Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 15 наурыздағы N 245 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 11 маусымдағы N 561 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1116 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1116 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Мiндетті зейнетақы жарналарын есептеудiң, ұстап қалудың және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударудың ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 15 наурыздағы N 245 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 9, 69-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсiн:
тақырыптағы және 1-тармақтағы "ұстап қалудың" деген сөздерден кейiн "(қоса есептеудiң)" деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Мiндетті зейнетақы жарналарын есептеудiң, ұстап қалудың және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударудың ережесiнде:
тақырыптағы "ұстап қалудың" деген сөздерден кейiн "(қоса есептеудiң)" деген сөздермен толықтырылсын;
мәтiндегi "төлеушi", "төлеушiнiң", "зейнетақы жарналарын төлеушi", "төлеушiге", "зейнетақы жарналарын төлеушiге", "төлемші", "мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеушi", "төлеушiлер", "төлеушiлерден", "мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеушiлер", "төлеушiлердi", "төлеушiлердiң" деген сөздер тиiсiнше "агент", "агенттің", "агенттi", "агентке", "агенттер", "агенттерден", "агенттердi", "агенттердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
1, 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеудiң, ұстап қалудың (қоса есептеудiң) және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударудың ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) сәйкес әзiрлендi және мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу жөнiндегi агенттердiң (бұдан әрi - агенттер) мiндеттi зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорларына есептеуiнiң, ұстап қалуының (қоса есептеуiнiң) және аударуының тәртiбi мен мерзiмдерiн айқындайды.
2. Заңды тұлғалар, жеке кәсiпкерлер, адвокаттар мен жеке меншiк нотариустар агент ретiнде өздерiнiң орналасқан (тұратын) жерi бойынша салық органдарында есепке алынуға жатады.";
3-тармақтың бiрiншi және екіншi абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1999 года № 245
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2003 года № 561. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1116
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.10.2013 № 1116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1999 года N 245 "Об утверждении Правил исчисления, удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды" (САПП Республики Казахстан, 1999 г.,
N 9, ст. 69), следующие изменения и дополнения:
в заголовке и в пункте 1 после слова "удержания" дополнить словом "(начисления)";
в Правилах исчисления, удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, утвержденных указанным постановлением:
в заголовке после слова "удержания" дополнить словом "(начисления)";
в тексте слова "плательщик", "плательщика", "плательщика пенсионных взносов", "плательщику", "плательщику пенсионных взносов", "плательщиком", "плательщиком обязательных пенсионных взносов", "плательщики", "плательщики обязательных пенсионных взносов", "плательщиков", "плательщиками" заменить словами "агент", "агента", "агенту", "агентом", "агенты", "агентов", "агентами";
пункты 1, 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки исчисления, удержания (начисления) и перечисления агентами по уплате обязательных пенсионных взносов (далее - агенты) обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды.
2. Юридические лица, индивидуальные предприниматели, адвокаты и частные нотариусы подлежат учету в качестве агентов в налоговых органах по месту своего нахождения (жительства).";
абзацы первый и второй пункта 3 изложить в следующей редакции:

"3. Жалдамалы қызметкерлердiң еңбегiн пайдаланатын агенттер қызметкерлерге төленетін кірiстен ай сайын мiндеттi зейнетақы жарналарын есептейдi және ұстап қалады, және оларды қызметкер ұсынған зейнетақы шарты көшiрмесiнiң негiзiнде жинақтаушы зейнетақы қорларына аударады.
Жеке кәсiпкерлер, адвокаттар мен жеке меншiк нотариустар ай сайын мiндеттi зейнетақы жарналарын есептейдi және оларды өзiнiң пайдасына жинақтаушы зейнетақы қорларына аударады.";
3-1-тармақта:
екiншi абзацтағы "есептiден кейiнгi айдың он бeci күнiнен" деген сөздер "кiрiстер төленген айдан кейiнгi айдың бесi күнiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацтағы "өзi үшiн - он бесiнен кешіктірмейтiн мерзiмде" деген сөздер "өз пайдасына - бесiнен кешiктірмейтін мерзiмде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың екiншi абзацындағы "енгiзуге құқылы" деген сөздер "енгiзедi" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын ұстап қалу және төлеу мынадай ставкалар бойынша жүзеге асырылады:
заңды тұлғалар, сондай-ақ жалдамалы қызметкерлердiң еңбегiн пайдаланатын жеке кәсiпкерлер, адвокаттар мен жеке меншiк нотариустар - қызметкердiң төлем көзiнен салық салынуға жататын ай сайынғы кiрiсiнiң он пайызы мөлшерiнде. Бұл ретте, мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын ай сайынғы кiрiс ең төменгі айлық жалақының жетпiс бес еселенген мөлшерiнен аспауға тиiс;
жеке кәсiпкерлер, адвокаттар мен жеке меншiк нотариустар өзiнiң пайдасына - мәлiмдейтiн кiрiсiнiң он пайызы мөлшерiнде, бiрақ ең төменгi жалақының он пайызынан кем емес және ең төменгi айлық жалақының жетпiс бес еселенген мөлшерiнен артық емес.";
6-тармақ алынып тасталсын;
7-тармақтағы "Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын" деген сөздер "Мiндетті зейнетақы жарналарын, оның iшiнде берешектi зейнетақы шарты қолданылатын жинақтаушы зейнетақы қорына" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
екiншi және үшiншi абзацтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Атына жарналар аударылатын жинақтаушы зейнетақы қорының деректемелерi мен атауы сәйкес келмеген және/немесе форматы MT-102 тiзiмде көрсетiлген салымшының тiркелген әлеуметтік жеке коды болмаған кезде зейнетақы жарналары агенттiң шотына қайтарылады.";
9-тармақта:
үшiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Агенттер міндеттi зейнетақы жарналары аударылатын кезеңдi қағазға жасалатын төлем тапсырмаларында "Төлемнiң мақсаты" деген бағанда, ал форматы МТ-102 электронды төлем тапсырмаларында форматта көзделген "ММГГГГ" жеке жиегiнде көрсетедi.";
10-тармақтың екiншi абзацында:
"өзi үшiн" деген сөздер "өзiнiң пайдасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
", оның iшiнде, банктегі банктiк есеп шотының нөмiрiн, зейнетақы шартының нөмiрi мен жасалған күнiн" деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Агенты, использующие труд наемных работников, ежемесячно исчисляют и удерживают обязательные пенсионные взносы из доходов, выплачиваемых работникам, и перечисляют их в накопительные пенсионные фонды на основании представленной работником копии пенсионного договора.
Индивидуальные предприниматели, адвокаты и частные нотариусы ежемесячно исчисляют обязательные пенсионные взносы и перечисляют их в накопительные пенсионные фонды в свою пользу.";
в пункте 3-1:
в абзаце втором слова "пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным" заменить словами "пятого числа месяца, следующего за месяцем выплаты доходов";
в абзаце третьем слова "за себя - в срок не позднее пятнадцатого" заменить словами "в свою пользу - в срок не позднее пятого";
в абзаце втором пункта 4 слова "вправе вносить" заменить словом "вносят";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Удержание и уплата обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды осуществляются по следующим ставкам:
юридическими лицами, а также индивидуальными предпринимателями, адвокатами и частными нотариусами, использующими труд наемных работников, - в размере десяти процентов от ежемесячного дохода работника, подлежащего налогообложению у источника выплаты. При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать семидесятипятикратный размер минимальной месячной заработной платы;
индивидуальными предпринимателями, адвокатами и частными нотариусами в свою пользу - в размере десяти процентов от заявляемого дохода, но не менее десяти процентов от минимальной месячной заработной платы и не выше семидесятипятикратного размера минимальной месячной заработной платы.";
пункт 6 исключить;
в пункте 7 слова "в накопительные пенсионные фонды производится" заменить словами ", в том числе задолженности, производится в накопительный пенсионный фонд, с которым действует пенсионный договор,";
в пункте 8:
абзацы второй и третий исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"При несоответствии реквизитов и наименования накопительного пенсионного фонда, в адрес которого перечисляются взносы, и/или отсутствии зарегистрированного социального индивидуального кода вкладчика, указанного в списке формата МТ-102, пенсионные взносы возвращаются на счет агента.";
в пункте 9:
абзац третий исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Период, за который перечисляются обязательные пенсионные взносы, указывается агентами в платежных поручениях, составляемых на бумажных носителях, в графе "Назначение платежа", а в электронных платежных поручениях формата МТ-102 - в отдельном поле "ММГГГГ", предусмотренном форматом.";
в абзаце втором пункта 10:
слова "за себя" заменить словами "в свою пользу";
дополнить словами ", в том числе номер банковского счета в банке, номер и дату заключения пенсионного договора";
абзац первый пункта 12 изложить в следующей редакции:

"12. Банктер мен банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын осы сомалар агенттердiң банктiк шоттарынан есептен шығарылған күнi Орталық арқылы аударады. Банктердiң Орталыққа ақша аударуы төлем жүйесiндегi жұмыстар үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi бекiткен форматтарға сәйкес жеке тұлғалардың тiзiмдерiмен бiрге электронды төлем тапсырмаларымен жүзеге асырылады.";
3-бөлiм мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Агенттердiң, салымшылардың (алушылардың) және жинақтаушы зейнетақы қорларының мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару кезiнде қателер байқалған жағдайдағы iс-әрекеттерiнiң тәртiбi
13. Салымшы (алушы) төленген мiндеттi зейнетақы жарналарының жекелеген сомаларының болмауын байқаса, зейнетақы төлемдерiн немесе жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарының сомалары туралы деректер алған кезде, тиiстi деректердi алу және жол берiлген қателердi түзету шараларын қабылдау үшiн жинақтаушы зейнетақы қорына кез келген уақыттағы аударылған мiндетті зейнетақы жарналары туралы төлем құжаттарының көшiрмесiн және төлем құжаттарына қоса берілген, өзiнiң жеке басына қатысты жеке тұлғалар тiзiмiнiң көшiрмесiн өзiне беруi жөнiнде агентке жазбаша өтiнiш жiбередi.
14. Агент заңнамада белгiленген тәртіппен таратылған және тарату процесi аяқталған жағдайда, салымшы (алушы) Орталық мемлекеттiк мұрағатқа, ал тарату өндiрiсi барысында тарату комиссиясына өтiнiш жасайды, олар оған құжаттардың расталған көшiрмелерiн бередi. Салымшы (алушы) алған мұрағаттық төлем құжаттарының көшiрмелерiн өтiнiшпен қоса жинақтаушы зейнетақы қорына жібередi.
15. Мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын есептеу кезiнде, төлем тапсырмаларында, жеке тұлғалардың тiзiмiнде қателер байқалған жағдайда, сондай-ақ салымшының (алушының) немесе жинақтаушы зейнетақы қорының қателер байқалғаны туралы жазбаша хабарламасын алғаннан кейiн, агент үш банктiк күн iшiнде тиiстi жинақтаушы зейнетақы қорына қателердiң түзетiлуi туралы өтiнiшпен жүгiнуi тиiс. Өтiнiшке осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама-растама және салымшының (алушының) өтiнiшi қоса беріледi.
Мiндеттi зейнетақы жарналарын қолма-қол ақшамен төлеудi жүзеге асыратын агенттер, анықтама-растамаға банктік түбiртектердiң көшiрмесiн қоса бередi.
16. Қате есептелген мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын қайтаруға арналған өтiнiште: салық төлеушiнiң атауы мен тiркеу нөмiрi (СТН), агенттiң банктік шоты, төлем құжаттарының көшiрмелерi, қате жiберiлген жеке тұлғалардың тiзiмдерi, басқа жинақтаушы зейнетақы қорына арналған мiндетті зейнетақы жарналарының сомалары есептелген жағдайда - зейнетақы шартының көшiрмесi, өткiзiлген күнi мен қайтару себебi көрсетiледi. Өтiнiшке басшының, бас бухгалтердiң қолы қойылған және мөрмен расталған болуы тиiс.

"12. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, перечисляют суммы обязательных пенсионных взносов через Центр в день списания данных сумм с банковских счетов агентов. Перечисление банками денег в Центр осуществляется электронными платежными поручениями со списками физических лиц согласно утвержденным Национальным Банком Республики Казахстан форматам для работы в платежной системе.";
раздел 3 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок действий агентов, вкладчиков (получателей) и
накопительных пенсионных фондов в случае обнаружения
ошибок при перечислении обязательных пенсионных взносов
13. Вкладчик (получатель), обнаружив отсутствие отдельных сумм уплаченных обязательных пенсионных взносов, при получении пенсионных выплат или сведений о суммах пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах, направляет письменное заявление агенту о предоставлении ему копий платежных документов о перечислении обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд за любое время и выписки из прилагаемых к платежным документам списков физических лиц, касающихся его персонально, для получения соответствующих сведений и принятия мер к исправлению допущенных ошибок.
14. В случае ликвидации агента, в установленном законодательством порядке, и окончания ликвидационного процесса, вкладчик (получатель) обращается в Центральный государственный архив, а в ходе ликвидационного производства в ликвидационную комиссию, которые представляют ему заверенные копии документов. Полученные копии архивных платежных документов вкладчик (получатель) направляет с заявлением в накопительный пенсионный фонд.
15. В случае обнаружения ошибок при исчислении сумм обязательных пенсионных взносов, в платежных поручениях, списках физических лиц, а также после получения письменного извещения вкладчика (получателя) или накопительного пенсионного фонда об обнаружении ошибок, агент в течение трех банковских дней обращается в соответствующий накопительный пенсионный фонд с заявлением об исправлении ошибок. К заявлению прилагаются справка-подтверждение по форме согласно приложению к настоящим Правилам, и заявление вкладчика (получателя).
Агенты, осуществляющие платежи обязательных пенсионных взносов наличными деньгами, прилагают к справке-подтверждению копии банковских квитанций.
16. В заявлении на возврат ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов указываются: наименование и регистрационный номер налогоплательщика (РНН), банковский счет агента, копии платежных документов, списки физических лиц, в которых допущены ошибки, в случае зачисления сумм обязательных пенсионных взносов, предназначенных для другого накопительного пенсионного фонда - копия пенсионного договора, дата проводки и причина возврата. Заявление должно быть подписано руководителем, главным бухгалтером и заверено печатью.

17. Жинақтаушы зейнетақы қоры агенттердiң немесе салымшылардың (алушылардың) өтiнiшi негiзiнде он банктік күн iшiнде өтінiште көрсетілген барлық деректемелер бойынша зейнетақы жарналарының түсiмiн тексередi.
Жинақтаушы зейнетақы қоры салымшылардың (алушылардың) әлеуметтiк жеке кодында, тегiнде, атында, әкесiнiң атында ауытқушылық болған жағдайда дерекқорға өзгерiстер енгiзедi, бiр салымшының (алушының) бiрнеше жеке шоттары болған кезде оларды бiрiктiредi.
18. Агентке қызмет көрсетуші банк электронды төлем тапсырмаларын осы Ереженiң 12-тармағына сәйкес ресiмдеу кезiнде қате жiберген жағдайда, банк "Төлемдер мен ақша аударымдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жiберiлген қателердi реттеу жөнiнде шаралар қабылдайды.
19. Қызмет көрсететiн банктiң кiнәсiнен қате есептелген мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын қайтаруға арналған өтiнiште: салық төлеушiнiң атауы мен тiркеу нөмiрi (СТН), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), банктiк сәйкестендiру коды (БСК), төлем құжаттарының көшiрмелерi, өткiзiлген күнi мен қайтару себебi көрсетiледi. Өтiнiш басшының, бас бухгалтердiң қолы қойылған және мөртаңбамен расталған болуы тиiс.
20. Жинақтаушы зейнетақы қорлары қате есептелген мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын Орталықтың банктiк шоты арқылы, жеке тұлғалардың тiзiмiн қоса бере отырып, төлем тапсырмасымен қайтаруды жүргiзедi, төлемнiң тағайындау коды "032".
21. Агент салық салуға жатпайтын жекелеген төлем түрлерiн салымшының (алушының) кiрiсiне енгiзуге байланысты артық есептелген және аударылған мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын келесi аударымдарды реттеу жолымен түзетедi.
22. Орталық жинақтаушы зейнетақы қорларынан қате есептелген мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын алғаннан кейiн ақша түскен күннен бастап үш банктік күн iшiнде мiндеттi зейнетақы жарналарын аударуды жүргiзедi.
23. Банк қате аударылған мiндеттi зейнетақы жарналарының сомалары Орталықтан келiп түскен күннен бастап үш банктiк күн iшiнде, мiндеттi зейнетақы жарналарының қайтарылғаны туралы агенттi хабардар етуге тиiс.";
24-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Кiрiс іс жүзінде төленген және салымшы оны алған кезде агенттiң уақытында ұстап қалмаған (қоса есептемеген) және аудармаған мiндеттi зейнетақы жарналарының сомаларын салық органдары өндiріп алады немесе агенттер кешiктiрiлген күн үшiн (Орталыққа төлем жасау күнiн қоса алғанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасының 1,5 еселенген мөлшерiнде есептелген өсiмақымен мiндеттi зейнетақы жарналарын салымшылардың пайдасына аударуы тиiс.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

17. На основании заявлений агентов или вкладчиков (получателей), накопительный пенсионный фонд в течение десяти банковских дней проверяет поступление пенсионных взносов по всем реквизитам, указанным в заявлении.
В случае расхождения социального индивидуального кода, фамилии, имени, отчества вкладчиков (получателей) накопительный пенсионный фонд вносит изменения в базу данных, а при наличии нескольких индивидуальных счетов у одного вкладчика (получателя) объединяет их.
18. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим агента, при оформлении электронных платежных поручений согласно пункту 12 настоящих Правил, банк принимает меры по урегулированию допущенных ошибок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О платежах и переводах денег".
19. В заявлении на возврат ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов по вине обслуживающего банка указываются: наименование и регистрационный номер налогоплательщика (РНН), индивидуальный идентификационный код (ИИК), банковский идентификационный код (БИК), копии платежных документов, дата проводки и причина возврата. Заявление должно быть подписано руководителем, главным бухгалтером и заверено печатью.
20. Возврат накопительными пенсионными фондами ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов производится платежным поручением с приложением списков физических лиц через банковский счет Центра, код назначения платежа "032".
21. Агент корректирует путем регулирования последующих перечислений излишне начисленные и перечисленные суммы обязательных пенсионных взносов в связи с включением в доход вкладчика (получателя) отдельных видов выплат, не подлежащих налогообложению.
22. Центр после получения от накопительных пенсионных фондов суммы ошибочно зачисленных обязательных пенсионных взносов производит перечисление обязательных пенсионных взносов в течение трех банковских дней со дня поступления денег.
23. Банк в течение трех банковских дней со дня поступления от Центра ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов должен уведомить агента о возврате обязательных пенсионных взносов.";
абзац первый пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. Своевременно не удержанные (не начисленные) и не перечисленные агентом суммы обязательных пенсионных взносов при условии фактической выплаты и получения вкладчиком дохода взыскиваются налоговыми органами или подлежат перечислению агентами в пользу вкладчиков обязательных пенсионных взносов с начисленной пеней в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки (включая день оплаты в Центр).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Агенттер мiндеттi зейнетақы жарналарын уақытында ұстап қалмағаны (қоса есептемегенi) және аудармағаны үшiн өсімақы төлеудi зейнетақы шарты қолданылатын жинақтаушы зейнетақы қорына Орталықтың банктік шоты арқылы жүргiзедi, төлемнiң тағайындау коды "019";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Орталық ақшаны жинақтаушы зейнетақы қорларына уақытында аудармағаны үшiн тиiстi жинақтаушы зейнетақы қорларына кешiктiрiлген әр күн үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде (төлеу күнiн қоса) өсiмақы төлейдi.
Орталық өсiмақы төлеу үшiн агенттiң төлем тапсырмасы негiзiнде әрбiр жеке тұлға бойынша, мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу кезiнде жеке тұлғалардың тiзiмдерi үшiн осы Ереженiң 9-тармағында көзделген, деректемелері бар, "жарна сомасы" бағанын қоспай, жеке тұлғалардың тiзiмiн қоса отырып, форматы MT-102 электронды төлем тапсырмасын қалыптастырады. Жарна сомасының орнына тiзiмге сәйкес әрбiр жеке тұлға бойынша бөлiнген өсімақы сомасы көрсетiледi.";
35-тармақта:
"өсiмақы" деген сөзден кейiн "мен айыппұлдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
"салық заңдарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 35-1, 35-2, 35-3-тармақтармен толықтырылсын:
"35-1. Мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек қалыптасқан кезде салық органдары агентке хабарлама жiберiлген күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде әр жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша берешектiң жалпы сомасын көрсете отырып, жинақтаушы зейнетақы қорларының тiзiмiн салық органына ұсынудың қажеттiгi туралы жазбаша хабар (хабарлама) жiбередi.
Агент сонымен бiр мезгiлде, пайдасына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек өндiрiлетiн жеке тұлғалардың тiзiмiн оларды агенттiң банкіне ұсыну үшiн әрбiр жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша қалыптастырады.
35-2. Салық органы агенттерден жинақтаушы зейнетақы қорларының тiзiмдерiн алған кезде, соңғы алушы ретiнде бенефициар - жинақтаушы зейнетақы қорын және делдал банк ретiнде Орталықты көрсете отырып, агенттердiң банктiк шоттарына инкассалық өкiмдер ұсынады.
35-3. Агенттер салық органдары ұсынған инкассалық өкiмдер бойынша пайдасына берешек өндiрілетін жеке тұлғалардың тiзiмдерiн ұсынбаған, сондай-ақ мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша берешек болған кезде салық органдары агенттердiң банктiк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтату туралы өкiм шығарады.";
36-тармақта:
"Мемлекеттік кiрiс" деген сөздер "Қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жеке кәсiпкерлер, адвокаттар, жеке нотариустар банкке қолма-қол ақшамен енгiзген, қате есептелген мiндеттi зейнетақы жарналарының келiп түскен тiзiлiмдерi мен қайтарылған тiзiлiмдерi
жеке ұсынылады.";
37-тармақтың екiншi абзацында "мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеушiнi" деген сөздер "агенттi" деген сөзбен ауыстырылсын.

"25. Уплата пени за несвоевременное удержание (начисление) и перечисление обязательных пенсионных взносов производится агентами в накопительный пенсионный фонд, с которым действует пенсионный договор, через банковский счет Центра, код назначения платежа "019".";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. За несвоевременное перечисление денег в накопительные пенсионные фонды Центр уплачивает соответствующим накопительным пенсионным фондам пеню в размере, установленном законодательными актами Республики Казахстан на каждый день просрочки (включая день оплаты).
Для уплаты пени Центр на основании платежного поручения агента формирует электронное платежное поручение формата МТ-102 с приложением списка физических лиц, содержащим по каждому физическому лицу реквизиты, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил для списка физических лиц при уплате обязательных пенсионных взносов, за исключением графы "сумма взноса". Вместо суммы взноса указывается соответствующая сумма пени, распределенная по каждому физическому лицу согласно списку.";
в пункте 35:
после слова "пени" дополнить словами "и штрафов";
слова "налоговым законодательством" заменить словами "законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 35-1, 35-2, 35-3 следующего содержания:
"35-1. При образовании задолженности по обязательным пенсионным взносам налоговые органы направляют агенту письменное сообщение (уведомление) о необходимости представления в налоговый орган в течение пяти рабочих дней со дня направления уведомления списков накопительных пенсионных фондов, с указанием общей суммы задолженности по каждому накопительному пенсионному фонду.
Одновременно агент формирует список физических лиц, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам, по каждому накопительному пенсионному фонду для их представления в банк агента.
35-2. При получении от агентов списков накопительных пенсионных фондов, налоговый орган выставляет инкассовые распоряжения на банковские счета агентов, с указанием бенефициара - накопительного пенсионного фонда, как конечного получателя, и Центра, как банка - посредника.
35-3. При не представлении агентами списков физических лиц, в пользу которых взыскивается задолженность по выставленным налоговыми органами инкассовым распоряжениям, а также при наличии задолженности по обязательным пенсионным взносам, налоговые органы выносят распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам агентов.";
в пункте 36:
слова "государственных доходов" заменить словом "финансов";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Отдельно представляются реестры поступивших и реестры возвращенных ошибочных обязательных пенсионных взносов, внесенных индивидуальными предпринимателями, адвокатами, частными нотариусами наличными деньгами в банк.";
в абзаце втором пункта 37 слова "плательщика обязательных пенсионных взносов" заменить словом "агента".

2. Осы қаулы жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

2. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан