Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2003 жылғы есептi бекiту туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 сәуірдегі N 487 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2003 жылғы есепті бекіту туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2003 жылғы есептi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кейбiр мәселелерi туралы" 2001 жылғы 29 қаңтардағы N 543 Жарлығына сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2003 жылғы есеп бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi 2004 жылғы _____ дейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2003 жылғы есеп және сыртқы аудиттi жүргізу нәтижелерi туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы
N   Жарлығымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2003 жылғы есеп 2004 жыл
1-бөлiм. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
түсімдері және оны пайдалану туралы 2003 жылғы есеп
__________________________________________________________________
Р/с|                                                 |   Сомасы
N |                                                 |(мың теңге)
__________________________________________________________________
1                           2                             3
__________________________________________________________________
1. Қордың есепті кезеңнiң басындағы қаражаты
Барлығы:                                       299110656*
2. Түсiмдер Барлығы:                              229551299
Оның iшiнде:
заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс
салығы:                                          79070536
қосылған құн салығы                                 -
үстеме пайдаға салынатын салық                      -
бонустар                                         326985
роялтилер                                        42791489
жасалған келiсімшарттар бойынша өнiмдi бөлу
жөнiндегi Қазақстан Республикасының үлесi        1426332
ресми трансферттер                               12496732
Қорды басқарудан алынатын инвестициялық кiрiстер 4043647
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым
салынбаған өзге де түсiмдер мен кiрiстер         89373109
мемлекеттің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер
учаскелерiн жеке меншiкке сатуынан түсетiн
қаражат                                          22469

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2003 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года N 487
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2003 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Указ Президента Республики Казахстан Об утверждении Отчета о формировании и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2003 год
В соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан от 29 января 2001 года N 543 "О некоторых вопросах Национального фонда Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить прилагаемый Отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2003 год.
2. Правительству Республики Казахстан до ________ 2004 года обеспечить опубликование информации об Отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2003 год и результатах проведения внешнего аудита в средствах массовой информации.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от_______ 2004 года N____
Отчет о формировании и использовании Национального
фонда Республики Казахстан за 2003 год
2004 год
Раздел 1. ОТЧЕТ О ПОСТУПЛЕНИЯХ И ИСПОЛЬЗОВАНИИ
НАЦИОНАЛЬНОГО ФОНДА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ЗА 2003 ГОД
___________________________________________________________________
N |                                                 |   Сумма
п/п|                                                 |(тыс. тенге)
___________________________________________________________________
1 |                         2                       |     3
___________________________________________________________________
1. Средства Фонда на начало отчетного периода
ВСЕГО:                                              299110656*
2. Поступление ВСЕГО:                                  229551299
В том числе:
корпоративный подоходный налог с юридических лиц     79070536
налог на добавленную стоимость                              -
налог на сверхприбыль                                       -
бонусы                                                 326985
роялти                                               42791489
доля Республики Казахстан по разделу продукции
по заключенным контрактам                             1426332
официальные трансферты                               12496732
инвестиционные доходы от управления Фондом            4043647
иные поступления и доходы, не запрещенные
