Төтенше жағдай енгізiлген жерде халықаралық iзгілік көмектi бөлу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 4 наурыздағы N 271 қаулысы.
"Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңының 24-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Төтенше жағдай енгiзiлген жерде халықаралық iзгілік көмектi бөлу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметінің
2004 жылғы 4 наурыздағы
N 271 қаулысымен
бекiтiлген
Төтенше жағдай енгізілген жерде халықаралық ізгілік
көмекті бөлу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңын iске асыру мақсатында әзiрленді.
Осы Ереже төтенше жағдай енгiзiлген жерде халықаралық ізгілік көмектi бөлу тәртiбiн айқындайды.
2. Төтенше жағдай енгiзiлген жерде халықаралық iзгілік көмекті бөлу тәртiбi
2. Қажеттi халықаралық iзгілік көмектің номенклатурасы мен жүктерінің көлемiн аумағына төтенше жағдай енгiзiлген әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердің әкiмдерi жергiлiктi жер комендантының келiсiмi бойынша айқындайды.
Қазақстан Республикасына нақты мекен-жайлары көрсетiлмей келiп түскен халықаралық iзгілік көмек төтенше жағдай енгiзiлген жерде қажеттi жүктердің талап етiлетiн номенклатурасы мен көлемiне сәйкес бөлiнедi.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2017 жылғы 27 наурыздағы № 38-ө өкiмiмен құрылған Қазақстан Республикасының халықаралық iзгілік көмек мәселелерi жөнiндегi комиссиясы (бұдан әрi – Комиссия) өзiне жүктелген функцияларға сәйкес халықаралық iзгілік көмектi пайдалану мәселелерiн шешедi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 23.10.2020 № 701 қаулысымен.
3. Халықаралық iзгілік көмек Қазақстан Республикасына оны алушылардың нақты мекен-жайлары көрсетiлмей келiп түскен жағдайда, аумағына төтенше жағдай енгiзiлген әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң әкiмдерi:
1) iзгілік көмек жүктерiн орналастыру және сақтау үшiн белгiленген санитарлық нормаларға сәйкес қоймалық үй-жайларды берудi, осы жүктердi орналастыруды;
2) халықаралық iзгiлiк көмектi Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өкiлдерiмен өзара iс-қимыл жасай отырып бөлудi;

Об утверждении Правил распределения международной гуманитарной помощи в местности, где введено чрезвычайное положение
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2004 года № 271.
В соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения международной гуманитарной помощи в местности, где введено чрезвычайное положение.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2004 года N 271
Правила
распределения международной гуманитарной помощи
в местности, где введено чрезвычайное положение
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях реализации Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении".
Настоящие Правила определяют порядок распределения международной гуманитарной помощи в местности, где введено чрезвычайное положение.
2. Порядок распределения международной гуманитарной помощи
в местности, где введено чрезвычайное положение
2. Номенклатуру и объем грузов необходимой международной гуманитарной помощи определяют акимы административно-территориальных единиц, на территории которых введено чрезвычайное положение, по согласованию с комендантом местности.
Международная гуманитарная помощь, поступающая в Республику Казахстан без указания конкретных адресатов, распределяется в местности, где введено чрезвычайное положение, согласно требуемой номенклатуре и объему необходимых грузов.
Комиссия по вопросам международной гуманитарной помощи Республики Казахстан (далее – Комиссия), созданная распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 38-р, решает вопросы использования международной гуманитарной помощи в соответствии с возложенными на нее функциями.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.10.2020 № 701.
3. В случае поступления международной гуманитарной помощи в Республику Казахстан без указания конкретных адресатов ее получателей акимы административно-территориальных единиц, на территории которых введено чрезвычайное положение, обеспечивают:
1) предоставление складских помещений в соответствии с установленными санитарными нормами для размещения и хранения грузов гуманитарной помощи, размещение данных грузов;
2) распределение международной гуманитарной помощи во взаимодействии с представителями Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;

3) iзгiлiк көмек жүктерiн бөлу жөнiндегi iстiң жай-күйi туралы Комиссияға мәлiметтер берудi қамтамасыз етедi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.04.2015 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.10.2020 № 701 қаулыларымен.
4. Қазақстан Республикасына төтенше жағдай енгiзілген жердiң нақты мекен-жайлары көрсетiлiп, халықаралық iзгiлiк көмек ретiнде келiп түскен жүктер осы жүктердi тiкелей алушыларға бөлiнедi. Бұл ретте жүктердi алушылар Комиссияға халықаралық iзгiлiк көмектi бөлу жөнiндегi iстiң жай-күйi туралы мәлiметтер ұсынады.
5. Төтенше жағдай енгiзiлген жерде халықаралық iзгiлiк көмектi бөлудi және пайдалануды бақылауды Комиссия жүзеге асырады.
6. Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары төтенше жағдай енгiзiлген жер комендантының келiсiмi бойынша:
1) халықаралық iзгiлiк көмек ретiнде төтенше жағдай енгiзiлген жердің аумағына келген жүктердi қажет болған жағдайда, күзетудi және баратын жерiне дейiн iлесiп жүрудi;
2) заңды және жеке тұлғалардың халықаралық iзгiлiк көмек тауарларын осы жүктердi басқа заңды және жеке тұлғаларға өткiзуi (сатуы) мақсатында заңсыз сатып алу фактiлерiн анықтауды қамтамасыз етедi.
7. Халықаралық iзгiлiк көмекті төтенше жағдай енгiзiлген жерде бөлу барысы туралы жұртшылықты хабардар етудi бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкiлеттi орган қамтамасыз етедi (жергiлiктi жердегi комендантпен келiсу бойынша).
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.04.2015 № 173 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

3) предоставление сведений о состоянии дел по распределению грузов гуманитарной помощи в Комиссию.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 02.04.2015 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.10.2020 № 701.
4. Грузы, поступающие в Республику Казахстан в качестве международной гуманитарной помощи, имеющие конкретных адресатов в местности, где введено чрезвычайное положение, распределяются непосредственно получателями данных грузов. При этом получатели грузов предоставляют в Комиссию сведения о состоянии дел по распределению международной гуманитарной помощи.
5. Контроль за распределением и использованием международной гуманитарной помощи в местности, где введено чрезвычайное положение, осуществляется Комиссией.
6. Органы внутренних дел Республики Казахстан обеспечивают по согласованию с комендантом местности, где введено чрезвычайное положение:
1) охрану и сопровождение до места назначения грузов, прибывших на территорию местности, где введено чрезвычайное положение, в качестве международной гуманитарной помощи в случае необходимости;
2) выявление фактов незаконного приобретения товаров международной гуманитарной помощи юридическими и физическими лицами с целью реализации (продажи) данных грузов другим юридическим и физическим лицам.
7. Информирование общественности о ходе распределения международной гуманитарной помощи в местности, где введено чрезвычайное положение, обеспечивается уполномоченным органом в области средств массовой информации (по согласованию с комендантом местности).
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 02.04.2015 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).