"Балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 қарашадағы N 1165 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкіметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Балалы отбасыларға
берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар туралы
Осы Заң балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттік жәрдемақылар түрiндегі әлеуметтiк қолдау шараларын айқындайды.
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) балалы отбасыларға берiлетін мемлекеттiк жәрдемақылар (бұдан әрi - жәрдемақылар):
бала тууына байланысты тағайындалатын бiр жолғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрi - бала тууына берiлетін жәрдемақы);
бала күтімі жөнiндегi, ол бiр жасқа толғанға дейiн тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрi - бала күтімі жөнiндегi жәрдемақы);
18 жасқа дейiнгi балаларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттiк жәрдемақы (бұдан әрi - балаларға арналған жәрдемақы) түріндегі ақшалай төлемдер;
2) отбасы - некеден, туыстықтан, асырап алудан немесе балаларды тәрбиелеуге алудың өзге де нысандарынан туындайтын мүлiктік және жеке мүлiктiк емес құқықтармен және міндеттермен байланысты әрі отбасылық қатынастарды нығайту мен дамытуға ықпал етуге икемдi адамдардың ортасы;
3) отбасының жиынтық табысы - отбасының ақшалай, сондай-ақ заттай нысанда алған табысының жалпы сомасы;
4) отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы - отбасы жиынтық табысының ай сайын отбасының әрбiр мүшесiне келетін үлесi;
5) өтiнiш берушi - жәрдемақылар тағайындау үшін отбасы атынан өтініш беретін адам;
6) бала тууына берiлетін жәрдемақыны және бала күтiмi жөнiндегi жәрдемақыны тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігінiң аумақтық органдары;
7) бала тууына берілетiн жәрдемақыны және бала күтімі жөнiндегi жәрдемақыны төлеу жөнiндегi уәкiлетті ұйым - жәрдемақылар төлеудi жүзеге асыратын ұйым ("Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттiк орталық" Республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсіпорны);
8) балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлеттi орган - ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы.
2-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
Осы Заңның әрекетi Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына қолданылады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2004 года N 1165
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О государственных пособиях семьям, имеющим детей
Настоящий Закон определяет меры социальной поддержки в виде государственных пособий семьям, имеющим детей.
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) государственные пособия семьям, имеющим детей (далее - пособия) - денежные выплаты в виде:
единовременного государственного пособия, назначаемого в связи с рождением ребенка (далее - пособие на рождение);
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком до достижения им возраста одного года (далее - пособие по уходу);
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого на детей до 18 лет (далее - пособие на детей);
2) семья - круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака, родства, усыновления или иной формы принятия детей на воспитание и призванными способствовать укреплению и развитию семейных отношений;
3) совокупный доход семьи - общая сумма доходов, полученных семьей, как в денежной, так и в натуральной форме;
4) среднедушевой доход семьи - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
5) заявитель - лицо, обращающееся от имени семьи за назначением пособий;
6) уполномоченный орган по назначению пособия на рождение и пособия по уходу - территориальные органы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
7) уполномоченная организация по выплате пособия на рождение и пособия по уходу - организация, осуществляющая выплату пособий (Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный центр по выплате пенсий");
8) уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей - местный исполнительный орган района (города областного значения).
Статья 2. Сфера действия настоящего Закона
Действие настоящего Закона распространяется на граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих в Республике Казахстан.

3-бап. Жәрдемақылар алу құқығы
1. Балалы отбасылардың:
1) бала тууына берілетін жәрдемақы;
2) бала күтімі жөнiнде берілетін жәрдемақы;
3) жан басына шаққандағы орташа айлық табысы азық-түлік себетiнен төмен болған жағдайда балаларға арналған жәрдемақы алуға құқығы бар.
2. Жәрдемақылар туған, асырап алынған, сондай-ақ қамқорлыққа, қорғаншылыққа алынған балаларға тағайындалады және төленеді.
