"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне жер қатынастарын реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 4 желтоқсан N 1280
Қазақстан Республикасының Yкіметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне жер қатынастарын реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Жер қатынастарын реттеу мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1 бап. Қазақстан Республикасының келесi заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Шаруа (фермер) қожалығы туралы" 1998 жылғы 31 наурыздағы Қазақстан Республикасы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 2-3, 26-бап; 2001 ж., N 24, 339-бап):
1) 1-баптың 5-тармағының екiншi бөлiгiндегi "Құқық мұрагерi атына жер туралы заңдарға сәйкес жер пайдалану құқығына мемлекеттiк акт берiледi" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 2-бапта "жер пайдалану" деген сөздер "жер учаскесiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 5-баптың атауында және баптың әрi қарай мәтiнi бойынша "жер пайдалану" деген сөздер "жер учаскесiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) II тараудың шаруа (фермер) қожалығының жер пайдалану құқығы атауындағы "жер пайдалану" деген сөздер "жер учаскесiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн жер учаскелерi Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке меншiк құқығымен немесе 49 жыл мерзiмiне дейiн уақытша жер пайдалану құқығымен берiледi. Отарлы мал шаруашылығын (маусымды жайылымдар) жүргiзу үшiн жер учаскелерi уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен берiлуі мүмкін.
Шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн жер учаскесiне жеке меншiк құқығын беру ақы төлеу негiзiнде жүзеге асырылады. Бұл ретте, Қазақстан Республикасының азаматтары жер учаскесiне жеке меншiк құқығын Қазақстан Республикасының жер заңнамаларына сәйкес анықталатын оның толық кадастрлық (бағалау) құнына тең болатын бағамен немесе жеңiл бағалармен алуы мүмкiн.
Жер учаскесiн сатып алу сомасын төлеу, жер учаскесiн жеке меншiкке алатын тұлғаның жазба түрiндегi өтiнiшi бойынша, он жыл мерзiмге дейiн ұзартылып берiлуi мүмкiн.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования земельных отношений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года N 1280
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования земельных отношений".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
регулирования земельных отношений
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 31 марта 1998 г. "О крестьянском (фермерском) хозяйстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г. N 2, 3, ст. 26; 2001 г., N 24, ст. 339):
1) в части второй пункта 5 статьи 1 слова "На имя правопреемника выдается государственный акт на право землепользования в соответствии с земельным законодательством" исключить;
2) в статье 2 слово "землепользования" заменить словами "на земельный участок";
3) в заголовке статьи 5 и в тексте слово "землепользования" заменить словами "на земельный участок";
4) в заголовке главы II. Право землепользования крестьянского (фермерского) хозяйства слово "землепользования" заменить словами "на земельный участок";
5) Статью 6 изложить в следующей редакции:
"1. Для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства земельные участки предоставляются гражданам Республики Казахстан на праве частной собственности или на праве временного возмездного землепользования сроком до 49 лет. Для ведения отгонного животноводства (сезонные пастбища) земельные участки предоставляются на праве временного безвозмездного землепользования.
Предоставление права частной собственности на земельный участок для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства осуществляется на платной основе. При этом граждане Республики Казахстан могут приобрести право частной собственности на земельный участок по цене, равной его кадастровой (оценочной) стоимости либо по льготной цене, определяемых в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
Выплата сумм за выкуп земельного участка может производиться в рассрочку до десяти лет по письменному заявлению лица, приобретающего земельный участок в частную собственность.

2. Шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн жер учаскесiн алуға арнаулы ауыл шаруашылық бiлiмi мен бiлiктiлiгi бар, ауыл шаруашылығында iстеген жұмыс тәжiрибесi бар және сол ауданда, қалада, поселкеде, ауылда (селода) тұратын азаматтар басым құқықты болады.
3. Қайта құрылатын мемлекеттiк ауыл шаруашылық ұйымдарының құрамынан шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн шығатын азаматтарға аталған ұйымдардың жерiнен жер учаскелерi берiледi, олардың кадастрлық бағасы шаруашылық бойынша (алқаптар бойынша) орта деңгейде болуға тиiс.
4. Өздерiне тиесілi жер учаскелерiне құқықтарды, соның iшiнде шартты үлестiк жер құқығын шаруашылық серіктестіктерінің жарғылық капиталына үлес ретiнде немесе өндiрiстiк кооперативтерге жарма ретiнде берген азаматтар шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн қатысушылар (мүшелер) құрамынан шыққан жағдайда жер үлесiнiң немесе пайының бағасын өтеп алуға, немесе оларды нақты түрiнде қайтарып алуға құқығы бар.
Yлес немесе пайды нақты түрiнде қайтарып беру шаруашылық серiктестiгi қатысушысының немесе өндiрiстiк кооперативтiк мүшесiнiң талабы бойынша және шаруашылық серiктестiгiнiң немесе өндiрiстiк кооперативтiң келiсiмiмен жүзеге асырылады.
Шаруашылық серiктестiгiнiң қатысушысымен немесе өндiрiстiк кооперативтiң мүшесiмен жарғылық капиталына тек қана пайдалануға берiлген жер учаскесi нақты түрiнде өтемсiз қайтарылады.
Қатысушылар (мүшелер) құрамынан шығатын және жер учаскесiн бөлу туралы өтiнiшi ауыл шаруашылық ұйымына берiледi.
Шаруа (фермер) қожалығын ұйымдастыру үшiн үлес немесе пай есебiндегi жер учаскесiнiң нақты орналасатын жерi шаруашылық серiктестерiнiң, өндiрiстiк кооперативтердiң құрылтай құжаттарында қарастырылған тәртiбiмен немесе екi жақтың келiсiмiмен анықталады.
Жер учаскесiн беру (бөлу) тәртiбi құрылтай құжаттарында болмаған жағдайда, осы баптың 5 тармағының нормалары қолданылады.
5. Yлестiк меншiктiң (үлестiк жер пайдаланудың) қатысушысы болып табылатын және шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн қатысушылардың құрамынан шығатын азаматтарға үлестiк меншiк (үлестiк жер пайдаланудың) қатысушыларының ортақ жиналысымен бекiтiлген үлестiк меншiкте (үлестiк жер пайдалануда) болған жер учаскесiнiң пайдалану тәртiбiне сәйкес жер учаскелерi берiледi. Yлестiк меншiктiң (үлестiк жер пайдаланудың) қатысушыларын жер учаскелерiн пайдалану тәртiбiн бекiту жөнiндегi алдағы жиналыс туралы ескертудi оны өткiзетiн мерзiмiне дейiн бiр айдан кешiкпей жазбаша қол хат түрiнде жүргiзiледi. Қолайлы ескертiлген жағдайда үлестiк меншiк (үлестi жер пайдаланудың) қатысушыларының немесе олардың өкiлдерiнiң қатысқан санына қарамай жиналыс заңды болып есептеледi. Шешiм жиналысқа қатысқан үлестiк меншiктiң (үлестiк жер пайдаланудың) қатысушылардың 50 пайызы қатысқан жағдайда, жай көпшiлiк дауысымен қабылданады және хаттамамен рәсiмделедi. Хаттамаға барлық қатысқан үлестiк меншiктiң (үлестiк жер пайдаланудың) қатысушылары немесе олардың өкiлдерi қол қояды.
Жер учаскесiн пайдалану тәртiбi болмаған жағдайда үлестiк меншiктiң (үлестiк жер пайдаланудың) мүдделi қатысушысы жер үлесi (жер үлестері) есебiнде жер учаскесiн бөлiп беру ниетi туралы оның орналасатын жерiн көрсетiп, жазба түрде қалған үлестiк меншiктiң (үлестiк жер пайдаланудың) қатысушыларына хабарлауға мiндеттi. Жер учаскесiнiң орналасқан жерiнiң мәселесi келiсiмдi процедураларды өткiзудiң жолдарымен немесе ортақ меншiктiң (ортақ жер пайдаланудың) немесе олардың өкiлдерiнiң жалпы жиналысы шешiмiнiң негiзiнде шешiледi. Жиналыс ескертiлген уақыттан бiр айдың iшiнде өткiзiлуi тиiс және ортақ меншiктiң (ортақ жер пайдаланудың) немесе олардың өкiлдерiнiң 50% қатысқанда заңды болып саналады. Шешiм жиналысқа қатысқан үлестiк меншiктiң (үлестi жер пайдаланудың) қатысушыларының немесе олардың өкiлдерiнiң қарапайым көпшiлiк дауыстарымен қабылданады және хаттамамен рәсiмделедi. Хаттамаға барлық қатысқан үлестiк меншiктiң үлестi жер пайдаланудың) қатысушылары немесе олардың өкiлдерi қол қояды.
Yлестiк меншiктiң (үлестiк жер пайдаланудың) қатысушылары қолайлы ескертiлген күнiнен бiр айдың iшiнде қарсы пiкiр бiлдiрмеген жағдайда, жер учаскесiнiң орналасқан жерi туралы азаматтың ұсынысы келiсiлген болып есептеледi.

2. Преимущественным правом получения земельного участка для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства пользуются граждане, обладающие специальными сельскохозяйственными знаниями и квалификацией, имеющие практический опыт работы в сельском хозяйстве и проживающие в данном районе, городе, поселке, ауле (селе).
3. Гражданам, выходящим из состава реорганизуемых государственных сельскохозяйственных организаций, для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства предоставляются земельные участки из земель указанных организаций, кадастровая оценка которых должна быть на уровне средней по хозяйству (по угодьям).
4. Граждане, передавшие принадлежащие им права на земельные участки, в том числе права на условные земельные доли в качестве вклада в уставный капитал хозяйственных товариществ или в качестве взноса в производственные кооперативы, при выходе из состава участников (членов) для организации крестьянского (фермерского) хозяйства имеют право на выплату стоимости доли или пая, либо выдела их в натуре.
Возврат доли или пая в натуральной форме осуществляется по требованию участника хозяйственного товарищества или члена производственного кооператива и с согласия хозяйственного товарищества или производственного кооператива.
Земельный участок, переданный в уставной капитал участником хозяйственного товарищества или членом производственного кооператива только в пользование, возвращается в натуральной форме без вознаграждения.
Заявление о выходе из состава участников (членов) и о выделе земельного участка подается в сельскохозяйственную организацию.
Местоположение выделяемого в натуре земельного участка в счет доли или пая для организации крестьянского (фермерского) хозяйства определяется в порядке, предусмотренном в учредительных документах хозяйственных товариществ, производственных кооперативов или соглашением сторон.
В случае отсутствия порядка выдела (раздела) земельного участка в учредительных документах применяются нормы пункта 5 настоящей статьи.
5. Гражданам, являющимся участниками долевой собственности (долевого землепользования) и выходящими из состава участников для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства, земельные участки предоставляются в соответствии с порядком пользования земельным участком, находящимся в долевой собственности (долевого землепользования), утвержденным общим собранием участников долевой собственности (долевого землепользования). Уведомление участников долевой собственности (долевого землепользования) о предстоящем собрании по утверждению порядка пользования земельными участками производится в письменной форме под расписку не менее чем за один месяц до даты его проведения. Собрание считается правомочным при участии не менее 50 процентов участников долевой собственности (долевого землепользования) или их представителей. Решение принимается простым большинством голосов присутствующих на собрании участников долевой собственности (долевого землепользования) и оформляется протоколом. Протокол подписывается всеми присутствующими участниками долевой собственности (долевого землепользования) или их представителями.
При отсутствии порядка пользования земельным участком заинтересованный участник долевой собственности (долевого землепользования) обязан известить о намерении выделить земельный участок в счет земельной доли (земельных долей) в письменной форме остальных участников долевой собственности (долевого землепользования) с указанием его предполагаемого местоположения. Вопрос местоположения земельного участка может разрешаться путем проведения согласительных процедур либо на основании решения общего собрания участников общей собственности (общего землепользования) или их представителей. Собрание должно состояться в течение одного месяца с момента уведомления и считается правомочным при участии не менее 50 процентов участников общей собственности (общего землепользования) или их представителей. Решение принимается простым большинством голосов присутствующих на собрании участников долевой собственности (долевого землепользования) или их представителей и оформляется протоколом. Протокол подписывается всеми присутствующими участниками долевой собственности (долевого землепользования) или их представителями.
В случае, если в течение месяца со дня надлежащего уведомления собрание участников долевой собственности (долевого землепользования) не состоится, либо ими не будет принято решение о местоположении земельного участка, предложение гражданина о местоположении земельного участка считается согласованным.

6. Осы Заңның 8 бабына сәйкес азаматтың жергiлiктi атқарушы органға өтiнiшi және қосымша бөлiп берiлетiн жер учаскесiнiң орналасқан жерi туралы келiсiлген материалдар оған жер учаскесiне құқық беру үшiн негiз болып табылады.
7. Шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн жер учаскелерiн алған және ауылда (селода) тұрғын үйi бар азаматтардың үй жанындағы жер учаскесi жеке меншiк құқығымен сақталып қалады, ол шаруа (фермер) қожалығындағы жер учаскесiнiң құрамына кiрмейдi.
8. Ауыл шаруашылық ұйымдарының қызметкерлерi болып табылмайтын азаматтарға шаруа (фермер (қожалығын жүргiзу үшiн жер учаскелерi арнайы жер қорының жерiнен және босалқы жерден берiледi.";
6) 7-бапта:
1-тармақтың бiрiншi абзацындағы "тұрақты" сөзi "уақытша" сөзiмен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн жеке меншiкте және ұзақ мерзiмдi жер пайдалануда болуы мүмкiн ауыл шаруашылық мақсатындағы (ауыл шаруашылық алқаптар) жер учаскелерiнiң шектi (ең үлкен) мөлшерi әкiмшiлiк ауданының ауыл шаруашылық алқаптарының әр түрi жалпы алаңының 1% аспайтын мөлшерiнде белгiленедi.
Шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн жеке меншiкте және ұзақ мерзiмдi жер пайдалануда болуы мүмкiн ауыл шаруашылық мақсатындағы (ауыл шаруашылық алқаптар) суармалы жер учаскесiнiң шектi (ең үлкен) мөлшерi әкiмшiлiк ауданының ауыл шаруашылық алқаптарының әр түрi жалпы алаңының 0,2% аспайтын мөлшерiнде белгiленедi.";
7) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
8-бап. "Шаруа (фермер) қожалығын ұйымдастыру үшiн жер учаскесiн беру тәртiбi"
"1. Шаруа (фермер) қожалығын ұйымдастыру үшiн арнайы жер қорының жерiнен және босалқы жерден жер учаскелерiне құқықтар (жеке меншiкке және (немесе) жер пайдалануға) берiлуге мүдделi азаматтар жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша аудандық (қалалық) жергiлiктi атқарушы органға өтiнiш бередi.
2. Өтiнiште сұрап отырған жер учаскесiнiң тұрған жерi және алаңы, сондай-ақ шаруа (фермер) қожалығының құрамы көрсетiлуге тиiс.
Жер учаскесiне құқығын беру туралы өтiнiшке шаруа (фермер) қожалығының басшысы мен мүшелерi қол қояды.
Өтiнiшке ауыл шаруашылығы өндiрiсiн жүргiзудiң қысқаша бағдарламасы, шаруашылық басшысының ауыл шаруашылығы өндiрiсiндегi жұмыс тәжiрибесiн растайтын еңбек кiтапшасынан көшiрме не тиiстi бiлiмi туралы немесе арнаулы дайындықтан өткенi (жер (шартты жер) үлесiне құқығы жоқ азаматтар үшiн) туралы құжат, салық төлеушiнiң куәлiгi және шаруа (фермер) қожалығы басшысының мекен-жайы қоса берiледi.

6. Заявление гражданина в местный исполнительный орган и приложенные к нему согласованные материалы о местоположении выделяемого земельного участка являются основанием для предоставления ему права на земельный участок в соответствии со статьей 8 настоящего Закона.
7. За гражданами, получившими земельные участки для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства и имеющими жилой дом в ауле (селе), сохраняется приусадебный земельный участок на праве собственности, который не включается в состав земельного участка крестьянского (фермерского) хозяйства.
8. Гражданам, не являющимися работниками сельскохозяйственных организаций, земельные участки для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства предоставляются из земель специального земельного фонда и земель запаса.";
6) в статье 7:
в абзаце первом пункта 1 слова "в постоянное" заменить словами "во временное";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"Предельные (максимальные) размеры земельных участков сельскохозяйственного назначения (сельскохозяйственные угодья), которые могут находиться в частной собственности и долгосрочном землепользовании для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства, устанавливаются в размере не более 1 процента от общей площади каждого вида сельскохозяйственных угодий административного района.
Предельные (максимальные) размеры орошаемых земельных участков сельскохозяйственного назначения (сельскохозяйственные угодья), которые могут находиться в частной собственности и долгосрочном землепользовании для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства, устанавливаются в размере не более 0,2 процента от общей площади каждого вида сельскохозяйственных угодий административного района.";
7) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Порядок предоставления земельного участка для организации крестьянского (фермерского) хозяйства
1. Граждане, заинтересованные в предоставлении им прав (в собственность и (или) землепользование) на земельные участки для организации крестьянского (фермерского) хозяйства из состава земель специального земельного фонда и земель запаса, подают заявление в районный (городской) исполнительный орган по месту нахождения земельного участка.
2. В заявлении должны быть указаны: местонахождение и площадь испрашиваемого земельного участка, а также состав крестьянского (фермерского) хозяйства.
Заявление о предоставлении права на земельный участок подписывается главой и членами крестьянского (фермерского) хозяйства.
К заявлению прилагаются: краткая программа ведения сельскохозяйственного производства; выписка из трудовой книжки, подтверждающая опыт работы главы хозяйства в сельскохозяйственном производстве, либо документ о соответствующем образовании или прохождении специальной подготовки (для граждан, не обладающих правом на условную земельную долю); свидетельство налогоплательщика и адрес главы крестьянского (фермерского) хозяйства.

3. Ауыл шаруашылық ұйымдардың құрамындағы жерден және ортақ меншiктегi немесе ортақ жер пайдаланудағы (осы Заңның 6 баптың 3, 4 тармағы және 5 тармақтары) жерлерден шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн жер учаскелерiн алатын азаматтар арызға осы баптың 2 тармағында көрсетiлгеннен басқа, берiлетiн жер учаскесiнiң орналасқан орны туралы келiсiлген материалдарды қосымша бередi.
Ауыл шаруашылық ұйымға немесе ортақ меншiктiң (ортақ жер пайдаланудың) қатысушыларына шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн жер учаскесiн бөлiп беру туралы азаматтардың өтiнiшi бiр ай мерзiмiнде қаралуға тиiс. Онда жер учаскесiн нақты бөлiп берiлуi ауыл шаруашылық дала жұмыстары басталудың алдында немесе бiткеннен кейiн жүргiзiледi. Басқа жағдайларда жер учаскесiн нақты бөлiнiп берiлуi ауыл шаруашылық ұйымның немесе ортақ меншiк (ортақ жер пайдалануға) қатысушыларының келiсiмiмен жүргiзiледi.
4. Жер учаскелерiн меншiкке немесе жер пайдалануға берiлуге мүдделi тұлғалардың өтiнiштерiнiң негiзiнде жергiлiктi жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкiлеттi орган аудандық (қалалық) атқарушы органның тапсырмасы бойынша сұралып отырған жер учаскесiн мәлiмдеме бойынша нысаналы мақсатта пайдалану мүмкiндiгiн анықтайды. Жер учаскесiн пайдалану мүмкiндiгi туралы ұсыныстар жергiлiктi атқарушы орган жанындағы комиссияға оны қарауға және қорытындысын дайындау үшiн берiледi.
5. Аталған Комиссияның қорытындысының негiзiнде жерге орналастыру жобасы және жер заңнамасына сәйкес жер учаскелерiне тиiстi құқықтарды беру туралы аудандық (қалалық) атқарушы органның шешiмiнiң жобасы дайындалады.
Осы баптың 3 тармағында қарастырылған жағдайларда, жер учаскесiне құқықтарды беру туралы аудандық (қалалық) атқарушы органның шешiмiн қабылдау үшiн комиссияның қорытындысы қажет болмайды. Жер учаскесiне құқықты беру туралы аудандық атқарушы органның шешiмi жерге орналастыру жобасының негiзiнде қабылданады.
6. Аудандық (қалалық) атқарушы органның жер учаскелерiне құқықты беру туралы шешiмi тиiстi жерге орналастыру жобасы бекiтiлген күннен бip айдың iшiнде қабылданады.
Жер учаскесiне құқықты бермеу комиссияның қорытындысының негiзiнде аудандық (қалалық) атқарушы органның шешiмiмен рәсiмделедi және шешiмiнiң көшiрмесi тапсырыс берушiге оны қабылдағаннан кейiн жетi күн мерзiм iшiнде тапсырылады.
7. Жер учаскесiне құқықтарды беру туралы аудандық (қалалық) атқарушы органның шешiмi қабылданғаннан кейiн жерде жер учаскесiнiң шекараларын белгiлеу жүргiзiледi және жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық органдары жер учаскесiне құқықты куәландыратын тиiстi құжаттарды бередi (жер учаскесiне жеке меншiк құқығы актiсi; уақытша өтемдi жер пайдалану (жалға алу) актiсi; уақытша өтеусiз жер пайдалану актiсi;).

3. Граждане, получающие земельный участок для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства из состава земель сельскохозяйственных организаций и земель, находящихся в общей собственности или общем землепользовании (пункты 3, 4 и 5 статьи 6 настоящего Закона), к заявлению, кроме указанных в пункте 2 настоящей статьи, дополнительно прилагают согласованные материалы о местоположении выделяемого земельного участка.
Заявления граждан о выделе земельного участка для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства в сельскохозяйственную организацию или участникам общей собственности (общего землепользования) должны рассматриваться ими в течение месяца. При этом выдел земельного участка в натуре производится до начало либо по окончании сельскохозяйственных полевых работ. В остальных случаях, выдел земельного участка в натуре производится с согласия сельскохозяйственной организации или участников общей собственности (общего землепользования).
4. На основании заявления лица, заинтересованного в предоставлении земельных участков в собственность или землепользование, территориальный орган по управлению земельными ресурсами по поручению районного (городского) исполнительного органа определяет возможность использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению. Предложения о возможности использования земельного участка представляются в комиссию при местном исполнительном органе для рассмотрения и подготовки заключения.
5. На основании заключения указанной комиссии подготавливаются землеустроительный проект и проект решения районного (городского) исполнительного органа о предоставлении соответствующего права на земельный участок в соответствии с земельным законодательством.
В случаях, предусмотренных в пункте 3 настоящей статьи, заключения комиссии для принятия решения районного (городского) исполнительного органа о предоставлении права на земельный участок не требуется. Решение районного (городского) исполнительного органа о предоставлении права на земельный участок принимается на основе землеустроительного проекта.
6. Решение районного (городского) исполнительного органа о предоставлении права на земельный участок принимается не позднее одного месяца со дня утверждения соответствующего землеустроительного проекта.
Отказ в предоставлении права на земельный участок оформляется решением районного (городского) исполнительного органа на основании заключения комиссии, и копия решения вручается заявителю в семидневный срок после его принятия.
7. После принятия решения районного (городского) исполнительного органа о предоставлении права на земельный участок производятся установление на местности границ земельного участка и выдача территориальными органами по управлению земельными ресурсами соответствующих правоудостоверяющих документов на земельный участок (акт на право частной собственности на земельный участок, акт на право временного возмездного землепользования (аренды), акт на право временного безвозмездного землепользования).

8. Жер учаскесiне құқықты куәландыратын құжат шаруа (фермер) қожалығына рәсiмделедi және ол шаруа (фермер) қожалығының басшысына берiледi.
9. Шаруа (фермер) қожалығының жер учаскесiне құқығы жылжымайтын мүлiкке құқықтарды тiркеу жөнiндегi органдарда оны мемлекеттік тiркеуден өткен күннен бастап пайда болады.";
8) 9 бапта:
баптың атауында "жер пайдалануы" деген сөздер "жер учаскесi" деген сөздермен ауыстырылсын;
1 тармақтағы "және тегiн жер пайдалануға уақытша берiлетiн" деген сөздер алынып тасталсын;
2, 3 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын: "2. Шаруа (фермер) қожалығына берiлген жер учаскесi ортақ бiрлескен немесе ортақ үлестiк меншiктiк құқығында болады (ортақ бiрлескен немесе ортақ үлестiк жер пайдалануда)";
"3. Жеке меншiк құқығына ие шаруа (фермер) қожалығы иелену, пайдалану және билiк ету құқығын өз еркi бойынша мемлекеттік органдардың ешқандай рұқсатынсыз жүзеге асырады.
Уақытша жер пайдалану құқығына ие шаруа (фермер) қожалығы көрсетiлген құқықтарды Уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес жүзеге асырады.
Шаруа (фермер) қожалығы жеке меншiк құқығындағы өзiнiң жер учаскесiне нысаналы мақсатын өзгертпей заңды актiлермен тыйым салынбаған түрлi мәмiлелердi, соның iшiнде толық құнына сатып алынған жер учаскесiмен оны мемлекеттік тiркеу өткеннен кейiн және жеңiл бағамен сатып алынғанмен, 10 жылдан соң жасай алады.
Мәмiлелердi жасау, сондай-ақ шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн уақытша жер пайдалану құқығына берiлген жер учаскелерiн екiншi рет жер пайдалануға беруге жол берiлмейдi.";
4 тармақтағы "Тұрақты құнын" деген сөздер "Жер учаскесiне жеке меншiк құқығы" деген сөздермен ауыстырылсын";
9) 10 бапта:
баптың атауындағы "Жер пайдаланушы ретiндегi" деген сөздер "Жердi пайдалану бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
1 тармақта:
4) тармақшадағы "мемлекеттік мұқтажына" деген сөздер "мемлекеттiк қажеттер үшiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жер учаскесiнiң нысаналы пайдалану мақсатына қайшы келмейтiн жеке меншiк құқығындағы шаруашылықтың қажеттiлiгi үшiн өндiрiстiк құрылыстар мен ғимараттар құндылығы өз алқаптарда салынады;"
10) 12 бапта:
баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"12 бап. Шаруа (фермер) қожалығының жер учаскесiне жеке меншiк құқығын және жер пайдалану құқығын тоқтату";
1 бапта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер учаскесiне жеке меншiк құқығы және жер пайдалану құқығы:";
екiншi абзацтағы "жер пайдалану құқығынан" деген сөздердiң алдында "жер учаскесiне жеке меншiк құқығы немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi абзацтағы "жер пайдалану құқығын" деген сөздер "жер учаскесiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта "мiндеттемелерi бойынша" деген сөздерден кейiн "жер учаскесiне немесе" сөздермен толықтырылсын;
2 бапта "жер пайдалану құқығы берiлген сәттен бастап үш жыл iшiнде" деген сөздер "жер пайдалану құқығы берiлген сәттен бастап бiр жыл iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;

8. Правоудостоверяющий документ на земельный участок оформляется на крестьянское (фермерское) хозяйство и выдается главе крестьянского (фермерского) хозяйства.
9. Право на земельный участок у крестьянского (фермерского) хозяйства возникает со дня государственной регистрации прав на недвижимое имущество.";
8) в статье 9:
в заголовке статьи слово "Землепользование" заменить словами "Земельный участок";
в пункте 1 слова "и земель, передаваемых во временное безвозмездное землепользование" исключить;
пункты 2, 3 изложить в следующей редакции:
"2. Земельный участок, предоставленный крестьянскому (фермерскому) хозяйству, находится на праве общей совместной или общей долевой собственности (общего совместного или общего долевого землепользования)";
"3. Крестьянское (фермерское) хозяйство, обладающее правом частной собственности на земельный участок, осуществляет права владения, пользования и распоряжения им по своему усмотрению без получения каких-либо разрешений государственных органов.
Крестьянское (фермерское) хозяйство, обладающее правом временного землепользования, осуществляет указанные права в соответствии с договором о временном землепользовании.
