Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 18 сәуiрдегi N 596 қаулысына толықтырулар мен өзгерiс енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 желтоқсандағы N 1281 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.06.02. N 452 (2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.06.02. N  452  (2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Білім беру қызметiн лицензиялаудың ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінiң 2000 жылғы 18 сәуiрдегі N 596  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 20, 219-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерiс енгізiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Бiлiм беру қызметiн лицензиялаудың ережесiнде:
5-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жоғары кәсiптiк бiлiм беру ұйымының филиалына берiлетін лицензияның қосымшаларында мемлекеттік жалпыға бiрдей мiндетті бiлiм беру стандарттарының әлеуметтiк-гуманитарлық және жаратылыстану-ғылыми пәндерi циклдарының көлемiнде кәсiптiк білім беру бағдарламаларын iске асыруды қамтамасыз ететiн оқыту мерзiмдерi көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қысқа мерзiмдi курстар, тағылымдамалар нысанындағы және мемлекеттiк қорытынды аттестаттаумен және мемлекеттiк үлгiдегi бiлiмi және (немесе) біліктілігі туралы құжаттар берумен аяқталмайтын басқа да оқыту түрлерiнің бiлiм беру қызметi лицензиялауға жатпайды.";
7-тармақ 5) тармақшадағы "жоспарларын" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 6), 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) штаттағы оқытушылардың бар екенін растайтын құжатты;
7) меншiк оқу-материалдық базасының бар екендігін растайтын құжаттарды.";
2), 3) тармақшалардың оныншы абзацында 23-тармақтың "өз меншiгіндегi немесе 1 оқу жылынан кем емес мерзiмге жалға алған" деген сөздер "меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесiлі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 23-1, 23-2 және 23-3-тармақтармен толықтырылсын:
"23-1. Дiни оқу орындарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптары:
1) даярлық бейiні бойынша жоғары дiни бiлiмi бар және діни бiрлестiктер қоятын талаптарға сай келетiн штаттағы оқытушылардың болуы;
2) толық оқу цикліне білім алушылар контингентiне шаққанда бiр оқушыға саны кемiнде 50 бiрлiк басылымнан келетiн оқу және оқу-әдiстемелiк әдебиеттер қорының болуы;

О внесении дополнений и изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2000 года N 596
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2004 года N 1281. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2007 года N 452 (вводится в действие с 9 августа 2007 года)
Сноска. Постановление Правительства РК от 7 декабря 2004 года N 1281 утратило силу постановлением Правительства РК от 2 июня 2007 года N  452  (вводится в действие с 9 августа 2007 года).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2000 года N 596 "Об утверждении Правил лицензирования образовательной деятельности" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 20, ст. 219) следующие дополнения и изменение:
в Правилах лицензирования образовательной деятельности, утвержденных указанным постановлением:
пункт 5 дополнить абзацем следующего содержания:
"В приложениях к лицензии, выдаваемой филиалу организации высшего профессионального образования указываются сроки обучения, обеспечивающие реализацию профессиональных образовательных программ в объеме циклов социально-гуманитарных и естественно-научных дисциплин государственных общеобязательных стандартов образования.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Не подлежит лицензированию образовательная деятельность в форме краткосрочных курсов, стажировок и других видов обучения, не сопровождающаяся итоговой государственной аттестацией и выдачей документов государственного образца об образовании и (или) квалификации.";
пункт 7 дополнить подпунктами 6), 7) следующего содержания:
"6) документ, подтверждающий наличие штатных преподавателей;
7) документы, подтверждающие наличие собственной учебно-материальной базы.";
в абзаце десятом подпунктов 2), 3) пункта 23 слова "собственной или арендованной на срок не менее 1 учебного года" заменить словами "принадлежащие на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления";
дополнить пунктами 23-1, 23-2 и 23-3 следующего содержания:
"23-1. Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности духовных учебных заведений:
1) наличие штатных преподавателей, имеющих высшее духовное образование по профилю подготовки и соответствующих требованиям, предъявляемым религиозными объединениями;
2) наличие фонда учебной и учебно-методической литературы по отношению к контингенту обучающихся на полный цикл обучения - в количестве не менее 50 единиц изданий на одного обучающегося;

3) білім беру процесiн ұйымдастыру үшiн қажеттi меншiк, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында осы құқығын растайтын құжаттардың көшiрмесi қоса берiлген санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарына сәйкес келетін ғимараттар мен үй-жайлардың болуы және қажетті оқу-материалдық базасының болуы;
4) бiлiм алушыларға медициналық қызмет көрсету мен оларды тамақтандыру мүмкіндігінің болуы;
5) дiни кадрлар даярлау туралы тиiсті дiни конфессияның қолдаухатының болуы;
6) мәлімделген дiни бiлiм беру бағдарламаларына Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Дiни бiрлестiктермен байланыстар жөнiндегі кеңестің қорытындысының болуы.
23-2. Қашықтықтан оқытуды жүзеге асыратын бiлiм беру ұйымдарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптары:
1) қашықтықтан оқыту технологияларын пайдаланып, бiлiм беру бағдарламасы пәндерінің кемiнде 90 %-ын iске асыру;
2) әрбiр бiлiм алушының негiзгi ақпараттық білім беру ресурстарына қол жетiмдiлiгінің және оқытушылармен өзара iс-қимылының болуы;
3) кемiнде екі қашықтықтан оқыту технологиясын пайдалану (кейстік, желілік және ТД-технологиялар);
4) Web-сайт пен бiлiм порталының болуы;
5) оқытуды қашықтықтан оқыту технологияларын пайдаланып жүргізу үшiн мамандандырылған студияның болуы;
6) қашықтық технологияларын пайдаланып іске-асырылатын бiлiм беру бағдарламаларының барлық пәндерi бойынша электронды оқу-әдістемелік кешендердің болуы;
7) байланыс арналары өткізу қабiлетiнің қашықтықтан оқытудың техникалық және бағдарламалық құралдары жөніндегі мемлекеттік стандартының талаптарына сай болуы;
8) оқытушылар мен көмекшi персоналдың қашықтықтан бiлiм беру саласындағы бiлiктiлiгiн арттыру туралы құжаттарының болуы;
9) бiлiм беру процесін ұйымдастыру үшін қажетті меншiк, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы осы құқығын растайтын құжаттардың көшiрмесi қоса берiлген санитарлық нормалар мен ережелердiң талаптарына сәйкес келетін ғимараттар мен үй-жайлардың, ұйымдастыру техникасы мен құрал-жабдықтардың болуы және қажеттi оқу-материалдық базасының болуы.
23-3. Қосымша кәсiптiк бiлiм берудi iске асыратын бiлiм беру ұйымдарының қызметіне қойылатын біліктілік талаптары:
1) кадрларды даярлау бейiні бойынша жоғары бiлімі бар штаттағы оқытушылардың болуы;
2) мамандандырылған оқу-практикалық базасының болуы;
3) бiлiм беру процесiн ұйымдастыру үшін қажетті меншiк, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы осы құқығын растайтын құжаттардың көшiрмесi қоса берiлген санитарлық нормалар мен ережелердiң талаптарына сәйкес келетiн ғимараттар мен үй-жайлардың болуы және қажетті оқу-материалдық базасының болуы.";
26-тармақ 2) тармақшадағы "сәйкес келмеуі" деген сөздерден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

3) наличие на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления необходимых для организации образовательного процесса зданий и помещений, соответствующих требованиям санитарных норм и правил с приложением копий документов, подтверждающих это право и наличие необходимой учебно-материальной базы;
4) наличие медицинского обслуживания и питания обучающихся;
5) наличие ходатайства соответствующей религиозной конфессии о подготовке религиозных кадров;
6) наличие заключения Совета по связям с религиозными объединениями при Правительстве Республики Казахстан на заявленные религиозные образовательные программы.
23-2. Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности организаций образования, осуществляющих дистанционное обучение:
1) реализация не менее 90 % дисциплин образовательной программы с использованием технологий дистанционного обучения;
2) наличие доступа каждого обучающегося к основным информационным образовательным ресурсам и взаимодействия с преподавателями;
3) использование не менее двух технологий дистанционного обучения (кейсовой, сетевой и ТВ-технологии);
4) наличие Web-сайта и образовательного портала;
5) наличие специализированной студии для проведения обучения с использованием дистанционных технологий обучения;
6) наличие электронных учебно-методических комплексов по всем дисциплинам образовательных программ, реализуемым с использованием дистанционных технологий;
7) соответствие пропускной способности каналов связи требованиям государственного стандарта по техническим и программным средствам дистанционного обучения;
8) наличие у преподавателей и вспомогательного персонала документов о повышении квалификации в области дистанционного образования;
9) наличие на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления необходимых для организации образовательного процесса зданий и помещений, соответствующих требованиям санитарных норм и правил, оргтехники и оборудования, с приложением копий документов, подтверждающих это право и наличие необходимой учебно-материальной базы.
23-3. Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности организаций образования, реализующих дополнительное профессиональное образование:
1) наличие штатных преподавателей, имеющих высшее образование по профилю подготовки кадров;
2) наличие специализированной учебно-практической базы;
3) наличие на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления необходимых для организации образовательного процесса зданий и помещений, соответствующих требованиям санитарных норм и правил с приложением копий документов, подтверждающих это право и наличие необходимой учебно-материальной базы.";
пункт 26 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

"3) көрсеткiштердiң бiлiктiлiк талаптарында белгіленгеннен төмендеуi.";
30-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) лицензиаттың қасақана жалған ақпарат бepуi.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Пpeмьeр-Министрi

"3) снижение показателей ниже установленных квалификационными требованиями.";
пункт 30 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) представление лицензиатом заведомо недостоверной информации.".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан