Мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібі жөнiндегі нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 ақпандағы N 205 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1356 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1356 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 16 мамырдағы Заңының 24-бабын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібi жөнiндегi нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртiбі туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 3 қарашадағы N 1663 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 46, 545-құжат;
2) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 3 қарашадағы N 1663 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 5 қазандағы N 1091 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 33, 356-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 205 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібi жөнiндегi нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртiбi жөнiндегi нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 16 мамырдағы Заңына (бұдан әрi - Заң), сондай-ақ Қазақстан Республикасының " Мемлекеттік құпиялар туралы ", " Мемлекеттiк қорғаныстық тапсырыс туралы ", " Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгi туралы " Заңдарына сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк сатып алу процесi үшiн құпиялылық режимiн сақтау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгi мен қорғаныс қабiлетiнiң кепiлдiктерiн қамтамасыз ету талап етiлгенде қорғаныс, құқықтық тәртiп және ұлттық қауiпсiздiк қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.
Осы Нұсқаулықтың әрекетi ұйымдастыру мен жүргiзудiң ерекше тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жекелеген кесiмдерiмен белгiленетiн астықты, шиттi мақта мен оны қайта өңдеу өнiмдерiн, оларды сақтау және тасымалдау, шиттi мақта мен оны қайта өңдеу өнiмдерiн қайта өңдеу жөнiндегi қызметтердi мемлекеттiк сатып алуға қолданылмайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.08.23. N 802 ( алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi ) қаулысымен.

Об утверждении Инструкции по особому порядку осуществления государственных закупок
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2004 года N 205. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года N 1356.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2008 N 1356 (порядок введения в действие см. п.2 ).
В целях реализации статьи 24  Закона Республики Казахстан от 16 мая 2002 года "О государственных закупках" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по особому порядку осуществления государственных закупок.
2. Признать утратившими силу:
1) постановлени е Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2000 года N 1663 "Об особом порядке осуществления государственных закупок" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 46, ст. 545);
2) постановление  Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2002 года N 1091 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2000 года N 1663" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 33, ст. 356).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2004 года N 205
Инструкция
по особому порядку осуществления
государственных закупок
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по особому порядку осуществления государственных закупок (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Законом  Республики Казахстан от 16 мая 2002 года "О государственных закупках" (далее - Закон), а также Законами Республики Казахстан "О государственных секретах" , " О государственном оборонном заказе ", "О национальной безопасности Республики Казахстан"  и определяет порядок проведения государственных закупок в целях обеспечения потребностей обороны, правопорядка и национальной безопасности, когда для процесса государственных закупок требуется соблюдение режима секретности, а также обеспечение гарантий национальной безопасности и обороноспособности Республики Казахстан.
Действие настоящей Инструкции не распространяется на государственные закупки зерна, хлопка-сырца и продуктов его переработки, услуг по их хранению и перевозке, переработке хлопка-сырца и продуктов его переработки, особый порядок организации и проведения которых определяется отдельными актами Правительства Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения постановлением Правительства РК от 23 августа 2006 года N 802 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

2. Осы Нұсқаулықтың 5-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, тауарларды, жұмыстарды және қызметтер көрсетудi сатып алудың жабық конкурс тәсiлiмен және бiр көзден мемлекеттiк сатып алу осы Нұсқаулыққа сәйкес мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi уәкiлеттi органның келiсiмiнсiз жүзеге асырылады.
3. Осы Нұсқаулықтың қолданылу саласы әскери, экономикалық, ғылыми-техникалық, сыртқы экономикалық, сыртқы саяси, барлау, қарсы барлау, жедел-iздестiру қызметi, "Қазақстан Республикасының Күзет қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-2-бабына сәйкес Мемлекет басшысының және өзге де қорғалатын тұлғалардың қауiпсiздігін қамтамасыз ету мақсатында қару-жарақты, әскери техниканы және олардың үлгiлерiн, оқ-дәрiлердi, байланыс құралдары мен ақпараттандыруды құру немесе жаңғырту жөнiндегi ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк конструкторлық жұмыстар, жүзеге асыру кезiнде мемлекеттiк құпияларды қорғау талап етiлетiн мемлекеттiң қорғаныс қабiлетi, ұлттық қауiпсiздігі мен елдегi құқық тәртiбi, саласында, сондай-ақ қорғаныс қабiлетi мен ұлттық қауiпсiздiк және құқық тәртiбiн қамтамасыз етуге арналған қару-жарақты, әскери техниканы және өнiмдi, бактериялық және медициналық қорғау құралдарын мемлекеттiк сатып алу кезiнде тауарларды, жұмыстарды және қызметтер көрсетудi мемлекеттiк сатып алу болып табылады.
4. Осы Нұсқаулықта Қазақстан Республикасының " Мемлекеттiк сатып алу туралы ", " Мемлекеттiк құпиялар туралы ", " Мемлекеттiк қорғаныстық тапсырыс туралы " және " Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгі туралы " Заңдарында айқындалған ұғымдар мен терминдер пайдаланылады.
2. Жабық конкурс өткiзу тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу
5. Жабық конкурс өткiзу тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) тауарлар, жұмыстар және қызметтер көрсету олардың күрделi немесе мамандандырылған сипатта болуы себебiнен ықтимал өнiм берушiлердiң конкурсты ұйымдастырушыға алдын ала мәлiм шектеулi санында болғанда;
2) жүзеге асыру барысында мемлекеттік құпияларды қорғау талап етілетiн әскери, экономикалық, ғылыми-техникалық, сыртқы экономикалық, сыртқы саяси, барлау, қарсы барлау, жедел-iздестiру қызметi саласындағы тауарлар, жұмыстар және қызметтер көрсету сатып алынғанда;
3) қару-жарақ, әскери техника, бактериялық немесе медициналық қорғау құралдары, қару-жарақты, әскери техниканы және олардың үйлерiн жасау немесе жаңғырту жөнiндегі ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар, қару-жарақты, әскери техниканы, оқ-дәрiлер мен бактериялық немесе медициналық қорғау құралдарын өндiру, жеткiзу, жөндеу, кәдеге жарату және жою жөнiндегі қызметтер көрсету және қорғаныс қабiлетiн, ұлттық қауiпсiздiктi, қоғамдық тәртiптi қорғауды, "Қазақстан Республикасының Күзет қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-2-бабына сәйкес Мемлекет басшысының және өзге де қорғалатын тұлғалардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге арналған өзге де өнiмдер сатып алынғанда.

2. Государственные закупки товаров, работ и услуг способами закупок закрытого конкурса и из одного источника в соответствии с настоящей Инструкцией осуществляются без согласования с уполномоченным органом по государственным закупкам, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 5 настоящей Инструкции.
3. Сферой применения настоящей Инструкции являются государственные закупки товаров, работ и услуг в области военной, экономической, научно-технической, внешнеэкономической, внешнеполитической, разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной деятельности, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию или модернизации вооружения, военной техники и их образцов, боеприпасов, средств связи и информатизации в целях обеспечения безопасности Главы государства и иных охраняемых в соответствии со статьей 1-2  Закона Республики Казахстан "О Службе охраны Президента Республики Казахстан" лиц, обороноспособности, национальной безопасности государства и правопорядка в стране, при осуществлении которых требуется защита государственных секретов, а также при государственных закупках вооружения, военной техники и продукции, средств бактериальной и медицинской защиты, предназначенных для обеспечения обороноспособности и национальной безопасности и правопорядка.
4. В настоящей Инструкции используются понятия и термины, определенные Законами Республики Казахстан "О государственных закупках" , "О государственных секретах" , "О государственном оборонном заказе"  и "О национальной безопасности Республики Казахстан" .
2. Государственные закупки способом закрытого конкурса
5. Государственные закупки способом проведения закрытого конкурса осуществляются в случаях, когда:
1) товары, работы и услуги по причине их сложного или специализированного характера имеются только у ограниченного числа потенциальных поставщиков, которые заранее известны организатору конкурса;
2) приобретаются товары, работы и услуги в области военной, экономической, научно-технической, внешнеэкономической, внешнеполитической, разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной деятельности, при осуществлении которой требуется защита государственных секретов;
3) приобретаются вооружение, военная техника, средства бактериальной или медицинской защиты, научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы по созданию или модернизации вооружения, военной техники и их образцов, услуги по производству, поставке, ремонту, утилизации и уничтожению вооружения, военной техники, боеприпасов и средств бактериальной или медицинской защиты и иная продукция, предназначенная для обеспечения обороноспособности, национальной безопасности, охраны общественного порядка, безопасности Главы государства и иных охраняемых в соответствии со статьей 1-2  Закона Республики Казахстан "О Службе охраны Президента Республики Казахстан" лиц.

Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларына сәйкес сатып алуды жүзеге асырған кезде конкурсқа қатысу құқығына мемлекеттік құпияларды құрайтын мәлiметтердi пайдалана отырып жұмыс iстеуге Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi және оның органдары белгіленген тәртiппен беретiн рұқсаты бар ықтимал өнiм берушiлер ғана ие болады, бұл ретте конкурсқа қатысатын ықтимал өнiм берушілердiң тiзбесi Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiледi.
6. Конкурс өткiзу туралы хабарлама жiберiлетiн ықтимал өнiм берушiлердiң тiзiмiн тапсырыс берушiнiң басшысы не оны алмастыратын тұлға бекiтедi.
7. Осы Нұсқаулықтың 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтер көрсетудiң) номенклатурасын, санын (көлемiн) және тапсырысшылардың тiзбесiн ұзақ мерзiмдi кезеңге көзделген көрсеткiштер, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары ескерiле отырып жасалған тапсырысшылардың өтiнiмдерi бойынша қару-жарақты және әскери техниканы дамыту бағдарламасының негiзiнде, осы мақсаттарға белгіленген шығыстардың шегiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын бекiтедi.
3. Өнiм берушiні баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып таңдау тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу
8. Ықтимал өнiм берушілерден баға ұсыныстарын сұрату жолымен мемлекеттiк сатып алу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) құрылыс саласында тауарларды, жұмыстарды және қызметтер көрсетудi мемлекеттiк сатып алуды қоспағанда, тек Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi қызмет көрсететiн ғимараттарды, құрылыстарды және объектiлердi қорғауды қамтамасыз ету үшiн қажеттi сатып алынатын бiртектi тауарлардың, жұмыстардың және қызметтер көрсетудiң жылдық көлемi құндық түрiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында тиiстi қаржы жылына белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң төрт мың еселенген мөлшерiнен аспағанда;
2) мемлекеттік сатып алудың құндық түрiнде тауарларды мемлекеттiк сатып алудың жылдық көлемiн шектеместен, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлepi мен әскери құрамаларының, ұлттық қауiпсiздiк, iшкi iстер, сыртқы барлау, әскери және қаржы полициясы органдарының, Қазақстан Республикасының Президентi Күзет қызметiнiң, салық және кеден қызметтерiнiң, төтенше жағдайлардың зардаптарын жою қызметтерiнiң тiкелей шекара аймағында және қиын-қыстау алыс аудандарда орналастырылатын бөлiмшелерi үшiн тез бүлiнетiн азық-түлiк тауарлары, сондай-ақ тамақтандыруды ұйымдастыру жөнiнде қызметтер көрсету сатып алғанда.
9. Осы Нұсқаулықтың 8-тармағына сәйкес сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және қызметтер көрсетудiң номенклатурасын, санын (көлемiн) тапсырысшылар (бөлiмшелер) тиiстi жоғары тұрған мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша бекiтедi.

При осуществлении закупок в соответствии с подпунктом 2) и 3) настоящего пункта правом участия в конкурсе обладают только те потенциальные поставщики, которые имеют разрешение на работы с использованием сведений, составляющих государственные секреты, выдаваемое в установленном порядке Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан и его органами, при этом перечень потенциальных поставщиков участвующих в конкурсе согласовывается с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
6. Список потенциальных поставщиков, которым направляется уведомление о проведении конкурса, утверждается руководителем заказчика либо лицом, его замещающим.
7. Номенклатура, количество (объем) закупаемых в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 настоящей Инструкции товаров (работ, услуг) и перечень заказчиков ежегодно утверждаются Правительством Республики Казахстан на основе программы развития вооружения и военной техники по заявкам заказчиков, составленным с учетом показателей, предусмотренных на долгосрочный период, международных договоров Республики Казахстан в пределах установленных расходов на эти цели.
3. Государственные закупки способом выбора поставщика
с использованием запроса ценовых предложений
8. Государственные закупки путем запроса у потенциальных поставщиков ценовых предложений осуществляются в случаях, когда:
1) годовой объем закупаемых однородных товаров, работ и услуг в стоимостном выражении не превышает четырехтысячекратный размер месячного расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год, необходимых только для обеспечения охраны зданий, сооружений и объектов, обслуживаемых Службой охраны Президента Республики Казахстан, за исключением государственных закупок товаров, работ и услуг строительной отрасли;
2) приобретаются скоропортящиеся продовольственные товары, а также услуги по организации питания для подразделений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, органов национальной безопасности, внутренних дел, внешней разведки, военной и финансовой полиции, Службы охраны Президента Республики Казахстан, налоговой и таможенной служб, служб ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, непосредственно дислоцирующихся в пограничных зонах и в отдаленных труднодоступных районах без ограничения годовых объемов государственных закупок товаров в стоимостном выражении государственных закупок.
9. Номенклатура, количество (объем) закупаемых в соответствии с пунктом 8 настоящей Инструкции товаров, работ и услуг утверждаются заказчиками (подразделениями) по согласованию с соответствующими вышестоящими государственными органами.

10. Тапсырысшы сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға және қызметтер көрсетуге баға ұсыныстарын кемiнде екi өзара аффилиирленбеген ықтимал өнiм берушiден жазбаша түрде сұратып алуы тиiс. Мұндай сұрау салу мынадай ақпаратты қамтуы тиiс:
сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және қызметтер көрсетудiң атауы мен көлемiн;
тауарларды, жұмыстарды және қызметтер көрсетудi ұсынудың орнын, мерзiмiн және шарттарын;
баға ұсыныстарын табыс етудiң орны мен мерзiмiн.
Әрбiр ықтимал өнiм берушi өзгертуге жатпайтын бiр ғана баға ұсынысын табыс етедi.
11. Тапсырысшы ең төмен баға ұсынысын табыс еткен ықтимал өнiм берушiден тиiстi сападағы тауарды, жұмысты және қызметтер көрсетудi сатып алады.
4. Бiр көзден сатып алу тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу
12. Бiр көзден сатып алу тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу Заңның 21-бабының 1-тармағында белгіленген, сондай-ақ мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) ұлттық қауiпсiздiкке төнген тiкелей қауiп-қатерлердi, ұлттық мүдделерге қол сұғушылықты бейтараптандыру, шұғыл және төтенше зардаптарды жою, ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету күштерi мен құралдарын жұмылдыру, ұлттық мүдделерге қол сұғушылыққа байланысты зардаптарды оқшаулау және жою қажет болғанда;
2) осы Нұсқаулықтың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезiнде мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi пайдалана отырып жұмыс iстеуге тек бiр ықтимал өнiм берушінiң рұқсаты болғанда;
3) өнiм берушiнi баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып таңдау тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырған кезде тек бiр ғана ықтимал өнiм берушi баға ұсынысын табыс еткенде;
4) қорғаныс өнеркәсiбi кешенiнiң ұйымдары орындау мерзiмi 45 күннен аспайтын мерзiмдi келiсiм-шарттарды мемлекеттiк қорғаныс тапсырысын орындау шеңберiнде орындағанда;
5) құрылыс саласындағы тауарларды, жұмыстарды және қызметтер көрсетудi мемлекеттiк сатып алуды қоспағанда, Мемлекет басшысын және өзге де қорғалатын тұлғаларды қорғауды және олардың қауiпсiздігін қамтамасыз ету, мемлекеттiк резиденцияларды ұстау және олардың жұмыс iстеуi, ресми iс-шараларды және өзге де протоколдық iс-шараларды өткiзуге қажеттi тауарларды, жұмыстарды және қызметтер көрсетудi сатып алғанда;
6) Қазақстан Республикасының Президентi заңнамада белгiленген тәртiппен бекiткен Қазақстан Республикасының Жұмылдыру жоспарымен айқындалған өнiм берушiлерден мемлекеттiк және жұмылдыру резервiнiң материалдық құндылықтарын сақтау жөнiндегі қызметтер көрсетудi сатып алғанда.
5. Қорытынды ережелер
13. Осы Нұсқаулыққа сәйкес сатып алуды жүзеге асырудың заңдылығына жауапкершілiк Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес конкурстарды ұйымдастырушылардың және тапсырысшылардың бiрiншi басшыларына (және олардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшыларына) жүктеледi.

10. Заказчик должен письменно запрашивать ценовые предложения на закупаемые товары, работы и услуги не менее, чем у двух неаффилиированных между собой потенциальных поставщиков. Такой запрос должен содержать следующую информацию:
наименование и объем закупаемых товаров, работ и услуг;
место, сроки и условия предоставления товаров, работ и услуг;
место и срок представления ценовых предложений.
Каждый потенциальный поставщик представляет одно, не подлежащее изменению, ценовое предложение.
11. Заказчик закупает товар, работу или услугу у потенциального поставщика, представившего самое низкое ценовое предложение при надлежащем качестве.
4. Государственные закупки способом закупок
из одного источника
12. Государственные закупки способом закупок из одного источника осуществляются в случаях, определенных в пункте 1 статьи 21  Закона, а также когда:
1) необходима нейтрализация непосредственных угроз национальной безопасности, посягательств на национальные интересы, ликвидация экстремальных и чрезвычайных последствий, мобилизация сил и средств обеспечения национальной безопасности, локализация и ликвидация последствий, связанных с посягательствами на национальные интересы;
2) разрешение на выполнение работ с использованием сведений, составляющих государственные секреты, имеет всего один потенциальный поставщик при осуществлении государственных закупок в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящей Инструкции;
3) представляется ценовое предложение всего одним потенциальным поставщиком при осуществлении государственных закупок способом выбора поставщика с использованием запроса ценовых предложений;
4) организации оборонно-промышленного комплекса исполняют срочные контракты, срок исполнения которых не превышает 45 дней, в рамках выполнения государственного оборонного заказа;
5) приобретаются товары, работы и услуги, необходимые для обеспечения охраны и безопасности Главы государства и иных охраняемых лиц, содержания и функционирования государственных резиденций, проведения официальных мероприятий и иных протокольных мероприятий, за исключением государственных закупок товаров, работ и услуг строительной отрасли;
6) закупаются услуги по хранению материальных ценностей государственного и мобилизационного резервов у поставщиков, определенных Мобилизационным планом Республики Казахстан, утвержденным в установленном законодательством порядке Президентом Республики Казахстан.
5. Заключительные положения
13. Ответственность за правомерность осуществления закупок в соответствии с настоящей Инструкцией возлагается на первых руководителей организаторов конкурсов и заказчиков (и руководителей их структурных подразделений) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

14. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген жағдайларда тапсырысшылар, мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi конкурсты ұйымдастырушылар және конкурстық комиссиялардың мүшелерi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасын басшылыққа алады.
15. Қорғаныс қажеттiлiгiн, құқықтық тәртiптi және ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн тауарлар, жұмыстар, қызметтер көрсету халықаралық қаржы институттары (Дүниежүзілік Банк, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкi, Азия Даму Банкi, Ислам Даму Банкi, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкi) беретін қарыздардың қаражаты есебiнен сатып алынатын жағдайларда, егер бұл қарыз берудiң мiндетті шарты болып табылса, сатып алу кредит берушінiң рәсiмдерi бойынша жүргiзiледi. Бұл ретте осы норманы қолдану үшiн мемлекеттiк сатып алу процесін құқықтық реттеудiң мынадай қағидаттарына сәйкес келуi мiндеттi шарт болуы тиiс:
1) сатып алу үшiн пайдаланылатын ақшаны оңтайлы және тиiмдi жұмсау;
2) барлық ықтимал өнiм берушілерге мемлекеттiк сатып алу процесiне қатысу үшін тең мүмкiндiктер беру;
3) ықтимал өнiм берушiлер арасындағы адал бәсекелестік;
4) мемлекеттiк сатып алу процесiнiң жариялылығы.
Бұл тармақ қарыздар туралы келiсiмдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекiтiлуге жататын жағдайларда қолданылмайды.

14. В случаях, неурегулированных настоящей Инструкцией, заказчики, организаторы конкурсов по государственным закупкам и члены конкурсных комиссий руководствуются законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
15. В случаях, когда приобретаются товары, работы, услуги для обеспечения потребностей обороны, правопорядка и национальной безопасности за счет средств займов, предоставляемых международными финансовыми институтами (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития, Исламский Банк Развития, Международный Банк Реконструкции и Развития), то закупки могут производиться по процедурам кредитора, если это является обязательным условием предоставления займа. При этом обязательным условием для применения этой нормы должно быть соответствие следующим принципам правового регулирования процесса государственных закупок:
1) оптимальное и эффективное расходование используемых для закупки денег;
2) предоставление всем потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в процессе государственных закупок;
3) добросовестная конкуренция среди потенциальных поставщиков;
4) гласность процесса государственных закупок.
Данный пункт не применяется в случаях, когда соглашения о займах подлежат ратификации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.