Павлодар облысында бастапқы алюминий өндiру жөнiндегi электролиз зауытын салуды қамтамасыз ететiн шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 23 желтоқсан N 1345
Қазақстан экономикасын дамыту үшiн бастапқы алюминий өндiру жөнiндегi электролиз зауытын салудың ерекше маңызын, мұның өзi кейiн оның базасында бiрқатар жанама өндiрiстер, соның iшiнде түстi металдардың (алюминийдiң) түпкi қайта бөлiстерi өнiмдерiн және алюминий профилiн дамытуға мүмкiндiк беретiнiн ескере отырып, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларында Павлодар облысында бастапқы алюминий өндiру жөнiндегi электролиз зауытын (бұдан әрi - электролиз зауыты) салуды көздесiн.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi:
1) мынадай:
зауыт құрылысын аяқтау кезiнде жылына 240 000 (екi жүз қырық мың) тонна көлемiнде өнiм шығаратын электролиз зауытын Павлодар облысында салуды;
осы тармақшаның екiншi абзацында көрсетiлген көлемде электролиз зауытының қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету үшiн қазақстандық тауар өндiрушiлерден глинозем мен электр энергиясын кепiлдi түрде сатып алуды жүзеге асыру;
"Қазақстан алюминийi" AAҚ акцияларының мемлекеттiк пакетiне меншiк құқықтарының сатып алушыға көшуiмен бiрге 2007 жылғы 31 желтоқсанға қарай қуаты жылына 60 000 (алпыс мың) тонна өнiм өндiретiн электролиз зауыты бiрiншi кезегiнiң iске қосылуын қамтамасыз ету шарттарының мiндеттi түрде сақталуымен заңнамада белгiленген тәртiппен "Қазақстан алюминийi" ашық акционерлiк қоғамы акциялары мемлекеттiк пакетiнiң (бұдан әрi - "Қазақстан алюминийi" ААҚ акцияларының мемлекеттiк пакетi) жарғылық капиталының 31,76 (отыз бiр бүтiн жүзден жетпiс алты) пайызы мөлшерiнде тендерде сатылуын жүзеге асырсын;
2) осы тармақтың 1-тармақшасында көрсетiлген тендерге қатысушылардың назарына жеткiзсiн және бұдан әрi "Қазақстан алюминийi" ААҚ акцияларының мемлекеттiк пакетiн сатып алу-сату шартында мынадай талапты көздесiн:
осы тармақтың 1-тармақшасында көрсетілген тендер шарттарын сатып алушы орындамаған жағдайда және осы қаулыда көзделген талаптар мен тапсырмаларды мемлекеттiк органдар орындаған кезде "Қазақстан алюминийi" AAҚ акцияларының мемлекеттiк пакетін сатып алумен және электролиз зауытын салумен байланысты шығындар сатып алушыға өтеуге жатпайды.

О мерах, обеспечивающих строительство в Павлодарской области электролизного завода по производству первичного алюминия
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 1345
В виду особой важности для развития экономики Казахстана строительства электролизного завода по производству первичного алюминия, что позволит впоследствии развить на его базе целый ряд сопутствующих производств, в том числе продукции конечных переделов цветных металлов (алюминия) и алюминиевого профиля в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан предусмотреть в среднесрочных планах социально-экономического развития Республики Казахстан строительство в Павлодарской области электролизного завода по производству первичного алюминия (далее - электролизный завод).
2. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке осуществить продажу государственного пакета акций открытого акционерного общества "Алюминий Казахстана" в размере 31,76 (тридцать одна целая семьдесят шесть сотых) процентов от уставного капитала (далее - государственный пакет акций ОАО "Алюминий Казахстана") на тендере с обязательным соблюдением следующих условий:
строительство в Павлодарской области электролизного завода с объемом выпуска 240 000 (двести сорок тысяч) тонн продукции в год при завершении строительства завода;
осуществление гарантированного закупа глинозема и электрической энергии у казахстанских товаропроизводителей для обеспечения потребности электролизного завода в объемах, указанных во втором абзаце настоящего подпункта;
обеспечение ввода первой очереди электролизного завода мощностью 60 000 (шестьдесят тысяч) тонн продукции в год к 31 декабря 2007 года с переходом права собственности на государственный пакет акций ОАО "Алюминий Казахстана" покупателю;
2) довести до сведения участников тендера, указанного в подпункте 1 настоящего пункта, и, в дальнейшем, предусмотреть в договоре купли-продажи государственного пакета акций ОАО "Алюминий Казахстана" следующее условие:
в случае невыполнения покупателем условий тендера, указанных в подпункте 1 настоящего пункта и при выполнении государственными органами требований и поручений, предусмотренных настоящим постановлением, затраты, связанные с покупкой государственного пакета акций ОАО "Алюминий Казахстана" и строительством электролизного завода, возмещению покупателю не подлежат.

3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң Инвестициялар жөнiндегi комитетi заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) артықшылықтар беру үшiн бастапқы алюминий өндiрiсiн қызметтiң басым түрлерiне (экономика секторларына) енгiзу жөнiнде ұсыныстар әзiрлесiн;
2) "Қазақстан алюминийi" ААҚ акцияларының мемлекеттік пакетiн сатып алушымен электролиз зауытын салумен, соның iшiнде мемлекеттiк заттай грант түрiнде электролиз зауытын салуға жер телiмiмен байланысты оған жеңiлдiктер мен артықшылықтар берудi көздейтiн келiсiм-шарт жасассын.
4. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi өтiнiмдердiң берiлуiне қарай бiр ай мерзiмде заңнамада белгіленген тәртiппен оларды жобалау мен салудың бүкiл кезеңiндегi электролиз зауыты объектiлерiнiң қоршаған ортаға әсерiн бағалауды жүргiзсiн.
5. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi электролиз зауыты үшiн қажеттi электр тарту желiлерi салынуын келiсудi қамтамасыз етсiн.
6. Павлодар облысының әкiмi "Қазақстан алюминийi" ААҚ акцияларының мемлекеттiк пакетiн сатып алушымен келiсiм бойынша электролиз зауытын салуға жер телiмдерiнiң бөлiнуiн қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер енгiзілсiн:
1) "Жекешелендiрудiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 18 қазандағы N 1556 қаулысына :
1-тармақтың 1-тармақшасы алынып тасталсын;
2) "Қазақстан Республикасы кен-металлургия саласының кейбiр ұйымдары акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн жекешелендiру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 3 қазандағы N 1087 қаулысына :
1-тармақтың 1-тармақшасы алынып тасталсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары К.Қ.Мәсiмовке жүктелсін.
9. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

3. Комитету по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) разработать предложения по включению производства первичного алюминия в приоритетные виды деятельности (секторы экономики) для предоставления преференций;
2) заключить с покупателем государственного пакета акций ОАО "Алюминий Казахстана" контракт, предусматривающий предоставление ему льгот и преференций, связанных со строительством электролизного завода, в том числе земельного участка под строительство электролизного завода в виде государственного натурного гранта.
4. Министерству охраны окружающей среды Республики Казахстан в месячный срок по мере предоставления заявок в установленном законодательством порядке проводить оценку воздействия на окружающую среду объектов электролизного завода на всех стадиях их проектирования и строительства.
5. Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан обеспечить согласование строительства линий электропередачи, необходимых для электролизного завода.
6. Акиму Павлодарской области обеспечить по согласованию с покупателем государственного пакета акций ОАО "Алюминий Казахстана" отвод земельных участков под строительство электролизного завода.
7. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2000 года N 1556 "Некоторые вопросы приватизации":
подпункт 1 пункта 1 исключить;
2) в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2002 года N 1087 "О приватизации государственных пакетов акций некоторых организаций горно-металлургической отрасли Республики Казахстан":
второй абзац подпункта 1 пункта 1 исключить.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
9. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан