Мемлекеттiк кепiлдiктер беру және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер беру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қаңтардағы N 91 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысымен.
"Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 тамыздағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттiк кепiлдiктер беру және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер беру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Mинистрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 28 қаңтардағы
N 91 қаулысымен
бекiтілген
Мемлекеттiк кепiлдiктер беру және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер беру үшін инвестициялық жобаларды iрiктеу ережесi
1. Негiзгi ережелер
1. Осы Мемлекеттік кепiлдiктер беру және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер беру үшін инвестициялық жобаларды iрiктеу ережесi (бұдан әрi - Ереже) мемлекет кепiлдiк беретiн мемлекеттiк емес қарыздардың есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобаларды (бұдан әрi - инвестициялық жобалар) iрiктеу тәртiбiн және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер (бұдан әрi - мемлекеттiк кепiлдiктер) беру тәртiбiн анықтайды.
2. "Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 тамыздағы Заңында, "Мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер үшiн бюджеттiң атқарылуы және есептілік нысандарын жүргiзу (мерзiмдiк және жылдық) жөнiндегi қаржылық рәсiмдердiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 25 шiлдедегi N 832  қаулысында , "Инвестициялық жобаларды қарау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 18 қарашадағы N 1219  қаулысында  анықталған ұғымдар мен терминдер осы Ережеде қолдануға жатады.
2. Мемлекеттiк кепілдiктер беру процесiне
қатысушылардың өкiлеттiктерi және құзыретi
3. Мемлекеттiк кепiлдiктер беру процесi мынадай негiзгi сатылардан тұратын iс-шаралар кешенiн қамтиды:

Об утверждении Правил отбора инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий и предоставления Правительством Республики Казахстан государственных гарантий по негосударственным займам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2004 года N 91. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 5 февраля 2005 г. N 110 (P050110)
В соответствии с Законом  Республики Казахстан от 2 августа 1999 года "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий и предоставления Правительством Республики Казахстан государственных гарантий по негосударственным займам.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
28 января 2004 года N 91
Правила
отбора инвестиционных проектов для предоставления государственных
гарантий и предоставления Правительством Республики Казахстан
государственных гарантий по негосударственным займам
1. Основные положения
1. Настоящие Правила отбора инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий и предоставления Правительством Республики Казахстан государственных гарантий по негосударственным займам (далее - Правила) определяют порядок отбора инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов под государственные гарантии, (далее - инвестиционные проекты) и порядок предоставления Правительством Республики Казахстан государственных гарантий по негосударственным займам (далее - государственные гарантии).
2. Понятия и термины, определенные Законом  Республики Казахстан от 2 августа 1999 года "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге", постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832 "Об утверждении Правил финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета", постановлением  Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 2002 года N 1219 "Об утверждении Правил рассмотрения инвестиционных проектов", подлежат применению в настоящих Правилах.
2. Полномочия и компетенция участников процесса
предоставления государственных гарантий
3. Процесс предоставления государственных гарантий включает комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:

1) инвестициялық жобаларды iрiктеу;
2) инвестициялық жобалардың тiзбесiн қалыптастыру, қарау және бекiту;
3) мемлекеттiк кепiлдiктер беру.
4. Мемлекеттiк кепiлдiктер беру процесiнiң негiзгi қатысушылары қарыз алушылар, салалық уәкiлеттi органдар, экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган, бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган, Қазақстан Республикасының Әдiлет, Қоршаған ортаны қорғау, Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiктерi, республикалық бюджет комиссиясы, "Қазақстанның Даму Банкi" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Қазақстанның Даму Банкi) болып табылады.
5. Қарыз алушылар:
1) техника-экономикалық негiздеме (бұдан әрi - TЭH) және инвестициялық жобалардың бизнес-жоспарларын дайындауды жүзеге асырады;
2) осы Ережеге және мемлекеттiк кепiлдiктер беру процесiне қатысушылардың талаптарына сәйкес инвестициялық жобаларды қарау үшiн талап етiлетiн құжаттаманы берудi қамтамасыз етедi.
6. Салалық уәкiлеттi органдар:
1) инвестициялық жобалардың салалық сараптамасын жүргiзедi;
2) салалық сараптама нәтижелерi бойынша тиiстi қорытынды бередi.
7. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкілеттi оpган:
1) инвестициялық жобалардың қаржылық сараптамасын жүзеге асырады;
2) ықтимал кредит берушiлермен мемлекеттiк кепiлдiктермен мемлекеттiк емес қарыздар беру шарттары жөнiнде келiссөздер жүргiзедi;
3) iшкi кредит келiсiмiн жасасады;
4) мемлекеттiк кепiлдiктер бередi.
8. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi жоспарланған қызметтi iске асыруға байланысты болуы мүмкiн терiс салдардың алдын алу, жоспарланатын қызметтiң оларды iске асыру туралы шешiм қабылдаудың алдындағы сатыда экологиялық талаптарға сәйкестiгiн бағалау және өндiрiстiк күштердi орналастыру және дамыту салдарынан экологиялық жағдайдың болжамдалатын өзгерiстерiн сараптамалық бағалауды қамтамасыз ету мақсатында инвестициялық жобаның мемлекеттiк экологиялық сараптамасын жүзеге асырады.
9. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi iшкi еңбек рыногын қорғау мақсатында инвестициялық келiсiм-шарт жобаларының сараптамасын жүзеге асырады.
10. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган:
1) инвестициялық жобаларды қарау процесiне ұйымдастырылған басшылық етудi қамтамасыз етедi;
2) инвестициялық жобалардың, экономикалық сараптамасын жүзеге асырады;
3) мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тарту үшiн несие капиталының рыногын (сыртқы немесе iшкi) анықтайды;
4) жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитi жөнiндегi ұсынысты, инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.

1) отбор инвестиционных проектов;
2) формирование, рассмотрение и утверждение перечня инвестиционных проектов;
3) предоставление государственной гарантии.
4. Основными участниками процесса предоставления государственных гарантий являются заемщики, отраслевые уполномоченные органы, уполномоченный орган по экономическому планированию, уполномоченный орган по исполнению бюджета, министерства юстиции, охраны окружающей среды, труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, республиканская бюджетная комиссия, акционерное общество "Банк Развития Казахстана" (далее - Банк Развития Казахстана).
5. Заемщики:
1) осуществляют подготовку технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) и бизнес-планы инвестиционных проектов;
2) обеспечивают представление документации, требуемой для рассмотрения инвестиционных проектов в соответствии с настоящими Правилами и требованиями участников процесса предоставления государственных гарантий.
6. Отраслевые уполномоченные органы:
1) проводят отраслевую экспертизу инвестиционных проектов;
2) предоставляют соответствующее заключение по результатам отраслевой экспертизы.
7. Уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) осуществляет финансовую экспертизу инвестиционных проектов;
2) проводит переговоры с потенциальными кредиторами по условиям предоставления негосударственных займов под государственные гарантии;
3) заключает внутреннее кредитное соглашение;
4) предоставляет государственные гарантии.
8. Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан осуществляет государственную экологическую экспертизу инвестиционного проекта в целях предотвращения возможных негативных последствий, связанных с реализацией планируемой деятельности, оценки соответствия экологическим требованиям планируемой деятельности на стадиях, предшествующих принятию решения об их реализации, и обеспечения экспертной оценки прогнозируемых изменений экологической обстановки вследствие размещения и развития производственных сил.
9. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан осуществляет экспертизу проектов инвестиционных контрактов с целью защиты внутреннего рынка труда.
10. Уполномоченный орган по экономическому планированию:
1) обеспечивает организационное руководство процессом рассмотрения инвестиционных проектов;
2) осуществляет экономическую экспертизу инвестиционных проектов;
3) определяет рынки ссудного капитала (внешний или внутренний) для привлечения гарантированных государством займов;
4) формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложение по лимиту предоставления государственных гарантий на планируемый период, проект перечня инвестиционных проектов.

11. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi мемлекет кепiлдiгiмен жасалатын қарыз алу шарттарының (келiсiмдерiнiң) заңды сараптамасын жүргiзедi.
12. Қазақстанның Даму Банкi:
1) банктiк сараптаманы жүзеге асырады;
2) инвестициялық жобалардың тiзбесiне енгiзiлген инвестициялық жобаларға қызмет көрсету жөнiндегi агенттiң функцияларын орындайды.
13. Республикалық бюджет комиссиясы:
1) жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттiк кепiлдiктердi беру лимитiн анықтайды;
2) инвестициялық жобалардың тiзбесiн анықтайды;
3) әрбiр инвестициялық жоба үшін жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттiк кепілдiктер беру лимитi шегiнде мемлекеттiк кепілдіктiң мөлшерiн анықтайды.
14. Мемлекеттiк кепiлдiктер беру процесiне заңнамаға сәйкес өз құзыретiнiң бөлiгiнде инвестициялық жобаларды бағалауды (сараптаманы) жүргiзуге уәкiлеттiк берiлген басқа мемлекеттiк органдар мен өзге ұйымдар қатысады.
3. Инвестициялық жобаларды iрiктеу
15. Мемлекеттiк кепiлдiк алуға үмiткер заңды тұлғалар экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға тиiстi жылдың 1 наурызынан кешіктiрмейтiн мерзiмде мынадай құжаттарды қоса бере отырып, өтінiм бередi:
TЭH;
салалық сараптаманың, қаржылық сараптаманың, Қазақстан Даму Банкiнiң банктiк сараптамасының және заңнамаға сәйкес қажеттi басқа да сараптамалардың оң қорытындысы.
16. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган жоғарыда көрсетiлген талаптарға сәйкес құжаттары толық құрамда берiлмеген өтiнiмдер қаралмайды.
Жоғарыда көрсетiлген мерзiмнен кейiн ұсынылған өтiнiмдер тиiстi жылы мемлекеттiк кепiлдiк беру мән-жайына қаралмайды.
17. Осы Ереженiң 15-тармағына сәйкес өтiнiм бергеннен кейiн экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасын жүргiзудi ұйымдастырады және 2 айдың iшiнде экономикалық сараптама қорытындысын дайындайды.
18. Инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасы:
мемлекеттiк инвестициялардың басымдықтарына жоба мақсаттарының сәйкес келуiн бағалауды;
экономикалық талдауды бағалауды;
инвестициялық жобаны iске асырған жағдайда, республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн салық түсiмдерiнiң ағынын талдауды қамтитын жобаның ТЭН әзiрлеу шеңберiнде, осы Ережеде көзделген сараптамалар бойынша қорытындылардың негiзiнде жүргiзiлген инвестициялық жобаның экономикалық талдауын кешендi бағалау.
19. Осы Ережеде көрсетiлген сараптамаларды жүргiзу үшiн қажеттi құжаттардың тiзбесiн тиiстi мемлекеттiк органдар және өзге де ұйымдар анықтайды.

11. Министерство юстиции Республики Казахстан проводит юридическую экспертизу договоров (соглашений) займа, заключаемых под государственные гарантии.
12. Банк Развития Казахстана:
1) осуществляет банковскую экспертизу;
2) выполняет функции агента по обслуживанию инвестиционных проектов, включенных в перечень инвестиционных проектов.
13. Республиканская бюджетная комиссия:
1) определяет лимит предоставления государственных гарантий на планируемый период;
2) определяет перечень инвестиционных проектов;
3) определяет для каждого инвестиционного проекта размер государственной гарантии в пределах лимита предоставления государственных гарантий на планируемый период.
14. В процессе предоставления государственных гарантий участвуют другие государственные органы и иные организации, уполномоченные в соответствии с законодательством на проведение оценки (экспертизы) инвестиционных проектов в части своей компетенции.
3. Отбор инвестиционных проектов
15. Юридические лица, претендующие на получение государственной гарантии, представляют заявку в уполномоченный орган по экономическому планированию в срок не позднее 1 марта соответствующего года с приложением следующих документов:
ТЭО;
положительные заключения отраслевой экспертизы, финансовой экспертизы, банковской экспертизы Банка Развития Казахстана и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством.
16. Заявки, представленные с неполным составом документов в соответствии с вышеуказанными требованиями, уполномоченным органом по экономическому планированию не рассматриваются.
Заявки, представленные после вышеуказанного срока, не рассматриваются на предмет предоставления государственных гарантий в соответствующем году.
17. После представления заявки в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил, уполномоченный орган по экономическому планированию организует проведение экономической экспертизы инвестиционного проекта и в течение 2 месяцев готовит заключение экономической экспертизы.
18. Экономическая экспертиза инвестиционного проекта - комплексная оценка экономического анализа инвестиционного проекта, проведенного в рамках разработки ТЭО проекта, на основании заключений по экспертизам, предусмотренных настоящими Правилами, включающая:
оценку соответствия целей проекта приоритетам государственных инвестиций;
оценку экономического анализа;
анализ потоков налоговых поступлений в республиканский и местные бюджеты в случае реализации инвестиционного проекта.
19. Перечень документов, необходимых для проведения указанных в настоящих Правилах экспертиз, определяется соответствующими государственными органами и иными организациями.

20. Осы Ережеде көрсетiлген сараптамалардың оң қорытындысының болуы мемлекет кепiлдiк беретiн мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тiзбесiне инвестициялық жобаны қосу үшiн мiндеттi шарт болып табылады.
4. Инвестициялық жобалардың тiзбесiн
қалыптастыру, қарау және бекiту
21. Республикалық бюджет комиссиясы жоспарланғанның алдындағы жылдың 1 мамырына дейiнгi мерзiмде жоспарланған үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитiн анықтайды.
22. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган тиiстi жылдың 20 шілдесiнен кешіктiрмейтiн мерзiмде экономикалық сараптама қорытындыларының негiзiнде инвестициялық жобаларды қалыптастырады және жобалар бойынша экономикалық сараптама қорытындыларын қоса бере отырып, мемлекет кепiлдiк беретiн мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
23. Республикалық бюджет комиссиясы экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган ұсынған инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қараған кезде тиiстi жылға арналған мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитiне кiретiн бiр жылға арналған инвестициялық жобалардың тiзбесiн анықтайды.
24. Республикалық бюджеттiң жобасын қалыптастыру барысында экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органмен бiрлесiп, республикалық бюджет комиссиясының шешiмi бойынша инвестициялық жобалардың тiзбесiн пысықтайды және әрбiр инвестициялық жоба бойынша мемлекеттiк кепiлдiктердiң сомасын қайта қарайды.
25. Республикалық бюджет комиссиясының қарау нәтижелерi бойынша мемлекет кепiлдiк беретiн мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тiзбесi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жекелеген шешiмiмен бекiтiледi және жариялануға тиiс.
5. Мемлекеттiк емес қарыздар бойынша
мемлекеттiк кепiлдiктер беру тәртiбi
26. Қазақстан Республикасының Үкiметi инвестициялық жобалар тiзбесiн бекiткеннен кейiн және бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкілеттi органмен келiсілген қарыз туралы шарттың (келiсiмнiң) жобасы болған кезде бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган қарыз алушылармен және Қазақстанның Даму Банкiмен iшкi кредит келiсiмдерiн жасасады.
27. Мемлекеттік кепiлдiк қарыз туралы шарт (келiсiм), iшкi кредит келiсiмi жасалғаннан, сондай-ақ қарыз алушы мемлекеттiк кепілдiк бергенi үшiн алдын-ала бiр жолғы төлемақы (алым) төлегеннен кейiн кредит берушiге ұсынылады.

20. Наличие положительных заключений экспертиз, указанных в настоящих Правилах, является обязательным условием для включения инвестиционного проекта в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии.
4. Формирование, рассмотрение и
утверждение перечня инвестиционных проектов
21. Республиканская бюджетная комиссия определяет лимит предоставления государственных гарантий на планируемый трехлетний период в срок до 1 мая года, предшествующего планируемому.
22. Уполномоченный орган по экономическому планированию в срок не позднее 20 июля соответствующего года формирует на основании заключений экономической экспертизы инвестиционных проектов и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии проект перечня инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, с приложением заключений экономических экспертиз по проектам.
23. Республиканская бюджетная комиссия при рассмотрении проекта перечня инвестиционных проектов, представленного уполномоченным органом по экономическому планированию, определяет перечень инвестиционных проектов на год, входящих в лимит предоставления государственных гарантий на соответствующий год.
24. В ходе формирования проекта республиканского бюджета уполномоченный орган по экономическому планированию совместно с уполномоченным органом по исполнению бюджета по решению республиканской бюджетной комиссии дорабатывает перечень инвестиционных проектов и пересматривает суммы государственных гарантий по каждому инвестиционному проекту.
25. По результатам рассмотрения республиканской бюджетной комиссией перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, утверждается отдельным решением Правительства Республики Казахстан и подлежит опубликованию.
5. Порядок предоставления государственных гарантий
по негосударственным займам
26. После утверждения перечня инвестиционных проектов Правительством Республики Казахстан и при наличии проекта договора (соглашения) о займе, согласованного с уполномоченным органом по исполнению бюджета, уполномоченный орган по исполнению бюджета заключает с заемщиками и Банком Развития Казахстана внутренние кредитные соглашения.
27. Государственная гарантия предоставляется кредитору после заключения договора (соглашения) о займе, внутреннего кредитного соглашения, а также оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление государственной гарантии.

28. Мемлекеттік кепiлдiктi алуға үмiткер тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған талаптарға сәйкес келуi тиiс.
29. Мемлекеттiк кепілдiктер әрбiр инвестициялық жоба бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының негiзiнде беріледi.
30. Кепілдiк мiндеттемелер нысанында берілген мемлекеттiк кепілдiк бiр данада арнайы мемлекеттiк кепілдiк бланкілерiнде ресiмделеді.
Мемлекеттiк кепілдік бланкілерi қатаң есептілiк бланкілерi болып табылады.
31. Кепілдiк туралы шарт нысанындағы мемлекеттiк кепілдiк екi данада ресiмделедi.
32. Банк кепілдiгiн беру мерзiмдерi мен шарттарын мемлекет кепілдiк берген мемлекеттiк емес қарыз шарттарына байланысты бюджеттің атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлейдi.
33. Кепiлдiк беретiн Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктi ақшалай нысанда атқаруды көздейтiн банктiк кепiлдiктердi беруге қолданыстағы лицензиясы бар екiншi деңгейдегi банктiң атауы бар қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлетті мемлекеттiк орган беретiн тiзбеден бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган анықтайды.
34. Кепiлдiк беретiн шетел банкiнiң "Standard & Poor's" және "Fitch" халықаралық рейтингтiк агенттiктердiң жiктемесi бойынша "А" деңгейiнен төмен емес және "Moody's Investors Service" рейтингтiк агенттiгiнiң жiктемесi бойынша "А2" деңгейiнен төмен емес рейтингi болуы тиiс.
35. Банк кепілдiгiнiң нысанын және оның мазмұнын бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша банк-кепiлгер анықтайды.
36. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi орган кредит берушiмен келiсiм бойынша мемлекеттiк кепiлдiктiң мазмұнын және нысанын анықтайды.
37. Мемлекет кепiлдiк берген қарыздар бойынша жарғылық капиталына мемлекет қатысатын қарыз алушылардың мiндеттемелерiн қамтамасыз ету мәселелерi Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен реттеледi.
38. Кредит берушiнiң талабы бойынша Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Қазақстан Республикасының кепiлдiгiмен жасалатын қарыз алу шарттарының (келiсiмдерiнiң) заңды қорытындысын (legal opinion) ұсынады.

28. Лица, претендующие на получение государственной гарантии, должны соответствовать требованиям, определенным законодательством Республики Казахстан.
29. Государственные гарантии предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан по каждому инвестиционному проекту.
30. Государственная гарантия, предоставленная в форме гарантийного обязательства, оформляется на специальных бланках государственной гарантии в одном экземпляре.
Бланки государственной гарантии являются бланками строгой отчетности.
31. Государственная гарантия в форме договора о гарантии оформляется в двух экземплярах.
32. Сроки и условия предоставления банковской гарантии устанавливаются уполномоченным органом по исполнению бюджета в зависимости от условий негосударственного займа под государственную гарантию.
33. Банк второго уровня Республики Казахстан, предоставляющий гарантию, определяется уполномоченным органом по исполнению бюджета из перечня, предоставляемого уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, содержащего наименование банков второго уровня, имеющих действующую лицензию на выдачу банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме.
34. Иностранный банк, предоставляющий гарантию, должен иметь рейтинг не ниже уровня "А" по классификации международных рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch", и не ниже уровня "А2" по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service".
35. Форма и содержание банковской гарантии определяются банком - гарантом по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
36. Уполномоченный орган по исполнению бюджета по согласованию с кредитором определяет содержание и форму государственной гарантии.
37. Вопросы обеспечения обязательств заемщиков с государственным участием в уставном капитале по гарантированным государством займам регулируются бюджетным законодательством Республики Казахстан.
38. По требованию кредитора Министерство юстиции Республики Казахстан представляет юридическое заключение (legal opinion) договоров (соглашений) займа, заключаемых под гарантии Республики Казахстан.