Су объектілерiне зиянды әсерлердiң рұқсат етілетін шектi нормативтерiн әзiрлеу және бекiту ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 19 қантардағы N 50 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 15 мамырдағы № 19-1/441 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шiлдедегi Су кодексiнiң 84-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Су объектiлерiне зиянды әсерлердiң рұқсат етілетiн шектi нормативтерiн әзiрлеу және бекiту ережесi (бұдан әрi - Ереже) бекiтiлсiн.
2. Осы қаулымен бекiтiлген Ереженiң 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енетiн 7-тармағынан басқасы осы қаулыға қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметінің
2004 жылғы 19 қаңтардағы
N 50 қаулысымен
бекiтiлген
Су объектілеріне зиянды әсерлердің рұқсат етілетiн шектi
нормативтерiн әзiрлеу және бекіту
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Су объектiлерiне зиянды әсерлердiң рұқсат етiлетiн шектi нормативтерiн әзiрлеу және бекiтудiң ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының Су кодексiне сәйкес әзiрлендi және су объектiлерiне зиянды әсерлердiң рұқсат етiлетiн шектi нормативтерiн әзiрлеу және бекiту (бұдан әрi - ЗӘРШ) тәртiбiн белгiлейдi.
2. Су объектiлерiне ЗӘРШ-тiң нормативтерi жер бетi және жер асты суларын экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сай жай-күйде ұстау мақсатында белгiленедi әрi оның мақсатты нысанасын ескере отырып, шаруашылық және өзге де қызметтiң әрбiр түрiнiң су объектiсiне әсерiн кешендi бағалау үшiн қолданылады.
3. Шаруашылық және өзге де қызмет түрiнiң су объектiлерiне зиянды әсерлерiнiң түрлерi, оларды бағалау үшiн қолданылатын көрсеткiштер, су объектiлерiне ЗӘРШ-тiң нормативтерiн әзiрлеу әрi олардың қолданылу мерзiмдерiн анықтау белгiленген тәртiппен бекiтiлген әдiстемелiк нұсқауларға сәйкес айқындалады.
4. Осы Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
зиянды әсер - оның салдарынан экологиялық жүйенiң тұрақты жай-күйiнiң бұзылуы, нақты су объектiсiнiң, бассейннiң немесе оның бiр бөлiгiнiң (учаскесiнiң) сандық жағынан едәуiр азаюы немесе жай-күйi сапасының нашарлауы орын алған шаруашылық және өзге де қызмет түрiнiң су объектiсiне зиянды әсерi;
су объектiсiне зиянды әсерлердiң рұқсат етiлетiн шектi нормативi (бұдан әрi - ЗӘРШ нормативi) - оның сақталмауы нақты су объектiсiнiң, немесе оның бiр бөлiгiнiң (учаскесiнiң) экологиялық жүйесi табиғи жай-күйiнiң бiржола бұзылуына әкеп соғуы мүмкiн, белгiленген тәртiппен бекiтiлген шаруашылық және өзге де қызмет түрiнiң су объектiсiне зиянды әсерiнiң рұқсат етiлетiн шекті мөлшерi;
шаруашылық және өзге де қызмет түрiнiң су объектiсiне зиянды әсерiнiң рұқсат етiлетiн шегi - экологиялық жүйенiң табиғи құрылымы мен қалыпты жұмыс iстеуi сақталатын әрi халықтың денсаулығына зиян келтiрiлмейтiн шаруашылық және өзге де қызмет түрiнiң су объектiсiне зиянды әсерiнiң (антропогендiк жүктеме деңгейi) шектi деңгейi.

Об утверждении Правил разработки и утверждения нормативов предельно допустимых вредных воздействий на водные объекты
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2004 года N 50. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 15.05.2015 г. № 19-1/441.
В соответствии со статьей 84 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и утверждения нормативов предельно допустимых вредных воздействий на водные объекты (далее - Правила).
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания, кроме пункта 7 Правил, утвержденных настоящим постановлением, который вступает в силу с 1 января 2005 год.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 января 2004 года N 50
Правила
разработки и утверждения нормативов предельно допустимых
вредных воздействий на водные объекты
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и утверждения нормативов предельно допустимых вредных воздействий на водные объекты (далее - Правила) разработаны в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан и устанавливают порядок разработки и утверждения нормативов предельно допустимых вредных воздействий (далее - ПДВВ) на водные объекты.
2. Нормативы ПДВВ на водные объекты устанавливаются в целях поддержания поверхностных и подземных вод в состоянии, соответствующем экологическим и санитарно-эпидемиологическим требованиям, и применяются для комплексной оценки каждого вида хозяйственной и иной деятельности на водный объект, исходя из его целевого назначения.
3. Виды вредных воздействий хозяйственной и иной деятельности на водные объекты, показатели, применяемые для их оценки, разработка нормативов ПДВВ на водные объекты и установление сроков их действия определяются в соответствии с методическими указаниями, утвержденными в установленном порядке.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
вредное воздействие - воздействие хозяйственной и иной деятельности на водный объект, в результате которого происходят нарушения устойчивого состояния экосистемы, значительное количественное сокращение или качественное ухудшение состояния вод конкретного водного объекта, бассейна или его части (участка);
норматив предельно допустимого вредного воздействия на водный объект (далее - норматив ПДВВ) - утвержденный в установленном порядке показатель предельно допустимого вредного воздействия хозяйственной и иной деятельности на водный объект, несоблюдение которого может привести к необратимому нарушению естественного состояния экосистемы водного объекта или его части (участка);
предельно допустимое воздействие хозяйственной и иной деятельности на водный объект - предельный уровень воздействия хозяйственной и иной деятельности (величина антропогенной нагрузки) на водный объект, при котором сохраняется естественная структура и нормальное функционирование экосистемы и не причиняется вред здоровью населения.

2. Су объектiлерiне зиянды әсерлердiң рұқсат етiлетiн шектi нормативтерiн әзiрлеу және бекiту
5. ЗӘРШ-тiң нормативтерiн әзiрлеу үшiн мыналар негiз болып табылады:
ұзақ уақыттағы әсерi су объектiсi экологиялық жүйесiнiң өзгеруiне әкеп соқпайтын антропогендiк жүктеменiң рұқсат етiлетiн шектi шамасы;
су объектiсi мен оның су жиналатын алаңына түсуi ықтимал зиянды заттардың рұқсат етiлетiн шектi массасы.
6. Су объектiлерiне арналған ЗӘРШ-тi әзiрлеу рәсiмi мыналарды:
су объектiсiн мақсатты пайдалану оның бассейнiндегi шаруашылық және өзге де қызметi туралы ақпарат жинау және қолда бар ақпаратты талдауды;
санитарлық-эпидемиологиялық, балық шаруашылығы және экологиялық талаптарды ескере отырып, су объектiсiнiң қазiргi жай-күйiн бағалауды;
су объектiсiне әсер ету көздерiнiң сандық және сапалық сипаттамасын қамтиды.
7. ЗӘРШ-тiң су объектiлерiне арналған нормативтерiн арнайы жүргізiлген ғылыми зерттеулер, iздестiру және жобалау жұмыстары нәтижесiнiң негiзiнде ғылыми жұмыстарды және қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар ғылыми, мамандандырылған және жобалау ұйымдары әзiрлейдi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.17 № 604 Қаулысымен.
8. Шаруашылық және өзге де қызмет түрiнiң ұзақ уақыт әрi қарқынды әсерiне ұшырайтын аумақтарда орналасқан су объектiлерiне және/немесе ерекше мемлекеттiк маңызы бар су объектiлерiне арналған нормативтер бiрiншi кезекте әзiрленедi.
9. ЗӘРШ-тiң әзiрленген нормативтерi мiндеттi түрде келiсуге қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органға, жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органға, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органға және өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға жолданады.
10. ЗӘРШ-тiң нормативтерiн осы Ереженiң 9-тармағында көрсетiлген уәкiлеттi мемлекеттiк органдарда қарау әрі келiсу мерзiмi 90 күнтізбелік күннен аспайды.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.17 № 604 Қаулысымен.
11. ЗӘРШ-тiң су объектiлерiне арналған келiсiлген нормативтерiн су қорын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орган 30 күн iшiнде бекiтедi.
12. Су объектiсi бассейнiндегi экологиялық ахуал өзгерген немесе су объектiсiнiң жай-күйі туралы жаңа деректер алынған жағдайда ЗӘРШ-тiң белгiленген нормативтерi осы Ережеде белгiленген тәртiппен қайта қаралады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.17 № 604 Қаулысымен.

2. Порядок разработки и утверждения нормативов предельно
допустимых вредных воздействий
5. Основой для разработки нормативов ПДВВ является:
предельно допустимая величина антропогенной нагрузки, длительное воздействие которой не приведет к изменению экосистемы водного объекта;
предельно допустимая масса вредных веществ, которая может поступить в водный объект и на его водосборную площадь.
6. Процедура разработки ПДВВ на водные объекты включает:
сбор и анализ имеющейся информации о целевом использовании водного объекта, хозяйственной и иной деятельности в его бассейне;
оценку современного состояния водного объекта с учетом санитарно-эпидемиологических, рыбохозяйственных и экологических требований;
количественную и качественную характеристику источников воздействия на водный объект.
7. Нормативы ПДВВ на водные объекты разрабатываются научными, специализированными и проектными организациями, имеющими право на проведение научных работ и работ в области охраны окружающей среды на основании результатов специально проведенных научных исследований, изыскательских и проектных работ.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.06.2010 № 604.
8. В первоочередном порядке разрабатываются нормативы для водных объектов, расположенных на территориях, подверженных длительному и интенсивному воздействию хозяйственной и иной деятельности, и/или для водных объектов, имеющих особое государственное значение.
9. Разработанные нормативы ПДВВ в обязательном порядке направляются на согласование в центральный исполнительный орган в области охраны окружающей среды, уполномоченный орган по использованию и охране недр, уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и уполномоченный государственный орган в области промышленной безопасности.
10. Срок рассмотрения и согласования нормативов ПДВВ в уполномоченных государственных органах, указанных в пункте 9 настоящих Правил, не превышает 90 календарных дней.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.06.2010 № 604.
11. Согласованные нормативы ПДВВ на водные объекты утверждаются  уполномоченным органом по использованию и охране водного фонда в течение 30 дней.
12. В случае изменения экологической обстановки в бассейне водного объекта или получения новых данных о состоянии водного объекта установленные нормативы ПДВВ пересматриваются в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.06.2010 № 604.