3. Толық мемлекет қарауындағы балаларға жәрдемақы тағайындалмайды.
4-бап. Жәрдемақыларды тағайындауға өтінiш беру
1. Өтініш беруші отбасының атынан жәрдемақы тағайындатуға тұрғылықты тұратын жерiндегi уәкілеттi органға барады.
2. Уәкілеттi органдар қажеттi құжаттарымен өтiнiш келiп түскен күннен бастап он жұмыс күні iшінде оларды қарайды және жәрдемақы тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
3. Бала тууына берілетін жәрдемақыны және бала күтiмі жөнiндегі жәрдемақыны тағайындатуға өтініш беру мерзiмдерi бала туған күннен бастап он екі айдан аспауы тиiс.
4. Балаларға арналған жәрдемақы алу құқығы жәрдемақыны тағайындау үшін қажетті құжаттарды ұсыну арқылы тоқсан сайын расталады.
5. Жәрдемақыларды тағайындау, төлеу, сондай-ақ балаларға арналған жәрдемақы алуға үмiткер отбасының жиынтық табысын есептеу Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртіппен жүзеге асырылады.
5-бап. Бала тууына берілетiн жәрдемақыны
тағайындау және төлеу
1. Бала тууына берілетін жәрдемақы өтініш берген күннен бастап тағайындалады.
2. Екi және одан да көп бала туғанда бала тууына берілетiн жәрдемақы әр балаға тағайындалады және төленеді.
6-бап. Бала күтiмі жөнiндегi жәрдемақыны
тағайындау және төлеу
1. Бала күтiмi жөніндегi жәрдемақы бала туған күннен бастап ол бiр жасқа толғанға дейiн тағайындалады.
2. Бiр жасқа толмаған екі және одан да көп балаға күтімді жүзеге асырған жағдайда бала күтімi жөніндегi жәрдемақы әр балаға тағайындалады және төленеді.
3. Бала күтімі жөніндегi жәрдемақыны тағайындау кезінде отбасы күтiм жасамаған балалар есепке алынбайды.
7-бап. Балаларға арналған жәрдемақыны
тағайындау және төлеу
1. Балаларға арналған жәрдемақы 18 жасқа дейiнгi әр балаға тағайындалады.
2. Балаларға арналған жәрдемақы отбасының табысын ескере отырып, ағымдағы тоқсанға тағайындалады және өтiнiш берген айдан бастап ай сайын төленедi.
3. Жәрдемақы алу үшін негiз болып табылатын мән-жайлар өзгерген жағдайда, өтiнiш берушi он бес күн iшінде балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкілетті органға хабарлауға мiндеттi.
8-бап. Жәрдемақылардың мөлшерi
Осы Заңға сәйкес жәрдемақылар балалы отбасыларға мынадай:

Статья 3. Право на получение пособия
1. Семьи, имеющие детей, имеют право на получение:
1) пособия на рождение;
2) пособия по уходу;
3) пособия на детей, в случаях, когда среднедушевой доход семьи ниже продовольственной корзины.
2. Пособия назначаются и выплачиваются на рожденных, усыновленных, а также взятых под опеку, попечительство детей.
3. Пособия не назначаются на детей, находящихся на полном государственном обеспечении.
Статья 4. Обращение за назначением пособий
1. Заявитель от имени семьи обращается за назначением пособий в уполномоченные органы по месту жительства.
2. Уполномоченные органы в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявления с необходимыми документами рассматривают их и принимают решение о назначении или отказе в назначении пособий.
3. Сроки обращения за назначением пособия на рождение и пособия по уходу не могут превышать двенадцати месяцев со дня рождения ребенка.
4. Право на получение пособия на детей ежеквартально подтверждается представлением документов, необходимых для назначения пособия.
5. Назначение, выплата пособий, а также исчисление совокупного дохода семьи, претендующей на получение пособия на детей, осуществляются в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан.
Статья 5. Назначение и выплата пособия на рождение
1. Пособие на рождение назначается со дня обращения.
