Жеке тұлғалардың Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң шекараларынан еркiн және тең құқылы өтуiн және олардың тауарлар мен валютаны кедергiсiз тасымалдауын қамтамасыз ету туралы 1998 жылғы 24 қарашадағы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 12 қыркүйектегі N 934 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Жеке тұлғалардың Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң шекараларынан еркiн және тең құқылы өтуiн және олардың тауарлар мен валютаны кедергiсiз тасымалдауын қамтамасыз ету туралы 1998 жылғы 24 қарашадағы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ЕврАзЭҚ Интеграциялық
комитетiнiң 2003 жылғы
27 ақпандағы N 185
шешiміне қосымша
Жоба
Жеке тұлғалардың Кеден одағына қатысушы мемлекеттер
шекараларынан еркін және тең құқылы өтуін және олардың
тауарлар мен валютаны кедергiсiз тасымалдауын қамтамасыз
ету туралы 1998 жылғы 24 қарашадағы келiсiмге
өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
хаттама
Беларусь Республикасының Үкiметi және Беларусь Республикасының Ұлттық банкi, Қазақстан Республикасының Үкiметi және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi, Қырғыз Республикасының Үкiметi және Қырғыз Республикасының Ұлттық банкi, Ресей Федерациясының Үкiметi және Ресей Федерациясының Орталық банкi, Тәжiкстан Республикасының Үкiметi және Тәжiкстанның Ұлттық банкi, бұдан әрi Тараптар деп аталады,
Жеке тұлғалардың Кеден одағына қатысушы мемлекеттер шекараларынан еркiн және тең құқылы өтуiн және олардың тауарлар мен валютаны кедергiсiз тасымалдауын қамтамасыз ету туралы 1998 жылғы 24 қарашадағы келісімнің (бұдан әрi - Келiсiм) ережелерiн iске асыра отырып,
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң бiрыңғай кеден аумағын қалыптастырудың ағымдағы кезеңiн және олардың ұлттық экономикаларының нақты жай-күйiн ескере отырып,
төмендегілер туралы келiстi:
1-бап
Келiсiмнің 1-бабының екiншi абзацындағы мемлекеттiк тілдегi мәтiндегi "тұратын" деген сөзден кейiн үтiр қойылып, "оның ішінде одан тыс жерлерде уақытша тұратын" деген сөздермен толықтырылсын, одан әрi - мәтiн бойынша.
2-бап
Келiсiмнiң 7-бабының бiрiншi абзацындағы "олардың ішкі кеден шекаралары арқылы" деген сөздер "Кеден одағына қатысушы, мемлекеттердiң бiрыңғай кеден аумағы iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын және "8-бап ережелерiн есепке ала отырып" деген сөздер алынып тасталсын.
Келiсiмнің 7-бабының екiншi абзацындағы "iшкi кеден шекаралары арқылы" деген сөздер "кеден аумағы iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын.
Келiсiмнiң 7-бабының төртiншi, бесiншi және алтыншы абзацтары алынып тасталсын.

О подписании Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение об обеспечении свободного и равного права пересечения физическими лицами границ государств-участников Таможенного союза и беспрепятственного перемещения ими товаров и валюты от 24 ноября 1998 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 934
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение об обеспечении свободного и равного права пересечения физическими лицами границ государств-участников Таможенного союза и беспрепятственного перемещения ими товаров и валюты от 24 ноября 1998 года.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Приложение к
Решению Интеграционного
Комитета ЕврАзЭС
от 27 февраля 2003 г.
N 185
Протокол
о внесении изменений и дополнений в Соглашение об
обеспечении свободного и равного права пересечения физическими лицами границ государств-участников
Таможенного союза и беспрепятственного перемещения
ими товаров и валюты от 24 ноября 1998 года
Правительство Республики Беларусь и Национальный банк Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Национальный Банк Республики Казахстан, Правительство Кыргызской Республики и Национальный банк Кыргызской Республики, Правительство Российской Федерации и Центральный банк Российской Федерации, Правительство Республики Таджикистан и Национальный банк Таджикистана, далее именуемое Сторонами,
Реализуя положения Соглашения об обеспечении свободного и равного права пересечения физическими лицами границ государств-участников Таможенного союза и беспрепятственного перемещения ими товаров и валюты от 24 ноября 1998 года (далее - Соглашение),
С учетом текущего этапа формирования единой таможенной территории государств-участников Таможенного союза и реального состояния их национальных экономик,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
В абзаце втором статьи 1 Соглашения после слов "Таможенного союза" поставить запятую и дополнить словами "в том числе временно находящимися за их пределами", далее - по тексту.
Статья 2
В абзаце первом статьи 7 Соглашения слова "через их внутренние таможенные границы" заменить словами "внутри единой таможенной территории государств-участников Таможенного союза" и исключить слова "с учетом положений статьи 8".
В абзаце втором статьи 7 Соглашения слова "через внутренние таможенные границы" заменить словами "внутри единой таможенной территории".
Абзацы четвертый, пятый и шестой статьи 7 Соглашения исключить.

3-бап
Келiсiмнiң 8-бабының бiрiншi және екiншi абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің бiрыңғай кеден аумағы құрылғанға дейiн жеке тұлғалар Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің iшкi және сыртқы кеден шекаралары арқылы 3000 АҚШ доллары баламасына тең және одан аспайтын сомадағы қолма-қол шетел валютасын бiр жолы әкелу/әкету үшiн жазбаша түрде декларацияға енгiзбей және рұқсат құжаттарын ұсынбай, кедергісіз әкетуге құқылы деп келісті.
Жеке тұлға Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң iшкi және сыртқы кеден шекаралары арқылы 3000 АҚШ доллары баламасынан асатын қолма-қол шетел валютасын әкелген/әкеткен жағдайда, оған/одан осындай валюта әкелiнетiн/әкетiлетiн Кеден одағына қатысушы мемлекеттiң ұлттық заңдарында белгiленген тәртіп қолданылады. Сонымен бiрге жеке тұлға Кеден одағына қатысушы мемлекетке қолма-қол шетел валютасын әкелгенде кеден органы ресiмдеген кеден декларациясы осы Кеден одағына қатысушы мемлекеттен оны әкету үшiн (декларацияда көрсетiлген сома шегiнде) жеткiліктi негiз болып табылады.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң бiрыңғай кеден аумағы құрылғанға дейiн Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің ұлттық валюталарын олардың шекаралары арқылы алмастыру оған/одан оның валютасы әкелiнетiн/әкетiлетiн Кеден одағына қатысушы мемлекеттiң ұлттық заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Тараптар Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң экономикалық ахуалының өзгеруiне қарай жеке тұлғалардың Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң iшкi және сыртқы кеден шекаралары арқылы қолма-қол шетел валютасын әкелуінің/әкетуiнің өзге де келiсiлген нормаларын белгiлеуге құқылы.".
Келiсiмнің 8-бабының үшiншi абзацы бесiншi болып есептелсін. Осы абзацтың мемлекеттiк тілдегi мәтінінде "қамтамасыз етедi" деген сөздерден кейiн үтiр қойылып, мынадай мазмұндағы мәтiнмен толықтырылсын: "осы мемлекет бұл жөнiнде басқа Кеден одағына қатысушы мемлекеттерге хабарлайды.".
4-бап
Келiсiмнiң 9-бабы алынып тасталсын.
5-бап
Келiсiмнің 10, 11, 12 және 13-баптары тиiсiнше 9, 10, 11 және 12-баптар болып есептелсін.
6-бап
Осы Хаттама Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
Осы Хаттаманың депозитарийi Евразиялық экономикалық қауымдастықтың Интеграциялық Комитетi болып табылады.
7-бап
Осы Хаттама депозитарий Тараптардың оны күшiне енгiзу үшiн қажеттi iшкi мемлекеттiк рәсiмдердi орындағаны туралы соңғы хабарламасын алған күннен бастап күшiне енедi.

Статья 3
Абзац первый и второй статьи 8 Соглашения изложить в следующей редакции:
"Стороны согласились, что до создания единой таможенной территории государств-участников Таможенного союза физические лица вправе беспрепятственно без декларирования в письменной форме и представления разрешительных документов, являющихся основанием для такого вывоза единовременно ввозить/вывозить наличную иностранную валюту через внутренние и внешние таможенные границы государств-участников Таможенного союза в сумме, равной и не превышающей в эквиваленте 3000 долларов США.
В случае ввоза/вывоза физическим лицом через внутренние и внешние таможенные границы государств-участников Таможенного союза наличной иностранной валюты, превышающей в эквиваленте 3000 долларов США, действует порядок, установленный национальным законодательством государства-участника Таможенного союза, в которое/из которого такая валюта ввозится/вывозится. При этом таможенная декларация, оформленная таможенным органом при ввозе физическим лицом наличной иностранной валюты в государство-участник Таможенного союза, является достаточным основанием для ее вывоза из данного государства-участника Таможенного союза (в пределах суммы, указанной в декларации).
До создания единой таможенной территории государств-участников Таможенного союза перемещение национальных валют государств-участников Таможенного союза через их таможенные границы осуществляется в порядке, установленном национальным законодательством государства-участника Таможенного союза, из которого/в которое его валюта ввозится/вывозится.
По мере изменения экономической ситуации в государствах-участниках Таможенного союза Стороны вправе устанавливать иные согласованные нормы ввоза/вывоза физическими лицами наличной иностранной валюты через внутренние и внешние таможенные границы государств-участников Таможенного союза".
Абзац третий статьи 8 Соглашения считать пятым. В этом абзаце после слов "такую норму" поставить запятую и дополнить его текстом следующего содержания: "о чем данное государство информирует другие государства-участники Таможенного союза".
Статья 4
Статью 9 Соглашения исключить.
Статья 5
Статьи 10 11, 12 и 13 Соглашения считать соответственно статьями 9, 10, 11 и 12.
Статья 6
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Соглашения.
Депозитарием настоящего Протокола является Интеграционный Комитет Евразийского экономического сообщества.
Статья 7
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения депозитарием последнего уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления его в силу.

8-бап
Осы Хаттама күшiне енген күннен бастап Келісімнің ажырамас бөлiгi болып табылатын 2000 жылғы 23 мамырдағы Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің жеке тұлғаларының үшiншi елдерге қолма-қол шетел валютасын кедергiсiз алып өтуінің тәртібі мен нормасы туралы хаттаманың қолданылуы тоқтатылады.
200___ж.____________________ қаласында жасалды.
Осы Хаттаманың түпнұсқа данасы Евразиялық экономикалық қауымдастықтың Интеграциялық Комитетiнде сақталады, ол әрбір Тарапқа хаттаманың куәландырылған көшiрмесiн жiбередi.
Беларусь                       Беларусь
Республикасының                Республикасының
Үкiметi үшiн                   Ұлттық банкi үшiн
Қазақстан                      Қазақстан
Республикасының                Республикасының
Үкiметi үшiн                   Ұлттық Банкi үшiн
Қырғыз                         Қырғыз
Республикасының                Республикасының
Yкiметi үшiн                   Ұлттық банкi үшiн
Ресей                          Ресей
Федерациясының                 Федерациясының
Үкiметi үшін                   Орталық банкi үшiн
Тәжікстан                      Тәжiкстанның Ұлттық
Республикасының                банкi үшiн
Үкiметi үшiн

Статья 8
С даты вступления в силу настоящего Протокола прекращается действие Протокола о порядке и норме беспрепятственного вывоза физическими лицами государств-участников Таможенного союза наличной иностранной валюты в третьи страны от 23 мая 2000 года, являющегося неотъемлемой частью Соглашения.
Совершено в г. _______________ 200_г.
Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится в Интеграционном Комитете Евразийского экономического сообщества, который направит каждой Стороне его заверенную копию.
За Правительство              За Национальный банк
Республики Беларусь           Республики Беларусь
За Правительство              За Национальный Банк
Республики Казахстан          Республики Казахстан
За Правительство              За Национальный банк
Кыргызской Республики         Кыргызской Республики
За Правительство              За Центральный банк
Российской Федерации          Российской Федерации
За Правительство              За Национальный банк
Республики Таджикистан        Таджикистана