесе көшiру тәртiбiн белгiлейдi.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар мен терминдер:
әуеайлақты (әуежайды) тарату - әуеайлақтың (әуежайдың) объектілерiн бөлшектеу және таратылған әуеайлақты (әуежайды) пайдаланудан шығару;
әуеайлақты (әуежайды) көшiру - әуеайлақты (әуежайды), олардың жабдықтарын, әуеайлаққа, әуежайға меншiк нысанын және қызмет түрiн сақтай отырып, басқа орынға көшiру.
2. Әуеайлақтарды, әуежайларды тарату
немесе көшiру шарттары
3. Әуеайлақты (әуежайды) тарату немесе көшiру мынадай шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады:
1) тарату немесе көшiру азаматтар мен ұйымдардың әуеайлаққа (әуежайға) қатысты құқықтарын немесе мүдделерiн бұзбаса;
2) тарату немесе көшiру азаматтардың өмiрi мен денсаулығының қауiпсiздiгiне, қоршаған ортаға қатер төндiрмейтiн болса;
3) әуеайлақты (әуежайды) тарату немесе көшiру ұшу қауiпсiздiгiн және/немесе авиациялық қауiпсiздiктi бұзбаса.
3. Әуеайлақты (әуежайды) тарату
немесе көшiру тәртiбi
4. Әуеайлақты (әуежайды) тарату немесе көшiру туралы шешiмдi (бұдан әрi - шешiм) әуеайлақтың (әуежайдың) меншiк иесi қабылдайды, жазбаша түрде ресiмдейдi және таратудан немесе көшiруден 3 (үш) ай бұрын уәкiлеттi органға келiсуге жiбередi.
Осы тармақ мемлекеттiк меншiк нысанындағы әуеайлақтарға (әуежайларға) қолданылмайды.

Об утверждении Правил ликвидации или переноса аэродромов и аэропортов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2002 года № 1167. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2013 года № 1398
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2013 № 1398 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 87 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 20 декабря 1995 года N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет: см.Z100339
1. Утвердить прилагаемые Правила ликвидации или переноса аэродромов и аэропортов.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 1167
Правила ликвидации или
переноса аэродромов и аэропортов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ликвидации или переноса аэродромов и
аэропортов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 20 декабря 1995 года N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (далее - Указ) и устанавливают порядок ликвидации или переноса аэродромов и аэропортов. см.Z100339
2. Основные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах:
ликвидация аэродрома (аэропорта) - демонтаж объектов аэродрома (аэропорта) и исключение ликвидируемого аэродрома (аэропорта) из эксплуатации;
перенос аэродрома (аэропорта) - передислокация аэродрома (аэропорта), их оборудования на другое место с сохранением формы собственности на аэродром, аэропорт и вида их деятельности.
2. Условия ликвидации или переноса
аэродромов, аэропортов
3. Ликвидация или перенос аэродрома (аэропорта) осуществляются при соблюдении следующих условий:
1) ликвидация или перенос не нарушают прав или интересов граждан и организаций в отношении аэродрома (аэропорта);
2) ликвидация или перенос не приведут к возникновению угрозы безопасности жизни и здоровью граждан, окружающей среде;
3) ликвидация или перенос аэродрома (аэропорта) не нарушат безопасность полетов и/или авиационную безопасность.
3. Порядок ликвидации или переноса
аэродрома (аэропорта)
4. Решение о ликвидации или переносе аэродрома (аэропорта) (далее - решение) принимается собственником аэродрома (аэропорта), оформляется в письменном виде и направляется в уполномоченный орган на согласование за 3 (три) месяца до ликвидации или переноса.
Данный пункт не распространяется на аэродромы (аэропорты) с государственной формой собственности.

5. Шешiмде мынадай ережелер болуы тиiс:
1) әуеайлақтың (әуежайдың) пайдаланушысының атауы;
2) әуеайлақтың (әуежайдың) меншiк иесi (меншiк иелерi) туралы деректер;
3) тарату немесе көшiру негiздерi;
4) әуеайлақты (әуежайды) тарату немесе көшiру мерзiмдерi.
Меншiк иесi (немесе оның тапсырмасымен - пайдаланушы) көрсетiлген шешiмiмен бiрге объектiлердi және жабдықтарды бөлшектеу, құрастыру тәртiбiн (бұдан әрi - бөлшектеу, құрастыру тәртiбi) әзiрлейдi, әуеайлақтың (әуежайдың) аумағында меншiк құқығында немесе өзге де заңды негiзде мүлкi бар заңды немесе жеке тұлғалардың келiсiмiн алады және келiсу үшiн уәкiлеттi органға жiбередi.
Уәкiлеттi органның көрсетiлген құжаттарды келiсу мерзiмi оларды алған күннен бастап 15 күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс.
Осы Ереженiң 3-тармағында көзделген шарттар сақталмаған жағдайда уәкiлеттi орган шешiмге және бөлшектеу, құрастыру тәртiбiне келiсiм беруден бас тартуы мүмкiн.
6. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңнамасын, мемлекеттiң мүдделерiн, азаматтардың және ұйымдардың құқықтарын сақтауды қамтамасыз ету үшiн мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша әуеайлақты (әуежайды) тарату немесе көшiру жөнiнде комиссия (бұдан әрi - Комиссия) құрады. Комиссияны құру мерзiмi уәкiлеттi органмен шешiмдi және бөлшектеу, құрастыру тәртiбiн келiскен күннен бастап 30 күннен аспауға тиiс.
Комиссия құрамына уәкiлеттi органның, мүдделi мемлекеттiк органдардың, әуеайлақтың (әуежайдың) меншiк иесiнiң өкiлдерi кiредi. Комиссия құрамына тиiстi ғылыми-зерттеу және жобалау-іздестiру институттарының (ұйымдарының) өкілдерi мiндеттi тәртiппен кiруi тиiс.
Таратылатын немесе көшiрілетiн әуеайлақ (әуежай), не олардың мүлкiнiң бiр бөлiгi мемлекеттiң меншігі болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiнiң немесе оның аумақтық органдарының өкiлдерi Комиссия құрамына енгiзiледi.
7. Уәкiлеттi орган Комиссияның қарауына келiсiлген шешiм мен бөлшектеу, құрастыру тәртiбiн енгiзедi.
8. Комиссия құрылған күнiнен бастап 30 күн iшiнде:
1) таратуға немесе көшiруге жататын объектiнi тексерудi жүргiзедi, құжаттаманы зерделейдi, оның техникалық және пайдалану жай-күйiн белгiлейдi;
2) осы әуеайлақты (әуежайды), сондай-ақ оның жекелеген объектiлерi мен жабдықтарын одан әрi пайдалану мүмкiндігін (мүмкiн еместігін) анықтайды;
3) осы Ереженiң 3-тармағында көзделген тарату, көшiру шарттарының сақталуын тексередi;

5. Решение должно содержать следующие положения:
1) наименование эксплуатанта аэродрома (аэропорта);
2) данные о собственнике (собственниках) аэродрома (аэропорта);
3) основания ликвидации или переноса;
4) сроки ликвидации или переноса аэродрома (аэропорта).
Вместе с указанным решением собственником (или по его поручению - эксплуатантом) разрабатывается порядок демонтажа, монтажа объектов и оборудования (далее - порядок демонтажа, монтажа), согласовывается с юридическими или физическими лицами, обладающими на праве собственности или ином законном основании имуществом, находящимся на территории аэродрома (аэропорта), и направляется в уполномоченный орган для согласования.
Срок согласования указанных документов уполномоченным органом не должен превышать 15 календарных дней со дня их получения.
Уполномоченным органом может быть отказано в согласовании решения и порядка демонтажа, монтажа в случаях несоблюдения условий, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил.
6. Для обеспечения соблюдения законодательства Республики Казахстан, интересов государства, прав граждан и организаций уполномоченный орган, по согласованию с заинтересованными государственными органами, формирует комиссию по ликвидации или
переносу аэродрома (аэропорта) (далее - Комиссия). Срок формирования Комиссии не должен превышать 30 дней со дня согласования уполномоченным органом решения и порядка демонтажа, монтажа.
В состав Комиссии входят представители уполномоченного органа, заинтересованных государственных органов, собственника аэродрома (аэропорта). В состав Комиссии в обязательном порядке должны входить представители соответствующих научно-исследовательских и проектно- изыскательских институтов (организаций).
Представители Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан или его территориальных органов включаются в состав Комиссии в случаях, когда ликвидируемый или переносимый аэродром (аэропорт), либо часть
их имущества является государственной собственностью.
7. Согласованные решение и порядок демонтажа, монтажа уполномоченным органом вносятся на рассмотрение Комиссии.
8. Комиссия в течение 30 дней со дня формирования:
1) производит осмотр объекта, подлежащего ликвидации или переносу, изучает документацию, устанавливает его техническое и эксплуатационное состояние;
2) определяет возможность (невозможность) дальнейшего использования данного аэродрома (аэропорта), а также отдельных его объектов и оборудования;
3) проверяет соблюдение условий ликвидации, переноса, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил;

4) осы Ереженiң қосымшасына сәйкес жұмыс нәтижесi бойынша әуеайлақты (әуежайды) тарату немесе көшiру мүмкiндігі (мүмкiн еместiгi) туралы қорытындысы бар әуеайлақты (әуежайды) тарату (көшiру) актiсiн жасайды.
9. Әуеайлақтың (әуежайдың) меншiк иесi (немесе оның тапсырмасымен пайдаланушы) Комиссия талабы бойынша:
таратылатын, көшiрілетiн әуеайлаққа (әуежайға) қатысты қажеттi ақпарат бередi;
әуеайлақ (әуежай) толық таратылғанға немесе көшiрілгенге дейiн әуеайлақ ауданында ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдайды.
10. Комиссия:
1) таратылатын, көшiрілетiн әуеайлаққа (әуежайға) немесе олардың объектiлерiне, жабдықтарына қатысты қажеттi ақпаратты, құжаттаманы сұратады;
2) әуеайлақ (әуежай) объектiлерiне олардың техникалық жай-күйiн қарау, тексеру және анықтау мақсатында барады;
3) ұшу қауiпсiздiгiн, мемлекет мүддесiнiң сақталуын, экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, төтенше жағдайларды болдырмау мақсатында қажеттi шаралар қабылдайды.
11. Актiде әуеайлақтың (әуежайдың) объектілерiн қарау, тексеру нәтижелерiнiң көрсетiлуi, оның толық сипаттамасы және 3-тармақта жазылған шарттарды сақтай отырып, әуеайлақты (әуежайды) тарату немесе көшiру мүмкiндiгі (мүмкiн еместігі) туралы қорытындысы болуы тиiс.
Комиссияның шешiмi бойынша Актiде таратылатын, көшiрiлетін әуеайлаққа (әуежайға) қатысты басқа да қосымша деректер көрсетiлуi Комиссия әуеайлақты (әуежайды), сондай-ақ оның жекелеген объектiлерi мен жабдықтарын одан әрi пайдалану мүмкiндiгін анықтау үшiн тиiстi ғылыми-зерттеу, жобалау-iздестiру институттарын және олардың өкiлдерiн, сондай-ақ жабдықтарды жасаушы зауыттардың өкiлдерiн тартуы мүмкiн.
12. Актi әуеайлақ (әуежай) меншiк иесi және уәкiлеттi орган үшiн бiр-бiр данадан жасалады және оған Комиссияның барлық мүшелерi қол қояды.
13. Әуеайлақтың (әуежайдың) объектiлерiн, жабдықтарын тексеру нәтижелерi бойынша Актiге қоса берілетiн олардың техникалық жай-күйiн бағалау ведомосi, объектiлердi, жабдықтарды есептен шығару актiлерi жасалады.
14. Пайдалану шарттарын, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу салдарынан әуеайлақ (әуежай) таратылатын немесе көшiрiлетін жағдайда қажет болған кезде Қазақстан Республикасының тиiстi құқық қорғау органдарына жiберiлетiн осы бұзушылықтар жөнiндегi деректер Актiге қоса берiледi.
15. Әуеайлақты (әуежайды) тарату, көшiру анықталғаннан кейiн меншiк иесi (немесе оның тапсырмасымен пайдаланушы) Актiге және бөлшектеу, құрастыру тәртiбiне сәйкес уәкiлеттi органға әуеайлақтың (әуежайдың) таратылуы, көшiрiлуi туралы есептi жiбередi.

4) по результатам работы составляет акт ликвидации (переноса) аэродрома (аэропорта) (далее - Акт) с заключением о возможности (невозможности) ликвидации или переноса аэродрома (аэропорта) согласно приложению к настоящим Правилам.
9. Собственник аэродрома (аэропорта) (или по его поручению - эксплуатант) по требованию Комиссии:
представляет необходимую информацию, касающуюся ликвидируемого, переносимого аэродрома (аэропорта);
принимает меры по обеспечению безопасности полетов в районе аэродрома до полной ликвидации или переноса аэродрома (аэропорта).
10. Комиссия:
1) запрашивает необходимую информацию, документацию, касающиеся ликвидируемого, переносимого аэродрома (аэропорта) или их объектов, оборудования;
2) посещает объекты аэродрома (аэропорта) с целью осмотра, проверки и определения их технического состояния;
3) принимает необходимые меры в целях обеспечения безопасности полетов, соблюдения интересов государства, экологической безопасности, предотвращения чрезвычайных ситуаций.
11. Акт должен отражать результаты осмотра, проверки объектов аэродрома (аэропорта), содержать полную его характеристику и заключение о возможности (невозможности) ликвидации или переноса аэродрома (аэропорта) с соблюдением условий, изложенных в пункте 3.
По решению Комиссии в Акте могут быть отражены другие дополнительные данные, касающиеся ликвидируемого, переносимого аэродрома (аэропорта).
Для определения возможности дальнейшего использования аэродрома (аэропорта), а также отдельных его объектов и оборудования Комиссией могут привлекаться соответствующие научно-исследовательские, проектно-изыскательские институты, их представители, а также представители заводов-изготовителей оборудования.
12. Акт составляется по одному экземпляру для собственника аэродрома (аэропорта) и уполномоченного органа и подписывается всеми членами Комиссии.
13. По результатам осмотра объектов, оборудования аэродрома (аэропорта) составляется ведомость оценки их технического состояния, акты на списание объектов, оборудования, которые прилагаются к Акту.
14. В случаях ликвидации или переноса аэродрома (аэропорта) вследствие нарушений условий эксплуатации, законодательства Республики Казахстан к Акту прилагаются материалы по данным нарушениям, которые при необходимости направляются в соответствующие правоохранительные органы Республики Казахстан.
15. По завершению ликвидации, переноса аэродрома (аэропорта) собственник (или по его поручению - эксплуатант) направляет в уполномоченный орган отчет о ликвидации, переносе аэродрома (аэропорта) согласно Акту и порядку демонтажа, монтажа.

16. Әуеайлақтың (әуежайдың) меншiк иесi Комиссия қорытындысымен, уәкiлеттi органның шешiмiмен келiспеген жағдайда барлық даулы мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.
Әуеайлақтар мен әуежайларды
таратудың немесе көшiрудiң ережесiне
қосымша
Әуеайлақты (әуежайды) тарату (көшiру)
АКТIСI
Тарату (көшiру) жөнiндегi комиссия мына құрамда:
Комиссия төрағасы ________________________________________________
Комиссия мүшелерi: _______________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
әуеайлағын (әуeжайын) тарату (көшiру) туралы шешiм қабылдау
мақсатында оның объектiлерiне, жабдықтарына тексеру жүргiздi.
Әуеайлақтың (әуежайдың) заңды мекен-жайы _________________________
Әуеайлақтың (әуежайдың) меншiк иесi ______________________________
Әуеайлақтың (әуежайдың) пайдаланушысы ____________________________
Әуеайлақтың сыныбы _______________________________________________
Әуеайлақтың (әуежайдың) өткiзу қабiлетi __________________________
Пайдаланудың басталу күнi ________________________________________
Пайдалану басталғаннан бергi күрделі жөндеу саны _________________
Соңғы күрделi және ағымдағы жөндеу күнi __________________________
Негiзгi өндiрiстiк қорлардың (жалпы) құны ___________________ теңге
Негiзгi өндiрiстiк қорлардың есептелген тозу сомасы _________ теңге
Негiзгi өндiрiстік қорлардың қалдық құны ____________________ теңге
Негiзгi өндiрiстiк қорларды есептен шығарудан (тарату, авария немесе
табиғи апаттар жағдайында) болған шығындар ___________ теңге
Әуеайлақтың (әуежайдың) негiзгi өндiрiстiк қорларының әрбiр объектiсi,
жабдықтары бойынша қалдық құны: _______________________
__________________________________________________________________
Әуеайлақты (әуежайды) таратуға немесе көшiруге қажетті шығындар
_____________________________________________________________ теңге
Әуеайлақтың (әуежайдың) техникалық жай-күйінің сипаттамасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Комиссия қорытындысы ________________________________________
___________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
Комиссия мүшелері:
М.О.

16. В случае несогласия собственника аэродрома (аэропорта) с выводами Комиссии, решениями уполномоченного органа все спорные вопросы решаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам ликвидации или переноса
аэродромов и аэропортов
АКТ
ликвидации (переноса) аэродрома (аэропорта)
Комиссия по ликвидации (переносу) в составе:
председатель Комиссии ___________________________________________
члены Комиссии __________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
провела обследование объектов, оборудования аэродрома (аэропорта)
_________________________________________________________________
с целью принятия решения о его ликвидации (переносе)
Юридический адрес аэродрома (аэропорта) _________________________
Собственник аэродрома (аэропорта)________________________________
Эксплуатант аэродрома (аэропорта) _______________________________
Класс аэродрома__________________________________________________
Пропускная способность аэродрома (аэропорта)_____________________
Дата начала эксплуатации ________________________________________
Количество капитальных ремонтов с начала эксплуатации____________
Дата последнего капитального и текущего ремонтов_________________
Стоимость основных производственных фондов (общая)_________ тенге
Сумма начисленного износа основных производственных фондов
____________________________________________________________тенге
Остаточная стоимость основных производственных фондов_______тенге
Убытки от списания (в случае ликвидации, аварии или стихийного
бедствия) основных производственных фондов__________________тенге
Остаточная стоимость по каждому объекту, оборудованию основных
производственных фондов аэродрома (аэропорта): __________________
_________________________________________________________________
Затраты, необходимые на ликвидацию или перенос аэродрома
(аэропорта)_________________________________________________тенге
Описание технического состояния аэродрома (аэропорта)____________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Заключение Комиссии _____________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Председатель Комиссии:
Члены Комиссии:
М.П.