Крестьянское (фермерское) хозяйство вправе совершать без изменения целевого назначения в отношении находящегося на праве частной собственности земельного участка любые сделки, не запрещенные законодательными актами, в том числе по приобретенному за полную стоимость земельному участку - со дня его государственной регистрации и по приобретенному по льготной цене - по истечении 10 лет со дня его государственной регистрации.
Совершение сделок, а также передача во вторичное землепользование земельных участков, предоставленных на праве временного землепользования для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства, не допускается.";
в пункте 4 слова "Право постоянного" заменить словами "Право частной собственности на земельный участок";
9) в статье 10:
в заголовке слова "как землепользователя" заменить словами "по использованию земли";
в пункте 1:
в подпункте 4) слова "на государственные нужды" заменить словами "для государственных надобностей";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) возводить на праве собственности производственные строения и сооружения на малоценных угодьях для нужд хозяйства, не противоречащие целевому назначению земельного участка;"
10) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Прекращение права частной собственности на земельный участок и права землепользования крестьянского (фермерского) хозяйства";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Право частной собственности на земельный участок или право землепользования прекращается при:";
в абзаце втором после слов "отказе от" дополнить словами, "права частной собственности на земельный участок или";
в абзаце третьем слова "права землепользования" заменить словами "земельного участка";
в абзаце четвертом после слов "обращении взыскания" дополнить словами "на земельный участок или";
в пункте 2 слова "трех лет с момента предоставления права землепользования" заменить словами "одного года с момента предоставления земельного участка";

11) 17 баптың 1 тармағындағы "жер пайдалану құқығын" деген сөздер "жер учаскесiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 18 баптың 1 тармағынан 1) тармақша алынып тасталсын;
13) 20 бапта:
1 тармақтағы "тоқтатылған" деген сөзден кейiн "жер учаскесiне жеке меншiк құқығы немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
4 тармақтағы "жер пайдалану" деген сөздер "жер учаскесiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесi туралы" 1998 жылғы 20 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 7-8, 79 бап):
3-1 баптың 3 тармағындағы "уақытша өтеусiз жер пайдалану, жер пайдалану құқығын сатып алусыз жүргiзiледi" деген сөздер "eгep жер пайдалану құқығы мемлекеттен сатып алынбаса, жер пайдалануға өтемсiз асырылады" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" 1998 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 14, 200 бап; N 22, 308 бап; N 24, 443 бап 2001 ж., N 13-14, 173, 176 бап):
2 бапта 2 тармағындағы 2 бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қала маңындағы аймаққа кiретiн жердi пайдаланудың тәртiбi мен режимiн аумағы қала маңындағы аймаққа кiретiн облыстық атқарушы органының келiсiмiмен қаланың атқарушы органының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi".
4. "Бюджет жүйесi туралы" 1999 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 7, 225 бап; N 20, 731 бап; N 21, 783 бап; N 23, 916, 928, 930 бап; 2000 ж., N 21, 395 бап; 2001 ж., N 1, 6 бап; N 10, 123 бап; N 23, 310 бап; "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правдада" жарияланған, "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2002 жылғы 31 қазандағы N 351 Қазақстан Республикасының  Заңы ):
9 баптың 1 тармағының 23 абзацы келесiдей редакцияда жазылсын:
"республикалық деңгейде жер қатынастарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету бойынша шаралар";
11 баптың 1 тармағының 1) тармақшасында:
б) бөлiмiнiң "салық төлемдерi емес түсiмдер" абзацы келесiдей мазмұнда толықтырылсын:
"жер учаскелерiн жалға алу құқығын сатқандағы төлем";
в) бөлiмiнiң үшiншi абзацында "капиталмен операциялардан табыс" "және тұрақты жер пайдалану құқығы" деген сөздер "ауыл шаруашылық мақсатындағы жерден басқасы" деген сөзбен ауыстырылсын;
12 баптың 1 тармағы мынадай редакциядағы абзацтармен толықтырылсын: "жер қатынастарын жергiлiктi деңгейде жүзеге асыруды қамтамасыз ету бойынша шаралар;".

11) в пункте 1 статьи 17 слова "права землепользования" заменить словами "земельного участка";
12) подпункт 1) пункта 1 статьи 18 исключить;
13) в статье 20:
в пункте 1 после слова "прекращения" дополнить словами "права частной собственности на земельный участок или";
в пункте 4 слова "права землепользования" заменить словами "земельного участка".
2. В Закон Республики Казахстан от 20 мая 1998 г. "О статусе столицы Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г. N 7-8, ст. 79):
в пункте 3 статьи 3-1 слова "во временное безвозмездное землепользование, осуществляется без выкупа права землепользования" заменить словами "в землепользование осуществляется без выкупа, если право землепользования не выкуплено у государства".
3. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. "Об особом статусе города Алматы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 14, ст. 200; N 22, ст. 308; N 24, ст. 443; 2001 г., N 13-14, ст. 173, 176):
часть вторую пункта 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"Порядок и режим использования земель, включенных в пригородную зону, определяются Правительством Республики Казахстан по предложению исполнительного органа города, согласованному с областным исполнительным органом, территория которого включена в пригородную зону.".
4. В Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1999 г. "О бюджетной системе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 7, ст. 225; N 20, ст. 731; N 21, ст. 783; N 23, ст. 916, 928, 930; 2000 г., N 21, ст. 395; 2001 г., N 12, ст. 6; N 10, ст. 123; N 23, ст. 310; Закон Республики Казахстан от 31 октября 2002 г., N 351 "О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Казахстан "О бюджетной системе", опубликованный в "Егемен Казахстан" 2 ноября 2002 г. и "Казахстанская правда" 2 ноября 2002 г.):
абзац двадцать третий пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"мероприятий по обеспечению осуществления земельных отношений на республиканском уровне;";
в подпункте 1) пункта 1 статьи 11:
в разделе б) "неналоговых поступлений" дополнить абзацем следующего содержания:
"плата за продажу права аренды земельных участков";
в абзаце третьем раздела в) "доходов от операций с капиталом" слова "и права постоянного землепользования" заменить словами "за исключением земель сельскохозяйственного назначения";
пункт 1 статьи 12 дополнить абзацем следующего содержания:
"мероприятий по обеспечению осуществления земельных отношений на местном уровне;".

5. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168 бап; 2002 ж., N 6, 73, 75 бап):
1) 379 баптың 1 тармағында:
1 бiрiншi бөлiгiнде "салықтардың келесi түрлерi" деген сөздерден кейiн "және жер учаскесiн пайдалану үшiн төлемi" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшасындағы "жер салығын" деген сөздерден кейiн "және жер учаскелерiн пайдалану үшiн төлемi" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 386 баптағы "салықтарды" деген сөзден кейiн "және жер учаскесiн пайдалану үшiн төлемi" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 387 баптың 1 тармағының екiншi абзацында "салықтар" деген сөзден кейiн "және жер учаскесiн пайдалану үшiн төлемдi" деген сөзбен толықтырылсын;
4) 388 бапта:
баптың атауында "салықтарды" деген сөзден кейiн "және жер учаскесiн пайдалану үшiн төлемi" деген сөзбен толықтырылсын;
1 тармақтағы "жер салығы" деген сөздерден кейiн "және жер учаскесiн пайдалану үшiн төлемi" деген сөздермен толықтырылсын;
2 тармақтың бiрiншi абзацындағы және 3) тармақшасындағы, 3, 4, 5 тармақтарында "салықтарды", "салықтарға" деген сөздерден кейiн сәйкес "және жер учаскесiн пайдалану үшiн төлемi", "және жер учаскесiн пайдалану үшiн төлемiне" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 389 бапта:
баптың атауында "салықтарды" деген сөзден кейiн "жер учаскесiн пайдалану үшiн төлемдi" деген сөздермен толықтырылсын;
баптың мәтiнiнде "салықтарға" деген сөзден кейiн сәйкес "жер учаскесiн пайдалану үшiн төлемдi" және "жер учаскесiн пайдалану үшiн төлемге" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 448 және 450 баптың мәтiнiнде "жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық уәкiлетті органмен", "жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық уәкiлеттi органдармен", деген сөздер сәйкес "жергiлiктi атқарушы органмен", "жергiлiктi атқарушы органдармен", деген сөздермен ауыстырылсын.
2 бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен, 2003 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енетін 1 баптың 5 тармағынан басқасы, бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

5. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75):
1) в статье 379:
часть первую дополнить словами "и  платы за пользование земельными участками";
в подпункте 3) после слов "земельного налога" дополнить словами "и платы за пользование земельными участками";
2) в статье 386 после слова "налогов" дополнить словами "и платы за пользование земельными участками";
3) часть вторую пункта 1 статьи 387 после слова "налоги" дополнить словами "и плату за пользование земельными участками";
4) в статье 388:
в заголовке и тексте после слов "налогов", "налогам" дополнить словами "и платы за пользование земельными участками", "и плате за пользование земельными участками";
в части первой после слов "земельный налог" дополнить словами "и платы за пользование земельными участками";
5) в статье 389:
в заголовке и тексте после слов "налогов", "налогам" дополнить словами "и платы за пользование земельными участками", "и плате за пользование земельными участками";
6) в тексте статей 448 и 450 слова "территориальным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами", "территориальными уполномоченными органами по управлению земельными ресурсами" заменить словами "местным исполнительным органом" и "местными исполнительными органами".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования, за исключением пункта 5 статьи 1 который вводится в действие с 1 января 2003 года.
Президент
Республики Казахстан