Мемлекеттiк органдардың шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне тексерулер жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 маусымдағы N 572 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.11.15. N 1082 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
Кәсiпкерлердiң мүдделерiн қорғау мен бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар жүргiзетiн тексерулердi жүргiзудi реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Мемлекеттiк органдардың шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне тексерулер жүргiзу ережесi бекiтілсiн.
2. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгi және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн хабардар ету мақсатында жыл сайын бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың толық тiзбесiн мерзiмдi баспа басылымдарында жариялауды қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.20. N 364   қаулысымен ,   2004.06.16. N 661   қаулысымен ,   2005.01.28. N 73   қаулысымен .
3. Бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдар жарты жылдың қорытындылары бойынша 20 қаңтарға және 20 шiлдеге шағын бизнестi қолдау жөнiндегi уәкiлеттi органға мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi қоспағанда, тексерiлетiн объектiлерде бұзушылықтардың неғұрлым көп тараған түрлерiн көрсете отырып, жүргiзiлген тексерулер туралы ақпарат берсiн.
4. Бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын орталық, жергiлiктi атқарушы органдар мен өзге де мемлекеттiк органдар (келiсiм бойынша) тексерулер жүргiзу тәртiбiн көздейтiн өздерiнiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiн осы қаулымен бекiтiлетiн Ережеге сәйкес келтірсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 17 маусымдағы
N 572 қаулысымен
бекiтiлген
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне мемлекеттiк органдардың тексерулер жүргiзу
ережесi
1. Осы Ереже мемлекеттiк органдардың шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне тексерулер жүргiзу тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Ереже, егер заңдарда, Қазақстан Республикасы Президентiнiң кесiмдерiнде, Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда және осы Ережеде өзгеше белгiленбесе, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiне тексерулер жүргiзу кезiнде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын барлық мемлекеттiк органдардың және олардың лауазымды тұлғаларының орындауы мен қолдануы үшiн бiрыңғай және мiндеттi болып табылады.

Об утверждении Правил проведения государственными органами проверок деятельности субъектов малого предпринимательства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2003 года N 572. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2006 года N 1082.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.11.2006 № 1082.
В целях защиты интересов предпринимателей и упорядочения проведения проверок, проводимых государственными органами, осуществляющими контрольные и надзорные функции, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения государственными органами проверок деятельности субъектов малого предпринимательства.
2. Министерству культуры, информации и спорта Республики Казахстан и Министерству юстиции Республики Казахстан в целях информирования субъектов малого предпринимательства обеспечить ежегодное опубликование в периодических печатных изданиях полного перечня государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 марта 2004 г. N 364 ; от 28 января 2005 г. N 73 .
3. Государственным органам, осуществляющим контрольные и надзорные функции, по итогам полугодия к 20 января и 20 июля представлять в уполномоченный орган по поддержке малого бизнеса информацию о проведенных проверках, за исключением сведений, содержащих государственные секреты, с указанием наиболее распространенных видов нарушений на проверяемых объектах.
4. Центральным, местным исполнительным органам и иным государственным органам (по согласованию), осуществляющим контрольные и надзорные функции, привести свои нормативные правовые акты, предусматривающие порядок проведения проверок, в соответствие с Правилами, утверждаемыми настоящим постановлением.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июня 2003 года N 572
Правила
проведения государственными органами проверок
деятельности субъектов малого предпринимательства
1. Настоящие Правила определяют порядок проведения государственными органами проверок деятельности субъектов малого предпринимательства.
2. Настоящие Правила являются едиными и обязательными для исполнения и применения всеми государственными органами, осуществляющими контрольные и надзорные функции, и их должностными лицами при проведении проверок деятельности субъектов малого предпринимательства, если иное не установлено законами, актами Президента Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, и настоящими Правилами.

3. Осы Ереженiң әрекетi салықтық тексерулерге, жедел-iздестiру қызметiне, атқарушылық iс жүргiзуге, мемлекеттiк еңбек инспекторлары жүргiзетiн тексерулерге, сондай-ақ азаматтық-құқықтық қатынастардан туындайтын мiндеттемелердiң орындалуы жөнiндегi тексерулерге қолданылмайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.03.14.   N 227   қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
4. Осы Ережеде мынадай негiзгi ұғым пайдаланылады:
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiн тексеру - шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын және орындауын айқындау мақсатында жасалатын бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың (бұдан әрi - бақылаушы органдар) әрекетi.
5. Тексеру түрлерi:
1) жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысы бойынша заңнамада белгiленген уақыт аралықтарын ескере отырып өткiзiлетiн, бақылаушы орган алдын ала жоспарлаған тексеру;
2) рейдтiк - Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген талаптарын шағын кәсiпкерлiк субъектілерінің сақтауы мәселелерi бойынша бақылаушы органдар жүзеге асыратын тексеру;
3) жоспардан тыс - қоғамдық тәртiпке, халықтың денсаулығына және ұлттық қауiпсiздiкке төнген қатердi тезарада жоюды талап ететiн, қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық ахуалға байланысты белгiленетiн, сондай-ақ шағымдарға, жүгiнулерге және өтiнiштерге тезарада әрекет етудi талап ететiн тексеру;
4) қарсы - егер тексерулерді жүргiзу кезiнде бақылаушы органдарда көрсетілген тұлғаларға байланысты қосымша ақпаратты алу қажеттiгi туындайтын жағдайда үшiншi тұлғаларға қатысты жүргiзiлетiн тексеру.
6. Иесi көрсетiлмеген хабарламаларды қоспағанда, шағымдар, өтiнiштер және ресми жүгiнулердiң басқа да нысандары тексерулердi жүргізу үшін негiз болуы мүмкін.
2. Тексерулердi ұйымдастыру және оларды жүргiзу тәртiбi
7. Барлық бақылаушы органдар тексерулердi қатаң өз құзыретiне сәйкес жүргiзуге тиiс.
8. Тексерулер Қазақстан Республикасының "Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы" 1997 жылғы 19 маусымдағы, "Жеке кәсіпкерлікті қорғау және қолдау туралы" 1992 жылғы 4 шiлдедегi, "Жеке кәсiпкерлiк туралы" 1997 жылғы 19 маусымдағы Заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық кесiмдерiне сәйкес жүзеге асырылады.
8-1. Адам саны 10-нан аспайтын Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн салық органдарын қоспағанда, сондай-ақ қылмыстық iстер қозғалғаннан басқа жағдайларда, мемлекеттiк бақылаушы органдар ең жиi дегенде үш жылда бiр рет тексеруi мүмкiн.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қаржы-шаруашылық қызметiн тексеруді уәкiлеттi мемлекеттiк органдар, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жылына бiр реттен жиi жүргiзбейдi.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.16. N 661   қаулысымен .

3. Действие настоящих Правил не распространяется на налоговые проверки, оперативно-розыскную деятельность, исполнительное производство, на проверки, проводимые государственными инспекторами труда, а также на проверки по выполнению обязательств, вытекающих из гражданско-правовых отношений. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 марта 2005 г. N 227 .
1. Общие положения
4. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
проверка деятельности субъектов малого предпринимательства - действие уполномоченных государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции (далее - контролирующие органы), совершаемое с целью определения соблюдения и исполнения субъектами малого предпринимательства законодательства Республики Казахстан.
5. Виды проверок:
1) плановая - заранее запланированная контролирующим органом проверка, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) рейдовая - проверка, осуществляемая контролирующими органами по вопросам соблюдения субъектами малого предпринимательства отдельных требований законодательства Республики Казахстан;
3) внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы общественному порядку, здоровью населения и национальной безопасности, а также требующей немедленного реагирования на жалобы, обращения и заявления;
4) встречная - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок у контролирующих органов возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами.
6. Основаниями для проведения проверок могут быть жалобы, заявления и другие формы официальных обращений, за исключением анонимных сообщений.
2. Организация и порядок проведения проверок
7. Все контролирующие органы должны проводить проверки в строгом соответствии со своей компетенцией.
8. Проверки осуществляются в соответствии с Законами Республики Казахстан от 19 июня 1997 года "О государственной поддержке малого предпринимательства ", от 4 июля 1992 года "О защите и поддержке частного предпринимательства ", от 19 июня 1997 года " Об индивидуальном предпринимательстве " и иными законодательными актами Республики Казахстан.
8-1. Субъекты малого предпринимательства численностью до 10 человек могут проверяться государственными контролирующими органами не чаще одного раза в три года, за исключением налоговых органов, а также по возбужденным уголовным делам.
Проверки финансово-хозяйственной деятельности субъектов малого предпринимательства производятся уполномоченными государственными органами не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 8-1 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 661 .

9. Тексерулердi белгiлеу туралы берiлетiн актiлерде көрсетiлетiн тексерулер жүргiзудің мерзiмi Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленгеннен басқа жағдайларда 15 күнтізбелік күннен аспауы тиiс. <*>
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.16. N 661   қаулысымен .
10. Бақылаушы орган 2 аптадан кешiктiрмей тексерілуге тиiс шағын кәсiпкерлік субъектiсiн жоспарлы тексерудiң басталғандығы туралы хабардар етуге мiндеттi.
11. Бақылаушы органның шағын кәсіпкерлік субъектiсiне құжаттарды ұсыну туралы талаптарын тапсыру мен сұрау салынатын құжаттар іс жүзiнде ұсынылған сәттер арасындағы уақыт кезеңдерiнде тексеру жүргiзу мерзiмiн есептеу тоқтатыла тұрады.
12. Тексеру мерзiмдерi ұзартылған жағдайда бақылаушы орган мiндеттi түрде Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөнiндегi комитетiнде немесе оның аумақтық органдарында тiркелген тексерудi белгiлеу туралы бұрынғы актiнiң тiркеу нөмiрi мен күнi және ұзарту себебi көрсетілетiн тексерудi ұзарту туралы қосымша акт ресiмдейдi.
13. Аумақтық мемлекеттiк органдар өздерiне қатысты тексеру жүргiзген шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi орталық мемлекеттiк органдар тарапынан тексеруге ұшырамайды.
14. Объектiге тексеру үшiн келген бақылаушы органдардың лауазымды тұлғалары мынадай құжаттарды:
1) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөнiндегi комитетiнде немесе оның аумақтық органдарында тiркелгенi туралы белгiсi бар, осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған тексерудi белгілеу туралы актiнi;
2) қызмет куәлiгiн;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағын кәсiпкерлiк субъектiсiнiң аумағына немесе үй-жайына кiру үшiн қажет болса, арнайы рұқсаттарды; <*>
4) бақылаушы органның басшысы бекiткен тексеру жоспарын көрсетуге мiндеттi.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.16. N 661   қаулысымен .
15. Тексерiлетiн шағын кәсіпкерлік субъектiсiне тексерудi белгiлеу туралы актiнi тапсыру сәтi тексеру жүргiзудiң басталуы болып саналады.
16. <*>
Ескерту. 16-тармақ алынып тасталсын - ҚР Үкіметінің 2004.06.16. N 661   қаулысымен .
17. Тексерудi белгiлеу туралы актiнi көрсеткен кезде тексерiлетiн шағын кәсіпкерлік субъектісi:
1) тексерудi жүзеге асыратын бақылаушы органдардың лауазымды тұлғаларына тексеру актiлерiн есепке алу кiтабын ұсынады;

9. Срок проведения проверок, указываемый в выдаваемых актах о назначении проверок, не должен превышать 15 календарных дней, кроме случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 661 .
10. О начале плановой проверки контролирующий орган обязан не позднее 2-х недель известить субъект малого предпринимательства, подлежащий проверке.
11. Исчисление срока проведения проверки приостанавливается на периоды времени между моментами вручения субъекту малого предпринимательства требований контролирующего органа о представлении документов и фактического представления запрашиваемых документов.
12. В случае продления сроков проверки контролирующий орган в обязательном порядке оформляет дополнительный акт о продлении проверки с регистрацией в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан или его территориальных органах, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления.
13. Субъекты малого предпринимательства, в отношении которых проводилась проверка территориальными государственными органами, не подвергаются проверке со стороны центрального государственного органа.
14. Должностные лица контролирующих органов, прибывшие для проверки на объект, обязаны предъявить следующие документы:
1) акт о назначении проверки, составленный по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, с отметкой о регистрации в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан или его территориальных органах;
2) служебное удостоверение;
3) специальные разрешения, если для допуска на территорию или в помещение субъекта малого предпринимательства в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан они необходимы;
4) план проверки, утвержденный руководителем контролирующего органа. <*>
Сноска. Пункт 14 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 661 .
15. Началом проведения проверки считается момент вручения проверяемому субъекту малого предпринимательства акта о назначении проверки.
16. (Пункт исключен - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 661 ).
17. Проверяемый субъект малого предпринимательства при предъявлении акта о назначении проверки:
1) представляет должностным лицам контролирующих органов, осуществляющим проверку, книгу учета актов проверок;

2) тексерудi жүзеге асыратын бақылаушы органдардың лауазымды тұлғаларын тексерудiң мән-жайына жататын барлық қажеттi материалдармен қамтамасыз етедi;
3) қажет болған кезде тексерудi жүзеге асыратын бақылаушы органдардың лауазымды тұлғаларына тексерудiң мән-жайына жататын мәселелер бойынша түсiндiрме бередi;
4) тексерудi жүзеге асыратын бақылаушы органдардың лауазымды тұлғаларының өзге де заңды талаптарын орындайды.
18. Тексерудi белгiлеу туралы актіні қабылдаудан бас тартқан немесе тексеруге қажеттi материалдарға тексерудi жүзеге асыратын бақылаушы органдардың лауазымды тұлғаларының қол жеткiзуiне кедергi болған жағдайда хаттама жасалады. Хаттамаға тексерудi жүзеге асыратын бақылаушы органның лауазымды тұлғасы және тексерiлетiн шағын кәсіпкерлік субъектiсiнiң уәкілетті тұлғасы қол қояды. Тексерiлетiн шағын кәсiпкерлiк субъектiсiнiң уәкiлеттi тұлғасы бас тарту себебi туралы жазбаша түсiндiрме берiп, хаттамаға қол қоюдан бас тартуға құқылы. Тексерудi белгiлеу туралы актiнi алудан бас тарту тексерудi доғару үшiн негiз болып табылмайды.
19. Бақылаушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде көзделген әрекеттердi қоспағанда, зерттеу үшiн сынамалар мен үлгiлердi бақылауға сатып алу мен iрiктеудi жүзеге асыруға құқығы жоқ. <*>
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.16. N 661   қаулысымен .
19-1. Түпнұсқа бухгалтерлiк және өзге де құжаттарды алып қою мен алуға тыйым салынады. Ерекше жағдайларда олар жасалатын құқық бұзушылықтың алдын алу шарасы ретiнде не қылмыстық iс бойынша дәлел ретiнде рұқсат етіледi. <*>
Ескерту. 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.16. N 661   қаулысымен .
20. Тексеру аяқталғаннан кейiн:
1) тексеру жүргiзу орны, актiнiң жасалған күнi;
2) тексеру түрi;
3) тексеру жүргiзген бақылаушы органдар тұлғаларының тегi, аты, әкесiнiң аты, лауазымдары;
4) тексеру объектiсi (тексерiлетiн шағын кәсіпкерлік субъектiсiнiң атауы);
5) тексерудi белгiлеу туралы актiнiң деректемелерi;
6) алдыңғы тексеру туралы мәлiметтер және Қазақстан Республикасы заңнамасының бұрын анықталған бұзушылықтарын жою жөнiнде қабылданған шаралар;
7) тексеру нәтижелерi;
8) анықталған бұзушылықтарды жою жөнiндегi ұсынымдар;
9) тексерiлетiн шағын кәсіпкерлік субъектiсiнiң тексеру нәтижелерiне шағым жасау құқықтары және апелляция беру мерзiмi;
10) тексеру жүргiзген бақылаушы органдар тұлғаларының қолдары көрсетіле отырып, тексеру актiсi жасалады.
21. Тексерiлетiн шағын кәсiпкерлiк субъектiсiне тексерудi белгілеу туралы актiде көрсетiлген тексерудiң аяқталу мерзiмiнен кешiктiрмей тексеру актiсiн тапсырған күн тексеру мерзiмiнiң аяқталуы болып саналады.

2) обеспечивает должностных лиц контролирующих органов, осуществляющих проверку, всеми необходимыми материалами, относящимися к предмету проверки;
3) при необходимости дает пояснения должностным лицам контролирующих органов, осуществляющим проверку, по вопросам, отнесенным к предмету проверки;
4) выполняет иные законные требования должностных лиц контролирующих органов, осуществляющих проверку.
18. В случае отказа в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностных лиц контролирующих органов, осуществляющих проверку, к материалам, необходимым для проверки, составляется протокол. Протокол подписывается должностным лицом контролирующего органа, осуществляющим проверку, и уполномоченным лицом проверяемого субъекта малого предпринимательства. Уполномоченное лицо проверяемого субъекта малого предпринимательства вправе отказаться от подписания протокола, дав письменное объяснение о причине отказа. Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для отмены проверки.
19. Контролирующие органы не вправе осуществлять контрольный закуп и отбор проб и образцов продукции для исследования, за исключением действий, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 19 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 661 .
19-1. Изъятие и выемка подлинных бухгалтерских и иных документов запрещается. В исключительных случаях они допускаются как мера пресечения совершаемого правонарушения либо в качестве доказательств по уголовному делу. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 19-1 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 661 .
20. По завершению проверки составляется акт проверки с указанием:
1) места проведения проверки, даты составления акта;
2) вида проверки;
3) фамилии, имени, отчества, должности лиц контролирующих органов, проводивших проверку;
4) объекта проверки (наименование проверяемого субъекта малого предпринимательства);
5) реквизитов акта о назначении проверки;
6) сведений о предыдущей проверке и принятых мерах по устранению ранее выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан;
7) результатов проверки;
8) рекомендаций по устранению выявленных нарушений;
9) прав проверяемого субъекта малого предпринимательства на обжалование результатов проверки и срока подачи апелляции;
10) подписи должностных лиц контролирующих органов, проводивших проверку.
21. Завершением срока проверки считается день вручения проверяемому субъекту малого предпринимательства акта проверки, не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки.

22. Тексеру нәтижелерi бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар болмаған жағдайда, тексеру актiсiнде тиiстi жазба жүргiзiледi.
23. Тексеру актiсi екi данада жасалады және тексерудi жүргiзген бақылаушы органның (органдардың) лауазымды тұлғасы (тұлғалары) және тексерiлетiн шағын кәсiпкерлiк субъектiсiнiң уәкілеттi тұлғасы қол қояды. Бiр данасы тексерiлетiн шағын кәсiпкерлiк субъектiсiне тапсырылады.
24. Тексеру барысында Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда, (заңнаманың нақты нормаларына сiлтеме жасала отырып) оларды жою жөнiнде шаралар және мерзiмдер ұсынылады. <*>
Шағын кәсiпкерлiк субъектілерi актiнiң қандай ережелерiмен өздерiнiң келiспейтiндiгiн актіде көрсетуге құқылы. <*>
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.16. N 661   қаулысымен .
25. Тексерулер аяқталғаннан кейiн мемлекеттiк бақылаушы органдардың қызметкерлерi шағын кәсiпкерлiк субъектiсiндегi Келушілердi есепке алу кiтабына тексеру жүргiзушiнiң лауазымын, тегiн, тексерудiң мақсаты мен нәтижелерiн көрсете отырып, белгi қояды. <*>
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.06.16. N 661   қаулысымен .
3. Тексерулер жүргiзу кезiндегi шектеулер
26. Тексерiлетiн шағын кәсiпкерлiк субъектiсi тексеру жүргiзiлетiн аумаққа немесе үй-жайға бақылаушы органдардың лауазымды тұлғаларын мынадай жағдайларда кіргiзбеуі мүмкiн, егер:
1) тексеру адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiретiн бұзушылықтарды болдырмау жөнiнде шұғыл шаралар қабылдау қажеттілігінен туындаған ерекше жағдайлардан басқа, тексерудi белгілеу туралы акт жоқ не ол белгiленген тәртiппен ресiмделмеген болса, сондай-ақ бұзушылықтар оларды тiкелей жасау сәтiнде байқалған және айғақтарды бекiту үшiн кезек күттiрмейтiн iс-қимылдар жасау қажет жағдайда (тексерулердi белгiлеу туралы актiлер Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөнiндегi комитетiнде келесi жұмыс күнi iшiнде ұсынылады);
2) тексерудi белгiлеу туралы актiде көрсетiлген тексеру мерзiмдерi басталмаса немесе өтiп кетсе;
3) тексерудi белгiлеу туралы актiде бақылаушы органның лауазымдық тұлғалары көрсетiлмесе.
Мемлекеттiк органдардың заңсыз әрекеттерiне тексерiлетiн шағын кәсiпкерлiк субъектiсi заңнамада белгіленген тәртiппен шағымдана алады.
27. Тексерудi жүзеге асыратын бақылаушы органдардың лауазымды тұлғаларына тексерудiң мән-жайына қатысы жоқ талаптар қоюға және өтiнiшпен жүгiнуге тыйым салынады.

22. В случае отсутствия нарушений законодательства Республики Казахстан по результатам проверки в акте проверки производится соответствующая запись.
23. Акт проверки составляется в двух экземплярах и подписывается должностным лицом (лицами) контролирующего органа (органов), проводившего проверку, и уполномоченным лицом проверяемого субъекта малого предпринимательства. Один экземпляр вручается проверяемому субъекту малого предпринимательства.
24. В случае выявления в ходе проверки нарушения законодательства Республики Казахстан (со ссылкой на конкретные нормы законодательства) предлагаются меры и сроки по их устранению.
Субъекты малого предпринимательства могут указать в акте с какими положениями акта они не согласны. <*>
Сноска. Пункт 24 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 661 .
25. После завершения проверки работники государственных контролирующих органов делают отметку в Книге учета посещений, находящейся у субъекта малого предпринимательства с указанием должности, фамилии проверяющего, целей и результатов проверки. <*>
Сноска. Пункт 25 в новой редакции - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 661
3. Ограничения при проведении проверок
26. Должностные лица контролирующих органов могут быть не допущены проверяемым субъектом малого предпринимательства на территорию или в помещение для проведения проверки в случаях, если:
1) акт о назначении проверки отсутствует либо не оформлен в установленном порядке, кроме исключительных случаев, когда проверка вызвана необходимостью принятия незамедлительных мер по предотвращению нарушений, создающих угрозу жизни и здоровью людей, а также в случаях обнаружения нарушений непосредственно в момент их совершения и необходимости проведения неотложных действий для закрепления доказательств (акты о назначении проверок представляются в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в течение следующего рабочего дня);
2) сроки проверки, указанные в акте о назначении проверки, не наступили или истекли;
3) должностные лица контролирующего органа не указаны в акте о назначении проверки.
Неправомерные действия государственных органов могут быть обжалованы проверяемым субъектом малого предпринимательства в установленном законодательством порядке.
27. Должностным лицам контролирующих органов, осуществляющим проверку, запрещается предъявлять требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету проверки.

28. Тексерудi жүзеге асыратын бақылаушы органдардың лауазымды тұлғалары тексерiлетiн шағын кәсiпкерлiк субъектiсiнен бөлек үй-жай, ұйымдастыру техникасын және автокөлiк беруiн талап етуге құқығы жоқ.
29. Тексерулер жүргiзу кезiндегi бақылаушы органдар лауазымды тұлғаларының заңсыз әрекеттерi Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілiкке әкеп соқтырады.
Шағын кәсіпкерлiк субъектiлерiнiң
қызметiне мемлекеттiк органдардың
тексерулер жүргiзу ережесiне
қосымша
(алдыңғы бетi)
Шағын кәсіпкерлік субъектiсiнiң қызметiне
тексерiс белгiлеу туралы акт
коды ___________________ Тiркеу N ________________________
________________________________________________________________
(мемлекеттік бақылаушы органның атауы)
________________________________________________________________
(Аты-жөнi, лауазымы, куәлiк N)
CTTH
________________________________________________________________
(тексерiлетiн субъектiнiң атауы, мекен-жайы)
_____________________________________________________ мақсатында
_______________________________________________________ негiзiнде
_______________________________________________________ мерзiмiнде
______________________________________ тексеру жүргiзудi тапсырады
(тексеру тексерiс түрi)
Басшы _______________________ аты-жөні __________________________
(лауазымы)                          (қолы)
M.O.                                200 жылғы "___"___________
-------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Тексерудi белгiлеу туралы актiге қима талон
код ______________________ Тiркеу N _____________________
________________________________________________________________
(Мемлекеттiк бақылаушы орган)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(Аты-жөнi, лауазымы, куәлiк N)
________________________________________________________________
(тексерiлетін шағын кәсiпкерлiк субъектiсiнiң атауы, мекен-жайы)
______________ CTTH ____________________________________________
_____________________________________________ тексеру өткiзілдi.
(тексеру, тексерiс түрi)
өткiзу мерзiмi 200_ жылғы "__"________ - 200__ жылғы "__"_______
Мынадай ________________________________________________________
______________________________________________________ анықталды
(құқықтық кесiмнің тармақтарына, баптарына,
нормаларына сiлтеме жасап, заң бұзушылықтың сипаттамасы)
Тексеру нәтижелерi _____________________________________________
________________________________________________________________
_______________________________________________ жазылды (жасалды)
(актiлер, нұсқамалар, хаттамалар, анықтамалар)
_______________________________  Аты-жөнi ______________________
(Тексерушiнiң қолы, күнi)
(артқы бетi)
-----------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
N ____ тексерудi белгiлеу туралы актiге қима талон
Тексерiлетiн шағын кәсiпкерлiк субъектiнiң басшысы (өкілі)
_________________________________________________________________
(Аты-жөнi, телефоны)
Жүргiзiлген тексеру бойынша ескертулер мен ұсыныстар ____________
_________________________________________________________________
тексеру жүргiзудің iс жүзiндегi мерзiмi
200__ жылғы "___"___________ - "__"__________
____________________________   Аты-жөнi _____________________
(Тексерушінің қолы, күнi)

28. Должностные лица контролирующих органов, осуществляющие проверку, не вправе требовать у проверяемого субъекта малого предпринимательства предоставления отдельного помещения, оргтехники и автотранспорта.
29. Неправомерные действия должностных лиц контролирующих органов при проведении проверок влекут ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам проведения
государственными органами
проверок деятельности субъектов
малого предпринимательства
(лицевая сторона)
Акт о назначении проверки
деятельности субъектов малого предпринимательства
Код _______________ Регистрационный N _____________________________
__________________________________________________________ поручает
(наименование государственного контролирующего органа)
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, N удостоверения)
проведение _______________________________________________ проверки
(вид проверки, ревизии)
РНН________________________________________________________________
(наименование проверяемого субъекта, адрес)
с целью ___________________________________________________________
на основании ______________________________________________________
срок проведения ___________________________________________________
Руководитель__________________ Ф.И.О. __________________
(должность) (подпись)
МП "__"__________200_ г.
-------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Отрывной талон к акту о назначении проверок
Код _____________________ Регистрационный N _______________________
Проверка ____________________произведена___________________________
(вид проверки, ревизии)
___________________________________________________________________
(Государственный контролирующий орган)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, N удостоверения)
___________________________________________________________________
(наименование проверяемого субъекта малого предпринимательства,
адрес)
_____________РНН___________________________________________________
срок проведения "__"____________200_г. - "__"____________ 200_г.
Выявлено следующее_________________________________________________
(описание нарушения со ссылкой на пункты,
___________________________________________________________________
статьи, нормы правового акта)
Результаты проверки _______________________________________________
Выписаны (составлены) _____________________________________________
(Акты, предписания, протоколы, справки)
____________________________ Ф.И.О.____________________
(Подпись проверяющего, дата)
(оборотная сторона)
-------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Отрывной талон к акту о назначении проверок N___
Руководитель (представитель) проверяемого субъекта малого
предпринимательства _______________________________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., телефон)
Замечания и предложения по проведенной проверке____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Фактический срок проведения проверки "__"_____________200 г.
"__"________ 200 __ г.
_______________________________ Ф.И.О._________________
(Подпись проверяющего, дата)