1993 жылғы 22 қаңтардағы Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияны және 2002 жылғы 7 қазандағы Азаматтық, отбасылық және қылмыстық iстер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияны iске асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы N 1453 Қаулысы.
Ескерту. Тақырыбына және кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.08.28 N 743 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1993 жылғы 31 наурыздағы қаулысымен ратификацияланған 1993 жылғы 22 қаңтардағы Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияның 5-бабын және Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы Заңымен ратификацияланған 2002 жылғы 7 қазандағы Азаматтық, отбасылық және қылмыстық iстер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияның (бұдан әрі - Конвенциялар) 5-бабының 1-тармағын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Конвенциялардың ережелерiн орындауға уәкілеттi орталық және өзге де мемлекеттiк органдардың мынадай тiзбесi белгіленсiн:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі – жылжымайтын мүлікке құқықтарды, заңды тұлғаларды тіркеу, сондай-ақ әділет, азаматтық хал актілерін тіркеу органдарынан және нотариустардан шығатын өзге де ресми құжаттар бойынша;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі – прокурор мен тергеу судьясының (сотының) санкциясын талап етпейтін қылмыстық істер және жедел-іздестіру іс-шаралары бойынша процестік іс-қимылдарды жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша, миграциялық және ішкі істер органдарының құзыретіне жатқызылатын басқа да мәселелер бойынша;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Орталық архивінен шығатын архивтік анықтамалар мен архивтік құжаттардың көшірмелері бойынша, сондай-ақ прокурор мен тергеу судьясының (сотының) санкциясын талап етпейтін қылмыстық істер және жедел-іздестіру іс-шаралары бойынша процестік іс-қимылдарды жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі – азаматтар мен халықтың денсаулығын сақтау саласындағы құжаттар бойынша;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі – өздеріне қатысты дәрменсіздігі туралы банкроттық рәсімі қозғалған заңды тұлғалардың берешегін төлеуге байланысты мемлекеттік органдардың сұрау салулары мен азаматтардың өтінішхаттары бойынша, жеке және заңды тұлғалардың резиденттігін растайтын құжаттар немесе осы құжаттардың нотариат куәландырған көшірмесі бойынша, сондай-ақ оның құзыретіне жататын құжаттар бойынша;
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі – Қазақстан Республикасының мемлекеттік архивтерінен шығатын архивтік анықтамалар мен архивтік құжаттардың көшірмелері бойынша;
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы (келісу бойынша) – прокурор мен тергеу судьясының (сотының) санкциясын талап ететін қылмыстық істер және жедел-іздестіру іс-шаралары бойынша процестік іс-қимылдарды жүзеге асыруға байланысты мәселелер, қылмыстық істер жөніндегі үкімдерді (шешімдерді) тану және орындау туралы қолдаухаттар, сондай-ақ прокуратура органдарының құзыретіне жатқызылатын құжаттар бойынша;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (келісу бойынша) – ұлттық қауіпсіздік органдарының құзыретіне жатқызылатын құжаттар бойынша, сондай-ақ прокурор мен тергеу судьясының (сотының) санкциясын талап етпейтін қылмыстық істер және жедел-іздестіру іс-шаралары бойынша процестік іс-қимылдарды жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша;
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (келісу бойынша) – прокурор мен тергеу судьясының (сотының) санкциясын талап етпейтін қылмыстық істер және жедел-іздестіру іс-шаралары бойынша процестік іс-қимылдарды жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша, сондай-ақ өзінің құзыретіне жатқызылатын құжаттар бойынша;
Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі (келісу бойынша) – Қазақстан Республикасы соттарының, шетел мемлекеттері соттарының тапсырмалары, азаматтық және отбасылық істер бойынша соттардың шешімдерін тану және орындау туралы қолдаухаттар бойынша;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі (келісу бойынша) – өзінің құзыретіне қатысты құжаттар бойынша, сондай-ақ прокурор мен тергеу судьясының (сотының) санкциясын талап етпейтін қылмыстық істер және жедел-іздестіру іс-шаралары бойынша процестік іс-қимылдарды жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – еңбек өтілі туралы құжаттар, сондай-ақ өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша әлеуметтік-құқықтық сипаттағы өзге де құжаттар бойынша;
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі – мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, қосымша білім беру мен балалардың құқықтарын қорғау салаларында, сондай-ақ өзінің құзыретіне кіретін өзге де құжаттар бойынша;
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі (келісу бойынша) – прокурордың және тергеу судьясының (сотының) санкциясын талап етпейтін қылмыстық істер және жедел-іздестіру іс-шаралары бойынша процестік іс-қимылдарды жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша, сондай-ақ оның құзыретіне жататын құжаттар бойынша;
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі – прокурордың, тергеу судьясының (сотының) санкциясын талап етпейтін қылмыстық істер бойынша процестік іс-қимылдарды жүзеге асыруға байланысты мәселелер және өзінің құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша;
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі –ғылым, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру салаларындағы құжаттар, сондай-ақ өзінің құзыретіне кіретін өзге де құжаттар бойынша.

О мерах по реализации Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22 января 1993 года и Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 7 октября 2002 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года N 1453.
О мерах по реализации Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22 января 1993 года и Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 7 октября 2002 года
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2007 года N 743 .
Сноска. По всему тексту слово "Конвенции" заменено словом "Конвенций" - постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2007 года N 743 .
Во исполнение статьи 5 Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22 января 1993 года, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 года и пункта 1 статьи 5 Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 7 октября 2002 года, ратифицированной Законом Республики Казахстан от 10 марта 2004 года (далее - Конвенции), Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2007 года N 743 .
1. Определить перечень центральных и иных государственных органов, уполномоченных на выполнение положений Конвенций:
Министерство юстиции Республики Казахстан – регистрацию прав на недвижимое имущество, юридических лиц, а также по иным официальным документам, исходящим из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и от нотариусов;
Министерство внутренних дел Республики Казахстан - по вопросам, связанным с осуществлением процессуальных действий по уголовным делам и оперативно-розыскным мероприятиям, не требующих санкции прокурора и следственного судьи (суда), миграционным и другим вопросам, относящимся к компетенции органов внутренних дел;
Министерство обороны Республики Казахстан – по архивным справкам и копиям архивных документов, исходящих из Центрального архива Министерства обороны Республики Казахстан, а также по вопросам, связанным с осуществлением процессуальных действий по уголовным делам и оперативно-розыскным мероприятиям, не требующим санкции прокурора и следственного судьи (суда);
Министерство здравоохранения Республики Казахстан - по документам в области охраны здоровья граждан и населения;
Министерство финансов Республики Казахстан – по запросам государственных органов и ходатайствам граждан, связанным с выплатой задолженности юридическими лицами, в отношении которых возбуждена процедура банкротства об их несостоятельности, по документам, подтверждающим резидентство физических и юридических лиц, или нотариально засвидетельствованной копии таких документов, а также по документам, относящимся к его компетенции;
Министерство культуры и информации Республики Казахстан – по архивным справкам и копиям архивных документов, исходящих из государственных архивов Республики Казахстан;
Генеральная прокуратура Республики Казахстан (по согласованию) - по вопросам, связанным с осуществлением процессуальных действий по уголовным делам и оперативно-розыскным мероприятиям, требующих санкции прокурора и следственного судьи (суда), ходатайствам о признании и исполнении приговоров (решений) судов по уголовным делам, а также документам, относящимся к компетенции органов прокуратуры;
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию) - по документам, относящимся к компетенции органов национальной безопасности, а также по вопросам, связанным с осуществлением процессуальных действий по уголовным делам и оперативно-розыскным мероприятиям, не требующих санкции прокурора и следственного судьи (суда);
Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба) (по согласованию) – по вопросам, связанным с осуществлением процессуальных действий по уголовным делам, и оперативно-розыскным мероприятиям, не требующих санкции прокурора и следственного судьи (суда), а также по документам, относящимся к его компетенции;
Судебная администрация Республики Казахстан (по согласованию) – по поручениям судов Республики Казахстан, судов иностранных государств, ходатайствам о признании и разрешении исполнения решений судов по гражданским и семейным делам;
Служба государственной охраны Республики Казахстан (по согласованию) – по документам, относящимся к ее компетенции, а также по вопросам, связанным с осуществлением процессуальных действий по уголовным делам и оперативно-розыскным мероприятиям, не требующим санкции прокурора и следственного судьи (суда);
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан - по документам о трудовом стаже, а также иным документам социально-правового характера по вопросам, входящим в его компетенцию;
Министерство просвещения Республики Казахстан – по документам в сферах дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования и охраны прав детей, а также иным документам, входящим в его компетенцию;
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу (по согласованию) – по вопросам, связанным с осуществлением процессуальных действий по уголовным делам и оперативно-розыскным мероприятиям, не требующих санкции прокурора и следственного судьи (суда), а также по документам, относящимся к его компетенции.
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – по вопросам, связанным с осуществлением процессуальных действий по уголовным делам, не требующим санкции прокурора, следственного судьи (суда), и другим вопросам, входящим в его компетенцию;
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан – по документам в области науки, высшего и послевузовского образования, а также иным документам, входящим в его компетенцию;

Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.08.28 N 743, 2010.09.30 № 1009; 02.04.2014 N 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), 2014.12.10 № 1295 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2019 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.12.2019 № 925; 14.12.2021 № 886; 13.05.2024 № 371 қаулыларымен.
2. Осы қаулының 1-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдар Конвенцияның ережелерін орындауға уәкілетті, өзінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер мен аумақтық органдардың тізбелерін белгілесін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2024 № 371 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетiне Конвенциялардың ережелерiн орындауға уәкілеттi орталық және аумақтық мемлекеттiк органдардың тiзбелерi туралы хабарласын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.08.2007 N 743; от 30.09.2010 № 1009; от 02.04.2014 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.12.2014 № 1295; от 11.06.2019 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.12.2019 № 925; от 14.12.2021 № 886; от 13.05.2024 № 371.
2. Государственным органам, указанным в пункте 1 настоящего постановления, определить перечни государственных учреждений и территориальных органов, находящихся в их ведении, уполномоченных на выполнение положений конвенций.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2024 № 371.
3. Министерству иностранных дел Республики Казахстан уведомить Исполнительный комитет Содружества Независимых Государств о перечнях центральных и территориальных государственных органов, уполномоченных на выполнение положений Конвенций.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан