"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 1 ақпандағы N 82 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметінiң
2005 жылғы 1 ақпандағы
N 82 қаулысымен
бекітілген
"Ұлттық ақпараттық технологиялар"
акционерлiк қоғамын дамытудың
2005-2007 жылдарға арналған
ЖОСПАРЫ
Астана қаласы, 2005 жыл
1. БӨЛIМ. Ұлттық компанияның жай-күйі
және оның дамуының перспективалары туралы баяндама
1.1. Кiрiспе
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы (бұдан әрi - Қоғам) жарғылық капиталында мемлекеттің 100% қатысу үлесiмен мемлекеттік ақпарат жүйелерін құру және олардың өзара iс-қимылын ұйымдастыру жөнiндегi уәкілетті ұйым ретінде "Қазақстан Республикасында бiрыңғай ақпараттық кеңiстікті дамыту және "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 4 сәуірдегі N 492  қаулысына сәйкес құрылды. "Мемлекеттік органдарды ақпараттандыру мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2000 жылғы 5 қазандағы N 1501  қаулысымен оған "Банкаралық және қаржылық телекоммуникациялар орталығы" жабық акционерлiк қоғамының қосылуы жолымен Қоғам қайта құрылды. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 шілдедегі N 724  қаулысымен Қоғам акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс агенттігi жүзеге асырады.
"Ақпараттандыру саласындағы Ұлттық оператор туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 16 қаңтардағы N 44  қаулысына сәйкес Қоғам ақпараттандыру саласындағы Ұлттық оператор болып айқындалды. Жарияланған жарғылық капиталы - 610 млн. теңге.
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  90-бабының 1-тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігi (жалғыз акционер) Төрағасының 2004 жылғы 21 қыркүйектегі N 202-п бұйрығының негізiнде "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк қоғамы "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамы болып қайта құрылды. 2004 жылғы 1 қазанда Астана қаласының Әдiлет департаментi Қоғамды қайта тiркедi (тiркеу N 9223-1901-АО).
Қоғам қызметiнiң негiзгi мәнi коммуникациялық орта мен мемлекеттiк ақпарат ресурстарының өзара iс-қимыл жүйесiн жасау, жалпы пайдаланудағы ақпарат базасын қалыптастыру, сондай-ақ халықаралық ақпарат жүйелерiмен ынтымақтастық болып табылады.
Ұлттық оператор ретiнде Қоғамның ақпараттандыру саласындағы негізгі қызметi:
мемлекеттiк ақпарат жүйелерінің өзара iс-қимылын, олардың әлемдiк ақпарат ресурстарына және ақпарат жүйелерiне интеграциялануын қамтамасыз ету;
ведомствоаралық мемлекеттік ақпарат жүйелерiн сүйемелдеу мен пайдалануды жүзеге асыру;
жеке және заңды тұлғалардың ақпараттық талабын қанағаттандыру мақсатында олардың жалпыға қолжетiмдi мемлекеттiк ақпарат ресурстарына қолжетімділігі үшін техникалық жағдайлар ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
мемлекеттiк ақпарат ресурстары мен ақпарат жүйелерiнің тiркелiмiн жүргізудi техникалық қамтамасыз ету болып табылады.

Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2005-2007 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 февраля 2005 года N 82
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2005-2007 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 февраля 2005 года N 82
План развития
акционерного общества
"Национальные информационные технологии"
на 2005-2007 годы
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах
развития национальной компании
1.1. Введение
Акционерное общество "Национальные информационные технологии" (далее - Общество) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 492 "О развитии единого информационного пространства в Республике Казахстан и создании закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии" со 100 % долей участия государства в уставном капитале как уполномоченная организация по созданию и организации взаимодействия государственных информационных систем. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2000 года N 1501 "О вопросах информатизации государственных органов" Общество было реорганизовано путем присоединения к нему закрытого акционерного общества "Центр межбанковских и финансовых телекоммуникаций". Постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2003 года N 724 права владения и пользования государственным пакетом акций Общества осуществляются Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года N 44 "О Национальном операторе в сфере информатизации" Общество определено Национальным оператором в сфере информатизации. Объявленный уставный капитал - 610 млн. тенге.
В соответствии с пунктом 1 статьи 90 Закона Республики Казахстана "Об акционерных обществах" и на основании приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи (единственного акционера) от 21 сентября 2004 года N 202-п закрытое акционерное общество "Национальные информационные технологии" преобразовано в акционерное общество "Национальные информационные технологии". 1 октября 2004 года Департаментом юстиции г. Астаны произведена перерегистрации Общества (регистрационный N 9223-1901-АО).
Основным предметом деятельности Общества является создание коммуникационной среды и системы взаимодействия государственных информационных ресурсов, формирование информационной базы общего пользования, а также сотрудничество с международными информационными системами.
Основными функциями Общества, как Национального оператора в сфере информатизации, являются:
обеспечение взаимодействия государственных информационных систем, их интегрируемость в мировые информационные системы и информационные ресурсы;
осуществление сопровождения и эксплуатации межведомственных государственных информационных систем;
обеспечение организации технических условий для доступа физических и юридических лиц к общедоступным государственным информационным ресурсам с целью удовлетворения их информационных потребностей;
осуществление технического обеспечения ведения государственного регистра информационных ресурсов и информационных систем.

Алға қойған мiндеттердi тиiмдi және сапалы орындау, Ұлттық оператордың функциялары мен өкiлеттіктерiн iске асыру мақсатында 2003 жылғы қазаннан бастап Қоғамның мынадай негiзгі бөлiмшелердi қамтитын құрылымы жұмыс iстейдi (1-сурет):
1) орталық аппарат;
2) өндiрiс департаменттерi;
3) Алматы филиалы;
4) өңiрлiк орталықтар.
1-сурет. Қоғам басқармасының құрылымы  (Қағаз мәтіннен қараңыз)
Ұлттық оператордың мiндеттерiн қамтамасыз ету үшін Қоғам құрамында мынадай өндiрiс бөлiмшелерi жұмыс iстейдi: Ақпарат жүйелерiн сервистік сүйемелдеу департаментi, Сервистік жүйелiк-техникалық қызмет көрсету департаментi, Жобаларды әзiрлеу және басқару департаментi, Ақпарат ресурстары мониторингi және әдiстемесi департаментi, Алматы филиалы және 15 өңiрлік орталықтар.
Алматы филиалы және аймақтық орталықтар компьютерлiк, желілік және шеткерi жабдықтарға сервистік жүйелік-техникалық қызмет көрсету мен жөндеудi, республикалық салық комитеттерінің ақпарат жүйелерiн сүйемелдеу мен оларға әкiмшілік етудi жүзеге асырады, сондай-ақ телекоммуникациялық қызметтер көрсетедi.
Орталық аппарат басқарудың әкiмшілiк тұтастық екенін бiлдiредi (2-сурет), ол Қоғамға жалпы басшылықты жүзеге асырады, даму стратегиясын, перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзiрлейдi, мемлекеттік органдармен, мемлекеттiк емес құрылымдармен және халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимыл кезiнде Қоғам мүддесiн бiлдiредi.
2-сурет. Орталық аппараттың құрылымы  (Қағаз мәтіннен қараңыз)
Орталық аппарат бөлiмшелерi Қазақстан Республикасының ұлттық ақпарат инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамытудың Мемлекеттік бағдарламасын iске асыру шеңберiнде (бұдан әрi - Мемлекеттік бағдарлама) жасасқан шарттарды, мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелерiне техникалық қызмет көрсету мен сүйемелдеу жөнiндегi және телекоммуникациялық қызмет көрсетулер жөнiндегi шарттарды жалпы сүйемелдеуді жүзеге асырады.
Орталық аппарат акционерлерге, Директорлар кеңесiне және басқа да бақылаушы органдарға қаржылық және өндiрiстiк есептіліктi табыс етудi қамтамасыз етедi.
Қоғам қызметкерлерінің тiзiмдiк саны 2004 жылғы 1 қаңтарға 256 қызметкердi құрады.
Жоспарланған жұмыс көлемiн орындау мақсатында қызметкерлердiң штат санын 2005 жылы - 381 бiрлiкке дейiн, 2006 жылы - 428 бiрлiкке дейiн, 2007 жылы - 447 бiрлiкке дейiн ұлғайту жоспарланып отыр.
Компания алдына қойылған мiндеттердi орындауға бағытталған корпоративтiк басқару моделi пайдаланылып, оны басқарманың негiзгi төрт органы:
жоғары органы - акционерлердiң жалпы жиналысы;
басқару органы - директорлар кеңесi;
алқалық атқарушы орган - басқарма;
бақылаушы орган - аудит секторы жүзеге асырады.
Қоғам қызметiне жалпы басшылықты Басқарма төрағасы (Президент) жүзеге асырады, ол басқарудың дара басшылық пен алқалық басқару қағидаттарын ұштастыра отырып, ақпараттандыруда мемлекеттік саясат жүргiзудi қамтамасыз етедi.

В целях эффективного и качественного выполнения поставленных задач, реализации функций и полномочий Национального оператора с октября 2003 года действует структура Общества, включающая следующие основные подразделения (рисунок 1):
1) центральный аппарат;
2) производственные Департаменты;
3) Алматинский филиал;
4) региональные подразделения.
Рис. 1 Структура управления Общества
(Cм. бумажный вариант)
Для обеспечения функций Национального оператора в составе Общества действуют следующие производственные подразделения: Департамент сервисного сопровождения информационных систем, Департамент сервисного системно-технического обслуживания, Департамент разработки и управления проектами, Департамент методологии и мониторинга информационных ресурсов, Алматинский филиал и 15 региональных центров.
Алматинский филиал и региональные центры осуществляют сервисное системно- техническое обслуживание и ремонт компьютерного, сетевого и периферийного оборудования, сопровождение и администрирование информационных систем налоговых комитетов республики, а также оказывают телекоммуникационные услуги.
Центральный аппарат представляет собой административный блок управления (рисунок 2), который осуществляет общее руководство Обществом, разрабатывает стратегию, перспективные и текущие планы развития, представляет интересы Общества при взаимодействии с государственными органами, негосударственными структурами и международными организациями.
Рис. 2 Структура центрального аппарата.
(Cм. бумажный вариант)
Подразделения центрального аппарата осуществляют общее сопровождение договоров, заключенных в рамках реализации Государственной программы формирования и развития   национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан (далее - Государственная программа), договоров по техническому обслуживанию и сопровождению  информационных систем государственных органов и по оказанию телекоммуникационных услуг.
Центральным аппаратом обеспечивается предоставление финансовой и производственной отчетности акционеру, совету директоров и другим контролирующим органам.
Списочная численность работников Общества на 1 января 2004 года составила 256 сотрудников.
В целях выполнения запланированных объемов работ планируется увеличение штатной численности сотрудников до 381 единиц в 2005 году, до 428 единиц в 2006 году и до 447 единиц в 2007 году.
В Обществе используется модель корпоративного управления, которая ориентирована на выполнение поставленных перед компанией задач и осуществляется основными четырьмя органами управления:
высший орган - общее собрание акционеров;
орган управления - совет директоров;
коллегиальный исполнительный орган - правление;
контрольный орган - сектор аудита.
Общее руководство деятельностью Общества осуществляет председатель Правления (Президент), который обеспечивает проведение государственной политики в сфере информатизации, сочетая принципы единоначалия и коллегиальности управления.

1.2. Нарықты талдау (қызмет салалары)
Мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру шығыстарын талдау деректері бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын ақпараттандыру жөнiндегі iс-шараларға 2000-2002 жылдары республикалық бюджеттен 24,3 млрд. теңге жұмсалған, оның 88%-iн бюджеттiк бағдарламаның алты әкiмшісi игерген. 2003 жылы мемлекеттік органдарды ақпараттандыруға 8,2 млрд. теңге бөлiндi.
Тұтастай алғанда мемлекеттік органдардың (жұмыс iстейтiн және жоспардағы) ақпарат жүйелерiн олардың нысанына қарай мынадай тәртiпте жіктеуге болады:
1) жалпы мемлекеттiк жүйелер;
2) мемлекеттiк деректер базасы;
3) қаржылық жүйелер;
4) экономиканың сала жүйелерi;
5) әлеуметтiк саланың жүйелерi;
6) құқық және құқық қорғау ақпараты жүйелерi;
7) мемлекеттік органдардың әкімшілік-басшылық қызметiн қамтамасыз ету жүйелерi;
8) қамтамасыз ету жүйелерi.
Талдау көрсеткендей есептi кезең ішінде мемлекеттiк органдардың тұтастай қатары жергiлiктi мәселелердi әзiрлеуден бастап интеграцияланған бөліп таратылған көпдеңгейлi ақпарат жүйелерін жасауға көштi. Әзiрлеу негiзiнен қазiргi заманғы ақпараттық технологиялар қолданыла отырып жүзеге асырылады.
Деректер базасы қазiргі заманғы ДББЖ (Oracle, Informix, Microsoft, SOL Server, Lotus Notes) қолданыла отырып құрылады. Мұнымен қатар қолданыстағы жергіліктi міндеттер немесе ескi буындағы аспаптық құралдарда iске асырылған мiндеттер кешенi де қатар орын алып келедi.
Неғұрлым іргелі қолданыстағы ақпарат жүйелерi салық және кеден комитеттерінің, қазынашылықтың зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтың ақпарат жүйелерi болып табылады. "Республикалық бюджеттi жоспарлау", "Мемлекеттік қызмет мамандарын басқару (КБАЖ)", "Мемлекеттік меншікті басқару", "Жеке куәлiк және төлқұжат беру жүйелерi" және басқа сияқты бiрқатар ақпарат жүйелерi жұмыс iстейдi. Ақпарат жүйелерінің тұтастай қатары, соның iшiнде Мемлекеттік бағдарлама шеңберiндегі жобалар, жер кадастры бойынша, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрлiгi, ААЖ "Сайлау" және басқа ақпарат жүйелерi әзiрлеу сатысында тұр.
Бiрқатар мемлекеттiк органдарда ақпарат жүйелерін сүйемелдеудi ведомствоға қарасты: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің Қаржы жүйелерiн ақпараттандыру орталығы республикалық мемлекеттік кәсiпорны, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ақпараттық құқық орталығы республикалық мемлекеттiк кәсіпорны, Қазақстан Республикасы Жер ресурстары агенттігінің "Жер" ұлттық өндiрiс орталығы, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң зейнетақы төлеу жөніндегi мемлекеттiк орталық республикалық мемлекеттiк қазынашылық кәсіпорны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Банкалық сервистік бюросы мекемелерi жүзеге асырады:
Ведомствоға қарасты меншікті мекемесi жоқ мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелерiн сүйемелдеу жөнінде қызметтер көрсетудi қазiргi кезеңде коммерциялық, жекеше IT-компаниялары жүзеге асырады.

1.2. Анализ рынка (сферы деятельности)
По данным анализа расходов на информатизацию государственных органов, на мероприятия по информатизации государственных органов Республики Казахстан за 2000-2002 годы из республиканского бюджета было направлено 24,3 млрд. тенге, из них 88 % освоено шестью администраторами бюджетных программ. В 2003 году на информатизацию государственных органов выделено 8,2 млрд. тенге.
В целом информационные системы государственных органов (действующие и планируемые) можно классифицировать по их назначению в следующем порядке:
1) общегосударственные системы;
2) государственные базы данных;
3) финансовые системы;
4) отраслевые системы экономики;
5) системы социальной сферы;
6) системы правовой и правоохранительной информации;
7) системы обеспечения административно-управленческой деятельности государственных органов;
8) обеспечивающие системы.
Анализ показал, что за отчетный период в целом ряде государственных органов произошел переход от разработки локальных задач к созданию интегрированных распределенных многоуровневых информационных систем. Разработка в основном осуществляется с применением современных информационных технологий.
Базы данных создаются с использованием современных систем управления (Oracle, Informix, Microsoft SQL Server, Lotus Notes). Наряду с этим продолжают иметь место действующие локальные задачи или комплексы задач, реализованные инструментальными средствами старого поколения.
Наиболее крупными действующими информационными системами являются информационные системы налогового и таможенного комитетов, казначейства, государственного центра по выплате пенсий. Работают ряд информационных систем таких, как "Планирование республиканского бюджета", "Управление кадрами государственной службы (ИСУК)", "Управление госсобственностью", "Система выдачи удостоверений и паспортов" и др. На стадии разработки находится целый ряд информационных систем, в том числе проекты в рамках Государственной программы, информационные системы по земельному кадастру Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, автоматизированная информационная система "Сайлау" и др.
Сопровождение информационных систем в ряде государственных органах осуществляется подведомственными организациями: республиканское государственное предприятие "Центр информатизации финансовых систем" Министерства финансов Республики Казахстан, республиканское государственное предприятие "Информационный правовой центр" Министерства внутренних дел Республики Казахстан, национальный производственный центр "Зем" Агентства Республики Казахстан по земельным ресурсам, республиканское государственное казенное предприятие "Государственный центр по выплате пенсий" Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан, Казахстанский центр межбанковских расчетов и Банковское сервисное бюро Национального Банка Республики Казахстан.
Услуги по сопровождению информационных систем государственных органов, не имеющих собственных подведомственных предприятий, на данном этапе осуществляются коммерческими, частными IТ-компаниями.

2004 жылы ағымдағы бағдарламалар бойынша мемлекеттiк органдарды ақпараттандыруға барлығы 2,8 млрд. теңге көзделген, оның 10,9%-ын Қоғамның (мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелерiн сүйемелдеу мен сервистік жүйелік-техникалық қызмет көрсету жөнiндегi жұмыстарды) игеруі жоспарланған.
Қоғам қазiргi кезеңде республика салық комитеттерiнің ақпарат жүйелерiне жүйелік-техникалық қызмет көрсету мен оны сүйемелдеу жөнiндегi жұмыстарды жүзеге асыруда.
Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде пайдалануға берiлген жобаларды басқару, сүйемелдеу және әкiмшiлiк ету, жобаларды iске асыруға тартылған жабдықтарға жүйелік-техникалық қызмет көрсету жөніндегi жұмыстар мен қызметтер көрсетуді орындау жоспарланған (2004 жылға арналған бағдарламаны қаржыландырудың шамамен 20%-ы).
Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының iске асырылуына қарай Қоғамның негiзгі клиенттерi мемлекеттiк құрылымдар мен ведомстволар болады деп көзделiніп отыр. Бұдан әрi Қоғам жоспарланған мемлекеттік органдардың қорғалған бiрыңғай көлiктiк ортасы негiзiнде кешендiк ақпараттық қызметтер көрсетудiң неғұрлым толық спектрін ұсынуды жоспарлап отыр.
2004 жылдың басындағы жай-күй бойынша Қоғам 750-ден астам клиентке (жеке және заңды тұлғаларға) телекоммуникациялық қызметтер көрсетті.
1.3. Қоғамның 2002-2004 жылдардағы өндiрiстік-қаржылық
қызметiн талдау
1.3.1. 2002 жылдың қорытындысы
2002 жыл ішінде Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде есептерге сәйкес мемлекеттiк органдардың электрондық құжат айналымының бiрыңғай жүйесін жасау жөніндегі, мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын жасау жөнiндегі, мемлекеттiк органдардың ақпараттық-телекоммуникациялық ресурстары мониторингі жөнiндегi, электрондық коммерция жүйелерiн, аукциондар мен тендерлер жасау жөніндегі, мемлекеттік "Жеке тұлғалар" деректер базасын жасау жөніндегі жұмыстар орындалады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi және Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгiмен ұзақ мерзiмдi шарт шеңберiнде 2002 жыл ішінде Қоғам техникалық құралдарға сервистiк қызмет көрсету және республиканың салық комитеттерi мен кеден басқармаларының ақпарат жүйелерін сүйемелдеу жөнiнде жұмыстар мен қызмет көрсетулердi жүзеге асырды. Iс жүзiнде барлық облыстық салық комитеттерiнде 1000-нан астам мемлекеттiк қызметшіні "Компьютерлiк жабдықтар" мен "Кеңсенiң қосымша қағаздарымен жұмыс" курстары бойынша оқытып-үйрету ұйымдастырылып, өткiзілдi.
Қоғам 400-ден астам клиентке (заңды және жеке тұлғаларға) телекоммуникациялық қызметтер көрсеттi. Мұнымен қоса, телекоммуникациялық жабдықтардың табиғи әрi моральдық тозуына байланысты 2002 жыл iшiнде қызмет көрсетулерден негiзгi клиенттер бас тартып, 84 шарт бұзылды. Қазіргі уақытта Қоғам ұсынатын телекоммуникациялық қызмет көрсетулер спекторы Интернетпен және электрондық пошта қызметiмен ғана шектеліп отыр.

Всего в 2004 году по текущим программам на информатизацию государственных органов было предусмотрено 2,8 млрд. тенге, из них 10,9 % предусматривалось освоить Обществом (работы по сопровождению информационных систем и сервисному системно-техническому обслуживанию государственных органов).
Обществом на данном этапе осуществляются работы по системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем налоговых органов.
В рамках Государственной программы запланировано выполнение работ и услуг по управлению проектами, сопровождению и администрированию информационных систем, сданных в эксплуатацию, системно-техническому обслуживанию оборудования, задействованного в реализации проектов (около 20 % от финансирования программы на 2004 год).
По мере реализации Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан предполагается, что основными клиентами Общества станут государственные органы и организации. В дальнейшем Общество планирует представлять более полный спектр комплексных информационных услуг на основе планируемой защищенной единой транспортной среды государственных органов.
По состоянию на начало 2004 года Обществом предоставлялись телекоммуникационные услуги более 750 клиентам (физическим и юридическим лицам).
1.3. Анализ производственно-финансовой деятельности
Общества за 2002-2004 годы
1.3.1. Итоги 2002 года
В течение 2002 года в рамках Государственной программы согласно отчетам выполнялись работы по созданию единой системы электронного документооборота государственных органов, по созданию информационной инфраструктуры государственных органов, по мониторингу информационно-телекоммуникационных ресурсов государственных органов, по созданию системы электронной коммерции, аукционов и тендеров, по государственной базе данных "Физические лица".
В рамках долгосрочного договора с Министерством финансов Республики Казахстан и Агентством таможенного контроля Республики Казахстан в течение 2002 года Обществом осуществлялись работы и оказывались услуги по сервисному обслуживанию технических средств и сопровождению информационных систем налоговых комитетов и таможенных управлений республики. Практически во всех областных налоговых комитетах было организовано и проведено обучение более 1000 государственных служащих по курсам "Компьютерное оборудование" и "Работа с офисными приложениями".
Телекоммуникационные услуги оказывались Обществом более 400 клиентам (юридическим и физическим лицам). Вместе с тем, по причине физического и морального износа телекоммуникационного оборудования, за 2002 год от услуг отказались основные клиенты и было расторгнуто 84 договора. В настоящее время спектр телекоммуникационных услуг, предоставляемых Обществом, ограничивается Интернетом и электронной почтой.

Тұтастай алғанда 2002 жылғы қаржылық-шаруашылық қызметтің қорытындылары бойынша Қоғам алған жалпы кiрiс 558 млн. теңгені, оның ішінде негiзгі қызметтен алғаны - 449,6 млн. теңгені, негiзгi емес қызметтен алғаны 108,4 млн.теңгені (олардың ішінде негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi арзандатудан алғаны - 96,5 млн. теңгенi) құрады.
2002 жыл ішінде 871,6 млн. теңге сомасына шығыстар жұмсалды, бұл ретте iске асырылған дайын өнiмнiң (тауардың, жұмыстың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны - 446,9 млн. теңгенi, кезең шығыстары - 132,6 млн. теңгенi, негiзгі емес қызмет шығыстары 292,1 млн. теңгенi құрады (олардың iшінде негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi шығарып тастау үшін провизия жасау шығыстары - 96,7 млн. теңгенi, негiзгi құралдар мен материалдық емес активтерді арзандату бойынша шығыстар 193,4 млн. теңгенi құрады).
2002 жылғы өндірістік-қаржылық қызметтің қорытындысы бойынша Қоғам 313,6 млн. теңге сомасында шығынға түсті.
Шығынға түсудiң негiзгi себебi көрсетілген телекоммуникациялық қызметтер көлемінің төмендеуi мен бюджеттік бағдарламаларда көзделген iс-шаралардың уақытында орындалмауы болып табылады.
Телекоммуникациялық қызметтен түсетін кiрiстің төмендеуi арналардың өте төмен өткізгіштік қабілетi мен "Банкнет" телекоммуникациялық қызметтің қолданыстағы желiсiнiң қанағаттанғысыз сапасымен сабақтасып жатыр. Осы себептер бойынша 2001 жылы телекоммуникациялық қызмет көрсетулерге арналған 22 шарт бұзылды, 36 шарт тоқтатылып қойылды. 2002 жылы "Банкнет" желiсi қызмет көрсетулерiнен клиенттердiң бас тарту үрдiсi сақталып отыр.
Бюджеттiк бағдарламалар бойынша ақшаның игерiлмеуінің негiзгi себептерi:
шарттардың кешірек жоспарланған мерзiмдерге жасалуы. Мәселен, бес бюджеттiк бағдарлама бойынша шарттар 2002 жылғы сәуiрдiң соңында ғана жасалды;
бюджеттiк бағдарламалар бойынша техникалық тапсырмалардың мүдделi министрліктермен және ведомстволармен келiсу ресiмдерiнің ұзақтығы болып табылады.
2002 жылы бюджетке жалпы сомасы 71,2 млн. теңге нақты салықтар және басқа да төлемдер төлендi.
1.3.2. 2003 жылдың қорытындысы
2003 жылы өндірістік жұмыстар: Мемлекеттік бағдарламаның iс-шараларын орындау, мемлекеттiк органдарға жүйелiк-техникалық қызмет көрсету және телекоммуникациялық қызмет көрсетулер ұсыну сияқты үш негiзгi бағытта жүзеге асырылды.
Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде 6 ақпараттық жоба жөніндегі жұмыстар, оның ішінде:
20 мемлекеттiк органдарда электрондық құжат айналымының бiрыңғай жүйесі (бұдан әрі - ЭҚА БЖ) бойынша 1-кезекті енгiзу және қондыру, ЭҚА БЖ-ның 2-ші кезектегі құру жөніндегі ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу;
"Мемлекеттiк органдардың ақпараттық-телекоммуникациялық ресурстарының мемлекеттік тiркелiмi" ақпарат жүйелерiн сүйемелдеу және дамыту жөніндегі жұмыстар;
ЭҚА БЖ және "Жеке тұлға" мемлекеттiк деректер қоры (бұдан әрi - МДҚ) жобаларын басқару;
Дүниежүзілік сауда ұйымы (БСҰ) мен Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiнiң веб-сайтын әзiрлеу Қазақстан Республикасы Үкiметінің веб-сайтын сүйемелдеу және дамыту;
Мемлекеттік бағдарлама шеңберiнде пайдаланатын техникалық құралдарға қызмет көрсету орындалды.
2003 жылы мемлекеттік органдардың қарауға ұсынылған ақпараттық жобалары мен техникалық ерекшелiктерiне сараптама жүргiзiлдi.
2003 жылы Қоғам Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Салық комитетiне қызмет көрсету және оны сүйемелдеу компьютерлік, желілік және перифериялық жабдықтау жөніндегі ұзақ мерзiмдi шарттың мiндеттемелерi бойынша жұмыстар орындауды жалғастырды.
Жыл ішінде Қоғам сонымен қатар 500-ден астам клиентке телекоммуникациялық (Интернет, электрондық пошта, Блумберг) қызмет көрсетулер ұсынды.

В целом по итогам финансово-хозяйственной деятельности 2002 года общий доход, полученный Обществом, составил 558 млн. тенге, в том числе от основной деятельности - 449,6 млн. тенге, от неосновной деятельности - 108,4 млн. тенге (из них от уценки основных средств и нематериальных активов - 96,5 млн. тенге).
За 2002 год произведено расходов на сумму 871,6 млн. тенге, при этом себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг) составила 446,9 млн. тенге, расходы периода - 132,6 млн. тенге, расходы от неосновной деятельности - 292,1 млн. тенге (из них расходы на создание провизии для списания основных средств и нематериальных активов - 96,7 млн. тенге, расходы по уценке основных средств и нематериальных активов - 193,4 млн. тенге).
По итогам производственно-финансовой деятельности за 2002 год Обществом получен убыток в сумме 313,6 млн. тенге.
Основными причинами получения убытка являются снижение объемов оказываемых телекоммуникационных услуг и несвоевременное выполнение мероприятий, предусмотренных бюджетными программами.
Снижение доходов от телекоммуникационных услуг обусловлено низкой пропускной способностью каналов и неудовлетворительным качеством телекоммуникационных услуг существующей сети "Банкнет". По этим причинам в 2001 году расторгнуто 22 договора на оказание телекоммуникационных услуг, приостановлено - 36. В 2002 году негативная тенденция отказа клиентов от услуг сети "Банкнет" сохранилась.
Основными причинами неосвоения денег по бюджетным программам являются:
заключение договоров позднее запланированных сроков. Так, по пяти бюджетным программам договора были заключены только в конце апреля 2002 года;
длительность процедуры согласования с заинтересованными министерствами и ведомствами технических заданий по бюджетным программам.
В 2002 году фактически уплачено в бюджет налогов и других платежей на общую сумму 71,2 млн. тенге.
1.3.2. Итоги 2003 года
В течение 2003 года работы осуществлялись по трем основным направлениям: выполнение мероприятий Государственной программы, системно-техническое обслуживание государственных органов и предоставление телекоммуникационных услуг.
В рамках Государственной программы выполнялись работы по 6-ти информационным проектам, в том числе:
внедрение и инсталляция первой очереди по единой системе электронного документооборота (далее ЕСЭДО) в двадцати государственных органах, проведение научно-исследовательских работ по созданию второй очереди ЕСЭДО;
работы по сопровождению и развитию информационных систем "Государственный регистр информационно-телекоммуникационных ресурсов государственных органов";
управление проектами ЕСЭДО и государственной базы данных (далее - ГБД) "Физические лица";
развитие веб-сайта Всемирной торговой организации (ВТО) и Агентства РК по информатизации и связи;
сопровождение и развитие веб-сайта Правительства Республики Казахстан;
обслуживание технических средств, эксплуатируемых в рамках Государственной программы.
В течение 2003 года проводились технические экспертизы представленных на рассмотрение информационных проектов и технических спецификаций государственных органов.
В 2003 году Общество продолжало выполнение работ по обязательствам долгосрочного договора по техническому обслуживанию и сопровождению компьютерного, сетевого и периферийного оборудования Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан.
В течение года Обществом также предоставлялись телекоммуникационные услуги более 500 клиентам (Интернет, электронная почта, Блумберг).

Есептi жылдың 4-ншi тоқсаны бойынша, Қоғамның қаржылық жағдайын жақсарту мақсатында (2003 жылдың 9 айдағы қорытындысы бойынша 111 млн. теңге сомасында шығынға батты) өндірістік емес шығыстарды қысқарту, сондай-ақ шығындарды жұмсауға қатаң бақылау орнату есебiнен шығыстарды оңтайландыру бөлiгiнде iс-шаралар жүргізiлдi.
Нәтижесiнде қаржылық-шаруашылық қызметтiң 2003 жылғы 4-ші тоқсанының қорытындысы бойынша Қоғам 15,4 млн. теңге сомасында таза табыс алды.
Тұтастай алғанда 2003 жылы 443,7 млн. теңге сомасында табыс тапты, оның ішінде негiзгi қызметтің табысы - 432 млн. теңгенi, негiзгi емес қызметтікі 11,7 млн. теңгені құрады.
2003 жылы Қоғам 539,3 млн. теңге сомасында шығыстар жүргiзді. Шығыстар құрылымы былайша қалыптасты:
сатылған дайын өнiмнің (тауардың, жұмыстың қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны - 405,5 млн. теңге;
кезең шығыстары - 128,8 млн. теңге;
негiзгi емес қызмет шығыстары - 5,1 млн. теңге.
Тұтастай алғанда 2003 жылдың қорытындысы бойынша Қоғам 95,6 млн. теңге мөлшерiнде залалға түстi.
Залалға түсудiң негiзгi себептерi:
1) телекоммуникациялық қызметтің өз жеке телекоммуникациялық желiлерiн құруға немесе олардың басқа провайдерлерге (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi, Қазақстан Республикасы Зейнетақы төлеу жөніндегi мемлекеттік орталық, Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі) көшуiне байланысты клиенттердiң бұлардан жаппай кетуінен телекоммуникациялық қызмет көрсетулерден түсетін кiрiстің 3 есе төмендеуі;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитетімен жасасқан шарт бойынша соманың 2003 жылға 24,2 млн. теңгеге қысқартылуы;
3) Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiмен жасасқан шарттар бойынша кейбiр iс-шаралардың орындалу мерзiмін 15.03.04 жылға дейін көшiру болып табылады.
2003 жыл iшiнде бюджетке жалпы сомасы 92,6 млн. теңге салықтар мен басқа да төлемдер төлендi.
Қоғамның шығынды қызметіне байланысты 2003 жылғы қорытындылар бойынша 6,6 млн. теңге көлемiнде жоспарланған акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер аудару мен төлеу жүзеге асырылған жоқ.
1.3.3. 2004 жылғы күтiлетін нәтижелер
2004 жылы мынадай негiзгi iс-шаралар жүргiзу жоспарланып отыр:
Мемлекеттік бағдарлама шеңберiнде жұмыстар атқару, оның ішінде: "Атаулы тiркелiм" ақпарат жүйесін жасауға техникалық тапсырма әзiрлеу, мемлекеттік органдарда электрондық құжаттар айналымы бiрыңғай жүйесiне әкiмшiлiк ету, ақпарат ресурстары жүйесi мониторингін сүйемелдеу мен дамыту, Қазақстан Республикасы Үкіметінің веб-порталын сүйемелдеу мен дамыту, Мемлекеттік ЭҚА БЖ мен деректер базасы жобаларын басқару;
ақпараттандыру саласында нормативтік-әдiстемелiк құжаттар жобаларын әзiрлеуге қатысу;
мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелерiн сервистік сүйемелдеу мен жабдықтарына сервистiк жүйелік-техникалық қызметтер көрсету;
мемлекеттік органдар үшін бiрыңғай коммуникативтік орта құру мен оны техникалық қолдау;
телекоммуникациялық қызметтер көрсету.

В 4-м квартале отчетного года с целью улучшения финансового состояния Общества (по итогам 9-ти месяцев 2003 года получен убыток в сумме 111 млн. тенге), были проведены мероприятия в части оптимизации расходов за счет сокращения непроизводительных расходов, а также установления жесткого контроля над расходованием затрат.
В результате по итогам финансово-хозяйственной деятельности за 4 квартал 2003 года Обществом был получен чистый доход в сумме 15,4 млн. тенге.
В целом за 2003 год получено доходов в сумме 443,7 млн. тенге, в том числе доходы от основной деятельности составили 432 млн. тенге, от неосновной деятельности - 11,7 млн. тенге.
За 2003 год Обществом произведено расходов на сумму 539,3 млн. тенге. Структура расходов сложилась следующим образом:
себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг) - 405,5 млн. тенге;
расходы периода - 128,8 млн. тенге;
расходы от неосновной деятельности - 5,1 млн. тенге.
В целом 2003 года Обществом получен убыток в размере 95,6 млн. тенге.
Основными причинами получения убытка являются:
1) снижение доходов от телекоммуникационных услуг в 3 раза, которое произошло вследствие оттока клиентов в связи с построением ими собственных телекоммуникационных сетей или перехода к другим провайдерам (Национальный Банк Республики Казахстан, Государственный центр по выплате пенсий Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по статистике);
2) сокращение суммы на 2003 год по договору с Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан на 24,2 млн. тенге;
3) перенос сроков исполнения ряда мероприятий по заключенным договорам с Агентства по информатизации и связи Республики Казахстан в рамках Государственной программы до 15.03.04 года.
В течение 2003 года уплачено в бюджет налогов и других платежей на общую сумму 92,6 млн. тенге.
В связи с убыточной деятельностью Обществом по итогам 2003 года не осуществлялось начисление и выплата дивидендов на государственный пакет акций, запланированных в размере 6,6 млн. тенге.
1.3.3. Ожидаемые результаты за 2004 год
В 2004 году Обществом проводились следующие основные мероприятия:
выполнение работ в рамках Государственной программы, в том числе: разработка технического задания на создание единой транспортной среды государственных органов, информационной системы "Адресный регистр", администрирование единой системы электронного документооборота в государственных органах, сопровождение и развитие системы мониторинга информационных ресурсов, сопровождение и развитие Веб-портала Правительства Республики Казахстан, управление проектами ЕСЭДО и государственных баз данных, сопровождение Государственного регистра информационных ресурсов и информационных систем;
участие в разработке проектов нормативно-методических документов в сфере информатизации;
сервисное сопровождение информационных систем и сервисное системно-техническое обслуживание оборудования государственных органов;
создание и техническая поддержка единой коммуникативной среды для государственных органов;
оказание телекоммуникационных услуг.

2004 жылы Қоғам жалпы сомасы 560,8 млн. теңге кiрiс алуды жоспарлап отыр. Қоғамның негiзгi қызметінен 556,3 млн. теңге сомасында кіріс алу жоспарланған, оның ішінде Мемлекеттік бағдарлама бойынша iс-шараларды іске асырудан түсетін кіріс - 265,3 млн. теңгенi, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Салық комитеттерi мен мемлекеттiк органдар жүйелік-техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу бойынша кіріс - 246 млн. теңгені, телекоммуникациялық қызмет көрсетулер үшiн кiрiс - 45 млн. теңгені құрайды.
Негізгі емес қызметтерден 4,5 млн. теңге сомасында кiрiс алу жоспарланған.
2004 жылы Қоғамның шығысы 555,6 млн. теңгенi құрайды. Шығыстар құрылымы былайша қалыптасады:
жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң өзiндiк құны - 463,7 млн. теңге;
кезең шығыстары - 87,7 млн. теңге, оның ішінде жалпы және әкiмшілiк шығыстар 70,6 млн. теңгені құрайды;
негiзгi емес қызметтерге байланысты шығыстар - 4,2 млн. теңге.
2004 жылдың қорытындысы бойынша 5,2 млн. теңге сомасында таза кірiс алынады деп күтілуде.
Қоғам 2004 жылдың қорытындылары бойынша акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтер аударуды жоспарлап отырған жоқ, өйткенi Қоғам жарғысына сәйкес қызметті жүзеге асыруға байланысты залалдарды жабу үшін жарияланған жарғылық капиталдың кемiнде 15 пайызы мөлшерiнде (кемiнде 91,5 млн. теңге) резервтiк капитал жасау қажет. Қазiргі уақытта Қоғамның қалыптасқан капиталы iс жүзінде 45,3 млн. теңгенi құрайды және жыл қорытындысы бойынша алынған 5,2 млн. теңге сомасындағы таза кiрiсті толық көлемiнде Қоғамның резервтiк капиталын толықтыруға жiберу жоспарланып отыр.
Қоғамның орта тізiмдiк саны 2005 жылғы бiрiншi қаңтардың жай-күйi бойынша 274 адамды құрады.
2004 жыл ішінде Қоғам ақпараттандыру саласында Ұлттық оператор мәртебесiн алып, ақпарат нарығында өз позициясын толық айқындап алды, бұл Қоғамның мықты жағы болып табылады.
Қоғамның негiзгi міндеттерін орындау мақсатында 2004 жылы мемлекеттiк органдарды жүйелік-техникалық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету және олардың ақпараттық жүйелерiн сүйемелдеу үшiн негізгі және аймақтық сервис-орталықтардың техникалық базасын одан әрi қалыптастыру мен дамыту жалғастырылды, сондай-ақ компания мамандарының қызметiн негiзгi бағыттары бойынша ұдайы біліктілік деңгейін көтерiп отыру талап етіледі.
1.4. Қоғам өткiзетiн iс-шаралар
Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған индустриалдық-инновациялық даму стратегиясын (бұдан әрi - Стратегия) iске асыру шеңберiнде Қоғамның Қазақстандағы ақпараттық технологиялар паркін дамыту жөніндегі iс-шараларға қатысуы жоспарлануда. Ақпараттық технологиялар саласында Қазақстан қызметін ұсыну үшін Ганновер жәрмеңкесiне (2004 жылғы сәуiр) қатысты.

В 2004 году Обществом ожидается получение доходов на общую сумму 560,8 млн. тенге. От основной деятельности доходы составят 556,3 млн. тенге, в том числе от реализации мероприятий по Государственной программе доходы составили 265,3 млн. тенге, по системно-техническому обслуживанию и сопровождение информационных систем налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан и Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан - 246 млн. тенге, за оказание телекоммуникационных услуг - 45 млн. тенге.
От неосновной деятельности доходы ожидаются в сумме 4,5 млн. тенге.
В 2004 году расходы Общества составят 555,6 млн. тенге. Структура расходов сложится следующим образом:
себестоимость работ и услуг - 463,7 млн. тенге;
расходы периода - 87,7 млн. тенге, из них общие и административные расходы составят 70,6 млн. тенге;
расходы, связанные с неосновной деятельностью - 4,2 млн. тенге.
По итогам 2004 года ожидается получение чистого дохода в сумме 5,2 млн. тенге.
Начисление дивидендов на государственный пакет акций по итогам 2004 года Общество не планирует, т.к. в соответствии с Уставом Общества для покрытия убытков, связанных с осуществлением деятельности, необходимо создать резервный капитал в размере не менее 15 процентов от объявленного уставного капитала (не менее 91,5 млн. тенге). В настоящее время фактически сформированный резервный капитал Общества составляет 45,3 млн. тенге и полученный чистый доход по итогам года в сумме 5,2 млн. тенге планируется в полном объеме направить на пополнение резервного капитала Общества.
Среднесписочная численность Общества по состоянию на первое января 2005 года составит 274 человека.
За 2004 год Общество полностью определило свои позиции на информационном рынке, получив статус Национального оператора в сфере информатизации, что является сильной стороной Общества.
В целях выполнения основных задач Общества в 2004 году было продолжено дальнейшее формирование и развитие технической базы основного и регионального сервис - центров для обеспечения системно-технического обслуживания и сопровождения информационных систем государственных органов, а также требуется постоянное повышение уровня квалификации специалистов компании по основным направлениям деятельности.
1.4. Мероприятия, проводимые Обществом
В рамках реализации Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы (далее - Стратегия) планируется участие Общества в мероприятиях по развитию парка информационных технологий в Казахстане. Для представления деятельности Казахстана в сфере информационных технологий принято участие в Ганноверской ярмарке (апрель 2004 года).

Индустриалдық-инновациялық саясаттың бiрiншi кезектегi мiндеттерiн iске асыру жөніндегі iс-қимыл жоспарының шараларына сәйкес, Республикалық бюджет комиссиясы отырысының 2003 жылғы 18 тамыздағы N 19 хаттамалық шешімін орындау үшін Қоғам 2000-2002 жылдары мемлекеттiк органдарды ақпараттандыруға республикалық бюджеттен бөлiнген шығындарға және ақпарат жүйесiнің тиiмдiлігіне талдау жүргiзілдi.
Жүргiзiлген талдау нәтижесiнде ақпараттандыру саласындағы мемлекеттiк органдарды жоспарлау мен нормативтеу бойынша ұсыныстар жасалды. Қоғамның қатысуымен мемлекеттік органдар үшін әзiрленген құжаттама (техникалық құралдармен қамтамасыз етушілік нормативтерi және Ақпараттандыру саласындағы бюджеттік бағдарламаларды iске асыру жөніндегі iс-шараларды жоспарлау жөнiндегi нұсқаулық) 2005 жылға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезiнде iс жүзiнде қолданылды.
Мемлекеттік бағдарламаны iске асыру кезiнде Қоғам бiрқатар iс-шараларды жүзеге асырады, жұмыстар атқару мен жобаларды басқару мониторингін жүргiзедi. Мемлекеттік бағдарлама жеті кіші бағдарламаны (ақпарат ресурстары жай-күйінің мониторингі, деректердi электрондық алмасу стандарттарын құру, электрондық коммерциялар, аукциондар мен тендерлер енгiзу, мемлекеттiк органдардың ақпарат инфрақұрылымын құру, мемлекеттік ақпарат жүйелерін интеграциялық, мемлекеттiк деректер базасын жасау, әлеуметтiк-экономикалық даму мониторингі) iске асыруды көздейдi. 2003 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша Қоғам Мемлекеттік бағдарламаны iске асыру барысы туралы есеп дайындап, ол Ұлттық ақпарат инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамыту жөніндегi жұмыстар мен Қазақстан Республикасының ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң негiзгі бағыттары жөнiндегi қызметті үйлестіру жөнiндегi комиссияның 2003 жылғы 4 желтоқсандағы отырысында (N17-52/И-693 хаттама) қаралып, назарға алынды.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 16 наурыздағы N 573  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының ұлттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру шеңберiнде Қоғам 2001 жылдан бастап Мемлекеттiк органдардың ақпараттық-телекоммуникациялық мемлекеттік тiркелiмiн дамыту мен сүйемелдеу, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Beб-сайты жөніндегi Мемлекеттiк органдардың электрондық құжат айналымының бiрыңғай жүйесi мен Мемлекеттiк деректер базасы ("Жеке тұлғалар", "Заңды тұлғалар" және "Қазақстан ресурстары") жобаларын басқаруға қатысу жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асырып отыр.
Қоғам Қазақстан Республикасының "электрондық үкімет" (бұдан әрi - е-үкімет) инфрақұрылымын қалыптастыру бағдарламасын әзiрлеу жөнiнде жұмыстар жүргізді. Қазақстан Республикасында "электронды үкiмет" қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 10 қарашадағы N 1471  Жарлығымен бекiтілдi.
Қоғам дамуының перспективалық бағыттарының бiрi ақпараттық технологиялар саласында жетекші халықаралық IT-компанияларымен әріптестік қарым-қатынасты жолға қою болып табылады. Мәселен, Siemens AG компаниясымен, D21 (Германия) Қоғамымен, Crimson Logic-пен, Молдова Республикасы Ақпараттандыру департаментiмен өзара қарым-қатынасты жолға қойып Samsung компаниясымен меморандумға қол қою жоспарлануда.

В соответствии с мероприятиями Плана действий по реализации первоочередных задач индустриально-инновационной политики, во исполнение протокольного решения заседания Республиканской бюджетной комиссии от 18 августа 2003 года N 19, Обществом проведен анализ затрат на информатизацию государственных органов из республиканского бюджета за 2000-2002 годы и эффективности информационных систем.
В результате проведенного анализа представлены предложения по нормативам и планированию государственных органов в сфере информатизации. Разработанная при участии Общества документация для государственных органов (нормативы обеспеченности техническими средствами и Инструкция по планированию мероприятий по реализации бюджетных программ в сфере информатизации) имело практическое применение при формировании республиканского бюджета на 2005 год.
По реализации Государственной программы Обществом осуществляется ряд мероприятий, ведется мониторинг выполнения работ и управление проектами. Государственная программа предусматривает реализацию семи подпрограмм (мониторинг состояния информационных ресурсов, создание стандартов электронного обмена данными, внедрение электронной коммерции, аукционов и тендеров, создание информационной инфраструктуры государственных органов, интеграция государственных информационных систем, создание государственных баз данных, мониторинг социально-экономического развития). По состоянию на 1 ноября 2003 года Обществом был подготовлен отчет о ходе реализации Государственной программы, который рассмотрен и принят к сведению на заседании Комиссии по координации работ по формированию и развитию национальной информационной инфраструктуры и деятельности по основным направлениям обеспечения информационной безопасности Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года (протокол N 17-52/И-693).
В рамках реализации Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 573, Обществом с 2001 года осуществляются мероприятия по развитию и сопровождению Государственного регистра информационно- телекоммуникационных ресурсов государственных органов, Веб-сайта Правительства Республики Казахстан, по участию в управлении проектами Единой системы электронного документооборота государственных органов и Государственных баз данных ("Физические лица", "Юридические лица" и "Ресурсы Казахстана").
Обществом проведены работы по разработке Программы формирования инфраструктуры "электронного Правительства" (далее е-правительство) Республики Казахстан. Государственная программа формирования "электронного правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 10 ноября 2004 года N 1471.
Одним из перспективных направлений в развитии Общества является налаживание партнерских отношений с ведущими международными IT-компаниями в сфере информационных технологий. Так, налажены взаимоотношения с компанией Siemens AG, Обществом D21 (Германия), Crimson Logic, Департаментом информатизации Республики Молдовы, планируется подписание меморандума с компанией Samsung.

1.5. 2005-2007 жылдарға арналған даму жоспары
1.5.1. Мақсаттары мен мiндеттерi
Қазiргi таңда ведомствоаралық ақпарат жүйелерiнде түрлi қатынас орын алып отыр, бiрқатар мемлекеттік органдарда ақпараттандыру жөніндегі жұмыстарды бөлiмшелер бойынша бөлек жоспарлау орын алып, нәтижесiнде жекелеген өзара байланыссыз бағдарламалық өнiмдер пайда болуда. Мемлекеттiк органдарда деректер берудiң бiрыңғай желісінің жоқтығы, ведомствоаралық деректер базасын интеграциялаудың аяқталмауы, нормативтiк базаның дайын болмауы, қажеттi жіктеуiштердiң жоқтығы т.б. аяқтан шалып отыр.
Қоғамның жоспарланған мерзiмдегі негiзгi мақсаты электрондық үкiмет құру үшін базалық инфрақұрылым қалыптастыру болып табылады.
Осыған байланысты алда тұрған кезеңнiң негізгі мiндеттерi:
қазiргi заманғы технологияларды қолдана отырып Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру, оның ішінде е-үкіметтің инфрақұрылымын құру, iске асыру және қызмет көрсету, мемлекеттік органдардың ақпараттық ресурстарын интеграциялау;
мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелерiне жүйелiк-техникалық қызметтер көрсету мен сүйемелдеудi қамтамасыз ету, телекоммуникациялық қызметтер көрсету үшін Қоғамның cepвис орталықтарын қалыптастыру болып табылады.
1.5.2. Алға қойылған міндеттерге қол жеткiзудiң
жолдарын таңдау
Ақпараттандыру саласында Мемлекеттік ақпарат жүйелерінің өзара iс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі ұлттық оператордың қызметiне сәйкес олардың әлемдiк ақпарат ресурстары мен ақпарат жүйелеріне интеграциялануы, ведомствоаралық ақпарат жүйелерiн пайдалану мен сүйемелдеудi қамтамасыз ету және тиiстi өкілеттiктердi iске асыру үшін Қоғам алға қойылған міндеттерге мынадай негiзгi бағыттарды дамыту жолымен қол жеткiзудi жоспарлап отыр:
ақпараттық технология саласында алдыңғы қатарлы халықаралық компаниялардың тәжiрибесін зерделеу және олармен ынтымақтасу;
оқытып-үйрету және жоғары бiлiктi ұжым қалыптастыру;
Қазақстан Республикасы ұлттық ақпарат инфрақұрылымының нормативтiк құқықтық базасын қалыптастыру мен жетілдiруге қатысу;
мемлекеттік органдардың қолданыстағы және құрылып жатқан ақпарат жүйелерінің интеграциясы.
Ақпараттандыру саласындағы алдыңғы қатарлы халықаралық компаниялардың тәжiрибесiн зерделеу мен ынтымақтасу
Қоғам дамуының перспективалық бағыттарының бiрi ақпараттандыру саласындағы жетекшi халықаралық IT-компаниялармен серiктестiк қатынастарды жолға қою болып табылады.
Халықаралық байланыстарды кеңейту, семинарларға, симпозиумдарға, көрмелерге, бiрлескен жобаларға қатысу және т.б. арқылы ақпараттық технологиялар саласындағы алдыңғы қатарлы халықаралық компаниялардың тәжiрибесiн зерделеу Қоғамға неғұрлым қолайлы кешендiк шешімдердi iске асыру үшін ұсыныс жасауға, Қоғам мамандары мен ақпарат жүйелерін пайдаланушылардың деңгейiн көтеруге мүмкiндiк бередi.
Оқытып-үйрету және жоғары бiлiктi ұжым қалыптастыру
Қоғам қызметкерлерiн оқытып-үйрету, қайта даярлау, біліктілік деңгейiн әрдайым көтеріп отыру алға қойылған мiндеттердi iске асыру үшін қажеттi шарттар болып табылады.
Осы мақсатта елдiң, алыс және жақын шетелдердiң қызметтің негiзгi бағыттарына: жобаларды басқаруға ақпарат ресурстарының ақпараттық қауіпсiздiгiн қамтамасыз етуге, операциялық жүйелердi, білiмдi басқару (Documentum Verity және т.б.) жүйелерін және деректер базасын (DB2, Оrасle, SYBASE және т.б.) басқару жүйелерiн сүйемелдеуге, әртүрлі өндiрушілердiң серверлеріне жүйелік-техникалық қызметтер көрсетуге және т.б. байланысты жетекшi оқыту орталықтарында Қоғам мамандарын даярлау жалғасатын болады.
Қазақстан Республикасының ұлттық ақпарат инфрақұрылымының нормативтік құқықтық базасын қалыптастыру мен
жетілдiруге қатысу
Қазақстан Республикасының ұлттық ақпарат инфрақұрылымын дамыту нормативтік құқықтық базаны жетiлдiрудi талап етедi. Осы мақсатта 2005 жылы ақпараттандыру саласындағы:
растау орталығының қызметiн;
электрондық коммерция саласындағы құқықтық қатынастарды;
ЭҚА БЖ қызметiнiң регламентiн;
ақпараттандыру саласындағы қазақстандық заңнамаларды кезең-кезеңімен халықаралық стандартқа келтiрудi реттейтiн бiрқатар нормативтік құқықтық актiлер жобаларын әзiрлеуге қатысу жоспарлануда:

1.5. План развития Общества на 2005-2007 годы
1.5.1. Цели и задачи
В настоящее время продолжает иметь место разобщенность между ведомственными информационными системами. В ряде государственных органов имеется раздельное планирование работ по информатизации по подразделениям, в результате чего появляются отдельные невзаимосвязанные программные продукты. Сказывается отсутствие единой сети передачи данных государственных органов, незавершенность интегрирующих межведомственных баз данных, неподготовленность нормативной базы, отсутствие необходимых классификаторов и т.д.
Основной целью Общества на планируемый период является формирование базовой инфраструктуры для построения электронного правительства.
В этой связи основными задачами на 2005 год являются:
формирование базовых компонентов информационной инфраструктуры Республики Казахстан с применением современных технологий, в том числе создание, реализация, управление проектами и обслуживание инфраструктуры е-правительства, интеграция информационных ресурсов государственных органов;
формирование сервисных центров Общества для обеспечения системно-технического обслуживания и сопровождения информационных систем государственных органов, оказания телекоммуникационных услуг.
1.5.2. Выбор путей достижения поставленных задач
В соответствии с функциями Национального оператора в сфере информатизации по обеспечению взаимодействия государственных информационных систем, их интегрируемости в мировые информационные системы и информационные ресурсы, осуществлению сопровождения и эксплуатации межведомственных государственных информационных систем и для реализации соответствующих полномочий в 2005 году Обществом планируется достижение поставленных задач путем развития следующих основных направлений:
изучение опыта и сотрудничество с передовыми международными компаниями в сфере информационных технологий;
обучение и формирование высококвалифицированного коллектива;
участие в формировании и совершенствовании нормативной правовой базы национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан;
интеграция действующих и создаваемых информационных систем государственных органов.
Изучение опыта и сотрудничество с передовыми
международными компаниями в сфере информационных технологий
Одним из перспективных направлений в развитии Общества на 2005 год является продолжение налаживания партнерских отношений с ведущими международными IT-компаниями в сфере информационных технологий.
Расширение международных связей, изучение опыта передовых международных компаний в
сфере информационных технологий посредством участия в семинарах, симпозиумах, выставках, совместных проектах и т.д. позволят Обществу предлагать для реализации наиболее приемлемые комплексные решения, повышать уровень специалистов Общества и пользователей информационных систем.
Обучение и формирование высококвалифицированного коллектива
Обучение, переподготовка, постоянное повышение уровня квалификации сотрудников Общества являются необходимыми условиями для реализации поставленных задач.
В этих целях будет продолжена подготовка специалистов Общества в ведущих учебных центрах страны, ближнего и дальнего зарубежья, связанное с основными направлениями деятельности: управление проектами, обеспечение информационной безопасности информационных ресурсов, сопровождение операционных систем, системы управления знаниями (Documentum, Verity и др.) и систем управления базами данных (DB2, Oracle, SYBASE и т.д.), системно-техническое обслуживание серверов различных производителей и др.
Участие в формировании и совершенствовании нормативной правовой
базы национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан
Развитие информационной инфраструктуры Республики Казахстан требует совершенствования нормативной правовой базы. В этих целях в 2005 году планируется принять участие в разработке ряда проектов нормативных правовых актов в сфере информатизации, регулирующих:
деятельность удостоверяющего центра;
правоотношения в сфере электронной коммерции;
регламент деятельности ЕСЭДО;
поэтапное приведение казахстанского законодательства в сфере информатизации к международным стандартам.

22 ұйымды (оның ішінде 4 мемлекеттік органды: ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігін, ҚР Ұлттық банкiн және басқаларды) қамтитын Қоғам жанында қызмет ететiн ақпараттандыру жөніндегі ТК-34 техникалық комитет (ҚР Мемстандарттың 2001 жылғы 27 маусымдағы N 274 бұйрығы) ақпараттық технологиялар және ақпараттық қауiпсiздiкті қамтамасыз ету саласында стандарттар әзiрлеу жөнiндегi жұмыстарды жалғастыруды жоспарлап отыр.
Жобаларды басқару жөнiндегi жұмыстарды сапалы орындау үшiн 2005 жылы басқарушылық шешімдердi құжаттау мен оларды бақылау ресiмдерiне жоғары талаптарды көздейтiн ISО-9001 сапалы сертификат алу жөнінде iс-шаралар өткiзу жоспарлануда.
1.5.3. Қоғам 2005-2007 жылдарға жоспарлаған iс-шаралар
Стратегияға сәйкес негiзгi мiндеттердiң бiрi ұлттық ақпарат инфрақұрылымын (ҰАИ) ашық жүйелер тұжырымдамасы негiзiнде әлемдiк қоғамдастық iске асыратын ғаламдық ақпарат инфрақұрылымның (Global Information Infrastructure - GII) бөлiгi ретінде бiрте-бiрте дамыту, сондай-ақ бағдарламалық өнiмдер мен софт-технологияларды дамытуды ынталандыру болып табылады.
Қоғам қызметi Стратегияның ақпараттық технологиялар саласындағы мынадай негізгi бағыттарын дамытуға жәрдемдесетiн болады:
ҰАИ дамуына жәрдемдесетін ашық және тұрақты нормативтiк құқықтық база мен стандарттар құру;
халықтың, шаруашылық субъектілерінің, қоғамдық ұйымдардың және Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының ҰАИ-ға әмбебап қолжетiмдiлігін қамтамасыз ету;
мемлекеттiк органдар порталдары мекемесiн, мемлекеттік деректер базасын және құжат айналымының рәсiмдерiн қоса алғанда, "электрондық үкіметті әзiрлеу және енгізу;
мемлекеттiк құралдар мен ақпараттандыру жүйелерін стандарттау, сәйкестендiру және сертификаттау;
әлемдiк және ішкі рыноктардың жаңа мүмкіндіктерін барынша пайдалануға мүмкiндiк беретін электрондық коммерцияның кең ауқымын енгiзуге жәрдемдесу;
мемлекеттік сатып алу саласында электрондық аукциондар мен тендерлер тетiгiн енгiзу;
электрондық оқу мекемелерi мен кiтапханаларын құруды қолдау есебiнен халықтың бiлiм деңгейін көтеру;
бағдарламалық құралдар мен софт-технологиялардың ұлттық индустриясын дамытуды жан-жақты қолдау.
Бұдан басқа, бiрлескен инвестициялық жобаларды iске асыру мен ақпараттандыру саласында тәжiрибе алмасуға байланысты трансұлттық және iргелi шетелдiк компаниялармен қатынастарды кеңейту мен дамыту жоспарлануда.
E-үкiмет инфрақұрылымын қалыптастырудың әрбiр кезеңінде дұрыс стратегия мен тактиканы жүзеге асыру, атқарушы, заң шығарушы билiктердiң және сот билiгінің барлық деңгейлерін, бизнесті, университеттердi, қоғамдық ұйымдар мен азаматтарды - барлық процеске қатысушыларды тиімдi ұйымдастыру, үйлестiру және өзара iс-қимыл жасату үшін Қоғам Қазақстан Республикасының "электрондық үкiмет" инфрақұрылымын қалыптастыру бағдарламасын пысықтау жөніндегi жұмыстарды жалғастыруды жоспарлап отыр.
Ел ауқымында Интернет-технологияларға көшу үкіметтік мекемелер қызметінің барлық негiзгi нысандарының трансформациясын бiлдiредi және елеулi қаржылық шығындар мен өзара байланысты саяси, құқықтық әкiмшiлiк пен технологиялық мәселелердiң тұтастай кешенiн шешудi талап ететiн күрделi процесс болып табылады.
Е-үкiметтiң тұжырымдамасы мемлекеттік органдар қызметінде ақпараттық технологияларды пайдаланудың ұйымдастырушылық, әдiстемелiк және технологиялық қағидаттарын айқындайды және әкiмшiлiк реформа мен мемлекеттік басқару жүйесiн жаңғыртуды қамтамасыз ету құралы болып табылады.
Қоғамның қатысуымен е-үкіметке көшудiң стратегиялық мақсаттарына қол жеткiзу үшін мынадай міндеттердi шешу белгiленедi:
мемлекетке, азаматтар мен ұйымдарға ақпараттық қоғам жағдайында жұмыс iстеуге мүмкiндiк беретін нормативтiк-құқықтық және әдiстемелiк база жасау;
ақпарат ресурстары мен мемлекеттік билiк органдары жүйелерiн интеграциялау;
мемлекеттік ақпарат ресурстары мен қызмет көрсетулерге (қаражатының болуы, даярлығы мен бiлiм деңгей, жас шамасы мен әлеуметтік жағдайы ескерiле отырып) қолжетiмдi әмбебап қоғамдық орталықтар құру;
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында кәсiби бiлiм мен қайта даярлау жүйесiн өрiстету.

Техническим комитетом ТК-34 по информатизации (приказ Госстандарта РК N 274 от 27 июня 2001 года), действующим при Обществе и включающим 22 организации (в том числе 4 государственных органа: Агентство по информатизации и связи РК, Национальный Банк РК и др.), планируется продолжить работы по разработке стандартов в области информационных технологий и обеспечения информационной безопасности.
Для качественного выполнения работ по управлению проектами в 2005 году планируется проведение мероприятий по получению сертификатов качества ISO-9001, которые предусматривают высокие требования к процедурам документирования и контроля обоснованности управленческих решений.
1.5.3. Мероприятия, планируемые Обществом на 2005-2007 годы
В соответствии со Стратегией одной из основных задач является постепенное развитие национальной информационной инфраструктуры (далее НИИ) как части глобальной информационной инфраструктуры (Global Information Infrastructure - GII), реализуемой мировым сообществом на основе концепции открытых систем, а также стимулирование развития программных продуктов и софт-технологий.
Деятельность Общества будет способствовать развитию следующих основных направлений Стратегии в сфере информационных технологий:
создание прозрачной и устойчивой нормативной правовой базы и стандартов, способствующих развитию НИИ;
обеспечение универсального доступа к НИИ населения, хозяйствующих субъектов, общественных объединений и государственных органов Республики Казахстан;
разработка и внедрение е-правительства, включая учреждение порталов государственных органов, государственных баз данных и процедур документооборота;
стандартизация, унификация и сертификация государственных средств и систем информатизации;
содействие полномасштабному внедрению электронной торговли, позволяющей максимально использовать новые возможности внутреннего и мирового рынков;
внедрение механизма электронных аукционов и тендеров в сфере государственных закупок;
повышение уровня образования населения за счет поддержки создания электронных учебных учреждений и библиотек;
всемерная поддержка развития национальной индустрии программных средств и софт- технологий.
Кроме того, планируется расширение и развитие отношений с транснациональными и крупными иностранными компаниями на предмет реализации совместных инвестиционных проектов и обмена опытом в сфере информатизации.
Для осуществления правильной стратегии и тактики на каждом из этапов формирования инфраструктуры е-правительства, рациональной организации, координации и взаимодействия всех участников процесса - исполнительной, законодательной и судебной властей всех уровней, бизнеса, высших учебных заведений, общественных организаций и граждан. Обществом планируется выполнение работ и оказание услуг по управлению проектами, создаваемыми в рамках е-правительства Республики Казахстан.
Переход на Интернет-технологии в масштабе страны фактически означает трансформацию всех основных форм деятельности правительственных учреждений и является сложным процессом, требующим значительных финансовых затрат и решения целого комплекса взаимосвязанных политических, правовых, административных и технологических вопросов.
Концепция е-правительства определяет организационные, методические и технологические принципы и национальные стандарты использования информационных технологий в деятельности государственных органов и является инструментом обеспечения административной реформы и модернизации системы государственного управления.
Для достижения стратегических целей перехода к е-правительству при участии Общества намечено решение следующих задач:
создание нормативно-правовой и методологической базы, позволяющей государству, гражданам и организациям функционировать в условиях информационного общества;
интеграция информационных ресурсов и систем органов государственной власти;
организация общественных центров универсального (с учетом наличия средств, уровня подготовки и образования, возраста и социального положения) доступа к государственным информационным ресурсам и услугам;
развертывание системы профессионального образования и переподготовки в сфере информационно-коммуникационных технологий.

Е-үкiмет инфрақұрылымын құрудың әлемдiк тәжiрибесiн назарға ала отырып, мемлекеттік органдардың ақпарат жүйесi мен басталған жұмыстардың жай-күйiн ескере отырып, е-үкімет тұжырымдамасын iске асыруды кезең-кезеңмен жүзеге асыру жоспарлануда (1-кесте). E-үкiметтiң 1-шi кезеңiн iске асыру жөніндегі дайындық жұмыстары 2004 жылдан-ақ басталады.
Е-үкіметті іске асырудың кезеңдерi
1-кесте
І) Заңнамалық және нормативтiк-құқықтық қамтамасыз ету
жыл-
дар
2005 2006 2007
1) Ақпараттық-
коммуникациялық
технологиялар
(АКТ) саласында
стандарттар мен
жiктеуiштер әзiрлеу және
енгiзу;
2) "Ақпарат және
ақпаратты қорғау
туралы" Қазақстан
Республикасы Заң
жобасын дайындауға
қатысу.
1) ақпараттан-
дыру саласын-
дағы түрлi
аспектiлердi
реттейтін
нормативтiк
құқықтық
актілерге,
стандарттарға
талдау жүргізу;
2) Ақпараттық
pecуpcтap мен ақпараттық жүйелер тірке-
лiмінің жұмыс
iстеу ереже-
сіне өзгерiс-
тер мен то-
лықтырулар
әзірлеуге
қатысу;
3) мемлекеттік органдардың бiрыңғай
көлiктiк орта-
сын құру және
оның жұмыс
iстеуін рет-
тейтін норма-
тивтік құқықтық
актілер әзір-
леуге қатысу;
4) Интернет
желісіндегі
қазақстандық
сегменттің
домендік
кеңістігін бөлу
тәртібіне
толықтырулар
енгізу.
1) "Ақпараттан-
дыру туралы"
Қазақстан Респуб-
ликасының Заңына
өзгерiстер мен
толықтырулар
әзiрлеуге қатысу;
2) Мемлекеттік
органдардың электрондық
қызмет көрсету-
лерін әзірлеу,
қабылдап алу,
сүйемелдеу және
дамыту ережесін
әзірлеуге қатысу;
3) деректерді
интеграциялануын,
ақпараттық
ресурстар мен
жүйелердің қор-
ғалуын қамтамасыз
ететін ұлттық
технологиялық
стандарттар әзiр-
лeугe және/немесе
халықаралық
технологиялық
стандарттарды
қабылдауға
қатысу.
ІІ) Е-үкімет инфрақұрылымының базалық құрамдас бөлігін қалыптастыру
Қазақстан
Республи-
касы
е-үкіметі-
нің
порталы
1) мемлекеттік органдарда қолданылатын Интернет шешім-
дердi (сайттарды,
порталдарды)
талдау;
2) электрондық
үкiметтің
Bеб-портал тұжы-
рымдамасын әзiр-
леу;
3) электрондық
үкiметтiң Beб-
порталын құруға
техникалық тап-
сырма әзiрлеу.
1) е-үкiмет порталын пи-
лоттық аймақта
тәжiрибе тү-
рiнде пайдала-
нуды енгізу;
2) е-үкiмет
порталында
пайдаланушы-
лардың дербес-
тендiру мен
сәйкестендiру
құралдарын
енгізу;
3) e-үкiмет
порталының
Веб-интерфейсiн
әзiрлеу.
1) е-үкiмет
порталының Bеб-
интерфейсiн
дамыту;
2) е-үкiмет
қызмет көрсету-
лерiн бiртіндеп
iске қосу;
3) мемлекеттiк
органдардың
электрондық
қызмет көрсетуле-
рiн интеграция-
лауды және
оларға қол жет-
кізуді қамтамасыз
ететiн бiр тере-
зелi Шлюздi iске
асыру.
Растау
орталығы
(РУ)
ҚР МО ЭҚА БЖ үшін
АҚ жұмыс iстеуi үшін бағдарламалық
және техникалық
құралдар сатып
алу және енгiзу
1) e-үкiметтiң
порталына қызмет көрсету үшін КО тұжы-
рымдамасын,
техникалық тапсырмасын және техно-
жұмыстық жобасын әзiрлеу;

Принимая во внимание мировой опыт построения инфраструктуры е-правительства, учитывая состояние информационных систем государственных органов и начатых работ, реализацию концепции е-правительства планируется осуществлять поэтапно (таблица 1). Подготовительные работы по реализации 1 этапа е-правительства начаты с 2004 года.
Этапы реализации е-правительства
Таблица 1
I) Законодательное и нормативно-правовое обеспечение
Годы
2005
2006
2007
1) разработка и внедрение стан-
дартов и клас-
сификаторов в сфере информа-
ционно-коммуни-
кационных техно-
логий (ИКТ);
2) участие в подготовке проекта Закона Республики
Казахстан "Об
информации и
защите информации.
1) проведение анализа норма-
тивных правовых
актов, стандар-
тов, регулирующих
различные аспекты
в сфере инфор-
матизации;
2) участие в раз-
работке измене-
ний и дополнений в Правила функ-
ционирования
Регистра инфор-
мационных ресур-
сов и информа-
ционных систем;
3) участие в раз-
работке норма-
тивных правовых актов, регламен-
тирующих созда-
ние и функциони-
рование единой транспортной среды государст-
венных органов;
4) внесение дополнений в порядок распре-
деления домен-
ного пространства
казахстанского сегмента сети Интернет.
1) участие в разработке изменений и дополнений в Закон Респуб-
лики Казахстан
"Об информати-
зации";
2) участие в разработке Правил разра-
ботки, приемки, сопровождения и развития электронных
услуг государст-
венных органов;
3) участие в разработке национальных и/или принятие международных технологических стандартов, обеспечивающих интеграцию данных, защиту
информационных ресурсов и систем.
II. Формирование базовых компонент инфраструктуры        е-правительства
Портал
е-прави-
тельства
Республи-ки
Казахстан
1) анализ приме-
няемых в госу-
дарственных органах Интер-
нет решений (сайтов,
порталов);
2) разработка концепции
Веб-портала
е-Правительства;
3) разработка технического задания на соз-
дание Веб-
портала элек-
тронного Правительства.
1) внедрение пор-
тала е-правитель-
ства в опытную эксплуатацию в пилотной зоне;
2) внедрение средств персона-
лизации и аутен-
тификации поль-
зователей на портале е-прави-
тельства;
3) разработка Web-интерфейсов Портала е-Прави-
тельства.
1) развитие Web-интерфейсов Портала е-Прави-
тельства;
2) последова-
тельный запуск услуг е-прави-
тельства;
3) реализация Шлюза одного окна, обеспечи-
вающего интегра-
цию электронных услуг государст-
венных органов и обеспечение доступа к ним.
Удосто-
веряющий
центр
(УЦ)
Закуп и внедре-
ние программных и технических средств для
функционирования
УЦ для ЕСЭДО ГО РК.
1) разработка концепции, техни-
ческого задания и техно-рабочего проекта УЦ для обслуживания пор-
тала е-прави-
тельства;

2) е-үкімет порталына
қызмет көрсету үшін КО бағдар-
ламалық-
техникалық
құралдарын сатып алу және пилоттық аймақта енгiзу.
Көбейтіп басу
үшін техникалық
құралдар мен
лицензияланған
базалық бағдар-
ламалық қамтама-
сыз етудi сатып
алу.
Мемлекеттік
жүйе құрушы
деректер
базасы
1) "Жеке тұлға-
лар" МДБ АЖ
пилоттық аймақта
енгiзу;
2) "Заңды тұлға-
лар" МДБ әзiрлеу
және оны АЖ
пилоттық аймақта
енгiзу;
3) ТТ жобалау, "Атаулы тiркелiм"
МДБ әзiрлеу және
оны АЖ пилоттық
аймақта енгiзу;
4) ТТ әзiрлеу
және "Жылжымайтын
мүлiк тіркелiмі"
МДБ АЖ жобалау.
1) "Жеке
тұлғалар" АЖ
МДБ енгізу;
2) "Заңды
тұлғалар" АЖ
МДБ тәжірибе
түрiнде пайдалану;
3) "Атаулы
тiркелiм" МДБ
және "Жылжы-
майтын мүлiк
тіркелiмі" АЖ
МДБ пилоттық
аймақта енгiзу
және одан әрi
дамыту.
1) "Заңды тұлға-
лар" АЖ МДБ,
"Атаулы тiркелiм"
МДБ және "Жылжы-
майтын мүлiк
тiркелiмі" МДБ
енгізу;
2) мемлекеттік
жүйелер құрушы
деректер базасы
жобаларын дамыту
және оларды
ведомствоаралық
ақпарат
жүйелерiмен
интеграциялау.
Мемлекеттік
органдардың
бірыңғай
көліктік
ортасы
1) мемлекеттiк
органдардың
бірыңғай мульти-
сервистік
көліктік ортасына
арналған техни-
калық-экономикалық
негiздемелер (ТЭО)
және ТТ әзiрлеу;
2) Астана қала-
сында пилоттық
аймaқ құру үшін
техникалық құрал-
дар сатып алу
1) техникалық
тапсырма мен
техно-жұмыстық
жоба әзiрлеу,
техникалық
құралдарды
құрастыру және жолға қою, Астана қ.
пилоттық ай-
мағында база-
лық бағдарла-
малық қамтама-
сыз етудi
сатып алу
және қондыру;
2) әкiмшілік
ету, техника-
лық қызметтер
көрсету, теле-
коммуникация-
лық қызмет
көрсетулер
ұсыну.
1) магистралдар,
облыстық орта-
лықтар мен
спутниктік сег-
мент құру үшiн
техникалық тап-
сырма мен техно-
жұмыстық жоба
әзiрлеу, техни-
калық құралдарды
құрастыру және
жолға қою, база-
лық бағдарламалық
қамтамасыз етудi
сатып алу және
қондыру;
2) әкiмшілік ету,
техникалық қыз-
меттер көрсету,
телекоммуникация-
лық қызмет
көрсетулер ұсыну.
ІІІ) Қолжетімділікті ұйымдастыру және ақпараттық теңсіздікті жоюға қатысу
1) Қазақстан
Республикасында
ақпараттық қоғам
қалыптастыру мен оны дамытудың
тұжырымдамасын
әзiрлеуге қатысу
1) қолжетімді-
ліктің қоғам-
дық пункттерiн
ұйымдастыру
жөнiнде жоба дайындау;
2)"ақпараттық
теңсiздікті"
жою жөнiндегі
орындалатын
іс-шаралар
мониторингін
жүзеге асыру.
1) Қаз Пошта" АҚ
базасына, көпшілік
кiтапханаларға
қолжетiмділіктің
қоғамдық пункт-
терiн өрістету;
2) "ақпараттық
теңсiздiкті" жою
жөніндегі орын-
далатын iс-шара-
лар мониторингін
жүзеге асыру.

2) закуп и внед-
рение в пилотной зоне программно-
технических средств УЦ для
обслуживания портала е-прави-
тельства.
Закуп техничес-
ких средств и лицензионного базового прог-
раммного обеспе-
чения для тиражирования.
Государ-
ственные
системо-
образую-
щие базы
данных
1) внедрение в пилотной зоне
информационных
систем (ИС) ГБД
"Физические лица";
2) разработка и
внедрение в пилотной зоне ИС
ГБД;
3) разработка
технического задания (ТЗ), проектирование и внедрение в пилотной зоне ИС ГБД "Адресный регистр";
4) разработка ТЗ и проектирование ИС ГБД "Регистр
недвижимости".
1) внедрение ИС ГБД "Физические лица";
2) опытная эксплуатация ИС ГБД "Юридические
лица";
3) внедрение в пилотной зоне и дальнейшее развитие ИС ГБД
"Адресный регистр"
и ГБД "Регистр недвижимости".
1) внедрение ИС ГБД "Юридичес-
кие  лица", ГБД
"Адресный регистр" и ГБД
"Регистр недви-
жимости";
2) развитие  проектов госу-
дарственных сис-
темообразующих баз данных и интеграция с ведомственными
информационными
системами
Единая
транс-
портная
среда
государ-
ственных
органов
1) разработка технико-эконо-
мического обос-
нования (ТЭО) и
ТЗ на создание
единой мульти-
сервисной транспортной
среды государст-
венных органов;
2) закупка техни-
ческих средств
для создания
пилотной зоны в
городе Астане
1) разработка
технического задания и техно- рабочего проекта,
закуп, монтаж и наладка техни-
ческих средств,
закуп и инстал-
ляция базового программного
обеспечения в пилотной зоне г. Астаны;
2) администри-
рование, техни-
ческое обслужи-
вание, предос-
тавление теле-
коммуникационных
услуг
1) разработка технического задания и техно-рабочего проекта, закуп, монтаж и наладка техни-
ческих средств, закуп и инстал-
ляция базового
программного
обеспечения для
создания магист-
ралей, област-
ных центров и спутникового сегмента;
2) администриро-
вание, техни-
ческое обслу-
живание, предо-
ставление телекоммуни-
кационных услуг
III) Организация доступа и участие в ликвидации    информационного неравенства
1) Участие в разработке концепции
формирования и
развития инфор-
мационного общества в Республике
Казахстан.
1) подготовка проекта по орга-
низации общест-
венных пунктов
доступа;
2) осуществление
мониторинга выполняемых мероприятий по ликвидации "информационного неравенства".
1) разворачи-
вание обществен-
ных пунктов доступа на базе АО "КазПочта", публичных библиотек;
2) осуществление
мониторинга выполняемых мероприятий по ликвидации "информационного неравенства"

1.5.4. Өнiм өндiрудiң даму серпіні
Қоғамның жоспарлы кезеңге өндiрiстік қызметi үш негiзгi бағыт: Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiндегі iс-шараларды орындау, мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелеріне жүйелік-техникалық қызмет көрсету мен сүйемелдеу, телекоммуникациялық қызметтер көрсету бойынша жұмыстарды жалғастыруды көздейдi.
Мемлекеттік бағдарлама шеңберiнде ведомствоаралық ақпарат жүйелерiн, олардың тәжiрибе түрiнде пайдалануға өткiзiлуiне қарай, сүйемелдеу жөніндегі, оның ішінде мемлекеттік органдардың бiрыңғай мультисервистік көліктiк ортасын құру мен оған қызмет көрсету жөнiндегi жұмыстар мен қызмет көрсетулер көлемiн ұлғайтуды жоспарлап отыр. Бұдан басқа, 2005-2007 жылдар ішінде ақпараттандыру саласында жобаларды басқару, нормативтік-әдiстемелік базаны жетiлдiру, ақпарат ресурстарының мониторингi жөніндегі жұмыстарды жалғастыру, ақпараттық қауіпсiздікті қамтамасыз ету жөнiнде жұмыстар жүргiзу көзделуде.
Мемлекеттік органдардың орталықтандырылған сервистік жүйелiк-техникалық қызмет көрсетуге және мiндеттер мен жүйелердің үлгілік әкiмшілік-басқару кешендерiн сүйемелдеуге көшу кестесiне сәйкес мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелерiне сервистік жүйелік-техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу жөнiндегi 2004 жылы басталған жұмыс жалғасатын болады. Бұл ретте жұмыстар мен қызмет көрсетулердi орындау бюджеттік бағдарламалардың тиiсті әкiмшілерiмен шарттық негiзде жүзеге асырылатын болады.
Мемлекеттiк органдардың орталықтандырылған сервистік
жүйелiк-техникалық қызмет көрсетуге және міндеттер
мен жүйелердiң үлгілiк әкiмшілiк-басқару кешендерiн
сүйемелдеуге көшу кестесi
2005 жыл
1
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация
министрлігі
2
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi
3
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
4
Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгi
5
Қазақстан Республикасы Адам құқықтары ұлттық орталығы
6
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлігі
7
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігі
8
Қазақстан Республикасы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылайтын есеп комитетi
9
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
10
Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесi
11
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi
12
Қазақстан Республикасы Iшкі iстер министрлiгі
2006 жыл
1
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшілiгi
2
Қазақстан Республикасы Парламентінiң Шаруашылық басқармасы
3
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесi
4
Қазақстан Республикасы Ішкі iстер министрлiгi
5
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
2007 жыл
1
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
2
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
3
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi
4
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
5
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
6
Қазақстан Республикасының Статистика агенттігі
7
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау агенттiгi
Мемлекеттiк органдар үшiн бiрыңғай көлiктiк ортаны пайдалануға енгiзуге байланысты телекоммуникациялар бойынша көрсетiлетiн қызметтер көлемiн өсiру жоспарлануда.
2005-2007 жылдарда көрсетілетiн жұмыстар мен қызметтер көлемiнiң (негізгi қызметтен кiрiстердің) өзгеру серпіні мынадай болады деп болжануда:

1.5.4. Динамика развития производства продукции
Производственная деятельность Общества на планируемый период предполагает продолжение работ по трем основным направлениям: выполнение мероприятий в рамках Государственной программы, системно-техническое обслуживание и сопровождение информационных систем государственных органов, оказание телекоммуникационных услуг.
В рамках Государственной программы планируется увеличение объемов работ и услуг по сопровождению межведомственных информационных систем по мере их сдачи в опытную эксплуатацию, в том числе по созданию и обслуживанию единой мультисервисной транспортной среды государственных органов. Кроме того, в течение 2005-2007 годов предусматривается продолжение работ по управлению проектами, совершенствованию нормативно-методической базы в сфере информатизации, мониторингу информационных ресурсов, проведению работ по организации защиты информационных ресурсов и систем.
По сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем государственных органов продолжатся начатые в 2004 году работы в соответствии с графиком перехода государственных органов на централизованное сервисное системно-техническое обслуживание и сопровождение типовых административно-управленческих комплексов задач и систем. При этом выполнение работ и услуг будет осуществляться на договорной основе с соответствующим администратором бюджетных программ.
График перехода государственных органов
на централизованное сервисное системно-техническое обслуживание
и сопровождение типовых административно-управленческих
комплексов задач и систем
_______________________________________________________________
!2005 год
---------------------------------------------------------------
1  Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
2  Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
3  Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
4  Министерство информации, культуры и спорта
Республики Казахстан
5  Национальный центр по правам человека Республики Казахстан
6  Министерство иностранных дел Республики Казахстан
7  Министерство образования и науки Республики Казахстан
8  Счетный комитет по контролю за исполнением бюджета
Республики Казахстан
9  Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
10  Конституционный совет Республики Казахстан
11  Министерство юстиции Республики Казахстан
12  Министерство внутренних дел Республики Казахстан
2006 год
1  Администрация Президента Республики Казахстан
2  Хозяйственное управление Парламента Республики Казахстан
3  Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан
4  Министерство внутренних дел Республики Казахстан
5  Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
2007 год
1  Министерство здравоохранения Республики Казахстан
2  Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
3  Министерство Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям
4  Верховный суд Республики Казахстан
5  Генеральная прокуратура Республики Казахстан
6  Агентство Республики Казахстан по статистике
7  Агентство Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
_______________________________________________________________
В связи с вводом в эксплуатацию единой транспортной сети для государственных органов планируется увеличение объема оказываемых услуг по телекоммуникациям.
Динамика изменения объемов оказываемых работ и услуг (доходов от основной деятельности) на 2005-2007 годы может быть следующей:

2005 жыл - 673,6 млн. теңге, оның iшiнде: телекоммуникациялық қызмет көрсетулер - 55,0 млн.теңге, ақпарат жүйелерiне сервистік жүйелiк-техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу бойынша - 270,3 млн.теңге, Мемлекеттiк бағдарлама iс-шаралары - 348,3 млн. теңге. 2004 жылмен салыстырғанда өсім 21,0%-ды құрайды.
2006 жыл - 758,5 млн. теңге, оның ішінде телекоммуникациялық қызмет көрсетулер - 70 млн.теңге, ақпарат жүйелеріне сервистік жүйелiк-техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу бойынша - 273 млн.теңге, Мемлекеттiк бағдарлама iс-шаралары - 415,5 млн. теңге. 2005 жылмен салыстырғанда өсім 12,6%-ды құрайды.

2005 год - 673,6 млн. тенге, в том числе: телекоммуникационные услуги - 55,0 млн. тенге, по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 270,3 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 348,3 млн. тенге. По отношению к 2004 году рост составит 21,0%;
2006 год - 758,5 млн. тенге, в том числе: телекоммуникационные услуги - 70 млн. тенге, по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 273 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 415,5 млн. тенге. По отношению к 2005 году рост составит 12,6 %;

2007 жыл - 794,1 млн. теңге, оның ішінде: телекоммуникациялық қызмет көрсетулер - 75 млн. теңге, ақпарат жүйелеріне сервистік жүйелiк-техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу бойынша - 303,6 млн.теңге, Мемлекеттiк бағдарлама iс-шаралары - 415,5 млн. теңге. 2006 жылмен салыстырғанда өсiм 4,7%-ды құрайды.
Өзiндiк құнның құрылымы
Қоғамның 2005 жылғы жалпы шығысы 626,8 млн.теңгенi, 2006 жылы - 696,6 млн.теңгенi, 2007 жылы - 727,9 млн.теңгенi құрайды.
Өзiндiк құнның негiзгі бабы әлеуметтік салықты ескергенде еңбек ақы төлеу, байланыс арналарын жалдау, амортизациялық аударымдар, үй-жайлар жалдау және жұмыстарды орындау мен қызмет көрсетулерге байланысты басқа да шығыстар болып табылады. Кезең шығыстары да осы тақылеттес.

2007 год - 794,1 млн. тенге, в том числе: телекоммуникационные услуги - 75 млн. тенге, по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 303,6 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 415,5 млн. тенге. По отношению к 2006 году рост составит 4,7 %.
Структура себестоимости
Общие расходы Общества в 2005 году составят 626,8 млн. тенге, в 2006 году - 696,6 млн. тенге, в 2007 году - 727,9 млн. тенге.
Основными статьями себестоимости являются заработная плата с учетом социального налога, аренда каналов связи, амортизационные отчисления, аренда помещений и прочих расходов, связанных с выполнением работ и оказанием услуг. Аналогично складывается структура расходов периода.

2005-2007 жылдардағы кезең үшін негiзгi қызмет бойынша жоспарланып отырған өзiндiк құн құрылымы мынадай түрде беріліп отыр:
Жылдар
Өзіндік құн
(млн. теңге)
Үлес салмағы (%)
Кезең шығыстары
(млн.теңге)
Үлес салмағы (%)
2005
502,7
80,2
99,5
15,8
2006
561,9
80,7
103,5
14,8
2007
587,1
80,6
107,5
14,7
Қоршаған ортаны қорғау және еңбек қауiпсiздiк техникасы
бойынша iс-шаралар
Қоғам қызметкерлерінің жұмысы компьютерлiк, телекоммуникациялық және өзге де ұйымдастыру техникасымен тiкелей байланысты, олар пайдаланушылардың функционалдық жағдайы мен денсаулығына қолайсыз әсер ететiн бiрқатар физикалық факторлардың көзi болып табылады. Басқа кәсіптің қызметкерлерiне қарағанда дербес компьютердi пайдаланушылардың жүйке ширығуына неғұрлым көп ұшырайтындығы анықталған. Компьютерлiк техниканы пайдаланушылардың денсаулық жағдайын нашарлататын факторлар қатарына мыналарды жатқызған жөн:
электромагниттік және электростатикалық өpic;
акустикалық шу;
ауаның иондық құрамы мен үй-жайдағы микроклиматтың өзгерiсi және басқа да факторлар.
Өз қызметкерлерінің денсаулығы үшін жоғарыда аталған қолайсыз салдарларды болдырмау мақсатында Қоғам:
ескiрген компьютерлiк техниканы сәуле шашу деңгей төмен қазiргi заманғы компьютерлерге кезең-кезеңiмен ауыстыру жүргiзудi;
санитарлық-гигиеналық талаптарды және қызметкерлер еңбегiн ұйымдастырудың талаптарын қатаң ұстануды;
жұмыс орындарының жарықтандырылуына, жиһаз өлшемдерi мен үй-жайлардың сипаттамаларына, сондай-ақ компьютерлік техника орналастырылатын үй-жайларда қорғаныштық токты жергеөткiзгіштердiң болуына айрықша назар аударуды жоспарлап отыр.
Бұл ретте Қоғам еңбекті қорғау және қауiпсiздiк техникасын сақтау саласындағы нормативтiк құжаттарды басшылыққа алады.

Структура планируемой себестоимости по основной деятельности за период 2005-2007 годы представлена следующим образом:
Годы
Себестоимость
(млн. тенге)
Уд.вес
(%)
Расходы
периода
(млн.тенге)
Уд.
вес
(%)
2005
502,7
80,2
99,5
15,8
2006
561,9
80,7
103,5
14,8
2007
587,1
80,6
107,5
14,7
Мероприятия по охране окружающей среды
и технике безопасности труда
Работа сотрудников Общества непосредственно связана с компьютерным, телекоммуникационным оборудованием и прочей организационной техникой, которые являются источником целого ряда неблагоприятных физических факторов воздействия на функциональное состояние и здоровье пользователей. Установлено, что пользователи персональных компьютеров подвержены стрессам в значительно большей степени, чем работники других профессий. К числу факторов, ухудшающих состояние здоровья пользователей компьютерной техникой, следует отнести:
электромагнитное и электростатическое поля;
акустический шум;
изменение ионного состава воздуха и параметров микроклимата в помещении и другие факторы.
В целях предотвращения возникновения вышеуказанных неблагоприятных последствий для здоровья своих работников Общество планирует:
провести поэтапную замену устаревшей компьютерной техники на современные, с малым уровнем излучения;
строго придерживаться санитарно-гигиенических требований и требований к организации труда работников;
особое внимание обращать на состояние освещенности рабочих мест, параметры мебели и характеристику помещений, а также на наличие защитного заземления в помещениях, где будет расположена компьютерная техника.
При этом Общество руководствуется нормативными документами в области охраны труда и соблюдения техники безопасности.

1.5.5. Баға мен тарифтік саясат және оның негіздемесi
Мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру бюджеттерiн қалыптастыруға бiрыңғай көзқарастар тұжырымдау мақсатында Қоғам уәкілетті органның тапсырысымен ақпараттандыру саласында (сүйемелдеу, техникалық қызмет көрсету, iске қосу және т.б. бойынша) нормативтер жобаларын әзiрледi.
Ақпарат жүйелерi жүйелік-техникалық қызмет көрсету мен сүйемелдеуге байланысты жұмыстардың негізгі түрлерiнің құнын Қоғам оларды орындау бойынша еңбек көлемiнiң шығындары мен осы жұмыстарды орындайтын, жалақыда қамтылатын адам-сағаттың құны, шығыс материалдарының құны, мамандар жалақысына жұмсалатын үстеме, жалпы және әкiмшілік шығыстардың проценттік ставкалары мен рентабельдiлiк негiзiнде айқындайды.
Телекоммуникациялық қызмет көрсетулерге тарифтер:
пайдаланушыны тiркеу, портты, модемдi инсталляциялау, клиенттердi оқытып-үйрету, IP-кiрудi ұсыну және басқалары сияқты - бiр жолғы және 1-ші бөлiп берiлген портты жалдағаны үшін абоненттік төлемақы, трафик, электрондық почтамен жұмыс iстеген уақыты үшiн төлемақы, ақпаратты қабылданғаны және бергенi үшін төлемақы, почта жәшiгiн жалдағаны үшiн абоненттік төлемақы және басқалары сияқты ай сайынғы болып бөлiнедi.
1-ші бөлiнiп берiлген портты жалдағаны үшiн абоненттік төлемақы тарифтерi ақпаратты беру жылдамдығына байланысты сараланады.
1.5.6. Әлеуметтiк саланың дамуы
"Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын орындауда Қоғам 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап әлеуметтiк қамсыздандырудың қосымша нысанын құру мақсатында Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына аударымдар жасайтын болады. Бұдан басқа, Қоғам 2005 жылы жалпы сомасы 2625 мың теңгеге мерекелiк, мәдени-бұқаралық және спорттық iс-шаралар өткiзудi, сондай-ақ жалпы сомасы 500 мың теңгеге, оның ішінде балалар үйiне, Ұлы Отан соғысының ардагерлерi мен табиғи апаттан зардап шеккендерге қайырымдылық көмек көрсетудi жоспарлап отыр.
1.5.7. Кадр саясаты
Кадр саясаты - Қоғам қызметіндегi басымдықтардың бiрден-бiрi. Қоғамның кадр саясатының мақсаты - өз мiндеттерін айқын ұғынып, түсінетін, оларды шешу үшін жеткілікті әлеуетi бар және тұтастай алғанда бүкіл компания алдында тұрған стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуге жәрдемдесетiн кәсiби қызметкерлер командасын құру.
Қоғам қызметкерлерi мамандандырылған курстар мен семинарларда оқып-үйрене отырып өз кәсiби шеберлiгiн ұдайы жетілдiріп отырады.
Қоғам мемлекеттiк органдардың орталықтандырылған сервистік жүйелік-техникалық қызмет көрсету мен үлгілік әкімшілік-басқару кешендерiн сүйемелдеуге көшуiне байланысты қызметкерлер санын ұлғайтуды көздеп отыр.

1.5.5. Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
В целях выработки единых подходов к формированию бюджетов информатизации государственных органов Обществом по заказу уполномоченного органа разработаны проекты нормативов в области информатизации (по сопровождению, техническому обслуживанию, внедрению и т.д.).
Стоимость основных видов работ, связанных с системно-техническим обслуживанием и сопровождением информационных систем Обществом, определяется на основании затрат трудоемкости по их выполнению и стоимости человеко-часа, которая включает фонд заработной платы специалистов, выполняющих эти работы, стоимость расходных материалов, процентные ставки накладных и общих и административных расходов к заработной плате специалистов и рентабельность.
Тарифы на телекоммуникационные услуги подразделяются на единовременные (разовые), к которым относятся такие услуги как: регистрация пользователя, инсталляция порта, модема, обучение клиентов, представление IР-входа и др. и ежемесячные - такие как: абонентская плата за аренду 1 выделенного порта, плата за трафик, время работы с электронной почтой, плата за прием и передачу информации, абонентская плата за аренду почтового ящика и др.
Тарифы на абонентскую плату за аренду 1 выделенного порта дифференцируются в зависимости от скорости передачи информации.
1.5.6. Развитие социальной сферы
Во исполнение Закона Республики Казахстана "Об обязательном социальном страховании" с 1 января 2005 года Обществом будут производиться отчисления в Государственный фонд социального страхования с целью создания дополнительных форм социального обеспечения. Кроме того, Общество в 2005 году планирует проведение праздничных, культурно-массовых и спортивных мероприятий на общую сумму 2625 тыс. тенге, а также оказание благотворительной помощи на общую сумму 500 тыс. тенге, в том числе: детским домам, ветеранам ВОВ и пострадавшим в результате стихийных бедствий.
1.5.7. Кадровая политика
Кадровая политика - одна из самых приоритетных в деятельности Общества. Цель кадровой политики Общества - создание профессиональной команды сотрудников, которые ясно представляют и понимают свои задачи, имеют достаточный потенциал для их решения и способствуют достижению стратегических целей, стоящих перед всей компанией в целом.
Сотрудники Общества постоянно повышают свой профессионализм, обучаясь на специализированных курсах и семинарах.
Обществом предусматривается увеличение численности работников в связи с переходом государственных органов на централизованное сервисное системно-техническое обслуживание и сопровождение типовых административно-управленческих комплексов.

1.5.8. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қатынастар
Қоғамның 2005-2007 жылдарға арналған басты қаржылық нәтижелерінiң болжамы (1-қосымша) жыл сайынғы қызмет көрсетулердi, Қоғамның таза кiрiсiн ұлғайтуды көздейдi.
Болжам бойынша 2005 жылы таза кiрiс сомасы 51,9 млн. теңгенi, 2006 жылы - 67,2 млн. теңгенi, 2007 жылы - 71,8 млн. теңгенi құрайды.
2005 жылы Қоғам қаржылық-шаруашылық қызметтен 51,9 млн. теңге мөлшерiнде таза кiрiс алуды жоспарлап отыр, оның 4,1 млн. теңгесiн резервтiк капиталды толықтыруға аударуды жоспарлап отыр.
2006 жылы Қоғам 67,2 млн. теңге таза кiрiс алуды жоспарлап отыр, оның 4,9 млн. теңгесiн акциялардың мемлекеттiк пакетіне дивидендтер төлеуге аударуды жоспарлады.
2007 жылы Қоғам 71,8 млн. теңге таза кiрiс алуды жоспарлап отыр, оның 30,2 млн. теңгесiн акциялардың мемлекеттік пакетiне дивидендтер төлеуге аударуды жоспарланып отыр.
2005-2007 жылдардың iшiнде Қоғам республика бюджетіне:
2005 жылы барлығы 128,1 млн. теңге, оның iшiнде:
КҚС - 45,8 млн. теңге;
әлеуметтiк салық - 36 млн. теңге;
корпоративтік табыс салығы - 22,2 млн. теңге;
жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы - 21,1 млн. теңге;
басқадай - 4,1 млн. теңге.
2006 жылы барлығы 155,6 млн. теңге, оның iшiнде:
ҚҚС - 58,3 млн. теңге;
әлеуметтiк салық - 38,4 млн. теңге;
корпоративтiк табыс салығы - 28,8 млн. теңге;
жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы - 25,5 млн. теңге;
басқадай - 4,6 млн. теңге.
2007 жылы барлығы 169,6 млн. теңге, оның ішінде:
ҚҚС - 61 млн. теңге;
әлеуметтік салық - 43,8 млн. теңге;
корпоративтiк табыс салығы - 30,8 млн. теңге;
жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы - 29,2 млн. теңге;
басқадай - 4,8 млн. теңге жiберудi жоспарланып отыр.
2-бөлім. Ұлттық компанияның инвестициялық даму жоспары
2.1 Инвестициялық саясат және оның негіздемесі
Қоғамның инвестициялық саясаты Қоғам қызметiнiң:
Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамыту мемлекеттік бағдарламасы шеңберiнде құрылған ақпарат жүйелерiн сүйемелдеу және әкiмшiлiк ету;
мемлекеттік органдардың ақпарат жүйелерiн сервистік сүйемелдеу және есептегіш-телекоммуникациялық жабдықтарына сервистік жүйелiк-техникалық қызмет көрсету;
түрлi деңгейдегі мамандарды оқытып-үйрету және бiлiктілiгiн арттыру, оның ішінде электрондық құжат айналымы мен қолданбалы ақпарат жүйелерiн пайдаланушыларды даярлау;
телекоммуникациялық қызмет көрсетулер сияқты негiзгi бағыттарын дамытуды қамтамасыз етуге бағдарланған.
Жоғарыда көрсетiлген қызмет бағыттары үшін негізгі және аймақтық сервис-орталықтар құру жоспарлануда.
2.2 Инвестициялық бағдарлама

1.5.8. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
Прогноз важнейших показателей развития Общества на 2005-2007 годы (приложение 1) предусматривает ежегодный рост объемов услуг, увеличение чистого дохода Общества.
По прогнозу сумма чистого дохода в 2005 году составит 51,9 млн. тенге, в 2006 году - 67,2 млн. тенге, в 2007 году - 71,8 млн. тенге.
В 2005 году Общество планирует от финансово-хозяйственной деятельности получить чистый доход в размере 51,9 млн. тенге, из которого на пополнение резервного капитала - отчислить 41 млн. тенге;
в 2006 году - получить чистый доход 67,2 млн. тенге, из которых 4,9 млн. тенге - отчислить на выплату дивидендов на государственный пакет акций;
в 2007 году - получить чистый доход в сумме 71,8 млн. тенге, из которых 30,2 млн. тенге - на выплату дивидендов на государственный пакет акций.
В бюджет республики Обществом в течение 2005-2007 годов планируется направить:
в 2005 году всего 128,1 млн. тенге, в том числе:
НДС - 45,8 млн. тенге;
социальный налог - 36 млн. тенге;
корпоративный подоходный налог - 22,2 млн. тенге;
индивидуальный подоходный налог - 21,1 млн. тенге;
прочие - 4,1 млн. тенге;
в 2006 году всего 155,6 млн. тенге, в том числе:
НДС - 58,3 млн. тенге;
социальный налог - 38,4 млн. тенге;
корпоративный подоходный налог - 28,8 млн. тенге;
индивидуальный подоходный налог - 25,5 млн. тенге;
прочие - 4,6 млн. тенге;
в 2007 году всего 169,6 млн. тенге, в том числе:
НДС - 61 млн. тенге;
социальный налог - 43,8 млн. тенге;
корпоративный подоходный налог - 30,8 млн. тенге;
индивидуальный подоходный налог - 29,2 млн. тенге;
прочие - 4,8 млн. тенге.
Раздел 2. Инвестиционный план развития национальной компании
2.1. Инвестиционная политика и ее обоснование
Инвестиционная политика ориентирована на обеспечение развития основных направлений деятельности Общества:
сопровождение и администрирование информационных систем, созданных в рамках Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан;
сервисное сопровождение информационных систем и системно-техническое обслуживание вычислительно-телекоммуникационного оборудования государственных органов;
обучение и повышение квалификации специалистов различных уровней, в том числе подготовка пользователей системы электронного документооборота и прикладных информационных систем;
оказание телекоммуникационных услуг.
Для обеспечения вышеуказанных направлений деятельности планируется создание и развитие основного и региональных сервис-центров.
2.2. Инвестиционная программа

Қоғамның 2005-2007 жылдарға арналған инвестициялық жобаларының тізбесі
(млн.теңге)
N
Атауы
2005 жыл
2006 жыл
2007 жыл
Қаржы-
лан-
дыру
көзi
1
ақпарат жүйелерi-
не жүйелiк-техни-
калық қызмет
көрсету мен
сүйемелдеудi
қамтамасыз ету
үшiн негiзгі
және аймақтық
сервис-орталықтар
құру
29,8
48,0
24,0
Өз
қара-
жаты
2
Телекоммуникация-
лық қызмет көр-
сетулер үшін
жабдықтарды
жаңғырту
6,2
Өз
қара-
жаты
3
Барлығы
36,0
48,0
24,0
Инвестициялардың қажеттілігі:
1. Ақпарат жүйелеріне жүйелік-техникалық қызмет көрсету мен сүйемелдеудi қамтамасыз ету үшiн негiзгi және аймақтық сервис-орталықтар құру Қоғамның негiзгi міндеттерін орындаудың қажеттілігіне байланысты. Негізгi және аймақтық сервис-орталықтар Қоғамның аймақтық бөлiмшелерінде (Қазақстанның барлық аймақтары бойынша) қазiрдiң өзiнде бар база негізiнде құрылатын және жоспарланған кезең ішінде дамитын болады. Нәтижесiнде мемлекеттiк органдарға сапалы қызмет көрсетулер ұсынумен және мемлекеттік органдардың ақпарат инфрақұрылымының жұмыс iстеуi үшін қызмет көрсетулердiң кеңейтiлген спектрiмен (ақпарат жүйелерiне техникалық қызмет көрсету, сүйемелдеу және әкімшiлiк ету, ақпараттық технологиялар саласында мемлекеттiк қызметшілердi оқытып-үйрету, олардың біліктілігін арттыру) қамтамасыз етілетін болады.
Жобаның iске асырылу мерзiмi - 2004-2007 жылдар, жалпы құны - 121 млн. теңге (техникалық жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етудiң құнын да қамтиды).
2. Телекоммуникациялық қызмет көрсетулер үшін жабдықтарды жаңғырту телекоммуникациялық жабдықтарды жаңа технологияларды ескере отырып техникалық қайта жабдықтауды бiлдiредi. Жобаны жүзеге асыру телекоммуникациялық қызмет көрсетулердi (Интернет, электрондық пошта) сапалы ұсынуды қамтамасыз етiп, соған орай клиенттер көптеп тартуға мүмкіндiк бередi.
Жобаның iске асырылу мерзiмi - 2005 жыл, жалпы құны - 6,2 млн. теңге (телекоммуникациялық жабдықтардың құнын да қамтиды).
3-бөлiм. Дамудың маңызды көрсеткiштерiнің болжамы
Қоғам дамуының маңызды көрсеткіштерінің болжамы қосымшаларда келтiрiлген:
1-нысан "2005-2007 жылдарға арналған дамудың маңызды көрсеткіштерінің болжамы";
2. 2-нысан "2005 жылға арналған кiрiстер мен шығыстар болжамы";
3. 3-нысан "2005 жылғы ақша қозғалысының болжамы";
4. 4-нысан "2005 жылға арналған кезең шығыстарының болжамы";
5. 5-нысан "2005-2007 жылдары iске асырылуға жоспарланған инвестициялық жобалардың тiзбесi";
6. 6-нысан "2005-2007 жылдарға арналған болжам балансы".
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2005 жылғы 1 ақпандағы
N 82 қаулысына 1-қосымша
2005-2007 жылдардағы "Ұлттық ақпараттық технологиялар"
АҚ бойынша дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған
аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы
1-нысан
р/с
N
Көрсеткіштер
Өлшем
бір-
лігі
2003 ж.
есеп
2004 ж.
баға-
лау
2004 ж.-дың
2003
ж.-ға
% есе-
бінде
А
Б
1
2
3
4
1.
Шығарылған өнімнің
(жұмыстар, қызмет
көрсетулер) көлемі,
барлығы:
саны/
құны

Перечень инвестиционных проектов Общества на 2005-2007 годы
(млн. тенге)
N
Наименование
2005
год
2006
год
2007
год
Источник
финансиро-
вания
1
Создание основного
и региональных сервис-центров для обеспечения системно-техничес-
кого обслуживания и сопровождения информационных систем
29,8
48,0
24,0
Собствен-
ные
средства
2
Модернизация оборудования для оказания телеком-
муникационных услуг
6,2
Собствен-
ные
средства
3
Всего
36,0
48,0
24,0
Необходимость инвестиций:
1. Создание основного и региональных сервис-центров для обеспечения системно- технического обслуживания и сопровождения информационных систем связано с необходимостью выполнения основных задач Общества. Основной и региональные сервис-центры будут созданы на базе уже имеющихся региональных подразделений Общества (по всей территории Казахстана) и развиваться в течение планируемого периода. В результате будет обеспечено предоставление услуг государственным органам и расширение спектра услуг для обеспечения функционирования информационной инфраструктуры государственных органов (техническое обслуживание, сопровождение и администрирование информационных систем, обучение, повышение квалификации государственных служащих в области информационных технологий).
Срок реализации проекта 2004-2007 годы, общая стоимость - 121 млн. тенге (включает стоимость технического оборудования, программного обеспечения).
2. Модернизация оборудования для оказания телекоммуникационных услуг предполагает техническое перевооружение телекоммуникационного оборудования с учетом новых технологий. Осуществление проекта обеспечит более качественное предоставление услуг (Интернет, электронная почта) и, соответственно, привлечение большего числа клиентов.
Срок реализации проекта - 2005 год, общая стоимость - 6,2 млн. тенге (включает стоимость телекоммуникационного оборудования).
Раздел 3. Прогноз важнейших показателей развития
Прогноз важнейших показателей развития Общества приведен в приложениях:
1. Форма 1 "Прогноз важнейших показателей развития на 2005-2007 годы";
2. Форма 2 "Прогноз доходов и расходов на 2005 год";
3. Форма 3 "Прогноз движения денег в 2005 году";
4. Форма 4 "Прогноз расходов периода на 2005 год";
5. Форма 5 "Перечень инвестиционных проектов, планируемых к реализации в 2005-2007 годах";
6. Форма 6 "Прогнозный баланс на 2005-2007 годы (тыс. тенге)".
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 февраля 2005 года N 82
Прогноз важнейших показателей
развития на 2005-2007 годы по
АО "Национальные информационные технологии"
форма 1
N№
п/п
Показатели
Един. измер.
2003 г. отчет
2004 г.
оценка
2004 г. в % к
2003 г.
А
Б
1
2
3
4
1.
Объем произведенной продукции (работ, услуг) - всего:
тыс. тенге