Теңiз порттарын салу үшiн оларды орналастыру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 27 ақпандағы N 207 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 76 бұйрығын қараңыз.
"Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 2-тармағының 6) тармақшасын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметі қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Теңiз порттарын салу үшiн оларды орналастыру ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2003 жылғы 27 ақпандағы
N 207 қаулысымен
бекiтілген
Теңiз порттарын салу үшін оларды орналастыру ережесi
Осы Теңiз порттарын салу үшiн оларды орналастыру ережесi оларды орналастыру тәртiбiн анықтайды және "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзiрленген.
1. Жалпы ережелер
1. Теңiз порттарын жобалау порттарды, олардың аумағын, айдынын және iргелес елдi мекендермен әрi өнеркәсіптік ұйымдармен бiрге олардың даму перспективасын ескере отырып және бекiтiлген қала салу құжаттамасымен ұштастырып ұтымды орналастыру шарттары сақталып, жүзеге асырылады. Теңiз портын жобалау кезiнде әлеуметтік және экологиялық проблемалар мiндеттi түрде қарауға жатады, бұл ретте қоршаған ортаны тиiмдi қорғауды және сақтауды, сондай-ақ шекаралық және кедендік бақылау жұмыстарын ұйымдастыру мүмкiндігін қамтамасыз ететiн шаралар әзiрленедi.
2. Теңiз портын орналастыру және жобалау мiндетi - бұл қауiпсiз қабылдау, тиеудi (түсiрудi) жедел жүргiзу және қазiргi заманғы әрi перспективалы көліктік кемелерге олардың келу кезегiне қарай кешендi қызмет көрсету талаптарын қанағаттандыратын және көлiктің теңiздік әрi аралас түрлерiнде тасымалдаудың прогрессивтi тәсілдерінің шарттарына жауап беретiн бiрыңғай кешен ретінде портты орналастырудың оңтайлы шешiмiн табу. Бұл peттe мыналар қамтамасыз етiлуi тиiс: порттың белгiленген өткiзу қабiлетi, портты есептiк кезең шегiнен тыс ұзақ перспективада дамыту мүмкіндiгi және қабылданған шешiмдердің экономикалық орындылығы.

Об утверждении Правил размещения морских портов для их строительства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2003 года № 207. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 76.
В целях реализации подпункта 6) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения морских портов для их строительства.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2003 года N 207
Правила размещения морских портов
для их строительства
Настоящие Правила определяют порядок размещения морских портов для их строительства и разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании".
1. Общие положения
1. Проектирование морских портов осуществляется с соблюдением условий рационального размещения портов, их территории, акватории и транспортных подходов в сочетании с прилегающими населенными пунктами и промышленными организациями, с учетом их перспективного развития и в увязке с утвержденной градостроительной документацией. При проектировании морского порта обязательному рассмотрению подлежат социальные и экологические проблемы, при этом разрабатываются меры, обеспечивающие эффективную защиту и охрану окружающей среды, а также возможность организации работ пограничного и таможенного контроля.
2. Задача размещения и проектирования морского порта - это получение оптимального решения расположения порта как единого комплекса, удовлетворяющего требованиям безопасного приема, оперативного проведения погрузки (разгрузки) и комплексного обслуживания современных и перспективных транспортных судов в порядке очередности их прибытия и отвечающего условиям прогрессивных способов перевозок на морском и смежных видах транспорта. При этом должны быть обеспечены: заданная пропускная способность порта, возможность развития порта за пределами расчетного периода на отдаленную перспективу и экономическая целесообразность принятых решений.

