"Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 28 желтоқсан N 1396
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы "Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1993 ж. 20 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 2, 32-құжат; N 18, 429-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; N 22, 133-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 7, 79-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 920-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1. 1-бапта:
1) бiрiншi бөлiк "Республикалық ұланда" деген сөздерден кейiн ", Iшкi iстер министрлiгiнiң Iшкi әскерлерінде, әскери-тергеу органдары мен әскери полициясында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнде, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнiң басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлiмдерiнде және әскери прокуратура органдарында (бұдан әрi осы Заңның мақсаттары үшiн - Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Оларға офицерлер, келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретін адамдар, әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттары, мерзiмдi қызметтегi старшиналар, сержанттар, солдаттар мен матростар жатады.";
3) төртiншi бөлiк "ұрыс қимылдарына қатысу," деген сөздерден кейiн "бейбiтшiлiк пен қауiпсiздiктi сақтау жөнiндегi халықаралық мiндеттемелердi орындауға" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 3-бапта:
1) бiрiншi бөлiктегi "ұлттық қауiпсiздiк органдарында, Республикалық ұланда әскери қызметтен өтуші адамдар, сондай-ақ әскери құрылысшылар" деген сөздер "басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызметтен өтушi адамдар" деген сөздермен ауыстырылсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2002 года N 1396
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан "О статусе и социальной
защите военнослужащих и членов их семей"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в Закон Республики Казахстан от 20 января 1993 г. "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 32; N 18, ст. 429; 1995 г., N  20, ст. 120; N 22, ст. 133; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; 1999 г., N 8, ст. 247, N 23, ст. 920; 2001 г., N 20, ст. 257):
1. В статье 1:
1) часть первую дополнить словами ", во Внутренних войсках, военно-следственных органах и военной полиции Министерства внутренних дел, в Службе охраны Президента Республики Казахстан, органах управления и частях гражданской обороны Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и органах военной прокуратуры (далее для целей настоящего Закона - Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования)";
2) часть вторую изложить в следующей редакции:
"К ним относятся офицеры, лица, проходящие военную службу по контракту, курсанты военных (специальных) учебных заведений, старшины, сержанты, солдаты и матросы срочной службы.";
3) часть четвертую, после слова "действиях," дополнить словами "выполнения международных обязательств по поддержанию мира и безопасности,".
2. В статье 3:
1) в части первой слова "органах национальной безопасности, Республиканской гвардии Республики Казахстан, а также военные строители" заменить словами "других войсках и воинских формированиях,";

2) төртiншi бөлiктiң бiрiншi сөйлемi қазақ тiлдегi мәтiнiнде мынадай мазмұндағы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiндегi әскери қызметтен босатылған және басқа да ТМД елдерiне тұрақты тұруға қоныс аударған Қазақстан Республикасы азаматтарының мәртебесi мемлекетаралық келiсiмдермен белгіленедi.".
3. 4-бапта:
1) екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Барлық әскери қызметшілер атқаратын қызметi мен әскери атағына қарамастан заң алдында тең. Әскери қызметшiлердiң құқықтары мен мiндеттерiндегi, әскери қызметтен өту шарттарындағы, материалдық жағынан қамтамасыз етілуіндегi ерекшелiктер Қазақстан Республикасының заңдары мен белгіленедi.".
2) үшiншi бөлiктегi "мемлекеттік органдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң командованиесiне, ұлттық қауiпсiздiк органдарының басшылығына, Республикалық ұланының командованиесiне" деген сөздер "Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарының басшылығына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) алтыншы бөлiк алынып тасталсын.
4. 8-бапта:
1) жетiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшiлердiң (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа), педагогикалық, ғылыми және өзге де шығармашылық қызметтерден басқа кәсiпкерлiк не басқа да ақылы қызметпен айналысуға құқығы жоқ.";
2) мынадай мазмұндағы сегiзiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орны курсанттарының кез келген ақылы қызметпен айналысуға құқығы жоқ.".
5. 9-бапта:
1) бiрiншi және үшiншi бөлiктердегi "Офицерлердiң, прапорщиктердiң, мичмандардың, әскери қызметшi әйелдердiң, шарт бойынша әскери қызметтен өтушi әскери қызметшілердiң" және "Офицерлерге, прапорщиктерге, мичмандарға, әскери қызметшi әйелдерге, шарт бойынша әскери қызметтен өтушi әскери қызметшiлерге" деген сөздер тиiсiнше "Әскери қызметшiлердiң (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа" және "Әскери қызметшiлерге (мерзiмдi әскери қызметтегi әскери қызметшілер мен әскери арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) төртiншi бөлiктегi "Қорғаныс министрi, әскери қызметшiлер әскери қызмет атқаратын басқа да министрлiктердiң басшылары" деген сөздер "әскери қызметшiлер әскери қызмет атқаратын Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың басшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) бесiншi бөлiктегi "Офицерлерге, прапорщиктерге, мичмандарға, әскери қызметшi әйелдерге және шарт бойынша әскери қызметтен өтушi әскери қызметшiлерге" деген сөздер "Әскери қызметшiлерге (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқасына)" деген сөздермен ауыстырылсын.

2) в части четвертой слова "проходящих военную службу в Объединенных Вооруженных Силах СНГ, а также лиц," исключить.
3. В статье 4:
1) часть вторую изложить в следующей редакции:
"Все военнослужащие равны перед законом, независимо от занимаемых должностей и воинских званий. Различия в правах и обязанностях военнослужащих, условиях прохождения военной службы, материальном обеспечении устанавливаются законодательством Республики Казахстан.";
2) в части третьей слова "государственные органы, а также командование Вооруженных Сил, руководство органов национальной безопасности, командование Республиканской гвардии Республики Казахстан" заменить словами "руководство Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований";
3) часть шестую исключить.
4. В статье 8:
1) часть седьмую изложить в следующей редакции:
"Военнослужащие (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений) не вправе заниматься предпринимательской либо другой оплачиваемой деятельностью, кроме педагогической, научной и иной творческой деятельности.";
2) дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Военнослужащие срочной службы и курсанты военных (специальных) учебных заведений не вправе заниматься любой оплачиваемой деятельностью.".
5. В статье 9:
1) в частях первой и третьей слова "офицеров, прапорщиков, мичманов, военнослужащих-женщин, военнослужащих, проходящих военную службу по контракту," и "Офицерам, прапорщикам, мичманам, военнослужащим женщинам, военнослужащим, проходящим военную службу по контракту," заменить соответственно словами "военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений)" и "Военнослужащим (кроме ( военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений)";
2) в части четвертой слова "Министром обороны, руководителями других министерств" заменить словами "руководством Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований";
3) в части пятой слова "Офицерам, прапорщикам, мичманам, военнослужащим-женщинам и военнослужащим, проходящим военную службу по контракту," заменить словами "Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений)".

6. 10-бапта:
1) бесiншi бөлiктегі "екi лауазымдық айлықақысы" және "лауазымдық жалақысының жартысы" деген сөздер тиiсiнше "екi айлық ақшалай үлес" және "айлық ақшалай үлесiнiң жартысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) жетiншi бөлiктегi "оқу орындарының курсанттарының" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ ұшуларды дайындау жөнiндегi ұшу, инженерлiк құрамның әскери қызметшiлерi" деген сөздермен толықтырылсын;
3) мынадай мазмұндағы сегiзiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлерге, әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарына демалысқа шыққан кезде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар бойынша азық-түлiк үлесiнiң орнына ақшалай өтемақы төленедi.".
7. 11-бапта:
1) төртiншi, бесiншi, алтыншы және жетiншi бөлiктер алынып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Әскери қызметшiлерге салық төлеу жөнiндегi жеңiлдіктер Қазақстан Республикасының салық заңдарымен белгiленедi.".
8. 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Тұрғын үй алу құқығы
Әскери қызметшiлер (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) мен олардың отбасы мүшелерi мемлекет есебiнен тұрғын жайлармен (пәтерлермен) қамтамасыз етiледi.
Әскери қызметшiлерге (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) мен олардың отбасы мүшелерiне тұрғын жаймен (пәтермен) қамтамасыз етiлгенге дейiн уақытша тұру үшiн қызметтiкке теңестірiлген тұрғын үйлер, қызметтік тұрғын үйлер немесе жатақханаларда тұрғын жайлар мiндеттi түрде берiледi.
Әскери қызметшiлер (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) жасы бойынша әскери қызметтен босатылғанға дейiн үш жыл бұрын не денсаулық жағдайы бойынша немесе әскери командованиенiң ұсынысы бойынша штаттың қысқаруына байланысты әскери қызметтен босатылатын жылы жергiлiктi атқарушы органдар олардың қалап алған тұрғылықты жерi бойынша мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй бөлу кезегiнiң тiзiмiне енгiзедi.
Шетелге және климаттық жағдайы ауыр жерлерге әскери қызметтi өткеру үшiн жiберiлген әскери қызметшiлердiң (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа), өздерi тұратын тұрғын жайлары, олардың шетелде және аталған жерлерде болған бүкiл уақытына сақталады.
Қызмет бойынша ауысқан кезде тұратын тұрғын жайы сақталатын әскери қызметшілерге жаңа қызмет орны бойынша қызметтiк тұрғын үйлер берiледi.
Әскери қызметшiлерге (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа), олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерiн ескере отырып тұрғын үй қорының тиесiлiлiгiне қарамастан, тұрғын үйдi ұстау шығыстарын (орталықтандырылған жылу, суық және ыстық сумен жабдықтау, кәріз, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау) төлеу үшiн тиiстi жылға арналған республикалық бюджетте айқындалатын мөлшерде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен ақшалай өтемақы төленедi.
Мемлекеттік тұрғын үй қорының үйлерiнен тұрғын жаймен қамтамасыз етiлген әскери қызметшiлер, жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда орналасқан тұрғын жайларды қоспағанда, әскери қызметтен босатылғаннан кейiн қолданылып жүрген заңдарда айқындалған тәртiппен оларды меншiгiне алуға құқылы. Әскери қызметтен босатылған және күнтiзбелiк есеппен 20 және одан да көп жыл қызмет еткен әскери қызметшiлер тұратын тұрғын жайын өтеусiз меншiгiне алуға құқылы.
Мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер, әскери (арнаулы) оқу орындарына курсанттары тұрғылықты жерi нeмece жұмыс орны бойынша тұрғын жай (пәтер) алуға кезек тiзiмiнен шығарылмайды және оларда әскери қызметке шақырылғанға немесе әскери (арнаулы) оқу орнына түскенге дейiн тұрған тұрғын жайы сақталады.
Тұрғын жай сатып алу немесе жеке тұрғын үй құрылысы үшiн кредит алған әскери қызметшiлерге (мерзiмдi қызметтен әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшерде және тәртiппен кредит сомасы өтеледi.
Асыраушысынан айрылған әскери қызметшiлердiң отбасыларын, оларға басқа жақсы жабдықталған тұрғын жайды өтеусіз бермейiнше өздерi тұратын тұрғын жайдан шығаруға болмайды.".

6. В статье 10:
1) в части пятой слова "двухмесячных должностных окладов" и "половины должностного оклада" заменить словами "двухмесячного денежного содержания" и "половины месячного денежного содержания";
2) в части седьмой после слов "на казарменном положении" дополнить словами ", а так же военнослужащие летного, инженерного состава по подготовке полетов";
3) дополнить частью восьмой следующего содержания:
"Военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск выплачивается денежная компенсация взамен продовольственного пайка по нормам, установленным Правительством Республики Казахстан".
7. В статье 11:
1) части четвертую, пятую, шестую и седьмую исключить;
2) дополнить частью следующего содержания:
"Льготы военнослужащим по уплате налогов устанавливаются налоговым законодательством Республики Казахстан".
8. Статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Право на жилище
Военнослужащие (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений) и члены их семей обеспечиваются жилыми помещениями (квартирами) за счет государства.
Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений) и членам их семей, до обеспечения жилым помещением (квартирой) в обязательном порядке предоставляются для временного проживания жилища, приравненные к служебным, служебные жилища или жилые помещения в общежитиях.
Военнослужащие (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений) за три года до увольнения с военной службы по возрасту либо в год увольнения с военной службы по состоянию здоровья или в связи с сокращением штатов по представлению военного командования включаются местными исполнительными органами по избранному ими месту жительства в списки очередности на выделение жилища из государственного жилищного фонда.
За военнослужащими (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений), направленными для прохождения военной службы за границу и в местности с тяжелыми климатическими условиями, занимаемые ими жилые помещения сохраняются на все время пребывания их за границей и в указанных местностях.
Военнослужащим, за которыми при перемещении по службе сохраняются занимаемые ими жилые помещения, по новому месту службы предоставляются служебные жилища.
Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений), с учетом проживающих вместе с ними членов семей, независимо от принадлежности жилищного фонда, для оплаты расходов на содержание жилища (централизованное отопление, холодное и горячее водоснабжение, канализация, электроснабжение, газоснабжение) выплачивается денежная компенсация в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, в размере, определяемом в республиканском бюджете на соответствующий год.
Военнослужащие, обеспеченные жилыми помещениями в домах государственного жилищного фонда, имеют право получить их в собственность, за исключением жилых помещений, расположенных в закрытых и обособленных военных городках, после увольнения с военной службы в порядке, определенном действующим законодательством.
Военнослужащие, уволенные с военной службы и имеющие выслугу 20 и более лет в календарном исчислении, имеют право получить в собственность занимаемое жилое помещение безвозмездно.
Военнослужащие срочной службы, курсанты военных (специальных) учебных заведений не могут быть исключены из списков очередности на получение жилого помещения (квартиры) по месту жительства или работы, и за ними сохраняется жилое помещение, занимаемое до призыва на военную службу или поступления в военное (специальное) учебное заведение.
Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений), получившим кредит для выкупа жилого помещения или строительства индивидуального жилого дома, возмещается сумма кредита в размере и порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Семьи военнослужащих, потерявших кормильца, не могут быть выселены из занимаемых ими жилых помещений без безвозмездного предоставления им другого благоустроенного жилого помещения.".

9. 13-бапта:
1) екiншi бөлiкте:
"арнаулы жабдықтар жоқ болса," деген сөздердiң алдынан "медициналық көрсеткiштер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
"мекемелерiнде" деген сөздiң алдынан "мемлекеттiк" деген сөзбен толықтырылсын;
"және меншiк түрiне" деген сөздер алынып тасталсын;
2) үшiншi бөлiктегi "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Қазақстан Республикасының әскери қызметшiлер әскерлерiнде әскери қызметтен өтетiн министрлiктерi мен ведомстволары" деген сөздер "әскери қызметшiлер құрылымында әскери қызметтен өтетiн Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) төртiншi бөлiктегi "арнаулы жабдықтар болмаған жағдайда," деген сөздердiң алдынан "медициналық көрсеткiштер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
4) бесiншi, алтыншы бөлiктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қалашықтарда орналасқан әскери қызметшiлердi санитарлық-эпидемиологиялық жағынан қамтамасыз ету заңдарда белгіленген тәртiппен жүзеге асырылады.";
"Әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде жарақаттанған, контузия алған, зақымданған, мертiккен немесе ауруға шалдыққан әскери қызметшiлер құрылымында әскери қызметшiлер әскери қызмет өткерген Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың қаражаты есебiнен санаторийлерге жiберiледi.";
5) жетiншi бөлiктегi "алтыншы," деген сөз алынып тасталсын;
6) тоғызыншы бөлiктегi "әскери-орындарының" деген сөздер "әскери (арнаулы) оқу" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. 14-баптың төртiншi бөлiгiндегi "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, әскери мiндеттiлер әскерiнде әскери қызметтен өткен (жиында болған) басқа да Қазақстан Республикасы министрлiктерi мен ведомстволарының" деген сөздер "әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, әскери мiндеттiлер әскери қызметтен өткен (жиында болған) Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Бiлiм алу құқығы
"Әскери қызметшiлер әскери (арнаулы) оқу орындарында оқуға құқылы.
Әскери (арнаулы) оқу орындарын бiтiрген әскери қызметшiлер қайта даярлау және білiктіліктi арттыру курстарында оқи алады.
Әскери қызметшiлерге (мерзiмдi әскери қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) өздерi құрылымында әскери қызмет беретiн Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар басшыларының келiсiмiмен еңбек туралы заңдарға сәйкес сессияларды және қорытынды емтихандарды тапсыру үшiн демалыс берiлiп, азаматтық жоғары оқу орындарында оқудың кешкi және сырттай түрiнде оқуға рұқсат етiледi.
Оқу кезеңінде әскери қызметке шақырылған адамдардың әскери қызметтен босағаннан кейiн өздерi шақыруға дейiн оқыған оқу орнындағы оқуын жалғастыруға құқығы бар.".

9. В статье 13:
1) в части второй:
после слова "оборудования" дополнить словами "по медицинским показаниям";
после слов "бесплатно в" дополнить словом "государственных";
слова "и форм собственности" исключить;
2) в части третьей слова "Министерством обороны Республики Казахстан, другими министерствами и ведомствами Республики Казахстан, в войсках" заменить словами "Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями, в структуре";
3) в части четвертой после слова "оборудования" дополнить словами "по медицинским показаниям";
4) части пятую, шестую изложить в следующей редакции:
"Санитарно-эпидемиологическое обеспечение военнослужащих, расквартированных в военных городках, осуществляется в порядке, установленном законодательством.";
"Военнослужащие, получившие ранения, контузии, травмы, увечья или заболевания при исполнении обязанностей военной службы, направляются в санатории за счет средств Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в структуре которых военнослужащие проходили военную службу.";
5) в части седьмой слово ", шестой" исключить;
6) в части девятой слова "военно-учебных" заменить словами "военных (специальных) учебных".
10. В части четвертой статьи 14 слова "Министерства обороны Республики Казахстан и других министерств и ведомств Республики Казахстан, в войсках" заменить словами "Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в".
11. Статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Право на образование
Военнослужащие имеют право обучаться в военных (специальных) учебных заведениях.
Военнослужащие, окончившие военные (специальные) учебные заведения, могут обучаться на курсах переподготовки и повышения квалификации.
Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений) разрешается обучаться в гражданских высших учебных заведениях в форме вечернего и заочного обучения с согласия руководства Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в структуре которых они проходят военную службу, с предоставлением отпусков для сдачи сессий и итоговых экзаменов в соответствии с законодательством о труде.
Лица, призванные на военную службу в период обучения, после увольнения с военной службы имеют право продолжить обучение в учебном заведении, в котором они обучались до призыва.".

12. 16-бaптa:
1) бiрiншi бөлiктегi "Офицерлердiң, прапорщиктердiң, мичмандардың, әскери қызметшi әйелдердiң және шарт бойынша қызметiн өтеушi адамдардың" деген сөздер "Әскери қызметшiлердiң (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) үшiншi бөлiктегi "Қорғаныс министрлiгiнiң, әскери қызметшiлер әскери қызметте тұратын басқа да министрлiктер мен ұйымдардың" деген сөздер "әскери қызметшiлер әскери қызметте тұратын Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) бесiншi бөлiк алынып тасталсын;
4) алтыншы бөлiк "Мерзiмдi қызмет атқаратын әскери қызметшiлерге" деген сөздерден кейiн ", әскери (арнаулы) оқу орындарының I-II курстарының курсанттарына" деген сөздермен толықтырылсын;
5) жетiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер, әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттары мыналарда тегiн жүруге құқылы:
стационарда емделуге барғанда және керi қайтқан кезiнде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша темiр жол, әуе қатынасы, су және автомобиль көлiктерiнде;
әскери қызметтен босағанда, сондай-ақ демалысқа барғанда және керi қайтқан кезiнде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша темiр жол, су және автомобиль көлiктерiнде.".
13. 17-бапта:
1) үшiншi бөлiктегi "Офицерлердi, прапорщиктердi, мичмандарды, әскери қызметшi әйелдердi, шарт бойынша қызметтен өтушi әскери қызметшiлердi" деген сөздер "Әскери қызметшiлердi (мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа)" деген сөздермен ауыстырылсын, "Қорғаныс министрлiгi және басқа министрлiктер мен ведомстволар есебiнен толық көлемiнде өтелiп, келтiрiлген зиян кейiннен кiнәлi адамдардан ұсталуға тиiс" деген сөздер "Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың есебiнен толық көлемiнде өтелуге тиiс" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) жетiншi бөлiк алынып тасталсын;
3) сегiзiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Мерзiмдi әскери қызметтi өткерген адамдардың өздерi шақырылған нақ сол кәсiпорынға жұмысқа қабылдану кезiнде басым құқығы болады";
4) тоғызыншы бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметтен босатылған азаматтарды жұмысқа орналастыру, олардың мамандық алуы, зейнетақы құқығынсыз әскери қызметтен босатылған адамдарды жұмыспен қамту Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңдарына сәйкес жүргiзiледi.".
14. 18-баптың екiншi абзацындағы "әскери" деген сөз "Әскери" деген сөзбен ауыстырылсын.

12. В статье 16:
1) в части первой слова "Офицеры, прапорщики, мичманы, военнослужащие-женщины и лица, проходящие службу по контракту" заменить словами "Военнослужащие (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений)";
2) в части третьей слова "Министерства обороны, других министерств и организаций" заменить словами "Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований";
3) часть пятую исключить;
4) в части шестой после слов "срочной службы" дополнить словами ", курсантам I-II курсов военных (специальных) учебных заведений";
5) часть седьмую изложить в следующей редакции:
"Военнослужащие срочной службы, курсанты военных (специальных) учебных заведений имеют право на бесплатный проезд:
на железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном транспорте по территории Республики Казахстан при следовании на стационарное лечение и обратно;
на железнодорожном, водном и автомобильном транспорте по территории Республики Казахстан при увольнении с военной службы, а также при следовании в отпуск и обратно.".
13. В статье 17:
1) в части третьей слова "офицеров, прапорщиков, мичманов, военнослужащих-женщин, военнослужащих, проходящих службу по контракту" заменить словами "военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений)", слова "Министерства обороны и других министерств и ведомств с последующим удержанием ущерба с виновных лиц" заменить словами "Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.";
2) часть седьмую исключить;
3) часть восьмую изложить в следующей редакции:
"Лица, отслужившие срочную военную службу имеют преимущественное право при приеме на работу на то же предприятие, откуда были призваны";
4) часть девятую изложить в следующей редакции:
"Трудоустройство граждан, уволенных с военной службы, приобретение ими профессий, обеспечение занятости лиц, уволенных с военной службы без права на пенсию, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.".
14. В абзаце втором статьи 18 слово "военной" заменить словом "Военной".

15. Қазақ тiлдегi мәтiнiнде 20-баптың үшiншi бөлiгiндегi "қолдануға құқылы" деген сөздердiң алдынан ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"- жануарлардың шабуылынан қорғану үшiн.".
16. 23-баптың төртiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери мiндетiн орындау кезiнде мемлекетке келтiрiлген материалдық залалды өз кінәсінен залал келтiрілген әскери қызметшi соттың шешiмi негiзiнде не ерiктi тәртiппен өтейдi.".
2-бап. Осы Заң 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 6-тармағының 1) және 3) тармақшаларын, 12-тармағының 4) және 5) тармақшаларын қоспағанда, жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

15. Часть третью статьи 20 дополнить абзацем следующего содержания:
"- для защиты от нападения животных.".
16. Часть четвертую статьи 23 изложить в следующей редакции:
"Материальный ущерб, причиненный государству при исполнении обязанностей военной службы, военнослужащие, по чьей вине произошел ущерб, возмещают на основании решения суда либо в добровольном порядке".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования за исключением подпунктов 1) и 3) пункта 6, подпунктов 4) и 5) пункта 12 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2003 года.
Президент
Республики Казахстан