Қазақстан Республикасы көлік-коммуникация кешенінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 6 тамыздағы N 786 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.11.24. N 1232 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Конституциялық Заңының  24-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Темір жол көлігі комитеті құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Темір жол көлігі комитеті туралы ереже бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 8 қыркүйектегі N 1334  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 45, 413-414-құжаттар):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті туралы ережеде:
10-тармақтың 2) тармақшасында:
"қатынас жолдарын" деген сөздер алынып тасталсын;
12-тармақтың 3) тармақшасында:
"әуе" деген сөзден кейiн "және темiр жол" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы ", жол қатынастарын пайдаланудың" деген сөздер алынып тасталсын;
2) "Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 20 қарашадағы N 1756  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 51, 506-құжат):
3-тармақ мемлекеттік тiлдегi мәтiнiнде үшiншi абзацтағы "комитетi" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы төртiншi, бесiншi және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Темiр жол көлiгi комитетi;
Көлiктiк бақылау комитетi;
Аэроғарыш комитетi";
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi туралы ережеде:
1-тармақтың екiншi абзацы "Аэроғарыш комитетi" деген сөздерден кейiн "Темiр жол көлiгi комитетi" деген сөздермен толықтырылсын.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 2003.11.21. N 1165  қаулысымен .
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 6 тамыздағы
N 786 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгінiң Темiр жол көлiгi комитетi туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Темiр жол көлiгi комитетi (бұдан әрi - Комитет) Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң құзыретi шегiнде темiр жол көлiгi саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды, темiр жол көлiгiнiң қызметiн үйлестiрудi, реттеудi және бақылауды, сондай-ақ оның құзыретiне жатқызылған салада салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын ведомство болып табылады.

Вопросы транспортно-коммуникационного комплекса Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2003 года N 786. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 24 ноября 2004 г. N 1232 (P041232).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2004 № 1232.
В соответствии со статьей 24 Конституционного закона Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Комитет железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в организационно-правовой форме государственного учреждения.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете железнодорожного транспорта.
3. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 1999 года N 1334 "Вопросы Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 45, ст. 413-414):
в Положении о Комитете транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в подпункте 2) пункта 10:
слова "путями сообщения" исключить;
в подпункте 3) пункта 12:
слова "путей сообщения" исключить;
в подпункте 4) слова "путей сообщения" исключить;
2) в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 1999 года N 1756 "Вопросы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 51, ст. 506):
пункт 3 дополнить абзацами четвертым, пятым и шестым следующего содержания:
"Комитет железнодорожного транспорта;
Комитет транспортного контроля;
Аэрокосмический комитет.";
в Положении о Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
абзац второй пункта 1 дополнить словами: ", Комитет железнодорожного транспорта". <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 ноября 2003 г. N 1165 .
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 августа 2003 года N 786
Положение
о Комитете железнодорожного транспорта Министерства
транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством, в пределах компетенции Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, осуществляющим реализацию государственной политики в области железнодорожного транспорта, координацию, регулирование и контроль деятельности железнодорожного транспорта, а также межотраслевую координацию в сфере, отнесенной к его компетенции.

2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының  Конституциясына  және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Yкiметінiң кесiмдерiне, өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген мөрi және мемлекеттiк тiлде өзiнiң атауы жазылған мөртаңбасы, белгiленген үлгiде бланкiлерi, сондай-ақ банкiлерде заңнамаға сәйкес есеп шоттары болады.
Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттiк берiлсе, оның мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуға құқығы бар.
4. Комитет заңнамада белгiленген тәртiппен өз құзыретiндегi мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында мiндеттi күшi бар бұйрықтар шығарады.
5. Комитеттiң штат саны лимитiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
6. Комитеттiң заңды мекен-жайы: 473000, Астана қаласы, Абай даңғылы, 49.
7. Комитеттiң толық атауы - "Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Темiр жол көлiгi комитетi" мемлекеттiк мекемесi.
8. Осы Ереже Комитеттiң құрылтайшы құжаты болып табылады.
9. Комитеттiң қызметiн қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Комитетке Комитеттiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау мәнiне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық кесiмдермен кiрiс әкелетiн қызметтi жүзеге асыруға құқық берiлген болса, онда осындай қызметтен түскен кiрiстер республикалық бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi,
функциялары және құқықтары
10. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi:
1) темiр жол көлiгi саласында мемлекеттік саясатты iске асыру;
2) өзiнiң құзыретi шегiнде темiр жол көлiгi саласындағы мемлекеттiк реттеу, үйлестiру мен бақылау;
3) темiр жол көлiгiнiң қызметтер көрсету рыногын қалыптастыруға қатысу;
4) Қазақстан Республикасында, одан тыс жерлерде жүк пен жолаушыларды тасымалдау кезiнде темiр жол көлiгiн тиiмдi пайдалануға және магистралдық темiр жол желiсiн дамытуға бағытталған iс-шараларды әзiрлеу және iске асыру;
5) темiр жол көлiгi саласындағы қатынастарды реттейтiн заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеуге қатысу;
6) темiр жол көлiгi саласында бiрыңғай инвестициялық, ғылыми-техникалық саясатты қалыптастыру мен жүргiзудi және кадрлар даярлауды қамтамасыз ету;

2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в банках.
Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает приказы, имеющие обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
5. Лимит штатной численности Комитета утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Комитета: 473000, город Астана, проспект Абая, 49.
7. Полное наименование Комитета - государственное учреждение "Комитет железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан".
8. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
9. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами будет предоставлено право осуществлять деятельность, приносящую доход, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Комитета
10. Основными задачами Комитета являются:
1) реализация государственной политики в области железнодорожного транспорта;
2) в пределах своей компетенции государственное регулирование, координация и контроль в области железнодорожного транспорта;
3) участие в формировании рынка услуг железнодорожного транспорта;
4) разработка и реализация мероприятий, направленных на эффективное использование железнодорожного транспорта при перевозках грузов и пассажиров в Республике Казахстан, за ее пределами и развитие магистральной железнодорожной сети;
5) участие в разработке законодательных и иных нормативных правовых актов, регулирующих отношения в области железнодорожного транспорта;
6) обеспечение формирования и проведения единой инвестиционной, научно-технической политики и подготовки кадров в области железнодорожного транспорта;

7) өз құзыретiнiң шегiнде темiр жол көлiгi туралы заңнаманы орындауды қамтамасыз ету;
8) өз құзыретiнiң шегiнде темiр жол тасымалындағы мемлекеттiк мұқтаждар қажеттiлiктерiн уақытылы және сапалы қамтамасыз етудi жүзеге асыру болып табылады.
11. Комитет заңнамада белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жүк пен жолаушыларды темiр жолмен тасымалдаудағы мемлекет экономикасының және халықтың қажеттiлiктерiн қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттiк саясат пен стратегияны өз құзiретi шегiнде iске асыру;
2) өз құзыретiндегi мәселелер бойынша темiр жол көлiгi туралы нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеу және қабылдау;
3) магистралдық темiр жол желiсiне еркiн және тең қол жеткiзудiң қамтамасыз етiлуiн бақылау;
4) темiр жол көлiгiмен жолаушылар тасымалдау бойынша қызметтер көрсетудi сатып алу жөнiндегi конкурсты ұйымдастыру және өткiзу;
5) темiр жол көлiгi саласындағы мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеуге және iске асыруға қатысу;
6) тиiстi мемлекеттiк органдармен темiр жолдарды және ондағы құрылыстарды салу, пайдалану және күтiп ұстау мәселелерi бойынша үйлестiру және өзара iс-қимыл жасау жөнiндегi шараларды жүзеге асыру;
7) темiр жол көлiгi объектiлерi мен кәсiпорындарын жекешелендiру жөнiндегi мәселелердi шешуге қатысу;
8) жүктелген өкiлеттiктер шегiнде темiр жол көлiгi саласындағы халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүддесiн бiлдiру;
9) өз құзыретiнiң шегiнде темiр жол көлiгi саласындағы қызметтi мемлекеттiк реттеудi, үйлестiрудi және бақылауды қамтамасыз ету; <*>
10) заңнамамен оған жүктелген өзге де функциялар.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 2003.11.21. N 1165  қаулысымен .
12. Негiзгi мiндеттерiн iске асыру және өзiнiң функцияларын жүзеге асыру мақсатында Комитеттiң:
1) мемлекеттiк органдардан, жеке және заңды тұлғалардан Комитеттiң құзыретiне енетiн мәселелер бойынша қажеттi ақпаратты, материалдарды, анықтамалық деректердi сұрауға;
2) өз құзыретiнiң шегiнде темiр жол көлiгi саласындағы қызметтi реттеу мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында мiндеттi күшi бар кесiмдер шығаруға;
3) темiр жол көлiгi саласындағы нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеуге;
4) темiр жол көлiгiнде тасымалдау және басқа да функцияларды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың темiр жол көлiгiнiң жұмыс iстеу тәртiбiн белгiлейтiн заңнамалық ережелердi олардың сақтауы бөлiгiндегi қызметтi тексеруге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.

7) обеспечение в пределах своей компетенции исполнения законодательства о железнодорожном транспорте;
8) осуществление в пределах своей компетенции своевременного и качественного обеспечения потребностей государственных нужд в железнодорожных перевозках.
11. Комитет в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) реализация в пределах своей компетенции государственной политики и стратегии, направленных на обеспечение потребностей экономики государства и населения в железнодорожных перевозках грузов и пассажиров;
2) разработка и принятие по вопросам своей компетенции нормативных правовых актов о железнодорожном транспорте;
3) контроль за обеспечением свободного и равного доступа к магистральной железнодорожной сети;
4) организация и проведение конкурса по закупке услуг по перевозке пассажиров железнодорожным транспортом;
5) участие в разработке и реализации государственных программ в области железнодорожного транспорта;
6) осуществление мер по координации и взаимодействию с соответствующими государственными органами по вопросам строительства, эксплуатации и содержания железнодорожных путей и сооружений на них;
7) участие в решении вопросов по приватизации объектов и предприятий железнодорожного транспорта;
8) представление в пределах возложенных полномочий интересов Республики Казахстан в международных организациях в области железнодорожного транспорта;
9) обеспечение государственного регулирования, координации и контроля, в пределах своей компетенции, деятельности лиц в области железнодорожного транспорта;
10) иные функции, возложенные на него законодательством. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 ноября 2003 г. N 1165 .
12. В целях реализации основных задач и осуществления своих функций Комитет имеет право:
1) запрашивать у государственных органов, физических и юридических лиц необходимую информацию, материалы, справочные данные по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
2) издавать в пределах своей компетенции акты, имеющие обязательную силу на всей территории Республики Казахстан, по вопросам регулирования деятельности в сфере железнодорожного транспорта;
3) разрабатывать нормативные правовые акты в области железнодорожного транспорта;
4) проверять деятельность юридических и физических лиц, осуществляющих перевозочные и другие функции на железнодорожном транспорте в части соблюдения ими положений законодательства, определяющего порядок работы железнодорожного транспорта;
5) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

3. Комитеттiң мүлкі
13. Комитеттiң жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi бар.
14. Комитетке бекiтiлiп берiлген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
15. Комитеттiң өзiне бекiтiлiп берiлген мүлiктi өз бетiнше иелiктен шығаруға немесе басқа тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
Комитетке заңнамада белгiленген жағдайларда және шектерде мүлiкке иелiк ету құқығы берiлуi мүмкiн.
4. Комитеттiң қызметiн ұйымдастыру
16. Комитеттi Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын төраға басқарады.
Комитет төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Комитет төрағасының екi орынбасары болады.
17. Комитет төрағасы Комитеттiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды және Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен өз функцияларының жүзеге асырылуы үшiн жеке жауап бередi.
18. Осы мақсатта төраға:
1) өз орынбасарлары мен Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен өкiлеттiктерiн белгiлейдi;
2) заңнамаға сәйкес Комитет қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгiленген тәртiппен Комитет қызметкерлерiне тәртiптiк жаза қолданады және көтермелейдi;
4) Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы ереженi бекiтедi;
5) Комитеттi мемлекеттiк органдарда, халықаралық және өзге де ұйымдарда бiлдiредi;
6) Комитеттiң бұйрықтарына қол қояды;
7) заңнамаға сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
5. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату
19. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

3. Имущество Комитета
13. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
14. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
15. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Комитету может быть предоставлено право распоряжения имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Комитета
16. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Председатель Комитета имеет двух заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Министром транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
17. Председатель Комитета организует и руководит работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
18. В этих целях Председатель:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Комитета;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета;
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и поощряет работников Комитета;
4) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
5) представляет Комитет в государственных органах, международных и иных организациях;
6) подписывает приказы Комитета;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
19. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.