законодательством Республики Казахстан               89373109
средства от продажи государством земельных
участков сельскохозяйственного назначения в
частную собственность                                   22469

3. Пайдаланылуы Барлығы:                          428434
Оның iшiнде:
Қорды басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті  428434
жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
4. Қордың есепті кезеңнiң аяғындағы қаражаты
Барлығы:                                          52823352**
__________________________________________________________________
* 166152 мың теңге мөлшерiндегi есептелген және мерзiмi ұзартылған шығыстардың сомасын ескере отырып
** 315682 мың теңге мөлшерiндегi есептелген және мерзiмi ұзартылған шығыстардың сомасын ескере отырып
2-бөлiм. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2003 жылғы есеп
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің балансы
мың теңге
__________________________________________________________________
|  2003 жыл  |  2002 жыл
__________________________________________________________________
Активтер
Ақша және оның баламасы                   26265200     2172965*
Сауда бағалы қағаздары                    520234429   297605937*
Деривативтік қаржы құралдары              217507490   164482209
Дебиторлық берешек                        1694617     4141696
765701736   468402807
Мiндеттемелер
Деривативтік қаржы құралдары              223399926   168321033
Кредиторлық берешек және есептелген        14384398     1137660
шығыстар
237784324   169458693
Таза активтер                         527917412   298944114
Таза активтер мыналардан тұрады
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
шоты                                      527917412   298944114
Таза активтер                         527917412   298944114
__________________________________________________________________
Ескерту:
* Dreyfs Fund US-дағы 901 700 мың теңге мөлшеріндегі сома "Сауда бағалы қағаздары" бабынан "Ақша және оның баламасы" бабына 2003 жылдың тұсаукесерінде сәйкес болу үшін қайта жіктеу жүргізілді
2-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің кірістері мен шығыстары туралы есеп
мың теңге
__________________________________________________________________
|  2003 жыл  |  2002 жыл
__________________________________________________________________
Кiрiстер
Сауда бағалы қағаздардан түсетiн таза
жұмсалған кiрiс                              6255679      3472384
Сауда бағалы қағаздарынан түсетiн
жұмсалмаған кірiстің ұлғаюы (азаюы)          7521783    (3890023)
ЭЫДҰ елдерiнiң ностро шоттарындағы

3. Использование ВСЕГО:                                   428434
В том числе: покрытие расходов, связанных с
управлением Фондом и проведением ежегодного
внешнего аудита                                        428434
4. Средства Фонда на конец отчетного периода ВСЕГО:    528233521**
___________________________________________________________________
* с учетом сумм начисленных и отсроченных расходов в размере 166152 тыс. тенге
** с учетом сумм начисленных и отсроченных расходов в размере 315682 тыс. тенге
Раздел 2. ОТЧЕТ О ДЕЯТЕЛЬНОСТИ НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ПО ДОВЕРИТЕЛЬНОМУ УПРАВЛЕНИЮ
НАЦИОНАЛЬНЫМ ФОНДОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Форма 1
БАЛАНС НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ПО
ДОВЕРИТЕЛЬНОМУ УПРАВЛЕНИЮ АКТИВАМИ НАЦИОНАЛЬНОГО
ФОНДА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
тыс. тенге
___________________________________________________________________
| за 2003 год | за 2002 год
___________________________________________________________________
Активы
Деньги и их эквиваленты                    26265200       2172965*
Торговые ценные бумаги                    520234429     297605937*
Деривативные финансовые инструменты       217507490     164482209
Дебиторская задолженность                   1694617       4141696
765701736       468402807
Обязательства
Деривативные финансовые инструменты       223399926     168321033
Кредиторская задолженность и
начисленные расходы                        14384398       1137660
237784324       169458693
Чистые активы                             527917412       298944114
Чистые активы состоят из счета
Правительства Республики Казахстан        527917412     298944114
Чистые активы                               527917412       298944114
___________________________________________________________________
Примечание: * произведена переклассификация суммы, находящейся в Dreyfs Fund US в размере 901700 тыс. тенге из статьи "Торговые ценные бумаги" в статью "Деньги и их эквиваленты" для соответствия в презентации 2003 года
Форма 2
ОТЧЕТ О ДОХОДАХ И РАСХОДАХ НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ПО ДОВЕРИТЕЛЬНОМУ УПРАВЛЕНИЮ
АКТИВАМИ НАЦИОНАЛЬНОГО ФОНДА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
тыс. тенге
___________________________________________________________________
| за 2003 год | за 2002 год
___________________________________________________________________
Доходы
Чистый реализованный доход от торговых
ценных бумаг                               6255679       3472384
Увеличение (уменьшение) нереализованного
дохода от торговых ценных бумаг            7521783      (3890023)
Вознаграждение от вкладов на ностро

салымдардан түсетiн сыйақы                     78544        55412
Шетел валютасында деноминирленген
активтер мен мiндеттемелердi қайта
бағалаудан түсетiн жұмсалмаған
кiрiс (шығын)                               13215471     (785098)
Шетел валюталарынан түсетiн
жұмсалған кiрiс (шығын)                   (23027830)      9221873
Инвестициялық қызметтен алынған
кiрiстер                               4043647      8074548
Шығыстар
Бiрiктiрiлген шығыстар                        476094       280382
Кастодиалдық қызмет көрсетуге ақы төлеу
жөнiндегі шығыстар                             70335        59503
Кәсіби қызметтер көрсетуге ақы төлеу
шығыстар                                       11455        12929
Басқа да шығыстар                              20117        14771
578001       367585
Таза кiрiс                               3465646      7706963
__________________________________________________________________
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің ақша қозғалысы туралы есептер
мың теңге
__________________________________________________________________
|  2003 жыл  |  2002 жыл
__________________________________________________________________
Операциялық қызметтен болатын ақша
ағындары
Сауда бағалы қағаздарынан түсетiн таза
кiрiс                                       3465646      7706963
Мыналарға түзетулер:
Шетел валютасында деноминирленген
активтер мен мiндеттемелердi қайта
бағалаудан түсетiн жұмсалмаған
(кiрiстiң) шығынның өзгеруi               (13215471)      785098
Сауда бағалы қағаздары бойынша iске
асырылмаған кiрiстiң өзгеруiн азайту
(ұлғайту)                                  (7521783)     3890023
Таза операциялық активтерде өзгергенге
дейiнгі операциялық (шығын) кiрiс          (17271608)    12382084
Операциялық активтердiң азаюы
(ұлғаюы):
Сауда бағалы қағаздары                   (201891238)   (15096174)*
Деривативтік қаржы құралдары              (53025281)  (164482209)
Дебиторлық берешек                           2447079    (4141696)
Операциялық мiндеттемелердiң ұлғаюы:
Деривативтiк қаржы құралдары                55078893    168321033
Кредиторлық берешек және
есептелген шығыстар                         13246738      1094416
Операциялық қызметте ақшаны таза
пайдалану                            (201415417) (101922546)*
Қаржылық қызметтен болатын ақша
ағындары
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгінен түсетiн түсiмдер      225507652     101472726
Ақша аударымдары                                   0             0
Қаржы жүйесінен алынған таза ақша          225507652     101472726
Ақшаның және ақша баламасының

счетах стран ОЭСР                            78544         55412
Нереализованный доход (убыток) от
переоценки активов и обязательств,
деноминированных в иностранной валюте     13215471       (785098)
Реализованный доход (убыток) от
иностранных валют                       (23027830)       9221873
Доходы, полученные от инвестиционной
деятельности                               4043647       8074548
Расходы
Объединенные расходы                        476094        280382
Расходы по оплате кастодиальных услуг        70335         59503
Расходы по оплате профессиональных услуг     11455         12929
Прочие расходы                               20117         14771
578001        367585
Чистый доход                               3465646       7706963
___________________________________________________________________
Форма 3
ОТЧЕТЫ О ДВИЖЕНИИ ДЕНЕГ НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН ПО ДОВЕРИТЕЛЬНОМУ УПРАВЛЕНИЮ АКТИВАМИ
НАЦИОНАЛЬНОГО ФОНДА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
тыс. тенге
___________________________________________________________________
| за 2003 год | за 2002 год
___________________________________________________________________
Денежные потоки от операционной
деятельности
Чистый доход от торговых ценных бумаг       3465646      7706963
Корректировка на:
Изменение нереализованного (дохода)/
убытка от переоценки активов и
обязательств, деноминированных в
иностранной валюте                        (13215471)      785098
Уменьшение (увеличение) изменения
нереализованного дохода по торговым
ценным бумагам                             (7521783)     3890023
Операционный (убыток)/доход до
изменения в чистых операционных активах    (17271608)      12382084
Уменьшение (увеличение) операционных
активов:
Торговые ценные бумаги                (201891238)  (115096174)*
Деривативные финансовые инструменты    (53025281)  (164482209)
Дебиторская задолженность                2447079    (4141696)
Увеличение операционных обязательств:
Деривативные финансовые инструменты     55078893    168321033
Кредиторская задолженность и
начисленные расходы                        13246738      1094416
Чистое использование денег в
операционной деятельности                (201415417)  (101922546)*
Денежные потоки от финансовой
деятельности
Поступления от Министерства финансов
Республики Казахстан                      225507652    101472726
Перечисления денег                                0            0
Чистые деньги, полученные от
финансовой системы                         225507652    101472726
Чистое увеличение (уменьшение) денег

таза ұлғаюы (азаюы)                         24092235      (449820)*
Кезең басындағы ақша және
ақша баламасы                          2172965       2622785
Кезең соңындағы ақша және
ақша баламасы                          26265200       2172965*
__________________________________________________________________
Ескерту:
* Dreyfs Fund US-дағы 901 700 мың теңге мөлшеріндегі сома "Сауда бағалы қағаздары" бабынан "Ақша және оның баламасы" бабына 2003 жылдың тұсаукесерінде сәйкес болу үшін қайта жіктелді
4-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің таза активтеріндегі
өзгерістер туралы есептер
мың теңге
__________________________________________________________________
|   Сомасы
__________________________________________________________________
2002 жылғы 1 қаңтардағы сальдо                   189764425
Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлігінен түсетiн түсiмдер                        101472726
Республикалық және жергiлiкті бюджетке аударымдар      (2001069)
Заңдарға сәйкес келтiру үшін 2002 жылғы аударымдар
Қорының орнын толтыруға арналған түсiмдер                2001069
Таза кiрiс                                               7706963
2003 жылғы 1 қаңтардағы сальдо                  298944114*
Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлігінен түсетiн түсiмдер                        225507652
Республикалық және жергілiкті бюджетке аударымдар           -
Таза кiрiс                                               3465646
2004 жылғы 1 қаңтардағы сальдо                  527917412**
__________________________________________________________________
* 166152 мың теңге мөлшерiндегi 2002 жылғы есептелген және мерзiмi ұзартылған шығыстардың сомасын ескерусіз
** 315682 мың теңге мөлшерiндегi 2003 жылғы есептелген және мерзiмi ұзартылған шығыстардың сомасын ескерусіз
3-бөлiм. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
басқару жөніндегі 2003 жылғы өзге де деректер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру көздерi
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі - Қор) ақшалай қаражаты 2003 жылғы 1 қаңтарға 299110656 мың теңгенi құрады.
Қорға түскен түсiмдердiң негізгі үлесі 2003 жылы сомасы 123615342 мың теңгенi құраған шикiзат секторы ұйымдарынан (Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тiзбе бойынша заңды тұлғалардан) бюджетке түсетiн жоспардан тыс түсiмдердiң есебiнен қалыптасты. Бұдан басқа, 2003 жылы Қордың шотына 89373109 мың теңге (оның iшiнде республикалық меншiктегі және экономиканың тау-кен өндiру және өңдеу салаларына жататын мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден түскен қаражат - 56748363 мың теңге, сары металды сатудан түскен қаражат - 645946 мың теңге және "Теңiзшевройл" ЖШС жобасы жөнiндегі орай келiсiм бойынша - 31978800 мың теңге) мемлекеттiң ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн жеке меншiкке сатуынан түскен қаражат - 22469 мың теңге және республикалық бюджеттен берiлген ресми трансферттер - 12496732 мың теңге сомасында өзге де түсiмдер есептелдi.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Қордың шотына шетел валютасында есептелген түсетiн теңгенi АҚШ долларына айырбастауды кезең-кезеңмен жүргізiп отырды.
2003 жылдың iшiнде республикалық меншiктегі және тау-кен өндiру және өңдеу салаларына жататын мемлекеттiк мүлiкті жекешелендiруден түсетiн қаражат есебiнен Қорды қалыптастырудың қосымша көздерi анықталған "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына толықтыру енгізілді.

и денежных эквивалентов                    24092235     (449820)*
Деньги и денежные эквиваленты на
начало периода                              2172965      2622785
Деньги и денежные эквиваленты на
конец периода                              26265200      2172965*
___________________________________________________________________
Примечание: * произведена переклассификация суммы, находящейся в Dreyfs Fund US в размере 901700 тыс. тенге из статьи "Торговые ценные бумаги" в статью "Деньги и их эквиваленты" для соответствия в презентации 2003 года
Форма 4
ОТЧЕТЫ ОБ ИЗМЕНЕНИЯХ В ЧИСТЫХ АКТИВАХ НАЦИОНАЛЬНОГО БАНКА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ПО ДОВЕРИТЕЛЬНОМУ УПРАВЛЕНИЮ
АКТИВАМИ НАЦИОНАЛЬНОГО ФОНДА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
тыс. тенге
___________________________________________________________________
|     Сумма
___________________________________________________________________
Сальдо на 1 января 2002 года                          189764425
Поступления от Министерства финансов
Республики Казахстан                                  101472726
Перечисления в республиканский и местные бюджеты       (2001069)
Поступления для возмещения Фонду перечислений
2002 года для приведения в соответствие с
законодательством                                       2001069
Чистый доход                                            7706963
Сальдо на 1 января 2003 года                          298944114*
Поступления от Министерства финансов
Республики Казахстан                                  225507652
Перечисления в республиканский и местные
бюджеты                                                       -
Чистый доход                                            3465646
Сальдо на 1 января 2004 года                          527917412**
___________________________________________________________________
* без учета сумм начисленных и отсроченных расходов за 2002 год в размере 166152 тыс. тенге
** без учета сумм начисленных и отсроченных расходов за 2003 год в размере 315682 тыс. тенге
Раздел 3. ИНЫЕ ДАННЫЕ ПО УПРАВЛЕНИЮ НАЦИОНАЛЬНЫМ
ФОНДОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
1. Источники формирования Национального фонда Республики Казахстан
На 1 января 2003 года средства Национального фонда Республики  Казахстан (далее - Фонд) составляли 299110656 тыс. тенге.
Значительная доля поступлений в Фонд за 2003 год была сформирована за счет сверхплановых поступлений в бюджет от организаций сырьевого сектора (юридических лиц по перечню, устанавливаемому Правительством Республики Казахстан), сумма которых составила 123615342 тыс. тенге. Кроме того, за 2003 год на счет Фонда зачислены иные поступления в сумме 89373109 тыс. тенге (в том числе средства от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям экономики - 56748363 тыс. тенге, средства от продажи желтого металла - 645946 тыс. тенге и по Соглашению по проекту ТОО "Тенгизшевройл" - 31978800 тыс. тенге), средства от продажи государством земельных участков сельскохозяйственного назначения в частную собственность - 22469 тыс. тенге и переданные официальные трансферты из республиканского бюджета - 12496732 тыс. тенге.
Национальным Банком Республики Казахстан периодически проводилась конвертация поступающих тенге в доллары США, которые были зачислены на счет Фонда в иностранной валюте.
В течение 2003 года было внесено дополнение в  Закон Республики Казахстан "О бюджетной системе", которым определены дополнительные источники формирования Фонда за счет средств от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям.

Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 16 шiлдедегi N 699  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жыл сайынғы сыртқы аудитiн жүргізу үшiн тәуелсiз аудиторды iрiктеу ережесiне түзетулер енгізiлдi, онда 2 жыл мерзiмге Қордың тәуелсiз сыртқы аудиторын анықтау үшiн конкурс жүргізу көзделедi.
Қорды толықтыру мақсатында сары металды сату және оны сатудан түскен қаражатты Қорға есептеу көзделетiн "Мемлекеттiң кiрiстерiн пайдаланудың бағыттарын анықтау жөнiндегі кейбiр мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 23 қыркүйектегi N 966  қаулысы бекiтiлдi.
Қосымша көздердi толықтыру және Қазақстан Республикасының Жер кодексiн iске асыру мақсатында мемлекеттiң ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн жеке меншiкке сатуынан түсетiн қаражатты Қорға есептеудi көздейтiн "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 29 қаңтардағы N 543  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорын қалыптастыру және пайдалану ережесiне толықтыру енгізiлдi.
Шикiзат секторы ұйымдарынан мемлекеттiк бюджетке түсетiн
түсiмдер және Қорға 2003 жылғы түсетiн аударымдар
(мың теңге)
__________________________________________________________________
Атауы        |  2003  |        Кассалық атқару
| жылғы  |----------------------------------
| жоспар | Барлығы  |оның ішінде
|        |          |-----------------------
|        |          | бюджетке  |Ұлттық қорға
|        |          |есептелгені|аударылғаны
__________________________________________________________________
Қазақстан Республика. 75220987  144271045   75220987    69050058
сының Үкiметi белгі.
лейтiн тізбе бойынша
шикiзат секторы
ұйымдары-заңды тұлға.
лардан алынатын
корпоративтік табыс
салығы
Қазақстан Республи.   1939139   2353149     1939139     414010
касының Yкiметi бел.
гілейтiн тізбе бо.
йынша шикiзат сек.
торының ұйымдары
резидент заңды тұл.
ғалардан алатын,
төлем көзiнен ұста.
латын корпоративтiк
табыс салығы
Қазақстан Республи.   4912490   14518958    4912490     9606468
касының Үкiметi бел.
гілейтiн тізбе
бойынша шикiзат
секторының ұйымдары
резидент емес заңды
тұлғалардан алатын,
төлем көзiнен
ұсталатын корпора.
тивтік табыс салығы
Қазақстан Республи.      0          0          0           0
касының Үкiметi
белгілейтiн тiзбе
бойынша шикiзат
секторының ұйымдары.
нан өндiрілген тауар.
ларға, көрсетiлген
қызметтерге қосылған
құн салығы

Кроме того, внесены поправки в  Правила выбора независимого аудитора для проведения ежегодного внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные  постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2003 года N 699, которыми предусматривается проведение конкурса для определения независимого внешнего аудитора Фонда на срок 2 года.
В целях пополнения Фонда утверждено  постановление Правительства Республики Казахстан "О некоторых вопросах по определению использования доходов государства" от 23 сентября 2003 года N 966, предусматривающее реализацию желтого металла и зачисление средств от его продажи в Фонд.
В целях пополнения дополнительных источников и реализации Земельного  кодекса Республики Казахстан внесено дополнение в  Закон Республики Казахстан "О бюджетной системе" и Правила формирования и использования Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные  Указом Президента Республики Казахстан от 29 января 2001 года N 543, предусматривающее зачисление в Фонд средств, поступающих от продажи государством земельных участков сельскохозяйственного назначения в частную собственность.
Поступления в государственный бюджет от организаций
сырьевого сектора и перечисления в Фонд за 2003 год
(тыс. тенге)
___________________________________________________________________
Наименование      |План за |        Кассовое исполнение
|2003 год|_________________________________
|        |   Всего   |     в том числе
|        |           |_____________________
|        |           |зачислено |перечислено
|        |           | в бюджет | в Нацфонд
___________________________________________________________________
Корпоративный подоходный
налог с юридических лиц-
организаций сырьевого
сектора по перечню,
устанавливаемому
Правительством Республики
Казахстан                 75220987  144271045  75220987   69050058
Корпоративный подоходный
налог с юридических лиц-
резидентов, удерживаемый
у источника выплаты
организациями сырьевого
сектора по перечню,
устанавливаемому
Правительством
Республики Казахстан      1939139    2353149    1939139     414010
Корпоративный подоходный
налог с юридических лиц-
нерезидентов,
удерживаемый у источника
выплаты организациями
сырьевого сектора по
перечню, устанавливаемому
Правительством
Республики Казахстан      4912490   14518958    4912490    9606468
Налог на добавленную
стоимость на
произведенные товары,
оказанные услуги от
организаций сырьевого
сектора по перечню,
устанавливаемому
Правительством
Республики Казахстан           0          0          0          0
Бонусы от организаций
сырьевого сектора
(юридических лиц по
перечню, устанавливаемому
Правительством

Шикiзат секторы          0      326985         0        326985
ұйымдарынан (Қазақ.
стан Республикасының
Үкiметі белгілейтiн
тізбе бойынша заңды
тұлғалардан) алынатын
бонустар
Шикiзат секторы       39350736  82142225    39350736    42791489
ұйымдарынан (Қазақ.
стан Республикасының
Үкiметi белгілейтiн
тізбе бойынша заңды
тұлғалардан) алына.
тын роялтилер
Жасалған келiсiм.     3543964   4970296     3543964     1426332
шарттар бойынша
шикiзат секторы
ұйымдарынан (Қазақ.
стан Республикасының
Үкiметi белгілейтiн
тiзбе бойынша заңды
тұлғалардан) алына.
тын өнiмдердi бөлу
бойынша Қазақстан
Республикасының үлесі
Мемлекеттiк бюджет   124967316 248582658  124967316 123615342
бойынша жиыны
__________________________________________________________________
"2003 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңымен шикiзат секторы ұйымдарынан алынатын салық және республикалық бюджетке төленетін басқа да мiндетті төлемдердiң жылдық көлемi 124967316 мың теңге сомасында бекiтілдi. 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша шикiзат секторы ұйымдарынан іс жүзiнде 248582658 мың теңге түсті, оның iшiнде қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес республикалық бюджетке 124967316 мың теңге есепке алынды. Нәтижесiнде шикiзат секторы ұйымдарынан Қорға түсетін жоспардан тыс түсiмдердiң сомасы 123615342 мың теңгені құрады.
Қордың ақшалай қаражаты 2004 жылғы 1 қаңтарға 528233521 мың теңгенi құрады.
Салықтардың түрлері бойынша Қорға түсетiн қаражаттың жоспардан тыс түсiмдерiнiң құрылымы тұтастай алғанда 2003 жыл үшін мынадай көрсеткiштермен сипатталады:
__________________________________________________________________
Салық төлемдерiнiң түрлері        |   Сомасы    |Жалпы көлемдегі
| (мың теңге) |    үлес (%)
__________________________________________________________________
Заңды тұлғалардан алынатын
корпоративтік табыс салығы            69050058         55,86
Резидент заңды тұлғалардан
алынатын, төлем көзінен ұсталатын
корпоративтік табыс салығы            414010            0,34
Резидент емес заңды тұлғалардан
алынатын, төлем көзiнен ұсталатын
корпоративтік табыс салығы            9606468           7,77
Заңды тұлғалардан алынатын табыс
салығының барлығы                     79070536         63,97
Қосылған құн салығы                       0               0
Бонустар                              326985            0,27
Роялтилер                             42791489         34,61
Шикізат секторы ұйымдарынан алынатын
өнiмдердi бөлу бойынша Қазақстан
Республикасының үлесi                 1426332           1,15
Барлығы:                           123615342       100,0
__________________________________________________________________

Республики Казахстан)          0      326985         0     326985
Роялти от организаций
сырьевого сектора
(юридических лиц по
перечню, устанавливаемому
Правительством
Республики Казахстан)    39350736    82142225  39350736   42791489
Доля Республики
Казахстан по разделу
продукции по заключенным
контрактам от организаций
сырьевого сектора
(юридических лиц по
перечню, устанавливаемому
Правительством
Республики Казахстан)     3543964     4970296   3543964   1426332
Итого по
государственному бюджету 124967316  248582658 124967316  123615342
___________________________________________________________________
Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2003 год" утвержден годовой объем поступлений налогов и иных обязательных платежей в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора в сумме 124967316 тыс. тенге. По состоянию на 1 января 2004 года фактически от организаций сырьевого сектора поступило 248582658 тыс. тенге, из них согласно действующему законодательству зачислено в республиканский бюджет - 124967316 тыс. тенге. В результате сумма сверхплановых поступлений в Фонд от организаций сырьевого сектора составила 123615342 тыс. тенге.
На 1 января 2004 года денежные средства Фонда составили 528233521 тыс. тенге.
Структура сверхплановых поступлений средств в Фонд по видам налогов в целом за 2003 год характеризуется следующими показателями:
___________________________________________________________________
Вид налоговых платежей     |   Сумма    |      Доля в
|(тыс. тенге)|  общем объеме (%)
___________________________________________________________________
Корпоративный подоходный налог с
юридических лиц                      69050058          55,86
Корпоративный подоходный налог с
юридических лиц-резидентов,
удерживаемый у источника выплаты       414010           0,34
Корпоративный подоходный налог с
юридических лиц-нерезидентов,
удерживаемый у источника выплаты      9606468           7,77
Всего подоходный налог с
юридических лиц                      79070536          63,97
Налог на добавленную стоимость              0              0
Бонусы                                 326985           0,27
Роялти                               42791489          34,61
Доля Республики Казахстан по
разделу продукции от организаций
сырьевого сектора                     1426332           1,15
ВСЕГО:                              123615342          100,0
___________________________________________________________________

Шикiзат секторы ұйымдарынан Қорға түсетiн жоспардан тыс түсiмдерде негізгі бөлiктi - 55,86%-ын заңды тұлғалардан алынатын, төлем көзiнен ұсталатын корпоративтiк табыс салығы, одан кейiн үлесi түсімдердің жалпы сомасының 34,61%-ын құрайтын роялтилер және резидент емес заңды тұлғалардан алынатын 9606468 мың теңге сомасындағы немесе түсімдердiң жалпы сомасы 7,77% корпоративтiк табыс салығы құрайды. Өнiмдердi бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi түсiмдердiң жалпы сомасында 1,15%-ды, резидент заңды тұлғалардан алынатын, төлем көзінен ұсталатын корпоративтiк табыс салығы - 0,34%-ды және бонустар - 0,27%-ды құрады.
2. Қордың шығыстары
Қордың есебінен есепті кезеңде жалпы сомасы 428434 мың теңге Қорды басқаруға байланысты мынадай шығыстар жүргізiлдi:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 18 мамырдағы N 655  қаулысымен мақұлданған Сенiмдi басқару туралы шартқа сәйкес Қорды басқарғаны үшiн сыйақы түрiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне 112880 мың теңге аударылды;
кастодианның қызмет көрсетулерi үшін 74063 мың теңге аударылды;
сыртқы басқарушыларға 209745 мың теңге комиссиялық сыйақы аударылды;
заң кеңесшiсiнiң қызмет көрсетулерi үшiн 1350 мың теңге аударылды;
сыртқы аудиттің қызмет көрсетулерi үшiн 9834 мың теңге аударылды;
"Barra International, Ltd" компаниясының ақпараттық қызметтерi үшiн 12670 мың теңге аударылды;
"Моrgan Stanley Capital International" компаниясының ақпараттық қызметтері үшін 1435 мың теңге төлендi;
"The Yield Вook Inc" компаниясы көрсеткен қызметтер үшін 6012 мың теңге аударылды;
"Securities Lending" келiсімі бойынша қызметтер үшін 445 мың теңге аударылды.
2003 жылғы төртiншi тоқсанда жалпы сомасы 315682 мың теңге мынадай шығыстар есепке алынды және төлеуге ұсынылды:
Қорды сенімдi басқарғаны үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне комиссиялық сыйақы - 41462 мың теңге;
кастодианның қызмет көрсетулеріне - 16637 мың теңге;
сыртқы басқарушыларға қызмет көрсетулеріне - 246424 мың теңге;
Қордың 2003 жылғы қызметiнiң аудитi қызмет көрсетулеріне - 11159 мың теңге.

В сверхплановых поступлениях в Фонд от организаций сырьевого сектора основную часть - 55,86 % занимает корпоративный подоходный налог с юридических лиц, удерживаемый у источника выплаты, затем роялти, доля которых составляет 34,61 % общей суммы поступлений, и корпоративный подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов в сумме 9606468 тыс. тенге, или 7,77 % общей суммы поступлений. Доля Республики Казахстан по разделу продукции составила в общей сумме поступлений 1,15 %, корпоративного подоходного налога с юридических лиц-резидентов, удерживаемого у источника выплаты - 0,34 % и бонусы - 0,27 %.
2. Расходы Фонда
Со счета Фонда за отчетный период произведены следующие расходы, связанные с управлением Фонда, в общей сумме 428434 тыс. тенге:
112880 тыс. тенге перечислены Национальному Банку Республики Казахстан в виде вознаграждений за управление Фондом в соответствии с Договором о доверительном управлении, одобренным  постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 655;
74063 тыс. тенге перечислены за услуги кастодиана;
209745 тыс. тенге перечислены комиссионные вознаграждения внешним управляющим;
1350 тыс. тенге перечислены за услуги юридическому советнику;
9834 тыс. тенге перечислены за услуги внешнего аудита за 2002 год;
12670 тыс. тенге перечислены за информационные услуги компаний "Ваrrа International, Ltd";
1435 тыс. тенге оплата за информационные услуги компании "Morgan Stanley Capital International";
6012 тыс. тенге перечислены за услуги, предоставленные компанией "The Yield Book Inc";
445 тыс. тенге перечислены за услуги по Соглашению "Securities Lending".
За четвертый квартал 2003 года начислены и предъявлены к оплате следующие расходы в общей сумме 315682 тыс. тенге:
комиссионное вознаграждение Национальному Банку Республики Казахстан за доверительное управление Фондом - 41462 тыс. тенге;
услуги кастодиану - 16637 тыс. тенге;
услуги внешним управляющим - 246424 тыс. тенге;
услуги аудита деятельности Фонда за 2003 год - 11159 тыс. тенге.