"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кеменiң немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тiркеу мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 наурыздағы N 355 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілеріне кеменiң
немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу
мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
1. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексiне  (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат):
1) 61-бап мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тiркеу үшiн алым.";
2) мынадай мазмұндағы 80-1-тараумен толықтырылсын:
"80-1-тарау. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тiркеу үшін алым
444-1-бап. Жалпы ережелер
1. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркеу үшiн алым (бұдан әрi - алым) кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тiркеген кезде, сондай-ақ мемлекеттiк тiркеудi (бұдан әрi - тiркеу) куәландыратын құжаттың телнұсқасын алған кезде алынады.
2. Тiркеудi Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен және жағдайларда көлiк саласындағы уәкiлетті орган (бұдан әрi - тiркеушi орган) жүзеге асырады.
444-2-бап. Алым төлеушiлер
Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотека шартын жасасқан жеке және заңды тұлғалар алым төлеушiлер болып табылады.
444-3-бап. Алымды есептеу, төлеу және төленген сомаларды қайтару тәртiбi
1. Алым сомасы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген ставкалар бойынша есептеледi және тiркеушi органға тиiстi құжаттар берiлгенге дейiн төленедi.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 355
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении дополнений и изменений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам государственной регистрации ипотеки
судна или строящегося судна
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160):
1) статью 61 дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Сбор за государственную регистрацию ипотеки судна или строящегося судна.";
2) дополнить главой 80-1 следующего содержания:
"Глава 80-1. Сбор за государственную регистрацию ипотеки судна или строящегося судна
Статья 444-1. Общие положения
1. Сбор за государственную регистрацию ипотеки судна или строящегося судна (далее - сбор) взимается при государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна, а также при получении дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию (далее - регистрация).
2. Регистрация осуществляется уполномоченным органом в области транспорта (далее - регистрирующий орган) в порядке и случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о торговом мореплавании.
Статья 444-2. Плательщики сбора
Плательщиками сбора являются физические и юридические лица, заключившие договор ипотеки судна или строящегося судна.
Статья 444-3. Порядок исчисления, уплаты сбора и возврата уплаченных сумм
1. Сумма сбора исчисляется по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан, и уплачивается до подачи соответствующих документов в регистрирующий орган.

2. Алым сомасы тiркеу жүзеге асырылған жер бойынша бюджетке енгiзiледi.
3. Алымды төлеген тұлғалардың тiркеушi органға тиiстi құжаттарды бергенге дейiн тiркеу жасаудан бас тартқан жағдайларын қоспағанда, төленген алым сомасын қайтару жүргізiлмейдi.
Бұл ретте қайтару көрсетілген тұлғаның тiркеу iс-әрекеттерiн жасауға құжаттарын тапсырмағанын растайтын тиiсті тiркеу органы берген құжатты төлеушi тапсырғаннан кейiн жүргiзiледi.".
2. "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 ж. 1 сәуiрдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 7, 225-құжат; N 20, 731-құжат; N 21, 783-құжат; N 23, 916, 928, 930-құжаттар; 2000 ж., N 21, 395-құжат; 2001 ж., N 1, 6-құжат; N 10, 123-құжат; N 23, 310-құжат; 2002 ж., N 18, 160-құжат; 2003 ж., N 14, 100-құжат):
7-баптың 1-тармағының а) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тiркеу үшiн алым;".
3. "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 2, 16-құжат):
1) 209-баптың 1-тармағындағы "тiркелуге" деген сөз "мемлекеттiк тiркелуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 211-баптың атауындағы "тіркеу" деген сөз "мемлекеттiк тiркеу" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 212-баптағы:
атауындағы, 1-тармақтағы, 2-тармақтың бірінші бөлігінің және екінші бөлігінің абзацындағы, 4 және 8-тармақтардағы "тіркеудің", "тіркегеннен кейін", "тіркеу", "тіркеген кезде" деген сөздер "мемлекеттік тіркеудің", "мемлекеттік тіркегеннен кейін", "мемлекеттік тіркеу", "мемлекеттік тіркеген кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "оны тіркеуден", "тіркеу талаптарына" деген сөздер тиісінше "оны мемлекеттік тіркеуден", "мемлекеттік тіркеу талаптарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "тіркеу туралы куәлік" деген сөздер "мемлекеттік тіркеу туралы куәлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын тіркеу үшін алым Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен алынады.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын тіркеу туралы ақпарат беру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.";
4) 214-баптың 1-тармағындағы "тіркелген" деген сөз "мемлекеттік тіркелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 217-баптың атауындағы және 1-тармағындағы "тiркеудiң", "тiркеу" деген сөздер "мемлекеттік тiркеудiң", "мемлекеттік тiркеу" деген сөздермен ауыстырылсын.

2. Сумма сбора вносится в бюджет по месту осуществления регистрации.
3. Возврат уплаченных сумм сбора не производится, за исключением случаев отказа лиц, уплативших сбор, от совершения регистрации до подачи соответствующих документов в регистрирующий орган.
При этом возврат производится после представления плательщиком документа, выданного соответствующим регистрирующим органом, подтверждающим непредставление указанным лицом документов на совершение регистрационных действий.".
2. В Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1999 г. "О бюджетной системе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 7, ст. 225; N 20, ст. 731; N 21, ст. 783; N 23, ст. 916, 928, 930; 2000 г., N 21, ст. 395; 2001 г., N 1, ст. 6; N 10, ст. 123; N 23, ст. 310; 2002 г., N 18, ст. 160; 2003 г., N 14, ст. 100):
подпункт а) подпункта 1) статьи 7 дополнить абзацем следующего содержания:
"сбор за государственную регистрацию ипотеки судна или строящегося судна;".
3. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 г. "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 2, ст. 16):
1) в пункте 1 статьи 209 слово "регистрации" заменить словами "государственной регистрации";
2) в заголовке статьи 211 слово "Регистрация" заменить словами "Государственная регистрация";
3) в статье 212:
в заголовке, пункте 1, абзаце первом части первой и части второй пункта 2, пунктах 4 и 8 слово "регистрации" заменить словами "государственной регистрации";
в пункте 3 слова "ее регистрации,", "требованиям регистрации" заменить соответственно словами "ее государственной регистрации,", "требованиям государственной регистрации";
в пункте 5 слова "свидетельство о регистрации" заменить словами "свидетельство о государственной регистрации";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. За государственную регистрацию ипотеки судна или строящегося судна взимается сбор в порядке, определяемом налоговым законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Порядок представления информации о государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
4) в пункте 1 статьи 214 слово "регистрации" заменить словами "государственной регистрации";
5) в заголовке и пункте 1 статьи 217 слово "регистрации" заменить словами "государственной регистрации".

2-бап. Осы Заң 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2005 года.
Президент
Республики Казахстан