2. При рождении двух и более детей пособие на рождение назначается и выплачивается на каждого ребенка.
Статья 6. Назначение и выплата пособия по уходу
1. Пособие по уходу назначается со дня рождения ребенка до достижения им возраста одного года.
2. В случае осуществления ухода за двумя и более детьми, не достигшими одного года, пособие по уходу назначается и выплачивается на каждого ребенка.
3. При назначении пособия по уходу не учитываются дети, уход за которыми семьей не осуществлялся.
Статья 7. Назначение и выплата пособия на детей
1. Пособие на детей назначается на каждого ребенка в возрасте до 18 лет.
2. Пособие на детей назначается на текущий квартал с учетом дохода семьи и выплачивается ежемесячно с месяца обращения.
3. В случае изменения обстоятельств, являющихся основанием для получения пособия заявитель в пятнадцатидневный срок обязан информировать уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей.
Статья 8. Размеры пособий
В соответствии с настоящим Законом пособия назначаются и выплачиваются, семьям, имеющим детей, в следующих размерах:

1) бала тууына берiлетін жәрдемақы - 15 айлық есептiк көрсеткiш;
2) бала күтiмі жөнiндегi жәрдемақы:
бiрiнші балаға - 3 айлық есептік көрсеткiш;
екiншi балаға - 3,5 айлық есептiк көрсеткiш;
үшінші балаға - 4 айлық есептiк көрсеткiш;
төртiншi және одан кейiнгi балаға - 4,5 айлық есептiк көрсеткiш;
3) балаларға арналған жәрдемақы - әр балаға 1 айлық есептiк көрсеткіш мөлшерiнде тағайындалады және төленедi.
9-бап. Жәрдемақы төлемiн тоқтату негiздемелері
Осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 2), 3) тармақшаларында көзделген жәрдемақы төлемi:
бала қайтыс болған;
баланы толық мемлекет қарауына берген жағдайларда тоқтатылады.
10-бап. Қазақстан Республикасының балалы отбасыларға
берiлетiн мемлекеттік жәрдемақылар туралы
заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
1. Өтiнiш беруші өтінiште көрсетiлген мәліметтердiң толықтығы және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасы заңнамалық актілеріне сәйкес жауапты болады.
2. Өтiнiш бepуші жәрдемақылардың заңсыз тағайындалуына апарып соқтырған жалған және толық емес деректер ұсынған жағдайда, төлемдер тоқтатылады. Артық төленген сомалар өз еркiмен қайтарылуға, ал бас тартқан жағдайда сот тәртiбiмен қайтарылуға тиіс.
11-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзудiң тәртібi
Осы Заң 2007 жылғы 1 қаңтардан қолданысқа енгiзiлетiн 3-баптың 1-тармағы 2) тармақшасын, 6-бапты, 8-баптың 2) тармақшасын қоспағанда, 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) пособие на рождение - 15 месячных расчетных показателей;
2) пособие по уходу:
на первого ребенка - 3 месячных расчетных показателей;
на второго ребенка - 3,5 месячных расчетных показателей;
на третьего ребенка - 4 месячных расчетных показателя;
на четвертого и более ребенка - 4,5 месячных расчетных показателей;
3) пособие на детей - 1 месячного расчетного показателя на каждого ребенка.
Статья 9. Основания прекращения выплаты пособий
Выплата пособий, предусмотренных подпунктами 2), 3) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона, прекращается в случаях:
смерти ребенка;
определения ребенка на полное государственное обеспечение.
Статья 10. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о государственных пособиях
семьям, имеющим детей
1. Заявитель несет ответственность за полноту и достоверность сведений, указанных в заявлении, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. В случае предоставления заявителем недостоверных, неполных сведений, повлекших за собой незаконное назначение пособий, выплата прекращается. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в бюджет в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
Статья 11. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2006 года, за исключением подпункта 2) пункта 1 статьи 3, статьи 6, подпункта 2) статьи 8, которые вводятся в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан