Судың жай-күйiне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да құрылыстарды келісу, оларды орналастыру және пайдалануға беру ережесiн, сондай-ақ су объектiлерiнде, су қорғау аймақтары мен белдеулерiнде құрылыс және басқа да жұмыстар жүргiзу шарттарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 ақпандағы N 130 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 7 сәуірдегі № 179 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.04.2017 № 179 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 380 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегi Су кодексiнің 36-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiп отырған Судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен басқа да құрылыстарды келiсу, оларды орналастыру және пайдалануға беру ережесi, сондай-ақ су объектiлерiнде, су қорғау аймақтары мен белдеулерiнде құрылыс және басқа да жұмыстар жүргiзу шарттары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Pecпубликасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2004 жылғы 3 ақпандағы
N 130 қаулысымен
бекiтiлген
Судың жай күйіне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да
құрылыстарды келісу, оларды орналастыру және пайдалануға
беру ережесi, сондай-ақ су объектiлерiнде, су қорғау аймақтары
мен белдеулерiнде құрылыс және басқа да жұмыстар жүргiзу
шарттары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже (бұдан әрi - Ереже) судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен басқа да құрылыстарды келiсу, оларды орналастыру және пайдалануға беру тәртiбiн регламенттейдi, сондай-ақ су объектiлерiнде, су қорғау аймақтары мен белдеулерiнде құрылыс және басқа да жұмыстар жүргiзу шарттарын белгiлейдi.
2. Судың жай-күйiне әсер ететiн кәсіпорындарды, өзге де құрылыстарды жобалау, салу, пайдалануға беру, қайта жаңарту, консервациялау және жою кезінде мыналар:
суды ұтымды пайдалану;
қоршаған ортаның экологиялық тұрақтылығын сақтау;
заңды және жеке тұлғалардың белгiленген су қорғау және табиғат қорғау жөнiндегi iс-шараларды, сондай-ақ шаруашылық-ауыз су мақсаттары үшiн су жинаудың санитарлық қорғау аймақтарын ұйымдастыру жөнiндегi iс-шараларды орындауы;
объектінi салу мен оның жұмыс iстейтiн аймағында жұмыс iстейтiн персонал мен тұратын халық үшiн жүргiзiлетiн жұмыстардың қауiпсiздiгi;
жоспарланатын қызмет пен оның салдарлары туралы мүдделi жұртшылықты (халықты, үкiметтiк емес ұйымдарды) хабардар ету әрi олардың пікірін ескеру қамтамасыз етілуi тиiс.

Об утверждении Правил согласования, размещения и ввода в эксплуатацию предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод, а также условий производства строительных и других работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2004 года N 130. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2017 года № 179
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.04.2017 № 179.
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 380.
В соответствии со статьей 36 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила согласования, размещения и ввода в эксплуатацию предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод, а также условия производства строительных и других работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 февраля 2004 года N 130
Правила
согласования, размещения и ввода в эксплуатацию предприятий
и других сооружений, влияющих на состояние вод,
а также условия производства строительных и других работ
на водных объектах, водоохранных зонах и полосах
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регламентируют порядок согласования, размещения и ввода в эксплуатацию предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод, а также устанавливают условия производства строительных и других работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах (далее - Правила).
2. При проектировании, строительстве, вводе в эксплуатацию, реконструкции, консервации и ликвидации предприятий, иных сооружений, влияющих на состояние вод, должны обеспечиваться:
рациональное использование вод;
сохранение экологической устойчивости окружающей среды;
выполнение юридическими и физическими лицами установленных водоохранных и природоохранных мероприятий, а также мероприятий по организации санитарно-защитных зон водозаборов для хозяйственно- питьевых целей;
безопасность проводимых работ для работающего персонала и населения, проживающего в зоне строительства и действия объекта;
информирование и учет мнения заинтересованной общественности (населения, неправительственных организаций) о планируемой деятельности и ее последствиях.

3. Уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен басқа да құрылыстарды салуға жер учаскелерiн бөлудi (пайдалануға рұқсат) жергiлiктi атқарушы органдар су қорын пайдалану мен қорғау жөнiндегi, жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органдармен және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдармен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.08 № 1045 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3-1. Жеке және заңды тұлғалар су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органның өңірлік органдарына:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес судың жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да құрылыстар салынатын орындарды айқындау жөніндегі ұсыныстарды;
2) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес судың жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындарды және басқа да құрылыстарды салу мен реконструкциялаудың жобалау алдындағы құжаттамасын, жобаларын;
3) осы Ережеге 3, 4-қосымшаларға сәйкес су объектілерінде, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде құрылыс, түбін тереңдету, пайдалы қазбаларды, су өсімдіктерін өндіру жөніндегі жарылыс жұмыстарын, кәбілдер, құбыржолдар және басқа да коммуникацияларды төсеу, ағаш кесу, сондай-ақ бұрғылау, ауыл шаруашылығы және басқа да жұмыстарды жүргізу туралы құжаттарды келісу үшін құжаттарды ұсынады.
Ескерту. Ереже 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.10.08 № 1045 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен басқа да
құрылыстарды орналастыруды келiсу тәртiбі
4. Жоспарланатын қызметтің бастамашысы жер учаскесiн таңдап алуы туралы акт алғаннан кейін судың жай-күйiне әсер ететiн кәсіпорындар мен құрылыстарды жобалау жүзеге асырылады.
5. Судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындарды, өзге де құрылыстарды орналастыру мен салуға жобалық құжаттама Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес әзiрленуi тиiс.
6. Судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындарды, өзге де құрылыстарды салу жөнiндегi жобалық құжаттама мынадай мемлекеттiк органдармен келiсiлуi тиiс:
су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органның өңірлік органдарымен;
жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органмен - жер қойнауының, соның ішiнде жер асты суларының жай-күйiне әсерi саласында;
жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен;
халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органмен;
ветеринария саласындағы уәкiлеттi органмен - малды, жануар тектес өнiмдер мен шикiзат дайындау (сою) әрi қайта өңдеумен байланысты кәсiпорындар мен құрылыстар жөнiнде;
төтенше жағдайлар жөніндегi уәкілетті органмен - ықтимал сел қаупi бар су oбъектiлерi жөнiнде;
су көлiгi жөнiндегi уәкiлеттi органмен - кеме жүретiн су объектiлерi жөнiнде;
балық қорлары мен басқа да су жануарлары түрлерiн қорғау, олардың өсiмiн молайту әрi пайдалану саласындағы уәкiлеттi органмен - балық шаруашылығын балық ресурстарын аулауды жүргiзуге арналған кәсіпорындар мен құрылыстар жөнiнде;
энергиямен жабдықтау саласындағы уәкiлеттi органмен - су объектiлерi арқылы коммуникациялар салу жобалары жөнiнде.

3. Отвод (разрешение на использование) земельного участка под строительство предприятий и сооружений, влияющих на состояние вод, осуществляется местными исполнительными органами по согласованию с уполномоченными органами по использованию и охране водного фонда, по использованию и охране недр, в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.10.2010 № 1045 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3-1. Физические и юридические лица представляют документы в региональные органы уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения для согласования:
1) предложений по определению мест строительства предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) предпроектной документации, проектов строительства и реконструкции предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) документов о проведении строительных, дноуглубительных, взрывных работ по добыче полезных ископаемых, водных растений, прокладке кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, рубке леса, а также буровых, сельскохозяйственных и других работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах согласно приложениям 3, 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.10.2010 № 1045 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок согласования размещения предприятий и
других сооружений, влияющих на состояние вод
4. Проектирование предприятий и сооружений, влияющих на состояние вод, осуществляется после получения инициатором планируемой деятельности акта о выборе земельного участка.
5. Проектная документация на размещение и строительство предприятий и сооружений, влияющих на состояние вод, должна быть разработана в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Проектная документация по строительству предприятий и сооружений, влияющих на состояние вод, должна быть согласована следующими государственными органами:
региональными органами уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения;
уполномоченным органом по использованию и охране недр - в области влияния на состояние недр, в том числе на подземные воды;
уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами;
уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
уполномоченным органом в области ветеринарии - по предприятиям и сооружениям, связанным с заготовкой (убоем) и переработкой животных, продуктов и сырья животного происхождения;
уполномоченным органом по чрезвычайным ситуациям - по водным объектам, представляющим потенциальную селевую опасность;
уполномоченным органом водного транспорта - по судоходным водным объектам;
уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования рыбных запасов и других видов водных животных - по предприятиям и сооружениям для ведения рыбного хозяйства и добычи рыбных ресурсов;
уполномоченным органом в области энергоснабжения - по проектам строительства коммуникаций через водные объекты.

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Осы Ереженің 6-тармағында көзделген кәсіпорындар мен құрылыстарды орналастыру және салу жобаларын келісу рәсімін мемлекеттік органдар, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзге мерзім белгіленбесе, оларға жобалық құжаттама ұсынылғаннан кейінгі он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 754 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсу рәсiмiнен өткеннен кейiн жобалық құжаттаманың келiсiлген редакциясы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жобалардың мемлекеттiк сараптамасына және мемлекеттiк экологиялық сараптамаға ұсынылуы тиiс.
9. Судың жай-күйіне әсер ететiн кәсiпорындар мен құрылыстарды салу жобалық құжаттамасын келiсу әрi оны экологиялық сараптамадан өткізу рәсімін уәкілеттi мемлекеттiк органдар олардың құзыретi шегiнде жүзеге асырады.
10. Судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен құрылыстардың жобалық-сметалық құжаттамасы оларды салу жобалары мемлекетi сараптамадан өткізілгеннен кейiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бекiтуге ұсынылады.
Мемлекеттiк инвестициялар есебiнен толық немесе iшiнара қаржыландырылатын судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен құрылыстарды салу жобалық-сметалық құжаттамасын бекiту Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Судың жай-күйіне әсер ететiн кәсiпорындар мен басқа да құрылыстарды салу, қайта жаңарту жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөніндегi уәкілеттi органның, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілеттi органның, өнеркәсіптік қауіпсiздік жөнiндегi уәкілетті органның оң қорытындылары, сондай-ақ жобалардың мемлекеттiк сараптамасына және мемлекеттiк экологиялық сараптамаға оң қорытындылар болған кезде тек қана бекiтілген жобалық құжаттама бойынша жүзеге асырылады.
3. Судың жай-күйiне әсер ететiн кәсіпорындар мен басқа да
құрылыстарды пайдалануға беру
12. Судың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен құрылыстарды пайдалануға беру тиiстi объектiнi (объектiлердi) пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссияның актiсi болған кезде ғана жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Процедура согласования проектов размещения и строительства предприятий и сооружений, предусмотренная в пункте 6 настоящих Правил, осуществляется государственными органами в течение десяти рабочих дней после представления им проектной документации, если иной срок не установлен законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2011 № 754 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. После прохождения процедуры согласования с соответствующими государственными органами, согласованная редакция проектной документации должна быть представлена на государственную экспертизу проектов и государственную экологическую экспертизу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. Согласование и экологическая экспертиза проектной документации на строительство предприятий и сооружений, влияющих на состояние вод, осуществляются уполномоченными государственными органами в пределах их компетенции.
10. Проектно-сметная документация на строительство предприятий и сооружений, влияющих на состояние вод, после прохождения государственных экспертиз проектов на строительство представляется на утверждение в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Утверждение проектно-сметной документации на строительство предприятий и сооружений, влияющих на состояние вод, финансируемых полностью или частично за счет государственных инвестиций, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Строительство, реконструкция предприятий и других сооружений, влияющих на состояние водных объектов, осуществляются только по утвержденной проектной документации при наличии положительных заключений уполномоченного органа по использованию и охране недр, уполномоченного органа в области санитарно- эпидемиологического благополучия населения, уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а также положительных заключений государственной экспертизы проектов и государственной экологической экспертизы.
3. Ввод в эксплуатацию предприятий и сооружений,
влияющих на состояние вод
12. Ввод в эксплуатацию предприятий и сооружений, влияющих на состояние вод, осуществляется только при наличии акта государственной приемочной или приемочной комиссии о приемке соответствующего объекта (объектов) в эксплуатацию.

13. Судың жай-күйiне әсер ететiн объектiлердi пайдалануға қабылдау жөнiндегi мемлекеттiк қабылдау және қабылдау комиссиялардың жұмысына тиiстi жергіліктi атқарушы органның, бассейндiк су шаруашылығы басқармасының, жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы және қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдардың өкілдерi мiндеттi түрде қатысады.
14. Пайдалануға қабылдау жөнiндегі мемлекеттік қабылдау және қабылдау комиссиясын құру мен оның жұмыс тәртiбi, сондай-ақ бұл үшiн қажеттi құжаттар тiзбесін және оларды pecімдеу рәсiмi Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
4. Су oбъектілерiнде, су қорғау аймақтары мен белдеулерiнде
құрылыс және басқа да жұмыстар жүргiзу шарттары
15. Су объектiлерiнде, су қорғау аймақтары мен белдеулерiнде құрылыс және басқа да жұмыстар жүргiзу шарттары жергiлiктi атқарушы органмен, бассейндiк су шаруашылығы басқармасымен, қоршаған ортаны қорғау жөніндегi аумақтық органдармен және тиiстi аумақтарда халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында қызметiн жүзеге асыратын атқарушы органдармен, сондай-ақ су көлігі органдарымен - кеме жүретiн су объектілерiнде жоспарланатын жұмыстар бойынша келiсiлуi тиiс.
16. Су объектiлеріндегi жұмыстар халықтың денсаулығына әрi қоршаған ортаға қауіп төндiрмейтін техника мен технологиялар қолданылып, жүзеге асырылуы тиiс.
17. Су қорғау аймақтары мен белдеулерiндегi құрылыс, түбiн тереңдету, жару және өзге де жұмыстар жергiлікті атқарушы органдар белгілеген бұл аймақтар мен белдеулердi пайдалану режимi сақталып, жүзеге асырылады.
18. Су объектілеріндегі, су қорғау аймақтары мен белдеулеріндегі құрылыс және басқа да жұмыстар шарттарын келісу рәсімін тиісті мемлекеттік органдар өтініш беруші оларға қажетті құжаттарды ұсынғаннан кейін он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 754 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
19. Су объектiлерiндегi, су қорғау аймақтары мен белдеулерiндегi құрылыс жұмыстарын орындау кезiнде құрылысқа, аумақтарды көркейту әрi қоршаған ортаны сауықтыруға бөлiнген жерлердi қайта өңдеу жөнiнде мiндетi түрде шаралар қабылдануы тиiс.
20. Су объектiлерi арқылы коммуникациялар салу кезiнде жұмыстар жүргізу шарттарында тасқын сулардың өткiзiлуiн, су объектілерiн пайдалану режимiн, судың ластануын, қоқысталуы мен сарқылуын болдырмау, олардың зиянды әсерiнiң алдын алу жөнiндегi iс-шаралардың жүргізiлуi көзделуi тиiс.

13. В работе государственных приемочных и приемочных комиссий по приемке в эксплуатацию объектов, влияющих на состояние вод, в обязательном порядке участвуют представители соответствующего местного исполнительного органа, бассейнового водохозяйственного управления, территориальных органов по использованию и охране недр, в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и в области охраны окружающей среды.
14. Порядок создания и работы государственной приемочной и приемочной комиссии по приемке в эксплуатацию, а также перечень и процедура оформления необходимых для этого документов регулируются законодательством Республики Казахстан.
4. Условия производства строительных и других работ
на водных объектах, водоохранных зонах и полосах
15. Условия производства строительных и других работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах должны быть согласованы с местным исполнительным органом, бассейновым водохозяйственным управлением, территориальными органами по охране окружающей среды и исполнительными органами, осуществляющими деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях, а также с органами водного транспорта - по работам, планируемым на судоходных водных объектах.
16. Работы на водных объектах должны осуществляться с применением техники и технологий, не представляющих угрозу здоровью населения и окружающей среде.
17. Строительные, дноуглубительные, взрывные и иные работы на водоохранных зонах и полосах осуществляются с соблюдением режима использования этих зон и полос, установленного местными исполнительными органами.
18. Процедуры согласования условий производства строительных и других работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах осуществляются соответствующими государственными органами в течение десяти рабочих дней после представления им заявителем необходимых документов.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2011 № 754 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
19. При выполнении строительных работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах в обязательном порядке должны приниматься меры по рекультивации земель, отведенных под строительство, благоустройству территорий и оздоровлению окружающей среды.
20. Условия производства работ при строительстве коммуникаций через водные объекты должны предусматривать проведение мероприятий, обеспечивающих пропуск паводковых вод, режим эксплуатации водных объектов, предотвращение загрязнения, засорения и истощения вод, предупреждение их вредного воздействия.

21. Теңiздегі мұнай операцияларымен байланысты жұмыстар белгiленген тәртіппен бекiтілген теңiздің ластануын болдырмау жөнiндегi арнайы бағдарламаларға сәйкес жүзеге асырылады.
22. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы су объектiлерiндегi жұмыстар бұл аумақтарды қорғау мен пайдалану режимi және белгiленген арнайы экологиялық талаптар сақталып, жүзеге асырылады.
Судың жай-күйіне әсер ететін
кәсіпорындар мен басқа да
құрылыстарды келісу, оларды орналастыру
және пайдалануға беру ережесіне, сондай-ақ
су объектілерінде, су қорғау аймақтары
мен белдеулерінде құрылыс және басқа
да жұмыстар жүргізу шарттарына
1-қосымша
Судың жай-күйіне әсер ететін кәсіпорындар және
басқа да құрылыстар салынатын орындарды айқындау
жөніндегі ұсыныстарды келісуге арналған құжаттардың
тізбесі
(жеке және заңды тұлғалар үшін)
Ескерту. Ереже 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.10.08 № 1045 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияның атына өтініш.
2. Жеке куәліктің көшірмесі (жеке тұлғалар үшін).
3. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмесі (заңды тұлға үшін).
Ескертпе:* - "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
5. Жер учаскесін таңдау және зерттеу актісінің (немесе жергілікті атқарушы орган шешімінің) көшірмесі.
6. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Жер учаскесінің топографиялық түсірілімінің көшірмесі немесе жерге байланыстырылған және су объектісі (бар болған жағдайда) белгіленген ахуалдық масштабтағы схема.
8. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

21. Работы, связанные с нефтяными операциями на море, осуществляются в соответствии с утвержденными в установленном порядке специальными программами по предотвращению загрязнения моря.
22. Работы на водных объектах особо охраняемых природных территорий осуществляются с соблюдением режима охраны и использования этих территорий и установленных специальных экологических требований.
Приложение 1
к Правилам согласования,
размещения и ввода в эксплуатацию
предприятий и других сооружений,
влияющих на состояние вод,
а также условий производства
строительных и других работ на
водных объектах, водоохранных
зонах и полосах
Перечень
документов для согласования предложений по определению мест
строительства предприятий и других сооружений, влияющих на
состояние вод (для физических и юридических лиц)
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.10.2010 № 1045 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Заявление на имя бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов.
2. Копия удостоверения личности (для физических лиц).
3. Исключен постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Копия свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для юридического лица).
Примечание:* – свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
5. Копия акта выбора и обследования (или решения местного исполнительного органа) земельного участка.
6. Исключен постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Копия топографической съемки земельного участка, или ситуационная схема с привязкой к местности и нанесением водного объекта (при наличии), в масштабе.
8. Исключен постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Судың жай-күйіне әсер ететін
кәсіпорындар мен басқа да
құрылыстарды келісу, оларды орналастыру
және пайдалануға беру ережесіне, сондай-ақ
су объектілерінде, су қорғау аймақтары
мен белдеулерінде құрылыс және басқа
да жұмыстар жүргізу шарттарына
3-қосымша
Су объектілерінде, су қорғау белдеулері мен аймақтарында құрылыс, түбін тереңдету, пайдалы қазбалар, су өсімдіктерін өндіру жөніндегі жарылыс жұмыстарын, кәбілдер, құбыржолдар және басқа да коммуникацияларды төсеу, ағаш кесу, сондай-ақ бұрғылау, ауыл шаруашылығы және басқа да жұмыстарды жүргізуді келісуге арналған құжаттардың тізбесі
(жеке тұлғалар үшін)
Ескерту. Ереже 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.10.08 № 1045 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияның атына өтініш.
2. Жеке куәліктің көшірмесі.
3. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Жер учаскесіне құқық белгілеуші құжаттардың (сатып алу-сату шартының, мұрагерлікке құқығы туралы куәлігінің, Жер учаскесіне жеке меншік құқығына актінің, жергілікті атқарушы орган шешімінің, қаулысының) көшірмесі.
5. Келісуге ұсынылып отырған құрылыстардың, сондай-ақ жұмыстарды жүзеге асыруға пайдаланылатын машиналар мен механизмдердің техникалық паспорттарының көшірмелері.
6. Техникалық шарттардың не сумен жабдықтау және су бұру шартының көшірмесі; егер теңгерімінде меншікті су тарту құрылғысы бар болса, онда оларға материалдар, рұқсат беретін құжаттар.
7. Қалалық кәріз болмаған жағдайда - сарқынды суларды алып кету орны міндетті түрде көрсетілген осы ауданның мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасының септикке қорытындысы, сондай-ақ сарқынды суды шығаруға шарттың көшірмесі.
8. Жер учаскесінің топографиялық түсірілімінің көшірмесі немесе жерге байланыстырылған және су объектісі (бар болған жағдайда) белгіленген ахуалдық масштабтағы схема.
9. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Судың жай-күйіне әсер ететін
кәсіпорындар мен басқа да
құрылыстарды келісу, оларды орналастыру
және пайдалануға беру ережесіне, сондай-ақ
су объектілерінде, су қорғау аймақтары
мен белдеулерінде құрылыс және басқа
да жұмыстар жүргізу шарттарына
4-қосымша
Су объектілерінде, су қорғау белдеулері мен аймақтарында құрылыс, түбін тереңдету, пайдалы қазбалар, су өсімдіктерін өндіру жөніндегі жарылыс жұмыстарын, кәбілдер, құбыржолдар және басқа да коммуникацияларды төсеу, ағаш кесу, сондай-ақ бұрғылау, ауыл шаруашылығы және басқа да жұмыстарды жүргізуді келісуге арналған құжаттардың тізбесі
(заңды тұлғалар үшін)

10. Исключен постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам согласования,
размещения и ввода в эксплуатацию
предприятий и других сооружений,
влияющих на состояние вод,
а также условий производства
строительных и других работ на
водных объектах, водоохранных
зонах и полосах
Перечень
документов для согласования документов о проведении
строительных, дноуглубительных, взрывных работ по добыче
полезных ископаемых, водных растений, прокладке кабелей,
трубопроводов и других коммуникаций, рубке леса, а также
буровых, сельскохозяйственных и других работ на водных
объектах, водоохранных полосах и зонах (для физических лиц)
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.10.2010 № 1045 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Заявление на имя бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов.
2. Копия удостоверения личности.
3. Исключен постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Копия правоустанавливающих документов на земельный участок (договора купли-продажи, свидетельства на право наследства, Акта на право собственности на земельный участок, решения, постановления местного исполнительного органа).
5. Копии технических паспортов сооружений, машин и механизмов, при помощи которых осуществляется работы представленные на согласование.
6. Копия технических условий, либо договор на водоснабжение и водоотведение; если на балансе имеется собственный водозабор, то - материалы, разрешительная документация на них.
7. При отсутствии городской канализации - копию заключения Управления государственного санитарно-эпидемиологического надзора данного района на септик, с обязательным указанием место вывоза стоков, также договор на вывоз стока.
8. Копия топографической съемки земельного участка, или ситуационная схема с привязкой к местности и нанесением водного объекта (при наличии), в масштабе.
9. Исключен постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам согласования,
размещения и ввода в эксплуатацию
предприятий и других сооружений,
влияющих на состояние вод,
а также условий производства
строительных и других работ на
водных объектах, водоохранных
зонах и полосах
Перечень
документов для согласования документов о проведении
строительных, дноуглубительных, взрывных работ по добыче
полезных ископаемых, водных растений, прокладке кабелей,
трубопроводов и других коммуникаций, рубке леса, а также
буровых, сельскохозяйственных и других работ на водных
объектах, водоохранных зонах и полосах (для юридических лиц)

Ескерту. Ереже 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.10.08 № 1045 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.06.2014 № 702 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекцияның атына өтініш.
2. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмесі (заңды тұлға үшін).
Ескертпе:* - "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
3. Салық төлеушінің тіркеу нөмірінің көшірмесі (СТН).
4. Жер учаскесіне құқық белгілеуші құжаттардың (сатып алу-сату шартының, мұрагерлікке құқығы туралы куәлігінің, Жер учаскесіне жеке меншік құқығына актінің, жергілікті атқарушы орган шешімінің, қаулысының) көшірмесі.
5. Келісуге ұсынылып отырған құрылыстардың, сондай-ақ жұмыстарды жүзеге асыруға пайдаланылатын машиналар мен механизмдердің техникалық паспорттарының көшірмелері.
6. Техникалық шарттардың не сумен жабдықтау және су бұру шартының көшірмесі; егер теңгерімінде меншікті су тарту құрылғысы бар болса, онда оларға материалдар, рұқсат беретін құжаттар.
7. Қалалық кәріз болмаған жағдайда - сарқынды суларды алып кету орны міндетті түрде көрсетілген осы ауданның мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасының септикке қорытындысы, сондай-ақ сарқынды суды шығаруға шарттың көшірмесі.
8. Жер учаскесінің топографиялық түсірілімінің көшірмесі немесе жерге байланыстырылған және су объектісі (бар болған жағдайда) белгіленген ахуалдық масштабтағы схема.
9. Жер учаскесі шекараларының жобасы.
10. Егер жер учаскесі су шаруашылығы құрылыстарының (каналдар, суармалы арықтар) жанында орналасқан жағдайда, осы құрылыстарды пайдаланушы ұйымның келісімін ұсыну қажет.

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.10.2010 № 1045 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.06.2014 № 702 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Заявление на имя бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов.
2. Копия свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для юридического лица).
Примечание: * – свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
3. Копия регистрационного номера налогоплательщика (РНН).
4. Копия правоустанавливающих документов на земельный участок (договора купли-продажи, свидетельства на право наследства, Акта на право собственности на земельный участок, решения, постановления местного исполнительного органа).
5. Копии технических паспортов сооружений, машин и механизмов, при помощи которых осуществляется работы представленные на согласование.
6. Копия технических условий, либо договор на водоснабжение и водоотведение; если на балансе имеется собственный водозабор, то - материалы, разрешительная документация на них.
7. При отсутствии городской канализации - копию заключения Управления государственного санитарно-эпидемиологического надзора данного района на септик, с обязательным указанием место вывоза стоков, также договор на вывоз стока.
8. Копия топографической съемки земельного участка, или ситуационная схема с привязкой к местности и нанесением водного объекта (при наличии), в масштабе.
9. Проект границ земельного участка.
10. В случае если земельный участок расположен возле водохозяйственных сооружений (каналы, поливные арыки) необходимо представить от организации эксплуатирующих этих сооружений согласование.