3. Жобаланатын порттың технологиялық құрылымының негiзгi элементтерi қабылдау, тиеу (түсiру), теңiз көлiк кемелерiне кешендi қызмет көрсету, сондай-ақ темiр жол, автомобиль, құбыр және көліктің басқа да аралас түрлерінен жүктi қабылдау (беру) үшiн қажетті техникалық құралдардың (құрылыстар, ғимараттар, жабдықтар, жайластыру, көліктік және инженерлiк коммуникациялар) жиынтығы болып табылатын технологиялық қайта тиеу кешенi болуы тиiс.
4. Портты орналастыру жобасында айдынның жалпы мөлшерi айқындалуы тиiс, ол мынадай қажеттiлiкке негiзделе отырып белгiленеді:
1) айлақтарға кемелердiң қауiпсiз маневр жасауы және жақын келуi үшiн жағдайлар жасауға;
2) неғұрлым қолайлы толқын жағдайларына;
3) жүк және жолаушылар операциялары орындалған, жабдықтау, қызмет көрсету және бос тұрған кезде көлiк флоты кемелерінің ыңғайлы және қауіпсiз жұмысына;
4) портта орналасқан кемелердi айдында орналастыруға: олардың қауiпсiз кiруi мен тұрағын ескере отырып, техникалық флотты, қызметтiк-қосалқы флотты, мердiгерлік құрылыс ұйымдарын және басқа да ұйымдарды.
Порт айдынының жалпы мөлшерi, портқа кiретiн қақпалардың енi, мөлшерi және кiру рейдi мен бассейндердiң жоспарлы кескiндерi ұзақ перспективаға кемелер мөлшерiнің болжамды өзгерiсi мен перспективалық кеме айналымы ескерiле отырып, анықталады.
5. Осы Ережемен қатар құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарын, теңiз порттарын жобалау кезiндегi санитарлық талаптарды басшылыққа алу қажет.
2. Теңiз портын салу үшiн алаң таңдау
6. Жаңа теңiз портын салу туралы шешiм қабылдау кезiнде теңiз жағалаулары табиғи режимiнің мынадай жағдайларын бағалау ескеріледі:
1) топографиялық жағдайлар (жағалау алабының кескiнi - шығанақ, бухта, фьорд, кiрме, көлтабан, лагун, қайраң, мүйiс);
2) гидрографиялық жағдайлар (теңiз түбінің бедерi - изобата, саяз жағалау, тереңдеу жағалау);
3) метеорологиялық жағдайлар (aуa температурасы, желдiң бағыты мен жылдамдығы, жауын-шашын және тұман);
4) гидрогеологиялық жағдайлар (cу деңгейiнің тұрақсыздануы, судың жағасынан шығуы мен қайтуы, толқындануы, теңiз ағысы, теңiз суының физикалық-химиялық қасиеттерi және мұз режимi);
5) геологиялық және геоморфологиялық жағдайлар, үйiнділер, теңiз суының құрылыс материалдарына әсер етуi.
Сондай-ақ алдын ала инженерлiк iздестiрулердiң мынадай материалдары мен мәлiметтерi ескеріледi:
геологиялық материалдар (жағалау мен айдынның топырағы туралы мәліметтер);
жел, толқын және мұз режимi туралы мәлiметтер, навигациялық кезеңнің ұзақтығы;
ағыс, үйiндiлер, климаттық жағдайлар туралы мәлiметтер және басқа да мәлiметтер техникалық-экономикалық есептеулерге қосымша ретiнде жеке ресiмделедi.

3. Основными элементами технологической структуры проектируемого порта должны являться технологические перегрузочные комплексы, представляющие совокупность технических средств (сооружений, зданий, оборудования, обустройств, транспортных и инженерных коммуникаций), необходимых для приема, погрузки (разгрузки), комплексного обслуживания морских транспортных судов, а также для приема (передачи) грузов с железнодорожного, автомобильного, трубопроводного и других смежных видов транспорта.
4. В проекте размещения порта должны быть определены общие размеры акватории, которые устанавливаются исходя из необходимости:
1) создания условий для безопасного маневрирования и подхода судов к причалам;
2) наиболее благоприятных волновых условий;
3) удобной и безопасной работы судов транспортного флота при выполнении грузовых и пассажирских операций, снабжении, обслуживании и отстое;
4) размещения на акватории базирующихся в порту судов: технического флота, служебно-вспомогательного флота, подрядной строительной организации и других организаций с учетом их безопасного подхода и стоянки.
Общие размеры акватории порта, ширина входных ворот в порт, размеры и плановые очертания входного рейда и бассейнов определяются с учетом прогнозируемого изменения размеров судов на длительную перспективу и перспективного судооборота.
5. Наряду с настоящими Правилами следует руководствоваться требованиями строительных норм и правил, санитарными требованиями при проектировании морских портов.
2. Выбор площадки для строительства морского порта
6. При принятии решения о строительстве нового морского порта учитывается оценка следующих условий естественного режима морских побережий:
1) топографические условия (очертание береговой полосы - залив, бухта, фьорд, губа, лиман, лагуна, банки, мыс);
2) гидрографические условия (рельеф дна моря - изобата, отмелый берег, приглубый берег);
3) метеорологические условия (температура воздуха, направление и скорость ветра, осадки и туманы);
4) гидрологические условия (колебания уровня воды, приливы и отливы, волнение, морские течения, физико-химические свойства морской воды и ледовый режим);
5) геологические и геоморфологические условия, наносы, влияние морской воды на строительные материалы.
Также учитываются материалы и сведения предварительных инженерных изысканий:
геологические материалы (сведения о грунтах побережья и акватории);
сведения о ветровом, волновом и ледовом режимах, продолжительность навигационного периода;
сведения о течениях, наносах, данные о климатических условиях и другие сведения оформляются как отдельное приложение к технико-экономическому обоснованию.