Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерiн бейбiт уақытта пайдалану ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 наурыздағы N 256 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 457 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.06.2015 № 457 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Азаматтық қорғаныс туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 7 мамырдағы Заңын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берілiп отырған Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерiн бейбiт уақытта пайдалану ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің
2003 жылғы 17 наурыздағы
N 256 қаулысымен
бекiтiлген
Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерiн бейбiт уақытта пайдалану
ЕРЕЖЕСI
1. Осы Ереже Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерiн бейбiт уақытта төтенше жағдайлардың қаупi төнген және туындаған кезде республиканың халқын, шаруашылық жүргiзу объектiлерiн және аумақтарын қорғауда пайдалану, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасы тиiстi келiсiмдер жасасқан шет мемлекеттердiң аумақтарында төтенше жағдайлар болған кезде құтқару жұмыстарына қатысу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерiн бейбiт уақытта пайдалану Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерін:
1) құтқару жұмыстарын жүргiзуге жеке құрамды жан-жақты дайындау мен аттестаттауды ұйымдастыру;
2) iздестiру-құтқару жұмыстарын жүргiзу және зардап шеккен халықтың тыныс-тiршілігін қамтамасыз етуге жан-жақты көмек көрсету;
3) төтенше жағдайлардың алдын алуға бағытталған iс-шараларға қатысу;
4) Қазақстан Республикасы тиiстi келiсiмдер жасасқан шет мемлекеттердің аумақтарында төтенше жағдайлар болған кезде құтқару жұмыстарына қатысу;
5) iзгілік көмек ретiнде төтенше жағдайлар аймақтарына әкелiнетiн жүктердi бiрге алып жүру және күзету;
6) жұмылдыруды өрiстетуге дайындық және жауынгерлiк даярлықтың жоғары дәрежесiне келтiру жөніндегi iс-шараларды жүзеге асыру;
7) бейбiт және соғыс уақытында Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерiн өрiстетуге және құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды жүргiзуге арналған қару-жарақты, техниканы, басқа да материалдық-техникалық құралдарды жинақтау, сақтау және дер кезiнде жаңартып отыру үшiн тарту болып табылады.
3. Құтқару жұмыстарын жүргiзуге жеке құрамды жан-жақты дайындау мен аттестаттауды ұйымдастыру, жұмылдыруды өрiстетуге дайындық және жауынгерлiк даярлықтың жоғары дәрежесiне келтiру жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру, бейбiт уақытта Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерiн өрiстетуге және құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды жүргiзуге арналған қару-жарақты, техниканы, басқа да материалдық-техникалық құралдарды жинақтау, сақтау және дер кезiнде жаңартып отыру жөнiндегi мiндеттердi орындауды табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органы басшысының бұйрықтары және жауынгерлiк даярлық жоспарлары негiзiнде Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерi тұрақты жүзеге асырады.

Об утверждении Правил применения воинских частей Гражданской обороны в мирное время
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2003 года № 256. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 457
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.06.2015 № 457 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Во исполнение Закона Республики Казахстан от 7 мая 1997 года "О Гражданской обороне" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения воинских частей Гражданской обороны в мирное время.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 марта 2003 года N 256
Правила
применения воинских частей
Гражданской обороны в мирное время
1. Настоящие Правила определяют порядок применения воинских частей Гражданской обороны в мирное время по защите населения, объектов хозяйствования и территорий республики при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций, а также их участие в спасательных работах в случае чрезвычайных ситуаций на территории иностранных государств, с которыми Республика Казахстан имеет соответствующие соглашения.
2. Применением воинских частей Гражданской обороны в мирное время является привлечение воинских частей Гражданской обороны для:
1) организации всесторонней подготовки и аттестации личного состава к ведению спасательных работ;
2) проведения поисково-спасательных работ и оказания всесторонней помощи в жизнеобеспечении пострадавшего населения;
3) участия в мероприятиях, направленных на предупреждение чрезвычайных ситуаций;
4) участия в спасательных работах в случае чрезвычайных ситуаций на территориях иностранных государств, с которыми Республика Казахстан имеет соответствующие соглашения;
5) сопровождения и охраны грузов, перевозимых в зоны чрезвычайных ситуаций в качестве гуманитарной помощи;
6) осуществления мероприятий по подготовке к мобилизационному развертыванию и приведению в высшие степени боевой готовности;
7) накопления, хранения и своевременного обновления вооружения, техники, других материально-технических средств, предназначенных для развертывания воинских частей Гражданской обороны и проведения спасательных и других неотложных работ в мирное и военное время.
3. Выполнение задач по организации всесторонней подготовки и аттестации личного состава к ведению спасательных работ, осуществлению мероприятий по подготовке к мобилизационному развертыванию и приведению в высшие степени боевой готовности, накоплению, хранению и своевременному обновлению вооружения, техники, других материально-технических средств, предназначенных для развертывания воинских частей Гражданской обороны и проведения спасательных и других неотложных работ в мирное время, осуществляется воинскими частями Гражданской обороны постоянно на основании приказов руководителя уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и планов боевой подготовки.

Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
4. Іздестiру-құтқару жұмыстарын жүргiзу, зардап шеккен халықтың тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз етуге жан-жақты көмек көрсету барысында Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерi:
1) төтенше жағдайлар аймақтарынан және құтқару жұмыстарын жүргiзу объектілерiнен зардап шеккендердi iздестiрудi;
2) зардап шеккендердi қоршаудан шығаруды және оларды қоршау орнынан көшiрудi;
3) зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсетудi;
4) зардап шеккен халықтың тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз етудi ұйымдастыруды;
5) төтенше жағдайлар аймақтарынан көшiрілген, зардап шеккен халыққа (болуы ықтимал босқындарға) лагерьлер құруды;
6) арнайы және қосымша жұмыстарды орындауды: үйiндiлерде өтетiн жолдарды (өткелдердi) салу; коммуналдық-энергетикалық жүйелердегi аварияларды оқшаулау; ғимараттар құрастырмаларын және құлағалы тұрған және қауіпсiз жұмыс жүргiзуге кедергi келтiретiн үйiндi бөлiктерiн құлатып түсiрудi және бекiту; қираған ғимараттардың үйiндiлерiндегi өрттердi сөндiру; жұмыс орындары мен алаңдарын жарықтандыру; қауiптi аймақтарды, жұмыс орындары мен алаңдарды қоршау; арнаулы және қосымша жұмыстарды орындау құтқару жұмыстарын жүргiзу технологиясына сәйкес жүзеге асырылады;
7) зардаптарды жою, төтенше жағдайлар аймақтарын оқшаулауды жүзеге асырады.
5. Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерi төтенше жағдайлардың алдында бағытталған iс-шараларға қатыса отырып:
1) төтенше жағдайлар туындаған жағдайда залал мен материалдық шығындарды азайтуды қамтамасыз ететiн жұмыстарды жүргiзудi;
2) жергілiктi атқарушы органдарға болуы мүмкiн төтенше жағдайларға республика халқын, шаруашылық жүргiзушi объектiлерi мен аумақтарын дайындауға бағытталған iс-шараларды жүргiзуге көмек көрсетудi;
3) Азаматтық қорғаныстың бiрлескен жедел-құтқару жасақтарының, құрамалары мен қызметтерінің iздестiру-құтқару жұмыстарын жүргiзуге құтқарушылардың даярлығын жетiлдiру жөнiндегі оқу-жаттығу жаттығулар, далаларға шығу және сабақтар өткiзуiн ұйымдастыруды, жүргiзудi және қамтамасыз етудi жүзеге асырады.
6. Азаматтық қорғаныс әскери бөлiмдерiмен халықаралық келiсiм шарттармен белгiленген тәртiпте Қазақстан Республикасы тиiстi келiсiмдер жасасқан шет мемлекеттердiң аумақтарында төтенше жағдайлар болған кезде құтқару жұмыстарына қатысуды жүзеге асырады.
7. Iзгілік көмек ретiнде төтенше жағдайлар аймағына тасылатын жүктерге iлесе жүрудi және күзетуді Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерi Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi қызметiнің гарнизондық және қарауылдық жарғысының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
4. В ходе проведения поисково-спасательных работ, оказания всесторонней помощи в жизнеобеспечении пострадавшего населения воинские части Гражданской обороны осуществляют:
1) поиск пострадавших в зонах чрезвычайных ситуаций и на объектах проведения спасательных работ;
2) деблокирование пострадавших и их эвакуацию из мест блокирования;
3) первую медицинскую помощь пострадавшим;
4) организацию жизнеобеспечения пострадавшего населения;
5) развертывание лагеря пострадавшего населения (возможных беженцев), эвакуируемого из зон чрезвычайных ситуаций;
6) выполнение специальных и вспомогательных работ: прокладка проездов (проходов) в завалах; локализация аварий на коммунально-энергетических сетях; обрушение и укрепление конструкций зданий и элементов завалов, угрожающих обвалом и препятствующих безопасному проведению работ; тушение пожаров в завалах разрушенных зданий; освещение рабочих мест и площадок; ограждение опасных зон, рабочих мест и площадок.
Выполнение специальных и вспомогательных работ осуществляется согласно технологии проведения спасательных работ;
7) ликвидацию последствий, локализацию зон чрезвычайных ситуаций.
5. Воинские части Гражданской обороны, участвуя в мероприятиях, направленных на предупреждение чрезвычайных ситуаций, осуществляют:
1) работы, обеспечивающие снижение ущерба и материальных потерь в случае возникновения чрезвычайных ситуаций;
2) помощь местным исполнительным органам в проведении мероприятий, направленных на подготовку населения, объектов хозяйствования и территорий республики к возможным чрезвычайным ситуациям;
3) организацию, проведение и обеспечение совместных с оперативно-спасательными отрядами, формированиями и службами Гражданской обороны учений, тренировок, полевых выходов и занятий по совершенствованию подготовки спасателей к проведению поисково-спасательных работ.
6. Участие воинских частей Гражданской обороны в спасательных работах в случае чрезвычайных ситуаций на территориях иностранных государств, с которыми Республика Казахстан имеет соответствующие соглашения, осуществляется в порядке определенном международными договорами .
7. Сопровождение и охрана грузов, перевозимых в зоны чрезвычайных ситуаций в качестве гуманитарной помощи, осуществляется воинскими частями Гражданской обороны в соответствии с требованиями Устава гарнизонной и караульной служб Вооруженных Сил Республики Казахстан.

8. Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерiн бейбiт уақытта пайдалану туралы шешiмдi табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның басшысы қабылдайды. Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерiн бейбiт уақытта пайдалану туралы шешімдi қабылдау кезiнде Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерiне басшылықты жүзеге асыратын лауазымды адам анықталады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
9. Азаматтық қорғаныстың әскери бөлiмдерiн пайдалану туралы шешім негiзінде әскери бөлімнің командирi бұйрық шығарады, онда алға қойылған міндеттердің орындау үшiн тартылатын күштер мен құралдардың санын және оларды орындау тәртiбiн анықтайды, төтенше жағдайлардың алдын алуға бағытталған iс-шараларды орындау кезiндегi күн тәртiбiн белгiлейдi.
10. Азаматтық қорғаныс әскери бөлiмдерінің құтқару жұмыстарын жүргiзу кезiндегi жұмыс режимiн және жұмыс уақытының ұзақтығын төтенше жағдайларды жою басшысы оның сипаты мен жұмыстардың жүргiзiлу ерекшелiктерiн ескере отырып белгілейдi.

8. Решение о применении воинских частей Гражданской обороны в мирное время принимает руководитель уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера . При принятии решения о применении воинских частей Гражданской обороны в мирное время определяется должностное лицо, осуществляющее руководство воинскими частями Гражданской обороны.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
9. На основании решения о применении воинских частей Гражданской обороны командир воинской части издает приказ, в котором определяет расчет сил и средств, привлекаемых для выполнения поставленных задач, порядок их выполнения, устанавливает распорядок дня при выполнении мероприятий, направленных на предупреждение чрезвычайных ситуаций.
10. Режим работы и продолжительность рабочего дня при проведении спасательных работ воинскими частями Гражданской обороны устанавливается руководителем ликвидации чрезвычайных ситуаций с учетом ее характера и особенностей проведения работ.