Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2001 жылғы 9 маусымдағы N 787 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiне өзгерiстер мен толықтырулардың жобасын мақұлдау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 шілдедегі N 737 қаулысы
Қазақстан Республикасы Президентiнің "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кейбiр мәселелерi туралы" 2001 жылғы 29 қаңтардағы N 543 Жарлығына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы N 655 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi ұсынған, Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2001 жылғы 9 маусымдағы N 787 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiне өзгерiстер мен толықтырулардың жобасы мақұлдансын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
Алматы қаласы,       2003 жылғы "__"________         N ____
Қазақстан Республикасының Әдiлет
министрлігінде N 1568 тiркелген
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Басқармасының "Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын жүзеге
асыру ережесiн бекiту туралы"
2001 жылғы 20 маусымдағы N 237
қаулысына өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлік басқарудың тиiмділігiн қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнің "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кейбiр мәселелерi туралы" 2001 жылғы 29 қаңтардағы N 543 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237 қаулысына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1568 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің "Қазақстан Ұлттық Банкiнің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 2 - 15 шілдеде жарияланған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2002 жылғы 24 қазандағы N 426 қаулысымен бекiтiлген өзгерiстерiмен бiрге) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсін:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру epeжесіндe:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Об одобрении проекта изменений и дополнений в Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, одобренных постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2001 года N 787
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2003 года N 737
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 января 2001 года N 543 "О некоторых вопросах Национального фонда Республики Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить представленный Национальным Банком Республики Казахстан проект изменений и дополнений в Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, одобренных постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2001 года N 787.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Постановление
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
г. Алматы               от "_" ______ 2003 года             N __
О внесении изменений и
дополнений в постановление
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 237
"Об утверждении Правил
осуществления инвестиционных
операций Национального фонда
Республики Казахстан",
зарегистрированное в
Министерстве юстиции
Республики Казахстан
под N 1568
В целях обеспечения эффективности доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан, а также в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 января 2001 года N 543 "О некоторых вопросах Национального фонда Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1568, опубликованное 2-15 июля 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана", с изменениями, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 октября 2002 года N 426) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением:
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Salomon World Government Bond ex Japan Index индексi 60% USD hedged (90 процент) қосылған Salomon World Government Bond Japan Index 60% USD hedged (10 процент) (бұдан әрi - customized SWGB Index 60% USD hedged) - Жапонияны қоспағанда, дамыған елдердің мемлекеттiк облигацияларының 90 процентiнен тұратын Salomon Smith Barney компаниясының индексi және АҚШ долларына қарағанда 60 процентке хеджирленген өтеу мерзiмi бiр жылдан астам Жапония мемлекеттiк облигацияларының 10 процентi. Бағалы қағаздардың индекстегi құрамы рыноктық капиталдандыру негiзiнде ай сайын өзгеріп отырады. Кiрiстілік пен тәуекел көрсеткіштерi күн сайын есептеледi.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Lehman Global Aggregate (LGA) индексi - мемлекеттiк, агенттiк, корпоративтiк бағалы қағаздардан, сондай-ақ активтер кепiлiмен бағалы қағаздар мен жылжымайтын мүлік кепiлiмен бағалы қағаздардан тұратын Lehman Brothers компаниясының индексi.";
11-тармақтағы кесте:
мынадай мазмұндағы оныншы жолмен толықтырылсын:
ВВВ                             Ваа
мынадай мазмұндағы он үшiншi жолмен толықтырылсын:
А-2                             Р-3
24-тармақтағы "20%-нен кем болмауы" деген сөздер "600 млн. АҚШ долларынан аспайтын болуы" деген сөздермен ауыстырылсын;
36-тармақ алынып тасталсын;
40-тармақтағы "12 айдан" деген сөздер "10 жылдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
41-тармақтағы "0.75" деген сан "1" деген санмен ауыстырылсын;
"Тұрақтандыру портфелінің негiзгi өлшемдерi" деген 4-тарау мынадай мазмұндағы 42-1-тармақпен толықтырылсын:
"42-1. Валюталық бөлу бөлінісiнде тұрақтандыру портфелiнің ең көп дегенде 30 процент активтерi customized SWGB Index 60% USD hedged индексiне енетiн елдердің АҚШ долларынан өзгеше валюталарына деноминацияланған активтерге инвестициялануы мүмкiн.;
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Жинақ портфелi үшiн мыналардан тұратын индекс эталондық портфель болып саналады:
1) 75 процентi - customized SWGB Index 60% USD hedged және
2) 25 процентi - МSСI World Index excluding Energy.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Жинақ портфелiнің белгiленген кiрiсi бар бағалы қағаздар портфелi үшiн customized SWGB Index 60% USD hedged индексi эталондық портфель болып саналады.";
48-тармақ "Инвестициялар" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарын қоспағанда, customized SWGB Index 60% USD hedged және LGA индексi" деген сөздермен толықтырылсын;
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Бағалы қағаздың корпоративтiк эмитентiнің ең төмен ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингі - А/А2-ден ВВВ-ға дейiн. Ақша рыногы корпоративтiк бағалы қағаздарының ең төмен қысқа мерзiмдi кредиттiк рейтингi - А2/Р3. Портфельдің ең көп дегенде 2 процентi ВВВ-дан А- -ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi бар корпоративтiк бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкiн. Портфельдің ең көп дегенде 4 процентi А- -дан А+ -ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингі бар корпоративтiк бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкiн. Портфельдің ең көп дегенде 6 процентi А+ -дан АА- -ға дейiнгi ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi бар корпоративтiк бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкiн. Портфельдің ең көп дегенде 10 процентi AA- -дан жоғары ұзақ мерзiмді кредиттiк рейтингi бар корпоративтiк бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкiн. Жылжымайтын мүлiк (MBS) немесе активтер (ABS) кепiлiмен бағалы қағаздардың ААА-дан ВВВ-ға дейiнгi - Standard & Poor's немесе Ааа-дан Ваа-ға дейiнгi Moody's кредиттiк рейтингi болуы тиiс.";

"10. Индекс Salomon World Government Bond ex Japan Index 60% USD hedged (90 процентов) плюс Salomon World Government Bond Japan Index 60% USD hedged (10 процентов) (далее - customized SWGB Index 60% USD hedged) - индекс компании Salomon Smith Barney, состоящий на 90 процентов из государственных облигаций развитых стран, за исключением Японии, и на 10 процентов из государственных облигаций Японии со сроком погашения более одного года, на 60 процентов хеджированный против доллара США. Состав ценных бумаг в индексе меняется ежемесячно на основе рыночной капитализации. Показатели доходности и риска рассчитываются ежедневно.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Индекс Lehman Global Aggregate (LGA) - индекс компании Lehman Brothers, состоящий из государственных, агентских, корпоративных ценных бумаг, а также ценных бумаг под залог активов и ценных бумаг под залог недвижимости.";
в таблице пункта 11:
дополнить строкой десятой следующего содержания:
----------------------------------------------
|ВВВ                  |   Baa                |
----------------------------------------------
дополнить строкой тринадцатой следующего содержания:
----------------------------------------------
|А-2                  | Р-3                  |
----------------------------------------------
в пункте 24 слова "не менее 20%" заменить словами "не более 600 млн. долларов США";
пункт 36 исключить;
в пункте 40 слова "12 месяцев" заменить словами "10 лет";
в пункте 41 число "0.75" заменить цифрой "1";
главу 4 "Основные параметры стабилизационного портфеля" дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:
"42-1. Максимум 30 процентов активов стабилизационного портфеля в разрезе валютного распределения может быть инвестировано в активы, деноминированные в валютах стран, отличных от доллара США, входящих в индекс customized SWGB Index 60% USD hedged.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Эталонным портфелем для сберегательного портфеля считается индекс, состоящий на:
1) 75 процентов из customized SWGB Index 60% USD hedged и
2) 25 процентов из MSCI World Index excluding Energy.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Эталонным портфелем для портфеля ценных бумаг с фиксированным доходом сберегательного портфеля считается индекс customized SWGB Index 60% USD hedged.";
пункт 48 дополнить словами "customized SWGB Index 60% USD hedged и индекс LGA, за исключением ценных бумаг эмитентов Республики Казахстан";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Минимальный долгосрочный кредитный рейтинг корпоративного эмитента ценной бумаги - от А/А2 до ВВВ. Минимальный краткосрочный кредитный рейтинг корпоративных ценных бумаг денежного рынка - А2/Р3. Максимум 2 процента портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом от ВВВ до А-. Максимум 4 процента портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом от А- до А+. Максимум 6 процентов портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом от А+ до АА-. Максимум 10 процентов портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом выше АА-. Ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) или активов (ABS) должны иметь кредитные рейтинги от ААА до ВВВ - Standard&Poor's или от Ааа до Baa- Moody's.";

62-тармақтағы "150" деген сан "300" деген санмен ауыстырылсын;
67-тармақтағы "2" деген сан "4" деген санмен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы 2003 жылғы 1 тамыздан бастап күшiне енедi.
3. Монетарлық операциялар департаментi (Әлжанов Б.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап бес күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне жiберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2003 жылғы "__"_______
N ___ қаулысымен
мақұлданған

в пункте 62 число "150" заменить числом "300";
в пункте 67 цифру "2" заменить цифрой "4".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 августа 2003 года.
3. Департаменту монетарных операций (Альжанов Б.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в пятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
Одобрено
постановлением
Правительства
Республики Казахстан
от "__" ______ 2003 года
N __