Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы қызметтің жекелеген түрлерiн лицензиялау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 7 шілдедегі N 667 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.10.12. N 934 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.10.12.  N 934  Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы қызметтің жекелеген түрлерiн лицензиялау ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мынадай шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын:
1) "Жолаушылар мен жүктердi әуе көлiгімен тасымалдауды және Қазақстан Республикасының әуежайларында әуе кемелерiне, жолаушыларға және жүктерге қызмет көрсетуге байланысты әуежайлық қызметтердi лицензиялау туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1997 жылғы 23 шiлдедегі N 1150  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1997 ж., N 34, 310-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 23 шiлдедегi N 1150 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 1 сәуiрдегi N 279  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1998 ж., N 10, 73-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Pecпубликасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2003 жылғы 7 шілдедегі
N 667 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы
саласындағы қызметтің жекелеген түрлерiн лицензиялау
ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы қызметтің жекелеген түрлерiн лицензиялау ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңына , "Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы  Заңына  сәйкес әзiрленген.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.06.09. N  533  (қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2. Осы Ереже азаматтық авиация саласындағы қызметтің лицензияланатын түрлерiне бiлiктiлiк талаптарын белгiлейдi және уәкiлеттi органның лицензия беру тәртiбiн анықтайды.
2. Мiндеттi лицензиялауға жататын қызмет түрлерi
3. Азаматтық авиация саласында мiндеттi лицензиялауға қызметтің мынадай түрлерi жатады:
1) әуе көлiгiмен жолаушылар мен жүктердi тасымалдау;

Об утверждении Правил лицензирования отдельных видов деятельности в сфере гражданской авиации Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2003 года N 667. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года N 934
Сноска. Постановление Правительства РК от 7 июля 2003 г. N 667 утратило силу постановлением Правительства РК от 12 октября 2007 г. N  934  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила лицензирования отдельных видов деятельности в сфере гражданской авиации Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу следующие решения Правительства Республики Казахстан:
1)  постановление  Правительства Республики Казахстан от 23 июля 1997 года N 1150 "Об утверждении Положения о лицензировании перевозок пассажиров и грузов воздушным транспортом и аэропортовской деятельности, связанной с обслуживанием воздушных судов, пассажиров и грузов в аэропортах Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 34, ст. 310);
2)  постановление  Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 1998 года N 279 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 1997 года N 1150" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 10, ст. 73).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 июля 2003 года N 667
Правила
лицензирования отдельных видов деятельности
в сфере гражданской авиации Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила лицензирования отдельных видов деятельности в сфере гражданской авиации Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании",  Законом  Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации".
Сноска. В пункт 1 внесены изменения постановлением Правительства РК от 9 июня 2006 года N  533  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила устанавливают квалификационные требования к лицензируемым видам деятельности в сфере гражданской авиации и определяют порядок выдачи лицензии уполномоченным органом.
2. Виды деятельности,
подлежащие обязательному лицензированию
3. Обязательному лицензированию в сфере гражданской авиации подлежат следующие виды деятельности:
1) перевозка пассажиров и грузов воздушным транспортом;

2) авиациялық жұмыстар;
3) қауiптi жүктердi тасымалдау;
4)  алынып тасталды
5)  алынып тасталды
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.06.09. N  533  (қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Қызметтің лицензияланатын
түрлерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары
4. Әуе көлiгiмен жолаушылар мен жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру құқығына лицензия:
1) уәкiлетті орган берген қолданылып жүрген азаматтық әуе кемесi пайдаланушысының сертификаты болуы.
Шетел азаматтарына немесе заңды тұлғаларға қатысты шетелдiк мемлекеттiң құзыреттi билiк органдары беретiн және Қазақстан Республикасында белгіленген талаптарға жауап беретiн пайдаланушының сертификаттары немесе оларға ұқсас құжаттар танылады;
2) Қазақстан Республикасында немесе басқа мемлекетте мемлекеттік тiркеуден өткен және уәкілетті орган немесе шетелдік мемлекет берген Қазақстан Республикасында жарамды деп танылған қолданыстағы ұшу жарамдылығы сертификаттары бар әуе кемелерiн пайдалануы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген тәртiппен мiндеттi сақтандырудың түрлерiн қамтамасыз етуi;
4) санитарлық қадағалау органдарының қорытындысы болуы;
5) тұрақты халықаралық тасымалдарды жүзеге асыру үшiн тұлғаның қосымша:
а) Халықаралық азаматтық авиация ұйымында (ICAO) авиакомпанияның тiркелгенi туралы куәлiгi;
б) пайдалану мақсаты үшiн үш әрiптi (ICAO) коды;
в) халықаралық жолаушылар және жүк тасымалдарын ресiмдеу үшiн тасымалдау құжаттамасының белгiленген тiзбесi болуы тиiс тұлғаға беріледi.
5. Авиациялық жұмыстарды жүзеге асыру құқығына лицензия осы Ереженің 4-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген талаптарға сәйкес болуы тиiс тұлғаға берiледi.
Авиациялық-химиялық жұмыстарды жүзеге асыру үшiн тұлғада қосымша санитарлық қадағалау органдарының қорытындысы болуға тиiс.
Ескерту. 5-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.05.29. N 600   қаулысымен .
6. Қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру құқығына лицензия осы Ереженің 4-тармағының 1)-4) тармақшаларында көрсетiлген талаптарға сәйкес болуы тиiс тұлғаға берiледi.
7. <*>
Ескерту. 7-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.06.09. N  533  (қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
8. <*>
Ескерту. 8-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.06.09. N  533  (қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4. Қызметтiң лицензияланатын түрлерiн жүзеге
асыру құқығына лицензия алу үшін қажетті құжаттар
9. Қызметтің лицензияланатын түрлерiн жүзеге асыру құқығына лицензияны ресiмдеу үшiн өтiнiш берушi азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкілеттi органға мынадай құжаттарды ұсынады:

2) авиационные работы;
3) перевозка опасных грузов.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения постановлением Правительства РК от 9 июня 2006 года N  533  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Квалификационные требования
к лицензируемым видам деятельности
4. Лицензия на право осуществления перевозки пассажиров и грузов воздушным транспортом выдается лицу, которое должно:
1) иметь действующий сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов, выданный уполномоченным органом.
В отношении иностранных граждан или юридических лиц признаются сертификаты эксплуатанта или аналогичные им документы, выдаваемые компетентными властями иностранного государства и отвечающие требованиям, установленным в Республике Казахстан;
2) использовать воздушные суда, прошедшие государственную регистрацию в Республике Казахстан или другом государстве и имеющие действующие сертификаты летной годности, выданные уполномоченным органом или иностранным государством, признанные действительными в Республике Казахстан;
3) обеспечивать виды обязательного страхования в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан;
4) иметь заключения органов санитарного надзора;
5) для осуществления регулярных международных перевозок лицо дополнительно должно иметь:
а) свидетельство о регистрации авиакомпании в Международной организации гражданской авиации (ICAO);
б) трехбуквенный код (ICAO) для эксплуатационных целей;
в) установленный перечень перевозочной документации для оформления международных перевозок пассажиров и грузов.
5. Лицензия на право осуществления авиационных работ выдается лицу, которое должно соответствовать требованиям, указанным в подпунктах 1)-3) пункта 4 настоящих Правил.
Для осуществления авиационно-химических работ лицо должно дополнительно иметь заключение органов санитарного надзора.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 мая 2004 г.  N 600  .
6. Лицензия на право осуществления перевозок опасных грузов выдается лицу, которое должно соответствовать требованиям, указанным в подпунктах 1)-4) пункта 4 настоящих Правил.
7.  (исключен постановлением Правительства РК от 9 июня 2006 года N  533  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
8.  (исключен постановлением Правительства РК от 9 июня 2006 года N  533  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
4. Документы, необходимые для получения лицензий
на право осуществления лицензируемых видов деятельности
9. Для оформления лицензии на право осуществления лицензируемых видов деятельности заявитель представляет в уполномоченный орган в области государственного регулирования гражданской авиации следующие документы:

1) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нысан бойынша өтінішті;
2) осы Ереженің 4-6-тармақтарында көрсетiлген қызметтің осы түрiне арналған біліктілiк талаптарына өтiнiш берушiнің сәйкестiгiн растайтын құжаттардың көшiрмелерiн;
3) лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшiрмесi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.06.09. N  533  (қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
5. Лицензияны беру туралы өтiнiштi қарау мерзiмдерi
10. Егер заңнамалық кесiмдерде өзгеше мерзiм белгіленбесе, лицензияны барлық қажеттi құжаттарымен өтiнiштi берген күннен бастап бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей, ал шағын кәсіпкерлік субъектiлерi үшiн - он күндiк мерзiмнен кешiктiрмей азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкілеттi орган бередi.
6. Лицензиялық алым
11. Азаматтық авиация саласындағы қызметтердiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымдар ставкасы Қазақстан Республикасының Салық  кодексіне  сәйкес белгiленедi. Лицензиялық қызметпен айналысудың барлық кезеңiне берiлетiн лицензия лицензияны беру сәтіндегi лицензиялық алымның бір жолғы төлемiмен жүзеге асырылады.
7. Лицензияның әрекет ету шарттары
12. Лицензияның әрекет ету шарттары, соның iшінде лицензия беруден бас тарту, лицензияның әрекетiн тоқтату, лицензияны қайтарып алу және оның қолданылуын тоқтата тұру тәртiбi "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңымен  реттеледi.

1) заявление по форме, установленной Правительством Республики Казахстан;
2) копии документов, подтверждающих соответствие заявителя квалификационным требованиям для данного вида деятельности, указанных в пунктах 4-6 настоящих Правил;
3) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения постановлением Правительства РК от 9 июня 2006 года N  533  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
5. Сроки рассмотрения заявления о выдаче лицензии
10. Лицензия выдается уполномоченным органом в области государственного регулирования гражданской авиации не позднее месячного срока, а для субъектов малого предпринимательства - не позднее десятидневного срока со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами, если иной срок не установлен законодательными актами.
6. Лицензионный сбор
11. Ставки лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности в сфере гражданской авиации определяются в соответствии с  Налоговым  кодексом Республики Казахстан. Выдача лицензий на весь период занятия лицензионной деятельностью осуществляется с разовой уплатой лицензионного сбора на момент выдачи лицензии.
7. Условия действия лицензии
12. Условия действия лицензии, в том числе порядок отказа в выдаче лицензии, прекращения действия лицензии, отзыва лицензии и приостановления ее действия регулируются  Законом  Республики Казахстан "О лицензировании".