Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийiн құру және жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 2 қыркүйектегі N 926 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 797 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.09.2015 № 797 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.08.01. N 801 қаулысымен .
Қазақстан Республикасында техникалық-экономикалық ақпаратты жiктеу және кодтау, өнiмдi каталогтау жүйесiн үйлестiру және дамыту, Қазақстан Республикасы жiктеуiштерiнiң бiрыңғай қорын жүргiзу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.08.01. N 801 қаулысымен .
1. Қоса берiліп отырған Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийiн құру және жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.08.01. N 801 қаулысымен .
2. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi Қазақстан Республикасының техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийiн (бұдан әрi - Депозитарий) құру және жүргiзу жөнiнде шаралар қабылдасын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.08.01. N 801 қаулысымен .
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң  Техникалық реттеу және метрология комитетi(бұдан әрi - Комитет) Депозитарий қызметiн ұйымдастыру жөнiндегi уәкiлеттi орган болып белгiленсiн.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.08.01. N 801 қаулысымен .
4. Мемлекеттiк жiктеуiштердi (анықтамалықтарды) әзiрлеуге, бекiтуге және жүргiзуге жауапты мемлекеттiк органдар 2004 жылғы 1 қазанға дейiнгi мерзiмде Комитетке олардың электронды және қағаз жеткiзушiлерде берiлуiн қамтамасыз етсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары С.М. Мыңбаевқа жүктелсiн.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2004 жылғы 2 қыркүйектегi
N 926 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда- ҚР Үкіметінің 2005.08.01. N 801 қаулысымен .
Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуіштерiнiң
депозитарийiн құру және жүргізу ережесi
Осы Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийiн құру және жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының техникалық-экономикалық ақпаратының мемлекеттік жiктеуiштерi депозитарийiнiң (бұдан әрi - Депозитарий) қызметiн ұйымдастырудың құқықтық негiздерiн және оны жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi, Қазақстан Республикасында техникалық-экономикалық ақпаратты жiктеу мен кодтау жүйесiн дамытуға мүдделi Депозитарий субъектілерi арасындағы өзара iс-қимыл тетiгiн айқындайды.

Об утверждении Правил создания и ведения Депозитария классификаторов технико-экономической информации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2004 года N 926. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2015 года № 797
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.09.2015 № 797 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 374.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 1 августа 2005 г. N 801.
В целях координации и развития в Республике Казахстан системы классификации и кодирования технико-экономической информации, каталогизации продукции, создания и ведения единого фонда классификаторов Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет: <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 1 августа 2005 г. N 801.
1. Утвердить прилагаемые Правила создания и ведения Депозитария классификаторов технико-экономической информации. <*>
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 1 августа 2005 г. N 801.
2. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан принять меры по созданию и ведению Депозитария классификаторов технико-экономической информации Республики Казахстан (далее - Депозитарий).
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 1 августа 2005 г. N 801.
3. Определить Комитет по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Комитет) уполномоченным органом по организации деятельности Депозитария. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 1 августа 2005 г. N 801.
4. Государственным органам, ответственным за разработку, утверждение и ведение государственных классификаторов (справочников), в срок до 1 октября 2004 года обеспечить их передачу в Комитет на электронных и бумажных носителях.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мынбаева С.М.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 сентября 2004 года N 926
Правила
создания и ведения Депозитария классификаторов
технико-экономической информации
Сноска. Положение - в редакции постановления Правительства РК от 1 августа 2005 г. N 801.
Настоящие Правила создания и ведения Депозитария классификаторов технико-экономической информации (далее - Правила) устанавливают правовые основы организации деятельности и порядок ведения Депозитария государственных классификаторов технико-экономической информации Республики Казахстан (далее - Депозитарий), определяет механизм взаимодействия между субъектами Депозитария, заинтересованными в развитии системы классификации и кодирования технико-экономической информации в Республике Казахстан.

1. Негiзгi ұғымдар
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Депозитарий - техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң жиынтығын бiлдiретiн, ведомствоаралық сипаты бар, олардың қалыптасуын, есепке алынуын, сақталуын, көкейкесті етiлген (бұдан әрi - көкейкесті ету) жағдайда ұсталуын қамтамасыз ететiн, Депозитарийдi пайдаланушылар мүддесiне ақпараттық және нормативтік қамтамасыз ететiн арнайы қор;
2) депозитарлық қызмет - техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуіштерiн әзiрлеу және қолдану саласында қалыптастыру, есепке алу, сақтау, көкейкесті ету, ақпараттық және нормативтік қамтамасыз ету жөнiндегi Депозитарий субъектілерінің қызметi;
3) Депозитарийдiң жеткiзушілерi - техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерiн әзiрлеуге, бекiтуге және жүргізуге жауапты мемлекеттiк органдар;
4) Депозитарийдiң пайдаланушылары - депозитарийдегі ақпаратты және жiктеуiштердi пайдалануға мүдделi жеке және заңды тұлғалар;
5) уәкiлетті орган - техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган.
2. Жалпы ережелер
2. Техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi депозитарийi Техникалық регламенттер мен стандарттардың мемлекеттiк қоры негiзiнде құрылады және оның құрамдас бөлiгi болып табылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.04.28 N 396 Қаулысымен.
3. Өзінің жұмысында Депозитарий осы Ереженi, техникалық регламенттер мен стандарттардың мемлекеттік қорының жұмысын белгiлейтiн нормативтiк құжаттарды және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерiн басшылыққа алады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.04.28 N 396 Қаулысымен.
4. Депозитарий қызметi мүдделi тұлғалар үшiн Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрамайтын бөлігінде қолжетiмдi, ашық және айқын болып табылады.
5. Қазақстан Республикасының экономикасы салаларында есепке алуға жататын статистикалық есептілік жүйесiнде, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың түрлi ақпараттық жүйелерiнде пайдаланылатын техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi депозитарлық қызмет объектілерi болып табылады.
6. Уәкiлеттi орган, Депозитарийдiң жеткiзушiлерi мен пайдаланушылары депозитарийдiң субъектілерi болып табылады.
3. Депозитарий жүргiзу тәртiбi
7. Депозитарийдi жүргiзудi уәкiлетті орган жүзеге асырады.
8. Мыналар:
мемлекеттiк органдар мен өзге де жеке және заңды тұлғалар;
стандарттау жөнiндегi халықаралық және өңiрлiк ұйымдар депозитарийдiң жиынтықтау көздерi болып табылады.

1. Основные понятия
1. В Правилах используются следующие понятия:
1) Депозитарий - специализированный фонд, представляющий собой совокупность классификаторов технико-экономической информации, имеющих межведомственный характер, обеспечивающий их формирование, учет, хранение, поддержание в актуализированном состоянии (далее - актуализация), информационное и нормативное обеспечение в интересах пользователей Депозитария;
2) депозитарная деятельность - деятельность субъектов Депозитария по формированию, учету, хранению, актуализации, информационному и нормативному обеспечению в области разработки и применения государственных классификаторов технико-экономической информации;
3) поставщики Депозитария - государственные органы, ответственные за разработку, утверждение и ведение государственных классификаторов технико-экономической информации;
4) пользователи Депозитария - физические и юридические лица, заинтересованные в использовании информации и классификаторов, находящихся в Депозитарии;
5) уполномоченный орган - уполномоченный орган в области технического регулирования и метрологии.
2. Общие положения
2. Депозитарий государственных классификаторов технико-экономической информации создается на базе Государственного фонда технических регламентов и стандартов и является его составной частью.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.04.2008 N 396.
3. В своей работе Депозитарий руководствуется настоящими Правилами, нормативными документами, определяющими работу Государственного фонда технических регламентов и стандартов и другими  нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.04.2008 N 396.
4. Деятельность Депозитария является доступной, открытой и прозрачной для заинтересованных лиц в той части, в которой она не составляет государственные секреты Республики Казахстан.
5. Объектами депозитарной деятельности являются государственные классификаторы технико-экономической информации, подлежащие учету в отраслях экономики Республики Казахстан, используемые в системе статистической отчетности, а также в различных информационных системах государственных органов.
6. Субъектами Депозитария являются уполномоченный орган, поставщики и пользователи Депозитария.
3. Порядок ведения Депозитария.
7. Ведение Депозитария осуществляется уполномоченным органом.
8. Источниками комплектования Депозитария являются:
государственные органы и иные, физические и юридические лица;
международные и региональные организации по стандартизации.

9. Жұмыстар жүргiзу және сақтау үшiн Депозитарийге техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпаратты жiктеу мен кодтаудың бiрыңғай жүйесiнің стандарттарына сәйкес әзiрленген және бекiтiлген, нормативтiк құқықтық кесiмдерде белгiленген талаптарға сәйкес iстерге ресiмделген техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерi мен оларға өзгерiстер қабылданады. Жiктеуiштердің басқа санаттары шығарылған құжаттар түрiнде қабылданады.
10. Депозитарийдiң жеткiзушілерi құжаттарды көкейкесті түрде ұстау үшiн техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерiн, сондай-ақ оларға өзгерiстер мен толықтыруларды Депозитарийге олар бекiтілгеннен кейiнгi екi апталық мерзiмiнен кешіктiрмей берудi қамтамасыз етеді.
11. Депозитарийге келiп түсетiн және ондағы бар барлық техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерi, сондай-ақ олар туралы анықтамалық ақпарат қатаң есепке алынуға тиiс.
Техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерiн есепке алу олардың сақталуын қамтамасыз ету және олардың қозғалысын, көкейкесті етілуi мен әрекет ету мерзiмдерiн бақылау мақсатында жүзеге асырылады.
12. Депозитарийде техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерiн есепке алуға, қалыптастыруға және сақтауға жауапты тұлғалар айқындалады.
13. Депозитарийге осы Ереженiң 8-тармағында көзделген ұйымдар берген техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi бақылау даналарына жатады және олар жұмыс iстеу үшiн берiлмейдi.
Техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерiнiң бақылау даналары мүдделi тұлғаларға берілетiн құжаттардан бөлек сақталады.
Берiлуге жататын техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерінің даналары "Жұмыс даналары" мәртебесiне ие болады және жұмыс iстеу үшiн мемлекеттік және орыс тілдерiнде қағаз, ал ол болмаған жағдайда электронды жеткiзушілерде берiледi.
14. Белгіленген тәртiппен Депозитарийге келiп түсетiн техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерiне енгізiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар уәкілетті орган белгiлеген тәртiппен ресiмделедi.
15. Депозитарийдiң техникалық-экономикалық ақпаратының мемлекеттiк жiктеуiштерi тәртiбiн уәкілетті орган белгiлейтін жиынтық және жеке есепке алынуға жатады.
16. Жiктеуішті жүргiзу:
техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерінің эталондары мен бақылау даналарын құруды;
ақпараттың дұрыстығы мен толықтығын, жаңа объектілердi жiктеу мен кодтауды қамтамасыз ету, техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерiн жетiлдiру мақсатында оларға өзгерiстер енгiзудi көздейдi.

9. Для проведения работ и хранения в Депозитарий принимаются государственные классификаторы технико-экономической информации и изменения к ним, разработанные и утвержденные в соответствии со стандартами единой системы классификации и кодирования технико-экономической и социальной информации, оформленные в дела в соответствии с требованиями, установленными нормативными правовыми актами. Другие категории классификаторов принимаются в виде изданных документов.
10. Поставщики депозитария обеспечивают передачу в Депозитарий государственных классификаторов технико-экономической информации, а также изменения и дополнения к ним не позднее, чем в двухнедельный срок после их утверждения для поддержания документов в актуализированном состоянии.
11. Все поступающие и содержащиеся в Депозитарии государственные классификаторы технико-экономической информации, а также справочная информация о них подлежат строгому учету.
Учет государственных классификаторов технико-экономической информации осуществляется с целью обеспечения их сохранности и контроля за их движением, актуализацией и сроками действия.
12. В Депозитарии определяются лица, ответственные за учет, формирование и хранение государственных классификаторов технико-экономической информации.
13. Государственные классификаторы технико-экономической информации, переданные в Депозитарий организациями, предусмотренными пунктом 8 настоящих правил, относятся к контрольным экземплярам и выдаче для работы не подлежат.
Контрольные экземпляры государственных классификаторов технико-экономической информации хранятся отдельно от документов, подлежащих выдаче заинтересованным лицам.
Экземпляры государственных классификаторов технико- экономической информации, подлежащие выдаче, имеют статус "Рабочих экземпляров" и выдаются для работы на бумажных, а при их отсутствии на электронных носителях на государственном и русском языках.
14. Изменения и дополнения, вносимые в государственные классификаторы технико-экономической информации в установленном порядке, поступающие в Депозитарий, оформляются в порядке, установленном уполномоченным органом .
15. Государственные классификаторы технико-экономической информации Депозитария подлежат суммарному и индивидуальному учету, порядок которого устанавливается уполномоченным органом.
16. Ведение классификатора предусматривает:
создание эталонов и контрольных экземпляров государственных классификаторов технико-экономической информации;
внесение в них изменений в целях обеспечения достоверности и полноты информации, классификации и кодирования новых объектов, совершенствования государственных классификаторов технико-экономической информации.

17. Техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жіктеуіштерінің сақталуын қамтамасыз ету үшін уәкілетті орган арнайы үй-жай бөледi.
Сақтау нормативтік құқықтық кесiмдер белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
18. Депозитарийдегi техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi толық мәтiндiк электронды дерекқорларда қалыптастырылады.
Техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi бойынша электронды дерекқорлар мемлекеттік және орыс тiлдерiнде қалыптастырылады.
19. Мүдделi тараптарға қызмет көрсету уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
20. Депозитарийдегi техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi туралы ақпарат мемлекеттiк стандарттардың жылдық және ай сайынғы ақпараттық сiлтеуiштерiнде жарияланады.
4. Депозитарий субъектілерiнiң жауапкершілігi
21. Депозитарий субъектiлерi оған берiлген және сақталатын техникалық-экономикалық ақпарат мемлекеттік жiктеуiштерiнiң көкейкестiлігі үшiн өзiнiң құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының  заңнамасына   сәйкес жауапты болады.

17. Для обеспечения сохранности государственных классификаторов технико-экономической информации уполномоченный орган выделяет специальное помещение.
Хранение осуществляется в соответствии с требованиями, установленными нормативными правовыми актами .
18. Содержащиеся в Депозитарии государственные классификаторы технико-экономической информации формируются в полнотекстовые электронные базы данных.
Электронные базы данных по государственным классификаторам технико-экономической информации формируются на государственном и русском языках.
19. Обслуживание заинтересованных лиц осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом.
20. Информация о государственных классификаторах технико-экономической информации, содержащихся в Депозитарии, публикуется в годовых и ежемесячных информационных указателях государственных стандартов.
4. Ответственность субъектов Депозитария
21. Субъекты Депозитария несут ответственность за актуальность переданных и хранящихся в нем государственных классификаторов технико-экономической информации в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.