Акционерлiк қоғамның үлгі жарғысын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 ақпандағы N 142 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 қыркүйектегі N 852 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.09.16 N 852 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Акционерлiк қоғамның үлгi жарғысы бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 6 ақпандағы
N 142 қаулысымен
бекiтiлген
Акционерлік қоғамның үлгі жарғысы
1. Жалпы ережелер
1. _________________________________ акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - қоғам) осы Жарғысы* оның атауын, орналасқан жерiн, оның органдарын құру тәртiбi мен құзыретiн, оны қайта ұйымдастыру мен қызметiн тоқтату шарттарын және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да ережелердi айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
2. Қоғамның толық атауы:
1) мемлекеттік тiлде: ___________________________;
2) орыс тiлiнде: ________________________________.
3. Қоғамның қысқартылған атауы:
1) мемлекеттiк тілде: ___________________________;
2) орыс тiлiнде: ________________________________.
4. Қоғамның атқарушы органының орналасқан жерi: ______.
2. Қоғамның заңдық мәртебесi
5. Қоғам Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңды тұлға болып табылады, дербес балансы, банктiк шоттары болады, ол өз атынан мүлiктiк және жеке мүлiктiк емес құқықтарды сатып алады және жүзеге асыра алады, мiндеттер атқарады, сотта талап қояды және жауап бередi.
6. Қоғамның өз атауы және өзге де деректемелерi жазылған, оның қызметiн жүзеге асыру үшiн қажеттi мөрi және бланкiлерi болады.
7. Қоғам өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын және Қазақстан Республикасының заңнамасын, сондай-ақ осы Жарғыны басшылыққа алады.
8. Қоғам Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртіппен заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысуға құқығы.
9. Қоғам Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген тәртіппен оның мекен-жайынан тысқары орналасқан, заңды тұлғалар болып табылмайтын және олар туралы Ереже негiзiнде өз атынан және қоғамның тапсыруы бойынша филиалдар (өкiлдiктер) құруға құқылы.

Об утверждении Типового устава акционерного общества
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2004 года N 142. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 2008 года N 852.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.09.2008 N 852 (порядок введения в действие см. п.4 ).
Во исполнение Закона  Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Типовой устав акционерного общества.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 февраля 2004 года N 142
Типовой устав
акционерного общества
1. Общие положения
1. Настоящий Устав акционерного общества __________________ (далее - общество) определяет его наименование, местонахождение, порядок формирования и компетенцию его органов, условия реорганизации и прекращения его деятельности и другие положения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
2. Полное наименование общества:
1) на государственном языке: _______________________________;
2) на русском языке: ________________.
3. Сокращенное наименование общества:
1) на государственном языке: _____________________;
2) на русском языке: _______________________________________.
4. Местонахождение исполнительного органа общества:
__________________________________________________.
Примечание. (Исключено - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
2. Юридический статус общества
5. Общество является юридическим лицом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, имеет самостоятельный баланс, банковские счета, может от своего имени приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права, нести обязанности, быть истцом и ответчиком в суде.
6. Общество имеет печать, бланки со своим наименованием и иные реквизиты, необходимые для осуществления его деятельности.
7. Общество в своей деятельности руководствуется Конституцией  Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан, а также настоящим Уставом.
8. Общество вправе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, участвовать в уставных капиталах юридических лиц.
9. В порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан, общество вправе создавать филиалы (представительства), расположенные вне места его нахождения, не являющиеся юридическими лицами и действующие от имени и по поручению общества на основании Положения о них.

3. Қоғамның және акционерлердің жауапкершiлiгi
10. Қоғам өз мiндеттемелерi бойынша өз мүлкi шегiнде жауапкершiлiк атқарады.
11. Қоғам өз акционерлерiнiң мiндеттемелерi бойынша жауапкершiлiк атқармайды. Акционерлер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, қоғам мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi және өздерiне тиесiлi акциялар құны шегiнде қоғам қызметiне байланысты шығындар тәуекелiн көтередi.
12. Қоғам мемлекеттiң мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi, сол сияқты оның мiндеттемелерi бойынша мемлекет жауап бермейдi.
4. Қоғам қызметінің негiзгi түрлері
13. Негiзгi қызмет түрлерi мыналар болып табылады: _________
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
5. Қоғамның мүлкi және капиталы
14. Қоғамның мүлкi мыналардың есебiнен құралады:
1) акционерлер қоғам акцияларына ақы төлеуге берген мүлiк;
2) оның қызметi нәтижесiнде алынған кiрiстер;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған негiздер бойынша сатып алынатын өзге де мүлiк.
15. алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
16. алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
6. Акциялар, облигациялар.
Бағалы қағаздарды орналастыру шарттары
17. Қоғам жай акцияларды не жай және артықшылықты акцияларды шығаруға құқылы. Акциялар құжатсыз нысанда шығарылады.
18. алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
19. алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
20. Жай акция дауыс беруге енгiзiлетiн барлық мәселелердi шешкен кезде акционерге акционерлердiң жалпы жиналысына дауыс беру құқығымен қатысу құқығын, акционерлердiң жалпы жиналысының тиiстi шешiмi негiзiнде қоғамда таза кiрiс болған жағдайда дивидендтер, сондай-ақ қоғам таратылған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен оның мүлкiнiң бiр бөлiгiн алу құқығын бередi.
Қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтер төлеу жыл/тоқсан/жарты жылдық (қажеттісінің астын сызу) қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
21. Қоғамның артықшылықты акциясы оның иесiне:
акционерлер, жай акцияларды ұстаушылар алдында ____________ мөлшерінде (артықшылықты акция бойынша белгiленген түрдегi немесе оның мәнi реттелетiн және жалпыға ортақ қол жетерлiктей болған кезде қандай да бiр көрсеткiшке қатысты индекстеумен дивидендтiң кепiлдi мөлшерi көрсетiледi) дивидендтер алуға басым құқық бередi;
қоғам таратылған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мүлiктiң бiр бөлiгiне құқық бередi.
Артықшылықты акциялар бойынша дивидендтер төлеу кезеңдiлiгi _________.
Артықшылықты акция акционерге:

3. Ответственность общества и акционеров
10. Общество несет ответственность по своим обязательствам в пределах своего имущества.
11. Общество не несет ответственность по обязательствам своих акционеров. Акционеры не отвечают по обязательствам общества и несут риск убытков, связанных с деятельностью общества, в пределах стоимости принадлежащих им акций, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
12. Общество не отвечает по обязательствам государства, равно как и государство не отвечает по его обязательствам.
4. Основные виды деятельности общества
13. Основными видами деятельности являются:
_____________________________________________________________
___________________________________________________________________
________________.
5. Имущество и капитал общества
14. Имущество общества формируется за счет:
1) имущества, переданного акционерами в оплату акций общества;
2) доходов, полученных в результате его деятельности;
3) иного имущества, приобретаемого по основаниям, не запрещенным законодательством Республики Казахстан.
15-16. (Пункты исключены - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
6. Акции, облигации.
Условия размещения ценных бумаг
17. Общество вправе выпускать простые акции либо простые и привилегированные акции. Акции выпускаются в бездокументарной форме.
18-19. (Пункты исключены - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
20. Простая акция предоставляет акционеру право на участие в общем собрании акционеров с правом голоса при решении всех вопросов, выносимых на голосование, право на получение дивидендов при наличии у общества чистого дохода на основании соответствующего решения общего собрания акционеров, а также части имущества общества при его ликвидации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Выплата дивидендов по простым акциям общества осуществляется по итогам года/квартала/полугодия (нужное подчеркнуть). <*>
Сноска. В пункт 20 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
21. Привилегированная акция общества дает ее владельцу право на:
преимущественное право перед акционерами, держателями простых акций, на получение дивидендов в размере ___________ (указывается гарантированный размер дивиденда по привилегированной акции в фиксированном выражении или с индексированием относительно какого-либо показателя при условии регулярности и общедоступности его значений);
на часть имущества при ликвидации общества в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Периодичность выплаты дивидендов по привилегированным акциям _______________.
Привилегированная акция не предоставляет акционеру право на участие в управлении обществом, за исключением следующих случаев:

1) қоғам акционерлерiнiң жалпы жиналысы шешiмi артықшылықты акцияларды иеленетiн акционердің құқығын шектеуi ықтимал мәселенi қараған жағдайда. Мұндай мәселе бойынша шешiм шектеудi жақтап орналастырылған (сатып алынғандарды шегергенде) артықшылықты акциялардың жалпы санының үштен екiсiнен кем емес дауыс берген жағдайда қабылданды деп саналады;
2) қоғам акционерлерiнiң жалпы жиналысы қоғамды қайта ұйымдастыру не тарату туралы мәселе қарағанда;
3) артықшылықты акция бойынша дивиденд оны төлеу үшiн белгiленген мерзiм аяқталған күннен бастап үш айдың iшiнде толық көлемде төленбеген жағдайларды қоспағанда, қоғамды басқаруға қатысу құқығын бермейдi.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
22. Акцияларды шығару, орналастыру, айналысқа жiберу, сондай-ақ жай акциялар бойынша дивидендтер төлеу шарттары мен тәртiбi акцияларды шығару проспектiсiнде белгiленедi.
23. Акционерлердiң құқықтары мен мiндеттерiнiң тiзбесi "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрi - Заң) белгiленедi.
24. Қоғам айырбасталатын бағалы қағаздар шығаруға құқылы.
25. Қоғам қосымша қаражат тарту үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облигациялар шығаруға құқылы.
Облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жiберу, олар бойынша сыйақы төлеу, облигацияларды өтеу және оларды сатудан түскен қаражатты пайдалану шарттары мен тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасында және облигацияларды шығару проспектiсiнде айқындалады.
7. Таза кiрiстi бөлу тәртiбi.
Акциялар бойынша дивидендтер
26. Қоғамның таза кiрiсi (салықты және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлегеннен кейiн) қоғамның басқаруында қалады және акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмiмен айқындалған тәртiппен, оның iшiнде дивидендтер төлеуге бөлiнедi. Қалған бөлiгi қоғамды дамытуға немесе акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмiнде көзделген өзге де мақсаттарға жiберiледi.
Акционерлердiң жалпы жиналысы жыл қорытындысымен жай акциялар бойынша дивидендтер төлеудiң мақсатқа сай еместiгi туралы шешiм қабылдауға құқылы.
Қоғамның артықшылықты акциялары бойынша дивидендтер төлеу осы Жарғының 27-тармағында көрсетiлген жағдайларды қоспағанда, қоғам органының шешiмiн талап етпейдi.
Орналастырылмаған немесе қоғамның өзі сатып алған акциялар бойынша, сондай-ақ, егер сот немесе акционерлердің жалпы жиналысы оны тарату туралы шешім шығарса, дивидендтер есептелмейді және төленбейді.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.

1) общее собрание акционеров общества рассматривает вопрос, решение по которому может ограничить права акционера, владеющего привилегированными акциями. Решение по такому вопросу считается принятым только при условии, что за ограничения проголосовали не менее чем две трети общего количества размещенных (за вычетом выкупленных) привилегированных акций;
2) общее собрание акционеров общества рассматривает вопрос о реорганизации либо ликвидации общества;
3) дивиденд по привилегированной акции не выплачен в полном размере в течение трех месяцев со дня истечения срока, установленного для его выплаты. <*>
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
22. Условия и порядок выпуска, размещения, обращения акций, а также выплаты дивидендов по простым акциям устанавливаются проспектом выпуска акций.
23. Перечень прав и обязанностей акционеров устанавливается Законом  Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее - Закон).
24. Общество вправе выпускать конвертируемые ценные бумаги.
25. Для привлечения дополнительных средств общество вправе выпускать облигации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Условия и порядок выпуска, размещения, обращения облигаций, выплаты вознаграждения по ним, погашения облигаций и использования средств от их реализации определяются законодательством Республики Казахстан и проспектом выпуска облигаций.
7. Порядок распределения чистого дохода.
Дивиденды по акциям
26. Чистый доход общества (после уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет) остается в распоряжении общества и распределяется в порядке, определенном решением общего собрания акционеров, в том числе на выплату дивидендов. Оставшаяся часть направляется на развитие общества или иные цели, предусмотренные решением общего собрания акционеров.
Общее собрание акционеров вправе принять решение о нецелесообразности выплаты дивидендов по простым акциям по итогам года.
Выплата дивидендов по привилегированным акциям общества не требует решения органа общества, за исключением случаев, указанных в пункте 27 настоящего Устава.
Дивиденды не начисляются и не выплачиваются по акциям, которые не были размещены или были выкуплены самим обществом, а также если судом или общим собранием акционеров принято решение о его ликвидации. <*>
Сноска. В пункт 26 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).

27. Қоғамның жай және артықшылықты акциялары бойынша:
1) меншiктi капиталының мөлшерi терiс болған кезде немесе қоғамның меншiктi капиталының мөлшерi оның акциялары бойынша дивидендтер есептеу нәтижесiнде терiс болғанда;
2) егер ол Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңдарына сәйкес төлем жасауға қабiлетсiздiк немесе дәрменсiздiк белгілерiне жауап берсе не көрсетiлген белгiлер оның акциялары бойынша дивидендтер есептеу нәтижесiнде пайда болса;
3) дивидендтер есептеуге жол берiлмейдi.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
8. Қоғамның органдары
28. Қоғамның органдары:
1) жоғары орган - акционерлердiң жалпы жиналысы (егер қоғам акцияларының барлық дауыс беретiн акциялары бiр акционерге тиесiлi болса - осы акционер);
2) басқару органы - директорлар кеңесi;
3) атқарушы органы - басқарма немесе атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға (Атқарушы директор);
4) алынып тасталды - 2005.12.23. N 1282 қаулысымен.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
29. Акционерлердiң жалпы жиналысының айрықша құзыретiне мынадай мәселелер жатқызылады:
1) қоғамның жарғысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу немесе оны жаңа редакциямен бекiту;
1-1) корпоративтік басқару кодексін, сондай-ақ оған өзгерістер мен толықтыруларды бекіту;
2) қоғамды ерiктi түрде қайта ұйымдастыру немесе тарату;
3) қоғамның жарияланған акцияларының санын ұлғайту немесе қоғамның орналастырылмаған жарияланған акцияларының түрін өзгерту туралы шешім қабылдау;
4) есеп комиссиясының сандық құрамын және өкiлеттiк мерзiмiн айқындау, оның мүшелерiн сайлау және олардың өкiлеттігiн мерзiмiнен бұрын тоқтату;
5) директорлар кеңесiнiң сандық құрамын, өкiлеттiк мерзiмiн айқындау, оның мүшелерiн сайлау және олардың өкiлеттiгiн мерзiмiнен бұрын тоқтату, сондай-ақ директорлар кеңесiнiң мүшелерiне сыйақы төлеу мөлшерi мен шарттарын айқындау;

27. Не допускается начисление дивидендов по простым и привилегированным акциям общества:
1) при отрицательном размере собственного капитала или если, размер собственного капитала общества станет отрицательным в результате начисления дивидендов по его акциям;
2) если оно отвечает признакам неплатежеспособности или несостоятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банкротстве, либо указанные признаки появятся у общества в результате начисления дивидендов по его акциям;
3) (подпункт исключен - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования). <*>
Сноска. В пункт 27 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
8. Органы общества
28. Органы общества:
1) высший орган - общее собрание акционеров (если все голосующие акции общества принадлежат одному акционеру - данный акционер);
2) орган управления - совет директоров;
3) исполнительный орган - правление или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа (Исполнительный директор);
4) (подпункт исключен - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
Если все голосующие акции общества принадлежат одному акционеру, общие собрания акционеров не проводятся. Решения по вопросам, отнесенным Законом и настоящим уставом общества к компетенции общего собрания акционеров, принимаются таким акционером единолично и подлежат оформлению в письменном виде при условии, что эти решения не ущемляют и не ограничивают права, удостоверенные привилегированными акциями.
29. К исключительной компетенции общего собрания акционеров относятся следующие вопросы:
1) внесение изменений и дополнений в устав общества или утверждение его в новой редакции;
1-1) утверждение кодекса корпоративного управления, а также изменений и дополнений к нему;
2) добровольная реорганизация или ликвидация общества;
3) принятие решения об увеличении количества объявленных акций общества или изменении вида неразмещенных объявленных акций общества;
4) определение количественного состава и срока полномочий счетной комиссии, избрание ее членов и досрочное прекращение их полномочий;
5) определение количественного состава, срока полномочий совета директоров, избрание его членов и досрочное прекращение их полномочий, а также определение размера и условий выплаты вознаграждений членам совета директоров;

6) қоғам аудитiн жүзеге асыратын аудиторлық ұйымды айқындау;
7) жылдық қаржылық есептi бекiту;
8) қоғамның есептi қаржылық жылдағы таза кiрiсiн бөлу тәртібiн бекiту, жай акциялар бойынша дивидендтер төлеу туралы шешiм қабылдау және қоғамның бiр жай акциясына есептегенде жыл қорытындысы бойынша дивиденд мөлшерiн бекiту;
9) Заңның 21-бабының 5-тармағында көзделген жағдайлар туындаған кезде қоғамның жай және артықшылықты акциялары бойынша дивидендтер төлемеу туралы шешiм қабылдауы;
10) қоғамға тиесiлi барлық активтердiң жиынтығында жиырма бес және одан көп пайызын құрайтын активтердiң бiр бөлiгiн немесе бiрнеше бөлiгiн беру арқылы өзге де заңды тұлғаларды құруға немесе олардың қызметіне қоғамның қатысуы туралы шешім қабылдау;
11) алынып тасталды - 2005.12.23. N 1282 қаулысымен.
12) алынып тасталды - 2005.12.23. N 1282 қаулысымен.
13) қоғамның акционерлерге акционерлердiң жалпы жиналысын шақыру туралы хабарлау нысанын айқындау және осындай ақпаратты баспасөз басылымында орналастыру туралы шешiм қабылдау;
14) қоғам акцияларды Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңдарына сәйкес сатып алған кезде олардың құнын айқындау әдiстемесiн бекіту;
15) акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртiбiн бекiту;
16) акционерлерге қоғамның қызметi туралы ақпарат беру тәртiбiн айқындау, егер осындай тәртiп қоғамның жарғысында айқындалмаса;
17) "алтын акцияны" енгiзу және жою;
18) шешiмiн қабылдау Заңмен және осы жарғымен акционерлердiң жалпы жиналысының айрықша құзыретiне жатқызылған өзге де мәселелер.
Жалпы жиналыстың шешiмдерi мына мәселелер бойынша:
1) қоғамның жарғысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу немесе оны жаңа редакциямен бекiту;
2) қоғамды ерікті түрде қайта ұйымдастыру немесе тарату;
3) қоғамның жарияланған акцияларының санын өзгерту туралы шешiм қабылдау;
қоғамның дауыс беретiн акцияларының жалпы санының бiлiктi көпшiлiгiмен қабылданады.
Жалпы жиналыстың қалған мәселелер бойынша шешiмдерi қоғамның дауыс беруге қатысатын дауыс беретiн акцияларының жалпы санының жай басым көпшiлiгiмен қабылданады.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
30. Акционерлердiң қатысу тәртiбiмен өткiзiлетiн жалпы жиналысында қоғамның коммерциялық құпиясын құрамайтын мәселелерді талқылау кезiнде қоғамның акционерлерi болып табылмайтын тұлғалар қатыса және сөз сөйлей алады. Көрсетiлген тұлғалардың акционерлердiң жалпы жиналысының күн тәртiбiндегi мәселелер бойынша дауыс беруге қатысуға құқығы жоқ.

6) определение аудиторской организации, осуществляющей аудит общества;
7) утверждение годовой финансовой отчетности;
8) утверждение порядка распределения чистого дохода общества за отчетный финансовый год, принятие решения о выплате дивидендов по простым акциям и утверждение размера дивиденда по итогам года в расчете на одну простую акцию общества;
9) принятие решения о невыплате дивидендов по простым и привилегированным акциям общества при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 21 Закона;
10) принятие решения об участии общества в создании или деятельности иных юридических лиц путем передачи части или нескольких частей активов, в сумме составляющих двадцать пять и более процентов от всех принадлежащих обществу активов;
11)-12) (подпункты исключены - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования) ;
13) определение формы извещения обществом акционеров о созыве общего собрания акционеров и принятие решения о размещении такой информации в печатном издании;
14) утверждение методики определения стоимости акций при их выкупе обществом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
15) утверждение повестки дня общего собрания акционеров;
16) определение порядка представления акционерам информации о деятельности общества, если такой порядок не определен уставом общества;
17) введение и аннулирование "золотой акции";
18) иные вопросы, принятие решений по которым отнесено Законом и настоящим уставом к исключительной компетенции общего собрания акционеров.
Решения общего собрания по вопросам:
1) внесения изменений и дополнений в устав общества или утверждения его в новой редакции;
2) добровольной реорганизации или ликвидации общества;
3) принятия решения об изменении количества объявленных акций общества;
принимаются квалифицированным большинством от общего числа голосующих акций общества.
Решения общего собрания по остальным вопросам принимаются простым большинством голосов от общего числа голосующих акций общества, участвующих в голосовании. <*>
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
30. На общем собрании акционеров, проводимом в очном порядке, при обсуждении вопросов, не составляющих коммерческую тайну общества, могут присутствовать и выступать лица, не являющиеся акционерами общества. Указанные лица не имеют право принимать участие в голосовании по вопросам повестки дня общего собрания акционеров.

31. Акционерлердiң жалпы жиналысын шақыру және өткiзу тәртiбi, оның iшінде:
1) акционерлердiң жылдық, кезектен тыс және қайта шақырылатын жиналыстарына шақыру;
2) акционерлердiң жалпы жиналысына қатысуға құқығы бар тұлғалардың тiзiмiн жасау;
3) акционерлердi акционерлердiң жалпы жиналысын өткiзу туралы хабардар ету;
4) акционерлердiң жалпы жиналысының күн тәртiбiн қалыптастыру және оған кiретiн мәселелер бойынша материалдар дайындау;
5) акционерлердiң жалпы жиналысының кворумын айқындау;
6) есеп комиссиясын қалыптастыру және оның қызметi;
7) акционерлердiң жалпы жиналысын өткiзу;
8) акционерлердiң жалпы жиналысында шешiмдер қабылдау;
9) акционерлердiң жалпы жиналысында дауыс беру;
10) акционерлердiң жалпы жиналысының хаттамасын жасау тәртiбi Заңмен айқындалады.
32. Акционерлердiң жалпы жиналысының күн тәртiбiндегi мәселелер бойынша дауыс беру қорытындылары ___________ ____________  бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Ескерту. 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
33. Заңмен және осы Жарғымен акционерлердiң жалпы жиналысының құзыретiне жатқызылған мәселелердi қоспағанда, қоғамның қызметiне жалпы басшылық жасауды қоғамның директорлар кеңесi жүзеге асырады.
34. Директорлар кеңесiнiң айрықша құзыретiне мынадай мәселелер жатады:
1) қоғам қызметiнiң басымды бағыттарын айқындау;
2) акционерлердiң жылдық және кезектен тыс жалпы жиналыстарын шақыру туралы шешiм қабылдау;
3) жарияланған акциялар саны шегінде акцияларды орналастыру (сату) туралы, соның ішінде орналастырылатын (сатылатын) акциялар саны, оларды орналастыру (сату) тәсілі мен бағасы туралы шешім қабылдау;
4) қоғамның орналастырылған акцияларды немесе басқа бағалы қағаздарды сатып алуы және оларды сатып алу бағасы туралы шешiм қабылдау;
5) қоғамның жылдық қаржылық есебiн алдын ала бекiту;
6) жай акциялар бойынша дивидендтер төлеу туралы шешiм қабылдау және есептi қаржы жылында төленетiн дивидендтердi қоспағанда бiр жай акцияға дивидендтiң мөлшерiн айқындау;
7) қоғамның облигацияларын және туынды бағалы қағаздарын шығару шарттарын айқындау;
8) атқарушы органның (атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлғаның) сандық құрамын, өкілеттiк мерзiмiн айқындау, оның басшысын және мүшелерiн сайлау, сондай-ақ олардың өкілеттiктерiн мерзiмiнен бұрын тоқтату;
9) лауазымдық жалақылардың мөлшерiн және атқарушы органның басшысының және мүшелерiнiң (атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлғаның) еңбегіне ақы төлеу және сыйақы төлеу шарттарын айқындау;

31. Законом определяются порядок созыва и проведения общего собрания акционеров, в том числе порядок:
1) созыва годового, внеочередного и повторного собраний акционеров;
2) составления списка лиц, имеющих право принимать участие в общем собрании акционеров;
3) информирования акционеров о проведении общего собрания акционеров;
4) формирования повестки дня общего собрания акционеров и подготовки материалов по вопросам, в нее входящим;
5) определения кворума общего собрания акционеров;
6) формирования и деятельности счетной комиссии;
7) проведения общего собрания акционеров;
8) принятия решений общим собранием акционеров;
9) голосования на общем собрании акционеров;
10) составления протокола общего собрания акционеров.
32. Итоги голосования по вопросам повестки дня общего собрания акционеров публикуются в следующих средствах массовой информации _________________. <*>
Сноска. В пункт 32 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
33. Общее руководство деятельностью общества, за исключением вопросов, отнесенных Законом и настоящим Уставом к компетенции общего собрания акционеров, осуществляется советом директоров общества.
34. К исключительной компетенции совета директоров относятся следующие вопросы:
1) определение приоритетных направлений деятельности общества;
2) принятие решения о созыве годового и внеочередного общего собраний акционеров;
3) принятие решения о размещении (реализации), в том числе о количестве размещаемых (реализуемых) акций в пределах количества объявленных акций, способе и цене их размещения (реализации);
4) принятие решения о выкупе обществом размещенных акций или других ценных бумаг и цене их выкупа;
5) предварительное утверждение годовой финансовой отчетности общества;
6) принятие решения о выплате дивидендов по простым акциям и определение размера дивиденда на одну простую акцию, за исключением дивидендов, выплачиваемых за отчетный финансовый год;
7) определение условий выпуска облигаций и производных ценных бумаг общества;
8) определение количественного состава, срока полномочий исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), избрание его руководителя и членов, а также досрочное прекращение их полномочий;
9) определение размеров должностных окладов и условий оплаты труда и премирования руководителя и членов исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа);

10) iшкi аудит қызметiнiң жұмыс тәртiбiн, iшкi аудит қызметi қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу және сыйақы төлеу мөлшерiн және шарттарын айқындау;
11) бағалаушының және аудиторлық ұйымның қызметiне ақы төлеу мөлшерiн айқындау;
12) алынып тасталды - 2005.12.23. N 1282 қаулысымен.
13) қоғамның iшкi қызметiн реттейтiн құжаттарды (қоғамның қызметiн ұйымдастыру мақсатында атқарушы орган қабылдайтын құжаттарды қоспағанда) бекiту;
14) қоғамның филиалдары мен өкiлдiктерiн құру және жабу туралы шешiмдер қабылдау және олар туралы ережелердi бекiту;
15) қоғамның басқа ұйымдарды құруға және олардың қызметіне қатысуы туралы шешiм қабылдау;
16) қоғамның мiндеттемелерiн оның меншiктi капиталының он және одан көп процентiн құрайтын шамаға ұлғайту;
17) бұрынғы тiркеушiмен шарт бұзылған жағдайда қоғамның тiркеушiсiн таңдау;
18) қоғам немесе оның қызметi туралы қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын ақпаратты айқындау;
19) iрi мәмiлелер және жасалуында қоғамның мүдделiлiгi бар мәмiлелер жасау туралы шешiм қабылдау.
Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
35. Директорлар кеңесiн сайлау тәртiбi Заңмен белгiленедi.
Директорлар кеңесінің _____ мүшесі тәуелсіз директорлар болып табылады.
Қоғамның директорлар кеңесi директорлар кеңесiнiң  ______ мүшесінен және оның төрағасынан тұрады, олардың әрқайсысының дауыс беру кезiнде бір дауысы болады.
Директорлар кеңесін өткізуге арналған кворум директорлар кеңесi мүшелерiнiң жалпы санының 50 және одан көп пайызын құрайды.
Дауыстардың саны тең болған кезде директорлар кеңесi төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
Ескерту. 35-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
36. Мына тұлғалар:
жоғары не орта арнаулы бiлiмi жоқ;
заңмен белгiленген тәртіппен сотталғандығы өтелмеген немесе алынып тасталмаған;
бұрын банкрот болып танылған немесе консервацияға, санацияға, мәжбүрлеп таратуға ұшыраған заңды тұлғаның басшы қызметкері болып табылған тұлға банкроттық консервация, санация, мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылданған күннен кейін бес жыл iшiнде осы тұлғаға басшылық жасаған уақытта директорлар кеңесiнiң мүшесi болмайды.
(Көрсетілген тізбе қоғам акционерлерiнiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша толықтырылуы мүмкiн).
Атқарушы органның басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға) директорлар кеңесінің төрағасы болып сайлана алмайды.

10) определение порядка работы службы внутреннего аудита, размера и условий оплаты труда и премирования работников службы внутреннего аудита;
11) определение размера оплаты услуг оценщика и аудиторской организации;
12) (подпункт исключен - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования) ;
13) утверждение документов, регулирующих внутреннюю деятельность общества (за исключением документов, принимаемых исполнительным органом в целях организации деятельности общества);
14) принятие решений о создании и закрытии филиалов и представительств общества и утверждение положений о них;
15) принятие решения об участии общества в создании и деятельности других организаций;
16) увеличение обязательств общества на величину, составляющую десять и более процентов размера его собственного капитала;
17) выбор регистратора общества в случае расторжения договора с прежним регистратором;
18) определение информации об обществе или его деятельности, составляющей служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну;
19) принятие решения о заключении крупных сделок и сделок, в совершении которых обществом имеется заинтересованность. <*>
Сноска. В пункт 34 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
35. Порядок избрания совета директоров устанавливается Законом.
__________ членов совета директоров являются независимыми директорами.
Совет директоров общества состоит из ____ членов совета директоров и его председателя, каждый из которых при голосовании имеет один голос.
Кворум для проведения совета директоров составляет 50 и более процентов от общего количества членов совета директоров.
При равном количестве голосов голос председателя совета директоров является решающим. <*>
Сноска. В пункт 35 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
36. Не может быть членом совета директоров лицо:
не имеющее высшего либо среднего специального образования;
имеющее непогашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
ранее являвшееся руководящим работником юридического лица, которое было признано банкротом или подвергнуто консервации, санации, принудительной ликвидации во время руководства данного лица в течение пяти лет после даты принятия решения о банкротстве, консервации, санации, принудительной ликвидации.
(Указанный перечень может быть дополнен по решению общего собрания акционеров общества).
Руководитель исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа) не может быть избран председателем совета директоров.

37. Директорлар кеңесiн сайлау және қызметiнiң тәртiбi, оның iшiнде:
1) құрамы және оның өкілеттiк мерзiмi;
2) мәжiлiстерiн шақыру және өткiзу тәртiбi;
3) дауыс беру және мәжiлiс хаттамасын ресiмдеу тәртiбi Заңмен белгiленедi.
38. Директорлар кеңесiнiң шешiмдерi директорлар кеңесінің қарауына енгiзiлген мәселелер бойынша сырттай дауыс беру арқылы қабылдануы мүмкiн.
Сырттай дауыс беру директорлар кеңесiн шақыруға бастамашы болу құқығы бар тұлғалардың бастамасы бойынша өткiзiледi. Сырттай дауыс берудi өткiзу туралы талап директорлар кеңесiнiң төрағасына (ол сырттай дауыс берудi өткiзуден бас тартқан жағдайда - атқарушы органға) жазбаша нысанда берiледi және дауыс беруге қойылған, нақты және бiржақты тұжырымдалған мәселе (мәселелер) болуы тиiс.
Сырттай дауыс беру кезiнде дауыс беруге арналған бiрыңғай нысандағы бюллетеньдер және дауыс беруге енгiзілген мәселе (мәселелер) бойынша материалдар директорлар кеңесiнiң барлық мүшелерiне дауыс берудi өткiзу туралы талап келiп түскен күннен бастап он күннен кешiктiрiлмей жiберiледi (таратылады).
Бюллетеньде:
1) қоғамның толық атауы;
2) мәжiлiстi өткiзудiң бастамашысы туралы мәлiметтер;
3) дауыс беруге арналған бюллетеньдердi ұсынудың түпкiлiктi күнi;
4) дауыс беруге қойылған, нақты және бiржақты тұжырымдалған мәселе (мәселелер);
5) "иә", "жоқ", "қалыс қалдым" деген сөздермен бiлдiрiлген дауыс беру нұсқалары;
6) бюллетеньдi толтыру тәртiбi бойынша түсiндiрме болуы тиiс.
Директорлар кеңесiнiң сырттай өткiзiлген мәжiлiсiнiң шешiмi директорлар кеңесiнiң мүшелерiнен келiп түскен бюллетеньдердi қоса бере отырып жазбаша түрде ресiмделедi.
39. Қоғамның ағымдағы қызметiне басшылықты қоғам қызметiнiң қоғамның басқа органдары мен лауазымды тұлғаларының құзыретiне жатқызылмаған мәселелер бойынша шешiм қабылдайтын атқарушы органы - Басқарма (атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға) жүзеге асырады.
Атқарушы орган ______ мүшеден тұрады.
Басқарманың мәжiлiсi қажеттiлiгiне қарай, бiрақ аптасына кем дегенде бiр рет, Басқарманың кез келген мүшесiнiң бастамасы бойынша шақырылады.
Басқарманың шешiмдерi Басқарма мүшелерiнiң қарапайым көпшiлiк дауыстарымен қабылданады және хаттамамен ресiмделедi. Хаттамаға Басқарманың осы мәжiлiске қатысқан барлық мүшесi қол қояды.
40. Қоғамның қаржы-шаруашылық қызметiн бақылауды жүзеге асыру үшiн iшкi аудит қызметi құрылады/құрылмайды (қажеттісінің астын сызу).
Ол құрылған жағдайда, қоғамның ішкі аудит қызметі ______ мүшеден тұрады және қоғамның оқшауланған бөлiмшесi болып табылады.
Iшкi аудит қызметiнiң қызметкерлерi қоғамның директорлар кеңесiнiң және атқарушы органының құрамына сайлана алмайды.
Iшкi аудит қызметi тiкелей директорлар кеңесiне бағынады және оның алдында өзiнiң жұмысы туралы есеп бередi.
Ескерту. 40-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.

37. Порядок избрания и деятельности совета директоров устанавливается Законом, в том числе:
1) состав и срок его полномочий;
2) порядок созыва и проведения заседаний;
3) порядок голосования и оформления протокола заседания.
38. Решения совета директоров могут приниматься посредством заочного голосования по вопросам, вынесенным на рассмотрение совета директоров.
Заочное голосование проводится по инициативе лиц, имеющих право инициировать созыв совета директоров. Требование о проведении заочного голосования представляется председателю совета директоров (а в случае его отказа в проведении заочного голосования - исполнительному органу) в письменной форме и должно содержать четко и однозначно сформулированный вопрос (вопросы), поставленные на голосование.
При проведении заочного голосования бюллетени для голосования единой формы и материалы по вопросу (вопросам), который вынесен на голосование, рассылаются (раздаются) всем членам совета директоров не позднее десяти дней со дня поступления требования о проведении голосования.
Бюллетень должен содержать:
1) полное наименование общества;
2) сведения об инициаторе проведения заседания;
3) окончательную дату для представления бюллетеней для голосования;
4) четко и однозначно сформулированный вопрос (вопросы), поставленные на голосование;
5) варианты голосования, выраженные словами "да", "нет", "воздержался";
6) разъяснения по порядку заполнения бюллетеня.
Решение заочного заседания совета директоров оформляется в письменном виде с приложением поступивших от членов совета директоров бюллетеней.
39. Руководство текущей деятельностью общества осуществляет исполнительный орган - Правление или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа - Исполнительный директор, который принимает решения по вопросам деятельности общества, не отнесенным к компетенции других органов и должностных лиц общества.
Правление состоит из ________ членов.
Заседания Правления созываются по мере необходимости, но не реже одного раза в неделю, по инициативе любого из членов Правления.
Решения Правления принимаются простым большинством голосов членов Правления и оформляются протоколом. Протокол подписывается всеми членами Правления, участвующими в данном заседании.
40. Для осуществления контроля за финансово-хозяйственной деятельностью общества создается/не создается (нужное подчеркнуть) служба внутреннего аудита.
В случае ее создания, служба внутреннего аудита общества состоит из _____ членов и является обособленным подразделением общества.
Работники службы внутреннего аудита не могут быть избраны в состав совета директоров и исполнительного органа общества.
Служба внутреннего аудита непосредственно подчиняется совету директоров и отчитывается перед ним о своей работе. <*>
Сноска. В пункт 40 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).

8-1. Қоғамның ірі акционерлерінің және лауазымды
тұлғаларының өздерінің аффилиирленген тұлғалары
туралы ақпаратты қоғамға ұсынуы
Ескерту. 8-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
40-1. Қоғам өзінің аффилиирленген тұлғаларының есебін осы тұлғалар немесе қоғамның тіркеушісі ұсынған мәліметтер негізінде жүргізеді.
40-2. Қоғамның ірі акционерлері мен лауазымды тұлғалары өздерінің аффилиирленген тұлғалары туралы ақпаратты мынадай көлемде ұсынады:
Жеке тұлғалар туралы:
Тегі, аты,
әкесінің
аты (болса)
Жеке басын
куәланды-
ратын
құжаттың
деректері
және жеке
тұлғаның
тұрғылықты
жері туралы  мәліметтер
Туған
күні
Аффилиир-
ленгенді-
гін тану үшін
негіз-
демелер
Аффилиирленген-
дігінің пайда
болған күні
Ескертпе
Заңды тұлғалар туралы:
Заңды
тұлғаның
толық
атауы
Заңды тұлғаны
мемлекеттік
тіркеу күні
және нөмірі,
заңды тұлғаның
почталық
мекен-жайы
және іс жүзінде
орналасқан
жері
Аффилиирлен-
гендігін тану үшін негіз-
демелер
Аффилиирленген-
дігінің пайда
болған күні
Ескертпе
40-3. Қоғамның акционерлері мен аффилиирленген тұлғалары аффилиирленген тұлғалар туралы ақпаратты тұлғаларды аффилиирленген деп тану үшін негіздемелер пайда болған (жойылған) күнінен бастап не акциялар сатып алынған (қоғамның лауазымды тұлғасымен еңбек шарты жасалған) күнінен бастап 7 күн ішінде ұсынады.
9. Қоғамның ақпаратты ашуы
41. Қоғам өз қызметi туралы, қоғам акционерлерiнiң мүдделерiн қозғайтын ақпаратты өзiнiң акционерлерiне Заңға және осы Жарғыға сәйкес назарына жеткiзедi.
Акционерлiк қоғам және оның акционерлерi өзiнiң хабарларын және Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес мiндеттi түрде жариялайтын басқа ақпаратты жариялау үшiн пайдаланатын бұқаралық ақпарат құралдары ____________.
Ескерту. 41-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.23. N 1282 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
42. Акционердiң талап етуi бойынша қоғам акционерге Заңда көзделген құжаттардың көшiрмелерiн беруге мiндеттi.
43. Акционер ақпарат алу мақсатында қоғамның атқарушы органына жазбаша нысанда өтiнiш жасайды. Акционердiң өтiнiшi қоғамның кiрiс құжаттарын есепке алу журналында тiркелуi тиiс. Қоғам акционерге талап етiлетiн ақпаратты (талап етiлген құжаттардың көшiрмелерiн) өтiнiш жасаған күннен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде беруге мiндеттi.
Құжаттардың көшiрмелерiн бергенi үшiн төленетiн ақының мөлшерiн қоғам белгiлейдi және құжаттардың көшiрмелерiн дайындау шығыстарының құнынан және құжаттарды акционерге жеткiзуге байланысты шығыстарды төлеу ақысынан аспауы тиiс.

8-1. Предоставление обществу крупными акционерами и
должностными лицами общества информации об их
аффилиированных лицах <*>
Сноска. Устав дополнен новой главой 8-1 - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
40-1. Общество ведет учет своих аффилиированных лиц на основании сведений, представляемых этими лицами или регистратором общества.
40-2. Крупные акционеры и должностные лица общества предоставляют информацию о своих аффилиированных лицах в следующем объеме:
О физических лицах
Фамилия
Имя
Отчество
(при
наличии)
Данные доку-
мента, удос-
товеряющего
личность и
сведения о
местожитель-
стве физичес-
кого лица
Дата
рожде-
ния
Основания
для приз-
нания
аффилииро-
ванности
Дата
появления
аффилии-
рован-
ности
При-
ме-
ча-
ния
О юридических лицах:
Полное
наиме-
нование
юриди-
ческого
лица
Дата и номер
государственной
регистрации юриди-
ческого лица,
почтовый адрес и
фактическое
местонахождение
юридического лица
Основания
для приз-
нания
аффилииро-
ванности
Дата
появления
аффилии-
рован-
ности
При-
меча-
ния
40-3. Информация об аффилиированных лицах представляется акционерами и аффилиироваными лицами общества в течение 7 дней с даты возникновения (утраты) основания для признания лиц аффилиированными либо с даты приобретения акций (заключения трудового договора с должностным лицом общества).
9. Раскрытие информации обществом
41. Общество доводит до сведения своих акционеров информацию о своей деятельности, затрагивающую интересы акционеров общества в соответствии с Законом и настоящим Уставом.
Средства массовой информации, которые акционерное общество и его акционеры должны использовать для публикации своих извещений и другой информации, подлежащих обязательному опубликованию согласно законодательным актам Республики Казахстан _________________. <*>
Сноска. В пункт 41 внесены изменения - постановлением   Правительства РК от 23 декабря 2005 года N 1282 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
42. По требованию акционера общество обязано представить акционеру копии документов, предусмотренных Законом.
43. Акционер в целях получения информации обращается в исполнительный орган общества в письменной форме. Обращение акционера должно быть зарегистрировано в журнале учета входящих документов общества. Общество обязано представить акционеру требуемую информацию (копии затребованных документов) в течение тридцати календарных дней со дня обращения.
Размер платы за представление копий документов устанавливается обществом и не может превышать стоимость расходов на изготовление копий документов и оплату расходов, связанных с доставкой документов акционеру.

10. Қоғамды қайта ұйымдастыру және тарату
44. Қоғам акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша не Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiздер бойынша қайта ұйымдастырылуы және таратылуы мүмкiн.
45. Қоғамды қайта ұйымдастыру және тарату тәртiбi Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiмен реттеледi.
11. Қорытынды ережелер
46. Қоғам осы Жарғымен реттелмегендер бойынша Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн басшылыққа алады.
47. Осы Жарғы белгiленген заңнамалық тәртiппен оның мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Құрылтайшылардың (жалғыз құрылтайшының)
қолдары (жарғыны құрылтай жиналысы (жалғыз
құрылтайшы) бекiткен кезде)
немесе
уәкiлеттi тұлғаның қолы (жарғыны акционерлердiң
жалпы жиналысы (жалғыз акционер)
бекiткен кезде)

10. Реорганизация и ликвидация общества
44. Общество может быть реорганизовано и ликвидировано по решению общего собрания акционеров либо по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
45. Порядок реорганизации и ликвидации общества регулируется Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
11. Заключительные положения
46. Во всем, что не урегулировано настоящим Уставом, общество руководствуется нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
47. Настоящий Устав вступает в силу со дня его государственной регистрации в установленном законодательством порядке.
Подписи учредителей (единственного учредителя)
(при утверждении устава учредительным
собранием (единственным учредителем))
или
подпись уполномоченного лица
(при утверждении устава общим собранием
акционеров (единственным акционером)