Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Адамның және азаматтың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қорғау жүйесін одан әрi жетiлдiру туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 18 қазандағы N 1068 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Адамның және азаматтың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қорғау жүйесiн одан әрi жетiлдiру туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы Адамның және азаматтың конституциялық құқықтары
мен бостандықтарын қорғау жүйесін одан әрі
жетiлдiру туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Адам құқықтары жөнiндегi комиссия таратылсын.
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң мынадай актiлерiне толықтырулар мен өзгерiстер енгізiлсiн:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Адам құқықтары жөнiндегi уәкiл қызметiн белгiлеу туралы" 2002 жылғы 19 қыркүйектегі N 947  Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2002 ж., N 30, 328-құжат):
аталған Жарлықпен бекiтiлген Адам құқықтары жөнiндегі уәкiл туралы ережеде:
"Уәкiлдiң құзыреті және оны iске асыру тәртібi" деген 3-бөлімнiң 15-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2), 2-3) және 2-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) адамның және азаматтың бұзылған құқықтары мен бостандықтарын қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен iстi сотта қарауда қатысуға;
2-2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа немесе прокуратураға заңды күшіне енген сот шешiмiн, үкiмiн, ұйғарымын немесе қаулысын тексеру туралы өтінiшпен жүгінуге;
2-3) Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың шағымдарын қарау нәтижелерi бойынша, сондай-ақ құқықтар мен бостандықтарды бұзу туралы ақпаратты өзге де жолмен алған кезде осы мәселелер бойынша парламенттік тыңдаулар өткізу ұсынысымен Парламент Палаталарына жүгiнуге;
2-4) адам құқықтары жөнiндегi халықаралық ұйымдардың, басқа да үкiметтік емес құқық қорғау ұйымдарының жұмысына қатысуға;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын бұзған лауазымды адамға қатысты тәртіптiк немесе әкiмшілік іс жүргiзудi не қылмыстық іс қозғау туралы, сондай-ақ материалдық немесе моральдық залалды өтеу шараларын қабылдау туралы өтiнiшпен уәкiлетті мемлекеттік органдарға немесе лауазымды адамдарға жүгінуге;";

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О дальнейшем совершенствовании системы защиты конституционных прав и свобод человека и гражданина"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2004 года N 1068
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О дальнейшем совершенствовании системы защиты конституционных прав и свобод человека и гражданина".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан О дальнейшем совершенствовании системы защиты
конституционных прав и свобод человека и гражданина
Постановляю:
1. Упразднить Комиссию по правам человека при Президенте Республики Казахстан.
2. Внести дополнения и изменения в следующие акты Президента Республики Казахстан:
1) в  Указ Президента Республики Казахстан от 19 сентября 2002 года N 947 "Об учреждении должности Уполномоченного по правам человека" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 30, ст. 328):
в Положении об Уполномоченном по правам человека, утвержденном названным Указом:
в пункте 15 раздела 3 "Компетенция Уполномоченного и порядок ее реализации":
дополнить подпунктами 2-1), 2-2), 2-3) и 2-4) следующего содержания:
"2-1) с целью защиты нарушенных прав и свобод человека и гражданина принимать участие в судебном рассмотрении дела в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
2-2) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обращаться в суд или прокуратуру с ходатайством о проверке вступившего в законную силу решения, приговора суда, определения или постановления суда;
2-3) по результатам рассмотрения жалоб граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, а также при получении иным путем информации о нарушениях прав и свобод обращаться к Палатам Парламента с предложением провести по этим вопросам парламентские слушания;
2-4) принимать участие в работе международных организаций по правам человека, других неправительственных правозащитных организаций;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обращаться к уполномоченным государственным органам или должностным лицам с ходатайством о возбуждении дисциплинарного или административного производства либо уголовного дела в отношении должностного лица, нарушившего права и свободы человека и гражданина, а также о принятии мер к возмещению материального или морального ущерба;";

2) Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының мәртебесi мен өкiлеттігі туралы" 2003 жылғы 10 шiлдедегi N 1148  Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы 2003 ж., N 28, 263-құжат):
4-тармақтың 3) тармақшасындағы "Адам құқықтары жөнiндегі комиссия," деген сөздер алынып тасталсын.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Президентiнің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия туралы" 2003 жылғы 19 наурыздағы N 1042  Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., N 11, 125-құжат; 2004 ж., N 15, 183-құжат) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2) в  Указ Президента Республики Казахстан от 10 июля 2003 года N 1148 "О статусе и полномочиях Государственного секретаря Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 28, ст. 263):
в подпункте 3) пункта 4 слова "Комиссии по правам человека," исключить.
3. Признать утратившим силу  Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2003 года N 1042 "О Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 125; 2004 г., N 15, ст. 183).
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан